EdeBont-v.Hulten Gemeenteraad Waalwijk. Heerenkleediog naar maat welk vermoedelijk van een vrachtauto is gevallen. Voorts is nog gevonden een zwarte portemonnaie met inhoud. In lichtingen op het politie-bureau. Vergadering R.K. Vrouwenbond. Donderdagavond j.l. bad in de zaal van den R.K. Gildenbond, alhier, de algemeene vergadering plaats van den R.K, Vrouwenbond welke werd opgeluisterd met liedjes en voordrachten, van den bekenden voordrachtkunstenaar den Heer Henri 't Sas. De vergadering welke goed be zocht was werd geopend door de presidente Mevr. Hollmans-van der Schoot, die de aanwezigen, alsmede den heer Henri't Sas verwelkomde. Mede namens den geest, adviseer pastoor Heezemans, die verhinderd was de vergadering bij te wonen, wenschte de presidente bij deze eerste vergadering in 1937 allen een Zalig Nieuwjaar en sprak de hoop uit dat met aller medewerking, waarmede zij speciaal het aan werven van nieuwe leden bedoelde de Vrouwenbond een nieuw tijd perk van bloei moge tegemoet gaan. Verder deelde spr. mede dat in de November-vergadering door bet bestuur werd candidaat gesteld Mevr. Charpentier in de vacature voor Mej. Hendriks St. Antonius- parochie en daar geen tegencandi- daten werden gesteld Mevr Char pentier dus in het bestuur is gekozen en haar benoeming aan vaardt. Na een felicitatie aan 't nieuwe bestuurslid had de presidente nog enkele mededeelingen. De kookcursus die gratis voor de leden gegeven wordt, vangt aan op 1 Februari a s. de volgende lesdagen worden door de leerares nader geregeld. De lessen worden gegeven in het K. J. V. huis en om allen in de gelegenheid te stellen deze te volgen zijn de urén gesteld van 3 5 en van 6.30—8 30. De deelneemsters wordt verzocht hun lidm.kaart van den Vrouwenbond mee te brengen. Vervolgens kon spr. mededeelen dat op 25 Februari Mgr. Frencken een lezing komt geven over »De opbouw in het gezin«. Het bestuur rekeDt op een groote belangstelling voor dit belangrijke onderwerp. Hierna gaf zij het woord aan den Heer Henri 't Sas, die verder den avond vulde met humoristische schetsen en levensliedjes, aan de piano begeleid door Mej. Gragtmans. Het optreden van den heer 't Sas oogstte grooten bijval vooral «Suske Tesselt« viel bijzonder in den smaak en verwierf een gul applaus. Aan het slot sprak de presidente namens de aanwezigen een hartelijk dankwoord voor het gebodene en dankte ook Mej. Gragtmans voor haar welwillende medewerking. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. R. K. Handels-, Kantoor en Winkelbediendenbond „St. Franciscus van Assisië. De afdeeling Waalwijk van boven, genoemden bond hield Woensdag avond eene algemeene vergadering in de achterzaal van het hotel Verwiel, welke zich slechts in geringe belangstelling mocht verheugen. De heer van de Ven opende de vergadering, wenschte de leden der afdeeling een zalig nieuwjaar en sprak de hoop uit dat 1937 ook in materieel opzicht een goed jaar zou zijn. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, volgden eenige mede deelingen omtrent het reglement der weikloozenkas, o.a. de kennisgeving van den minister, dat personen boven 65 jaar in de toekomst van de werkloozenkas zijn uitgesloten Na nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard werd de ver gadering door den Voorzitter met den christelijken groet gesloten. De voorzitterskeuze moest op nieuw worden verdaagd. JUBILEUM-HERDENKING. Vandaag herdenkt de heer P. van Drongelen te Vrijhoeve-Capelle den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad der Timtur-schoenfabriek en op de gebruikelijke wijze werd de jubila ris gehuldigd. In tegenwoordigheid der chefs werd hij door de directie in har telijke bewoordingen gehuldigd en hem een cadeau onder enveloppe aangebo den. Hierbij bleef het echter niet; de heer van Drongelen was de eerste jubilaris die een bijzonder en blijvend geschenk in ontvangst had te nemen. De firma heeft n.l. bij de bekende firma Vos van Kempen en Begeer een medaille laten slaan, die aan eene zijde de afbeelding geeft van de Timtur- fabriek waaronder het bekende fa brieksmerk en aan de andere zijde rondom den rand den naam: Timmer mans van Turenhout Waalwijk met in t midden de plaats voor de opdracht, n.l. den naam van den jubilaris met de jaartallen. Het is een zeer geslaagde, kunstvol bewerkte medaille, die in zilver wordt uitgereikt (buiten de gewone erken ning) aan jubilarissen van 25 en 35 jaar en in goud bij 40 jarige jubilea. Tegelijk met van Drongelen ontvin gen nog de volgende leden van 't per soneel die reeds een jubileum herdacht hebben deze medaille in zilver, de hee- ren: A. Papenhoven 1909—-1934; W. Bakkeren 1911—1936; A. de Ruijter 1904—1929; B. de Peffer 1901 1926; C. Muskens 19071932; B. van Don gen 1912-1937j «M»4| in goud, de heeren: J. Ophorst 1897 1937; F. v. d. Gouw 1895—1935; W. Kuijsten 1889—1929; H. van Her- wijnen 18941934. Het zal voor eenieder begrijpelijk zijn dat dit prachtige souvenir, deze bijzon dere daad, dit blijk van waardeering tegenover 't personeel door allen en terecht zeer op prijs wordt gesteld. R. K. W. V. St. Clemens. In de algemeene vergadering der R.K.W. V. in de St. Clemens parochie werd de heer Johan Maas tot penningmeester gekozen, terwijl de heer v. d. Hoven mededeelde, dat hij ontslag nam als Voorzitter. In de eerstvolgende vergadering zal in deze vacture worden voorzien. ALGEMEENE VERGADERING BURGERWACHT. Vrijdagavond j.l. had in Hotel De Twee Kolommen de algemeene leden vergadering plaats der Waalwijksche Burgerwacht. De Voorzitter, de heer Meijs, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Ver der zeide hij nog dat de opkomst bij de schietwedstrijden over het alge meen wel goed kon worden genoemd doch dat er nog meer leden in het komende jaar werden verwacht. Hierna kwamen aan de orde: 1. Vaststelling notulen vorige ver gadering, welke werden goedgekeurd. 2. Verslag van den Voorz. over het afgeloopen vereenigingsjaar. De Voorzitter zeide, dat er 1 Jan. 1936 100 leden waren, terwijl er in het afgeloopen jaar 43 zijn bijgeko men, totaal dus 143. Verder dat bij de schietwedstrijden de volgende resul taten zijn behaald: Afd. Centrum 223 personen, gemid deld 18; afd. Zuid 305 25; afd. Be- soijen 260 21; afd. Baardwijk 152 12. 3. Vaststelling rekening over 1936. De hoofdcijfers zijn: 1 Jan. 1936 in kas ƒ78.19; inkom sten over 1936 ƒ460.uitgaven over 1936 ƒ462.12 zoodat het aanwezige kasgeld op 1 Jan. 1937 bedroeg 76.07. 4. Voorstel wijziging statuten. In de art. 7, 8 en 10 werd een kleine wijziging aangebracht betreffende de geldmiddelen. Deze kon echter dooi de vergadering niet worden goedge keurd, daar niet de helft van het aan tal leden aanwezig was. 5. Vaststelling Huishoudelijk Re glement. Dit werd door den Voorzitter voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. 6. Mededeelingen. a. Het bestuur deelt dan mede. dat besloten is om tot oprichting van een Vaandelfonds over te gaan, waarvoor de batige saldi gedeeltelijk zullen worden aangewend. Na besprekingen werd echter deze aangelegenheid tot volgend jaar uitgesteld. b. Verder is er een nieuwe regeling gekomen betreffende de schietwed strijden. Na verloop van 5 maanden zullen n.l. de wedstrijden gehouden worden, waarvan de deelname als volgt gere geld is: Er wordt van iedere sectie een 6-tal gekozen, dat elkaar zal bekampen, terwijl verder de secties afzonderlijk nog zullen prijsschieten, waarbij ieder een prijs kan behalen. e. Dan werd nog door het Be stuur voorgesteld om den Edelachtb. Heer Burgemeester Moonen tot eere voorzitter te benoemen, wegens de groote verdiensten die hij voor de plaatselijke Burgerwacht gehad heeft. Dit besluit werd met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Rondvraag. Hierbij merkt de heer Klerx op, dat er straks op gewezen is, dat Baard wijk niet zoo'n goed figuur heeft ge slagen bij de wedstrijden^ wat de op komst betreft. Dit wordt duidelijker, wanneer men weet, dat de afd. Baard wijk slechts 2o leden telt. Hiervan zijn er 10 nooit geweest, zoodat er 15 over blijven. Wanneer er van deze 15 nu geregeld ongeveer 12 opkomen, dan komt het resultaat der wedstrijden toch wel in een ander licht geplaatst. Het bestuur kan zich hier ten volle mee vereenigen en verzoekt den heer Klerx om deze 10 achterblijvers extra aan te sporen. Hierna werd de vergadering ge sloten. Maandag 1 Febr. zal een nieuwe vergadering belegd worden in zaal 19 van het gemeentehuis, voor goedkeu ring van de statutenwijziging, waar voor de leden nogmaals worden uit- genoodigd. Vergadering R.K. Fabrieksarbei- dersbond „St. Willibrordus1' Groep Lederbewerkers. Afd. Waalwijk Woensdag 27 Januari hield bo- venstaandeafdeeling eene algemeene vergadering in den R.K.Gildenbond, onder leiding van den 2en Voorz den heer A. Stokwielder, wegens vertrek van den Voorzitter, den he2r Casteleijns, Tegenwoordig wa ren de Eerw. Adviseur, kapelaan van Rooij en de groepsvoorzilter, de heer C. Roesten berg. Na opening werden de notulen door den secretaris, den heer N. v. Gorcum, gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Het bestuursbesluit om f 40 f 50 uit de afdeelingskas beschik baar te stellen \oor den a.s. werk. oozendag, wordt goedgekeurd. De heer Roestenbcrg geeft nu een overzicht omtrent de actie inzake het collectief arbeidscontract vanaf de opzegging door de Federatie tot op heden. Hij memoreert de staking aan de ,,.Tumbo"-fabriek te Veld hoven en 't conflict bij Hilvaria te Hilvarenbeek en tal van andere meestal scherpe acties, o,a. te Dongen, Moergestel enz. 't Gevolg is geweest dat we sedert 1 Januari (practisch 1 Oclober 1.1.) weer een C.A O. met de Federatie en verschillende nieMeden der Fe deratie hebben gesloten, waarin de voornaamste wijzigingen zijn de mogelijkheid van scherpere controle op naleving,centraal Kindertoeslag fonds dat waarschijnlijk 1 Februari a.s. in werking treedt, de mogelijk heid om tusschentijds het loonartikel te wijzigen; dit laatste speciaal in verband met de mogelijkheid van prijsstijging door de devaluatie, in welk geval loonsverhooging 'n acute eisch kan worden/ Alle wijzigingen die als zoovele verbeteringen zijn aan ts merken. Verder geeft hij een uitvoerige uiteenzetting van 't afsluiten van 't contract bij Bata te Best en wat zich injverband daarmee heeft af gespeeld. Van Haren's Schoenfabriek heeft tevens het contract aanvaard. Al met al, de vakorganisatie heeft in 't afgeloopen jaar wel zeer vruchtbaar werk kunnen doen en ook gedaan. De werkgevers met wie tot nu toe geen C.A.O. kon worden afgesloten, moeten daartoe bewogen worden op de eerste plaats door onderling overleg en in het andere onver hoopte geval door actie. De mede werking van alle leden wordt daar voor gevraagd, ook voor behoorlijke naleving der C.A.O. waar deze reeds geldt. Hij wijst erop dat ook in andere opzichten nog veel en dringend werk voor de vakbeweging is te doen waarvoor hij aller steun vraagt, waar trouw aan de organisatie vooral in deze tijden een gebiedende eisch is. Er ontspon zich een geanimeerde gedachtenwisseling en dito rond vraag. Het bestuur stelde nog voor vrouwelijke leden in de toekomst een gratificatie te geven van max. f25,— al naar gelang den duur van haar lidmaatschap, als ze een kerkelijk huwelijk aangaan en uit de fabriek treden; dit voorstel werd aangenomen, alsook 't voorstel om in de vacature in 't bestuur een vrouwelijk lid te stellen, om te trachten het aantal vrouwelijke leden uit breiden. Daaina werd deze geanimeerde vergadering met den Chr. groet gesloten. Oudersavond. In de groote zaal van den R.K Gildenbond werd gisterenavond een oudersavond gegeven vanwege de St. Petrusscholen alhier. De belangstelling van de zijde der ouders was zeer groot en het is als gewoonlijk weer een zeer geslaagde avond geworden waarop de organi sators, de excecutantjes en de vele bezoekers met genoegen kunnen terugzien. Door den Eerw. Br. Overste werd de avond geopend met een behartens- waardige woord speciaal tot de ouders. Een sterk, uitstekend geschoold en wat ook een voorname factor is, goed gediciplineerd jongenskoor, onder leiding van Br. Alouisio, voerde een 9 tal alleraardigste zang nummertjes uit, die buitengewoon in den smaak vielen en telkens een dankbaar applaus ontlokte. De piano-begeleiding was bij Br. Felicius in vertrouwde handen. Een zeer belangrijk en leerzaam onderdeel van het programma vormde de rede van Br. Oscar B D.O. over het onderwerp«Huisgezin, Kerk en School In welgekozen en bevattelijke bewoordingen zette de eerw, spreker uileen hoe ieder dezer 3 instellingen zijn eigen functie had, welke zij echter niet onafhankelijk doch alleen afhankelijk van elkaar konden ver. vullen. Waar zijn gehoor grootendeels uit vaders en moeders bestond ruimde hii de meeste nlaats in aan de he. Gisterenavond kwam de Raad onzer gemeente in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den Edel achtb. heer burgemeester E. C. Moonen. De heer J. Thijssen fungeerde we gens ziekte van den heer van Mierlo als secretaris. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Voorzitter: Het jaar 1936 zal zeer waarschijnlijk en naar wij hopen en vertrouwen het jaar zijn dat de meest ongunstige crisis curven zal vertoonen van alle jaren die achter ons liggen, doch het heeft ons de zoogenaamde muntcorrectie ge bracht waardoor een hoopvoller ver schiet is geopend. Zou ik nu gegevens verstrekken en nabeschouwingen houden over 1936, dan zouden die niet anders dan een somber licht kunnen werpen op den economischen toestand van onze ge meente en dan zou die toestand aldus geschetst eigenlijk niet goed vereenig- baar zijn met de goede verwachtingen die men koestert tengevolge van de de valuatie. Het zou er iets van hebben of men op den eersten schoonen zonnigen dag van het jaar de schaduw zou gaan opzoeken. Ik heb daarom besloten ook dit jaar mij slechts te bepalen tot het aanbieden van mijn beste wenschen, voor U, Uwe gezinnen en bedrijven. Ik hoop dat de ontwikkeling van industrie en handel zoodanig zal zijn, dat ik het volgend jaar cijfers zal kunnen geven, die een weerspiegeling zijn van gunstiger eco nomische verhoudingen in onze ge meente. De heer Roxs dankt namens de Raad den voorzitter voor de wenschen en wenscht hem wederkeerig voor zich, voor zijn geachte familie en voor de geheele gemeente een gelukkig nieuw jaar toe. Begrooting 1937 goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat dezen middag bericht is ontvangen dat Ged. Staten de begrooting voor 1937 heb ben goedgekeurd. De onder 2 en 3 op de agenda voorkomende missieven van Ged. Staten, betreffende de begrooting behoeven dus niet in behandeling te komen. 1Ingekomen stukken. aVan de Gedeputeerde Staten: 1Vastgestelde gemeentereke ning over 1935. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 December 1936 tot aan wijzing van de takken van dienst, bedoeld in artikel 252, eerste lid, der gemeentewet. 5. Goedgekeurde beheersveror- dening voor de gemeentebe drijven, vastgesteld bij raads besluit van 30 December '36. 6. Goedgekeurde raadsbesluiten van 30 December 1936 tot wij ziging der begrooting 1936. b. Van verschillende personen. Mededeeling aanneming hunner herbenoeming als bestuurslid van verschillende commissiën en andere instellingen. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Verder zijn ingekomen een nota van aanmerkingen van Ged. Staten over de ingezonden schoolgeldregeling. De meeste dezer bemerkingen zijn van administratieven aard. De voornaamste wijziging komt hier op neer, dat Ged. Staten bij de bepaling van het schoolgeld zoowel naar de ge mengde hoofdsom van de inkomsten van de vermogensbelasting, als naar de huurwaarde der personeele belasting in minimum en maximum gelijk moe ten zijn. Door de minimum huurwaarde te be palen op 4.50 in plaats van op 5 meenen B. en W. op de eenvoudigste wijze aan de wenschen van Ged. Sta ten tegemoet te komen. De raad gaat hiermede accoord. 2. Aanbieding gemeenteverslag over het vijfjarig tijdvak van 1931 tot en met 1935. Wordt goedgekeurd. 3. Voorziening in de vacatures van lid der commissie tot wering van schoolverzuim en van lid der com missie van toezicht op het l.o., ont staan door de ontslagname van den heer C. N. van Haren als zooda nig. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt gekozen de heer P. Vermeer met 12 stemmen, te gen 1 op den heer W. v. d. Mee. Tot lid der commissie van toezicht op het L. O. wordt gekozen de heer W. v. d. Mee met 11 stemmen tegen 2 op den heer P. Vermeer. 4. Voorstel tot onderhandsche ver pachting van het land langs de Burgemeester Smeelelaan. (Zie prae-advies in ons blad van 23 dezer). De raad gaat hiermede accoord. 5. Voorstel tot vaststelling eener ge wijzigde instructie voor de ge meentevroedvrouw. Op verzoek van den minister wordt de instructie aangevuld met enkele be palingen uit het ambtenarenreglement. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1936. Wordt goedgekeurd. 7. Voorstel tot teruggaaf van verlofs- recht. Wordt goedgekeurd. De Voorzitter noodigt de raadsleden uit om na afloop der vergadering de j.l. Dinsdag aangeboden muurschilde ring in de trouwzaal te gaan bezichti gen. Hierna gaat de raad over in geheime zitting, o.a. ter behandeling van 8. Behandeling bezwaarschrift school geld. spreking van de belangrijke op voedende taak die voor het huis gezin is weggelegd, dat daarbij de kerk als leidster boven zich heeften de school als aanvulling en hulp Na in het eerste deel zijner rede de groote paedagogische waarde van het gezin te hebben uiteengezet, liet hij in het 2e deel na de pauze uit komen hoe de opvoedende taak van kerk en school niet tot volle ont plooiing kan komen als het huis gezin hieraan niet geheel meewerkt. Het was een genotvolle en leer zame avond die zeker ten volle aan zijn doel beantwoord heeft. PUZZLE. Wij ontvingen heden een exemplaar van de interessante Ster-Tabak-Puzzle, welke deze week door geheel Neder land huis aan huis verspreid is. Tot 15 Maart a.s. kunnen oplossin gen worden ingezonden, terwijl de uit slag op 30 April a.s. zal worden bekend gemaakt. Voor de prijzen welke voor deze puzzle worden uitgeloofd, zie men de advertentie op pagina 1 van dit num mer. BIOSCOPEN. „MUSIS SACRUM BIOSCOOP". „Regine". Luise Ullrich is een kunstenares van den allereersten rang. Als men het nog niet wist zal men het ervaren bij het zien van haar film „Regine". Van het oogenblik af, dat zij, als boerendienst- meisje, het zingen staakt en over het waschlijntje heen den „man uit Ame rika" aanstaart, weet zij den toeschou wer aan zich te binden tot het einde toe. De „man uit Amerika" (Adolf von Wohlbrück) heeft het meisje lief ge kregen. Het sprookje het sprookje van de werkelijkheid wil, dat hij haar weghaalt uit de armelijke woning van haar dronken vader. „Ga je mee?" vraagt hij. „Ja", fluistert ze en meteen vraagt zij voor haar familie geld, heel veel geld, honderd mark. De manier, waarop zij dit geld vraagt, is een ge tuigenis voor Luise Ullrich's prachtig overtuigend spel geen oogenblik laat ze zich lokken buiten de grenzen van het kader der onschuld. Haar psy chologisch zuiver afgewogen spel ont- schoonheid. Verder gaat het sprookje. Regine wordt mevrouw, maar het valt niet niet mee, dit „goed" te zijn. Een oude dame geeft haar onderwijs in nette ma nieren. „Van muziek en kunst hoeft men geen verstand te hebben, maar ge moet er over kunnen spreken", zegt ze. „Oje". Dat is niet komisch, maar vol diepen humor. Ook Luise Ullrich heeft lief en leed (ondefinieerbare angst voor het broze geluk) van een jong getrouwde vrouw op zeldzaam-voorname wijze uitge drukt, zoowel in haar mimiek als in de manier waarop zij de dingen zegt. De regisseur Erich Waschnek deed hier ook knappe dingen; we denken b.v. aan de boeiende scène na de thuiskomst van het jonge paar uit de concertzaal. De angst van Regine is niet zonder grond, want de society (feitelijk be lichaamd in de slanke gestalte van Olga Tschechowa-met-de-fluweelen-oogen legt haar schandelijke lagen en tegen het einde van de film gebeuren er schrikkelijke dingen. Maar zóó schrik kelijk en ontstellend kunnen de dingen niet wezen of Luise Ullrich weet ze door haar genie levens-echt te maken, dus nog schrikkelijker en ontstellender. Zij heeft de moeilijkste opgaven, zoo bijvoorbeeld het weerzien van haar man, wanneer deze na een lange reis thuis komt en weldra ervaren zal, dat er iets „geweest is", opgelost. Geen moment verloochent zij de innig warme gevoelens, die het eenvoudige meisje van vroeger bezield hebben. Zij blijft zichzelf gelijk, ondanks de nieuwe op voeding, ondanks alles. Regine is een van de gaafste vrouwenkarakters, die ooit door middel van het witte doek tot uiting zijn gekomen. LUXOR BIOSCOOP. „Marijntje Gijzen's Jeugd." Wie de opvoering indertijd hier heeft bijgewoond van „Marijntje Gijzen's Jeugd" met Nap de la Mar als „de Kruik" en Sisca Kremers als Marijntje. die zal zeker de film, die deze week in „Luxor" draait niet willen missen, maar ook degenen die den roman van A. M. de Jong hebben gelezen, zullen verlan gend zijn dezen Loet Bernsteijn film bij te wonen. Wij behoeven de geschiedenis onzen lezers niet meer voor te zetten, die is voldoende bekend, maar wel willen we 1 I vnnwt ppn wnnrlpr v r\r\noror

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 10