Toegewijd een Handel* Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. „nOORD'illllll" DE GOUDEN BRUG Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. v Het Conflict. FEUILLETON UMMER 7. WOENSDAG 20 JANUARI 1937. fiOe .IA ARC WC. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz, franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De Tijd schrijft »De niet gelukkige verhouding der katholieke leden van het Ka binet—Colijn tot de U.K. Staatspai tij heet uit een misverstand ontstaan te zijn. Niet zonder den invloed van hun compromis met dit Kabinet heeft de afwijzing door minister Ge- lissen der verbindend-verklaring van het ordeningsplan in de baksteen industrie een hoogst ongelegen ka rakter gekregen. Mr. Steenberghe heeft het voor zitterschap van den Nederl. Bak- steenbond neergelegd, omdat de regeering de z. i. noodige medewer king weigert. Dit contlict verscherpt ook politiek de onnoodige tegenstelling, welke uit den liberalen druk op het Ka- binet-Colijn is gegroeid. Minister Steenberghe moest indertijd altreden omdat hij een tijdige en vrijwillige devaluatie voorstoud als noodzake lijke voorwaarde voor een meer actieve dan de vastgeloopen politiek Colijn, die later noodgedwongen de devaluatie onderging zonder een nieuw economisch bewi jd te acti- veeren. Los van de R. K. Staats partij en geheel op eigen verant. woordelijkheid volgde ir. Gelissen mr. Stee iberghe op. Thans dwingt deze hem ook als voorzitter van den Baksteenraad af te treden. Het is waar, dat de liberale pers de beslissingen van minister Gelissen steunt. In de R. K. Staatspartij ont breekt deze instemming met de negatieve doortastendheid van het Kabinet-Colijn in hei bedrijfsleven. Minister Slingenberg heeft wel eens fraaie woorden gesproken over de verbindendverklaring van collectieve arbeidscon tracten. Maar het Kabinet Colijn heeft op die woorden een baksteen laten vallen. Er zijn katholieke leden van het Kabinet, die straks als onze lijst- ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 01. i&i Schier verblindend is het licht van den winterschen dag als zij uit het kerkportaal naar buiten treedt. In scherp contrast met de stilte en dt veilige geborgenheid van de kathe draal, stormt nu het bruischende stadsleven op haar af Zij slaat de Maria Theresiastraat in en hier, in de nabijheid van het post kantoor, brengt het toeval haar op den weg van Stefan Szartossy Och.... meneer Szartossy.... Mevrouw Nee maarmoeten we elkaar in Innsbruck nu tegen het lyf loopen 1 Hier, of in het bosch of op welke plaats ook moet ik Fortuna dankbaar zyn, dat ze mij zoo'n ontmoeting schenkt, want bij m'n laatste bezoek aan uw gezellige woning, mevrouw, is het me helaas niet meegeloopen. Therese heeft me afgepoeierd.... Ze vertelde me, dat u het druk had en niet gestoord wenschte te worden. aanvoerders zullen fungeeren. Maar hoe wordt hun politieke figuur, indien mr. Steenberghe in een nieuw Kabinet als minister van Economi sche Zaken, volgens het katholieke program 1937 zou »waken voor harmonie lusschen bedrijfsbelang en algemeen welzijn» met verwerping van een beslissing als thans minis ter Gelissen, gedekt door den Ka binetsraad, moet uitvoeren Er zit aan deze zaak nog een andere kant. De R. K. Staatspartij zet een krachtige actie in tegen de a.s. verkiezing om het zetel aantal te vergrooten. Het dringt ook bij anderen door dat de R. K. Staatspartij de sterkste en krachtigste partij is van orde en rust, waarop men bouwen kan in den' strijd tegen communisme en nat.-socialisme en zoo zal blijken dat velen die tot dusverre niet zoo geporteerd waren voor de katholieke staatspartij thans hun stem daarop uitbrengen. Daarom is bet zoo te bejammeren, dat conflicten als deze voorkomen, vooral in dezen tijd. Wat zegt de doorsnee-kiezer, wat zegt de man die overhelt naar de staatspartij? De staatspartij is een krachtige partij met goede pnncie pen en stevige fundamenten vooral in onze bewogen lijden, maar het is zoo jammer dat de mannen die de leiding moeten geven het niet eens zijn, dat de een albreekt, wat de ander opbouwt, zie nu maar eens naar de pogingen tot ordening in de verschillende bedrijven, waar voor minister Steenberghe met steun der katholieke, fractie het wetsont werp in het staatsblad bracht en dat door z'n katholieken collega Gelissen om hals wordt gebracht. Zie, dat zijn voorbeelden van boven, die zeer veel kwaad stichten, vooral voor de kracht onzer partij en den strijd bij de a.s. verkieziu- gen. Tk weet niet, of hel meisje verteld heeft, dat ik geweest ben Ach jaVoor de tweede maal. dezen ochtend kleurt een kinderlijke blos Renate's wangen. Ach, m'n beste meneer Szartossy, u moet niet boos op me zijn, neeDat was een sa menloop van omstandighedenIk zal het u vertellen en dan zult u me ook begrijpen.... Tenslotte weet u toch zelf ook wel, dat u in de Lan taarn steeds een hartelijk welkome gast bent, ja, zelfs nog meer dan dat maar ditmaalWeet u watU mag me voor een goede lunch inviteerenja O, mevrouw.Szartossy is in den zevenden hemel. Ik weet ergens een klein, gezel lig restaurant, hier vlak bij aan het Margarethenplein.Gaat u mee, dat wil zeggen, als u tenminste niets anders te doen hebt Maar mevrouwSzartossy is oprecht verbaasd, dat Renate zoo iets ook maar zou kunnen veronder stellen. Lachend neemt ze zijn arm.... Ze is zeldzaam opgewekt.... praat en schertst aan een stuk door en trekt den man met zich mee Het wordt een allergenoeglijkste maaltijd in een hoekje van het gere nommeerde, kleine restaurant aan een keurig gedekte en smaakvol met bloe- H M. de Koningin in Tirol. H.M. de Koningin is Maandag in Tirol aangekomen, en treft het bijzonder met 't weer. Zij maken vele wandelingen en auto-tochten en houden zich bezig mei't schilderen van het sneeuw landschap. Uit Polen wordt de berichten-en foto stroom van het jonge paar ge lukkig minder; men schijnt zich eindelijk weer naar den wensch der Koningin en van 't echtpaar te voegen. De reis van de ministers Deckers en Gelissen. De Nederlandsche ministers prof. dr. ir. Gelissen en mr. dr. Deckers zijn van Oslo naar Zweden ver trokken. In een interview met het tele grambureau over de resultaten der besprekingen verklaardedeNoorsche minister van bui tenia ndsche zaken, Koht, dat de oeconomische betrek kingen tusschen Noorwegen en Nederland in het algemeen zijn besproken; zoomede eenige bijzon dere aangelegenheden van prac— tischen aard, terwijl plannen zijn opgesteld, welke, naar de ministers hopen, zullen leiden tot positieve ONereenkomsten. Het beroep van minister president Colijn dat de landen die vertegen woordigd waren bij de conferentie van Oslo een onderzoek zullen iaslellen naar de mogelijkheid de larietmuren te vei minderen, is op informeele wijze besproken. Reorganisatie Nederlandsche Vee^ouderijcentrale. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen heeft de minister van land bouw en visscher ij besloten tot een algeheele reorganisatie van het dagelijksch bestuur van de Neder. \andsche veehouderij centrale. Ten gevolge hiervan is aan allen, die als belanghebbende kunnen worden beschouwd, ontslag aangezegd. Wij vernemen dat het dagelijksch bestuur thans zal worden samen gesteld uit vertegenwoordigers van de drie cent ale landbouworgani saties, alsmede 'n vertegenwoordiger van den handel. Ir. W. de Jong zal als voorzitter optreden en daarmede zijn bemoeiingen met de teeltrege ling weder hervatten. Voor den R. K. Boeren— en Tuindersbond zal zitting hebben in het bestuur de heer P. J. v. Haaren, tevens vice—voorzitter, voor den Chr. Boeren- en Tuindersbond, de heer van Berkel en voor het Kon. Ned. Landbouw comité de heer N. Kingma. De handel zal vertegen woordigd worden door mr. Bertels. MGDPDBPABAIïP c^WMLWUtt^ rr.fc' m er, EEN POLIS LEVE N S VE R ZEK ERIN G DE TOESTAND IN SPANJE. Bijzonder gewichtig nieuws is er noch van het front te Madrid, noch \an dat van Malaga. Men krijgt den in druk dat de grootsche actie weer is tot staan gekomen. Ten Westen van Madrid, bij den weg naar Las Rozas, schijnen de roo- den hun stellingen wat te hebben kunnen verbeteren, hetgeen voor de situatie van dat gedeelte van weinig beteekenis is. De roode verdedigingsraad van Ma drid deelt inede, dat aan het front voor Madrid in de universiteitswij k en bij Moncloa hevig wordt gestreden. De pogingen van de nationalisten, om de regeeringstroepen uit hun nieuwe stel lingen in het hospitaal te verdrijven, zijn mislukt. Aan het front van Guadalajara werd een aanval van de nationalisten afge slagen. De luchtmacht van de regee ring heeft met succes Melilla en voor al de terreinen van de RIF-mijn maat schappij gebombardeerd. De verdediger van Madrid, generaal Miaja, verklaarde, dat tijdens het of fensief van de regeeringstroepen in de universiteitswijk de nationalisten op één dag 1000 dooden en gewonden hebben verloren. Naar Reuter meldt, zouden zich thans in de gelederen der strijdende Spaansche partijen ongeveer 72000 buitenlanders bevinden, n.l. ongeveer 40.000 bij de volksfronttroepen en 32.000 n.l. 20.000 Italianen en 12.000 Duitsc.hers in Franco's legers. Mussolini heeft het over Spanje ge had en gezegd, dat hij geen enkele aan spraak wil maken op Spaansch grond gebied, maar dat hij niet zal toestaan dat er een Sovjet-staat in Spanje ot in Catalonië komt. Daartegen zal een eenheidsfront gevormd worden. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. In Duitschland heeft men de mede- deeling verspreid, dat het Duitsche vetverbruik met 25 moet afnemen. Als het Duitsche volk op z'n tegen woordige vetconsumptie blijft, dan komt het vierjarenplan in gevaar en blijft de behoefte aan bovenmatige de viezen bestaan en blijft men afhanke lijk van het buitenland. De eerste weg moet dus bewandeld worden en voor de toekomst van het men gedecoreerde tafel Szartossy heeft een met zorg geko zen menu samengesteld en een voor treffelijke witte Bordeaux doen aan rukken. Renate eet en drinkt met een gezonde eetlust en verheugt zich op recht over Szartossy's prettig gezel schap. Zij heft haar glas op: Op een goede.zeer goede. allerbeste vriendschap, meneer Szar tossyen innerlijk denkt ze: Neen, niet den ouden Delmer, maar hem zal ik het 't eerst vertellen, want onweer staanbaar dringt zich vandaag de be hoefte aan haar op zich uit te spre ken Haar oogen stralen van innerlijk geluk en als zij het ernstige, maar nochtans van nauw bedwongen vreug de stralende gelaat tot hem overbuigt, geeft hij daaraan een geheel verkeer de uitlegging. Zijn hart juicht in zijn borst Renatestamelt hij, zichzelf een oogenblik vergetend, wat zie je er stralend uitzoo jong. JongDat weet ik niet, maar gelukkig ben ik, onuitsprekelijk gelukkig, beste vriend. Het is of alle leven eensklaps in Stefan Szartossy uitbluckt, want cr is slechts één enkel geluk in het leven der vrouw, waarover zij zóó spreekt, dat haar zoo verjongt en zooveel mooier maaktMet een duidelijk heid, die geen twijfel overlaat, wordt hij het zich plotseling bewust: een an der heeft haar liefde gewonnen, ter wijl hij slechts een phantoom heeft nagejaagd. Slechts met de grootste moeite slaagt hij er in zijn wanhopige stemming meester te worden en zij praat door, zonder ook maar in het minst te vermoeden, wat zij daarmee verwoest Evenals in een overmaat van smart zoekt de inensch ook, wanneer hem een zeldzaam geluk ten deel is gevallen den toegewijden vriend. Diens trouw immers, zoowel als diens be grijpen zijn onontbeerlijk in vreugde en in leedSchenk me je vriend schap, Stefan Szartossy, zooals je steeds overtuigd kunt zijn van de mijne. Zwijgend legt de man zyn rechter hand in die, welke Renate hem toe steekt. Jij bent de eerste, wien ik een blik gun in m'n jong en groot geluk, jij, m'n trouwe kameraad Kameraadkameraad, denkt hij. Dat is zóó: men verwacht den hoofd prijs enkomt ir met ten eigen geld uil. Een surrogaat.... broeder liefdevriendDat betee- kent: toezien, hoe zij dien ander kust en verstandig blijvenadvisee- renwaarschuwen.... Of een mensch dat lang zal kunnen volhou den? Ik zal het moeten ondervinden Eigen geld is geen honderdduizend. Maar beter eigen geld dan heelemaal geen gold. Vriendschap is in ieder ge val iets positiefs, al doet het dan pijn te weten, dat de vrouw, die men lief beeft, een ander zal toebehooren. Hij vraagt niet naar dien ander. En Renate zegt ook niets van hem. Zij vertelt niet, hoe hij heet, noch-wat en wie hij is. Alleen, dat hij op Oude jaarsavond bij haar in huis is geko men, dat zij hun geluk tot dusver voor de geheele wereld geheim hebben ge houden, maar dat nu hij Szartossy, de vriend hun eens zeer spoedig in de Lantaarn moet komen opzoeken. Zij zal hem wel bericht zenden reeds een der eerstvolgende dagen Het egoisme van het geluk maakt haar blind voor de verandering, welke in Szartossy heeft plaats gehad. Zij ziet niet, hoe bleek hij plotseling is ge worden, noch bemerkt ze den pijnlij ken trek om zijn mond en in haar hlijdschap zich eindelijk te kunnen uiten, valt het haar niet op, dat hy slechts zwijgend van haar, toch onge twijfeld verrassende mededeelingen kennis neemt. Een onwillekeurige blik op de klok doet haar echter opschrikken. Wordt vervolgd. n het Zuiden, Waalwijhsche en Langstraatsebe Courant* >*»-viu«» vu-vtnnuo «cpmtiiwi GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN. i

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1