Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. SINTERKLAAS. BE GOUDEN BRUG 7 STEUN EN VRIJHEID. „ROORD BRABAftD" 7 INDUSTRIALISATIE. BINNENLAND Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. FEUILLETON NUMMER 97 ZATERDAG 5 DECEMBER 1936. 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEty Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De faam van Sinterklaas is door de zeelieden tot onze lage landen geko men, waar óók nood en angst konden heerschen. Vele goede uitkomsten wer den aan zijn voorspraak en bemidde ling toegeschreven en daardoor kwam ook zijn naamdag, 5 December, in groote eere. Wat daar thans nog van rest, is in den loop van tijd voor de meesten tot traditie-alléén geworden. Maar ook deze traditie is schoon en verheven, omdat ze op een mooien grondslag van het verleden rust. De zee buldert bij t'ijd en wijle juist nog als voorheen. In diepsten nood is het geen Sint Nicolaas meer, dien men aanroept, maar de marconist tikt drif tig zijn S.O.S.-seinen door den aether en heel het apparaat van menschelijke veiligheidsweer tegen de geweldige macht van de natuur komt in werking. Dat is goed zoo, want de mensch is verplicht alle vermogens van zijn kun nen uit te putten voor hij hoogere hulp mag erlangen. Maar ook in onze dagen wordt bewezen, dat het menschelijke kunnen beperkt is en dat we uiteinde lijk niets zijn zonder Hem, Wien alle levens toebehooren en alle machten on dergeschikt zijn. Wanneer in uitersten nood onze gedachten niet op Hem zijn gericht en we ons bij leven en over gang niet met Hem verbonden weten, dan zal ook geen blik op een radio zendapparaat ons onze rust doen be houden. Op het land is het nét zoo. De maat schappelijke nood is tegenwoordig „ge ordend". Regeeringen verklaren plech tig, dat geen onderdaan van broods gebrek behoeft om te komen. Maar de mensch leeft niet van brood alléén. Wat de ondersteunde bij die portie nog noodig heeft, is zijn deel in de liefde der menschen, welke zijn geloof in de schoonheid van het leven moet voeden en onderhouden. Men noemt Sinterklaas het feest der armen en der kinderen. Wij zouden het bóven alles het feest van de rijken wil- ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 48. Van zijn ouden vriend Szartossy wil Schwarzer geen geld aannemen. Het doet hem plezier hem van dienst te kunnen zijn geweest. Nochthans verheugt hij er zich in stilte over, dat hij met deze volledige informatie wel het overtuigend bewijs heeft geleverd van de degelijkheid van zijn instituut. En de nobele geste welke hem per saldo niets kost tegenover dezen rijken, voornamen Hongaar, schenkt hem toch ook een zekere voldoening. Want de reserve-luitenant Gabriel Schwarzer, voormalige commissaris der recherche en thans alom bekend particulier detective, is evenmin ge heel vrij van menschelijke ijdelheid als elk ander. Is dat Wolffgang Lien's weduwe len heeten, het feest van allen, die nog in staat zijn om goed te doen aan den medemensch. Onze plichten zijn zóó precies bepaald en omschreven in de huidige menschenmaatschappij, dat we geneigd zijn om tevreden met en over ons zelf te wezen, als we aan alle deze hebben voldaan. Om dezen tijd van het jaar echter, als iets van den Sinterklaargeest in ons vaart, beseffen we, dat het er eigenlijk vooral op aankomt, wat we boven on zen engen plicht uit doen. Sinterklaas zou nooit zoo n faam hebben verwor ven, als de schepelingen thuis alleen hadden verteld, dat het schip drijvende bleef in de stormen, welke hen tot in de haven vergezelden. Neen, Sinter klaas hield in deze verhalen en legen den het schip niet alleen drijvende, maar hij liet de golven zich leggen en het zonnetje doorbreken door duistere wolken. De mensch vraagt méér dan behoud, hij vraagt mede iets van het licht en het geluk en de schoonheid van het leven. Honderduizenden menschen zijn te genwoordig slechts juist drijvende en ze verkommeren door het gemis aan licht en geluk, welke wij zoo gemak kelijk van ons kunnen doen afstralen, wanneer we maar iets van den geest van den Sinterklaas-weldoener in ons opnemen. Het steunprobleem levert langs alle kanten verschrikkelijk veel moeilijkhe den op. Er zijn moeilijkheden voor den werklooze, die in verscheidene gevallen misschien terecht kan klagen, dat zijn uitkeering te weinig is om er van in zijn voornaamste levensbehoeften te voorzien, maar er zijn óók moeilijkhe den voor de overheid, welke in even groote oprechtheid zich overtuigd kan achten, dat het onmogelijk is om op den langen duur de bescheiden ondersteu ning van thans voort te zetten. En dan zijn er nog de bezwaren tegenover der den. Neen. Weduwe, dat is iets droevigs, dat heeft iets vaals, dat klinkt duister en dof, dat ademt vermoeidheid, resig natie, verwekkingHier voor den spiegel echter staat het tegendeel van dit alles. Zachtglanzend velours chif fon in de kleur van kostbaar ivoor om sluit nauw de lenige, jeugdige gestalte en valt in breede plooien tot op den gracieusen, hoogen voet in de zilver lederen schoen. Een snoer mat-rose paarlen siert de slanke hals. Daarbo ven welft zich het zachte ovaal van het teere gelaat met zijn groote, stralende oogenNeen, dat is niet Wolffgang Lien's weduwe. Is het dan misschien de kleine cora- tesse Royter? Neen, ook zij is het niet, die zich hier zoo feestelijk heeft ge tooid. Want niet de droomerige be koorlijkheid der onberoerde en naar vervulling hunkerende jeugd ligt over het levende beeld in den grooten toi letspiegel. Bedwongen gloed straalt het uit en deze is het kenteeken van de, op zichzelf staande schoonheid der rijpere vrouw. Het is Renate, die Sylvester lief heeft: De vrouw van veertig jaar, tot hernieuwde jeugd ontloken door de liefde van den jongeren man In zwijgende nieuwsgierigheid be schouwt zij zichzelf, critisch starend in Wanneer de overheid b.v. zoo streng mogelijk toeziet, dat gezinsinkomsten bij de steunbepaling in aanmerking worden gebracht, dan doet ze dat geenszins uit vrees, dat de werkloozen het anders te goed zouden hebben, maar wel om b.v. den normalen arbeid te beschermen. Gold de bedoelde be paling niet, dan zouden velen de steun- uitkeering beschouwen als een grond slag om zich een „zelfstandige positie" te scheppen door wat beunhazerij als bijwerk. Dat de zucht om zich als werklooze bij-inkomsten te verschaffen en deze dan te verzwijgen, groot is, bewijst een Zaansch geval. De justitie heeft te Zaandam 159 dossiers in beslag geno men omtrent gevallen van door steun trekkers verzwegen inkomsten. Dat be treft alléén maar Zaandam en alléén de gevallen, welke uitkwamen! In Zaandam meende men zulke dingen te kunnen afdoen met den werkloozen het ten onrechte genotene eenvoudig in te houden van nieuwen steun, maar de justitie wenscht vervolging, omdat het verzwijgen van gezinsinkomsten oplich ting van den staat beteekent. Ook hard lijkende maatregelen kunnen soms noo dig zijn. In Hoensbroek doet zich weer een andere steunkwestie voor. Gesteunde VERZEKER U BIJ DE het smalle, levendige gelaat, welks schoonheid hij dagelijks, in steeds nieuwe bewoordingen bewondert. Schoon voor hem, denkt ze, in een opwelling van groote teederheid Gevolg gevend aan een, haar zelf onverklaarbaren innerlijken drang, heeft zij destijds deze feestelijke japon met het daarbij passende sieraad mee genomen in haar bergeenzaamheid. Terwijl zij het toen, in een gevoel van sentimentaliteit als een soort reliquie beschouwde, dient het thans om zich te tooien voor den man, die haar uit haar diepe slaap heeft gewekt. Op het laatste oogenblik, vóór het beste van haai vrouw-zijn in haar gestorven was. Wat hij gewekt heeft, behoort hem. Vol deemoed brengt de rijpe vrouw hem het onschatbare geschenk van haar liefde Zachte, smeltende accoorden roepen haar. Want dit is de beteekenis van dit feestelijk oogenblik: de symphonie, die Sylvester dezer dagen heeft be ëindigd, zal hij haar nu voorspelen.... Renate knikt haar spiegelbeeld toe en verlaat met lichte schreden 't ver trek. Een intieme schemer vult de ka mer, waar Sylvester achter den vleu gel zit. Geen licht maken, verzoekt hij werkloozen althans sommigen hun ner plachten hun vrijen tijd te ge bruiken, voor colportage met geschrif ten, waarin de overheid, die hen steunt, keer op keer op de felste wijze wordt aangevallen. Ook van overheidsperso nen mag men geen teveel aan geduld en andere engelendeugd verwachten! Daarom heeft men er het colporteeren met politieke geschriften aan werkloo zen verboden. Een speciale moeilijkheid is er nog in de grensstreek. Het kwam daar her haaldelijk voor, dat werkloozen hun steungeld gebruikten om handelswaren te koopen, waarmee ze smokkelaffaires bedreven. Aldus werd het rijksgeld ge bezigd om het rijk te benadeelen (door derving van invoerrechten) en boven dien den reëelen handel de das om te doen. Daartegen moet natuurlijk wor den opgetreden.. In N.S.B.-sche lectuur worden al de ze maatregelen „slavernij" geheeten. Het is dan toch een slavendom, zou ik zeggen, veel minder erg dan dat van de Duitsche arbeiders, die heel wat méér, en nuttiger dingen, niet mogen doen. Het is niet zoo moeilijk om vast te stellen, hoe iets niet behoort te zijn. De moeilijkheid begint bij het willen aan geven van andere en betere methoden. De beteekenis van verdere industrialisatie voor ons land. De noodzakelijkheid van industriali satie van een land is het gevolg van de bevolkingsaanwas. Ongeveer 100 jaren geleden telde Nederland ongeveer twee millioen in woners. De bevolkingsaanwas was tus- schen 1810 en 1830 5 procent, tusschen 1830 en 1870 ongeveer 8 procent, tus schen 1870 en 1890 12 procent, tus schen 1890 en 1900 13 procent en tus schen 1920 en 1930 15 procent. Men ziet dus dat procentsgewijs de bevolking van Nederland voortdurend zeer sterk toeneemt. Op het oogenblik telt Nederland ongeveer 8.5 millioen inwoners, terwijl de bevolkingstoename per jaar op ongeveer 100.000 personen kan worden gesteld. Welk aandeel nu de industrie heeft zachtjes, zonder zich om te keeren. Want ofschoon het behoedzaam ope nen van de denr onhoorbaar is geble ven, voelt hij toch onmiddellijk Re- nate's aanwezigheid. Zwijgend laat zij zich in een diepe fauteuil glijden, welke achter den rug van den man in een hoek van het vertrek staat. Deze knikt slechts: Ja.... zoo is 't goed... heel goed... Dan gaan de preludeerende ac- soorden over in de muziek van zijn symphonie... Den dooden rijen zwarte en witte toetsen ontlokt hij leven, een zeldzaam aangrijpend leven. Onder zijn handen begint het instrument te zingen. Uit duistere diepten stijgt de melodie op tot jubelende hoogten, waar de g°nade wacht. Een geweldige, aangrijpende openharing is het voor de vrouw, die dit voor het eerst be leeft. Het wegstervende slotaccoord ver mengt zich met de zucht van haai woorden Ohoe mooi De man keert zich om en tast naar den schakelaar van het electrisch lichtDe groote lamp werpt een warm schijnsel over de vrouw in het feestelijk gewaad, die nu met een ge lukzalige glimlach haar armen naar hem uitstrekt in ons volksbestaan blijkt hieruit, dat afgezien van de groep, die „onderwijs, huiselijke diensten, losse werklieden en godsdienst omvat, van 1899 tot 1930 het aantal personen werkzaam in be drijven met 1.020.747 is toegenomen en diezelfde toename in de industrie 585.236 bedraagt, dus meer dan van alle andere groepen bij elkaar. Uit dit overzicht blijkt toch wel op zeer overtuigende eenvoudige wijze het groote belang van de nationale indus trie voor ons land. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft eenigen tijd geleden een on derzoek ingesteld naar de verhouding tusschen het arbeidsloon en den prijs van een bepaald product. Hieruit bleek o.a. dat voor de volgende artikelen het arbeidsloon de volgende percentages vertegenwoordigde van den prijs van het product. Boek 65.5, wollen heeren confectie- costuum 56.9, overhemd 62.6, schoe nen 45.2, sigaren (zonder accijns) 56, verbrandingsmotor 60.1, ijzeren sleep- schip 51,8, ijzeren motorschip 54.4. Hieruit ziet men dat over het alge meen meer dan de helft van de totale productiekosten uit arbeidsloon bestaat. Het is dus duidelijk van welke betee kenis het nationale product is voor de arbeidsgelegenheid. POOLSCHE ONDERSCHEIDINGEN. De Poolsche gezant te 's-Gravenha- ge, dr. W. Babinski, heeft namens den President van dë republiek Polen overhandigd aan den Minister van Justitie, mr. J. R. H. van Schaik, de versierselen van het Grootkruis van de Orde Polonia Restituta; aan den di recteur van handel en nijverheid, dr. H. M. Hirschfedl, het kruis van Groot- Officier in deze Orde en aan den heer dr. A. H. Philipse, hoofdcommies bij het departement van handel, nijver heid en scheepvaart, dë Ridderorde. HET DISCONTO VERLAAGD. De Nederlandsche Bank heeft haar geldtarieven herzien en over de ge heele linie met een half procent ver laagd. Het wisseldisconto is hiermede gekomen op 2 procent en de andere tarieven op procent. Ohoe mooi, roept hij op zijn beurt in geestdriftige bewondering by dezen aanblik. Dan neemt hij haar in zijn armen, waarbij zij met een gebaar van liefdevolle overgave, maar te vens van zeldzaam kuische teedrrheid haar voorhoofd op zijn schouder laat rustenMeer, veel meer dan een gesproken woordt zegt hem dit zich zwijgend geven Uren zijn verloopen sinds Stefan Szartossy tevergeefs heeft getracht toegang te verkrijgen tot de Lantaarn en de, op zoo vriendelijke toon door Therese verschafte inl'chtingen hem een ijskoude douche hebben bezorgd: Mevrouw... werk... mag niet ge stoord worden In bangen twijfel keert, draait en besehouwt hij nog steeds en telkens weer opnieuw deze woorden... Pie kert of ze werkelijk nietszeggend zijn, of dat er zich epn of andere onplezie rige beteekenis achter verbergt en ten slotte tracht hij zichzelf met een ver achtelijk bitter lachje te glosseeren, cmdat ze hem in werkelijkheid zoo diep hebben getroffen. Mechanisch heeft hij den terugweg naar Iglerhof afgelegd en daar zyn ka mer opgezocht. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Wukyitsckr en Langstraatsche ('iirait, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1