Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i ..KOORD BinBAKD" DE GOUDEN BRUG Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. De constitutioneele crisis in Engeland. FEUILLETON Al te goed is buurmansgek. Dom gehouden. NUMMER 99. ZATERDAG 12 DECEMBER 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz..franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Als deze regelen in de krant staan afgedrukt, zal de constitutioneele crisis in Engeland misschien re2ds zijn beëindigd. We hopen het. We ho pen tevens, dat het einde der crisis definitief zal zijn en dat de Engelscho constitutie daarna zoo weinig moge lijk zal hebben geleden. We wenschen dat waarlijk niet alleen in het belang van koning Edward en van het Britsche volk, maar in het algemeen belang der wereld. Velen hebben de beteekenis van de constitutioneele crisis in Engeland sterk onderschat. De belangstelling van sommigen was uil sluitend van erotischen aard 'n „pikant" geval, nietwaar! en van anderen van sportief karakter. Dezen laatsten in teresseerde het bovenal, wie er zou winnen. Te weinigen hebben gedacht aan de reactie op de volkspsyche. We vreezen, dat hoe ook de be slissing van koning Edward moge uitvallen of reeds zijn uitgevallen aan heel wat geestelijke waarden groote schade is berokkend'. Niet het minst aan de waarde van het konink lijk gezag. Godsdienst, maatschappe lijke plicht en -orde, ze hebben in onze dagen heel wat te doorstaan van cellenbouwers en wroeters, die hun heilloos werk bedrijven als mollen onder den grond. En nu blijken er in eens vanaf een der hoogste toppen van het gezag niet mindere gevaren voor de goede opvattingen van burgerzin te dreigen. Zoo iets is onheilspellend. Een koning is 'n mensch als andere menschen en bezit als zoodanig ge lijke zwakheden, moeilijkheden, twij felingen, begeerten. Maar geen mensch heeft minder het recht om naar bui ten zich zelf te zijn dan een monarch. Wat hij persoonlijk ook moge denken en begeeren, het is zijn plicht om al ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden,) 50. Wat een knap paar.,.. Wat zouden die beide jonge menschen goed by elkaar passen BellaBella Al het roepen is tevergeefs De an ders zoo gehoorzame hond rent blaffend om de bocht van den weg. De vrouw, die op dezen zonnigen win terochtend haar diep, innerlijk gc'uk op een eenzame wandeling door het haar zoo welvertrouwde bosch met volle teugen geniet, volgt de dog in lachende nieuwsgierigheid Bella! hoort zij een mannenstem op een toon van blijde verrassing en eenige seconden later staat zij tegen over Stefan Szartossy. Ach, dat is prettig, dat ik u weer eens zie, zegt ze, zichtbaar verheugd, terwijl ze hem met een spontaan, har- telijk gebaar beide handen toesteekt. Onstuimig klopt zijn hart, als hij zich daarover heen buigt. Het plot selinge karakter van deze toevallige, wel innig gewensehte ontmoeting, heeft hem zijn zelf beheer sching een oogenblik doen verliezen. die waarden te ontzien, welke een al gemeen volksbelang vertegenwoordi gen en voor de massa het geestelijke plechtanker zijn. Het is niet bevorderlijk voor het al gemeen belang, wanneer bekend raakt en in het openbaar besproken wordt, dat een koning onverschillig staat ten aanzien van den godsdienst, onver schillig ook tegenover een kerk, waar van hij n.b. zelf het hoofd is. Even min is het volksverheffend, als een koning zijn persoonlijke begeerten niet ondergeschikt weet te maken aan de pieuze gevoelens en zedelijke op vattingen van de door hem beheersch- te miilioenen onderdanen. Het koningschap ont'eent zijn hooge waarde aan de gezagsafstraling, welke een der grondslagen is der maatschappelijke orde. Nu de opvattingen van koning Edward in meerdere opzichten zoo zeer afwijkend zijn gebleken van wat er in het Britsche imperium leefde aan gevoelen voor vorm, traditie, ge loof en betamelijkheid, zal er iets ge broken blijken in het hart van mii lioenen Britsche onderdanen, hoe ook de uiteindelijke beslissing des koning zij. Zeker, straks krijgen we misschien massale enthousiaste betoogingen van hulde en trouw aan Edward VIII. Het volk zal juichen, zeer hard, als iemand in z'n verdriet maar lachen en juichen kan om zich te suggereeren. dat alles weer goed is. De reactie volgt later. Die reactie zal een gebroken een heid beduiden, een beschadigde com .stitutie, een verlies van zelfvertrou wen. De nracht en het aanzien van het groote Britsche imperium zullen méér zijn gedaald dan een verloren sancties oorlog tegen Italië vermocht te bewer ken. De constitutioneele gedachte in En geland, welke de zegezuil van de par lementaire democratie in Europa was, Renate causeert met levend'ge onbe vangenheid en als vanzelfsprekend wordt de wandeling, gezamenlijk voort gezet. Bella draaft vergenoegd vooruit. Bij Stefan Szartossy heeft de eerste blijde verwarring plaats gemaakt voor een diepe, rust schenkende vreugde, een gevoel, dat hem steeds vervuld aan de zijde van deze vrouw. Renate is hartelijker dan ooit. Een stuk van haarzelf ligt er in haar woor den, waarmee zij uit den grooten overvloed van innerlijken rijkdom al len en iedereen hun deel wil geyen. En bovendien verheugt zij zich oprecht over deze ontmoeting met Szartossy. Zij vergeet op dit oogenblik geheel, dat en waarom zij hem verloo chend heeft. En hij.... hij wil er in dit korte, heerlijke moment van hun sa menzijn niet aan denken, dat hij nog slechts enkele dagen geleden als een vreemdeling aan dë deur van haar wo ning is afgewezen. Op belangstcrende informaties van de zijde van Renate, vertelt hij haar van de dagen, welke hij in Munchen heeft doorgebracht, in gezelschap van zijn ouden strijdmakker. Dat hij daar bij diens naam niet noemt, is toeval, louter toeval, dat zoo vaak... noodlot is vraagt Renate. zal haar monarchale vermolming ver- toonen en de dictatoriale nieuwlichters van Moskou, Berlijn en Rome zullen daarnaar met leedvermaak verwijzen. Frankrijk en Engeland waren tot voor kort de goede toonbeelden van dc macht en het aanzien, welk een volk, levend van een democratischen geest, kon bezitten. Frankrijk werd inmid dels een aanwijzing tot welke onbe duidendheid een groot land door de mocratische verwording kan verval len en Engeland dreigt een exempel te worden van datgene, waartoe demo cratie, misverstaan als ongebonden heid, voert. Twee machten voor den vrede in Europa geraken respectloos. Dat is duizendmaal jammer. Och, dat behoeft het nog niet direct voor ons, Nederlanders, te zijn. We zijn nog in staat om ons naar binnen sterk, vrij en onafhankelijk te betoo- nen zonder den steun van anderen. Maar het is toch droevig, als men de kracht aan groote en gelijk afge stemde broeders ziet ontvallen. Trouwens, aan de democratie ont zinkt meer en meer de mogelijkheid ook nu weer door de schade, aan de Britsche constitutie toegebracht om ook in verbondenheid naar buiten groot en sterk te zijn, sterk, tot heil van den vrede en de welvaart op de wereld. En heb u nu weer voor eenigen tijd in Iglerhof uw intrek genomen? Jain ieder geval blijf ik daar voorloopigIk wil van daaruit een paar tochten maken.... naar den Glu- gezeren dan wil ik ook nog eens naar Subai Aha.... zoo dicht mogelijk bij den toD van den Series.... dat kan ik me voorstellen.... Zelfs de groote omweg, welken Szartossy opzettelijk heeft ingeslagen en waarop Renate hem zonder meer is gevolgd, komt tenslotte uit bij een kruispunt op den Lanser straatweg, waarvan het eene gedeelte naar de Lantaarn, het andere rechtuit naar Igls leidt. Wederom bonst Szartossy's hart zoo onstuimig als dat van een ver- liefdén schooljongen: Wat zal ze nu zeggenZal ze me inviteeren om mee te gaan....? Daar blijft Renate ook reeds staan enzij steekt hem de hand toe: Ik vind het buitengewoon pret tig 11 weer eens gezien te hebben, me neer Szartossy... Gruwelijk is de van zelfsprekendheid, waarmee ze, op zoo bijzonder hartelijke wijze.... afscheid neemt. Daartegen is van zijn kant niets in te brengen; hem rest nog slechts een hoffelijke buiging Maar nauwelijks heeft zij hem den rug toegekeerd, of hij kan zichzelf wel om de ooren slaan, dat hij als de eerste de beste domme jongen den moed miste voor de conventioneele- beleefde vraag haar nog een eindje te mogen vergezellen. Hij gaat op een mijlpaaltje langs den weg zitten en terwijl hy met ner- Nadat bovenstaande geschreven was, kwam plotseling het bericht, dat Bald win heeft medegedeeld, dat Koning Edward besloten heeft afstand te doen van den troon. Hij zal worden opgevolgd door den Hertog van York. Nauwelijks meenen Sommigen eeni ge economische opleving te zien, of er wordt propaganda gevoerd voor den vrijhandel. Dat is op zichzelf zeer goed en ik doe er graag aan mee. Maar sommigen verkondigen óók, dat ons land een voorbeeld dient te geven en door afschaffing of be perking van contingenteering en hoo ge invoerrechten, zijn grenzen moet openstellen. Alsof wij ten deze het buitenland niet steeds ten voorbeeld zijn geweest. Dr. Colijn herinnerde daaraan de zer dagen nog in een interview, dat hij den correspondent van 'n Fransch blad had toegestaan. Sprekende over het belang, dat ons land heeft bij het internationale verkeer, merkte dr. Colijn op, dat de economische politiek van Duitsch- land nauwelijks meer reden tot op timisme voor de toekomst geeft. Hij herinnerde er aan. d?Jt Nederland de laagste douane-tarieven ter we reld heeft. Groote beteekenis is z.i. te hechten aan overeenkomsten als die van Ouchy. Door een herleving van den geest van Ouchy en 't slui ten van bi-laterale handelsverdra gen, waartoe ook andere landen zou den kunnen toetreden, zou men de internationale economische ontspan ning kunnen verwerkelijken. Juist, zóó moet de ontspanning ko men door over en weer de teugels veuze vingers zijn pijp begint te stop pen, tracht hij hun gesprek nog eens in zijn herinnering terug te roepen. Heeft zij dan niets g?z?gd, waaruit al thans haar houding tegenover hem was op te maken? Zijn voorhoofd trekt zich in diepe rimpels, terwijl hij peinzend voor zich uitstaart. Was ze anders tegen hem dan de laatste maal, dat hij haar ontmoetteMin der hartelijk dan bij zijn bezoek aan de LantaarnWas er iets gebeurd, wat veranderd....? Het zijn alles vra gen, welke zich aan hem opdringen en waarop hij nog lang tevergeefs een afdoend antwoord zoekt. Reeds geruimen tijd wachten de gasten van Hotel Lanseree op de da- gelijksche verschijning van Margot Sellert, die hen reeds eenige malen als schoonrijdster op de gladde ijzers in verrukking heeft gebracht. Van daag echter heeft de jonge actrice van het Munchener Kle'ntooneel, die hier tijdens de eerste vijf dagen van haar vacantie een zeer regelmatig en voor uit vastgesteld ontspanningsprogram ma afwerkte, iets anders te doen dan zich op de ijsbaan van het hotel te la ten bewonderen. Toen zij gisteren op haar middag wandeling toevallig in de omgeving van de Lantaarn verzeild geraakte, is haar ter oore gekomen aan wie dit huis behoort. En dat heeft haar op eeD te laten vieren. Waar wij de laagste douane-tarieven ter wereld hebben, zou het dwaasheid zijn, als we deze geheel gingen af schaffen, aldus een eenzijdige daad stellende, waarvan alleen het buiten land zou profiteeren. Al te goed is buurmans gek. Een volk, dat denken kan en durft zal zich tenslotte niet alles, d.w.z. niet het slechte en boosaardige van zijn leiders laten welgevallen. Er gebeuren vele dingen in Duitschland, welke er onbestaanbaar zouden zijn, als de geesten niet in bepaalde richting ge dwongen werden en aan het volk de elementen voor een eigen oordeel niet opzettelijk en stelselmatig werden ont houden. Daartoe is de Duitsche pers volkomen gemuilkorfd. Een typisch voorbeeld daarvan is het feit, dat de constitutioneele crisis in Engeland al meerdere dagen in een critiek stadium verkeerde, zonder dat het Duitsche volk ook maar iets van de gebeurtenissen in Londen wist. Goebbels, de oppermachtige dicta tor over de geheele Duitsche pers, heeft dit zwijgen bevolen. En deze heeft eenvoudig te gehoorzamen ge had; daarmede uit. Maar, blijkens de ,.Msb.", mocht eindelijk Zaterdag j.l. het Duitsche volk toch aan den weet komen, dat er in Engeland iets aan de hand was. In enkele bladen is de volgende laconie ke mededeeling verschenen: „Tusschen den koning van Engeland en de Brit sche regeering moeten momenteel mee- ningsverschillen bestaan. Daar de oorzaken ervan van particulieren aard schijnen te zijn, zien we er van af er meer berichten of commentaren over te geven". Dat die „meeningsverschillen" het geheele Britsche imperium in zijn grondslagen zouden kunnen treffen, mag het onmondige Duitsche volk niet weten! idee gebracht, tot welker verwezenlij king zij zoo spo2dig mogelijk de eerste stappen wil ondernemen. Derhalve is zij nu over de dicht be sneeuwde Lanser Hange op weg naar Renate Lien. Een lichtgroen sportcos- tuum, zoo chique als slechts beroem de modehuizen in de wereldsteden die vermogen af te leveren, sluit nauw ora haar slanke gestalte. Zij heeft de witte wollen muts afgenomen en loopt blootshoofd door het stille bergland. Zonnereflexen liggen als gouden stip pen op haar rood-blond, licht golvend haar, dat een verstandig, sympathiek en door groote oogen beheerscht ge laat omlijst. Die oogen van de zeldza me kleur van goud barnsteen, heb ben bepaald iets fascineerends. Haar tred is beslist en doelbewust. In re gelmatige afstanden zet zij haar voe ten vooruit. Haar stappen zijn niet te groot en niet te klein, niet te vlug an niet te langzaamZij hebben de zelfde gelijkmatigheid als haar we zen. Met open oogen loopt Margot Sellert door dezen hoek van de Alpenwereld, welke als geen andere, schoonheid en grootschheid in zich vereenigt. Over liet vreedzame dal met zijn bosschen en weiden, dwaalt haar blik naar de imposante gletcherwereld van den Innsbrucker Nordkette.... Zij is meer dan tevreden over de keuze van haar vacantie-oord. (Wordt vervolgd.) e Echo van het Zuiden, Waalwybsche en Langstraatsebe Courant* Zich verzekeren bl| aan goede maatschappij is aan wijza voorzorgsmaatregel WIST U DM EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN Da ..NOORD-BRABAND" betaalde in 1935 circa f 1.500 000 uit aan hare varzakardan

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1