Plaatselijke Berichten. BILJART-KAMPIOENSCHAP van Waalwijk en Omstreken. JAN POORTS, 's-Hertogenbosch LEO VAN SCHIJNCEL, Waalwijk PIET PASMAN, 's-Hertogenbosch DUSSEN. Zaterdag 28 November 1936 No, 95 De Echo van het Zuiden Derde' Blad COR QUIRIJNS, Gapelle IN C A F „C I T Y" STEUNT Geslaagd. Het Classicaal Bestuur van Heus den heeft in zijne vergadering van 25 Nov. 1.1., na afgelegdexamen.de acte van Godsdienstonderwijzeres uitgereikt aan Mej. J, P. Louwe Kooijmans. WINKELSLUITING. Van 25 November tot en met 5 De cember mogen de winkels tot 10 uur 's avonds geopend zijn, behalve de daarin vallende Zondag 29 November, waarvoor de gewone Zondagssluiting geldt. r Ook voor de a.s. Kerstdrukte mogen de winkels geopend blijven tot 10 uur, n.l. vanaf 18 tot en met 24 December, eveneens de Zondag uitgesloten. ST. NICOLAAS VAN WAALWIJKS BELANG. Wij hebben voor de kleinen der le, 2e en 3e klassen onzer lagere scholen, die a.s. Woensdag den St. Nicolaas- middag van Waalwijks Belang onder geleide van onderwijzeressen en onder wijzers meemaken, een blijde mededee- ling' St. Nicolaas zal met twee Pieterman nen tegenwoordig zijn en zal de klei nen niet alleen even toespreken, neen, hij zal hen zelfs een verhaal vertellen en op andere wijze bezighouden, terwijl de Welpen een aardig stukje zullen ten beste geven, wat de jeugd zeer zal ver maken. De poppenkast vervalt hiermee. Wij wijzen er uitdrukkelijk op, dat alleen de leerlingen der le, 2e en 3e klas, die onder geleide zijn van onder wijzeressen en onderwijzers (dus niet van anderen) kunnen worden toege laten. Ook zal het medegeven van an dere kleine kinderen, om de plaats ruimte en de orde. beslist worden ge weigerd. Wij bevelen de St. Nicolaas-collecte voor een extra-gift aan de armen, gaar ne in ieders steun aan. R. K. VROUWENBOND. Een aantrekkelijk winterprogramma. De beUngstelling, welke Woens dagavond voor de vergadering van den R.K. Vrouwenbond bestond, had veel grooter kunnen zijn, want de lezing, welke Mevr. Steijger Asper- slagh over Margaretha Si 'clair hield, was niet alleen indrukwekkend mooi door haar rijken inhoud, maar ook door de bloemrijke taal, waarmede zij werd voorgedragen. Het zou te betreuren zijn, wanneer voor de nog komende vergaderingen, waarvoor het volijverige besluur aantrekke lijke programma's samenstelde, door de leden een even geringe interesse aan den dag werd gelegd als voor de laatste bijeenkomst. Nadat de presidente, mevr. Ho ff mans-v. d. Schoct. in het bijzonder de spreekster van dezen avond, die geen onbekende is denk aan haar lezingen voor de K RO microfoon welkom had geheeten, heeft zij het winterprogramma medegedeeld, dat we hieronder in zijn geheel la ten volgen. Het winterprogramma. D Het bestuur van den R.K. Vrou wenbond slaagde er in, na de beide avonden, die het reeds organiseerde, den heer Henri't Sas te engageeren, die den leden Woensdag 20 Januari a.s. een vroolijken en kunstzinnigen avond zal bezorgen. In Februari wordt een lezing op godsdienstig of sociaal gebied gehou den. De tooneelclub van den Vrou wenbond zal den sluilingsavond opluisteren. Bovendien zullen in Januari cur sussen gegeven worden in het berei den van zuivelproducten, als melk, boter en kaas. Deze cursus woidt gegeven in het KJ.V huis. Leden van den Vrouwenbond kunnen hier aan gratis deelnemen. Iedere cursus bestaat uit 3 lessen, die gegeven worden op een nog nader aan te kondigen dag der week van 3—5 en van 6 30 8 30 uur, drie weken ach ter elkaar. Iedere keer worden 5 h 6 recepten klaar gemaakt, welke de dames zelf mede bereiden. Tot 1 December kan men zich hiervoor schriftelijk opgeven bij Mevr. Hoflf mans-v. d. Schoot, Grootestraat 146 of bij Mcj v. Iersel, Grootestr. 186. Ongetwijfeld zullen vele dames aan dezen cursus deelnemen, daar deze van zeer groot nut is voor de huishouding. Het bestuur bereikten vele aan vragen om eens een lezing te laten houden op letterkundig of opvoed kundig gebied. Zonder verbooging van de contributie is dit echter on mogelijk. Het bestuur vond de vol gende oplossing: alleen voor dege nen, die dergelijke lezingen, welke 's middags in bet K.J.V. huisgehou den worden, willen bij wonen, wordt de contributie tot 2.— per jaar ver. hoogd. Zij, die geen interesse er voor hebben, blijven hun gewone contri- bulie betalen. Mej. Caty Verbeek zal 17 Decem ber van 4—5 uur een lezing houden over Spanje; Anton van Duinkerken zal eind Februari spreken Dr. Ber ger geelt half Maart een uiteenzet ting over de opvoeding van het kind in de puberteitsjaren. De presidenle deelde nog mede dat Mej. Coehorst bedankt heeft als bestuurslid. Spreekster dankle hel aftredende l d voor alles, wat zij voorden Vrouwenbond heeft gedaan. Ter aanvulling van de vacature, ontslaan door het vertrek van Mej Hendrikx, stelt het bestuur voor Mevr Charpentier. Andere candi- daten worden ingewacht bij de se- cietaresse. Komen er geen lijsten binnen, dan is Mevr. Caarpentier door het bestuur gekozen. „Margaretha Sinclair". Hierna hield Mevr. Steijger Asper- slugh baar lezing over «Maigarelba Sinclair», uie ais lie dochter van een eenvoudigen straatveger een heilige van onzen tijd was en wier leven zonnig en blij was, omdat zij altijd glimlachte en zich steeds overga! aan Gous wil. Margai elha werd geboren 29 Maart I9uu le Edinburgh. Na de lagere school weid ze arbeidsler op een fabriek, waar zij meubels politoerde. Up baar 21sten verjaardag wilde ze, om een ziel le redden, in het hu welijk treden, doch tenslotte volgde ze de stem van baar hart en trad ze in de strenge orde der Clarissen. Op 24 jarigen leeftijd stierf ze als Zusier Maria Fraucisca aan keeltu berculose. Reeds den eersten dag na haar dood daa.den de gunsten, door baai- voorspraak bij God verkregen, op de aaide neder, waardoor de hooge heiligheid van dit eenvoudige arbei derskind werd aangetoond. Margaretha Sinclair had 'n scherp omlijnde zending te vervullen. Haar doel was zielen voor God te redden en daarvoor offerde zij haar leven, dat dezellde nocden en moeilijkhe den had gekend als dat van een aibeidsmeisje uit onze dagen. Spreekster besloot met de opwek king, in deze moei ijke lijden veel tot haar te bidden met dezelfde ne derigheid en volharding, als waar mede die eenvoudige heilige bad, opdat zij ons en onzenakomelingen moge brengen bij God in de stralende schoonheid van bet eeuwige leven Mevr. Steijger Asperslugh, die een warm applaus kreeg te incasseeien voor haar mooie lezing, heeft na de pauze nog enktle interessante licht beelden getoond, die de aanwezigen in Edinuurgh brachten en in de plaatsen, waar Margaretha Sinclair leefde, leed, zich offerde en stierf. In het slotwoord heeft de presi dente de spreekster dank gezegd voor haar indrukwekkende uiteen zetting, waarna de bijeenkomst werd gesloten. TOONEELAVOND. In de zaal 'Ihalia van dhr. van Boxlel-IJpelaar in de Stationsstraat wordt morgen wederom een too- neelavond gegeven. De roemrijke looneelvereeniging »Rosier Faassen« uit 's Bosch komt nier een opvoering geven van het mooie moderne looneelweik »lk heb gezondigd« van de bekende schrijvers Jan Grosfeld en W. v. d. Berg. Dit nog betrekkelijk nieuwe werk is een familie-dia ma in drie bedrijven met prachtig geleekende karakters, welke dit werk maken tot een verrassend steik speelstuk dat niet zal nalaten een diepe indruk le maken op het publiek. En waar het hier nu geldt een opvoering door een ensemble met een kern van uitnemende speelsters en spelers als Rosier Faassen ïeeds lange jaren bezit, aangevoerd door een bij uitstek kondigen leider als de heer Hany van Geene is, zijn wij er reeds bij voorbaat van overtuigd dat er morgenavond iets geboden wordt dat de scherpste criliek zal kunnen doorstaan. De naam van den leider zoowel als de routine, welke deze vereeniging in haar 23 jaren van hun bestaan hebben opgedaan, alsmede hun reeds vroegere behaalde glansrijke succe* waarborgen ons ten zeerste een CHRONISCHE HOOFDPIJNEN VERDWENEN. Toen oorzaak weggenomen werd. Meestal krijgt U hoofdpijn zoodra afvalstoffen te traag door Uw a'voer- organen worden weggevoerd, waar door Uw bloed verontrenigd wordt. Zorg daarom dat Uw afvoerorganen goed functioneeren. Spoor met de zes minerale zouten in Kruschen Salts Uw afvoerorganen op zachte wijze aan tot gezonde en geregelde werking, zoodat zelfs het laatste deeltje achter gebleven afval volkomen wordt ver wijderd. U zult spoedig de gevolgen bemerken van die inwendige schoon maak: Uw bloed is zuiver en ver- frischt. Klachten als hoofdpijn, ver moeidheid en neerslachtigheid, be- hooren tot het verleden, want de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts heeft de oorzaak van deze kwa len weggenomen. Mej. G. R. te L. schrijft: „Eenigen tijd geleden leed ik aan chron:sche hoofdpijnen. Ik probeerde verschei dene middelen, maar ik kon dat loome, vermoeide en lustelooze ge voel niet kwijt raken, en eiken mor gen weer zag ik tegen den nieuwen dag op. Toen ik eens een paar dagen uit logeeren ging bij een oom en tante, die beiden in de 70 waren, ver wonderde ik mij voortdurend over hen, hoe gemakkelijk zij hun be zigheden verrichtten, opgewekt en ge lukkig; zij leken jaren jonger dan zij waren. Ik vertelde hun wat mij scheel de. „Dan moet je eens aanwennen, wat .wij reeds jaren doen. Een tipje Kruschen Salts 's ochtends in je eerste kop thee." Dat was een half jaar geleden en sindsdien ben ik oneindig veel heter. Zonder hoofdpijn, en met een gevoel dat het leven nu de moeite waard is. Kruschen Salts is werkelijk schitte rend." Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten h ƒ0.40 0.75 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. hoogstaande tooneelavord. Met het stuk »Ik heb gezondigd« waarmede Rosier Faassen hier in Waalwijk debuteert hebben zij reeds op ver schillende plaatsen groot succes geHad getuige de mooie waar- deerende verslagen in diversehladen. Waar we hierin Waalwijk heusch niet verwend worden met gopd gemengd tooneel willen wij alle tooneelliefhebbers ten zeerste a n- raden deze opvoering der Bossche naren te gaan bijwonen, want een artistieke en genotvolle avond staat hun te wachten. MAANDAG 30 NOVEMBER tegen tegen Partij van 250 punten. Aanvang circa 8 uur. BIJ H. DE RUUTER, Markt 16 Tel. 274 OUDERAVOND SCHOOL MET DEN BIJBEL WAALWIJK. Nadat de klok het »Besoijensche kwarbertjec na 't aanvangsuur ge passeerd was werd deze jaarlijksclie ouderavond, die druk bezocht was, Woensdagavond met gebed, psalm gezang en schriftlezing geopend. Hartelijk heet de Voorzitter allen welkom er zijn vreugde over uit sprekend dat de opkomst zóó goed was. Te meer nu in ons land aan de ouders nog gelaten is wat in landen om ons heen hun allang ontnomen is. Gode zij dank mogen in ons land de ouders nog uil maken, welke school zij principieel voor hun kinderen begeeren. Ruim 320000 kinderen bezoeken in ons land de bizondere school. Laat ons dit tot rechte dankbaar heid en waakzaamheid stemmen, nu allerwege de krachten toenemen, die de ouders dit recht willen ont I ÜRUNEN nemen door dit stuk der opvoeding in de handen van de staat te leggen. Thans leest Mej. Dekkers een -tukje proza »Overgave« voor dat ten einde toe met stille aandacht gevolgd wordt. In de pauze wordt druk gebruik gemaakt van de geboden gelegen, beid om het schoolwerk te be zichtigen. Daarna leidt de heer Wachtels v. d. Bergh zijn onderwerp «Kinder geloof» in. Spreker stelt de volgenue punten aan de orde: 1. Natuurlijke godskennis. 2. Het geiiadeveibond en ons werk. 3. Zielenrijpheid. 4. De grooiueid des geloofs. 5. De dwalende schape 6 Een levensgeschiedenis Deze punten worden door spr. op duidelijke en leerzame wijze nader toegelicht. Op dit onderwerp volgde een korte bespreking. Gevraagd weid of de bewustwording van den vol maakten Godmensch Jezus 111 zijn kinderjaren niet andeis geweest moet zijn dan die bij een men schenkind zijnde in zied zelve een voor eeuwig verloren zondaar. Verder rees nog de vraag ol in eefi te ruime leer van'tgenaueverboiid, indien het stuk der ellende niet ingaand vooralgaat, niet een gevaar schuilt voor bet aankweekeii van een valscbe gerustheid. Of verdei men niet in strijd komt niet bel leerstuk der uitverkiezing waarvan ChIvijn zegt, dat dit bel hart van de kerk is. Ook na de beantwoording van de eerste vraag door spreker blijll dit punt min ot meer in windselen liggen: Wat bet genadevet bond betreft zegt spreker: Men verlieze niet uit het oog, dat door de Catechismus aan het stuk der ellende minder hoofdstukken ge wijd worden dan aan het stuk der dankbaarheid, De lijn van genade- verbond en uitverkiezing vallen in Abraham samen zegt de voorzitter Ter wille van 't late uur wordt de gedachtenwisseling afgesloten en den heer v. d Bergh hartelijk dank gezegd voor zijn werk. Deze ouderavond werd door een paar zangnummers door een klein koortje gezongen, afgewisseld, dat zeer in den smaak viel. Nadat de voorzitter alle mede werkers bedankt en de aanwezigen een tot weerziens toegeroepen had zong men gemeenschappelijk Ps 100 1 en 2 en sloot de heer v.*d Bergh deze goed geslaagde avond met dankgebed. Een „jamboel" bij den autobusdienst? Bij de algemeene beschouwingen op de begrooting dienst 1937 te 's-Herto genbosch, voerde het lid van den Dries (R.K.S.P.), commissaris-raadslid van de N.V. Den Bosch—VughtVoor burg, een zéér langdurig en aandachtig gevolgd betoog over wat hij noemde den jamboel bij voormelde autobus-on derneming. De exploitatie geschiedde reeds jaren met groote verliezen, welke ten gevolge hadden dat de autobus dienst voor de stad geheel moest wor den stopgezet en 's-Hertogenbosch dus geen enkel gemeentelijk vervoermiddel meer had. Maar ook de route's Vught en Boxtel kunnen zoo niet doorgaan. Volgens het lid van den Dries is het niet rendeeren van deze groote en noodzakelijke onderneming alleen te wijten aan de totale onbekwaamheid van den directeur, den heer Schiffer- stein, die reeds 36 jaren in dienst is! Alleen door de ondeskundigheid der directie, kwam er b.v. over het eerste half jaar van 1935 ruim 9000 tekort. Er zijn in 1934 vermist 20.000 liter ben zine, waarvoor nog altijd geen aanne- menlijke opheldering verkregen is. In zijn becijfering van de groote verlie zen kwam spr. tot de conclusie dat de directeur moet ontslagen worden. De stadsdienst is thans in particuliere exploitatie overgegaan en gegund aan de firma van de Rijdt te Grave. De wethouder van financiën, Mr. C. Kruser, sprekend als gedelegeerde voor de gemeente, zeide in zijn antwoord te moeten toegeven dat er fouten waren, maar de directeur, die 36 jaren in dienst is op zijn eigen gelegenheid voor te dragen voor ontslag, wenschte spr. niet te doen. Gevraagd werd om een uit spraak van den gemeenteraad, welke uitspraak nu dan ook wel volqen zal. Volgens het lid van den Dries is deze niet de eenige commissaris die overtuigd is dat de zaak niet in orde is. B.J.C. II—E.B.C. IL Uitslag van de Woensdagavond ge speelde wedstrijd te Drunen. E.B.C. II—B.J.C. II: H. PullesC. v. d. Hoven 69100 A. MerksW. Vissers 89100 H. MuskensBroekhoven 89100 B. KlerksL. Kuijpers 10087 C. PullesA. v. Leest 100— 71 447-458 Hoogste serie: v. Broekhoven 22 car. Rij vereeniging „De Echo". De rijvereeniging De Echo, van Dru nen en Elshout, bestaat in 193/ 5 jaar. Mogelijk wordt dit feit feestelijk her- dacnt. De Overlaat. Het tegelrijwielpad in den Drunen- sclien Overlaat verkeerde reeds lang in een minder goeden toestand, voor al bij regenweer. Doch tnans constateerden wij, dat de verbetering is ter hand genomen. Kippenroof. Bij een 3-tal inwoners werden kip pen ontvreemd. Men denkt met een hond of i.d. te doen te hebben. Men jaagt ijverig. Geslaagd. Onze dorpsgenoot Tini Elshout slaagde te Nijmegen voor het diploma Boekhouden. Comité Huldeblijk. Het Comité Huldeblijk zal Dinsdag om 8 uur n.m. in vergadering bijeen komen ten gemeentehuize, alwaar de opbrengst der collecte zal worden na gegaan en 't comité als zoodanig ont bonden zal worden. Gift. Wij vernemen, dat vanwege de R.K. W.V. een gift is gedaan van 10. als bijdrage aan het te plaatsen H. Hart-monument. DE ST. NICOLAAS- COLLECTE VAN W. B Zaterdag 28 November a.s. geeft de Fanfare Wilhelmina alhier in Hotel Leemans een uitvoering met mede werking van de bekende tooneelver- eeniging Ernst en Luim uit Haarsteeg. Lioor deze tooneelvereeniging zal op gevoerd worden de klucht in drie be drijven: „Saliy wint de Sweepstake". Aanvang om 7 uur. Het muzikaal gedeelte wordt door de Fanfare verzorgd onder leiding van den directeur, den heer J. Snijers. De Pluimvee en Konijnenfokkers- vereeniging voor Dussen en Omstre ken, gevestigd in hotel J. Leemans alhier, heeft dit jaar voor het eerst collectief ingezonden met 21 nummers op de Pluimveetentoonstelling van de „V.P.K.G.V." te Gorinchem. De namen der prijswinnaars met de door hen behaalde prijzen zijn: J. J. Ausems met Wit Leghorn: 3 eereprijzen, een le, een 2e en een 3e prijs. L. Borstlap: met Polen, rood-oogig: twee 2e en een 3e prijs. F. van Hees: met zilvervoskonijn, zwart: twee eereprijzen en een le prijs. J. Heijmans met Fransche hangoor wit: drie eereprijzen en een le prijs; met zilvervoskonijn, zwart, een 3e pr. Mevr. C. J. Leemans-van Balkom met Hollandsche hoenders: een 3e pr. Bas Schalken met Weeners, blauw, een 2e prijs. Mart. Sacht met Black and Tan: een 3e prijs. Ingezonden werden 21 nummers en in totaal werden 22 punten behaald, hetwelk voor deze vereeniging een zeer fraai succes genoemd kan wor den. Des avonds brachten de leden per autobus een gezamenlijk bezoek aan deze tentoonstelling, alwaar zij, en inzonderheid het bestuur, veel practische kennis hebben opgedaan, hetgeen zijn nut in de toekomst kan hebben, temeer daar deze vereeniging voornemens is op 12 en 13 December a.s. in de zalen van hotel Koppelpaar- den een clubtentoonstelling te orga- seeren. De heer Adr. van Tilburg van de Hanksche Konijnen- en Pluimveever- eeniging Onderlinge Strijd, wist op de Gorinchemsche tentoonstelling met zijn inzending Vlaamsche Reuzen, geel, een eereprys met 2e prijs te be halen. De laatste dagen hebben enkele, tot op heden onbekend gebleven, per sonen, zich op ergerlijke wijze aan baldadigheid schuldig gemaakt, o.m. door het afsnijden van staarten en ooren van katten, enz. De politie stelt een onderzoek in naar de daders hier van, die op een dergelijke wijze uiting hebben gegeven aan hun mentaliteit. (Zie vervolg Plaatselijk Nieuws Vierde Blad). 11. »v

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9