Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. 1 „BOORD DMIIIHD" DE GOUDEN BRUG Luctor ct Emergo Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. FEUILLETON NUMMER 103 DINSDAG 29 DECEMBER 1936. 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Onder bovenstaande titel schrijft de redactie van de „Graafsche Courant" een artikel, waarin zij naar vreugde uitspreekt over 't feit dat Ge deputeerde Staten hun voorstel om den zetel van 't Waterschap „de Maaskant" naar den Bosch te ver plaatsen hadden ingetrokken. Een voorstel dat aan den geheelen Maaskant groote consternatie had ge wekt en krachtig bestreden werd ook door bovengenoemd blad. Aan dezen strijd en 't uiteindelijk succes wijdt het blad o.m. de navol gende beschouwing, waarmee wij gaarne instemmen, waar het gaat over de bet eekenis en het nul der locale pers: Wij beschouwen hel als een ver dienste van ons blad, dat wij mede onzen invloed hebben kunnen aanwen- tien om de publieke opinie in ons ge west wakker te schudden met betrek king tot de belangrijke kwestie van den zetel van „de Maaskant". Evengoed als wij overtuigd zijn, dat wij onzen invloed op den gang van zaken niet mogen overschatten, mee- nen wij dezen niet te behoeven on derschatten. Want wij behoeven het niet onder stoelen of banken te steken: Zonder den invloed van de locale pers ware het met den zetel van het Waterschap wellicht anders geloopen! Of denkt men misschien, dat de dagbladen den strijd voor de belangen onzer streek op een wijze zouden heb ben gevoerd, zooals wij dat hebben ge daan? l)e ervaring heeft anders geleerd En daarom meenen wij deze gele genheid te mogen aangrijpen om voor de zooveelste maal onze gewestgenoo- ten te wijzen op het groote nut van een locaal blad. De strijd rondom den zetel van het waterschap „de Maaskant" heeft nog eens nadrukkelijk de waarde van de locale courant in een helder licht ge plaatst. Er zijn en er zullen wel altijd blijven zaken, die alléén voor den man van den buiten van belang zijn, en waarvoor een dagblad zich niet of slechts weinig interesseert. Mogen onze gewestgenooten deze waarheid inzien en als gevolg daar van onzen arbeid daadwerkelijk met hun volle belangstelling steunen. En zoo is 't ook hier! Nopens den strftd ten Noordwes ten van Madrid in den sector Boadilla, deelt de gedelegeerde raad voor de verdediging van de hoofdstad mede, dat de regeeringstroepen er in zijn geslaagd in de richting Brunete over een afstand van 6 K.M. op te rukken zonder ernstigen tegenstand te ont moeten. De rechtsche troepen berichten, dat zij erin zijn geslaagd Montero en Villa del Rio in de provincie Cordoba in te nemen. Verder zouden zij er in zijn geslaagd de internationale colonnes die onlangs aan hel front van Cordoba zijn aangekomen te splitsen. Nopens den toestand aan het front van Saragossa wordt gemeld, dat re geeringstroepen pogingen in het werk hebbeil gesteld om de verbindingen tusschen Saragossa en Belchite te ver breken. doch in hun opzet niet zijn geslaagd. Officieel wordt medegedeeld, dat het Duitsche schip Palos van de Oldenburg-Portugeesche scheepvaart maatschappij hui ten de Spaansche wateren is aangehouden door oorlogs bodems van de regeering en naar Bilbao is gebracht. Het schip bevond zich op weg van Hamburg a ia Rotterdam naar Spaan- DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN SPANJE. Tijdens de Kerstdagen zijn de ge vechten tusschen de beide partijen in Madrid en omstreken voortgezet. Vrij dagmiddag om 4 uur heeft de artille rie der rechtsche troepen het centrum van Madrid hevig onder vuur geno men. Naar schatting 30 bommen van groot kaliber vielen in den omtrek van de telefooncentrale, waar groote verwoestingen zijn aangericht. Het was voor het begin van dit gevecht ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 54. Dat was de laatste innerlijke vlucht van zijn leven geweest vóór hij in de diepten van Munchen-Au verzonk Uit een overkropt gemoed haalt Syl vester Vonberg moeizaam adem. Hij heeft de Lanser kerk bereikt, welkfc omgeven door het kerkhof het middelpunt van het dorp vormt. Hij staart naar de grafkruisen en leest me chanisch de sobere opschriften Zou men nu werkelijk onder zoo'n steen rust en vrede kunnen vinden? Angst en ontzetting maken zich van hem meester. Zijn hart bonst, alsof het uiteen zal springen. Het bloed stijgt hem naar de slapen en laat roode kringen voor zijn oogen dansen. Het dorpskerkhof begint om hem heen te draaien. Hij ziet geen grafsteenen meer, alleen nog grimassen, verwron gen grimassen, die hem hoonend en onbarmhartig aangrijnzen. Hij wordt doodsbleek en voelt zich zeer druk in de straten nabij de tele fooncentrale. De bevolking zag ech ter kans haar toevlucht te zoeken in de gangen van particuliere huizen en in een station van de metro in de buurt. Vrijdagavond om 11 uur hebben vliegtuigen der rechtsche troepen een vlucht boven de hoofdstad gehouden. Het afweergeschut der regeerings troepen trad echter terstond in wer king en verdreef de toestellen, zonder dat zij in de gelegenheid waren bom men uit te werpen. wankelenSlechts met moeite weet hij zich staande te houden door steun te zoeken tegen dén muur van hel kerkhof. Voelt meneer zich misschien niet goed? hoort hij een oud boertje, dat verlegen zijn pijp tusschen de lippen heen en weer schuift, vragen. Dat geeft hem zijn zelfsbeheersching te rug. Hij werkt zich met moeite over eind, mompelt iets en haast zich ver der. Hij moet precies op tijd op de afge sproken plaats zijn en mag Margot in geen enkel opzicht irriteeren, als hij niet bij voorbaat elke mogelijkheid wil afsnijden om haar gunstig, mild en toegeeflijk jegens hem te stemmen.. In den grond van zijn hart echter weet hij zeer wel, dat Margot Sellert on verbiddelijk zal zijn. Want mogen dan ook alle vrouwen zich weerloos door hem hebben laten exploiteeren, mo gen allen, meer of minder gemakke lijk in haar lot berustend, onder de puinhopen van zijn fantastische leu gengebouwen zijn bezweken en uit motieven, die evenzoo verschillend waren als haar temperament, met al het leed en onrecht, dat hij haar heeft aangedaan, uit zijn leven zijn geschei den, Margo Sellert is uit ander hout gesneden. Zij zal hem voor haar zwak heid laten boeten. Zij zal wraak ne- VERZEKER U BIJ DE sche havens. De lading bestaal niet uit oorlogsmateriaal. Naar Reuter uit Berlijn meldt, is men van oordeel dat Duitsche oorlogs schepen sinds Zondagavond naar Bil bao op weg zijn. In Duitsche kringen trekt men deze conclusie uit een com muniqué, waarin wordt medegedeeld, dat de noodzakelijke maatregelen wa ren genomen om het Duitsche stoom schip Palos, dat door oorlogsschepen van de Spaansche regeering voor Bil bao en buiten de territoriale wateren was buitgemaakt en naar Bilbao is gevoerd. OUD-PREMIER GIRAL VAN SPANJE DOODGESCHOTEN. Naar gemeld wordt, is oud- eerste- rninister Giral, die door de anarchis ten gevangen werd gehouden, terecht gesteld. Giral volgde Quiroga op als eerste- ministcr, toen de opstandige beweging in Spanje uitbrak. Lang bleef Giral deze functie niet waarnemen en al spoedig moest hij het veld ruimen voor een meer uitgesproken revolu- lionnair gezinde regeering. TSJIANG KAI-SJEK IN VRIJHEID. Tsjiang Kai-sjek is, naar men van officieele zijde te Nanking mededeelt, onvoorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij is vijf uur voor het verstrijken van den door de centrale regeering toegestanen wapenstilstand per vlieg tuig te Lojang aangekomen. Tsjiang Kai-sjek was bij zijn aan komst in Lojang in gezelschap van T. V. Soeng en van mevrouw Tsjiang Kai-sjek. Van Sian-foe naar Lojang werd hij geëscorteerd door vier vlieg tuigen. Volgens een te Tokio uit Sjanghai ontvangen bericht was Tsjiang Kai-sjek ook vergezeld van zijn raadgever Donald. De eerste daad van Tsjiang Kai- sjek was zijn bevel, de vijandelijkhe den te staken en de ontruiming van Sjensi door de regeeringstroepen. Tsjiang Sjoe-liang bevindt zich eveneens te Lojang, waar Tsjiang Kai- sjek zijn voorloopig hoofdkwartier heeft ingericht. De toestand is in elk geval zeer op gehelderd, maar men verwacht dat de discipline strenger zal worden ge inen voor zijn bedrog. Zij zal geen edelmoedigheid betoonen, nu het lot hem in haar macht heeft gebracht. Want achter het uiterlijk concrete feit dat de authentieke informatie van hel particulier Recherche bureau Schwarzer over Sylvester Vonherg's avontuurlijk leven met deze woorden omschreef: „Van belang nog slechts een korte omgang met de actrice, Margot Sellert", heeft zich het volgen de afgespeeld: Tijdens een periode, waarin de ac trice zich schier elk uur van den dag aan haar kunst wijdde, werd zij dooi een collega in kennis gebracht met Sylvester Vonberg en daarmee kwam plotseling een eind aan haar gewone zelfbewustheid en haar evenwichtige planmatigheid. Hij veroverde haar stormenderhand en zij gaf zich aan liem over, willoos en zonder eenigen tegenstand, de omgang met dén be gaafden musicus kwam haar artistiek talent ten goede, maar dat was ook het eenige, wat op de debetzijde van deze kennismaking kon worden ge boekt. Vonberg verontschuldigde zijn to taal gebrek aan middelen met het reeds zoo vaak beproefde excuus: tij delijk vaststaande kapitalen, belang rijk koersverlies, enz. enzVol komen geloofwaardig betoogde hij, handhaafd. Overal in China heerschte groote vreugde over de vrijlating van den grooten generaal, den strijder voor de republiek. BEWAPENING DER WERELD. Volgens le Genève gemaakte bere keningen is in 1936 aan de bewape ning der wereld besteed zes milliard gouddollar, tegen vier milliard in 1930. Het aantal mannen onder de wa penen bedraagt acht millioen, tegen zes millioen vóór den oorlog. In aan bouw zijn zeventien kruisers met 35,000 ton. In 1935 stond slechts één kruiser van 10,000 ton op stapel. In 1913 waren er slechts 376 duikbooten, in 1936 zijn er 800, zonder die van Japan en Rusland mede te rekenen, waaromtrent men niet over cijfers be- schiki. In 1913 bedroeg het aantal vliegtuigen 300; het aantal bedraagt thans 10 000. EEN MIDDELLANDSCHE ZEE- ACCOORI) ENGELAND-ITALIë. De correspondent van de Paris Soil te Rome geeft de volgende bijzonder heden over het Engelsch-Italiaansche accoord De heide landen komen over een*; 1. De wederzijdsehe belangen in de Middellandsche Zee te bevestigen. 2. Eerbiediging van binnenvaren en uitvaren uit deze zee te bevestigen. 3. Zich te verhinden met alle mid delen onder alle omstandigheden den vrede te handhaven. 4. Zich wederzijds te verplichten tot de formeele verbintenis den Status Quo in de Middellandsche Zee te eer biedigen, beide landen zouden iedere poging tot gebiedsuitbreiding van de hand wijzen. Italië bevestigt geen plannen te hebben ten aanzien van de Aegeische Zee, Zuid-Slavië, of de Ba learen, 5. Regeling van zekere kwesties, zooals de incidenten in de Middelland sche Zee met betrekking tot den Spaanschen burgeroorlog. In het ac coord zal verder niet gesproken wor den over vloot- of luchtstrijdkrachten, noch over tonnage of invloedszones. Het optimisme in officieele kringen te Rome is echter verminderd door de Fransch-Engelsche stappen betreffen de niet inmengingscontrole en vrij- dat hij hoewel natuurlijk in het bezit van een belangrijk vermogen tijdelijk niet in staal was een eenigs- zins behoorlijk bedrag zonder ernstig koersverlies los te maken. Onder alle mogelijke voorwendsels en uitvluch ten slaagde hij erin telkens weer groote bedragen van Margot te leenen. Hoewel hij haar alles ontnam en steeds weer opnieuw eischte en ver langde, wist hij zich met zeldzame virtuositeit als de gever voor te doen en Margot te suggereeren, dat het een onderscheiding voor haar was hem tijdelijk te mogen helpen. Het was vanzelfsprekend, dat hij haar alles dubbel en drievoudig zou teruggeven en zijn beloften voor hun verdere, ge meenschappelijke toekomst groeiden intusschen tot in het gigantische. Af en toe ontwaakte weliswaar bij de, in wezen toch nuchtere en verstandige, slechts door haar liefde verblinde vrouw, eenig argwaan, maar hij ver stond nu eenmaal meesterlijk de kunst deze in den kiem te smoren. Zij vertrouwde hem steeds weer op nieuw.... BlindelingsEn hij be droog haar, zooals hij ook zijn andere slachtoffers bedrogen had. Hij liet het geld, dat hij zich voor zakelijke trans acties door haar liet geven aan de speeltafel en in andere obseure gele genheden en zij voelde zich slechts ge lukkig als kunstenares en als wouw, niets vermoedend van den afgrond, welke haar bedreigde. Op zekeren dag vroeg Sylvester haar om een bedrag van 800 mark. Hij had het geld onmiddellijk noodig, naar hij zeidc voor het betalen van hypo theekrente, in werkelijkheid echter om een dringende speelschuld af le doen. Margot was niet in staat hem het verlangde bedrag te geven. De voortdurende leeningen hadden haar vroeger met zooveel zorg be heerde financiën danig in de war ge bracht en hoewel zij over het alge meen een zeer goed inkomen genoot, was dit tenslotte toch niet toereikend om aan de buitensporige eischen van Vonberg te voldoen. De wil om hem opnieuw te helpen was nochhans in dezelfde mate als vroeger aanwezig en zoo liet ze zich ten slotte door hem overreden het benoo- digde bedrag op te nemen op een kostbare brillianten rivière, welke haar vroeger eens na een gastvoor- stelling door een bewonderaar was vereerd. De moeilijke gang naar de bank van leening, waarvoor zij terug schrok, nam Vonberg met bereidwil lige ridderlijkheid voor zijn rekening, haar daarbij de verzekering gevend, dat hij het sieraad uiterlijk voor de eerste van de volgende maand zou in lossen. (Wordt vervolgd.) Waalwyksclie en Langstraatscbe Courant^ NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1