Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. nOORDBRABAItD" Nederlandsch Bruidspaar gaat ten Huwelijk. DE GOUDEN BRUG DE /NDEP13P. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. HET HUWELIJK VAN KROONPRINSES EN PRINSGEMAAL. FEUILLETON NUMMER 4. ZATERDAG 9 JANUARI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Zoo is dan in het Huis van Oranje het nieuwe Verbond tot stand geko men, hetwelk, met Gods Zegen, strek ken zal tot verzekering van het per soonlijk geluk der jonggehuwden en tot heil van het Nederlandsche volk. Eigenlijk zouden we ons bij het neer schrijven van een herdenkingsartikel over de beteekenis van den 7en Janua ri tot den bovenstaanden volzin moe ten bepalen, want een huwelijk tusschen twee menschenkinderen beteekent iets zóó intiems, dat we als buitenstaanders ons van elk opdringerig aanhankelijk- heidsbetoon dienden te onthouden om de jonge menschen, wien dit huwelijk aangaat en alléén aangaat, de onge stoorde vreugde te laten over de sa- crament-eele verwerkelijking van hun diepste zielsverlangen. Maar ja, deze jonggehuwden hebben naast de rechten van eiken mensch den druk van zéér zware plich ten te aanvaarden, waardoor ze ten slotte ook thans niet enkel en alleen zich zelve kunnen zijn. Deze jongge huwden sloten met elkaar een Ver bond, echter zonder zich een oogenblik te kunnen losmaken van de tallooze draden, welke hen eerder reeds saam hielden, met nationale belangen, met volkeren en volksgroepen, met millioe- nen menschen individueel. Het is deze last, welke vorstenkinderen naast alle lusten een leven lang hebben mee te torsen. Is die verbondenheid inderdaad een last? Ze kan het zijn of worden. Het bui tenland heeft ons dat meermalen doen zien. Banden van vorst en volk k u n- ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 58. Ja, ja, zoo heet ik en ik ben je ruim zeven jaar voor. Zeven zulke jaren kunnen een onoverzichtelijk tijdperk zijn, dal vandaag nog door hartstocht wordt overbrugd. mor gen door liefde, maar overmorgen Overmorgen door de eenheid van lichaam en zielach Renate, dat weet je zelf immers veel beter dan ik... Je voelt het toch elk uur van den dag, wat het zeggen wil elkaar zoo goed te hegrijpen, zoo volkomen hij elkaar te passen, dat je je tenslotte afvraagt, wat van jezelf en wat een stuk van den ander islij, Renate, jij bent de mooiste, omdat je de drie-eenheid bezit: schoonheid van lichaam, van geest en van ziel. Sylvester Ja, nu zijn de rollen omgedraaid. Nu spreek ik en nu zal ik ook verder spreken en jij zult naar me luisteren, jij, kind met je meerderheid van ze ven jaren.... Ja, nu zit je daar en nu schaam je je voor je zelf, bloos je als een bakvisch, die iets heel doms heeft gezegd Dan springt Renate plotseling uit haar stoel op. Uitgelaten als een jong meisje valt ze den man om de hals en n e n knellende banden zijn, maar de banden, die Oranje verbonden aan Ne derland en nu denken we speciaal aan de regeerende Koningin en onze jeugdige, nu zoo gelukkige Kroonprin ses waren en zijn: vezelen van lief de, trouw en verknochtheid. En daar om ook kan de algemeene blijdschap van ons volk en zijn drift om iets te zien van het nieuwe geluk der jong gehuwden, door dezen niet zijn gevoeld als een opdringerige onbescheidenheid in een oogenblik van intiem mensche- lijk geluk, maar is elke juichkreet langs den bruidsweg, elke gestorte vreugde traan, elk blijk van hartelijkheid, ge voeld geworden als een trilling der ve zelen van verbondenheid van volk en Oranje, een trilling, welke blijde moet hebben geresoneerd in het hart van Kroonprinses en Prinsgemaal. Prinsgemaal! Hoe vertrouwd klinkt ons dat woord weer in de ooren. Hoe herinnert het aan een nog zeer kort verleden. Prins gemaal! het woord zegt ons, dat we werden geregeerd en als God 't wil zullen worden geregeerd door een zachte vrouwehand, een hand. te zwak om het zwaard van den oorlog te kunnen omvatten, maar sterk ge noeg om de palmtak van den vrede hóóg te houden in een van haar zinnen beroofde wereld. Het woord Prinsge maal zegt ons tevens, dat de Vrouwe- welke ons eens regeeren zal, den steun heeft van een man, die haar zal schra gen door zijn liefde en haar die per soonlijke levensvoldoening zal schen ken, welke voor het behoud van be stuurskracht benoodigd is. Prinsge- kust hem midden op den mond Nu is het uit, beveelt zij hem lachend te zwijgen. Maar plotseling wordt Sylvester ernstig. Neen, zegt hij gedecideerd, ter wijl hij langzaam haar armen van zijn schouders los maakt en haar zacht te rug duwt. Neenneen. Ga zitten, Renate. zoo, hier, tegenover me.... zoo gaat het niet langerJe moet eindelijk weten, wien je voor hebt. De beste en liefste man van de wereld....dat weet ik immers. Wederom dreigt de roes van vreug de over het kostelijk bezit van deze vrouw hem de kracht te ontnemen datgene uit te spreken, wat hem in haar oogen degradeeren en vernede ren moet en wat dit gansche, niet ge wonnen, maar hem geschonken ge luk tot een fictie zal maken. Maar ditmaal geeft hij zich niet aan deze stemming over; ditmaal verzet hij zich tegen de betooverende en ver blindende verlokking van het noodlot, dat er steeds op uit schijnt te zijn hem uit het volle licht in de diepste dui sternis te slingeren om hem dan daar uit weer even onverwacht op te hef fen naar een stralende hoogte Maak het me niet zoo ontzettend moeilijk, Renate.... Laat ik je mo gen zeggen, dat deze beste man van de wereld een bedelaar is, een Daar hij nu toch een oogenblik aarzelt, neemt de vrouw het woord over. Je rnoet het me maar niet kwa lijk nemen, als deze wereldschokken de onthulling me niet zoo uit m'n maal! het woord doet ons óók den ken aan de bijzonder moeilijke, per soonlijke positie van den man, die zich in het huwelijk met een vorstin, a.s. Koningin, verbond. En aan zijn delica te verhouding tegenover het volk, dat in hem met blijdschap en dankbaarheid den gade en beschermer van zijn Ko ningin ziet, maar dat zou vreezen om in hem tevens, dengene te moeten erkennen, die door vrouwehand zijn wil tot wet maakt. Het Nederlandsche volk echter voelt, dat zulke vrees in dit geval slechts ongegrond kan zijn, omdat Prins Bernhard in de enkele maanden van kennisse aan ons volk, reeds vele blijken van zijn natuurlijke gevoelens van tact heeft gegeven, daarmee dank bare herinneringen wekkende aan wij len den ons allen zoo sympathieken Prins Hendrik. We voelen het en niet alléén om dat we het zoo gaarne wenschen dat het thans gesloten vorstenhuwelijk zal leiden tot het persoonlijk geluk van EEN POLIS LEVENSVERZEKERING evenwicht brengt, als je blijkbaar ver wacht hebt. In de eerste plaats toch, was het me al uit de krant bekend, dat Frei- herr von Berg bij het verloren proces zijn geheele vermogen heeft ingeboet en Maar ik ben immers heelemaal nietwil hij haar in de rede val len, doch Renate legt hem met een enkele handbeweging het zwijgen op: En in de'tweede plaats in teresseert me dit feit niet in het minst. Nu probeert Sylvester Vonberg het zoo: Je bent toch niet geheel op de hoogte, RenateIk bezit niet alleen geen sou, maar zelfs nog minder dan dat, ik bedoel Schulden? vraagt ze. Hij knikt bevestigend. Ik heb van middag vernomen, dat ik 3300 mark moet betalenen ik weet, dat ik daartoe niet in staat ben. Nu schijn jij toch niet goed op de hoogte te zijn, SylvesterPermit teer me, dat ik bet zóó zeg; Je kunt en zult natuurlijk betalen. Ik zou an ders werkelijk niet weten, waarvoor ik m'n geld eigenlijk heb. RenateHij schreeuwt het bijna uit. Ik smeek je, houd opik kan, mag en wil het niet hooren Ach, Sylvester, antwoordt ze met iets droevigs in haar stem, waarom winden we ons toch zoo op. over zulke futiliteiten.... Het is zoo pijn lijk, dat je dergelijke kleinigheden zoo opblaast Maar Renate, lieve Renate, be grijp je dan niet, dat ik van jou geen de twee daarbij nauwst betrokken men schenkinderen. En tot zegen van ons volk. Met ontroering denken we daarbij aan onze dierbare Koningin, wie de laatste jaren zware slagen hebben ge troffen. Het moet haar tot groote vreugde en voldoening wezen, dat zij het groote moedergeluk mag smaken van haar dochter voor het leven ver bonden te weten aan den man harer vrije keuze, op wiens liefde en trouw ze zal kunnen steunen, wanneer zij ééns wat God ons nog voor vele jaren moge besparen! haar moeder zal moeten afstaan voor den overgang naar een nog grooter Koninkrijk. We eindigen met den wensch, dat uit het nieuwe Verbond in Oranje nieuwe kracht en glorie mogen opbloeien tot heil van het vaderland. Schenke God een groot en rijk geluk aan de jonggehuwden, aan onze Kroon prinses en haar thans k o n i n k 1 ij- k e n gemaal, Bernhard. Prins der Ne derlanden. De Prins en Prinses zijn ten huwe- aflegden in de kamer van bet stad- lijk gereden op een dag stralend van huis, waarin het zonlicht speelde zonlicht en te midden van een Den en men de omtrekken van de Groote Haag, dat in al zijn bewegingen is ver stard. Tienduizenden stonden roerloos Kll^T-Ci langs den weg, toen het signaal van /Nltil O het Wilhelmus klonk, dat de komst van den Vorstelijken stoet aankondig de. Tienduizenden waren daar in het hart gegrepen, toen na de pracht en de praal van het militaire gevolg en het escorte der hofhouding de Gou den Koets verscheen, waarin de Prin ses onder een bruidssluier, blijde en lachend, zat en de Prins, strak in het uniform der huzaren, aan haar zijde. En wie het zag, deze beweging van de Gouden Koets, te midden van de strakheid der contouren, te midden van de tienduizenden kijkers, van de eereposten langs den weg, onder de versiering, waarmede Den Haag zich bedolven heeft, was ontroerd. Want is dit huwelijk op dezen blijden dag van Januari geen sym bool van een nóg schooner werke lijkheid? Een Prins en een Prinses trouwen, maar ook wordt het Ne derlandsche volk andermaal ver bonden aan het Huis van Oranje, en de belofte van trouw, die zij daar geld kan aannemen? Nee, Sylvester, dat begrijp ik werkelijk niet. en ik zal ook nooit kunnen begrijpen, dat je je als van zelfsprekend m'n liefde laat schenken, mijn geheele hart, al m'n denken, voe len en strevenhet beste van me neem je zonder eenig gemoedsbezwaar en zonder tegenspraakMaar over dat beetje onbenullige geld wordt een spektakel gemaaktBelachelijk is dat, Sylvester, eenvoudig belachelijk... Jezelf onwaardig en voor mij. ja, voor mij bijna beleedigend. Renate, ik smeek je. Maar zij spreekt alweer verder: Bo vendien denk ik er niet aan je dat geld, dat nu eenmaal zoo'n belangrijke rol speelt in het leven, te schenken Je moet bet me natuurlijk terug beta len. desnoods met rente Waarvan Renate? Ik zei je zoo- 'even toch al, dat ik absoluut zonder middelen ben. Die acute pécuniaire kwaal zal toch wel niet chronisch worden, wat..? Integendeel, je zult dat geld gemakke lijk l)ij elkaar kunnen krijgen. Nee, staar me nu maar niet zoo onnoozel aanDie paar muziekbladen daar boven op je kamer zijn misschien wel het honderdvoudige waard in goede, echte bankbiljettenom nog maar niet eens te spreken van hetgeen je nog scheppen zult. scheppen moet een geniaal en in sommige op zichten zoo verschrikkelijk dom mensch als jijTa, nu weet je niet meer hoe je 't hebt, wat Renate, wien zijn innerlijke ontroe ring geenszins ontgaat en die al even- /VIAA Douwe EgberK Echte Triesche Hoeren -Baai en Baai -TabakNederlands geurigsfe pijptabak. zeer bemerkt, hoe het in hem gist en kookt, vervalt opzettelijk in een wat losseren, gek scheerenden toon, want met haar fijne zesde zintuig voelt ze, dat ze nu niet weekhartig mag zijn. Op dit oogenblik is er slechts één ding dat haar liefdeswerk kan bekronen, n.l. dit: den man, dien zij het leven heeft gered en wien zij haar liefde heeft geschonken, nu ook het ver trouwen in zichzelf, zijn capaciteiten en zijn roeping terug te geven. Dit laatste echter kan slechts geschieden door een eenvoudige vanzelfsprekend heid, zonder pathos en zonder groote woorden Dat het haar inderdaad gelukt, be wijst haar dp uitdrukking van zijn le vendig gelaat, dat den strijd en de uiteindelijke overwinning in zijn bin nenste weerspiegelt en waarvan geen enkele phase haar scherp observeeren- den blik ontgaat, terwijl zij zegt: Ja, talent en begaafdheid, dat beteekent voor slechts eenigermate gunstige constellaties meer dan uit sluitend een goede kans om wat le verdienen. Ik spreek uit ervaring Mijn deel van het beperkte vermogen der familie Royter is aan de inflatie len offer gevallenen wat ik van mijn man heb geërfd, toonde een saldo van nul, komma nul, repetent... Maar desondanks kan ik er zeer goed komen.... mag ik me verheu gen in een nog steeds aangroeiend banksaldo. en dat alles louter als resultaat van m'n werk als schrijfster. (Wordt vervolgd). Waalwüfesche en Langstraatsche Cooranti GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1