KONING EDWARD ZAL VERMOEDELIJK AFTREDEN. ONZE KINDERWEDSTRIJD. BUITENLAND. De vuurtoren van Chivers Rechtzaken. St. Nicolaas wedstrijd. Doet allen mee ters in Dordrecht aan, opent de Minis ter van Waterstaat de VETEMO en de burgemeester van Dordrecht de ex positie in Pictura. Voorts zijn er tal van feestelijke bijeenkomsten. Op Za terdag 12 December wordt de brug geopend en zal 's ochtends het interes sante schouwspel van den uittocht der duizenden auto's te beleven zijn. Maandag 13 December wordt in de feesttent een Bredasche avond gehou den, het beroemde Bredasche mannen koor zingt dan. Den daarop volgenden dag komen alle burgemeesters van de gemeenten uit den Kring Dordt van den Keurings dienst van Waren op bezoek; zij wor den officieel ontvangen en gaan o.a. de VETEMO bekijken. Woensdag is de dag der kinderfees ten en der sport. De kinderfeesten worden 's middags gehouden en des avonds trekt een enorme lichtstoet, die een beeld geeft van alle sporten, door de versierde straten. Donderdag zal een hoogtepunt bren gen. Dan wordt n.l. een leger- en vloot dag, die culmineert in een door de ma riniers uit Rotterdam uitgevoerde tap toe, op het Beverwijcksplein gehouden. Vrijdag vormt een evenement voor de liefhebbers van sport, immers op dien dag wordt de ronde van Dordt voor wielrenners in het prachtige cir cuit van den Biesbosch door amateurs, professionals en nieuwelingen verre den. En ten slotte Zaterdag 19 Decem ber, de kroon op het werk: de groot- sche historische verkeersoptocht, die in den namiddag door de stad trekken zal. Dit is nu heel in 't kort het Dordt- sche feestprogramma! Klinkt dat niet als een klok; biedt het niet voor elck wat wils? Natuurlijk besluit men nu: Ik wil Dordt in feeststemming, het ver lichte, versierde Dordt met zijn vele attracties gaan zien! Dat kan gemak kelijk: Dordt is een centrum en vele wegen leiden naar dat centrum. Boven dien: tijdens de feestweek is er 'n bus dienst DordtBreda, vice-versa! M n liefje, wat wil je nog meer! CONSTITUTIONEELE CRISIS IN ENGELAND. Groote beroering is gewekt onder het Engelscüe voik door het bericht, dat koning Edward voornemens zou zijn met Mevr. Simpson, een gescltei- uen Ainerikaansehe vrouw, in het hu welijk te treden. De koning staat op het standpunt, dat zijn vernouding tot Mevr. Simpson als een zuiver per soonlijke aangelegenheid moet worden becshouwd. Van den aanvang af heeft hij er op gerekend, dat zijn enorme populari teit bij alle lagen der bevolking, zijn democratisch opireüen en levenshou ding, een huwelijk met de AmeriKaan- sclie aanvaardbaar zouden maken. Hei kabinet denkt er echter anders over. Er zijn dan ook ernstige constitutio- neele moeilijkheden gerezen. Uit de verschillende voorspellingen doen zich in hoofdzaak twee moge lijkheden voor: óf de koning doel af stand van den troon óf van zijn hu welijksplannen. Men verwacht binnen enkele dagen een verklaring van minister-president Baldwin in het Lagerhuis. In betrouwbare, hoewel niet-offi- cieele kringen, verluidt het, dat Bald win in dien tusschentijd zich met de regeeringen van de dominions in ver- bnding zal stellen om van de parle menten de toestemming tot abdicatie te verkrijgen. Alle teekenen wijzen er op het oogen- blik dan ook op, dat men in de rich ting van abdicatie gaat, terwijl de hertog van York dan tot koning zou worden uitgeroepen. l)e kwestie heeft temeer de gemoe deren in beroering gebracht daar En geland zich voorbereidde op 't groote kroningsfeest van koning Edward. In een voltallige zitting van 't kabi net heeft de premier Baldwin, den ko ning op de hooge beteekenis gewezen van de monarchie, zoowel voor de belangen van Groot-Brittannië als Ja, we weten het wel, onze opgaven waren ditmaal niet zoo heel gemakke lijk, beste jongens en meisjes, maar dat moet ook niet. We kunnen U toch geen St. Nicolaas-wedstrijd voorzetten met een dozijn prachtige boeken als prijs, in den vorm van een eenvoudig raadseltje. En dat ze goed op te lossen zijn, ge tuigen de vele oplossingen die binnen zijn gekomen en die men nog smaak voller heeft gemaakt door de bijvoe ging van aller-aardigste versjes en rijmpjes, een lust om te lezen, en ook smaakvolle teekeningen. We hopen nog eens enkele versjes af te drukken. Als de vriendjes en vriendinnetjes nu de mooie boeken zien, wat zullen ze spijt hebben, zich niet wat meer moeite te hebben gegeven. In elk geval is onze „Puzzle-wed- strijd weer een succes geweest voor onze jeugd-rubriek en voor de deelne mers en deelneemsters, die we van har te gelukwenschen met hun werk en 't gunstig resultaat. We hopen hen vandaag nog de mooie boeken te kunnen thuisbezorgen. De juiste oplossingen waren als volgt: OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE. OPA MORTEL LASTER PAS DO T I L L LE ROK S BAR T EDEN RAFEL EG GETA L KO D BEDOT R K R LEK LOS-fNEE RE I ET ROTTERDAM BARK A M E D TEL S I T A R B R E L O M EDOE K NEE RE R E D E OPLOSSING SLANG-PUZZLE. Van den nood een deugd maken. Vogezen. Alpen. Nee. Definitie. Etalage. Naald. Neo. Olbernhau. Overste. Deugd. Een. Ecliptica. Natrium. Draad. Eng. Gevaren. Dante. Mak. En de prijswinners zijn de volgende: le Theo Polet, Kerkstraat 118, Waalwijk. 2e Arn. van Engelen, Stationsstr. 47 A, Waalwijk. 3e Adr. Kruijff, Nieuwstraat A 391, Sprantj. 4e Jasper Kuijsten, Wagenstraat 9, Waalwijk. 5e Pieter Dalmaijer, 83 A, Sprang. 6e L. Charpenptier, Kloosterweg 41, Waalwijk. 7e Kees Oudkerk, Grootestraat 262, Waalwijk. 8e Ria Dekkers, Baardwijkschestr. 17, Waalwijk. 9e Corry v. Iersel, Julianastraat 3, Waalwijk. 10e Frans Schuurman, Hoogeinde 5, Baardwijk. voor die van het geheele Brilsche rijk. Die beteekenis, zoo moet Baldwin heb ben gezegd, gaat persoonlijke overwe gingen van den vorst verre te boven, en deze dient derhalve als constitu tioneel vorst ten volle rekening te houden met de gevoelens der regee ring, die in dezen de vertolkster is van de gevoelens des volks. Met groote klem heeft Baldwin ko ning Edward er van verwittigd, dat, als hij het advies zijner regeering niet mocht willen volgen en afzien van een huwelijk met mevrouw Simpson, een hoogst ernstige situatie zou ontstaan. Het kabinet zou dan aftreden en uit overleg met de leiders der oppositie is gebleken, dat zij onder die omstan digheden zouden weigeren een nieuw kabinet te vormen. Vervolgens verzocht Baldwin den koning te willen bedenken, welke ge volgen een dergelijke crisis zou heb ben, onder de gespannen internatio nale verhoudingen. De Engelsche bladen trachten het volk te winnen voor een vereenigd pogen om den koning er van te over-, tuigen, dat de natie en het rijk het op prijs zouden stellen, als hij zijn per soonlijke gevoelens ondergeschikt maakte aan de geweldige verantwoor delijkheid, die op hem als koning keizer rust. In de constitutioneele crisis, welke is ontstaan tusschen koning Edward en de regeering-Baldwin, is Donder dagavond nog geen oplossing geko men. Beide partijen blijven tot dusver haar standpunt handhaven en het is daarom niet onmogelijk, dat eerst na eenige dagen een definitieve oplos sing kan worden gevonden. Een dei- redenen hiervoor is ook, dat Baldwin nauwkeurig op de hoogte wil zijn van de meening der dominions en derhal ve afwacht, wat hun besluit zal zijn. Met betrekking tot mevr. Simpson doet het gerucht de ronde, dat zij be sloten zou hebben Engeland te ver- 11e Jan Schuurman, Laageinde 65e, Baardwijk. 12e Frans IJpelaar, Burg. v. d. Klokkenlaan 37, Waalwijk terwijl de drie verdere prijzen zijn toe gekend aan onze trouwe medehelpers der jeugd-rubriek: C. H. Didden, Antoniusstraat, Waalwijk, Nelly Juursema te Dordrecht (vroe ger Loonschendijk), Francien van Boekei, Antoniusstr., Waalwijk. Vertaald uit 't Engels door Céhadé. I. „John," zei William Haslit op ze kere morgen, toen ze aan 't ontbijt zaten in de vuurtoren, „je moeder en ik hebben slecht nieuws. Er is juist bericht gekomen dat je tante Grace erg ziek is en we moeten er direct heengaan. Hoogstwaarschijnlijk ko men we niet terug voor morgen en we moeten je hier achterlaten met één opdracht n.l.: „je moet Chivers van daag niet verlaten en heel voorzich tig zijn met het licht." „Maar, vader, de wielerwedstrijden in Southport?" riep John. „Ik zou ze graag zien. Er is tijd genoeg om te rug te gaan als 't afgelopen is." Haslit schudde ernstig z'n hoofd. „Ik vind' 't erg jammer, jongen maar ik kan je niet laten gaan. De wind komt soms zó plotseling op dat je niet meer in staat zou zijn, om terug te keren en dat zou vreselijk zijn. Schepen zouden verongelukken, en mensenlevens zouden ver'oren gaan en daarbij zou ik m'n baantje verlie zen." „Maar, vader," pleitte John, „ik zal voorzichtig zijn en als ik het geringste teken van een stevige bries zie, zal ik direct naar huis gaan". „Nee, John, je moet niet gaan; ik durf het niet wagen. Ik weet te goed' wat jij er voor eejitje bent. Indien je naar Southport ging om naar de wedstrijden te kijken, zou een orkaan kunnen opkomen, zon der dat je er erg in had. Ik houd er niet van je teleur te stel len, maar er is niets aan te doen, dus laat er ons niet meer over praten." Toen vader zo sprak, wist John, dat het onnodig was nog langer aan te dringen, maar hij meende, dat hij een slecht behandelde jongen was en ontbeet met een nijdig stilzwijgen. Na het ontbijt vertrokken mijnheer en mejuffrouw Haslit. Ze moesten naar 't vasteland zeilen en dan de laten, ja zelfs vrijwillig van een hu welijk met den koning zóu afzien. Hoewel men reeds lang op de hoog te was van de handelwijze van den koning, werd dit stilzwijgend voorbij gegaan. De Angelicaanschc Bisschop van Bradford heeft in een conferen tie deze week openlijk gesproken over de waardigheid van de kroningsplech tigheid en de gesteldheid van dengene die ze ontvangt. Hij sprak de hoop uit dat de koning door z'n levenswijze duidelijker zou bewijzen, dat hij den ernst hiervan begreep en meer gods dienstzin betoonen. Nadat de provinciale pers deze rede heeft opgenomen en besproken, is ook de groote pers met berichten en com mentaren gekomen en is deze zaak op het oogenblik de zaak der geheele wereld, maar speciaal van Engeland en de dominions. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De laatste berichten melden, dal de rechtsche troepen er in geslaagd zijn in den sector Pozuelo nog 3 K.M. op te rukken. Voorts wisten de nationa listen hun stellingen in de richting van Madrid vooruit te schuiven. Opnieuw werd de Spaansche hoofd stad door zeven vliegtuigen, geëscor teerd door 24 jachttoestellen, gebom bardeerd. Deze manoeuvre werd latei- met nog grooter hevigheid herhaald. Verschillende vitale centra werden vernield. DE TRANS-ATLANTISCHE VLUCHTEN. Tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten. De eerde transatlantische vluchten met watervliegtuigen ten behoeve van het passagiersvervoer tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, zullen in Mei '-an 't volgende jaar plaats vinden. Deze lijn zal worden geëxploiteerd op basis van recipro citeit door de Pan American Air trein nemen naar St. Eleanor's. 't Eiland Chivers, waar de vuurto ren op was gebouwd, was een klein stukje rots aan de mond van de ha ven. De Haslits waren de enigsten, die er op woonden, dus kon het er n et erg levendig genoemd worden. Maar binnen een uurtie zeilen waren ze in Southport, St. Eleanor's of andere dorpen, en John hield veel van dat leventje. Haslit voelde zich helemaal niet on gerust, John met bovengenoemde op dracht achter te laten. Hij had het van te voren dikwijls gedaan. John was een grote, sterke jongen van veertien jaar en had een grondige kennis van het bijlichten. Hij gaf er niet om, alleen te zijn en was trots op de verantwoordelijkheid. Maar vandaag verkeerde hij in een heel andere stemming. Hij was van plan geweest om naar de wielerwedstrijden in Southport te gaan en hij vond vader erg onredelijk. „Het belooft een mooie dag te wor den," bromde hij, terwijl hij een kie zelsteentje kwaad in 't water gooide. Daar lag de boot van vader te dei nen in de baai. „Juist een mooie bries om te zeilen! De weds'rijden zullen om vier uur afgelopen zijn en ik kan om vijf uur weer terug zijn, drie uur voor het donker is. Het is tê erg!" Hoe langer John er over nadacht, des te meer was hij er van overtuigd, dat het makkelijk zou gaan. Z'n vriend, Oscar Norton, zou hem in Southport opwachten en ze hadden 't plan gemaakt om eens een echte fijne dag te hebben. 't Zouden d'e laatste wedstrijden van het seizoen zijn en het was n et mooi en onvriendelijk van vader om hem te verbieden er heen te gaan. De morgen kroop voorbij. John had genoeg te doen om zich van kwajon gensstreken af te houden. Hij ging om 12 uur eten en liep daarna naar bet plek'e waar z'n eigen leuke boot, „The Pearl" met glinsterende witte kan ten en nieuwe zeilen, vastgeankerd lag. Het was een heerlijke dag; een zachte bries deed 't water uit de baai zachtjes golven en de lucht was blauw en helder; er was geen enkel teken van storm te zien. Plotseling kwam John tot een besluit: Hij zou naar de wedstrijden gaan. Z'n vader behoefde 't nooit te weten en hij zou al lang thuis zijn voordat het donker was. Een paar minuten stonden de witte zei'en van „The Pearl" al bol door 't briesje en Chivers, met z'n kolossale witte toren verdwenen hoe langer hoe meer uit het gezicht. John was binnen het uur in South port. Oscar Norton en verschillende andere jongens, die John kenden wa- ways, die door Lindbergh vertegen woordigd wordt en de Imperial Airways. Ten behoeve van dezen dienst zal een gedeelte van de haven van Southampton voorloopig worden ingericht als landingsterrein, lerwijl in 1937 een definitieve vliegtuigbasis te Portsmouth zal worden aangelegd. De Amerikaansche basis voor dezen dienst zal te Baltimore worden ge vestigd en niet te New-Yoik. De route, welke de watervliegtuigen zullen volgen, loopt van Soulhamp- ton of Portsmouth, via Foynes in den Ierschen Vrijstaat, Bot wood, op New-Foundland, Halifax, Baltimore naar New York. Het O.M. te'sHertogenbosch heeft 10 jaar gevangenisstraf geëischt tegen den 41 jarigen arbeider J. E. van M uit Leende, wegens dood slag op zijn buurman J. D. le Heeze, door hem met een dolkmes in het hart te steken. Tegen den 30 jarigen behanger M. v. d. L. te Eindhoven, die terecht stond wegens brandstichting,eischte het O.M. 1 jaar en 6 maanden. Uitspraak 17 December a s. Wegens diefstal van geheime militaire stukken uit het bureau tier Genie te Breda, heeft de rechtbank te Breda den 38jarigen bediende G. F. B. uit Princenhage veroor deeld tot l jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Een Duitsche koopman uit Den Haag, eveneens gedetineerd, die mede terecht stond ter zake van uitlokking van dezen diefstal, werd vrijgesproken De eisch tegen B. luidde twee jaar. aan onzen ren op de werf en begroetten hem vrolijk. (Wordt Vervolgd). Nieuwe Raadsels. 1. Sportraadsel; een woord 15 letters. Het geheel is een sport die tegen woordig veel beoefend wordt. 1,13, 3, 15, 9, is iets waar op het ogen blik de hele wereld naar verlangt. 7, 6, 6, 12, is beter als nooit. 4, 14, 10, is geld. 8, 2, 13, 11, 4, smaakt heerlijk. 5, 2, 9, 13, is een landbouwer. 2. Het geheel heeft vier woorden 15 letters. 12, 5, 3, 13, 2, mooie bloem. I, 4, 8, 10, 5, 12, trein. II, 2, 14, 5, 7, 8, 14, niet boven. 15, 9, 2, 6, is niet te vertrouwen. 3. Het geheel heeft vijf woorden 26 letters. 26, 21, 3, 7, 1, 21, 13, 20, traag. 24, 18, 16, blanke kleur. 9, 25, 10, 11, aardig. 12, 2, 17, 23, 19, 15, smal bruggetje. 11, 6, 10, 26; 9; 5; 22; haarlokken. 14, 4, 8, 6, bloedvat. 4. Het geheel heeft 5 woorden of 26 letters. I, 16, 3, 18, zwemvogel. 13, 21, 26, 14, 7, 17 kledingstuk. II, 4, 22, 2, 20; huisbrand. 15, 12 9, 14, onmisbaar in de huis houding. 11, 19, 14, 24, 23, keukengerief. 10, 19, 6, 25, 8, 1, 5, balspel. ANECDOTE. Boer Dirksen 's morgens tot zijn knecht, Jan Stippels, die 's avond te voren smoordronken thuis is geko men: Ik zeg oe Jan dat het meer as erg is om, zoo es gisteravond, zoo smoorzat thuis te komen, dan moeste denken dé ne meens z'n eigen soms nog erger aan kan stelle as 'n dier. Als ik nen emmer vol water voor onze ezel zet, en daarnaast nen emmer vol jannever, wa denkt oe dan det ie uit zal drinken. Jan, wel het water baas. Boer Dirksen, krekkei, en waar- omme. Jan, omdat ie nen ezel is, baas.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6