Buitenlandsch Nieuws. GESPRONGEN HANDEN en LIPPEN KLOOSTERBALSEM Nieuws uit de Langstraat UW KRANT „De Echo van het Zuiden" en Omgeving. KAATSHEUVEL. En dan houdt ze het in de handen; het taschje. Het mooie, het heerlijk nuttelooze avondtaschje. Zooiets voor haar! Zoo'n stukje weelde, zoo'n stukje overvloed, een deeltje van het teveel, dat ze sinds dagen om zich heen heeft gezien Uit die duizenden pakjes één voor haar, van de duizenden vreugden één voor haar. En nu wordt de dans der pakjes in haar gedachten tot een vreugde-dans. En het maal roode kool en een pud dinkje een feestmaal. Er is iets moois geweest, iets dat plotseling alle bitter heid, alle ontgoocheling, alle hopeloos heid wegvaagde. Er bloeide iets, mooi als een Kerstroos, er lachte iets gul en helder, zooals men lacht op Sint Nico- laas: een kinderlach. Iemand gaf je wat, zoo maar, voor niets. En nu weet je opeens, dat er toch iets anders is dan werken, of niet werken, dan geld heb ben of arm zijniets kostbaars iets eeuwigs. EEN JAPANSCH—DUITSCH ACCOORD. Tegen de communistische internationale. Door den Japanschen gezant te Ber lijn, burggraaf Muschakoji, werd in opdracht van den keizer van Japan en door den ambassadeur van 't Duit- sche rijk, von Ribbentrop, in opdracht van den Fiihrer en rijkskanselier, een overeenkomst tegen de communisti sche internationale, de z.g. „Komin tern" onderteekend. De beide regeeringen zijn overeen gekomen, elkaar van de actie der com munistische internationale op de hoog te te houden, over de noodige afweer- maatregelen te beraadslagen en deze in napwe samenwerking door te voe ren; andere landen uit te noodigen aan deze overeenkomst deel te nemen en strenge maatregelen te treffen te gen degenen, die zich in binnen- of buitenland direct of indirect werkzaam zijn in dienst van de communistische internationale of aan derzelver des- tructieven arbeid steun verleenen. Het verdrag geldt voor den duur van 5 jaren. Met nadruk wordt erop gewezen, dat het accoord niet gericht is tegen de Unie der Sovjetrepublie ken, maar uitsluitend tegen de komin tern, „welke slechts door internatio nale maatregelen doelmatig kan wor den bestreden". In Engeland, China en te Washing ton openbaart zich een groot wantrou wen ten aanzien van de bedoelingen lezer samenwerking, welke werd aan gekondigd als een nieuwe vredesfac- tor. 'Te Londen denkt men aan een defensief militair bondgenootschap te Washington vraagt men zich af, hpëver het DuitschJapansch accoord eigenlijk gaat; bijvoorbeeld of voor zien is, dat Duitschland een deel van den kolonialen invloed op zijn vroe gere, thans door Japan gecontroleerde eilanden in den Stillen Oceaan zal te rugkrijgen; in China is men van mee ning, dat dit accoord een meer ge vaarlijken toestand in het leven roept voor China, aangezien het Japan in staat zal stellen, snel zijn bewapening te moderniseeren. Men legt er den nadruk op, dat China zal weigeren in te gaan op een ChineeschJapansche samenwerking tegen het communisme, aangezien Chi na van meening is, dat aanvaarding daarvan een vijandige houding jegens Rusland zou insluiten en zou kunnen leiden tot een gebruik van het Chi- neesche gebied door het Japansche leger in een eventueele samenwerking tegen de sovjets. De „Evening Standard" gaat nog verder en beweert uit zeer goede bron bijzonderheden te hebben vernomen over een geheime clausule van de overeenkomst, waarbij Nederlandsch OostIndië zou worden ingedeeld in Duitsche en Japansche belangensferen en de kwestie regelt van de eilanden in den Stillen Oceaan, die hebben toe behoord aan Duitschland en geplaatst zijn onder Japansch mandaat. Het Engelsche blad treedt zelfs in details, welke wij echter niet zullen overnemen, daar er van bevoegde zijde op gewezen wordt, dat de Evening Standard tot de sensatiepers behoort en tegenover haar onthulling meer dan de gebruikelijke reserve dient in acht genomen te worden. In diplomatieke en ook Japansche kringen te Rome gelooft men, dat ook Italië zich spoedig bij het Duitsch Japansch accoord zal aansluiten. Nader wordt gemeld, dat Polen, Roemenië en Oostenrijk zich niet bij het anti-communistische accoord wil len aansluiten. In de Tweede Kamer heeft Minis ter de Graeff ontkennend geantwoord op de vraag of aan de regeering iets bekend is omtrent een geheime af spraak tusschen Japan en Duitschland betreffende een verdeeling van de economische invloedssfeer in Ned.- Indië. STICKLING BEGENADIGD. De pogingen, welke in het werk wer den gesteld om gratie te verkrijgen voor den in Rusland ter dood veroor deelden Duitschen ingenieur Stickling hebben succes gehad. Zijn doodstraf is door den voorzitter van het centraal executief comité gewijzigd in een ge vangenisstraf van tien jaar. Behalve Stickling en twee andere beklaagden in het proces te Novo Si- birsk is geen der zes andere veroor deelden begenadigd. Deze zijn inmid dels gefusilleerd. Volgens een bericht uit Moskou be gint in de eerste dagen van December een groot proces tegen veertig buiten landers, die zich in de sovjet-unie op houden. De Gepoe-commissaris Jesow heeft verordend, dat hem binnen drie dagen nauwkeurige inlichtingen moeten wor den verstrekt nopens den aard der ac tiviteit van alle rijks-Duitschers, die op het oogenblik in de sovjet-unie ver blijven. De meerderheid dezer lieden zal vermoedelijk uit Rusland worden uitgewezen. HITLER KRIJGT DANZIG ALS KERSTGESCHENK. Uit Warschau wordt gemeld, dat Albert Forster, de leider der nationaal- socialistische partij in Danzig, tijdens een bijeenkomst van employé s bij het Danzigsche tabaksmonopolie verklaard heeft, dat hij de Vrijstad Danzig den „Fuehrer" als een Kerst-cadeau zal aanbieden. Forster hernieuwde voorts zijn be dreiging, alle oppositiepartijen binnen kort te ontbinden. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Franco wil weg naar Valen cia afsluiten. Plannen voor een groot offensief tegen Madrid. Enkele dagen geleden werd gemeld dat generaal Franco voornemens was voorloopig van omvangrijke operaties tegen Madri daf te zien en eerst de ten Z.W. van de hoofdstad gelegen stad Vallecas aan te vallen, teneinde de verbinding tusschen Madrid en Va lencia geheel af te snijden. Zooals bekend, had de generaal ook na de bezetting van een deel van de spoorlijn tusschen Madrid en de Oost kust, een achterdeurtje opengelaten, waarlangs de vijand en vooral de bur gerbevolking van Madrid zou kunnen ontsnappen. De roode militie heeft deze faveur weliswaar niet aanvaard, de burgerbevolking daarentegen des te meer. Inmiddels duurden de bombarde menten op Madrid onverminderd voort. De strijd concentreerde zich om liet door de rooden in een ware ves ting veranderde Koninklijk paleis. Thans wordt bericht, dat generaal Franco het plan heeft opgevat, met 't intreden van gunstiger weersomstan digheden, een nieuw formidabel offen sief tegen Madrid te ondernemen, in de hoop, aldus een beslissende over winning op dit front te behalen. Men gelooft, dat bij dit offensief 'n uiterst belangrijke rol zal gespeeld worden door het luchtwapen, speciaal door een aantal groote bombarde mentsvliegtuigen van een tot dusver nog niet gebruikt allermodernst type, welke, naar het heet, op het oogen blik door Franco's broer Ramon in Italië worden aangekocht. Uit Tirana wordt nog gemeld, dat de Albaneesche regeering het voor beeld van Italië en Duitschland ge volgd en het bewind van Franco als de Spaansche regeering erkend heeft. Een correspondent, die zich bij de witte troepen in het Casa de Campo bevindt, maakte melding van een on gewoon waagstuk van de volksfront troepen, waarbij twee Russische tanks door de nationalen werden buitge maakt. De tanks kwamen het park binnen door een gat in den muur en werden door de nationale troepen bij vergis sing voor hun eigen tanks aangezien. De bemanningen van de beide -roo de tanks deden niets, om hun tegen standers uit den droom te helpen en reden zonder vuren recht naar de batterijen, welke voor het nationale hoofdkwartier waren opgesteld. Toen zij nog slechts 50 yards verwijderd waren, openden zij plotseling 't vuur uit kanonnen van 45 m.M. en machi negeweren. De commandant van de batterijen was stomverbaasd, twee EILIt JAAR OPNIEUW HAD ZIJ Dank zij den KLOOSTERBALSEM heeft zij die nu nooit meer! m't Was een gruwelijke last en het deed geweldig zeer. het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op, het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crêmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is 'en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het was een uitkomst." B de j te ,a_H „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en sny wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel by Rheumatiek, spit en pyniyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 vijandige tanks zoo nabij en midden tusschen de nationale troepen aan te treffen en de Mooren, die zich in hun veilige loopgraven bevonden, konden déze aanvankelijk niet verlaten met bet oog op het verwoede machine- geweervuur. Tenslotte schoot 'n Moor- sche patrouille van de rechterzijde te hulp, goot kannen olie over de tanks en vernielden ze met behulp vna hand granaten. Plotseling klom een man uit een dei- tanks, schreeuwend: „Schiet me niet dood, ik ben een Spanjaard, de an deren zijn allemaal Russen". Dit bleek bij nader onderzoek in derdaad het geval te zijn. In de eene tank bevonden zich 4 Russen in de tweede 3. De wijze waarop de overval ge schiedde, wees erop, dat hij zorgvul dig was beraamd en dat de plannen waren gebaseerd op een 'nauwkeurige kennis van de positie der nationale troepen. DCPUT7AVCM Poging tot moord op een meisje. Mishandeling. Het gerechtshof bevestigde in hoo- ger beroep het vonnis tegen A. v. H., arbeider, Dussen, die door den Politie rechter te Breda tot 3 maanden gevan genisstraf was veroordeeld, omdat hij te Keizersveer, gemeente Raamsdonk, op 17 Mei 1936 opzettelijk met geweld Jo hanna Mertens tegen den grond heeft geworpen. Woensdagmorgen had de plechtige inz gening plaats van het nieuwe Gasthuis der Eerw. Zusters Francis canessen van het KloosterBeihlehem alhier. De inzegeaing geschiedde zonder voorafgaande groote publicatie en zonder uitwendig feestvertoon om meer bijzonder de intentie van dit nieuw gebouw, dat uitsluitend moet dienen tot leniging van nooden en lijden, waaraan feestviering vreemd is, te volgen. Ouder de genoodigden merkten wij op de Eerw. Geestelijk heid der Parochies St. Jan en St. Jozef, de ZeerEerw. Pater Rector Welling van het Missiehuis St. An- tonius, de Weleerw. Broeder Overste van de Broeders van Liefde, het Dagelijks Bestuur der Gemeente,de besturen der beide kerken, de St. Vincentiusvereeniging en Elisabeth, de beide heeren doktoren Vercau- teren en Capelti en de heeren Ar chitecten A. W. en Ir. B. P. J. Oomen uit Oosterhout en de aannemeis Gebr. Struijcken uit Tilburg. In de gerestaureerde en vergrootte kapel der Eerw. Zusters opende de Hoogeerw. Heer A. J. v. d. Brekel Deken en Pastoor met een toespraak tot de aanwezigen Hij maakte dankbaar van degelegenheidgebi uik om'hulde te brengen aan 't initatief van de heeren Oomen architecten en Gebr. Struijcken aannemers te Tilburg onder wier prettige samen werking het gebouw was verrezen, waarvan spreker thans tot de in zegening kon overgaan hij bracht dank aan de bestuien van de R.K. Spaarbank de kerkbesturen en het bestuur der Gemeente, welk laatste zijn blijvende moreeleen tinantieele steun tot instandhouding van het hier begonnen werk heeft toegezegd Spreker vond het goed gezien, om naast de geestelijke en wereldlijke autoriteiten bij deze gelegenheid ook de heeren doktoren en de diverse besturen van vereenigingen uit te noodigen, die meer van nabij met de minder bedeelden, met de urmen en zwakken in aanraking komen. Hij richtte in groot vertrouwen een be roep op allen om den daadwerke lijken steun ter voleinding van het hier begonnen werk. Spreker verheelde het niet, dat de kerk met het tot stand komen van dit werk zware tinantieele offers op zich heeft genomen, die echter ook in stand moet gehouden worden, doch daarom blijvende offers zal vragen. Met dankbaarheid herdacht hij zijn Hoogeerw. voorganger Mgr. Völker, die in zorg en toewijding reeds jaren aan zijn ideaal,'n nieuw gasthuis gewerkt heeftaan de velen in Kaatsheuvel die door kleine en groote giften de mogelijkheid gesteld hebben tot uitvoering van dit weik en zijn beëindiging. Hij bidt God, dat Hij al deze weldoeners zal zegenen, zoowel hen die nog in leven zijn als de overledenen. Zijn thans nog niet alle kamers bezet, dan wil deken v. d. Brekel loch met vertrouwen verwachten, dat de noodige bekendheid met de inrichting, die comfortabel, hygië nisch en practisch is, en waaraan de Eerw. Zusters al hare goede zorgen besteedden, hetgeen er toe zal leiden, dat reeds in de naas e toe komst de inrichting geheel zal bezet zijn. Speciaal biengt de Hoogeerw. spr. een woord van lof aan de Eerw. Moeder Overste en de Eerw. Zusters voor de vele goede zorgen reeds in het verleden aan de ouden van dagen, aan de zieken en zwakken gewijd. Met groot vertrouwen draagt hij ook in dezen nieuwen bouw de belangen van deze minder bedeelden in de maatschappij aan hunne zorg op Hij zal God bidden, dat Hij zijn rijksten zegen zal uitstorten over het Gasthuis, dat hij gaat zegenen, opdat bewaarheid worde, wat de gebeden dezer plechtigheid inhouden Vrede zij aan dit huis en allen die het bewonen. Hierna ging de Hoogeerw. Deken over tot het verlichten vandecere- monieele zegeningen van 't gebouw. Na de beëindiging hiervan werd een rondwandeling gemaakt en de in richting door de aanwezigen be zichtigd. Het nieuwe bouwwerk zal in een lang gevoelde behoelte in kaats- üeuvei voorzien. Under de desKundige leiding van de architecten A. VYen ii. E. P. J. Ooinen uit Uosierhoul is door de aannemers Uebr. buuijckeu uit Tilburg een gebouw o^geiiokkeu dat gespeend vuil alle luxe en praal in eenvoudige degelijkheid van op valling en uilvoeiiiig en uitvoering een inrichting biedt, die niet reent zal mogen genoemd worden naaot wat andere plaatsen in dit opzicht bieden kunnen. Het uooldgeoouw evenwijdig met de Gasinuisslraat opgetrokken met een voortuin vau plm. 25 meter beval op boven en onderverdieping ten tiental karncis voor pensiongasten, die hier gelegen heid vinden legen prijzen gcneel overeenkomstig andeie ueigelijKC inrichtingen. De inrichting is van dien aard, dat de kaineis zoowtl en suite d..n als gecouibiueeide zit slaapkamers kunnen woideii beschikbaai gesteld. De doorgei» okkeii biecue gang scheidt de kamers van de uaar- achlergelegen kamers voor bad, bediening, toez.cht etc., zoodat voor de verzorging alles bij de hand is in de onmiddellijke omgeving. De beide vleugels ioopende van Zuid op Noord zijn ingericht en leeds voor 'n groot deel bezet, door oudeu van dagen, zwakken en zieken in gemeenschappelijke zalen onderge bracht. Zoowel in pension als in het eigelijke gasthuis is eeuzcllde lijn gehouden van eenvoudige passende soberheid, passende aan degelijkheid en pracliscne opvattingen unvoe.ing. Ruime gangen met terrazzo vloeren, een ruim trappenhuis, ingebouwde kasten in alle kamers, heider licht, veel lucht, Irissche kleuren en smaak volle aankleediug, daarbij centrale verwarming, elecinsch licht en water leiding, ziedaar hel comfort van het nieuwe gasthuis in Kaatsheuvel, zooals het Woensdag door Deken v. d. Brekel gezegend en ter be zichtiging van de genoodigden gesteld werd. De geheel gerestaureerde en ver- groote kapel ligt tusschen het oude klooster en de nieuwe bouw in en vormt alzoo het centrum van het geheel. Naast Gebr. Struijcken moeten we om de keurige uitvoering noemen de tirma Torna uit Breda voor het terrazzoweik, de lirma Gemen uit -s Bosch voor de centrale vei w ar- miugsinstallalie met warm water verzorging en de lirma M. Suiit alhier voor schilder en glaswerk Laten we hopen, dat de nieuwe inrichting in alle opzichten aan het gestelde doel. zal beantwoorden en de belangstelling zal tnkken de groote offers hieraan gespendeeid waardig. MOET Z IJ N A K K E SJ'S ORIQINIEL TM INZAdl Voor de Bossche Rechtbank stond terecht H. G. >1. v. d. P., 20 jttnr, arbeider te Heusden, thans gedetineerd. Verdachte wordt ten laste ge legd, dat hij op 9 September 1930 te Empel ge tracht heeft de 18-jarlge dienstbode Dina de Goeij uit Anmierzoden van het leven te beroo- ven, door haar met kracht met een nies te ste ken, welke steek terecht kwam onder haar rech ter oksel. Een wond ontstond, die doorliep tot het buitenste blad van het borstvlies. Echter de slagader werd niet geraakt en het meisje dus niet doodelijk getroffen. In een langdurig verhoor verschenen vele ge tuigen. Verdediger was Mr. E. van Zlnnicq-Bergmaim. Verdachte ontkende pertinent, hij was niet ter plaatse geweest. Maar twee getuigen hebben U er toch gezien, zeide de president Mr. Poerink. Onverschillig hield verdachte vol van niets te weten. Getuige deskundige Dr. Hesselink, scheikun dige te Arnhem, had het bloed onderzocht dal aan een mes kleefde en daarbij de conclusie gesteld, dat liet bloed van de getroffene was. Getuige deskundige Dr. De Ridder uit Hedcl werd liet eerst bij de getroffene geroepen. Ge tuige had bevonden dat het meisje met kracht gestoken was. Ze bloedde niet zeer lievig. De steek was terecht gekomen nabij de plaats die zeer gevaarlijk was bij verwonding. Het meisje werd, na verbonden te zijn, door den dokter naar huis vervoerd. Ze zeide onderweg, «lat ze door een mans-persoon gestoken was, maar ze wist niet door wie. Ze was ongeveer te 8 mil 's avonds voor boodschappen vanaf haar woon plaats Anmierzoden naar Den Bosch gegaan. Getuige Dina de Goe.v, 18 jaar, te Anmierzo den, verklaarde dat, toen zij in Den Bosch kwam, daar de winkels nog open waren, 't Was nog maar ruim 8 uur toen ze per flets naar Anmierzoden terug reed. Onderweg riep een persoon: „Halt! Rijkspolitie". Het meisje in de meening met een controleur voor de Rijwiclbc- lasting te doen te hebben, stapte af. De persoon had geen licht bij zich. Niet zoodra was ze af gestapt of verdachte -- het meisje herkende hem dadelijk zeide: Ik snij je den hals af! Ze begon te gillen, toen verdachte haar met een lang mes onder den arm stak. Hij maakte zich daarna uit de voeten. De president memoreerde, dat getuige aan den dokter had gezegd, den dader niet te kennen. Ik kende hem dadelijk, antwoordde getuige. (Getuige heeft tijdens liet onderzoek steeds ge zegd verdachte te hebben herkend. Ze was wel eens met hem in Den Bosch geweest). Getuigen de jonge meisjes Th. van Hclvoort en A. de Graaf uit Ammerzoden kenden zoowel de getroffene als vc lachte. Bij een muziekuit voering was er wel ver verdachte gesproken. De meisjes konden g n motief aangeven waar om verdachte mogeli.ii. uit wraak zijn misdrijf zou hebben gepleegd. Getuige J. Kivlt, mandenmaker te Ammerzo den, heeft bij het vi onderzoek aan de politie verklaard, dat hij op den bewusten avond ver dachte in Den Bosch nabij de „Hema" heeft gezien. Voor de recli'I.ank ontkende hij het pertinent. Getuige F. de Hart, een jongen uit Herpt Heusden, heeft eerst aan de politie verklaard, dat verdachte den lieelen avond bij hem en an dere vrienden bij het „plakbord" te Herpt liad staan praten. Nader echter heeft lilj dat verzin sel ontkent. Want „lilj had te doen met van der Pol", die zenuwachtig was en hem hnd mede gedeeld uit wruuk een meisje gestoken te heb ben. Getuige wilde hem er uit redden, door nan de politie te zeggen, dat verdachte met hem aan het „plakbord" had gestnan. Voor de rechtbank hield hij herhaalde malen vol dat <lie verklaring hem door den rechter commissaris was afgeperst. Telkens weer wees de president getuige F. de Hart op de beteekenis van den eed. Getuige hield echter vol, dat verdachte wer kelijk heel den avond bij hem bij het plakbord te Herpt heeft gestaan. Bij het verhoor werd hem door vloeken en schelden afgeperst te ver klaren dat hij, getuige, de waarheid wilde zeg gen: door te verklaren: „dat het niet waar was dat verdachte in den avond bij hem en ande ren aan het „plakbord" had gestaan. Getuige had tocli welbewust zijn verklaringen bij den rechter-commissorls ondertcekend. Getuige werd nogmaals er op gewezen, dat hij een meineed deed. Ik doe een meineed door te verklaren, dat verdachte „niet bij het plakbord" heeft gestaan. (Getuige werd onder bewaking gesteld). Getuige Leendert de Wilt, 37 jaar, landbou wer te HerptHeusden, heeft aanvankelijk ver klaard, dat verdachte niet aan het plakbord had gestaan. Getuige was toen zenuwachtig en wat gerankt tegenover verdachte. De waarheid is echter, dat verdachte te ruim half 9 's avonds aan het plakbord is gekomen en daar tot later gebleven is. (Aanvankelijk heeft getuige den verdachte er niet willen uithelpen. Verdachte was zenuwachtig daar gekomen en vertelde la ter, dot hij een meisje gestoken had). De rechtbank ging in Raadkamer. Daarna werd de verdere behandeling der zaak uitgesteld voor nader onderzoek, óók om inmiddels na te gaan hoeveel tijd er noodlg is om van de plaats van het misdrijf tot aan het plakbord Ie Herpt Heusden te komen. (Verdachte is blijven volhou den het meisje niet gezien te hebben en den avond aan het „plakbord" te hebben doorge bracht).

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6