Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE GOUDEN BRUG „ROORDBRABAND" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. HET GROOTE BELANG VAN DE MIDDENSTAND BIJ DE KAMERS VAN KOOPHANDEL. FEUILLETON NUMMER 2. ZATERDAG 2 JANUARI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Wegens vertrek van het lid der Ka mer den heer Jansen van Geertruiden- berg naar Roermond, is er een vacatu re ontstaan. De Middenstand uit de Langstraat en het land van Heusden wordt binnen enkele dagen opgeroepen om te komen stemmen voor een nieuw lid. Was de belangstelling t.a.z. van dit zoo belangrijk instituut bij de meesten niet zoo bijster groot, thans spreekt men van een andere mentaliteit er is in derdaad meer waardeering en besef, dat ook in de komende tijd de Kamers van Koophandel een nog grootere rol zullen spelen. Nog slechts kort geleden hebben de Kamers van Koophandel en Fabrieken een ware aanval te verduren gehad. Het bezuinigingsontwerp der regee ring werd ingediend, het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitga ven. Daarmede wilde de regeering hande len overeenkomstig de deflatie politiek. De kosten, die op de staatshuishou ding drukken moesten omlaag en dus was het consequent, dat op de open bare uitgaven belangrijk zou worden bezuinigd. Maar aan de Staatshuishouding zit de Volkshuishouding vast. Deze laat ste praedomineert zelfs, want hoe wil men een Staatshuishouding laten func- tioneeren, wanneer de Volkshuishou ding geen rendable uitkomsten meer oplevert. Het bedrijfsleven toch is de bron van de geldmiddelen van de Staat en dus moet toch zeker alle aandacht eerst er op gevestigd zijn de lasten van het bedrijfsleven omlaag te drijven. ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 56. Dal is jouw zaak. Van dergelijke zaakjes heb jij meer verstand dan ik-Je was loch vroeger niet zoo verlegen. Als je wat noodig had, wist je het altijd wel te krijgen.... Geen weg was je te krom en geen middel, te gemeen, als het er op aan kwam Dat is voorbij, Margot. voor goed voorbij. Ik kan me geen geld meer bijeen zwendelen enik wil het ook niet meer Zoo plotselingJuist nu, nu het er om gaat mij m'n eigendom te rug te geven? Tegen je verachting kan ik me niet verweeren, MargotIk weet jok niet hoe ik het je duidelijk moet maken, dat ik Doe maar geen moeite, Sylvester Vonberg! Dat alles maakt op mij geen indruk meerIa, ja, dat ver wondert je, hè, dat de dommen ook nog eens verstandig kunnen worden? Margot, ik zweer je Spaar me je meineeden. De ac trice trekt haar wit wollen jumper strak en strijkt de kappen van haar handschoenen glad, terwijl ze met klem vervolgt: Ik zou me ook direct met mevrouw Lien in verbinding Naast het bezuinigingsontwerp werd dan ook een regeeringsvoorstel tot ver mindering der vaste lasten en andere drukkende kosten verwacht. Zelf had de regeering die verwachting in de hand gewerkt. Een dergelijk wetsontwerp is echter niet gekomen. Waarom niet? Omdat de regeering voor een berg van moeilijkheden stond. Maar hoe zat het dan met de con sequentheid van de deflatie? Een vraag die nog steeds een vraag is. Nu wilde blijkbaar de regeering toch iets doen en zoo ontstond op een ge geven oogenblik onder de verschillende hoofdstukken een voorstel, om het in schrijfgeld voor het Handelsregister, eenige bron van inkomsten van de Ka mers van Koophandel zeer sterk te ver minderen. Het resultaat daarvan zou zijn, dat verschillende Kamers van Koophandel niet meer zouden kunnen blijven bestaan en zouden moeten wor den toegevoegd bij andere Kamers. Tegen dit voornemen der regeering is alom in den lande een storm van pro test opgegaan, waarbij vooral de mid denstand in de voorste gelederen heeft gestaan. Instede van bezuiniging, zou dit voor nemen juist een beduidende verwarring van de lasten voor het bedrijfsleven brengen, terwijl de staat er hoege naamd geen voordeel van zou hebben, integendeel, op den duur nadeel er door zou ondervinden. Als we het plan der toevoeging in onze provincie werkelijkheid hadden zien worden, dan hadden we gekke combinaties gezien. Terwijl de weerslag voor de middenstand zeer nadeelig zou geweest zijn, denken we aan grootere afstanden, hierdoor grootere reiskos ten, wanneer men zaken te doen had op het bureau der Kamer, en dat dan, omdat enkele guldens zouden uitge- üunnen stellen, betreffende dal geld. „Om 's hemels wilroept hij uit. „Dat zul je loch niet doen Als het noodig is, ja, geeft ze met onverstoorbare kalmte ten antwoord. Ik moet mijn eigendom terug hebben. Ik zou den man, die het me gaf, niet graag vertellen, dat hel meont stolen is! Margot. Ik smeek je Het wordt me hier te koud om nog langer te blijven staan, zegt Mar got koel en op hetzelfde moment reeds keert zij zich om. Sylvester blijft aan haar zijde en tracht haar door een vloed van woor den tot andere gedachten te brengen. Hij verzoekt haar dringend Renate Lien er buiten te laten; hij smeekt haar hem toch niet te ontnemen, wat het beste en mooiste is in zijn leven. Maar zij keurt hem geen antwoord waardig. Eerst als zij aan den voet van de Lanser Hoogten zijn gekomen, blijft zij staan en zegt: Ik begrijp werkelijk niet, waar om je je zoo opwindt. Renate Lien is vermogend. Veel rijker dan ik, zoover ik weetEn zij zal Frieherr von Berg zeker met genoegen uil de im passe helpen Margot, dat een vrouw als jij niet wil begrijpen, dat er dingen zijn, die, hoewel ze uiterlijk hetzelfde lij ken, zoo totaal verschillend zijn, dat... Die vlieger gaat bij mij ook niet meer op, Sylvester Vonberg. Sloof je dus niet uitOverigens zou ik je vriendelijk willen verzoeken me nu niet verder met je gezelschap lastig te vallen spaard worden. Zuinigheid die de wijs heid bedriegt. Sinds de laatste tijd zijn de Kamers direct in het practische economische le ven geschakeld, o.a. door afgifte van invoervergunningen, door de wet op de evenredige vrachtverdeeling enz., komen de handelaars, de schippers en industrieelen veel meer dan voorheen in contact met de Kamer van Koop handel, en zou aan verplaatsingskosten, porto's en telefoon al meer verloren gaan, dan dat men aan verlaging van inschrijfgeld zou kunnen winnen. Wat de regeering dan wel bezield heeft met haar voorstel? Laten we het maar voor wat er van gemompeld wordt: dat ambtelijke bureaucratie in den Haag naar ambtelijke concentraties streeft, door van de Kamers ambtelijke verlengstukken van het Departement van Economische zaken te maken in- plaats van de vrije onafhankelijke in stituten die ze nu zijn, terwijl boven dien de reservekassen van verschillen de Kamers wellicht sommige rekenaars de oogen uitgestoken zullen hebben. Wederom knikt Margot slechts kort, evenals bij de begroeting. Wederom vermijdt ze het den man tegenover haar de hand te reiken. Zij staat op het punt 0111 weg te gaan, als hij haar bij de arm pakt: „Haltnog een oogenblik zegt hij op geheel veranderden toon. Margot werpt hem, van onder haar wenkbrauwen een spottenden blik toe. Hel ontgaat haar niet, dat hij plotse ling doodsbleek is geworden en dat er een gevaarlijk vuur in zijn oogen smeult. Koel en vastberaden klinkt z'n stem, als hij zegt: „Ik zal het geld overmorgen aan je adres in Munchen afzenden. Margot toont zich niet in 't minst verbaasd. Nou, kijk eens aanHadden we het nu niet direct eens kunnen worden? Maar jij wendt je met geen woord tot Renate Lien, eischt hij kort en bondig. Daarvoor bestaat dan geen en kele reden meertenzij je je be lofte niet inochl nakomen. In dat ge val Je kunt er van op aan, zoowaar als ik hier sta. Sylvester's woorden klinken ruw en toonloos, maar desondanks voelt Mar got: ditmaal is het hem ernst; hij zal z'n belofte houden. Zij zal haar eigendom terugkrijgen. En meer verlangt ze immers niet. Renate heeft den geheelen middag gewerkt. Zij heeft haar verhaal van de gouden brug geschreven en daarbij Het rumoer rondom de Kamers van Koophandel heeft een groot nut gehad: er is eens duidelijk naar voren gekomen van welke groote beteekenis de Kamers van Koophandel in sommige opzichten voor het bedrijfsleven reeds zijn, maar nog meer van welk een reusachtig be lang die Kamers straks zullen zijn, wanneer nieuwe stelsels van CORPO- RATIVISME en ORDENING zullen worden doorgevoerd. De Kamers van Koophandel zijn de meest ..volksche" instellingen die men zich denken kan. Ze worden uit en door het bedrijfsleven gekozen, BE NOEMEN zelf hun BESTUUR, BE REDDEREN hun zaken zelf, zij leven in innig contact met STREEKEN. en STREEKBEWONERS zijn van nabij op de hoogte van de strevingen en ver langens. Zijn dus de bij uitstek aange wezen lichamen om straks centrale li chamen te worden, in dat corporatief leven van een bepaalde streek, om het economische PARLAMENT van een bepaald gewest te zijn. Die richting gaat het doelbewust uit. Het is vanzelfsprekend dat de wetge ver de practische doorvoering van de wet op de uitverkoopen in handen der Kamers van Koophandel heeft gelegd. En bij menige wet die nog ten bate van de Middenstand uitgevaardigd zal wor den. zal de Kamer van Koophandel een voorname taak te vervullen hebben. Dan komt er alles op aan, hoe de Ka mer haar taak vervult, en dat weer, wordt voor een belangrijk deel bepaald door haar samenstelling. Dat hangt dan voor een groot stuk af, van het feit of de belanghebbende groepen, bedrijven, middenstandszaken GOEDE VERTE GENWOORDIGERS in de Kamer hebben zetelen. Zie hier de groote en voorname reden waarom de middenstanders zeer op hun qui vive moeten zijn, wanneer verkie zingen voor de Kamer van Koophan del plaats vinden, waarom de winke liers, neringdoenden dan niet mogen redeneeren: wat heb ik aan de Kamer van Koophandel. Het is zooals reeds is de tijd omgevlogen. Als zij met gloeiende wangen een punt achter het laatste woord plaatst, slaat de oude, vertrouwde pendule vermanend het achtste uur. Zij schrikt er vanIs het al zóó laat? En Sylvester is nog steeds niet terug. Terwijl zij de kaïnej- op en neer begint te loopen, maakt een staag groeiende ongerustheid zich van haar meester. Eigenlijk moest ik hierboven toch heusch een telefoon hebben, zooals Delmer me steeds heeft aangeraden en ook tante Sophie laatst voorstelde, gaat het door haar hoofd. Maar bijna op hetzelfde oogenblik reeds moet zij erkennen, dat ze daarmede in dit ge val toch ook niet gebaat zou zijn om dat ze immers niet eens weet, waai en bij wien Sylvester zich mogelijk in Innsbruck zou kunnen ophouden Dat komt ervan als men de zooge naamde tact al te ver drijft! Zij vindt zichzelf laf, dat ze tot dusver elke rechtstreeksche vraag heeft vermeden en dat zij er voor is teruggedeinsd te genover Sylvester de reëele dingen van hel leven bij hun waren naam te noe men. En daarom neemt ze zich nu stellig voor alles zonder aarzelen te besprekenzoodra hij terugkomt. A 1 s hij terugkomtAls! Plotse ling ten prooi aan een zinlooze angst, blijft zij midden in de kamer staan, alle verstandelijke overwegingen ver zamelend om zich tegen deze gedach te te verzetten: Neenzij ziel spoo- ken. Van „als" kan geen sprake zijn. Hij komt terug... natuurlijk... het kan immers niet anders... half negen opgemerkt, heelemaal njet onmogelijk, dat er 'n tijd zal komen, dat voor hun ne bedrijven en dus ook voor hun be staan, de Kamer van Koophandel meer beteekenis zal hebben dan de Tweede Kamer: omdat dan de Middenstand niet meer afhankelijk zal zijn van de poli tieke constellatie, of van de stem van Leden der Kamer die niet met de Mid denstand sympathiseeren, of noch van 't een, noch van 't ander kaas hebben gegeten. Thans is de middenstand to taal afhankelijk van de politiek, en over zichzelf heeft hij weinig of niets in te brengen. Het is verkeerd, onverantwoordelijk, om onverschillig te zijn bij de zeer voorname taak van het verkiezen van 'n Lid van de Kamer van Koophandel voor de LangstraatDe Midden stand doe zijn plicht. Geertruidenberg, Januari 1937. W. S. Lid van de K. v. K. ONZE „NATIONAAL- COMMUNISTEN". Ik wordt er beroerd van wij be doelen aangedaan beroerd als wij zien hoe allerlei revolutionnaire ele menten zich tegenwoordig ter aanpas sing aan den tijdsgeest in allerlei natio nale kronkelingen voegen. Met de Kerstdagen hebben de Nederlandsche communisten gecongresseerd. ,,De Tri bune" lees ik niet en kan ik dus helaas niet citeeren, maar mijn Volksblad" heeft het me kenbaar gemaakt, wat er op dit communistische congres is ge zegd en gedaan. Ik geef hier enkele aanhalingen: ,,Het verdedigen van de democra tische vrijheden eist aaneensluiting van alle krachten en de C.P.N., die altijd voor de vrijheid was, gaat vooraan in de strijd!" (Voorzitter Ko Beuzemaker). Lou de Visser behandelde het com munistische program voor de a.s. ver kiezingen der Tweede Kamer: bij kan zich verlaat hebben... dat kan gemakkelijkmaar hij komt... dat spreekt vanzelf... hij heeft haar im mers lief Maar als hem iets overkomen is...? Zij laat zich in een stoel vallen, ter wijl zij tevergeefs tracht baar bange zorg te overwinnen. Neen...... neener kan niets ge beuren, dat hem van haar zal schei den, waardoor zij hem zou kunnen verliezen Langzaam komt Bella te voorschijn uit haar hoekje, waar zij zich tot dus ver doodstil heeft gehouden, terwijl haar verstandige oogen de meesteres geen oogenblik hebben los gelaten. Behoedzaam legt zij haar voorpooten in de schoot van de vrouw. Renate slaat heide armen 0111 den kop van het trouwe dier, vlijt haar ge laat tegen zijn glanzende huid en sta melt: Zoeken, Bella, zoeken... terug brengen... De hond spitst de ooren. Vastbesloten staat Renate op en loopt naar de deur. De dog volgt baar op de hielen. In de hall is Therese hezig de plan ten te begieten. Als zij Renate be merkt, haalt zij haastig haar mantel en shawl. Dat is verstandig van mevrouw om meneer tegemoet te gaan... Mis schien wilt u zoo vriendelijk zijn om een beetje haast te makenanders komt er van het eten heelemaal niets meer terecht't Staat toch al zoo lang te pieteren... 't Is bij negenen! Het meisje is een en al verwijt. (Wordt vervolgd.) n het Zuiden, Wialwjjtsclie en Langstraatscie Courant* Zich verzekeren Jbij een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN J HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde in 1935 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1