Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. GEMENGD NIEUWS. KANTONGERECHT. DRUNEN DUSSEN. HERPT. den boog niet te strak te spannen. Achter eiken Duitschen onderdaan staat de geheele macht van het Duit- sche rijk. ENGELAND EN DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Eden, heeft in het La gerhuis verklaard, dat het de politiek der Britsche regeering is, in geen en kel opzicht deel te nemen aan den oor log in Spanje, en aan geen der partijen steun te verleenen. Onder applaus verklaarde Eden, dat de Britsche regeering tot dusver aan geen van beide partijen de rechten van belligerenten ter zee erkend en is voor het oogenblik ook geenszins voorne mens zoodanige rechten te erkennen. (Het standpunt van Frankrijk is het zelfde). Bijgevolg zullen de Britsche oorlogs schepen zoo noodig de Britsche koop vaardijschepen in volle zee tegen in terventie van de zijde der schepen, van welke partij ook, buiten de drie-mijls- zöne beschermen. Spoedig zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij het vervoer van wapens met Britsche schepen zal wor den verboden. Duitschland's houding. Von Ribbentrop. de Duitsche am bassadeur heeft Baldwin verzekerd, dat zijn regeering geenszins voornemens is, wijziging te brengen in haar standpunt nopens de neutraliteit ten aanzien van Spanje en dat zij lid van de non-inter- ventie-commissie zal blijven. Wat wil Italië. Te Rome wordt verklaard, dat Italië moreelen steun zal verleenen aan Fran co bij iedere blokkade, die hij zal kun nen instellen, maar, aldus voegt men hieraan toe, Italië heeft geen materiee- len of militairen steun verleend en zal geen militairen steun verleenen aan een blokkade, terwijl het zal voortgaan met de niet-inmenging. MOBILISATIE IN MONGOLIË. Naar uit Peking wordt gemeld heeft de Mongoolsche prins Teh in een te legram de mobilisatie van de Mongool sche strijdkrachten aangekondigd. In zijn telegram voert de prins echter aan deze mededeeling nog toe, dat Mongo lië nog steeds loyaal tegenover de Nan- king-regeering staat. De Mongoolsche maatregel wordt gemotiveerd met een reeks gevallen, waarin China zich zou hebben ge mengd in de binnenlandsche aangele genheden van Mongolië. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Nieuwe bomaanvallen op Madrid. Vreemde duik- booten verwekken sensatie. Zullen Duitschland en Italië Franco steunen? Op de universiteitswijk van de Spaansche hoofdstad is door de natio nalisten een grootschen aanval onder nomen. waarbij van tanks gebruik werd gemaakt. Ook hadden luchtraids plaats boven het hoogeschoolkwartier en de binnenstad. Verscheidene bommen vie len neer in de omgeving van het depar tement van oorlog en richtten groote schade aan, terwijl vele personen om het leven kwamen. Vooral ook het N.- Westelijk front werd gebombardeerd. De nationalisten stuiten op heftigen tegenstand van het „proletarische vreemdenlegioendat aan de zijde der regeering vecht. Deze mannen worden gedreven door de overtuiging, dat zij het wereld-proletariaat verdedigen te gen het fascisme en strijden met fana- tieken moed. Het Spaansche ministerie van lucht vaart en marine deelt officieel mede: „Zondagochtend negen uur vielen een aantal onderzeeërs, welke, naar wij gelooven, deel uitmaken van 'n vreem de vloot, aangezien de opstandelingen niet over deze schepen beschikken, de vaartuigen van onze eskaders bij het binnenvallen van de haven van Car- thaqena aan. De kruiser „Cervantes" werd door een torpedo getroffen, waardoor het schip averij opliep. Andere torpedo's gingen langs de torpedoboot „Mendez Nunez zonder schade te veroorzaken". Londen, Berlijn en Rome hebben zich gehaast mede te deelen, dat hier van een hunner duikbooten geen sprake kan zijn. De vorige week hebben we als onze meening te kennen gegeven, dat het niet onwaarschijnlijk moest worden ge acht, dat Italië en Duitschland, wan neer het om de beslissing zou gaan, wie de macht te Madrid in handen zou krij gen, de nationalisten te hulp zouden komen. Elders onder deze rubriek kan men lezen dat Italië Franco alleen mo reel zal steunen, terwijl Duitschland lid van de non-interventie-commissie zal blijven, maar daartegenover moeten we toch melding maken van een telegram van Ward Prince, de Berlijnsche cor respondent van de „Maily Mail die aan zijn blad meldde: „Uit een onderhoud, dat ik gehad heb met een der hoogst-geplaatste staatslieden in Duitschland, heb ik zon der aarzelen kunnen afleiden, dat de er kenning van de regeering Franco in sluit een garantie tot steun van Italië en Duitschland aan de nationale bewe ging. Zelfs indien deze met misluk king zou worden bedreigd door het le veren van wapenen en versterking wel ke de roode regeering uit Rusland en elders ontvangt, zouden Duitschland en Italië niet aarzelen. Liever dan West-Europa bloot te stellen aan een bolsjewistische besmet ting door een communistische overwin ning in Spanje, zoo heeft men mij (cor respondent) gezegd, zal men de natio nale zaak met de wapenen steunen". Hiermede is de juistheid van onze veronderstelling aangetoond. Moge het echter nooit zoover komen. De wereldoorlog van 1914—1918 met al zijn verschrikkingen ligt nog te versch in het geheugen. EEN LIJK OP DE SCH. 68 GEVONDEN. Toen het personeel van v. d. Taks bergingsbedrijf Zaterdagmiddag, nadat men den gelichten logger Sch. 68 in de Berghaven te IJmuiden had gebracht, het dek opruimde, vond men onder een kluwen netwerk nog een lijk, dat niet van een der opvarenden van de Sch. 68 was, maar van een lid der bemanning van de eveneens vergane Sch. 179 en wel van den matroos L. Spaans uit Scheveningen. EEN PUISTJE OPENGEKRABD. Naar de M. M. meldt krabde de 24- jarige mej. Consemulder-Gabriëls, wo nende te Bergen op Zoom Zaterdag avond een puistje in haar gelaat door. Toen zij pijn kreeg, liet men den dokter komen, die bloedvergiftiging consta teerde. Hulp mocht niet meer baten en de 24-jarige jonge vrouw overleed nog denzelfden avond. Zij laat 4 kleine kin deren onverzorgd achter. WIELRIJDER LIET ZICH DOOR VRACHTAUTO TREKKEN. Nabij den overweg in den spoorweg Groenlo—-Winterswijk heeft een ern stig ongeluk plaats gehad, waarbij een 14-jarige scholier op slag gedood werd. De jongen, een leerling van de Am bachtsschool te Winterswijk was per fiets op weg naar Groenlo, zijn woon plaats. Hij liet zich door een vracht auto trekken en hield zich daartoe vast aan het achterste gedeelte van den wagen. Bij den overweg gekomen maakte de auto een scherpe bocht, waardoor de jongen met zijn rijwiel tegen een paal botste. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, slingerde heen en weer langs den weg en viel vervolgens met groote vaart tegen den grond. De jongen was op slag dood. OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdag is de 22-jarige E. W. v. d. Horst uit den Zwaanhals, op den hoek van de Tochtstraat en de Wilgenstraat te Rotterdam, waar hij fietste, aange reden door een uit tegenovergestelde richting naderenden auto, bestuurd door den 23-jarigen C. B. De jonge man. die klaagde over pijn in den buik, is naar het ziekenhuis aan den Berg weg vervoerd, waar hij is overleden. SCHEEPSONGELUKKEN TENGEVOLGE VAN MIST. Tusschen Zaterdagavond 10 uur en Zondagavond 6 uur zijn tal v in scheepsongelukken gebeurd, van welke de meeste het gevolg zijn ge weest van den dikken mist. Bij Hansweert is het Amerikaan- sr.he stoomschip Cranford in aanva ring gekomen met de Nederlandsche zeelichter Thames 5, waardoor de lichter is gezonken. De bemanning is gered. De te Groningen thuis behoorende motorboot Schelde is op reis naar Jersey op de Paternostersche rots eilandjes geloopen. De bemanning heeft, door het water wadende, de kust bereikt. Het Spaansche stoomschip Christi na heeft bij Duinkerken een Bel gisch visschersvaartuig overvaren. Drie van de vier personen worden vermist. In den mond van den Waterweg is de Loodsboot 16 in aanvaring geko men met het voor anker liggende Ne derlandsche schoomschip Willems plein. Dit schip kreeg een groot gat onder de waterlijn en is daarom aan den grond gezet. De bemanning is aan boord gebleven. Op de Schelde is voorts een zee schip omhoog gevaren en blijven zit ten. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Op het traject Sala-Galanta is een arbeiderstrein in botsing gekomen met een motorlorrie. Twee spoorweg arbeiders werden op slag gedood, twee overleden tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Twee personen werden ernstig, acht licht gewond. GRUWELIJKE MOORD TE MERKELBEEK. Zondagavond heeft men in het dorpje Merkelbeek een gruwelijke ontdekking gedaan. In een afgelegen boerderij vond men de deerlijk ver minkte lijken van den bejaarden land bouwer F. Buysers en diens schoon zuster D. Senden. De man had den hals afgesneden, terwijl de schedel van de vrouw was ingeslagen. Tegen zes uur hadden buren aan de deur van de boerderij geklopt om melk te halen, doch er werd niet open gedaan. Zij hebben toen onmiddellijk den rijksveldwachter gewaarschuwd, die op zijn beurt zich in verbinding stelde met de marechaussee te Bruns- sum en de gemeentepolitie van Mer kelbeek. Gezamenlijk drong men toen de woning binnen, waar men twee oude menschen vermoord op den grond vond liggen. Beiden waren on geveer zeventig jaar. Een zestigjarige huishoudster, die zich in de boerderij bleek te bevinden, is onmiddellijk in arrest gesteld. Het was bekend, dat er ruzie was tusschen deze huishoudster en de twee andere bewoners. De mogelijk heid acht men niet uitgesloten, dat de man en de vrouw uit wraak zijn gedood, doch het is ook mogelijk, dat hier van een roofmoord sprake is. Men heeft evenwel nog niet kunnen vaststellen of er eenig geld wordt vermist. Buysers en zijn schoonzus ter, die zeer goed aangeschreven ston den, woonden reeds vele jaren samen in de boerderij. Aan de politie heeft de huishoud ster een verhaal gedaan over een man, die de boerderij was binnengedron gen. Deze man bad een masker voor, later vertelde zij een doek. Hij zou haar met een revolver hebben bedre:gd en gelast eten voor hem klaar te ma ken. Zij had onder het dreigement ge hoorzaamd en de onbekende had zich aan den maaltijd tegoed gedaan. Op een vraag of zij toen zijn gezicht niet gezien had, antwoorde zij, dat zij ach ter hem had gestaan. Na het eten had de man haar nog 5 gulden afgeperst en haar vervol gens naar boven gejaagd. Deze man zou de moorden hebben gepleegd. Ondanks dit verhaal heeft de politie de vrouw toch gearresteerd. Hoewel zij hardnekkig blijft ontkennen en zij bij de confrontatie ijzig kalm bleef zijn er enkele aanwijzingen, welke haar sterk verdacht maken. aangereden zijn en meende, dat het geval te dubieus was om een ver- oordeelend vonnis te verzoeken. Conform den eisch werd verdachte vrijgesproken en het meisje kreeg haar rekening onvoldaan terug. A P. in 't V., Sprang Capelle, geen richting aangeven voor rijwiel, f 2.— boete. H. J. de M., Drunen, rijwiel zonder rem, f2.boete. W. de H., Drongelen, rijwiel zonder licht, f3.boete A. N. M., Waalwijk, op den muur klimmen, berisping. J. H. J., Waalwijk, Vleeschkeu- ringswet, tweemaal f 15.boete. J. C., Waalwijk, voetballen, beris ping. J. H. BWaalwijk, Arbeidswet f5. - boete. M. H.. Dussen, Arbeidswet, twee maal f2.50 boete. Ca. J. M., Vlijmen,Crisiszuivelwet, f5.— boete. C. v. T., Sprang-Capelle,doorgang niet vrijgelaten, f3.— boete. Ha. van OVlijmen, niet uit. wijken op rijwielpad, f2,— boete. N. P. Waalwijk, rijwiel zonder licht f2,— boete. C H. M. v d. H. Vlijmen rijwiel zonder licht f3,boete. DEN BOSCH. Het gevaar voor den weg. De behandeling werd voortgezet van de strafzaak tegen R. de G. te Drunen, die een rijwiel zonder rem heeft gebruikt De zaak moest worden uitgesteld wegens nader onderzoek. De politie-beambte L. van de Griend kwam als getuige de ont moeting met den peddelaar uiteen, zetten. Verdachte was niet verschenen. De eisch luidde f3.-, de uitspraak f4.boete. A. v. B. te Sprang Capelle moest zich verantwoorden wegens het in gevaar brengen van het verkeer. Als getuige werd gehoord Cornelia Colijn te Sprang-Capelle, die door R. A. S. Drunen, venten f3,— boete. Zwakke broeders. Alsof er geen crisis is en geen slechte tijd en de nuchtere ernst van 't heden er niet broodnoodig is neemt de criminaliteit al maar toe en wel typeerend veel wegens drankmisbruik. In de droeve rij van veertien drinkers tegelijk hoorden we de namen afroepen ook van A. B., Drunen, M. V. Vlijmen, F. J, M. L. Vlijmen, J. F. H. Waalwijk en J. H. Vlijmen. Ze werden ieder veroordeeld tot f 10,boete of 10 dagen hechtenis. Ter correctie. J. A- P. te Sprang-Capelle had bij zijn met paard bespannen voer- tuig geen richting aangegeven Hij kon zijn delict «afmakenmet f2,- maar had het niet gedaan. Hij klaagde, dat hij moeilijk vanaf de kar de richting kon aangeven. Bind er dan maar een touwtje aan, adviseerde bet O.M. en het publiek maakte er zich vroolijk om. De Kantonrechter maakte het schappelijk voor hem en veroor deelde hem tot slechts f2,boete. Motorclub. verdachte was aangereden en schade vergoeding vroeg voor de gevolgen. Getuige Johanna Haverhals uit Sprang-Capelle verklaarde dat zij op 18 Aug op den dijk met vorige ge. tuige naar een brand stond te kijken. De meisjes stonden gearmd. Ze zagen verdachte, die per fiets naderde, niet aankomen Hij reed hard.... En je zag 'm niet rijdenmerkte het O. M. op. Ja, hij botste in de volle vaart tegen Cornelia op, dus heeft hij wel hard gereden. Je hebt zeker links uit óók naar den brand gekeken vroeg de ambtenaar van het O. M. Verdachtte antwoordde ontken nend en beweerde dat juist een der meisjes over den weg wilde steken, toen de aanrijding geschiedde. Het O. M. kon er geen verklaring voor vinden waarom het meisje zou Zondag zijn de Motorspetters in Drunen gekomen tot de definitieve oprichting van een motorclub. Het bestuur werd samengesteld als volgt: Voorzitter Toon Smits, Secretaris M. van der Lee en Penningmeester C. v. Loon. Als clubhuis werd gekozen café P. Klerks. Benoemd. Onze dorpsgenoot C. v. d. Wiel is met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd tot agent van politie te Eindhoven. Konijnen gestolen. Waarschijnlijk heeft een hond zich toegang verschaft tot het konijnenhok van P. D. Ekele pracht-beesten zijn spoorloos verdwenen en aan het hok is groote schade aangericht. Uitvoering. Dinsdagavond gaf de tooneelclub der Jongens-Congregatie een druk be zochte en goedgeslaagde uitvoering. Opgevoerd werd het tooneelspel in 3 bedrijven „Als de sirene gaat" van Jac. Braun, en een 2-tal één-acters die zorgden voor een goede afwisseling van ernst en luim. De vertolking was goed en décor en grime waren goed verzorgd. Ongevallen. Het zoontje van P. Pulles kwam van achter een vrachtauto over den weg geloopen terwijl de motorrijder K. D. uit 's-Bosch naderde. Door het krachtig remmen sloeg de motorrijder tegen den grond, terwij 1 de kleine nog werd geraakt. Beide liepen verwondingen op en genees kundige hulp moest worden ingeroe pen, Het motorrijwiel liep averij op, terwijl zijn berijder per auto naar 's-Bosch moest worden vervoerd. Het rijwielpad in den Overlaat vroeg wederom een slachtoffer. L. de G. reed in de richting Waalwijk, ter wijl een fietser in de richting Drunen nog andere fietsers in dezelfde rich ting trachtte te passeeren. Hij kwam hierbij in botsing met de G., welke tegen den grond werd gesmakt en be wusteloos bleef liggen. Monteur Schoep, die juist passeer de, vervoerde het slachtoffer naar Drunen. Dr. v. Seters verleende geneeskun dige hulp. Wij vernemen, dat het ge val in handen der politie is gesteld. Zou het rijwielpad nog meerdere slachtoffers moeten eischen alvorens wordt ingegrepen. Avondcursus. Naar men ons mededeelt bestaat er groote kans, dat bij genoegzame deel name althans, in Drunen een avond- schoenwerkcursus gegeven zal worden geheel in den geest der Nijverheids onderwijswet. Omdat ons officieel niets bevestigd is geworden, geven wij dit onder voor behoud. Het Oranje-Comité. Mogen wij er onze inwoners even op attent maken, aan de hand van vele ons gestelde vragen, dat de col lecte, die deze week gehouden wordt, bedoeld is voor de bijdrage aan het Nationaal Geschenk voor het Vorste lijk Paar, terwijl in den loop van de volgende maand de inwoners moge lijk een bijdrage gevraagd wordt voor het orgamseeren van feestelijkheden enz. in Drunen op 7 Januari en vol gende gelegenheden. ELSHOUT. Ongeval. P. Biekens kwam van de trap te vallen en liep daarbij zulke verwon dingen op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Wijkverpleegster. Tot wijkverpleegster is benoemd de Eerw. Zuster Martinus uit Maas tricht. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de R.K. Meis jesschool is benoemd Mej. C. M. Vas- tenhoud uit Maastricht. Goed geraden. Jos. Moonen werd Dinsdag verrast met ƒ230.welke hij kreeg als prijs voor zijn mededingen van de „Voet balexpert". Iemand met goede voetbalprognose. Zondag j.l. had in de Bondszaal te Hank de aangekondigde vergadering plaats om te komen tot oprichting van een afdeeling van het Wit-Gele Kruis, om daarna met de afdeeling Dussen samen een geheel te vormen, waar door dan de mogelijkheid geopend wordt over te gaan tot oprichting van een wijkverpleging, waaraan in onze gemeente groote behoefte bestaat. Zoowel bij de heeren als dames was de zaal goed bezet. Burgemeester Snij ders en Dr. van Vuuren gaven ook thans weer blijk van hunne belang stelling. Als sprekers traden op dr. van der Heijden en de heer Matté, resp voor zitter en secretaris van het Wit-Gele Kruis. Een Comité zal worden gevormd, dat overal een huisbezoek zal brengen tot werving van leden. Daarna zal een gecombineerde ver gadering plaats hebben. A.s. Zondag zal door de R.K. Werkliedenvereeniging alhier 'n groot St. Nicolaasfeest worden georgani seerd speciaal voor de kinderen. Reeds a.s. Zaterdag om half 3 zal St. Nicolaas aan de grens der gemeen te door de fanfare Wilhelmina wor den ingehaald. Zondag zal dan het Kinderfeest plaats hebben in het Verenigingsge bouw, hetwelk aanvangt om half 4. Aan dit feest, waarbij St. Nicolaas met gevolg aanwezig zal zijn, wordt medewerking verleend door de fan fare Wilhelmina, de R.K. Tooneel- vereeniging Oefening en Vermaak, alsmede door het bekende duo „Wil- lybert". Dinsdag a.s. zal te Hank de 3e Winkelweek worden - geopend, uit gaande van de R.K. Middenstands- vereeniging aldaar. De Varkensverz. »St. Cunerao hield eene spoedeischende vergade-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6