Gemeenteraad Geertruidenberg. I \m LANDBOUW. GEMENGD NIEUWS. II i 1 BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN I i i1 Vergadering van den raad der ge meente Geertruidenberg op Vrijdag 13 November des nam. 8 uur. Voorzitter Burgemeester J. Bianchi. Secretaris de heer N. G. E. Meijers. Aanwezig alle leden. Na voorlezing der notulen der ver gaderingen van den raad d.d. 16 en 28 October, welke zonder eenige aanmer king worden goedgekeurd, worden aangeboden de begrootingen van het gemeentelijk-electriciteits- en grondbe drijf alsmede de gemeentebegrooting dienst 1937.» De begrootingen liggen gedurende 14 dagen ter inzage en zullen op ver zoek van den voorzitter worden onder zocht door de commissie bestaande uit de heeren Voermans als voorzitter en de leden C. Boon en L. J. Okkerse. Aan de orde is de voorloopige vast stelling der rekeningen van het G. E. B. en Grondbedrijf alsmede de ge meente-rekening dienst 1935. Op verzoek van den voorzitter wordt door de commissie, eveneens bestaande uit de heeren Voermans, Boon en Ok kerse rapport uitgebracht bij monde van den heer Okkerse. De commissie rapporteert het vol gende: Gemeente-rekening, gewone dienst, totaal der inkomsten 163.962.85. totaal der uitgaven 147.197.35. Batig slot 16.765.50. Kapitaaldienst, totaal der inkomsten 131.888.87. totaal der uitgaven 126.000. Batig slot 5.888.87. De rekening dienst 1935 vangt aan met een batig saldo van het dienstjaar 1933, groot 20.929.06, zoodat de re serve door dezen dienst met 4.163.56 is teruggeloopen. Dat de rekening on danks de slechte tijdsomstandigheden toch nog sluit met een batig saldo van ruim 16.000.— is een gevolg van het gevoerde zuinig beheer. De commissie heeft geconstateerd dat J. Segeren ook in 1935 in gebreke is gebleven de verschuldigde rente en aflossing, in totaal 915.25 te voldoen. Met het bedrag dat over 1934 nog ver schuldigd is, is van genoemden persoon bij het sluiten dezer rekening dus 1674.53 te vorderen. De commissie zou desnoods krachtige maatregelen willen nemen om dit bedrag in te vor deren. Gemeentelijk-Electriciteitsbedrijf. Uit de rekening en bescheiden van 't G.E.B. blijkt dat de ontvangsten en uit gaven van den gewonen dienst over 1935 hebben bedragen 25.993.23. De ontvangsten van den kapitaaldienst be- draaen f 25.308,—, en de uitgaven ƒ35.371.07. De nog steeds aanhoudende depres sie in handel en industrie is oorzaak dat er minder stroom voor licht en kracht gebruikt werd dan vroeger. Het afgesloten exploitatiejaar is echter niet onbevredigend te noemen. Aan de ge meente kon een bedrag groot 3.551.46 als winst worden uitgekeerd. Behalve de statuaire afschrijvingen had een ex tra afschrijving plaats tot een bedrag van 2.373.—. Gemeentelijk Grondbedrijf. De baten en lasten van den gewonen dienst bedragen 8.338.17. Kapitaaldienst: Inkomsten 50.145.28. Uitgaven 51.032.86. Nadeelig slot 887.58. De opbrengst van de verkochte gron den bedroeg 1.997.38, hetgeen onge veer 250.— minder is dan het vorig dienstjaar. De hierop gemaakte winst werd tot schulddelging aangewend. Het verlies bedrnpg over het afgeloopen jaar 2.789.08, terwijl op de daarvoor in aanmerking komende terreinen 3.240.12 werd bijgeschreven. Onder de debiteuren vond de commissie den heer J. Segeren vermeld met een totaal bedrag van 306.38. Ook tot inning van dit bedrag zou de commissie krach tige maatregelen willen voorstellen. Algemeene opmerkingen. De reke ning en bescheiden der gemeente en die van hare onderhebbende bedrijven wa ren keurig in orde. Dit is een aanwij zing voor de commissie dat de betrok ken ambtenaren ook over deze tijdspe riode hun taak met toewijding en nauw gezetheid vervulden. De Voorzitter brengt de commissie dank voor haar werk en deelde mede, naar aanleiding van de opmerkingen door de commissie gemaakt omtrent de vorderingen op den heer Segeren, dat burgemeester en wethouders hierover reeds verscheidene malen met den heer Segeren hebben gecorrespondeerd, doch dat dit slechts een gering resultaat heeft opgeleverd. Deze aangelegenheid dient dus inderdaad krachtig aange pakt te worden. Daar geen der leden verder iets te vragen heeft over de rekening, wordt deze voorloopig vastgesteld. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten goed te keuren de wijziging der begrooting van het college van regenten der stedelijke godshuizen dienst 1936. De Voorzitter licht toe dat deze wij ziging in verband staat met de werk zaamheden in den Gasthuiswaard, wel ke werkzaamheden in werkverschaf fing worden uitgevoerd. Besloten wordt op voorstel van Bur gemeester en Wethouders ontheffing te vragen aan de Kroon, van de ver plichting ex art. 179, 2e'lid der gemeen tewet, nadat door den voorzitter is toe gelicht dat deze ontheffing in verband staat met de verplichting van den raad om betrekkingen aan te wijzen die door gewezen militairen zouden moeten ge schieden. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van: a. verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager on derwijs; b. verordening op de invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs. De Voorzitter licht toe dat tengevol ge van de wijziging der lager onder wijswet tot vaststelling van nieuwe verordeningen moet worden overge gaan. Over het algemeen wordt door deze nieuwe verordening 't schoolgeld niet duurder. Wel zullen er meerdere personen in worden betrokken. De nieuwe verordening is aanmerkelijk voordeeliger dan die der omliggende gemeenten. De heeren de Kroon en v. d. Loo vinden de verordening prachtig, doch zouden gaarne weten hoe het gaat met de onvermogenden en menschen met groote gezinnen. De voorzitter licht met voorbeelden toe dat onvermogen den zijn vrijgesteld van schoolgeld. Menschen met groote gezinnen betalen minder schoolgeld aangezien de aan slag wordt gebaseerd naar het belast baar inkomen. Zoodoende wordt er met kinderaftrek rekening gehouden. De verordeningen worden daarop met alaemeene stemmen goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is goedkeuring ont vangen op de besluiten van den raad d.d. 16 October 1936 tot verhuur van grond aan C. Stal namens de voetbal club Good Luck en aan H. Rijpert. Verder is ingekomen een dankbetui ging van de commissie tot oprichting van een nationalen waarschuwings dienst ten behoeve van den luchtbe schermingsdienst voor de door den raad verleende subsidie, groot 10.—. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een veror dening oo de heffing van besmettelijke ziektengelden. De Voorzitter deelt mede dat des tijds met de gemeente Breda een over eenkomst is aangegaan tot verpleging van lijders uit deze gemeente, aan be smettelijke ziekten, in de barakken te Breda. De gemeente is daarvoor een recht verschuldigd van 3.50 per dag. Onvermogenden behoeven in dit be drag niets bij te betalen, terwijl voor beter gesitueerden naar gelang het in komen een bijdrage wordt gevorderd varieerende van 10 tot 80 Deze bij drage wordt gebaseerd naar hetgeen door de betreffende personen of hoof den van gezinnen moet worden betaald in de gemeentefonds- en vermogensbe lasting, zgn. vermengde hoofdsom. Zij die meer dan 92 gulden aan vermeng de hoofdsom betalen, moeten de kosten zelf dragen. Ook is in de verordening geregeld de vergoeding van de kosten voor reiniging en ontsmetting. Heffing dezer bijdragen geschiedt naar denzelf den grondslag. De heer Okkerse meent naar aanlei ding van deze besprekingen te moeten opmerken dat het inenten tegen pok ken hoe langer hoe meer achterwege wordt gelaten en vraagt of er nog wel gelegenheid wordt gegeven tot inen ting. De Voorzitter antwoordt dat de ge meente eens per kwartaal gelegenheid geeft tot kostelooze inenting en herin- enting. Hiervan wordt jammer genoeg slechts zeer matig gebruik gemaakt. Als we straks een .epidemie van pok ken krijgen stormt ieder naar het ge meentehuis en den dokter, doch dan is het veelal te laat. Rondvraag. De heer Okkerse wijst op de slechte verlichting tusschen het Emmaplein en den Stationsweg. Gaarne zag hij daar een lichtpunt geplaatst. De heer Dirven deelt mede dat de zer dagen een lijst door de gemeente ge circuleerd heeft waarin verzocht werd een bijdrage te verleenen om de kinde ren een Sint Nicolaas-uitvoering te be zorgen. Het in deze gemeente bestaande Sint Nicolaas-comité komt nu achter op waardoor de bijdragen veel minder zijn. Hij verzoekt daarom in het ver volg een dergelijke vergunning niet meer te geven. De Voorzitter deelt mede dat zulks inderdaad juist is. Vergunning was tij dens de afwezigheid van den burge meester door den loco-burgemeester gegeven, doch naderhand bleek dat de collectant later er heeft bijgeschreven dat het voor 't Sint Nicolaasfeest was. De vergunning was slechts gegeven voor een kindervoorstelling. De politie heeft echter thans de zaak in onderzoek en spreker vertrouwt dat nog ieder het zijne zal bijdragen om de kinderen als nog een Sint Nicolaasfeest te bezor gen. Hierna wordt overgegaan tot een vergadering met gesloten deuren. OPENBARE VERHURING VAN LANDERIJEN VOOR DEN GROOTEN OF ALGEMEENEN ARME VAN WASPIK. II. Onder Waspik kwam vervolgens een perceel bouwland onder Groot- Waspik, gelegen in den Overdiepschen polder en afkomstik van Sta'en. Het was 3,41,90, h.a. groot en in huur bij L. C. Kamp voor 110.per jaar. Dit bleef weer eens niet aan den ouden ge bruiker maar werd gehuurd door Ger. Kamp voor 170. Waren de voorgaande perceelen alle voor 5 jaren verhuurd thans kwam er een voor den tijd van drie jaar. Het was een perceeltje weiland, een buitendel gelegen aan den provin cialen weg en 0,81,35 h.a. groot. Jac. van Dongen had 't in gebruik voor 64.en voor den komenden termijn zag hij het zich weer toegewezen nu voor 66. Hiermede namen de verpachtingen onder Waspik en Raamsdonk een einde. Er volgden nu nog drie percee len onder Dussen. Het was weiland gelegen in het groot Zuideveld. De verpachting van deze perceelen ge schiedde voor twee jaren n.l. 1937 en 1938. Het eerste was 2,16,20 h.a. groot en afkomstig van den H. Geest Arme van Dussen. J. C. Muys had het ge bruikt voor 61,Nu ging het over naar P. Meys voor 80. Nummer twee was 3.03,70 h.a. groot, genaamd de „Ottenvanger", Stef. Smits stond als laatste huur der te boek en ook voor den komenden termijn wist hij er beslag op te leggen nu voor 88. Het slot van deze verpachting werd gevormd door de verhuring van de Blik staart", een perceel weiland van 2;66.80 h.a. Jac. Hakkel had het ge bruikt voor ƒ124.per jaar. Nu zag hij het zich toegewezen voor den prijs van ƒ110.per jaar. Nog niet zoo heel lang geleden heb ben we in deze kolommen de vraag besproken: „Is verhooging van de pachtprijzen voor het bouw- en wei land in de Langstraat verantwoord". Mede door het feit dat wij van mee ning zijn dat voor een werkelijke op leving in het landbouwbedrijf eerst de crisismaatregelen der regeering overbodig moeten worden en het einde hiervan door het groote verschil tus schen de wereldmarktprijzen en de prijzen op de binnenlandsche markt, nog niet in zicht was, hebben we die vraag ontkennend moeten beantwoor den. Intusschen kwam de devaluatie van den gulden met als onmiddellijk ge volg dat het contact van de wereld- prijzen met de binnenlandsche prij zen voor sommige producten geheel voor andere ten deele werd hersteld. Van dezen toestand maakte de regee ring direct gebruik om de steunmaat regelen voor de gerst geheel te doen vervallen en den rogge-steun te hal- veeren. Hierdoor werd de uiteindelijke prijs voor de gerst verlaaffd met plm. ƒ0,50 per 100 K.G., terwijl die voor rogge ongeveer gelijk bleef. Voor 't geval echter dat de boer deze granen zelf moest vervoederen, steeg de prijs van de gerst voor hem met ƒ2.50 per 100 K.G. en die voor rogge met 1,50 per 100 K.G. De prijzen der hier geimporteerde eiwitrijke voedermiddelen steeg met plm. 15 procent. Dit gebeurde even eens met de prijzen der phosphaat- en kalimeststoffen, terwijl van zelfspre kend de prijzen der landbouwmachi nes zich ook niet onbetuigd lieten. De productie-kosten in het landbouwbe drijf zijn hierdoor dus aanmerkelijk gestegen. Waar nu mede door de maatregelen der regeering de binnen landsche prijzen gehandhaafd bleven, soms zelfs verlaagd werden, wat voor gerst het geval was, zal eenieder moe ten toegeven dat de landbouw er mo menteel aanzienlijk slechter aan toe is, dan vóór de devaluatie. Het zou dus voor de hand liggen dat er thans zoo mogelijk nog minder aan leiding was voor pachtprijsverhooging dan voor de gedeeltelijke ontwaarding van onze munt. En toch de lezer heeft 't in ons vorige artikel kunnen zien, van de veertien perceelen die verpacht werden was er slechts één waarvan de pachtprijs met ruim 11% daalde. Al de overigen stegen in prijs. De minste stijging bedroeg 3%, de hoogste stijging ging tot ruim 128%. Gemiddeld werden de pachtprijzen met ruim 27% verhoogd. In verband met de huidige positie van den landbouw moge een en ander paradoxaal klinken, dit verandert echter aan bovenstaande feiten niets. We willen hopen dat de naaste toekomst een zoodanige wending ten goede zal brengen, dat bovenstaande pachlprijsverhoogingen toch nog ge rechtvaardigd zullen blijken. Veel optimisme daaromtrent is echter naar onze meening nog maar kwalijk ver antwoord. Tenslotte nog een kleine rectificatie. In ons vorig artikel stond de oude pachtprijs van het perceel van P. Meijs gelegen Over den Gantel, aan gegeven als zijnde 170,Dit moet echter zijn 70. ILUI Overtreding Vleeschkeuringswet. J. H. J., te Waalwijk, werd ter verantwoording geroepen wegens overtreding der vleeschkeuringswet, het niet aangeven van geslacht. Hij kwam niet opdagen. De getuige verklaarde hoe vies en vuil en in onfrissche lucht hij de gestorven stier had aangetroffen, waarbij alweer eens een keer temeer bleek, hoe nuttig en noodig de Vleeschkeurings wet is om te kunnen nagaan waar het vleesch blijft van zieke beesten, die bezwijken. Verdachte werd veroordeeld tol tweemaal f 15 boete. Een ijzig vertelsel P. L. S., te Waalwijk, ging op de bon wegens het loopen op verboden grond. Hij had jonge mast plat geloopen op 27 Aug. Hij beweerde dat hij 2 verdwaalde kinderen was gaan zoeken Die peuters waren 's morgens heenge gaan om mastappe's te zoeken en waren in den namiddag nog niet teruggekeerd. Dus werd hem ver zocht eens te gaan zien waar de wurmen konden zijn verdoold.... 't Is een aardig en een ijzig ver haal, merkte het O M. op, maar wij gelooven er niets van. Verdachte werd veroordeeld lot f 4,boete. Het gevaar op den weg, C. v. T., te Sprang Capelle, was door den doorgang niet vi ij te laten schuldig aan een aanrijning in de richting Waalwijk aan den Winter dijk. Het ongeluk" gebeurde op een snijpunt en wonder boven wonder gebeurde er geen persoonlijke ongelukken. Maar het werd een dure dag. Verdachte beweerde dat de wagen, waarin G S. bedrijfsleider te Tilburg gezeten was, te hard re d Verdachte was per fiets en werd zelf eenige meters ver meegesleurd en lijdt r.og steeds aan zijn been, dat hij slechts met moeite kan be wegen. Verdachte, die onvoorzichtig den weg was overgestoken komt er wel duur af, vermits ook zijn rijwiel werd vernield. Het vonnis bij den kantonrechter kost hem slechts f3,— omdat het toch al erg genoeg is. Auto-ongeluk in Oostenrijk. Bij Hamburg in de buurt van Wee- nen, waar zich de beroemde Romein sche ruines bevinden, is de auto van den heer W. H. Moen een te 's-Gra venhage wonende vllegtuigconstructeur, afkomstig uit Java, verongelukt. Het ongeluk is geschied doordat de heer Moen, die een botsing met een onvoor zichtig rijdenden motorrijder wilde vermijden, het stuur van zijn auto omgooide en daarbij in de sloot langs den weg is gereden. De heer Moen werd ernstig gewond. Twee passagiers, mevr. G- Moen <=n mej Chr. Jansen, liepen hoofdwonden op. Onder een tankauto geraakt en gedood. Op den Mathenesserwep te Rotterdam zouden enkele omstanders een defect geraakten tankauto uit Purmerend wat opduwen, opdat de wagen het verkeer niet langer zou belemmeren, Daarb" is de 13 jarige F. Deelen, uit de Groote Visscherijstraat onder een der wielen geraakt; de jongen is op slag gedood. Explosie in Engeland. Door een hevige gasexplosie zijn in New Castle on Tyne twee huizen vol komen vernield. Naar tot nog toe vast staat, zun vier personen gedood en negen zwaar gewond. Het zoeken on der de puinen naar gewonden en ver misten wordt nog steeds voortgezet. Verdronken. Te 's Hertogenbosch is de 80-jarige mevr. Klip in een pension rusthuis al daar verblijf houdende, door de duis ternis misleid in de Zuid-Willemsvaart geraakt en verdronken. De politie heeft haar lijk opgehaald en naar het groot ziekengasthuis laten overbrengen. Sedert geruimen tijd werd te Eind hoven de 72 jarige oud-typograaf A. van B. vermist. Thans blijkt hij in het Eindhovensch kanaal te zijn ver dronken. Zijn lijk is door de politie van Eindhoven opgehaald. Vermoede lijk is hij door de duisternis misleid te water geraakt en veidronken. DOODELIJKE VERKEERS ONGEVALLEN. Zondagmorgen is in de Sandam- bachtstraat te Den Haag de 7-jarige Cronenberg toen hij spelenderwijze den weg oversak door een autobus van de W. S. M. overreden en op slag gedood. Nabij het oude tolhuis te Zeddam heeft een zeer ernstig auto ongeluk plaatsgehad. De heer H. uit Doetin* chem kwam met zijn auto uit de richiing 's Heerenberg en moest ter plaatse dimmen voor een tegenligger. Daardoor bemerkte hij niet, dat op den weg een boerenkar zonder licht stilstond. Dj heer Huls kwam met groote snelheid tegen den boerenwagen, die dientengevolge van den weg in de daarnaast liggende diepte'erecht kwam. De bestuurder van de kar. de 21-jarige v. Onna uit Wijnbergen, kwam daar door onder den wagen terecht en werd in zeer ernstigen toestand uit ziin be narde positie bevrijd. Na eenige oogen- bikken trad de dood in. GEWELDIGE ONTPLOFFING IN FRANKRIJK. Naar uit Marseille wordt gemeld heeft zich een ontzettende ontploffing voorge daan in de kruitfabriek van Saint Chamas. In het geheel ziin dertig personen gedood en ruim tweehond _>rr) gewond. De ramp ontstond doir het uitbreken van een brand in één van de bijge bouwen. Het geweld der explosie was zoo groot, dat het slechts met dat van een hevige aardbeving kan vergeleken wor den. In een omtrek van vele kilometers stonden de huizen te schudden op hun grondvesten. Nadat de eerste verschrikkelijke de tonatie als van een geweldigen donder weerklonken had, renden de ambulance en doktersauto's naar de plaats des onhells. Van Miramer uit snelden hulpcolon nes naar de verwoeste fabriek, die spoedig door een sterk politiecordon was afgezet. Uit de verte reeds kon men boven Sai.it Ch-amas ontzaglijke rookwolken zien opstijgen. Daar door de ontplof fing alle lichtkabels defect geraakt wa ren, lag het terrein van de kruitfabriek langen tijd in het donker gehuld. Tenslotte werden van het naburige vliegterrein Istres Marignan verplaatsba re schijnwerps gerequireerd en kon met het reddingswerk begonnen wor den. Het aantal slachtoffers is gestegen, doordat een aantal gewonden in de ziekenhuizen bezweken is. Bovendien heeft men bij het aanbre ken van den dag nog Hiken gevonden die naar verborgen plaatsen geslingerd waren. Het aantal dooden bedraagt tot nu toe 52, dat der gewonden in de ziekenhuizen 32 Hertenjachten met 52 doode jagers. Niet minder dan 52 jagers zijn ge dood en 100 gewond bij de herten jachten in Amerika, waarvan het sei. zoen thans in vollen gang is. Door te nonchalant met hun geweer om te gaan hebben dertien jagers zichzelf doodge schoten, vijfentwintig werden door hun medejagers geraakt, vier verdronken er, vijf stierven aan oververmoeidheid en een struikelde over een rotspunt. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP c

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8