Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. IIOORD BRABAnD" DE GOUDEN BRUG Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. FEUILLETON NUMMER 11. WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937. 60« JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVEt WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Hitiers groote rede. Met groote spanning heeft de wereld uitgezien naar de legen j.l. Zaterdagmiddag aangekondigde «groote rede» van Hitler. We mogen constateeren, dat de inhoud dezer rede tot een internationale opluch ting heeft aanhiding gegeven. Nadat de Rijksdag de aan Hitier verleende volmachten met alge meene stemmen voor vier jaar had verlengd, voerde Hitler gedurende twee uur het woord De hoofd punten van zijn rede zijn als volgt samen te vatten le. Duitschland voltooid zijn rechtsgelijkheid en trekt de hand teekeningen in, welke in 1919 ge plaatst werden onder de verklaring van Duitschlands schuld aan den oorlog de periode der «verrassin gen» is thans heëindigd. 2e. De Duitsche regeering heeft aan de regeeringen van Nederland en België haar bereidheid te kennen gegeven, de neutraliteit dezer lan den onder alle omstandigheden te garandeeren. 3e. Duitschland heeft jegens de landen, die het geen koloniën heb ben afgenomen, ook geen koloniale eischen 4e. Met 't bolsjewistische Rusland wil Duitschland niet meer dan strikt noodzakelijke betrekkingen onder houden. 5e. In Spanje wenscht Duitschland slechts een krachtige nationalistische regeering tot stand te zien komen. 6e. Duitschland is niet geïsoleerd; het streeft ook niet naar een isole ment, maar is bereid loyaal mede te werken aan de oplossing van alle Europeesche problemen. 7e. Over zijn bewapening heeft Duitschland zelf te beslissen. In het algemeen is men in het buitenland niet ontevreden over den inhoud van Hitlers rede. In Enge land betreurt men het polemische karakter er van, maar men is er verheugd over de mogelijkheid, welke Hitier heeft geschapen, om tot onderhandelingen te geraken. De Fransche pers is minder tevre den, maar juist in de officieele ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 65. Dan is Renate weer alleen met den man, naar wien haar geheele hart uit gaat en met wien zij zich geestelijk op de een of andere wijze verwant voelt.... Daarbij is het slechts bijzaak of hij den naam van Freiherr von Berg draagt of dien van den musicus Von- fcerg. Zij gaat op den rand van het bed zit ten en strijkt het vochtige haar uit hel hooge voorhoofd van den zieke Deze begint te mompelen. Scherp luisterend buigt Renate het hoofd. Zal zij nu het onbewuste antwoord krijgen op de vraag, die in haar ziel brandt Langzaam en stamelend komen de woorden over de droge lippen van den man Jo. ik zweer je. jij alleen er bestaat geen ander voor me Johanna. vergeef me. ga niet weg Ja, nu weet Renate, want niets is Fransche kringen toont men zich riet zonder optimisme. EenjZondag gehouden rede van den Franschen Minister van Buitenl Zaken Delbos ademde een verzoenende geest. DuiUch Nobelprijs verbod. Na Hitier heeft Zaterdagmiddag Goering in den Rijksdag gesproken. Hij gipste het, dat de Nobelprijs voor den Vrede was toegekend aan een Duitscher, die wegens landverraad was veroordeeld (Von Ossietsky). Voortaan mogen Duitschers den Nobelprijs niet meer aanvaarden. Er is een Duitsche prijs gesticht voor Kunsten Wetenschap: jaarlijks zal aan drie verdienstelijke Duit schers 100 000 Mark voor elk worden uitgekeerd. De school- en kerkstrijd in het derde rijk. Ofschoon de onderhandelingen over de confessioneele school nog voortduren, verwacht men in wel ingelichte kringen niet anders, of de regeering zal het onderwijs in niet confessioneele scholen eerlang voor alle Duitsche kinderen ver plichtend stellen, hetgeen dan natuurlijk een directe en openlijke schending is ran artikel 23 van het plechtig door Hitler met den H. Stoel gesloten concordaat. De bisschop van Trier, Z. H Exc. mgr. dr. Frans Rudolf Borne- wasser, heeft een herderlijk schrijven gericht tot de geloovigen van zijn bisdom, waaruit opnieuw allerdui delijkst spreekt de bezorgdheid der bisschoppen over de hachelijke positie, waarin het Katholicisme door het nationaal socialisme in 't derde rijk gedreven wordt, vooral door den geloofs-afval en aanmoedi ging daartoe. Het fascisme in België. In België blijft de geestelijke verwarring voortduren, welke ont stond na het aftreden van Vander velde als minister, in verband met het Belgische conflict met Spanje. Scherp blijft ook de socia- oprechter dan zulk een onbewuste be kentenis, aan welker juistheid niet behoeft te worden getwijfeld. Syl vester Vonberg heeft zichzelf bedro gen, toen hij meende de vrouw lief te hebben, die op zoo wonderbaar lijke wijze in zijn leven was getreden, daaraan kleur en vorm had weten te geven en die hij deswegen uit het diepst van zijn ziel vereerde. Z'n ge voelens jegens haar zijn niet elemen tair en evenmin oorspronkelijk. Zij zijn hem ingegeven door zijn beste ethische momentenEen ander echter heeft hij oprecht lief gehad Wat hij zelf nog niet weet, consta teert op dit oogenblik de schrijrster, Renate Lien. Smartelijk is deze er kenning voor de vrouw, die haar ge luk thans voor de tweede maal ten grave draagt.... Maar ze heeft het geluk, dat achteraf zijn tol eischt. Langzaam staat zij op.Uit haar wangen is alle kleur geweken. Even duizelt het haar, iets van een rilling gaat haar door de leden, maar a's zij wankelt, voelt ze een arm bescher mend om haar schouders.... Szar- tossy is ongemerkt binnengekomen... Johanna.... smeekt Sylvester Vonberg. Snel legt Szartossy hem een ijszak, welke hij heeft meegebracht, op het hoofd. De zieke reageert met een zucht van verlichting en wordt onmiddellijk listischen Kamervoorzitter Huys— mans bij diens verbroederingsreis naar het gebied der Spaansche Volksfronters. De voorzitter van de Kamer ageert tegen zijn eigen land door de radio te Valencia Wat zal nu de regeering doen. 't Zelfde als tegen Degrelle in Turijn. Het wordt moeilijk. Terechtstelling der dertien ver oordeelden in Rusland officieel bevestigd Het sovjet-telegraafagentschapbe vestigd thans officieel, dat de dertien personen, die in het Trotskisten proces ter dood werden veroordeeld, zijn gefussileerd. Uit Warschau seint het Duitsche nieuwsbureau, dat behalve Belobo- rodof ook Oeglanof is gearresteerd. Beider namen zijn tijdens hel pro ces genoemd als deelnemers aan een samenzwering tegen Stalin. Oeglanof is met Boecharin en Rykof leider geweest van de z.g. rechtsche oppositie. De »Paris Soir» bevestigt, dat ook Lenin's weduwe Kroepskaja zich in arrest bevindt. Het derde Trotskis tenproces begint volgens dit blad in April. De staking bij de General Motors. De staking bij de General Motors auto industrie in Amerika blijft nog steeds voortduren. De direciie eischt militair ingrijpen tot ont ruiming der fabrieken. De arbeiders van hun kant dieigen met daden van geweld. Ten bewijze, dat het hun ernst is met het dreigement, voorzien zij zich van allerhande wapens, zooals sleutels en flesschen, deurklinken en stukken ijzer. De politie is van karabijnen en traangas voorzien, terwijl verder twee duizend van de nationale garde het stakingsgebied zijn binnen gerukt. 40 a 5O°'0 der priesters in Spanje vermoord De Osservatore Roman geeft 'n statistiek waaruit blijkt dat van de 60 bisschoppen en 33 Oü priesters er tot op het oogenblik 11 en 16500 in Spanje zijn vermoord; in 33 bisdommen zijn ongeveer alle kerken in brand gestoken. rustiger. Szartossy, vraagt Renate met ge smoorde stem, weet jij iets van die.. Johanna. Hij knikt: Ja, Renate, ik weet iets van haar. zeer veel ze'.fstrou wens, ik zou heel wat kunnen ophel derenals.... als je dat zoudt willen Ik wil, ik moet alles hooren. Maar eerst zal je nog iets meedeelen. En in 't kort vertelt Renate hoe het komt dat Sylvester Vonberg als Frei herr von Berg zoo lang haar gast is geweest. Dat moest in de eerste plaats worden opgehelderd, besluit zij haar verhaal, en nu is hel jouw beurt. Je kunt alles van me verlangen, Renate. Dus ook dit, hoe moeilijk het me ook zal vallen Een oogenbl k! valt ze hem in de rede. Haar oogen schitteren onnatuur lijk in het bleeke gelaat. Deze inlei ding zegt op zichzelf al veelze laat bijna alles vermoeden. Het is niets goeds, wat jij van Sylvester Vonberg weet. Het valt je moeilijk alles te ver tellen, omdat je weet, dat ik hem lief heb. of althans lief heb gehad ik weet dat, na hetgeen er het laatste uur gebeurd is, zelf niet precies.... Maar ik deins er op dit oogenblik niet voor terug om eerlijk en oprecht te er kennen, dat ik, hoe duister het verle- JAN PIETERSZOON COEN. In een indrukwekkende rede, ge houden in de Groote Kerk te Hoorn, heeft minister-president dr. H. Colijn het feit herdacht, dat 350 jaar geleden de grondvester van onze macht in en eerste gouverneur van Ned. Oosl-lndic te Hoorn werd geboren. Na afloop werden kransen aan zijn standbeeld gelegd. HET OFFICIEELE MANUFACTURENBREVET. Naar wij vernemen zijn hij Kon. Besluit van 15 Januari '37 goedgekeurd de statuten der Federatie tot uitrei king van het bedienden en chefsbrevet voor den Ncderl. Manufacturenhandel. Tevens werd in de jongste vergade ring van het bestuur der Federatie besloten het eerste examen voor bet bediendenbrevet voorloopig vast te stellen op Dinsdag 22 Juni a.s. (schrif telijk) en Woensdag 23 Juni (monde ling). In verband met het belangrijk aan tal studeerenden aan de diverse cur sussen in den lande, wordt een flinke deelname aan dit eerste examen, dat als het officieele vakexamen voor den Nederl. Manufacturenhandel wordt beschouwd, verwacht. Het secretariaat is overgeplaatst naar Jan Luykenstraat 12, Amsterdam- Zuid; telefoon 92108 94769. ECONOMISCH TECHNISCH INSTITUUT. Plechtige installatie. In het gebouw van het Prov. bestuur te 's-Hertogenbosch is Zaterdag het algemeen bestuur van het Economisch Technologisch Instituut geinstalleerd. Bij de plechtigheid waren aanwezig leden van Ged. Staten en de Griffier der Staten, Vincent Cleerdin, voorts als vertegenwoordigers van het Econo misch Technologisch Instituut, ver den van dezen man ook mag zijn, van af de eerste minuut, waarin ik hem leerde kennen, onuitsprekelijk geluk kig ben geweestDat moest ik je zeggen, omdat ik je vriendschap nietop slinksche wijze wil ver werven. Voor mij geldt slechts één ding, Renate: dat alles, wat je doet door jou wordt geadeld. Dat is een on- omstootelijk dogma voor me, sinds ik je voor het eerst ontmoette en dat zal het ten eeuwige dage blijvenZoo zal ik ook deze pijnlijke kwestie be schouwen Ik kan het alles niet zoo mooi uitdrukken Daarvoor laat je je daden spre ken, Stefan en daarop komt het ten slotte aanEn nu zonder omwe gen om misplaatste consideratie ik ben bereid En Stefan Szartossy vertelt. Hij is een objectieve berichtgever en weet door de wijze, waarop hij een en an der ter harer kennis brengt, het leed van de vrouw te verzachten Toen ik nu met Rudolf von Berg in Munchen samen was, nam nog iemand deel aan onze remi niscenties 'n vroegere Duitsche strijd makker, Gabriel Schwarzer, die thans aan het hoofd staat van een gerenom meerd Recherche- en Infomatiebu- reau. Mijn belangstelbng voor den persoon van Sylvester Vonberg op bonden aan de Katholieke Handels- hoogeschool te Tilburg, prof. Goos- sens, prof. Kaag en prof. de Quay. In zijn installatie-rede zei jhr. mr. dr. van Rijckevorsel, dat al hebben d3 meeste provincies reeds hare provin ciale economisch-technologische in stituten, Noord-Brabant zich toch niet achterlijk behoeft te gevoelen, want voor alle andere was hier reeds ge- vesigd het econ. techn. instituut der R.K. Hoogere Handelsschool te Til burg, dat van den aanvang af door de provincie is gesubsidieerd. Beide instituten zullen nauw samen werken: dit te verzuimen ware in strijd met de goede economie, ook met de economie der beste krachten. Bij de voorbereiding is wel gebleken van een algemeene instemming over voorzichtigheid tegenover een regio nale industriebank. Intusschen heeft de oprichting van de N.V. voor Industrie-financiering trouwens het denkbeeld van regionale industriebanken minder actueel ge maakt, maar bestaan blijft het vraag stuk van de voorziening in bedrijfs middelen van de industriëele onder nemingen, die de officieele noteering niet kunnen bereiken. Vervolgens schetste spr. de taak van het instituut. Direct verwachtte hij er geen groote dingen van, omdat het pio nierswerk heeft te verrichten. Daar naast wees hij op hetgeen van den voorzitter, den heer J. P. J. Asselhergs, lid van Gedeputeerde Staten uit Ber gen op Zoom, zal worden gevergd. Tenslotte verklaarde hij het alge meen bestuur geinstalleerd en de werkzaamheden begonnen. De Voorzitter dankte den commis saris der Koningin. Namens het ge- heeie bestuur bood spr. jhr. mr. dr. van Rijckevorsel het eere-voorzitter- schap van het instituut aan. Ook spr. weidde uit over de werk zaamheden van het instituut aan de gewekt door zijn betrekkingen tot de bewuste Johanna, op wie ik straks nog terugkom gaf mij aanleiding mijn vriend Schwarzer om een nauwkeu rige informatie omtrent Vonberg's le vensloop te verzoeken. Wat ik daarin te lezen kreeg, was niet veel goeds. Ik heb dat belangwekkende document bij me, zoodat je het kunt inz en. Ik zou je echler willen aanraden je daar mee in de stilte van je eigen kamer terug te trekken. De patiënt wordt weer onrustigIk wacht hier op den dokter en de verpleegster en zal me dan straks bij je voegen. Goed, zegt Renate. Zij neemt de getypte vellen papier, welke Szartossy haar overhandigt en verlaat met licht gebogen hoofd het vertrek En zoo bewerkt de willekeur van het noodlot, dat de zakelijke mededee- lingen van het Recherche- en Infor matiebureau Schwarzer te Munchen, oorspronkelijk bestemd voor Johan na, Barones von Geitler-Hattorf, tl ans worden gelezen door Renate Lien, die langzaam en aandachtig van den inhoud van het rapport kennis neemt. En Renate vindt, wat Johanna ont zegd is gebleven tranen, welke al thans voor een deel haar smart ver lichten. De smart, die zoo nieuw is en toch zoo oud als de menschheid zelf (Wordt vervolgd). De Echo van hei Zuiden, Waalwyitscbe en Langstraatsebe Courant* Zich verzekeren bl] een goede maatschappij Is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DM EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE ii VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde In 1936 circa f 1.500 000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1