Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m j DE GOUDEN BRUG JIOQRD BRABAHD Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. Ontwerp-program van actie der Katholieke Staatspartij. FEUILLETON n. NUMMER 8. ZATERDAG 23 JANUARI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ej Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Bij den Partijraad der Kath. Staats partij is het volgende Ontwerp-Pro- grnm van Actie 1937 ingediend: I. 1. Aan haar geschiedenis en tra- diie getrouw, blijft de R.K. Staatspar tij haar eigen roeping in het Neder- landsche staatsleven volgen, door als ware volkspartij zich aan de belangen van hel geheele volk te wijden. Daar voor is zij krachtens haar aard en \eelzijdige samenstelling ten volle be rekend. 2. Zij wordt daarbij geleid door beginselen, die niet zonder ernstige schade voor het algemeen welzijn kunnen verwaarloosd worden en die in hun toepassing land en volk ten zegen zijn. Uit die beginselen volgt recht streeks, dat zij een positief-christelij- ken grondslag voor Staat en maat schappij onmisbaar ach, dat zij dien grondslag wil beschermen en wetge ving en bestuur van een positief-cbris- telijken geest doortrokken wil zien. 3. De fundamenten van het Neder- landsche staatbestel wenscht zii te handhaven en te versterken. Iedere vorm van staatsalmacht voert tol ondraaglijke tvrannie. Ons erfelijk nationaal Koningschap is een groot goed en een zegen voor ons volk. De vrijheden van het volk dienen, met inachtneming van de eischen eener gezonde staatsgemeenschap, te worden beschermd. In overeenstemming met zijn ka- ROMAN VAN HANNO FLESSEN. (Nadruk verboden.) 62. M'n hemel.... ik zit hier m'n tijd schandelijk te verpraten! Eigen lijk moest ik allang thuis zijn Hij zit natuurlijk op me te wachten. Eenigszins overhaast wordt de tafel opgeheven Szartossy vergezelt haar tot het Sta tionsplein, waar zij een slede neemt om zich snel naar huis te laten bren gen. Haar aanbod om liaar een eind te vergezellen, wijst hij beleefd maar be slist van de hand. Hij moet nu alleen zijn om orde te scheppen in de chaos van gedachten en gevoelens, die hem beheerschen. Langs een grooten omweg komt hij pas 'savonds uitgeput in Iglerhof aan Mechanisch ontkleedt hij zich en als hij de zakken van zijn colbert ledigt, houdt hij plotseling het doosje met Johanna's ring in de hand'. Nu heb ik het nog niet wegge stuurd. zegt hij half luid tot zich zelf en met deze gedachte, welke zich met 'n zoo onbeteekenende kleinigheid bezig houdt, valt hij in een diepe, droomlooze slaap rakter, geschiedenis en beschaving, moet aan het Nederlandsche volk zijn staatkundige medezeggingsschap door middel van een in vrijheid gekozen volksvertegenwoordiging blijven ver zekerd. Slechts in een onafhankelijk Neder land is het behoud dezer hooge goe deren gewaarborgd. Daarom moet, binnen de grenzen van hetgeen Staat en volk kunnen dragen, een weer macht worden onderhouden, die erop berekend is den vasten wil tot uit drukking te brengen, dat Nederland, allereerst met eigen offers, de onaf hankelijkheid en integriteit van het Koninkrijk zal doen eerbiedigen. 4. Vier groote vraagstukken zijn in dit tijdsgewricht van overheer- schende beteekenis. Beveiliging van de positief- christelijke grondslagen on zer samenleving. Herstel van de juiste orde, in be wuste afhankelijkheid van God, zoo wel in het staatkundige als in het maatschappelijke leven, is het eerst noodige. In het bijzonder voor het maat schappelijke leven vraagt dit: opbouw van een orde, op economisch, sociaal en cultureel gebied, doortrokken van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde, welke haar juiste beteekenis en hechten grondslag vinden in de chris telijke levensbeschouwing. Verdediging van het gezin. Het geheele staatsbeleid moet door- In dé Lantaarn zegt Renate tot Sil vester: Hier zijn de 5000 mark, die ik hij m'n zaakwaarnemer heb opgeno men. Ik heb toch maar 3300 noodig. werpt hij haar tegen. Voor de betaling van die eene schuld, jazegt zij kalm, maar ik denk, dat er nog wel een en ander noodig zal zijn voor verschillende din gen, die je niet kunt voorzien. Waar om zullen we toch over zoo'n kleinig heid zoo breedvoerig uitwijden Bovendien reken ik zelf ook liever met ronde bedragen.... Ik belast je dus met 5000 mark. afgesproken Hij knikt slechts. Mooi, besluit ze met een afwe rend gebaar, daarmee is dan de zaak afgedaan. Ja, maar. ik moet dan mor gen even naar Innsbruck, om daar Dat spreekt vanzelf. Maar nu pralen we er dan ook niet meer over. Ik wil weer eens muziek hooren muziek, Sylvester.... jou muziek.. Vierentwintig uur later. Sylvester is intusschen naar Inns bruck geweest en ditmaal behoefde Renate niet lang op zijn terugkeer te wachten. Veel sneller dan ze gedacht had', heeft hij zijn zaken daar alge- daan. Slechts nauwelijks twee en een half trokken zijn van een werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het gezinsleven, als grondslag voor het behoud van een gezond volk. Arbeid voor ons volk. Ons volk arbeid geven, de werk loosheid terugdringen is christelijke zoowel als nationale plicht. Dit is te vens, meer dan ooit, een onmisbare beveiliging van de christelijke grond slagen van ons volksbestaan. Ordening in het bedrijfsleven. De opbouw van een economisch-so- ciale orde moet doelbewust, worden ter hand genomen, mede om overwoeke ring van het maatschappelijke leven door rechtstreeksche staatsbemoeiing te keeren. Hij moet berusten op sa menwerking van de bedrijfsgenooten en voeren tot zelfdoen, onder toezicht van de overheid, die moet waken voor harmonie lusschen bedrijfsbelang en algemeen welzijn. Door deze gedachten geleid, stelt de uur is hij weg geweest. Een omvangrijke hoeveelheid ïnu- ziekpapier heeft hij meegebracht Sinds hij terug is, werkt hij. Renate's „Gouden Brug" heeft hem sterk aan gegrepen. De grondgedachte van dit werk op muziek te zetten, is iets, wat zoowel zijn hart als zijn gedachten bikomen in beslag neemt. Renate zelf verheugt zich in stilte over dit onver wachte resultaat van haar novelle. Volop genietend van het geluk, dat haar ten deel is gevallen, brengt zij de uren tusschen ochtend en avond door, als aangeslagen accoorden en aarze lend beproefde gamma's gedempt tot haar schrijfhoek doordringen, onder broken door het rythme der heen en weer gaande schreden van den man in de kamer naast de hare. Ja, zelfs het krassen van zijn pen over het pa pier, het ritselen van de vellen is hoorbaar in de diepe stille om haar heen. Al deze geluiden verdichten zich voor Renate tot een melodie van belof te: Nu begint het levenmooi en rijk. vervuld en gezegend. En onwillekeurig vouwt zij haar handen in een samenvloeiing van gedachten ui gevoelens van dank en bede. Een schrille dissonant, gevolgd door een zware bons doet haar eens klaps uit haar mijmering opschrikken. Zij snelt naar het aangrenzende ver trek.... Daar \indt zij den man, in eengezakt naast den vleugel, in een moeizame poging om z'ch op te rich ten. Met een geruststellende handbe weging beantwoordt hij de vraag, die periode de volgende punten op den voorgrond 1. Krachtige toepassing, waar noo dig aanvulling, van de bestaande R.K. Staatspartij voor de komende maatregelen, die aantasting van gods dienstige en zedelijke waarden in ons volksleven en ondermijning van den Staat zelf, voorkomen en onderdruk ken. Nadere regeling van het vereni gingsrecht der ingezetenen, met name van het recht tot vereeniging met staatkundig doel. 2. De werkdadige zorg voor het gezin, in het bijzonder het groote ge zin, moet het staatsbeleid op onder scheiden terreinen beheerschen en be zielen, zoo: bij maatregelen op het terrein van opvoeding en onderwijs; in burgelijk en strafrecht: ter voorkoming van alles wat den zedelij ken grondslag van het gezin kan on dermijnen; in de sociale politiek, in het bij zonder met het oog op de inkomens vorming (kindertoeslagen) en de volkshuisvesting bij maatregelen van werkverrui ming, werkverschaffing en steun aan werkloozen; op fiscaal gebied: rechtvaardige verdeeling van de lasten. 3. Bevordering van de volkswel vaart en krachtige bestrijding van de werkloosheid onder jeugdigen en vol wassenen, door maatregelen lot be houd, verruiming en hetere verdeeling van den arbeid. aanpassing van bouw en werkzaam heid der Nederlandsche volkshuishou ding aan de gewijzigde internationale verhoudingen eenerzijds en aan de eischen van den binnenlandschcn toe stand anderzijds; Verlaging van de lasten, die recht streeks of middellijk op het nationale bedrijfsleven drukken en daardoor de werkgelegenheid nadeelig heinvloe- den; in haar, van angst wijdt opengesperde oogen ligt. Hel is niets, brengt hij er einde lijk met moeite uit, terwijl zijn tandei* in een plotselinge koortsrilling tegen elkaar klapperenDank je Renate heeft hem op een stoel gehol pen, waarin hij vermoeid achterover leunt. Niet bang zijn, kind.'t Lijkt veel erger dan het is. een malaria- aanval een oorlogssouvenir 't heeft niet veel te beteekenen Ik zal direct een dokter laten ha len In geen geval....! protesteert hij heftig. Missch:en heb je wat k'nine in huisof antipyrineof een ander middel tegen koorts. Zij knikt. Gelukkig is haar huis apotheek van alles voorzien, zooals haar eenzaamheid dat vereischt. Terwijl hij zich naar zijn kamer be geeft, maakt zij de medicijn voor hem klaar. Wil je misschien een nat com- pres. stelt ze voor, als ze vol zorg zijn gloeiende wangen ontwaart en zijn, plotseling bijna verglaasden blik. Niet noodig.... en de thermo meter zoek je ook voor niets, ant woordt hij op gemaakt luchtigen toon. Ik ben absoluut niet nieuwsgierig naar m'n temperatuur't Komt er trouwens niets op aan ook.Ik ken dat alles al langer dan vandaag.... 't gaat weer net zoo gauw voorbij als l gekomen is.Je moet alleen niet zulke verschrikte oogen opzetten, Veilig voor Gilep en Keelpl|n bevordering van buitenlandschen af zet, verdediging en stimuleering van de binnenlandsche markt, krachtige uitvoering van openbare werken; bevordering van verkorting van den arbeidsduur; breideling van over-mechanisatie; beperking van den arbeid door vrouwen; uitbreiding van de verplichting tot het volgen van onderwijs. Bescherming van de ontwikkelings mogelijkheid van het levensvatbare kleinbedrijf. 4. Wettelijke regeling van de werk loosheidsverzekering en van de steun- verleening. De steunverleening moet worden ge regeld als een voorziening in de noo- den tengevolge van gebrekkige func tioneering der volkshuishouding, niet als armenzorg. Bij eiken vorm van steun moet nauwgezet rekening worden gehouden met de levensbelangen van de groote gezinnen, ook van die met oudere kin deren. 5. Ordening in het bedrijfsleven door: verderen uithouw van de organi sche samenwerking in bedrijf en on derneming, allereerst door voortvaren de uitvoering, van de bestaande wet ten op bedrijfsorganisatorisch gebied; aanvulling en wijziging van die wetten, ten einde leiding te geven aan de ontwikkeling op economisch en sociaal gebied, in overeenstemming met de eischen eener goed geordende volkshuishouding; instelling van één centraal or gaan, in bevoegdheid, samenstelling en werkwijze geschikt voor de voor-< bereiding van de algemeene wettelijke maatregelen op conomisch en sociaal gebied. kindEn wederom loopt hem een ijskoude rilling over den rug. Zij glimlacht hem toe. Ik denk, dat ik wel gauw zal in slapen.... maar je moet me stellig beloven: geen dokter! Zóó dringend bindt hij haar dit op het hart, dat ze het niet waagt hem door een of ander tegenspraak te ir- riteeren. De besliste toon, waarop hij tegen haar spreekt, stelt haar trou wens eenigszins gerust. Zij vermoedt niet, welk een zeldzame inspanning het den man kost om zoo weinig mo gelijk van zijn miserabelen toestand te laten blijken. Zij legt hem een koud compres op het gloeiende voorhoofd en gaat daar na op een tabouret naast zijn bed zit ten. Hij maakt een afwerende bewe ging. alsof hij wilde verhinderen, dat zij deze plaats inneemt. Zijn gedach ten iaken echter verward en spoedig valt hij in een onrustige koortsachtige slaap Zijn ademhaling is moeilijk en on regelmatig. De trekken van zijn heet gelaat verraden een kwellende span ning. Geen minuut ligt hij stil. Steeds weer schudt Renate zijn kussens op en trekt zij de dekens glad. Zijn toe stand wordt bepaald zorgwekkend, als hij in afgebeten woorden beg'.at te ijlen.... nu eens luid, bijna schreeu wend zelfsdan weer fluisterend en nauwelijks verstaanbaar: (Wordt vervolgd.) e Echo van het Zniden, Waaiwyfesclie en Langstraatsche Courant, Zich verzekeren bij een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DM EEN HALF N1ILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN? De ..NOORD-BRABAND" betaalde in 1936 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden De antiseptische tandpasta lvorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmettings gevaar ln tijden van griep en verkoudheden. T*

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1