LAATSTE BERICHTEN B. en W. nemen enkele heffingen van precariorechten terug. f500,- crediet toegestaan voor de a.s. feestviering bij het vorstelijk huwelijk. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DINSDAG 1 DECEMBER 1936. Programma 1: Hilversum 301.5 M. Programma 2: Hilversum 1875 M. Programma 3: WOENSDAG 2 DECEMBER 1936. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2: Hilversum 1875 M. Programma 3: De raad dezer gemeente kwam gisteravond in voltallige zitting bij een onder voorzitterschap van den Edelacbtbaren Heer Burgemeester Moonen.* Secretaris de heer J. van Mierlo. De notulen der vorige vergade ring worden ongewijzigd vastge steld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten: 1. Goedgekeurde verordening tot wijziging der bouwverorde ning, vastgesteld bij raadsbesluit van 30 October 1936. 2. Nota van aanmerkingen op de bij raadsbesluit van 2 Octo ber 1936 vastgestelde verorde ning op de heffing van slacht huisrechten. b. Van den Minister van Binnen- landsche Zaken: Antwoord op schrijven betref fende de herclassificatie der ge meente Waalwijk voor. de Per- soneele belasting. De Voorzitter zegt dat de minister het verzoek, dat B. en W. op aan dringen van den raad verzonden hebben, zonder meer heeft afge wezen. De heer v. d. Waerden had gaarne gezien dat B. en W. in hun schrijven wat meer en wat nieuwe argu menten naar voren hadden gebracht in plaats van dezelfde, hoewel ook steekhoudende argumenten die vroeger al eens door B. en W. zijn aangevoerd. Zij hadden er wijzen dat deze gemeente lijdend is en dat er een categorie ingezetenen, die vroeger buiten de belasting viel, thans wel door deze belasting getroffen wordt. Mogelijk vonden B en W. de classificatie zooals door den minister was voor gesteld niet zoo erg. De voorzitter merkt op dat de door den heer v. d. Waerden aan gehaalde argumenten toch zeker voor den minister niet nieuw zijn. Dat Waalwijk niet noodlijdend is en dat er een categorie ingezetenen nu wel in de belasting valt is den minister zeer goed bekend. Het college van B. en W. heeft naar beste weten het verzoek ingekleed. Als zulks uit de besprekingen inde vorige vergadering niet duidelijk gebleken is wil spr. nog wel even verklaren dat B en W, even goed als de raad tegen deze herclassifi catie waren en er 2 jaar lang tegen geageerd hebben. Wethouder Eibers beaamt dat het college van B. en W. van het zelfde gevoelen was als de raad en gedaan heeft wat mogelijk was om deze herclassificatie te voorkomen. De heer v, d. Waerden zou boven dien nogals argument hebben willen aanvoeren dat de gemeente de meerdere opbrengst op de begrooting niel noodig had en ook geen meer opbrengst heeft, doch deze geheel aan het rijk ten goede komt. De Voorzilter merkt op dat de wet, die den minister deze bevoegd heid gaf, juist de bedoeling had om voor het rijk meer inkomsten hier uit te putten, zoodat dit argument al heel weinig effect zou hebben. Wordt z. h. st. voor kennisgeving aangenomen. b. Nota van aanmerkingen op het raadsbesluit van 30 October'36 tot het aangaan eener geldleening groot f 96.500.met de Eerste R K. Levensverzekering Maatsch, N.V. te Nijmegen. De Voorzitter zegt dat bedoelde leening inlusschen reeds is goed gekeurd, nadat de verlangde clau sule betreffende de aflossing door degemeente daarin was aangebracht. Verder stelt de Voorzitter namens B. en W. voor de leening van f 514.U00 5 4'/a °/o bij den Pensioen raad in Den Haag te converteeren tegen een rente van 4u/0 h pari, zooals is aangeboden. Er ziju dus geen kosten aan ver bonden en brengt de gemeente een jaarlijksche besparing van ruim f2500.—. Wordt zonder hoofdelijke stem- ming goedgekeurd. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 October 1956 tot wijziging der begrooting 1936. Wordt \oor kennisgeving aange nomen. b. Van de Vereeniging «De Stille Armen» te voorm. Baardwijk. Aanvraag gemeentesubsidie. Gevraagd wordt een subsidie van f 50.- omdat de vereeniging wegens de beperkte geldmiddelen niet op behooilijke wijze haar sociaalwerk kan uitoefenen, n 1. de ondersteu ning door verstrekkingen in nalura aan behoeftige kraamvrouwen. o.a. op kunnen Voorzitter zegt dat B. en W. ieente niet nood-"voorstellen dit verzoek voor kennis geving aan te nemen. Er bestaan reeds verschillende door degemeente gecontroleerde charitatieve instellin gen, die gesubsidieerd worden en als men daarnaast ook instellingen als «De Stille Armen», die er meer in deze gemeente bestaan, ging sub sidieeren, dan zouden meerdere aan vragen volgen. Naar spr.'s meening is het gevraagde bedrag van f50._ zoo gering, dat dit wel door de in gezetenen van voorm. Baardwijk bij elkaar te brengen moet zijn. De heer Pulles informeert of deze instelling ook vroeger niet op de een of andere wijze subsidie van de gemeente heeft genoten. De voorzitter geelt hierop eenige toelichting. Hij meent dat de vroe gere presidente van »De stille arme» van den secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur bij dragen voor dit liefdewerk heeft ontvangen, maar daaraan heeft de gemeente een einde moeten maken, want de officieele instellingen die nen zelf te beoordeelen aan wie er ondersteuning moet worden ver strekt. De heer van Beijnen zou voor deze instelling wel een uitzondering willen maken, wegens haar bijzon, der goed werk in gezinnen waar het heel hard noodig is. De parti culiere bijdragen worden vóórhaar hoe langer hoe minder. De voorzitter betwijfelt niet aan haar goed werk, doch meent dat, waar»De stille arme» niet voldoende kan helpen hel armbestuur be hoort in te grijpen. De aanvrage wordt hierna zonder hoofdelijke stemming afgewezen. C. Van den directeur van het Bijksproefstation en Voorlichtings dienst ten Bate van de Leder- en Schoenindustrie alhier. Verslag over 1935. 2. Voorstel tot vaststelling eener ge wijzigde verordening op de heffing van schoolgeld voor L.O. en U.L.O. (Zie prae-ajvies van B. en W. in ons blad van Zaterdag jl.) De heer v. Driel wijst op een on juistheid in de redactie van een der bepalingen, waarin verandering ge. biacht zal wordeu. De heer v. d. Waerden vraagt enkele inlichtingen, o a. in welke gevallen de schoolgeldheffing ge schiedt naar de belastbare huur waarde. De Voorzitter antwoordt dat dit alleen gebeurt als de betrokkene wegens daling van zijn inkomen huilen schoolgeldheffing zou blijven. In dat geval is men bij een huur waarde boven f250.— toch verplicht schoolgeld te betalen. De heer v. Gent wijst er op dat iemand die een huis van f250.- of meer huurwaarde bewoont, werk loos of zonder verdiensten kan ge raken en dan zou hij toch school, geld moeten betalen. De Voorzitter beaambt dit. Zoo iemand zal echter spoedig naar een goedkoopere woning uitzien, want woningen boven f5.per week kunnen in Waalwiik voortaan onder middenstandswoningengerangschikt worden. In bijzondere gevallen kan de raad altijd nog ontheffing van schoolgeld toestaan. Het voorstel wordt z. h. st. aan genomen. 3. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van preca- rio-rechten. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag j.l.) De heer v. Beijnen wijst er op dat de opritten op de trottoirs vaak door verschillende belanghebbenden gebruikt worden. Toch zal de eige naar alleen, hoewel hij er misschien het minst gebruik van maakt, de nieuwe heffing moeten opbrengen hetgeen spr. niet billijk vindt. Hij zou iedere belanghebbende verplich ten zijn aandeel bij le dragen. De voorzitter merkt op dat de heffing slechts 50 cent per jaar be draagt. Dit luttel bedrag zalz.i.zoo bezwaarlijk niet zijn en men kan andere belanghebbenden eventueel vragen er in bij te dragen. De heer v. Driel wijst op de moei lijkheden die dit kan meebrengen en meent dat de neringdoenden toch al zwaar genoeg belast worden. Deze nieuwe belasting, al is zij ook gering, vindt hij onbillijk. De heer van Loon zegt dat ver schillende ingezetenen destijds hun eigendom vóór hun panden aan de gemeente hebben afgestaan ten he hoeve van den trottoir aanleg Nu zou men daarvoor deze menschen gaan belasten, dat vindt spr. on billijk. Ook kan men andere be lastingen ontgaan door het belaste voorwerp of dier van de hand te doen, doch van deze heffing zou men nooit af kunnen komen. De heer Roxs zegt dat ook in Besoijen veel menschen hun eigen dom langs de straat hebben afge staan aan de gemeéfte en vindt het onbillijk hen daarover nu belasting te laten betalen. De Voorzitter merkt op dat men toch wel erg op het bezit van trot toirs gesteld is. Waar ze nog niet zijn, o.a. aan de Noordzijde in v.m. Baardwijk, daar dringt men er met klem op aan, vooral de winkeliers, omdat zij er in hun zaak nadeel van ondervinden. De heer van Beijnen beaamt zulks. De heer Pullens zou in de ver ordening de verplichting willen vastleggen dat alle belanghebbenden verplicht zijn in de heffing voor den oprit bij te dragen en niet de eigenaar alleen. Wethouder Eibers wil, gehoord de besprekingen en omdat de zaak van geen groot belang is, mede namens zijn collega-wethouder voor stellen de heffing voor opritten en kelderramen uit de ontwerp-ver- ordening te schrappen. De raad gaat hiermede accoord. Da heer van Gent vindt ook de hefing voor zonneschermen min stens zoo onbillijk als de heffing voor opritten Voor de gemeente brengen deze markiezen geen kosten mee en de winkeliers hebben ze niet voor de luxe, maar om hun waren tegen de zon te beschermen. De winkeliers worden toch al zwaar genoeg belast en bovendien hangen deze mar kiezen boven grond die veelal vroeger als eigendom hij het he reffende pand heett behoord. De heer v. Beijnen acht dezelfde be zwaren van toepassing op de heffing wegens reclame aan de gevels. De Voorzitter wil adviseeren niet alles te gaan schrappen daar anders de verordening geen zin meer heeft. Hij stelt'voor de heffing voor zonnescher men te verlagen tot slechts 10 cent per M2, doch waar dan de opbrengst ook van geen beteekenis is wordt na eenige discussie z.h.st. besloten om ook de heffing voor zonneschermen uit de verordening te schrappen. De verordening wordt hierna goed gekeurd zooals door B. en W. is voor gesteld met weglaten van de heffing voor opritten, kelderramen en zonne schermen. 4. Voorstel tot vaststelling eener ca- pitulantenverordening en tol wijzi ging der algemeene rechtstoestand- verordening voor het gemeonte- personeel. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag j.l.) De heer v. d. Waerden zou de Kroon ontheffing willen vragen om deze ca- pitulanten-verordening in te voeren. Naar spr's meening is deze in strijd met de Grondwet die iedereen in de gelegenheid stelt een openbare func tie te vervullen. In de toekomst zouden andere gegadigden geen kans meer krijgen, daar niet meer de meest ge- schik ste wordt genomen, doch een keus uit de rapitulanten moet worden gedaan, die als militairen zoo langen tijd buiten het gewone leven hebhen gestaan. Alleen voor betrekkingen hij het poli tie-corps zou deze verorde ning zonder bezwaar kunnen worden toegepast. De Voorzitter acht het nutteloos ontheffing te vragen want dan zouden er zooveel gemeenten volgen. Onthef fing kan alleen voor bepaalde geval len maar niet in het algemeen ver leend worden. Deze regeling is een legerbelang. De gemeente doet het niet van ganscher harte en heeft ook de categorie betrekkingen waarvoor capitulanten in aanmerking kunnen komen zoo beperkt mogelijk gemaakt n.l. politie-agcnt, geldopha'er-meterop- nemer en werkman 2de klasse. Mis schien vindt men deze 3 betrekkingen nog te weinig. Met algemeene stemmen wordt be sloten de verordening goed te keuren zooals door B. en W. voorgesteld. 5. Voorstel tot het aangaan eener re kening-courant-overeenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeniging. Wordt goedgekeurd. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1936. Wordt goedgekeurd. 7. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet tot het hou den van feestelijkheden hij ge legenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. De Voorzitter zeg dat B. en W. voor stellen 500 garantie te verleenen voor de uitvoering der feesteijkheden. dit bedrag ter beschikking te stellen van B. en W. hen te machtigen dit voorzoover noodig uit te keeren zoo dra het programma alsmede een kos tenberekening is opgemaakt De heer Roxs informeert waaraan die subsidie besteed zal worden en of alle deelen der gemeente afzonderlijk zul'en feestvieren. De Voorzitter gelooft dat het voor namelijk een centraal feest zal worden gezien de geest die er op de gehouden vergadering van het centraat-comité naar voren kwam. Wel zullen in de afzonderlijke deelen verschillende buurfcomité's zorgen voor versiering, verlichting en andere attracties daar ter plaatse, doch het crediet zal voor namelijk besteed worden aan ver snaperingen voor de 1600 schoolkin deren, een kindervoorstelling en h"t beschikbaar stellen van prijzen voor den te houden optocht om de animo hiervoor te vergrooten. De heer v. Gent zegt tegen het ver leenen van een crediet voor dergelijke feesten te zijn. Z.i. moet de feestvie ring spontaan uit het volk voortko men, dóch niet met bijdragen van de gemeente worden opgezet. De Voorzilter wijst er op dat er ook voor het naionaal huldelbijk gecollec teerd wordt, alsmede voor St. Nico- laas en andere bijzondere doeleinden. Zoodoende is niet te verwachten dat ook de collecte voor de plaatselijke feestviering nog zooveel zal opbren gen dat er 1600 schoolkinderen mee getracteerd kunnen worden, prijzen beschikbaar gesteld voor den optocht, enz. De heer v. Driel informeert of ook het raadhuis weer verlicht zal wor den, waarop de voorzitter antwoordt au! dit Tuel betrekkelijk wein'g kos ten kan geschieden waar het ma teriaal hiervoor nog bewaard is van de burgemeestersfeesten. Ook de lam pen en verdere installatie voor flood- light heeft de gemeente ter beschik king waarmede de verschillende to rens in de gemeente zullen worden be straald. Het voorgestelde crediet wordt z.h. st. verleend. Hierna sluiting. rsij1AwVALI^ENBüRQ,S-£ [cT-ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 UITSLAG SOUVENIRS VERKENNERS-AVOND. De volgende entiée-nummers ont vangen een aandenken aan den Verkennersavond van 19 Nov.: No's 350, 400, 450, 500, 850, 900, 950, 1000, 1400, 2550, 2600,2650. De souvenirs kunnen worden af gehaald bij Hopman H. HofTmans, Grootestraat 349. De vleeschkeuringsdienst Heusden blijft bestaan. Geen aansluiting bij Waalwijk. Zooals wij hebben gemeld zijn er onderhandelingen gevoerd tot samensmelting der Vleeschkeurings- diensten Waalwijk en Heusden. Deze samenvoeging zal echter niet door gaan. Heusden zal dus een zelfstandige kring blijven. Door enkele maatregelen, o.a. een ver laging van het salaris van den keur meester, kon de begrooting van den Kring sluitend gemaakt worden, waarmede het finantieele bezwaar tegen het voortbestaan van dezen Kring vervallen is. D.v.N. Ongeval. Wederom had Vrijdagmiddag op den hoek Mr van Coothstraat een botsing plaats, "die wonder goed ntliep. Een juffrouw kwam met flinke vaart per fiets uit de Mr van Coothstraat gereden, toen tegelijker tijd van de Haven een auto aan kwam, die de Mr. van Coothstraat in moest, maar kort moest draaien, omdat een wagen aan de Oostzijde der straat stond. Het meisje reed pardoes tegen den wagen op en kwam met fiets en al vlak voor een in de Groote Straat aankomende kar met paard terecht. Deze stond, evenals de automobilist direct stil en zoö kwam 't meisje er geheel zonder letsel af. De fiets was alleen ge havend. Zoekt niet langer zelf naar PERSONEEL. Laat ons dat lastige werk opknappen. De stem van ONS BLAD dringt ge regeld in duizenden gezinnen, in de Langstraat en Omgeving, waar werkers te over zijn. Plaats uwe aanvraag voor personeel dus in Waalwijksche en Langstraatsche Courant. WEER EEN C. A. O. IN DE SCHOENINDUSTRIE. In de gisteren te Tilburg gehou den vergadering van de Federatie van Ned. Schoenfabrikanten is met de vereischte meerderheid van stemmen het collectief arbeids contract aangenomen, dat gelijk is aan het contract dat 1 September afliep, behoudens enkele wijzigingen van ondergeschikten aard. GEMEENTERAAD LOON-OP-ZAND. Rondom dc gasfitters-benoeming. In de gisterenavond gehouden vergadering van den raad der ge meente Loon.op-Zand werden aan gehouden devoorstellen tot wijziging van het Werkliedenreglement en tot vaststelling van een nieuwe school geldverordening. De overige voor stellen werden aangenomen. De nieuwbenoemde tweede gas fitter Rijksen heeft in een schrijven medegedeeld de benoeming niet aan te nemen. Na ontvangen inlichtingen durft hij de betrekking niet te aanvaarden. De Voorzitter heeft de handelwijze in deze zoowel van de 9 raadsleden als van den diiecleur der gasfabriek A 2899 Rose Marie. Ncy Mayfnir Orkest. A 3570 Martha. Dajos Bela. A 5327 Strcifzug durch Johan Strauszsche Opi- retten. A 2564 Drelmfiderlhaus. Dajos Beln. 8,20 Regional Programma. 9,20 Diversen. 9,55 Nationaal Programma. 8,00 Brussel VInamscli. 9,20 Diversen. 10,35 Regional Programma. 4,50 Nationaal Programma. 0.20 Diversen. 78 uur: Gramofoonmuzlek van het R. D. B. Klassieke Muziek. A 1021 Gasse Noisette Suite. Leopold Stokowsky. A 3-113 Gotterdammerung. Wirhelm Furtwnngler. A 3411 Ouverture Egmont. ld. A 3588 Sylvin Ballet. Royal Opera Orkest. 8,20 Nationaal Programma. 9,10 Regional Programma. 10,20 Diversen. 10,45 Regional Programmn. 11,20 Nationaal Programma. 8,00 Brussel Vlaamscli. 9,20 Diversen. 10,35 Nationaal Programma. 11,50 Regional Programmn. 3,10 Natoinal Programma. 0.20 Diversen. 78 uur: Gramofoonmuzlek van het R. D. B. Dansmuziek. A 5569 Morgenblatter. Wiener Bohème Ork. Munchner Klndl. ld. A 5404 The Music goes round and around. Nat. Gonella. Sweet Music Man. A 5481 Von nah unci fern. Accordeons. A 3977 Alte tanzc. Carl. Woitschnch. A 3810 Frcut euch des Lcbens. Walter Fcnskc. Traum Walzer. Id. A 2028 Im Walzerruusch. Paul Linckc. Verschmachte Liebe. Id. A)5560 Un Violon dans la nuit. Guérino. Chanson pour Nina. id. A 2204 Wiener Blut. Barnabas von Geszy. Goldregen. Id. A 3612 Alt VVicn. Marek Weber. Amorettentanze. id. 8,00 National Programma. Gemeenteraad Waalwijk. V&jZ-.M rj-fi JlL 'JL\\ TuEavlSótÊt

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 14