Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Vervolg Plaatselijk Nieuws. VIERDE BLAD. NUMMER 93. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ej Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. ONS VERSLAG VAN ORANJE BOVEN'' Na den „Open Brief" van het Be- stuur van „Oranje Boven", welke met een onderschrift onzer redactie werd opgenomen in ons blad van 1.1. Zater dag, ontvingen we nu weer een ver klaring, onderleekend door een aan tal personen, die op de bewuste ver gadering aanwezig waren, dat hel ge sprokene onjuist was weergegeven, enz. Wij hebben natuurlijk geen enkel bezwaar een „verklaring", alsmede de namen van de onderteekenaren, in ons blad op te nemen. Maar even na tuurlijk is bet ook dat wij ons gaarne tegen eventueele beschuldigingen wil len verweren en dit kan alleen als er positieve feiten, in dit geval verkeerd weergegeven woorden en gezegden, worden genoemd. I)e onderteekenaren varen in het zelfde schuitje als het bestuur: be schuldigen wel, maar motiveeren niet. We hadden toch mogen verwach ten dat men, inplaats van de vele moeite die men zich thans getroost op de eerste plaats getracht had ons van antwoord te dienen op ons naschrift en de fouten precies had aangegeven. Maar neen, nog veel ge makkelijker dan in het eerste stuk maakt men er zich af met te zeggen dat het „onjuist" was, zonder meer. Dat is niet fair, heeren. Al die on der teekenaars, die zich na 10 dagen nog zoo goed herinneren, wat er ter vergadering gebeurd is, beter dan de verslaggever die stenografische aanteekeningen maakte, moesten toch ook kunnen aantoonen, welke on juistheden er in staan. Wij hebben het een pertinente on waarheid genoemd de bewering van het bestuur van Oranje Boven, dat 't gewraakte verslag enkel en alleen op het geheugen geschreven was. Dat wordt zeker stilzwijgend toegegeven, want daarvan wordt niet meer gerept, maar wel wordt meer waarde gehecht aan handteekeningen b.v. van 'n paar zeer slecht hoorenden, die niets van het verhandelde gehoord hebben, van menschen die geen letter van het ver slag gelezen hebben en nu toch als mede-onderteekenaren uitdrukkelijk verklaren, dat het verslag niet juist is, van menschen tenslotte, die ons zelf verklaard hebben niet goed te zijn ingelicht en niet graag te hebben dat hun naam er bij vermeld werd. Na al hetgeen wij zooal over deze handteekeningen-actie gehoord heb ben, kunnen wij er werkelijk geen groote waarde aan hechten. Neen, er zal wel wat anders achter zitten, dat men alles zoo op haren en snaren zet over dit verslag en wij gelooven een vorig maal in ons naschrift den spij ker wel terdege op den kop geslagen te hebben. Nogmaals, wij willen volledig het hoor- en wederhoor toepassen, doch dan moeten de heeren inzenders met positieve feiten komen en niet weder om met een algemeenheid, waaraan we geen enkel houvast hebben. We wachten die en tol zoolang ook met de plaatsing van bedoelde ver klaring. REDACTIE. E. H. B. O. De Nederl. Vereeniging Eerste Hulp Bij Ongelukken stelt zich ten doel het bevorderen van goede eerste hulp verleening. Opgericht in 1893 telt zij thans af- deelingen in meer dan 100 gemeenten van ons land. Haar ledental bedraagt ca. 7500, waarvan ca. 4000 een diplo ma EHBO bezitten. Het is noodzakelijk dat overal in het land goede E.H.B.O. bevorderd wordt. Geheel onvoldoende mo:t wor den geacht, wat men op vele plaatsen ziet gebeuren: het volgen van een cur sus, het behalen van een diploma en daarna het verwaarloozen van de ver weven kennis en bekwaamheid. Noo- dig is dat stelselmatig georganiseerd wordt: het geven van cursussen, het blijven oefenen der gediplomeerden, het aanschaffen en beschikbaar stel len van materiaal en het inschakelen der gediplomeerden in den practi- schen ongevallendienst. In het bijzonder moge ook de aan dacht gevestigd worden op de beteeke- nis van E.H.B.O.-vereenigingen voor de bescherming der burgerbevolking tegen aanvallen uit de lucht. De Ned. Ver. heeft een aantal fol ders uitgegeven en die aan doktoren, gemeentebesturen e.a. toegezonden, waarin bet nut en de noodzakelijkheid der EHBO duidelijk wordt uiteengezet. Zij behandelen de hulp in ons water land, in de sportwereld, hij verkeers ongevallen en bij de luchtbescher ming, op prachtische wijze. De folders kunnen worden aangevraagd bij 't Secretariaat (Joh. Verhulststraat 117, Amsterdam Zuid). Geslaagd. Onze vroegere stadgenoot Drs. Th. M. J. de Graaf te 's Hertogen bosch, slaagde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht voor het Doctoraal examen Indische Rechtswetenschap pen. St. Elisabethsvereeniging. Donderdag jl. op den feestdag van de H Elisabeth, heeft bovenge- genoemde vereeniging een hestuurs vergadering gehouden, waarbij de Z.Kerw heer Heezemans, geestelijk adviseur, en het voltallig bestuur tegenwoordig waren. Uit het jaarverslag vermelden wij gaarne enktle punten om meer pu bliciteit te geven aan deze bij uit stek charitatieve vereeniging. Elf kraamvrouwen werden met een volledige uitzet bedeeld, één kraamvrouw met een gedeeltelijke. Aan 31 gezinnen werd met Kerst mis een bon voor winkelwaar uitgereikt met een waaide volgens de grootte van hel gezin. De vereeniging heeft bovendien steun verleend aan de spijskokerij, terwijl door enkele dames bestuurs leden een bedrag voor de stille Armen beschikbaar werd gesteld. Uit een en ander moge blijken, dat de St. Elisabethsvereeniging wederom haar bestaansrecht heeft bewezen, en daarom ook aller sympathie en daadwerkelijken steun alleszins verdient. Huldigingsavond. Alle leden en eere leden der Maria- Congregalie in de parochie St. Cle mens zijn uitgenoodigd tot een feestvergadering op a. s. Maandag avond in het Patronaatsgebouw. Deze bijeenkomst is speciaal belegd in verband met het feit, dat mej. Jos. v. d. Mee, de verdienste lijke hoofd prefecte van de con gregatie, onlaDgs haar 75sten ver jaardag vierde. Zij zal, om haar groote verdiensten voor de congre gatie dien avond gehuldigd worden, terwijl verder de bijeenkomst met komische voordrachten en het aan bieden van tractalies een feestelijk karakter zal worden gegeven. Waar ook op ander gebied, we denken o.a. aan het wt-rk der H. Kindsheid, Mej. v. d. Mee zulke groote verdienste voor de parochie St. Clemens heeft gehad is deze hul diging wel alleszins op haarplaats. K. J. M. V. In de gisterenavond gehouden vergadering van de K. J. M. V. heeft de heer H. van Well,directeur der Handelsavondschool, een zeer leerzame causerie gehouden over »De beginselen der politieke partijen in Nederland.» Spr. onderscheidde de linksche partijen, die zeggen dal het gezag ontstaan is door een maatschappelijk verdrag van men schen, en de rechtsche die leeren, dat het gezag van God komt. De schakeeringen ontstonden door de verschillende opvattingen over de verhouding tusschen gezag en vrij heid. Spr. gaf dan de beginselen der partijen aan en vergeleek ze onder ling met elkaar. De causerie werd met gespannen aandacht gevolgd. Het dankwoord van den Voorzitter, den heer A. Raaijmakers werd onderstreept door een hartelijk applaus der leden. Doktersfonds. Huishoudelijke Algemeene Verga dering van het Doktersfonds der R.K. Werkliedenvereniging alhier op Maandag 23 November a s. des avonds 8 uur in de groote zaal der R.K. Werkliedenvereniging. Aan de orde 1 Opening door den Voorzitter. 2. Financieele verslagen door den Penningmeester. 3. Vei slag der controle-commissie 4. Vei kiezing van een lid der con- trole commissie, wegens periodie ke aftreding van G. de Jong. 5. Bestuursverkiezing, wegens perio dieke aftreding van A. Couwen- berg, C. P. Didden en F Smolders Daar van de gelegenheid tot het stellen van candidaten geen ge bruik is gemaakt, zijn de aftre denden herkozen. 6. Voorstel van het bestuur tot het aanbrengen van een kleine wijzi ging in het reglement. 7. Mededeelingen. 8. Rondvraag en sluiting. Firma H Speet. Blijkens in dit nummer voorko mende advertentie zal de firma H. Speet hare cliëntèle een blijk van erkentelijkheid aanbieden bij de herdenking van 't eerste lustrum der vestiging harer zaak in Waalwijk. Wij gel «oven dat de fa. Speet met groote voldoening op dit eerste lustrum mag terugzien en meenen gerust te mogen zeggen dat de ves tiging dezer zaak een aanwinst voor onze gemeente is geweest en haar goeden naam als winkel-centrum heeft bevordert. Waalwijksche Damvereeniging. De uitslagen van de jl. Dinsdag avond gespeelde onderlinge compe titie wedstrijden, in café »Molen- vliet», zijn ais volgt: H Heuveling—F. te Vruchte 0—2 F. v. Munster—A. Hollemans 2—0. A. Moonen F. Hollemans 2—0 A. TrefTers-P. Berriotte 2 0 F. de Gouw—v. d. Hammen 0—2 De volgende ronde wordt als volgt gespeeld A. TreffersF. de Gouw. F. te Vruchte F. Hollemans A. Moonenv. d. Hammen. J Heuveling—P Berriotte. H. HeuvelingH Hollemans. F. van Munster vrij WAARSCHUWINGEN. De commissaris van politie te Breda geeft belanghebbenden in overweging om, alvorens in relatie te treden met H. J. Sanders, zich noemende veiling meester, uitgever van een reclame-, woning- en advertentiegids, wonende te Breda, Tuinstraat 11, bij hem in lichtingen in te winnen. Sanders bezoekt voornamelijk ne ringdoenden in kleinere steden en dor pen in Noordbrabant en Vlaanderen en tracht hen te bewegen een adverten tie te plaatsen in den door hem ud- gegeven gids, voorgevende dat die gids in de woonplaatsen der adver teerders huis aan huis wordt bezorgd. De Brigade-commandant der Koninklijke Marrechaussee te Uit huizen geeft eenieder, die kuikens of kippen wenscht te betrekken van hel hoenderpark „Edelweiss" te Heijt- huizen, in overweging, tevoren bij hem inlichtingen in te winnen. PRAE-ADVIEZEN. Rekening-Courant-Overeenkomst met de Rott. Bankver. Aan het prae-advies is het volgende ontleend: Voor het jaar 1936 is met de N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging een rekening-courant-overeenkomst geslo ten, waarbij aan de gemeente een maxi- mum-crediet wordt toegestaan van 80.000. Deze overeenkomst expi reert 31 December a.s. Het zal daarom noodig zijn voor het jaar 1937 een nieuwe overeenkomst te sluiten. Voor 1937 zal een maximum-crediet noodig zijn van 100.000.Dit maximum zal alleen noodig zijn in het begin van het jaar, omdat de gemeente dan vele extra-betalingen heeft te doen. ïn verband met de omstandigheid, dat voor 1937 meer kasqeld noodig zal zijn dan voor 1936, merken wij o.a. op, dat de gemeente-rekening over het laatst afgesloten dienstjaar (1935) een veel kleiner batig saldo heeft ooaele- verd dan die over 1934 (ƒ22000. minder), hetgeen natuurlijk de kaspo- sitie nadeelig beïnvloedt. Een ontwerp-besluit tot het aangaan eener rekeninq-caurant-overeenkomst met de N.V. Rotterdamsche Bankver eeniging bieden wij II ter vaststelling aan. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Heffing van precariorechten. Aan het prae-advies is het volgende ontleend: Het is gebleken, dat voor verschil lende zaken nog geen rechten worden geheven, waarvoor het toch billijk of wenschelijk geacht moet worden een heffing mogelijk te maken. Wij hebben gemeend het gemakke lijkst te handelen door een geheel nieu we verordening ter vaststelling aan te bieden. In het algemeen zijn de heffin gen van de vigeerende verordening overgenomen. De bedragen wijken in het algemeen niet noemenswaard af. Onder de heffing sub A valt ook de heffing voor het plaatsen van stoelen, tafels en banken op den openbaren weg, b.v. op het trottoir. Deze heffing wordt in de vigeerende verordening af zonderlijk genoemd. Ze bedraagt thans 0.50 per M2 ingenomen ruimte per maand of 2.per jaar. Het hiervoor thans voorgestelde tarief is hooger. Voor ten dienste van bouw- en sloopwerken geplaatste schuttingen, steigers, enz., alsmede voor standplaats van woonwagens - voor de eerste 14 dagen wordt niets geheven worden kleine heffingen voorgesteld. Voor benzinepompen wordt volgens de bestaande verordening geheven 5. doch daarenboven een bedrag per strekkenden meter voor de buislei ding. Thans stellen B. en W. voor een vast bedrag te bepalen voor de geheele installatie, dus met inbegrip van de leidingen, en wel van 10.— per jaar. Ook voor opritten wordt een bedrag geheven. In verschillende gemeenten wordt deze heffinq reeds toegepast. De op ritten worden gemaakt ten behoeve van den gebruiker van het naast- of achterliggend gebouw of erf, doch het publiek, dat van de trottoirs gebruik maakt, ondervindt er den last van, wat zich o.a. het meest accentueert in den winter bij gladheid, daar deze opritten hellend zijn. Het aanzien der straat wordt er zeker ook niet mooier door. Door een heffing in te voeren is het op de eerste plaats mogelijk, de extra-kos ten, die de gemeente door deze werken heeft, voor haar te reduceeren en op de tweede plaats is het waarschijnlijk, dat het aantal opritten er eenigszins door beperkt zal worden. De heffing van schoolgeld. Aan het prae-advies ontleenen wij het volgende: Aangezien bij de wet van 22 Febru ari 1936, tot verlaging van de open bare uitgaven voor het onderwijs, de artikelen van de lager-onderwijswet 1920, welke betrekking hebben op de schoolgeldheffing, zijn gewijzigd, is het noodzakelijk geworden een geheel nieuwe verordening samen te stellen. De gewijzigde wet bepaalt echter nog wel. dat de heffing moet geschieden naar de draagkracht der schoolgeld- plichtigen. De beste maatstaf liikt ons die van de z.g. gemengde hoofdsom. Hieronder is te verstaan het totaal van de hoofd sommen over een vol jaar, door den schoolaeldplichtiqe en zijn niet van ta fel en bed gescheiden echtgenoote ver schuldigd wegens gemeentefondsbelas ting en vermogensbelasting tesamen. met dien verstande, dat de hoofdsom der vermogensbelasting slechts in aan merking wordt genomen voor zoover zij te boven gaat 5.— voor elk minder jarig eigen of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet zelf in die belasting of in de gemeentefondsbelasting is aan geslagen, dat het totaal der aldus ver kregen hoofdsommen naar beneden wordt afgerond tot op een veelvoud van twee gulden en dat aftrek ter voor koming van dubbele belasting buiten aanmerking wordt gelaten. In de gemengde hoofdsom zijn vele elementen verwerkt en wel de volgen de: 1. het zuiver inkomen. 2. het aantal minderjarige eigen- of aangehuwde kinderen, voor zoover de ze niet zelf in de gemeentefondsbelas ting zijn aangeslagen. 3. het in gezinsverband samenwo nen met andere in de gemeentefonds belasting vallende personen. 4. de plaatselijke levensstandaard, zooals die tot uiting komt in de classi ficatie voor de gemeentefondsbelasting. 5. het zuiver vermogen. Bij gebreke van een gemengde hoofd som of bij een te lage gemenqde hoofd som stellen wij voor, het schoolgeld te berekenen naar de belastbare huur waarde, waarnaar de schoolgeldplich- het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatsche t'onranl. i

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1