Buitenlandsch Nieuws. Nieuws ui! de Langstraat en Omgeving. "Zacht van smaak - prus to ct* 'mmm v Brandwonden KAATSHEUVEL. SPRANGCflPELLE. „De Echo van het Zuiden" DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Madrid nog steeds onder bom bardementen. Franco gaat de haven van Barcelona blok- keeren. Met Woensdag j.l. is de vijfde maand van den Spaanschen burger oorlog ingegaan. Nadat de mist opge trokken was, openden de nationalis ten onmiddellijk het vuur op enkele concentraties van regeeringstroepen bij de hoofdstad. De witten hebben intusschen de controle over geheel Noord-West Madrid. Er hebben de laatste dagen hevige luchtgevechten plaats gehad tusschen nationalisten en regeeringspiloten, ter wijl de bombardementen en luchtraids op Madrid onverminderd voortduren. Bij een lucht-aanval werden 300 menschen gedood en 500 gewond. Voortdurend ontvangen de rooden versterkingen. Het is thans bekend geworden, dat vanuit Parijs 3000 man voor het meerendeel SovjeURussen, de Fransche grens bij Perpignan over schreden. Woensdag kwamen te Ma drid 40.000 man aan, om deel te nemen aan de verdediging der hoofdstad. De nationale regeering van Burgos heeft den buitenlandschen regeerin gen verzocht, haar schepen uit de ha ven van Barcelona terug te trekken, daar generaal Franco besloten heeft, met alle middelen den aanvoer van oorlogsmateriaal in deze haven te ver hinderen. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat José Antonio Primo de Rivera, de zoon van den overleden dictator, door het Volksgerecht ter dood is veroordeeld. Zijn broer Miguel is tot 30 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. DUITSCHLAND EN ITALIë ERKENNEN FRANCO'S REGEERING. Te Berlijn en Rome is een gelijk tijdige officieele regeeringsinededee- ling van denzelfden inhoud gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche en Italiaansche regeeringen, omdat het grootste deel van Spanje in handen van de troepen van gene raal Franco is, en van een wettig be staande regeering der tegenpartij niet langer kan worden gesproken, nu deze vrijwillig de hoofdstad heeft ver laten, besloten hebben van dit oogen- l>lik af de regeering van Burgos te er kennen als de wettige Spaansche re geering. Naar verluidt zullen Oostenrijk en Hongarije alsmede eenige Zuid-Ame- rikaansche staten binnenkort even eens tot officieele erkenning van het Franco-regime in Spanje overgaan. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Na een verwoed gevecht in de om geving van Hoengkehertoe in het Oosten van Soei Joean, dat drie uren duurde, zijn de Chineesche troepen er met behulp van hun artillerie in geslaagd, de Mandsjoerijsch-Mongool- sche aanvallers, die opnieuw de pro vincie Soei-Joean waren binnenge drongen, voor de tweede maal op de vlucht te drijven. De Chineezen verklaren, dat zij 300 vijanden hebben gedood en aanzien lijke hoeveelheden oorlogsmateriaal hebben buitgemaakt. De Fransche minister Salengro overleden. Woensdagmoigen is te Rijssel ten zijnen huize de Fransche minister van hinnenlaudsche zaken plotseling overleden. Een broer van Salengro heeft medegedeeld, dat de minister, die den laatsten tijd zeer onder den indruk was van de talrijke sterf gevallen in zijn familie, o.a. werd zijn vrouw hem door den dood ont rukt, alsook van de jongste felle aanvallen, waaraan hij van den kant yan de pers en de kamer heelt blootgestaan, zelfmoord heeft ge pleegd. Toen zijn hospita 's morgens het vertrek van Salengro binnentrad vond zij alle gaskranen geopend. De minister was nog bewusteloos, doch overleed kort daarop. De plotselinge dood van dezen socialist heeft vooral te Parijs diepen indruk gemaakt. Ministerpresident Blum heeft den journalisten inzage gegeven van een brief hem door Salengro nagelaten. Deze brief is gedateerd v«n den löen November en luidt als volgt: Waarde Blum, het zal weldra 18 maanden geleden zijn, dat mijn vrouw is overleden tengevolge va t den laster, dien men haar niet be spaard heeft en waaronder zij zoo zeer geleden heeft. Mijn moeder herstelt niet van de gevolgen harer operatie, terwijl de laster haar tot in het merg verteert. Wat mij betreft, ik heb moedig gestreden, maar mijn kracht is ten einde. Als zij er niet in geslaagd zijn, mij te onteeien, dragen zij in ieder geval de verantwoordelijkheid voor mijn dood, want ik ben noch een deserteur noch een verrader. Mijn partij is mijn vreugde en mijn leven geweest.» Blum heeft besloten zelf ad inte rim de portefeuille van binnenland- sche Zaken over te nemen. Pu rol er op Puro! geneest Zangersdiploma. Donderdagavond slaagden te Was pik voor het examen ter verkrijging van het Zangersdiploma der St. Gregorius- vereeniging, de heeren C. Snels, C. v. Iersel, N. v. d. Rijken, A. Tabbers en H. v. Dongen te Waspik. De examen-commissie bestond uit den WelEerw. Pater v. d. Yssel, Mis siehuis St. Antonius, Kaatsheuvel, H. van Iersel Waspik en J. Tuerlings, Kaatsheuvel. T.B.C.-revue. Zondag 22 en Maandag 23 Novem ber komen de slot-uitvoeringen van de T.B.C.-revue. Door de omstandigheid dat 't decor eenigszins moest veranderd worden, zijn deze laatste uitvoeringen bepaald in de Apollo-zaal inplaats van in den Gildenbond. In verband met het concert dat de zangvereeniging ,,Bel Canto'' ter zelf- der tijd in de zaal van den heer van Dun geeft, is de uitvoering van Zon dag vervroegd van 7 uur tot 6 uur. Om iedereen in de gelegenheid te stellen alsnog de vertooning te kunnen zien, is ook in de Apollo-zaal een derde rang bijgemaakt. Wij kunnen er zeker van zijn, dat de zaal van den heer Jan Smit de beide dagen vol zal stroomen. Groot vocaal concert Bel Canto. Op den feestdag van St. Cecilia zal Bel Canto, in de zaal van den heer Jan van Dun het aangekondigde wisselcon cert geven, dat de Gem. Zangver. Bel Canto uit Tilburg onder directie van den heer Jan van Leeuwen hare zuster- vereeniging komt aanbieden. Een mooiere dag had Bel Canto al niet kunnen kiezen voor dit vocaal con cert van meer dan gewone beteekenis. Zoowel de leiding als koor en solisten waarborgen ons iets van hoogen kunst zin. Trouwens het concert dat Bel Can to uit Tilburg het vorig jaar bood, is daarvan voldoende bewijs geweest. Als attractie aan den koorleider uit Tilburg, zal Bel Canto's Mannenkoor uit Kaatsheuvel openen met het „Glo ria" van den heer J. van Leeuwen. Als slot zingt het gemengd koor uit Kaats heuvel „Vlaamsche Kermis" van J. P. J. Wierts. De rest van 't programma is geheel van Tilburg. LOON-OP-ZAND. Ongeval. Zaterdagmiddag had Ant. v. Broek hoven alhier, die onlangs bij het voet ballen zijn been brak, bij werkzaamhe den in de fabriek het ongeluk te val len, met het noodlottig gevolg dat hij zijn been opnieuw brak. Dokter Smals die oogenblikkelijk gewaarschuwd was, verleende de eerste hulp en deed van Broekhoven per auto naar zijn woning vervoeren. Oranjefeesten. J.l. Dinsdag had alhier een vergade ring plaats van het bestuur van Loon- op-Zand's Belang met de personen die voorloopig zijn belast met de voorbe reidende werkzaamheden in de ver schillende wijken voor de festiviteiten ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana. Op deze vergadering was ook Burgemeester Mallens tegen woordig om de gedachte werkwijze uiteen te zetten. Nagenoeg alle uitge- noodigden waren present en stelden zich volgaarne beschikbaar om tot het beoogde doel mede te werken. In aansluiting hierop werden door de verschillende wijken gisteravond vergaderingen belegd om te komen tot een keuze der buurtcommissies. De re sultaten hiervan kunnen thans nog niet allen worden medegedeeld .doch wel is reeds gebleken dat in nagenoeg alle buurten op spontane medewerking kan worden gerekend. ST. JOACHIMSMOER. Dinsdagnamiddag te 7 uur had in café Maas alhier een vergadering plaats van de afdeeling Loon-op-Zand de Moer van den R.K. Boerenbond. Ondanks het slechte weer waren ve len ter vergadering opgekomen. Onder de aanwezigen merkten we aan de be stuurstafel o.m. op den Z.Eerw. heer Schoenmakers, Pastoor te Loon-op- Zand en Adviseur dezer afdeeling, de ZeerEerw. heer A. Kamp, pastoor de zer parochie, den WelEd. heer P. J. van Haaren, Secretaris van den N.C.B. te Tilburg, spreker van dezen avond. Na afhandeling der gebruikelijke agenda-punten door voorzitter en se cretaris, volgde: Aanbesteding van de zaaimachine. Deze bleef voor denzelf den prijs in dezelfde handen van 't vo rig jaar. 't Kardinale punt van den avond was wel: De rede van den heer v. Haaren. hoofdambtenaar van den N.C.B. Deze onderhoudende en ter zake kundige spreker betoogde voor de landbouwers alhier, met hun gemengd bedrijf, dat de veranderde tijdsomstan digheden 't noodig maakten meer aan akkerbouw en minder aan veeteelt te doen, wil men z'n bedrijf 't meest ren dabel maken. Naar aanleiding van vragen die ge steld werden, verduidelijkte den spre ker zijn betoog nog nader. Met aan dacht en belangstelling volgden de aan wezigen den heer v. Haaren, die een welverdiend applaus en dankwoord mocht inoogsten. Tot slot sprak de ZeerEerw. Advi seur de vergaderde landbouwers toe om hen aan te zetten ijverig mee te werken aan versterking van de R.K. organisatie, zoowel Boerenbond als Jonge Boerenstand. Tevens maakte de Eerw. spreker van de gelegenheid ge bruik mededeeling te doen van een ver gadering te Loon-op-Zand. waar Dr. Vlolier, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal komen spreken voor de R.K. kiezers. SPRANG. Predikbeurten Zondag 22 No vember 1936: Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Candidaat v. d. Spek uit Breda. De Sociale Studieclub van den Christ. Besturenbond Sprang-Capelle houdt a.s. Dinsdagavond half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond haar eerste cursus-vergadering. Aan de or de is een onderwerp over: „Moeten ar beidsconflicten worden opgelost door werkstaking of door rechtspraak?" Leden van bij het C.N.V. aangeslo ten bonden die deze cursus-vergaderin gen wenschen bij te wonen, zijn harte lijk welkom. In ons vorig nummer maakten wij melding van de ontvreemding van een portemonnaie met inhoud bij den visch- handelaar H. alhier. H. had naar wij vernemen hiervan aangifte gedaan bij de politie. Na onderzoek bleek echter dat van diefstal geen sprake is ge weest en de portemonnaie in de woning werd teruggevonden. De Afdeeling Sprang-Capelle van den Bijz. Vrijw. Landstorm hield j.l. Donderdagavond in het gebouw van den Chr. Volksbond alhier een ont- spannings- en propaganda-avond, wel ke stond onder leiding van den voor zitter der afdeeling, den Edelachtb. heer Burgemeester A. Smit. De leden met hunne dames en ge- noodigden waren trouw opgekomen. In zijn openingswoord zeide Burge meester Smit dat het hem een bijzonder genoegen deed de landstormers dezen avond welkom te mogen heeten, in t bijzonder den Korpscommandant en den Secretaris der Gew. Landstorm- Commissie, en verder allen die bereid waren hun medewerking te verleenen om dezen avond te doen slagen. Spr. wekt de jongens die uitgenoodigd wa ren hier aanwezig te zijn en die nog geen lid der afd. zijn, op, zich aan te sluiten. Ten slotte wekte de burgemeester allen in bezielende woorden op om vooral in dezen tijd te toonen trouw te zijn aan Oranje en de Regeering. Na het zingen van twee coupletten van het Volkslied, werden door den heer van Herpen enkele voordrachten ten beste gegeven, die bij de vergade ring zeer in den smaak vielen en waar door er de opgewekte stemming spoe dig ingebracht werd. De Korpscommandant sprak vervol gens de vergadering toe, die zeide dat het hem een groote voldoening was nu voor de tweede maal de jaarvergade ring van den B.V.L. Sprang-Capelle bij te wonen. Spr. zette de opkomst en ontwikkeling van den B.V.L. uiteen en herinnerde daarbij aan de moeilijke pe riode van 1918, toen de „linkervleugel" dreigde met opstand tegen het gezag. Met de totstandkoming van den B. V. L. brak een gelukkiger tijdperk aan en thans staan tienduizenden vrijwilli gers klaar om het gezag te steunen waar de regeering zulks maar verlangt. Hij wekte de vrijwilligers op steeds pa raat te zijn. Na zich met enkele woorden speciaal tot den voorzitter gericht te hebben, reikte de Korpscommandant de bre vetten uit aan de scherpschutters der afdeeling. n.l. Burg. Smit, C. van Vu ren, A. Versteeg, Chr. v. Dongen. Ro- zenbrand en v. Herpen. De voorzitter dankte den Korps commandant, waarna ter afwisseling weer declamatie volgde. Hierna verkreeg de Secretaris der Gew. Landstormcommissie het woord. Het was spr. ook een genoegen op dezen propaganda-avond voor den B. V. L. aanwezig te zijn. Spr. wees er op dat de landstormer weet waarvoor hij landstormer is. om n.l. als het moet met de wapens in de hand te bewaren den troon van Oranje, te bewaren den vre de en om te behouden het geloof en de goede zeden des volks. Spr. wekt daarom op tot trouwe plichtsbetrachting en schouder aan schouder te staan, om de groote vrij heden en de heilige goederen, die wij als Nederlanders hebben, te behouden. De voorzitter dankte ook dhr. van Acht voor zijn opwekkende en bezie lende woorden. Met enkele toepasselijke woorden reikte de Korpscommandant de prijzen uit van de gehouden schietwedstrijden en tevens nog het brevet als scherp schutter aan Dr. Winkelman, die in tusschen ter vergadering was gekomen. De Voorzitter dankte den Korps commandant voor de eer aan de afdee ling bewezen, door persoonlijk de prij zen uit te reiken. Door mej. v. d. Hoven werden op zeer verdienstelijke wijze een tweetal zangnummers ten gehoore gebracht, terwijl de heer van Herpen de verga dering weer met enkele voordrachten wist te boeien. In de pauze werd een verversching aangeboden. Na de pauze vond een schimmeispel plaats, 't welk zeer in den smaak viel. Niet minder werd door de vergadering op prijs gesteld het optreden van een dames-symphonie-orkest. Door de heeren v. Herpen en Schie- don werden nog enkele leuke voor drachten ten beste gegeven, waarna tot slot der goed geslaagde vergadering door Ds. W. Bousema een opwekkend woord tot de vergadering werd gericht, waarin Z.Eerw. opwekte tot saamhoo- righeid, en trouw aan de Oranje's. Met het zingen van het eerste cou plet van 't Wilhelmus werd de bijeen komst gesloten: bij den uitgang werd een collecte gehouden voor het bij gelegenheid van het Vorstelijk Huwe lijk door den B. V. L. aan te bie den geschenk. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fa- brieks- en Transportarbeidersbond be draagt deze week 78. waarvan 72 ge heel en 6 gedeeltelijk werkloos zijn. Hieronder zijn 60 fabrieksarbeiders en 18 transportarbeiders. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P. K. Keizer. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart a.s. Zondag leesdienst. Woensdagmorgen brak bij kap per de Ridder aan het Bruggetje brand uit, doordat waschgoed dat dicht bij de kachel hing te drogen vlam had ge vat. De brandspuit wist het voorste gedeelte der woning te behouden: al leen de keuken brandde geheel uit. DP MSIHA-van -VALKENBURG 'S-: e A .iLE1 CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des na middags half drie op te treden Ds. Cu perus. 's Morgens half tien leesdienst. A.s. Zondag des morgens half tien hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Cuperus. Van de ingeschrevenen voor de lichting 1938 der gemeente Sprang- Capelle, hebben 24 personen een aan vraag ingediend voor vrijstelling we gens broederdienst. Door B. en W. der gemeente Sprang-Capelle is aan het comité tot organisatie van een bazar ten bate van de gemengde zangvereeniging ,,'t Ro- zeknopje" en het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" toestemming ver leend aan deze bazar een groote ver loting te verbinden. Aan de in het begin van Decem ber te geven uitvoering van het mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal medewerking worden verleend door het welbekende en gevierde duo „De Laat" uit Tilburg. In de zaal van den heer Ant. v. Dijk aan het Bruggetje gaf het muziek gezelschap „Sirena" te Vrijhoeve Ca- pelle j.l. Woensdagavond voor leden en donateurs en Donderdag d.a.v. voor niet leden zijn eerste winteruitvoering. welke in alle opzichten uitstekend ge slaagd is. Na een openingswoord van den voorzitter werd onder leiding van directeur P. Bisselink het programma op vlotte en verdienstelijke wijze afge werkt. De verschillende muzieknum mers werden afgewisseld met een twee tal voordrachten en een paar blijspe len in één bedrijf, die eveneens op keu rige wijze vertolkt werden en een wel verdiend applaus oogstten. Voor het le elftal der voetbal vereniging Neerlandia, aan de Zand- schel, staat voor a.s. Zondag een thuis wedstrijd tegen Kaatsh. Boys 2 op het programma, terwijl het 2e elftal dien dag te Heusden tegen Juliana 2 speelt. Onder leiding van haren voor zitter den heer Adr. Wagemakers. hield de Onderlinge Veeverzekering „De Capelle" te Sprang-Capelle, in café v. Dijk dezer dagen haar 25ste jaarverga dering. De voorzitter sprak naar aan leiding van het 25-jarig bestaan der vereeniging en wees er op dat men af gezien was van het voornemen om aan deze vergadering een feestelijk tintje te geven omdat in Maart j.l. de zoo al gemeen beminde secretaris-penningm. wijlen dhr. J. van Pelt is overleden, die nog de eenige mede-oprichter der ver eeniging was welke in 't bestuur zitting had. De voorzitter sprak de hoop uit dat men op den weg, welke het oorspron kelijke bestuur in 1911 heeft uitgestip peld. namelijk om bij ongelukken en sterfte onder het vee, elkanders lasten te dragen, schouder aan schouder voort mag blijven gaan. De secr.-penningm. dhr. J. Sterren burg. deed rekening en verantwoording over 't afgeloopen dienstjaar. De com missie welke de boeken heeft nagezien, n.l. de heeren M. v. d. Poort en J. de Man, bracht bij monde van laatstge noemde verslag uit en verklaarde alles prima in orde bevonden te hebben. De voorzitter dankte de commissie voor het nazien en den secretaris voor zijn zuiver geleverd werk en ontsloeg hem van verantwoording over het afge loopen dienstjaar. Aan het jaarverslag ontleenen wij 't volgende: De vereeniging is in 1911 opgericht met 70 leden. Het afgeloopen jaar waren 152 leden deelnemer der verzekering, welke tesamen ruim 800 stuks vee verzekerd hadden. 36 koeien zijn over het afgeloopen dienstjaar op deskundig advies opgeruimd. De ontvangsten bedroegen totaal 4537.72, de uitgaven 4285.25. al- zoo een batig slot van 257.72. Bij de periodieke aftreding van het bestuur werd de secr.-penningm. met algemeene stemmen herkozen; van de commissarissen werd dhr. P. Stam met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van den heer Ant. Bogers, welke niet meer in aanmerking wensch- te te komen wegens ouderdom, werd gekozen dhr. Piet Spierings Azn. De voorzitter dankte in welgekozen woorden dhr. Bogers namens de ver eeniging voor al wat hij in de 16 jaar, welke hij deel van het bestuur uitmaak-, te. voor de verzekering heeft gedaan en feliciteerde dhr. Spierings met zijn be noeming tot wijkcommissaris en hoopte dat hij de voetstappen van Bogers zou volgen: getrouw zijn plicht doen en open en ronduit voor zijn meening uit komen. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt, welke door den voorzitter naar genoegen der vergade ring werden beantwoord. Met den wensch dat het ingetreden dienstjaar voor de leden en de veever zekering ëen jaar van voorspoed mag zijn. sluit de voorzitter de vergadering. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op jStók&iüSMsÉ. -- Wat Mijnhard! maakt is goed

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7