RADIO-PROGRAMMA. Overzicht over 1936. Pro test tegen het ingezonden stuk van „Tuinexter" in de Donge- bode. De Raad dezer gemeente kwam Vrij dag 22 dezer in openbare zitting bij een onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Burgemeester Bian- chi. Aanwezig alle leden. Alvorens met de agenda aan te van gen, voelde de Voorzitter zich gedron gen namens den Raad uiting te geven aan de vreugde over het op 7 Januari gesloten vorstelijk huwelijk, dat door geheel het land op zoo treffende en spontane wijze is gevierd. Spr. stelde het zeer op prijs dat ook Geertruiden- berg hierbij niet is achtergebleven en brengt dank aan het feest-comité en allen die op eenigerlei wijze hunne medewerking verleenden. Door het gemeentebestuur werden op dien dag telegrafische gelukwenschen gezonden aan het Bruidspaar en aan H.M. de Koningin. Moge, aldus spr., Gods rijk sten zegen rusten op dit huwelijk en het doen strekken tot heil van Neder land en het Huis van Oranje. Nieuwjaarsrede. Vervolgens wilde de Voorzitter deze eerste vergadering in 1937 benutten om de raadsleden en alle inwoners van Geertruidenberg een in elk op zicht gelukkig Nieuwjaar toe te wen- schen en dank te zeggen voor de vele gelukwenschen die hij mocht ont vangen. Spr. gaf hierna het gebruikelijke overzicht over het afgeloopen jaar. De bevolking vermeerderde dit jaar met slechts 8 personen en telt thans 2808 zielen. Het aantal geboorten bedroeg 70, tegen 74 in 1935; sterftegevallen 25 (30); vestigingen 100 (185) en ver trokken 203 (207). Er werden in 1930 slechts 7 huwelijken gesloten, tegen over 20 in 1935, en dat nog wel ter wijl 1930 een schrikkeljaar was, voeg de spreker er schertsend aan toe. De werkloosheid was op het einde van 1930 iets gunstiger dan einde 1935, doch dat is slechts aan enkele toeval lige omstandigheden te danken en mag hieruit niet geconcludeerd wor den, dat de werkloosheid afneemt. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg 147. Door de gemeente en het Rijk werd in Geertruidenberg aan steun uitgekeerd: in 1934 ƒ24.700; in 1935 ƒ31.000; in 1930 ƒ43.000; welk laatste bedrag zooveel hooger was doordat in 1930 de werkverschaffing werd ingevoerd, waaraan de helft van het uitgekeerde bedrag, dus rond ƒ21.500.werd uitgegeven. Deze cijfers, aldus spr., stemmen nog steeds somber en geven nog wei nig verbetering in den toestand te zien. Hij hoopt echter, dat ook Geertrui denberg spoedig moge deelen in de opleving, waarvan links en rechts ge wag wordt gemaakt. Spr. brengt ten slotte den Raad dank voor zij nmedewerking en den gem.- secretaris en het overig gemeente-per soneel voor de wijze waarop zij hun taak vervullen. Ook voor 1937 doet hij een beroep op aller medewerking. De heer de Kroon dankt als oudste raadslid den voorzitter voor zijn goede wenschen en wenscht hem wederkee- rig voor zich en zijn gezin een Zalig Nieuwjaar toe. De notulen der vorige vergadering worden hierna voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Mededeeling proces-verbaal van kas-opnanie over het 4e kwartaal '36. Alles werd in orde bevonden. 2. Voorstel van B. en W. tot hel houden van de gebruikelijke verpach tingen en aanbestedingen in 1937. Wordt goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot het rooien en verkoopen van ongeveer 55 iepenboomen. De heer Boon informeert naar de wijze van verkooping, n.l. bij inschrij ving of bij opbod, in kavels of in massa. De Voorzitter zegt, dat meestal in kleine kavels wordt verkocht, doch alle mogelijke manieren zijn reeds ge probeerd, maar het is moeilijk voor uit te zeggen welke manier het meest opbrengt. Besloten wordt ditmaal eerst in ka vels en daarna in massa te verkoopen. 4. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der gemeentebegrooting dienst 1936. Deze wijziging, welke in hoofdzaak het gevolg is van de hoogere uitkee- ring van steun en werkverschaffing, wordt goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de op 13 November 1936 vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs in de gemeente Geertrui denberg. Deze wijziging schept de mogelijk heid om ook van diegenen die niet in de rijks-inkomsten- en vermogensbe lasting zijn aangeslagen, schoolgeld te heffen, berekend naar de huurwaarde hunner woning. Wordt goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen van de verorde ning op de heffing van besmettelijke ziekte-gelden. Wordt na eenige toelichting van den voorzitter goedgekeurd. 7. Vaststelling rekening Stedelijke Godshuizen dienst 1935. B. en W. stellen voor, gezien 't rap port van het Centraal Bureau voor Verificatie, de rekening goed te keu ren. De heer Dirven vraagt nadere in lichtingen over den post van 100. vergoeding aan den heer Staal voor gedeeltelijk onbruikbaar geworden land. Deze vergoeding komt spr. erg hoog voor. Wethouder Sassen vraagt welke vergoeding naar het oordeel van den heer Dirven gegeven had moeten wor den, waarop deze zegt, niet te kunnen antwoorden als hem geen nadere ge gevens over de oppervlakte, enz. van het betreffende perceel bekend zijn. De Voorzitter meent, dat het college van regenten toch zeker wel zal heb ben overwogen of de toegekende ver goeding al of niet billijk was en vraagt den raad of hij de rekening kan vast stellen. De heer ükkerse zou eerst willen weten, hoe dat zit met die toegekende vergoeding van 1ÜU. De Voorzitter zegt, dat de Raad na dere inlichtingen hierover kan vragen, doch de goedkeuring der rekening be doelt hierop niet te wachten, daar volgens het rapport de rekening juist is en de uitgekeerde bedragen met de bewijsstukken overeenstemmen. De heer de Kroon licht nader toe, dat dergelijke aangelegenheden door 't bestuur der Godshuizen eerst in han den worden gesteld van een commis sie voor landerijen. Wijl deze deskun digen gegronde reden voor deze ver goeding aanwezig achtten, kon spr. hiermede ook accoord gaan. De heer Dirven vraagt, uit welke heeren die land-commissie bestaat. Het blijken te zijn de heeren Allard, Santbergen, Oomen en Staal. De Raad besluit met 4 tegen 3 stem men om bij de Godshuizen nadere in lichtingen in te winnen over de toe kenning van deze vergoeding van 100. Vóór stemden de heeren Dirven, Voermans, Sassen en Okkerse, tegen de heeren de Kroon, v. d. Loo en Boon. De rekening wordt goedgekeurd. 8. Benoeming van een lid der com missie van plaatselijk schooltoezicht wegens periodieke aftreding van den heer G. A. v. Alphen. De heer van Alphen wordt gekozen met 6 stemmen tegen 1 op den heer P. A. M. de Wit. 9. Benoeming van leden van de commissie tot wering van schoolver zuim wegens periodieke aftreding op 15 Januari 1937. Herkozen werden de heeren F. J. v. Gelderen, G. J. Offermans, J. Mulders, G. J. Dupont en W. A. v. d. Loo. 10. Ingekomen stukken. Van de Godshuizen is bericht ont vangen, dat zij bereid zijn de steen- kolentoeslag voor hunne rekening te nemen. De Voorzitter acht een woord van dank aan de Godshuizen voor deze finantieele hulp aan de gemeente wel op zijn plaats. Van Ged. Staten is bericht ontvan gen, dat de beslissing omtrent de nieu we begrooting wordt verdaagd. Van den Commissaris der Koningin is een verzoek ontvangen om de ver ordening regelende de benoembaar heid en de bezoldiging van veldwach ters te herzien, in verhand met even- tueele benoeming van capitulanten. De dienstjaren door den capitulant in militairen dienst doorgebracht, tellen bij de bepaling van zijn bezoldiging niet mede, zoodat een capitulant met de minimum jaarwedde begint. Wordt goedgekeurd. Een schrijven van Ged. Staten in zake een bijdrage uit de gemeentekas in het Borgstellingsfonds voor den middenstand, alsmede de kwestie van de deelname der gemeente in 't stam kapitaal van dit fonds, wordt tot de volgende vergadering aangehouden, daar B. en W. deze aangelegenheid eerst nog eens nader willen bespreken. Besloten wordt verder de vergun ning aan de Bataafsche Import Mij. tot het plaatsen van een benzinepomp op gemeentegrond in te trekken we gens opheffing van de pomp bij Mout- liaan. Eveneens wordt ingetrokken het be sluit tot verkoop van grond aan Bel- laard, welke verkoop niet is doorge gaan. Tekort Feestcomité. Van het Comité, belast met de or ganisatie van de plaatselijke feestvie ring op 7 Januari j.I., is bericht in gekomen, dat door samenloop van om standigheden een nadeelig slot van ƒ25.is ontstaan, met verzoek dit voor rekening der gemeente te nemen. De Voorzitter zegt, dat de Raad be sloten had een bedrag van 125. beschikbaar te stellen. Dit bedrag is reeds met 32.overschreden, want de gemeente gaf 100.— subsidie, be taalde de kosten van de feestverlich ting, zijnde 25.en bovendien het arbeidsloon van den timmerman voor het aanbrengen der feestverlichting, zijnde ƒ32.B. en W. zijn van mee ning, dat de extra-subsidie van 25. die thans nog gevraagd wordt, niet behoeft te worden toegestaan, daar de ingezetenen royaal hebben bijgedragen en met dat bedrag plus de gemeente subsidie had men een behoorlijk feest kunnen opzetten. De heer De Kroon zou het nogal erg vinden voor de leden van 't feest comité, die, zooals de Voorzitter zelf getuigde, toch goed hun best gedaan hebben, nu met den strop zaten te kijken. De heer van der Loo vindt, dat ze niet erg zuinig zijn geweest. Vroeger beschikte men gewoonlijk over heel wat minder middelen en toch was er nooit een tekort. De heer Okkerse, lid van het feest comité, betoogt, dat de korte tijd van voorbereiding en de wintertijd waar in het feest viel, oorzaak waren, dat alle kosten niet precies te ramen wa ren en zoodoende is het comité voor onverwachte tegenvallers komen te staan. Verschillende van deze posten worden door spr. genoemd en hij hoopt dat de Raad alsnog die 25.wil toe staan. De heer Dirven meent dat de raads leden voor dit geval maar eens over hun hart moeten strijken. In omvraag gebracht, wordt met 5 tegen 2 stemmen besloten die 25 als nog toe te staan. Alleen de beide wethouders stem den voor het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken. Ingezonden stuk Dongebode. De heer De Kroon zegt, naar aan leiding van een ingezonden stuk in De Dongebode, onderteekend door „T uinexter", dat heel Geertruidenberg zijn afkeuring hierover heeft uitge sproken en dat ook hij en misschien wel de geheele Raad, zeer getroffen en ontstemd zijn over dergelijk geschrijf. Zij vinden het allertreurigst dat de burgemeester, die toch alles voor de inwoners over heeft, hierin wordt be- leedigd en in het belachelijke gesteld. Er kunnen wel eens moeilijke omstan digheden zijn, waarin hij niet iedereen zijn zin kan geven, maar dan ligt dat niet aan den burgemeester, want die heeft ook de voorschriften van hoo- gerhand op te volgen. Hij zal de inen- schen toch steeds fatsoenlijk behan delen. De Voorzitter zegt, dat het hem ge noegen doet, dat men zijn afkeuring uitspreekt over dit ingezonden stuk, dat door hem natuurlijk allerminst bewonderd wordt. Hij wil niet ingaan op de persoonlijke aanvallen die meer zijn privé-aangelegenheden betreffen, doch op twee zaken, die hem in zijn kwaliteit van burgemeester aangaan, wil hij nog even terugkomen. Aan der gelijk afkeurenswaardig geschrijf on der een schuilnaam, van een „held in de duisternis" wil hij niet meer aan dacht besteden dan noodig is. Er werd van spr. gezegd dat hij een werklooze die hem wenschte te spre ken, eerst een half uur liet wachten. Dat kan iedereen overkomen; als spr. druk aanloop heeft wordt ieder op zijn beurt geholpen, maar voor ieder een, ook voor de werkloozen, is spr. steeds te bereiken. Dat spr. iemand zou laten wachten „omdat het maar een werklooze is" is een ongepaste beschuldiging. Wanneer een steuntrekker een ver dienste van 0.50 niet heeft opgege ven, dan is spr. verplicht hem daarop te wijzen. Die steuntrekker krijgt dan een waarschuwing en als het herhaal delijk voorkomt wordt hij gestraft met inhouding of zelfs met stopzetting van steun. Dat weet men toch van te vo ren; dat is voorschrift en dat kan men spr. toch niet als verwijt in de schoenen schuiven. De laatste maan den is dat echter niet voorgekomen. Verder wil de Voorzitter op dit stuk niet ingaan. De heer Sassen brengt hulde aan den heer de Kroon, die het schrijven van dergelijke ingezonden stukken aan de kaak stelt, waarmee spr. het volkomen eens is. Spr. hoopt dat ook de anderen leering zullen trekken uit dit geval en men elkaar met eerlijke middelen zal bestrijden. Ook bij een andere gelegenheid was men lang niet ridderlijk te werk gegaan. De heer van der Loo vindt het niet fair van den heer Sassen dat deze nu weer die oude kwestie op het tapiji brengt, waarover, volgens afspraak, nooit meer gesproken zou worden. Nu begint hij weer een hak te zetten. De heer Sassen zegt, slechts er op te willen wijzen, dat dergelijke dingen de rust verstoren en niet meer dienen voor te komen. De heer v. d. Loo merkt nog op, dat de heer Sassen hetzelfde vroeger ook beloofd heeft, doch nu komt hij er weer mee voor den dag. De heer Okkerse maakt van de rondvraag gebruik om de aandacht van B. en VV. te vestigen op een weg nabij het station die door bussen van de B.B.A. wordt stuk gereden en op een gat in het z.g. Wandellaantje, waaraan de Voorzitter aandacht zal schenken. Voorts vraagt de heer Okkerse of het „Museum" eigendom der gemeen te is. De Voorzitter antwoordt bevesti gend. Het moet beschikbaar blijven voor openbare diensten. Spr.'s wensch was er een oudheidkamer in te rich ten, doch daar zijn eenige duizenden guldens voor noodig en die zijn voor eerst nog niet beschikbaar. Afscheid Weth. Voermans. Weth. Voermans, die wegens zijn benoeming tot controleur der werk- loozensteunregeling als wethouder en raadslid aftreedt, brengt B. en W. dank voor zijn benoeming en voor de pret tige samenwerking in dat college. Hij hoopt ook in de toekomst op de me dewerking van dat college te mogen rekenen. Ook den Raad zegt hij dank voor de aangename samenwerking. De Voorzitter brengt den heer Voer mans dank voor hetgeen hij als wet houder en als raadslid voor de ge meente heeft gedaan. Spr. heeft het altijd in hem gewaardeerd, dat hij, nieuweling zijnde in het college van B. en W„ zich steeds zooveel moeite gegeven heeft om zich in alle zaken in te werken. Ook de samenwerking is steeds van aangenamen aard geweest. Spr. wenscht hem in zijn verdere loop baan veel succes en als hij denzelfden ijver als voorheen aan den dag blijft leggen, dan is spr. overtuigd, dat hij met succes en tot eigen voldoening zijn nieuwe betrekking zal vervullen. De heer Dirven informeert, wanneer een nieuwe wethouders-henoeming plaats heeft, waarop de Voorzitter antwoordt, dat binnen 8 dagen een nieuw raadslid benoemd wordt ver klaard. Als deze dan zoo spoedig mo gelijk laat weten of hij zijn benoeming aanvaardt en de noodige stukken in zendt, kan de wethoudersverkiezing spoedig plaats vinden, wat wel zeer gewenscht is. Hierna sluiting. DONDERDAG 28 JANUARI 1937. HILVERSUM 1875 M. A. V. R. O. HILVERSUM 301.5 M. K. R. O. N C. R. V. K R. O. N C. R. V. VRIJDAG 29 JANUARI 1937. HILVERSUM 1875 M. V. A. R. A. V. P. R. O. V. A. R. A. A. V. R. O. V. A. R. A. V. P. R. O. V. A. R. A. V. P. R. O. V. A. R. A. HILVERSUM 301.5 M. N C. R. V. ZATERDAG 30 JANUARI 1937. HILVERSUM 1875 M. V. A. R. A. \r. P. R. O. V. A. R. A. V. P. R. O. V. A. R. A. HILVERSUM 301.5 M. K R. O. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF WAALWIJK. DONDERDAG 28 JANUARI 1937. Programma 1 Hilversum 1875 M. Programma 2: Gemeenteraad Geertrniflenberé. 8,00 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelconcert. 11.15 Voordrachten. 11.35 Edwin Walker and his Tiptica Orchestra. 1.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 De Vrouw binnen en buiten haar huis. 3,00 Naai en borduurcursus. 3,45 Orgelspel. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek.' 1.45 Hoorspel: Paddeltje, de scheepsjongen van Michlel de Ruyter. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 0.30 Sportpraatjc. 7.05 Pianospel. 7.30 Engelsche les voor gevorderden. 8.00 Nieuwsberichten. 8.10 DramaHet meisje van Arlès. 10.10 Gramofoonmuziek. 11.00 Nieuwsberichten. Het AVRO-Dansorkest. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Morgenconcert. 10.00 Leger des Hcilskwartlertje. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Weerbercihten. 12,15 Het KRO-orkest. 1,00 Gramofoonmuziek. 1.20 Het KRO-orkest. 2,00 Cursus fraaie handwerken. 3,00 Gramofoonmuziek. 3,15 Vrouwenhalfuurtje. 4,00 Bijbellezing. 5,00 Cursus handenarbeid. 5.30 Hoorspel door een voordrachtclubje. 0.00 Populaire orkestwerken. 0.30 Lezing: Gulden schoven van Gods Akker. 7.15 Wat er op de wereld gebeurt. 7.45 Een kwartiertje radio-reportage. 8,00 Weer- en Nieuwsberichten. 8,15 Concert door het Bloemendaal's Chr. Ge mengd Koor. 9.45 Nieuwsberichten. 9.50 Gramofoonmuziek. Schriftlezing. 8,00 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgenwijding. 10.20 Vertellingen rond de bewaarschool. 10,40 Gramofoonmuziek. 11.15 Voordracht door Adolf Bouwmeester. 11.30 Gramofoonmuziek. 12,00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 1,30 Gramofoonmuziek. 2,30 Zuid-Afrikaansch Programma. 3,15 Dansmuziek door het AVRO-Dansorkest. 1.00 Opera: Carmen. 5.00 Jaap Kindervriend vertelt. 5.30 Ramblers VARA-Dans-orkest. (5.30 Politiek Radio-journaal. 6.50 Eva Busch zingt. 7.00 Russische literatuur. 7.20 Eva Busch zingt. 7.30 Nieuwsberichten V.G.P. 7.35 Lezing: Hoe de Bijbel tot ons kwam. 8,00 Concert. 8.30 Lezing: Menschen en Dieren. 9,00 Humoristische Cantate: De Schipbreuk. 10,30 Nieuwsberichten. 10.10 Avondwijding. 11.00 Graniofoomnuziek. 8,00 Schriftlezing en meditatie. 8.30 Morgenconcert. 10,30 11.00 12,15 1,00 2,30 3,00 1,00 4,45 6.00 6.30 7.00 7.15 7.45 8,00 8.15 9,00 9.20 10,30 11,00 Morgendienst. Orgelspel. Gramofoonmuziek. Het ensemble van der Horst. Lezen van Chr. Lectuur. Gramofoonmuziek. Zangrecital. Trio's van Schumann en Dvorak. Halfuur Gramofoonmuziek. A. J. Herwig: Een paar minder algemeen bekende, maar zeer mooie, een-jarige zaaiplanten. Persber, Ned. Chr. Persbureau. Literair halfuurtje. Een kwartiertje radio-reportage. Weer- en Nieuwsberichten. Het NCR V-orkest. Causerie voor middenstanders. Het NCRV-orkest. Het Kerkkoor van de Russiscli-Orthodoxe Theologische Hoogcscliool te Parijs. Grnmofoonmuziek. Schriftlezing. 8,00 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgenwijding. 10,20 Uitzending voor de arbeiders in de Con- tinu-bedrijven. 12,00 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmkwartiertje. 2,15 Melody Circle. 2,40 De Boschplan-tentoonstelling. 3,05 Melody Circle. 3,15 Schaken. 3,30 Concert door de Arb. Zangver. De Stem des Volks. 4.10 De Economische toestand in het vierde kwartaal 1936. 4.30 De Flierefluiters. 5.00 Men vraagt en wij draalen...... 5.40 Letterkuundig overzicht. 6.00 Orgelspel. 7,00 West-Frlesche uitzending. 7.30 Bijbelvertellingen. 8,00 Herhaling van S.O.S.-berichten. 8.03 Nieuwsberichten en VARA-Varia. 8.15 Buikspreken, Spinnen en Muggen en wat verder ter microfoon gebracht zal worden. 9,00 Concert. 9,12 Voordracht door Carel Rijken. 9,25 Concert. 9.40 HoorspelNaar het Bal-Masqué. 10,00 Nieuwsberichten. 10,05 Het VARA-Groot-orkest. 11.00 Wij vragen Uw aandacht voor 11.05 Populaire Gramofoonmuziek. 8,00 Wij beginnen den dag 8,15 Morgenconcert. 10,00 Muzickuitzending voor fabrieken. 10,30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12,00 Weerberichten. 12,15 De KRO-Melodisten. 2,00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2,30 Het KRO-orkest. 3,05 Kinderuurtje. 4,05 Gramofoonmuziek. 4.15 Het KRO-orkest. 4,50 Gramofoonmuziek. 5,00 Het KRO-orkest. 5.30 Grnmofoonmuziek. 5.45 Het Zingende Kamp. De Katli. Verkenners. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.15 Maria Lichtmis. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8,00 Nieuwsberichten en KRO-Mededeelingcn. 8.10 Lichtbakens. 8.30 Onze Zaterdagavond. 10.30 Nieuwsberichten en gramofoonmuziek. 10,40 Uit de wereld van de film. 10.55 De KRO-Boys. 11.30 Gramofoonmuziek. Wijziging in programma voorbehouden.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2