Well© MIDDENSTAND EN GULTUUR. Plaatselijke Berichten. ADVERTEERT IN DIT BLAD. TWEE FEESTLIEDEREN Zaterdag 21 November 1936 No. 93 De Echo van het Zuiden Derde Blad >111111' Laat Uw tafelzilver AAN WEERSKANTEN gezien mogen worden! Fa. ANTON HOLTGREFE EEN VOORBEELD TER NA VOLGING. De zorgvolle tijden, welke zulk een grooten economischen nood en veel maatschappelijke ellende brach- jen, hebben hun stempel gedrukt op iedere uiling van 't dagelijksche leven. Daarmede is ook een geeste lijkecrisis ontstaan en thans heerscht er een materialistische tijdgeest, welke ook de meest goed willenden in zijn machtigen greep gevangen boudt en de belangstelling voor kunst en cultuurwaarden zoo niet geheel vernietigde, dan toch in ieder geval lam sloeg Reeds eerder hadden we gelegen heid in deze kolommen naar de oorzaken van de vervlakking van bet geestesleven te speuren, zoodat we thans niet in herhaling willen treden. Het is een verblijdend verschijnsel, dat onder de jongeren, die een idealistischen kijk op het leven hebben en nog niet verstrikt zijn geraakt in materieele nooden, de drang naar cultiveering van den geest nog bestaat en aangewakkerd wordt door hun lidmaatschap van een of andere standsorganisalie. Er zijn voorbeelden te over om de waarheid hiervan aan te toonen. Ook de bestuurderen der stands organisaties, welke ouderen ver eenigen dienen te beseffen, dat zij een cultureel opvoedende taak hebben te vervullen. Daarom stemt het ons tot groote voldoening dat het bestuur der Waalwijksche R.K Middenstandsvereeniging 't initiatief nam om in de komende winter maanden bijeenkomsten te beleggen, lij lens welke lezingen op cultureel jebied worden gehouden, waarbij de leden eraan herinnerd zullen worden geheel overeenkomstig het doel en streven van de stands organisatie dat de geloovige mensch niet al een zijn materieele belangen te behartigen heeft, maar dat hij zich ook in al zijn doen en laten verbonden moet weten met de bovennatuur. Cultuurvormteen vaste ee.iheid met het waarachtige leven en is de sociale ontwikkeling van de menschelijke capaciteiten in de richting en hel doei van 't leven, dat dus gebaseerd üient te zijn op godsüiensl en zedelijkheid. Wij vernamen, nat hel bestuur van de Middenstandsvereeniging enkele letterkundigen van naam op het oog heefi om deze lezingen voor üe leden en belangstellende Middenstandeis, die nog niet aan gesloten zijn, te laten houden, doch het begrip cultuur zal als boven omschreven moeten worden opgevat, anders bestaat het niet denkbeeldige gevaar voor eenzijdige cuttureele opvoeding. De bijeenkomsten welke gedurende het winterseizoen zullen worden belegd, dienen dus te staan in het teeken van de cultuur in den meest ruimeu zin van 't woord. Men brenge dus cultuur-goederen op allerlei gebied en verzoeke dus ook andere spelers dan letterkun digen. De standsorganisatie is er immers, om ue leden bij hun streven naar zelfcultuur te helpen door algeraeene cultuurwaarden te brengen en zoodoende persoonlijk heden te vormen I Niettemin, het initiatief, dat het bestuur van meergenoemde ver eeniging nam, is bijzonder toe te juichen en verdient alleszins aan beveling tot navolging door die vereenigingen, welke zich tot nu toe teveel blind staarden op haar vak belangen en daardoor den smaak voor geestelijke waarden verloren. Met belangstelling zien we de cultureele bijeenkomsten van de R K. Middenstandsvereeniging te gemoet, en hopen dat het bestuur rekening zal houden met onze denkbeelden, welke wij hierboven bescheidenlijk in overweging gaven JOS. GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK. De leden van den raad der gemeen te Waalwijk worden opgeroepen to! bijwoning eener openbare vergadering te houden op Vrijdag 27 November 1936, om 19 uur, ten genieentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten: 1. Goedgekeurde /verordening tot wijziging der bouwverorde ning, vastgesteld bij raadsbesluit van 30 October 1936. 2. Nota van aanmerkingen op de bij raadsbesluit van 2 Octo ber 1936 vastgestelde verorde ning op de heffing van slacht huisrechten. b. Van den Minister van Binnen- landsche Zaken: Antwoord op schrijven betref fende de herclassificatie der ge meente Waalwijk voor de Per- soneele belasting. 2. Voorstel tot vaststelling eener ge wijzigde verordening op de heffing van schoolgeld voor L.O. en U.L.O. 2. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van preca- rio-rechten. -I. Voorstel tot vaststelling eener ca- pitulantenverordening en tot wijzi ging der algemeene rechtstoestand verordening voor liet gemeente- personeel. 5. Voorstel tot bet aangaan eener re kening-courant-overeenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeniging. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1936. NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK. Het Uitvoerend Comité te dezer plaatse voor de verzameling van bij dragen van het Nationaal Huwelijks geschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard richt zich per circulaire tot de ingezetenen om hen aan te sporen allen zonder uitzondering eene bij drage te geven in de collecte die voor dit sympathieke doel gehouden wordt. De leden van het comité afdeeling Centrum zullen in de a.s. week de col lecte reeds beginnen. Wij vertrouwen dat alle ingezete hen hun penningske zullen offeren, als blijk van medeleven met deze bij zondere gebeurtenis en tevens hopen we, dat Waalwijk ook thans weer een goed figuur zal maken. Wij bevelen deze collecte ten drin gendste aan. CENTRAAL ORANJE-COMITé. Vergadering van 't Centraal Oran je-Comité op Donderdag 19 Novem ber 1936. onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Burgemeester. Aanwezig waren de afgevaardigden van de 4 Oranje-Comité's. 7n verband met den datum, 7 Ja nuari a.s., waarop het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld zal plaats hebben en dus met winter's weer en met een z.g. korte dag moet gerekend worden, was het niet ge makkelijk een passend programma samen te stellen. Dit te meer nog daar men zich. ten deele wilde houden aan de uren waar op het Burgerlijk en Kerkelijk Huwe lijk zal worden gesloten, welke uren nog niet officieel bekend gemaakt zijn en ook om het feit dat ook de kinde ren hun aandeel in de feestviering moeten hebben. Het volgende programma werd vast gesteld 8 uur Reveille door 2 muziekkorpsen door de gemeente. 9 uur Luiden der kerkklokken. 9 uur Aanvang der kinderfeestvie ring door filmvoorstellingen en goochel-attracties op ver schillende plaatsen, met trac- tatie. 10 uur Tijdens het Burgerlijk Hu welijk Kinderzang op 't Raad huisplein. 10.30 uur Tijdens het Kerkelijk Huwelijk optreden van Zang- vereenigingen op het Raad huisplein. 13.30 uur Allegorische optocht waar aan door de gelieele gemeen te wordt deelgenomen en waarvoor flinke prijzen wor den beschikbaar gesteld. 18.30 uur Groote lichtstoet, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen. Hierna verder algemeene dansver- gunning in de diverse café's met at tracties naar initiatief van de onder nemers met nader te bepalen sluitings uur. Getracht zal worden een oliebollen dag te organiseeren, alsmede gecos- tumeerde voetbalwedstrijden (deze laatste te voren) om finantiën te vor men, terwijl aan de gemeente een ga- rantiebijdrage gevraagd zal worden tot een maximum van ƒ500. Door de vereeniging „Koninginne dag" te v.m. Besoijen, „Trouw aan Oranje" St. Antoniusparochie en „Oranjehuis" Centrum is bereids goedkeuring van het samengestelde plan verleend, terwijl de vereeniging „Oranje Boven" te v.m. Baardwijk deze beslissing heeft aangehouden, teneinde de meening van het Bestuur in deze vast te stellen. DAME TWEE WINTERS IN HUIS GEVANGEN. Nu weer geheel vrij van spit en rheumatiek. „Ik leed verschikkelijk aan spit in mijn rug en rheumatiek in mijn voe ten, zoodat ik al twee winters niet op de been kon zijn. Mijn man ried mij toen aan om Kruschen Salts te pro- beeren, en dat deed ik. Ik ben nu aan mijn vierde flacon, en het doet mij ge noegen U te kunnen zeggen dat al mijn afschuwelijke pijnen weg zijn; ik voel mij een geheel andere vrouw zeker 10 jaren jonger, en ik ga even goed mijn gang bij het werk als een vrouw van 30. Ik ben nu 58 en kan zeer goed legen een druk leven, dank zij Kruschen Salts. Ik zou er niet buiten kunnen." Mevr. M. M. te D. Rheumatische pijnen vinden meest al hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit kwaad aardige urinezuur kon zich ophoopen omdat de afvalstoffen op te trage wijze door Uw afvoerorganen, d.z. ingewan den, lever en nieren, uit Uw lichaam werden verwijderd. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot krachtiger werking, waardoor de schadelijke stoffen geen kans meer hebben om zich op te hoopen. Hel bloed wordt nu gezuiverd, de rheu matische pijnen nemen geregeld af om eindelijk geheel op te houden, ter wijl tegelijkertijd Uw algemeene ge zondheidstoestand vooruitgaat. Zoo zult ge door de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts niet alleen ge vrijwaard zijn tegen rheumatiek en spit, maar ge zult U ook veel krachti ger en energieker voelen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar hij alle apothekers en er kende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de l'lesch, zoowel als op de huiten- verpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam voor komt. De heer A. C. van der Heijden al hier heeft voor de a.s. Huwelijks plechtigheid in het Vorstelijk Huis Feestlied. Woorden en muziek van A. C. van der Heijden. Burgers, laat de driekleur wapperen! Luidt de klokken, slaat de trom; Steekt klaroenen, zingt uw feestlied. Vreugde, geestdrift heersch' alom. Vreugde, nu ons Juliana Met prins Bernhard aan haar zij. Siert de blanke huw'lijkskrone. Liefde viert haar hooggetij. Waar God onze wieg ook plantte, Heden voelen wij ons één. Op de vleug'len der verbeelding Snellen naar Den Haag wij heen, En wij jub'len met de scharen In den tempel opgesteld: „Heil U, dierb're Kroonprincesse, „Prins „Zur Lippe Biesterfeld". Richt uw oor, uw stralend' oogen Noord- of Zuidwaarts, Oost of West Overal weergalmt de juichtoon Van heel Neerland op zijn best. Opgetogen, vreugde-dronken, Wenschen allen 't Vorstlijk Paar: 's Heeren hesten, rijksten zegen, Wijsheid, sterkte vele jaar. Blik, o God, met Vader-oogen Op 't Oranjehuis steeds neer. Schenk het telgen, bloei en vrede, Ons ten heil en U ter eer. 't Schitt're in herhoren luister, Leve met ons volk steeds mee; Dan blijft onverzwakt hier klinken: 't Fier, aloud „Je Maintiendrai". weer twee mooie Feestliederen ge dicht en op muziek gezet. We zijn in de gelegenheid ze hier af te drukken. Woorden en muziek van A. C. van der Heijden. Nederlanders, heft uw harten, Blijde, dankbaar tot den Heer, Die ons volk in vreugd en smarten Leidde tot 's lands roem en eer; Die vol liefde, vol meedoogen, Ons Oranjehuis aanschouwt, Nu het schalt door d'aetherbogen „Juliana is getrouwd". Onbeschrijflijk was de jubel, '1 oen opeens ons werd gemeld „Juliana heeft verloofd zich, „Met den Prins von Biesterfeld". 't Scheen, alsof een gouden morgen Over ons was opgegaan, Weg was bange vrees en zorgen, 't Vorstenhuis zou voortbestaan. Bruid en Bruigom, maanden vloden Sinds dien onvergeetb'ren dag, Thans is 't heuglijk uur gekomen, Dat U d'Echtkroon sieren mag. Millioenen in den lande, Hier en verre over zee, Zullen U hun trouw verpanden, Juichen zielsverheugd„Hoezee!" 't Is ons niet vergund te lezen In de Raadsbesluiten Gods, Doch wie vast op Hem vertrouwen. Steunen op een hechte rots. Vurig blijven wij dus smeeken, Dat Zijn zegen op hen daal', 't Vorst'lijk Echtpaar eens zal wezen: Koningin naast Prins-Gemaal. GOUDEN BRUILOFT. In ons vorig nummer hebben we de samenstelling van het hoofd-comité medegedeeld voor de gouden bruiloft van G. van Disseldorp-van der Bijl in de St. Antoniusstraat. Het Uitvoerend Comité bestaat uit de heeren: Chr. Hendriks, J. v. Hui ten, A. Kruijssen, Jos. van Wel, F. Slaats Lzn., H. Meeth en A. Mahieu. Het Dames-comité bestaat uit de dames: A. Adriaanse, Zus v. Eeuw ijk, J. van Iersel, E. Dumoulin, D. Bruur- mijn, A. Slaats, D. Slaats en M. Slaats. DE VERKENNERSAVOND. Donderdagavond heeft in 't Bonds- gebouw de Verkennersavond plaats gehad, welke een groot succes is ge weest. De zaal, welke versierd was met de nationale kleuren der landen, die aan de wereldjamboree deelnemen, was tot in den nok gevuld met belang stellenden, onder wie wij opmerkten de geestelijkheid van Waalwijk, akee- la's en verkenners uit Tilburg, Ois- terwijk en Tiel en plaatselijke jeugd- vereenigingen. Geopend werd met de opstelling van alle Waalwijksche Verkenners met hun leiders, akeela's en welpen, die het jamboree-lied zongen. Aalmoezenier A. van Lierop, die met applaus werd begroet, sprak een kort openingswoord, waarin hij de aanwezigen namens de heele Waal wijksche Verkennerij van harte wel kom heette en de hoop uitsprak, dat de eerste kennismaking, welke velen dezen avond zouden hebben, een aan gename zou zijn. Spr. wees erop, dat er geen tooneel zal gegeven worden, doch een demonstratie van de bijeen komsten van welpen en verkenners. De welpen van de Andreas Zijl- mansgroep schaarden zich om de akee- la, die zij met den horderoep begroet ten. Na het gezamenlijk gebed, had de „vachtenschouw" plaats, waarbij de jongens door de akeela's werden ge in specteerd. Allervermakelijkst waren de spe len, die door de welpen werden ge houden, en waaruit bleek, dat het le ven in de welpenhorde een voorberei ding is op hun verkennersschap dooi de vorming van karakter en verhoo ging van prestatievermogen en be kwaamheid, De aanwezigen maakten dan de plechtige installatie van een nieuwen welp mede, waarna een wedstrijd ge houden werd in het geblinddoekt aan steken van kaarsjes: een spel, waar mede het publiek hartelijk kon lachen. Ook de voordracht „Roodkapje en de wolf", viel hijzonder in den smaak. De beide films, welke een kijk ga ven in het groote nationale kamp dei- verkenners en duidelijk demonstreer de, dat de welp moedig is, oogstten veel bijval. Hel optreden van de Verkenners werd op dezelfde wijze ingezet met gebed en inspectie. De Koekoek-patrouille gaf een aar dige demonstratie in het oriënteeren. Hopman K. Hoffmans gaf een uiteen zetting van de wijze waarop een Ver kenner zich hij nacht weet te oriën teeren door middel van sterrebeelden. Terwijl de zaal in het donker werd gezet, liet de patrouille enkele sterre beelden zien, welke door electrische zaklantaarns, die de jongens vasthiel den, werden gevormd. Interessant en bewonderenswaar dig was het pionieren door de Sper wers- en Meeuwenpatrouille. Van lange palen en dwarshouten werd een brug in pyramide-vorm ge bouwd, waaroverheen enkele Verken ners zeer rap klommen. De Kievieten demonstreerden sei nen. Enkele personen gaven aan een welp en twee verkenners een drietal zinnen op, die middels vlaggen, flui ten en een zaklantaarn vanaf het too neel tot achter in de zaal werden ge seind, daar opgenomen werden en la ter bekend werden gemaakt. Het slotnummer was een kamp vuur, waaraan de heele verkennerij deelnam en waarhij er lustig werd ge zongen, terwijl een der Verkenners „De dood van Suskewiet" van Felix Ti mmermans voordroeg. Aalmoezenier van Lierop dankte voor de betoonde belangstelling, waar na het Wilhelmus werd gezongen. .Uil. Bovenstaande twee mooie feestgezangen, waar van de woorden en muziek zijn van den heer A. C. van der Heijden, achten wij zeer geschikt 'Hir Feestzang. voor gezamenlijke koren, kinderzang, eiTz. Ornnje-Comité's, vereenigingen en scholen, die hiervan gebruik willen maken, kunnen zich hier omtrent met den uitgever in verbinding stellen. Lepels en vorken vanaf f. 3.90 p. dozijn SÉ Wellner-Wello Tafelzilver is aan vóór- èn achterkant ge decoreerd. Dusdubbel waar devol uitgevoerd! Alleen Wellner biedt U dit voor- I deel. Alleen Wellner heeft zooveel mooie modellen In mat of gepolijst, maar altijd: vlekvrij en onverslijt baar! Komt onze schitte rende collectie zien: cou verts, bekers, servetringen, gebakschepjes en schaaltjes in groote verscheidenheid. WELLNER v. h. BI ERLAAGH-VAN DER HEIJDEN, „DE GROOTE IJZERHANDEL" WAALWIJK, HOEK RAADHUISPLEIN. TEL 72

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9