(fyj k°u ASPIRIN A 4 ABONNEERT U OP DIT BLAD. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DRUNEN. HEUSDEN. GEERTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL. Kamer van Koophandel. De uitslag der verkiezing der Kamer van Koophandel (een lid van 't Kleinbedrijf) wordt eerst hedenmiddag bekend. Men kan deze dan aan ons bureau vinden. ONDERLINGE VEEVERZEKERING. Bovengenoemde vereeniging houdt hare jaarvergadering op Woensdag 13 Januari des namiddags ten 7 uur, ten herberge van W. van Beers aan de St. Antoniusstraat. Aan de orde is: Rekening over 1936. Verkiezing van 2 leden van het be stuur. Verkiezing van een schatter. Bespreking reglement. PROPAGANDA-AVOND VAN HET VROUWELIJK JEUGDWERK. Op Donderdag 21 Januari geven de Kath. Meisjesjeugdvereenigingen een keurig verzorgd programma in de zaal van den R.K. Gildenbond. O.m. zal worden opgevoerd een kinder-operette „Goudmuiltje". Aanvang 7.30 uur. Deze aardige operette van den be kenden auteur M. A. Brandts Buys, waaraan 50 meisjes meespelen, zal on getwijfeld bij allen in den smaak val len. Verder zal de avond opgeluisterd worden door zang en declamatie. ONTSLAGNAME. Naar wij vernemen heeft de heer C. van Haren in verband met drukke werkzaamheden, ontslag genomen als lid van de commissie van toezicht op liet Lager onderwijs en als lid van de commissie tot wering van schoolver zuim. INSPECTRICE L.O. De inspectrice van het Lager On derwijs in de inspectie Tilburg, waar toe ook Waalwijk behoort, mej. Jan sen te 's-Bosch, hoopt 1 Febr. a.s. haar 12^-jarig jubileum als zoodanig te vieren. ,,'t IS AALTIJ IET". Voor een slecht bezette zaal ging 1.1. Zaterdag in Musis Sacrum door het Brabantsch tooneel onder leiding van J. van Ostade de revue ,,'t Is Aaltij iet!" De vele feestelijkheden der laatste weken zullen wel oorzaak geweest zijn van dit slechte bezoek, maar ook de verwendheid van het publiek zal daar toe wel hebben bijgedragen. Men gaat er niet zoo gemakkelijk heen, als men niet overtuigd is dat men iets krijgt dat eerste klas is. En dat kunnen we van deze revue, haar opvoering en haar aankleeding niet zeggen. Zeker, er waren aardige, goed gespeelde scè nes, waarvoor het publiek zich ook zeer dankbaar toonde, maar of men, zooals men het ons aankondigde, kan spreken van een succes-revue mee- nen we te moeten betwijfelen. Het is jammer voor het ijverig wer kende volkstooneel en we nemen graag aan dat men op verschillende plaatsen met resultaat is opgetre den, maar hier kon het over het ge heel niet voldoen. Het is niet gemak kelijk in deze tijden een volle zaal te krijgen, maar dan moet het ook af zijn in elk opzicht. En ondanks de goede bedoelingen van het gezelschap meenen we zulks hier te moeten be twijfelen. ERNSTIGE VAL. Te v.m. Baardwijk had Maandag middag 4 uur, ter hoogte van 't café 't Vosje aan het Laageinde, een vrij ernstig ongeval plaats. Men was bezig de Oranje-versierin gen over de straat af te breken en de 19-jarige timmerman Fr. Kooien stond daartoe op een ladder die hij tegen 'n boom had geplaatst. Bij het afdalen van de ladder is een tak afgebroken, waardoor Kooien met de ladder omlaag viel en zeer onge lukkig terecht is gekomen. Hij is ver moedelijk met het hoofd op een paal tje van de afrastering ter plaatse ge vallen en bleek een hevig bloedende hoofdwonde en inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. Zijn toestand liet izch aanvankelijk zeer ernstig aan zien en ijlings werd geneeskundige en geestelijke hulp ingeroepen. Dr. Langemeijer, die spoedig ter plaatse was, liet het bewustelooze slachtoffer op een noodbrancard naar zijn nabije ouderlijke woning over brengen. Verleening van geestelijken bijstand werd voorloopig nog niet noodig geoordeeld. Behalve een vrij ernstige verwonding aan het hoofd, vooral boven het rechteroog, bleek hij een hersenschudding en een zwaar ge- kneusden arm te hebben opgeloopen. Hoewel hij veel pijn heeft en er met het oog op zijn toestand nog geen grondig medisch onderzoek heeft kun nen plaats hebben, is er alle hoop op herstel. DIEFSTAL. Tijdens den allegorischen optocht op 7 Jan. j.l. toen de bewoners afwezig waren is er ingebroken in de woning van H. de J. in de Zeine achter Baard wijk. Een bedrag van slechts 1.50 wordt vermist. BEGRAFENIS BURGEMEESTER LETSCHERT. Onder zeer groote belangstelling van gemeentenaren en autoriteiten is Maandag het stoffelijk overschot van burgemeester Letschert te Rucphen ter aarde besteld. helpt snel en zeker Let op oranje band en Bayerkruis buisjes van 20 iabl. - 70 cent zakjes van 2 iabl. - 10 cent In de parochiekerk werd des mor gens te 10 uur een plechtige uitvaart dienst gehouden. De kerk, die geheel met rouwfloers was behangen, was tot in de hoeken gevuld met inwoners der vijf tot de gemeente Rucphen behoorende dorpen en verdere belangstellenden. In den rouwstoet, welke het stof felijk overschot naar zijn laatste rust plaats vergezelde, en die door 'n har moniekorps werd voorafgegaan, wer den o.m. opgemerkt de leden van het Oranje-comité te Rucphen, de gem.- secretaris en de Inspecteur van poli tie van Waalwijk, als vertegenwoor digers der gemeente. Voorts een 4-tal agenten van liet Waalwijksche poli- tie-corps, die met andere veldwach ters, leden van St. Michaël, de lijk baar droegen, geflankeerd door rijks veldwachters en marechaussee in uni form; de oud-burgemeester van Ruc phen, Crusio, het hoofdbestuur der Kon. Ned. Politiehondenvereen. en de afdeelingsbesturen, deputaties van Bij zondere Vrijw. Landstorm, van gem.- en rijkspolitie te Waalwijk en Kaats heuvel (o.a. Inspecteur van Helsland), gemeentebestuur, raadsleden, leden der diverse gemeentelijke commissies enz. Ten slotte waren aanwezig alle pastoors der 5 parochies, en verschil lende Iieercn burgemeestors uit de omliggende gemeenten. Op liet kerkhof werd de absoute verricht door den Zeereerw. Heer Pastoor. UITKEERING ONTSLAGEN PERSONEEL DER B.B.A. Omtrent het ontslag van het perso neel der B.B.A. vernemen wij, dat den ontslagenen een bedrag zal worden uitgekeerd, overeenkomstig 14 dagen loon voor elk dienstjaar, dat de ont slagene heeft. De gelden zijn Zaterdag en Maan dag door de directie uitbetaald. Tentoonstelling Jhr. Graafland. A.s. Donderdag wordt in het ge bouw van de Openbare Leeszaal te Den Bosch een tentoonstelling ge houden van schilderijen na 1934 vervaardigd door Jhr. Graafland, kunstschilder te Vught. Bij de fraaie collectie doeken wordt mede geëxposeerd het rijke schilderij dat H.M. de Koningin voorstelt, levensgroot en in vorstelijk gewaad met scepter en kroon en dal dooi den heer Van Beuningen te Vught wordt aangeboden aan 't gemeente bestuur van Vught als geschenk voor het nieuwe raadhuis aldaar. Met dezelfde collectie fraaie schildeiijen zal Jhr. Graafland ook te Breda en daarna te Groningen exposeeren. B. V. L. De B.V.L. hield een propaganda- vergadering Zondagmiddag in de zaal der meisjescongregatie. De bijeenkomst werd geopend door den plaatselijken leider Marien de Wit. Door den heer Ant. Rabon uit 's Bosch (Ups. kapitein) werd daarna een pittige causerie gehouden over het B.V.L instituut, waarna Notaris Schreurs als lid van deGew. Land storm commissie »De Meierij« nog even het woord voerde. Vervolgens werden de in het af- geloopen seizoen behaalde prijzen uitgereikt, waarvan in klasse A 1 M. de Wit, 2 H. de Wit, 3 C.Brok, 4 M. Brok, 5 M. v. Tilburg, 6 L. de Wit. Klasse B: 1 J. v. d. Bosch, 2 Nic. Smits, 3 A. Klerks, 4 M. v. Huiten, 5 H. de Gouw, 6 L. Vissers. Klasse C: F. van Delft, 2 J. v. d. Hoven, 3 M. de Gouw, 4 L van Halder, 5 A. Luijpen, 6 S. IJpelaar. Met een dankwoord van den plaatselijken leider werd de bijeen komst gesloten. Dat liep goed af! Deaulomobi ist de heer A. D. uit Waalwijk moest uitwijken om een tweetal voetgangers te ontzien. Deze dar.d van menschlievend- heid deed zijn wagen kantelen en terecht komen in het tuintje van metselaar Schapendonk. De ruiten en spatborden van de auto waren niet meer, en nadat het geval weer op zijn vier wielen was gezet werd de tocht voortgezet met stoomende radiateur! Een Eere-burgerl Na al die feestelijkheden zijn er natuurlijk menschen, die zich buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt en dit misschitn al voor de zooveelste maal deden. Een zeer bekende figuur in d2 buurt: Grooteslraat van Kuttestraat Kerkpad met Achterompad is Arie van Drongelen. üp een Dinsdagavond gehouden vergadering werd hij dan ook door de buurtbewoners met algemeene stemmen uilgeroepen tot Eere— burger der buurt. Zeer zeker iets aparts na al die feesten. De huldiging heeft later plaats. R.K.W.V. De R.K.W.V. afd. Drunen hield j.l. Zondagmiddag haar jaarvergadering in de zaal der meisjes-congregatie. De bijeenkomst wordt geopend met Roomsche Blijdschap. Verder brengt de penningmeester verslag uit over het jaar 1936. waaruit wij ontleenen: In kas op 1 Jan. '36 207.87, totale ont vangsten bedroegen in '36 483.66, waarvan 448.72 aan contributie. De totale uitgaven waren 438.99, waarvan 235.31 aan contributie-af dracht aan 't hoofdbestuur en 65 aan bodeloon. 1936 sluit met een batig saldo van 44.67. In kas was op 1 Jan. '37 252.54. De extra cent voor een St. Nicolaas- feest voor de kinderen bracht in 1936 nog 12.14 op, waarvan 10 werd geschonken voor 't plaatsen van 't H. Hart-monument. 't Ledental bedroeg op 1 Jan. 1937 105 en liep in 1936 met 9 leden achter uit. Kapelaan Vogels sprak daarna de nieuwjaarswensch uit en bracht dhr. W. v. d. Wiel als scheidend voorzitter een hartelijk woord van dank voor 't vele dat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Spreker wijst op 't groote nut van 't vereenigingsleven en zegt, dat de le den thans staan voor de gewichtige taak om een nieuwe voorzitter te kie zen, waarvan voor een groot deel het wel en wee der vereeniging afhangt. Tenslotte vertrouwt Z. E., dat de leden zullen zijn en blijven echte R. K. werklieden. De vice-voorzitter dankt den Geest. Adviseur voor zijn pittig woord, waar na dhr. v. d. Wiel nog even het woord voert en uiteenzet waarom hij niet lan ger de functie van voorzitter wenschte te bekleeden. In het bestuur kwamen twee vacatu res. wegens het zich niet meer herkies baar stellen der leden Th. v. d. Krab ben en W. v. d. Wiel. De periodiek af tredende leden Th. Kuijs en J. Lom- mers stelden zich herkiesbaar. Nieuwe candidaten waren B. v. Hui ten, Th. Leijten, W. de Hart, H. Maas, W. Pulles en Jo Jongeburth. Als bestuursleden werden na stem ming gekozen: H. Maas, J. Lommers, Th. Kuijs en W. de Hart. Als voorzitter werd gekozen H. Maas, die zijn benoeming aanvaardt en de leden dank brengt voor 't vertrou wen in hem gesteld. Besproken werd verder de massale reis van R.K.W.V. naar Rome in 1941, bij gelegenheid van het 50-jarig be staan van de ene. Rerum Novarum, waarvoor reeds spoedig gespaard zal kunnen worden. Bij deelname van 4000 leden kunnen zelfs 400 werkloozen gratis mee. Tot slot spreekt den heer Hoogers nog even en begint met een welge meende nieuwjaarswensch. 't Goed gaan van een vereeniging hangt af van 't goed zijn van 't bestuur en hij spoort de leden aan 't nieuwe bestuur te steunen. Spr. wijst op de kaderdagen die in Maart a.s. wederom in Waalwijk ge houden zullen worden en spoort hen aan deze bij te wonen met bestuur en enkele, vooral jongere, leden. Bevolking. Op 31 Dec. 1935 was het aantal in woners 4620, 2427 mannen, 2193 vrou wen. De vermeerdering was in 1936 wegens vestiging 106 m. en 73 vr., ge boren 67 m. en 46 v. Totale vermeer dering 292, waarvan 173 m. en 119 v. Vermindering: overlijden 32 m. en 28 vr., vertrek 86 m. en 100 v. Totale vermindering 246, waarvan 118 m. en 128 v. Op 31 Dec. 1936 was het aantal in woners 4666. waarvan 2482 m. en 2184 v. Drunen vermeerderde in 1936 met 46 inwoners. 22 huwelijken werden gesloten. Ook Heusden heeft h*t huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard op waardige wijze gevierd, 's Morgens werd reveille geblazen door een 12 tal hoornblazers en tamboers. Van 8 tot 8.30 uur werd de feestdag ingezet door het luiden der klokken, tervijl van 8 30 tot 9 uur de heer Verhoeven uit Drunen op het carillon vaderlandsche lied jes ten beste gaf. Om 9 uur werd in de R.K. Kerk een plechtige H. Mis opgedragen. Om 12nurhadeen optocht plaats, waaraan door ver schillende vereenigingen met ver sierde wagens werd deelgenomen. De vereerde wagen uit de afdeeling Oudheusden trok speciaal de aan dacht. De harmonie uit Heipt, de fanfare der H. Familie uit Heusden en de Heusdensche fanfare zorgden gedurende den optocht voor de noodigestemming. Bij aankomst aan het stadhuis had een zanghulde plaats, waarna de burgemeester een kleine toespraak hield. Van 4 tot 5 uur hadden de schoolkinderen ge legenheid gratis te draaien in een op de Vischmarkt geplaatste zweef molen. Om 3 uur werd een conceit gegeven in de N. H. Keik, waaraan verschillend eingezetenen hun mede werking verleenden. Om 8 uur werd een aanvang gemaakt met den lichtstoet, waaraan wederom de verschillende muziekkorpsen hun medewerking verleenden. De feeste lijkheden werden verder in decafé's voortgezet. Ook de ouden van dagen en de zieken weiden met 'n kleine versnapering bedacht. De versiering op den nationalen feestdag mag in Heusden bijzonder goed geslaagd genoemd woiden. Na de Oranje-feesten der grooten, was het Maandag de dag der kinderen. In den namiddag werden de kinderen in »Het Wapen var. Amsterdamgetracteerd, terwijl er 's avonds gelegenheid was tot het bijwonen van filmvoorstellingen. Gedurende den optocht ter gelegenheid van den nationalen feestdag had een ongeluk plaats, dal nog vrij goed is afgeloopen. Op den hoek Engstr.Boteimaikt kwam het zoontje van den heer van B. vlak voor de autobus te vallen en kreeg een der wielen over 't lichaam. Met inwendige kneuzingen aan de beenen werd de iongen, kermend van pijn, binnengedragen, waar Dr v. Gulik de eerste hulp verleende De uitslag van de gehouden verkiezing in het district Heusden, voor de Kamer van Koophandel te Waalwijk was als volgt: J. J. Simonis 1 stem. C. T. v. d. Vaart 7 stemmen. D. G. v. d. Rijken 19 stemmen. Het echtpaar v. Alphen-Pen nings alhier, hoopt Zondag 17 Jan. a.s. zijn 50jarig huwelijksfeest te herdenken. Loop der bevolking: Aantal inwoners Jan. '36: 2833. In 1936 vertrokken 169,ingekomen 97. Geboren 50, overleden 38 Aantal inwoners op 1 Jan. '37 2775. In de gehouden vergadering van de r. k. voetbalclub S N. P. werd het bestuur als volgt samengesteld: P. Krols voorzitter; C. Heesters, vice—voorzitter; J. Bult secretaris— penningmeerler; A. Venus 2e secre taris; B. Sperber 2e penningmeester en P. Boot commissaris materiaal. Statistiek Burgerlijke Sland. Het aantal geboorten over 1936 bedroeg 73, het aantal ovei lijden 30 terwijl slechts zeven huwelijken werden gesloten. W In het R. K. Parochiehuis alhier werd de candidaatstelling ge houden voor leden van de Tweede Kamer, uitgaande van R.K. Staats, partij, afdeeling Geertruidenberg. Als candidaten werden gesteld Mr. Dr. de Beaufort; C J. Kuijpei; H Mat thee; Dr. H. Moller en Mr. Steenberghe. XJ Ter gelenheid van het huwe lijk van Prinses Juliana werd in deze gemeente ook een etalagewed strijd gehouden. Maandag j. 1. werd de uilslag bekend gemaakt, welke luidt als volgt: P. A. Ruijtenberg met 27 punten Ie prijs, zijnde f 10, Jac. Waalwijk met 26 punten 2e prijs, zijnde f7,50 J. v, Beek met 20 punten 3e prijs, zijnde f5,— L. Speetjens met 18 punten 4e prijs, zijnde f2,50. y Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. W. J. ten Bruggen- kate. Oranjefeesten. Met groot enthousiasme heeft Kaats heuvel meegevierd in het grootsche ge beuren van 7 Januari j.l. Reeds Woens dag 6 Januari werden de feestelijkheden geopend met 'n etalagewedstrijd waar aan niet minder dan 83 winkeliers deel namen, die allen hun best gedaan had den om iets moois te leveren. Om 8 uur had in de Apollo-zaal een openingsconcert plaats, waarbij de Voorzitter van het Hoofd-comité, de heer M. A. van der Wee een inleidend woord sprak met dank aan hen die tot welslagen van het feest hun medewer king gaven en een rede van Burge meester Mallens tot opening der fees telijkheden. Na een keurig nationaal programma van de harmonie, traden de heeren de Vries en Brand met Mej. Anny Smit op met zang en voordracht met betrekking tot het feest. Donderdagmorgen werden in de verschillende parochiekerken plechtige H. Missen opgedragen en bracht een 1600-tal kinderen aan de scholen door de harmonieën afgehaald een aubade voor het gemeentehuis onder leiding van den heer Tuerlings en met bege leiding van muziek der harmonie Apollo". Een der kinderen deponeerde een krans voor de versierde foto van het vorstelijk paar, waarna Burgemees ter Mallens tot de kinderen een toe spraak hield. Een royale tractatie aan de scholen sloot het kinderfeest. Om 1 uur stelde een allegorische optocht zich op, waaraan vele wijken en vele ver eenigingen deelnamen. Een jury beoor deelde de deelnemers voor prijzen. In de zalen en café's heerschte 's avonds een gezellige drukte bij muziek en dans. Vrijdagmiddag trad in het K.J.C.-ge- bouw de heer Henri Nollens uit Den Haag op met Poppenkast en Goochel kunst. De 1600 schoolkinderen hebben in twee voorstellingen schitterend ge profiteerd van de kunst die deze Hof- artist bood. In de straten heerschte den geheelen dag en 's avonds een gezel lige drukte, om te genieten van de prachtige versieringen van straten en particuliere gebouwen. Speciaal het Klooster der Eerw. Broeders van Lief de trekt de belangstelling van inwoner en vreemdeling door de sprookjesach tige transparant-verlichting waarmede de ramen versierd zijn. De viering der Oranjefeesten werd in Kaatsheuvel op Zaterdag 9 Januari vervolgd met een auto-route voor de ouden van dagen met versierde wagens die hiervoor door de diverse auto-be zitters ter plaatse gratis beschikbaar gesteld waren. Een lange file van 20 wagens gaf de oudjes gelegenheid op deze wijze kennis te nemen van het mooie, dat Kaatsheuvel ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk gaf te zien. Ze waren enthousiast over den auto-rit. Des avonds werd een lichtstoet ge formeerd, waaraan duizenden deelna men. Behalve de ontelbare lampions en toortsen gingen verschillende verlichte wagens, transparanten en groepen in den stoet mee. De belangstelling ook van buiten de plaats was voor dezen lichtstoet zeer groot. Zondagmorgen bood de zangver- eeniging Bel Canto aan het Eerecomité, het Hoofdcomité en de diverse wijk- comité's 'n feestmatinée aan. Het man nenkoor en het gemengd koor der ver eeniging zongen verschillende num mers met betrekking tot het feest. Door luidsprekers werd het concert op de Markt uitgezonden. Bel Canto mag op een zeer goed geslaagd concert terug zien. Er was veel belangstelling voor het sluitingsconcert dat Euphonia Maan dagavond aan het Eere-Comité, Hoofd comité en Wijk-comité's van de Oran jefeesten aanbood. De harmonie gaf een aardig programma, waarbij het na tionaal gedeelte in de muziek de hoofd schotel vormde. Na het programma der harmonie sprak de heer M. A. van der Wee een woord van groote voldoening over het schitterend slagen van de Oranjefeesten te Kaatsheuvel. Aller sympathieke medewerking heeft dit succes doen bereiken. Speciaal de di verse wijkcomité's mochten een woord van dank van den Voorzitter incas- seeren. De algemeene secretaris de heer Jan Tuerlings bracht hij grooten dank voor de bergen werk door hem verzet, waarop de aanwezigen als blijk van in stemming een spontaan applaus brach ten. Dhr. Tuerlings dankte den Voor zitter voor zijn -woorden en hulde en bracht wederzijds dank voor het werk van den Voorzitter en daarnaast voor dat van den heer J. Kemmeren, als lid van het hoofdcomité voor wat zij voor de feesten gedaan hebben. Vervolgens ging hij over tot het uit reiken van de prijzen van optocht, lichtstoet en gevelversiering. Hij wijdde een woord van dank aan de Commissie, wier moeilijke taak het was een oordeel over deze aangelegen heden te vellen. De uitslag was: Optocht: le prijs Wijk Verl. Hoofd straat met 128 punten; 2e prijs Wijk Hoofdstraat (West) met 121 p.; 3e pr. Wijk Berkdijk met 109 p.; 4e pr. Wijk Heikant Tramlaan met 104 p.; 5e prijs Zangver. Bel Canto met 101 p. 4

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6