V/ Gemeenteraad Waalwijk. ADVERTEERT IN DIT BLAD. NIEUWKUIJK, SPRANG-CAPELLE. WASPIK. accuraat beheer en het gedane werk ontvangen. Tot slot verzocht de voorzitter aan de comité-leden, afgevaardigden der diverse wijken den dank van het hoofd-coinité over te brengen voor de spontane medewerking door de wij ken ten beste gegeven bij deze goed geslaagde feesten. Ook de pers werd voor hare medewerking een verdiend woord van lof cn dank gebracht. U Apollo. De harmonie Apollo vierde Zater dag «30 Januari haar statiedag, waar aan dit jaar een bijzonderheid verbon den was, doordat de heer Jos v. We zenbeek, die sinds jaren met heel veel succes de opleiding der leerlingen ver zorgde cn sinds eenige maanden de plaats verlaten heeft, deze genoeglijke dag meemaakte cn door het bestuur en de leden op hartelijke wijze ge huldigd en dank gebracht werd voor het vele, dat hij voor de harmonie ge durende tal van jaren gedaan heeft. Als blijk van waardeering werd hem een stoffelijk blijk van dank door de vereeniging aangeboden. Met zang en muziek waarbij ook de inwendige mensch niet vergaten werd, is de avond gezellig doorgebracht. Propaganda-vergadering R.K. Staatspartij. Vrijdagavond half 8 hield de R. K. Kiesvereeniging alhier in het Patronaat een algemeene vergadering, die ook voor niet-leden toegankelijk was. De Zeereerw. heer Pastoor opende de vergadering met een woord van wel kom tot de aanwezigen en den spreker Mr. Frans Teulings. Spr. sprak zijn leedwezen uit, dat de groote zaal niet die bezetting had als bij uitvoeringen. De heer Teulings sprak over: ,,In zwaren strijd, in bangen tijd". Spr. be sprak de desorde in de wereldstructuur en de geweldige crisis welke ook ons land en vanzelfsprekend ook ons Bra bant doormaakt; daarbij de uitzonder lijke positie van Brabant ook in ver band met de historie onder de loupe nam en den strijd teekende welke èn door de S.D.A.P. èn door de commu nisten en de uiterste rechtsche partijen, zoowel als door dissidentenpartijen en partijtjes werd en wordt gestreden. Inzonderheid waarschuwde spreker voor het zich in alle vormen buigende en zoo uiterst gevaarlijke communisme. Spr. ging verder in den breede na wel ke groote belangen voor Nederland in het algemeen en in het bijzonder voor ons katholieke Zuiden op het spel staan, andere landen als een treurig voorbeeld nemende, de strijd schilde rend om de hoogere beginselen, om de macht voor de volks- en kinderzielen. Alle factoren werken aldus spreker - mede om ontevredenheid te kwee ken en alle nieuwere en oudere partij en trachten de massale eenheid van de R.K. Staatspartij te doen afbrokkelen. Echter roemde hij de trouw van het Katholieke Zuiden der R.K. Staatspar tij. Thans echter zijn ook in eigen kamp geesten aan het werk, die te pas en te onpas meenen te moeten verkondigen dat zij geroepen zijn voor het wel en het wee op de bres te staan. De heer Gregoor verzocht o.m. in lichtingen over de ontdekking van den heer Bajetto, hierbij opmerkende dat deze kiesvereeniging genoemden heer geen candidaat stelde. Door den heer Loonen werd ver zocht te mogen vernemen, waarom zoo weinig R.K. in posities als b.v. Inspec teurs van het onderwijs werden be noemd en zoo weinig R.K. onder de hulpcommiezen zijn. Door de heeren van Drunen en Pij nenburg werden vragen gesteld om trent steun aan kléine boeren. Zeer tot hunne tevredenheid werden de vragenstellers door den spreker be antwoord. Vergadering van den raad der ge meente Sprang-Capelle op Vrijdag 5 Februari 1937, des avonds half 8 uur. Agenda: 1Vaststelling van de notulen der vergadering van 18 December 36. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderhandsche verhuring ge meente-eigendommen. 4. Wijziging verordening besmette lijke ziektengelden. 5. Wijziging veldwachters-verorde ning. 6. Vaststelling verordening aanwij zing stemlokalen. 7. Benoeming leden stembureaux. 8. Vaststelling voorschotten vergoe ding art. 101 L.O. wet 1920. 9. Vaststelling vergoeding art. 101 L. O. wet 1920 over 1934 uit te keeren aan het Bestuur der bijzon dere lagere school te Sprang. 10. Vaststelling verordening heffing en invordering schoolgeld. 11. Wijziging begrooting dienst 1937. 12. Mededeelingen. SPRANG. J.l. Vrijdagavond kwam de Ned. Herv. Mannenvereeniging „Troffel en Zwaard" onder leiding van haar voor zitter, dhr. C. Nieuwenhuizen, in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering, las (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opg<nomen) Een scène uit de schitterende sensatie-speelfilm „Ik ben een dief". (Populaire voorstellingen Theater Musis Sacrum). een gedeelte uit de H. Schrift en ging voor in gebed, waarna hij de aanwezi ge leden welkom heette. Na het lezen der notulen, verkreeg dhr. P. Bouman het woord, die een onderwerp Gewijde Geschiedenis inleidde over 't laatste gedeelte van Lukas 7. waarop een aan gename en leerzame bespreking volgde. Na bespreking van enkele huishoude lijke aangelegenheden werd de verga dering die een geanimeerd verloop had met dankgebed gesloten. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Januari 1937 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 7008.43 en terugbetaald 5610.55. Naar wij vernemen is de bij den scheepsramp met de „Jonge Jacobus" om het leven gekomen 2e stuurman A. van Vuuren geboortig uit onze ge meente. Na hier zijn jeugd te hebben doorgebracht vertrok hij met zijn ouders naar Rotterdam, alwaar ge noemde de Zeevaartschool bezocht. Toen Mevrouw Bousema j.l. Za terdagmiddag de pastorie verliet, kwam zij door de gladheid te vallen. Mevr. Bousema kwam daarbij zoo ongelukkig met het hoofd op de stoep terecht, dat zij een diepe wonde aan het voorhoofd bekwam en door het glas van haar bril een ader werd doorgesneden en waar bij zij tevens een lichte hersenschudding opliep. Dr. Winkelman was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Wij vernemen dat de toestand van Mevrouw Bousema thans redelijk wel is. De Afdeeling Sprang-Capelle en Omstreken van den Ned. Chr. Werk- meestersbond houdt a.s. Zaterdag avond in het gebouw van den Chr. Volksbond alhier haar jaarlijksche feestvergadering onder leiding van haar voorzitter dhr. A. Spierings. Naast de dames der leden zijn van verschillende zustervereenigingen enz. afgevaardig den tot bijwoning dezer feestvergade ring uitgenoodigd. Het aantal werklooze leden van de afdeeling Sprang van den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders bedroeg gedurende de maand Januari 83, waarvan 65 geheel- en 18 gedeeltelijk werkloos waren; 16 leden waren opgenomen in de gemeentelijke steunregeling. De Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" hield j.l. Maandagavond eene vergadering in het gebouw van den Chr. Volksbond. Na opening der vergadering las de voorz. een gedeelte uit de H. Schrift en ging voor in gebed. In een kort openingswoord heette hij de aanwezige leden welkom op deze eerste vergade ring in 1937 en wenschtte hen Gods onmisbaren zegen toe, hierbij de hoop uitsprekende dat 1937 aan hen die reeds zoolang tevergeefs naar werk uitzien weer arbeid moge schenken, opdat zij daardoor weer in de gelegen heid zijn zelf in de onderhoud van hunne gezinnen te voorzien. 't Spijt spr. verder weer te moeten constateeren dat de opkomst niet groot is, waaruit blijkt dat velen niets voor het werk van Patrimonium voelen en niet doordrongen zijn van het nut en de noodzakelijkheid van dat werk, om n.l. de beginselen die het Verbond be lijdt om naar den eisch van Gods Woord op het terrein van het Chr. Sociale leven ook voor de eere Gods op te komen. Spr. hoopt dat allen pro pagandisten voor de afd. zullen worden en wekt op de laksche leden aan te sporen tot trouw bezoek der vergade ringen. In het bijzonder heet de voorzitter nog welkom den Weled. Heer van Her pen uit Werkendam, bestuurslid van de Gewestelijke Organisatie Zuid-Hol land, die deze vergadering namens het Verbondsbestuur bijwoont. Na het lezen der notulen worden en kele ingekomen stukken behandeld en deelt de voorzitter mede dat het bestuur aan den Chr. Volksbond een schrij ven richtte in verband met de verhu ring van het gebouw aan een bioscoop exploitant. Tot afgevaardigden naar de feest vergadering van den N.C.W.B. wor den benoemd de heeren W. M. Dal- maijer en A. v. d. Schans en naar de jaarvergadering van de Geref. J. V. Thimotheus de heeren C. Braspenning en A. Hoevenaars. De heer C. Braspenning leidde ver volgens een onderwerp in over: „De roeping van de Kerk in verband met het sociale leven". Inleider behandelde in den breede de volgende punten: Het wezen der kerk; Wat verstaat men on der 't Sociale leven; De relatie tusschen kerk en sociale leven; Hoe de kerk het sociale leven beïnvloed: Kan het sociale leven op de kerk inwerken; Wat doet de kerk op sociaal gebied. Op deze inleiding volgde een goede bespreking. Nadat door den heer van Herpen eenige zaken betreffende het interne vereenigingsleven ter sprake zijn ge bracht, spreekt hij een opwekkend en bezielend woord tot de vergadering, waarin hij o.a. dank brengt voor het werk der afd. ten bate van het Lectuur- fonds en krachtig opwekt de beginse len van Patrimonium uit te dragen in het geloof dat God zulks van ons eischt en daarbij niet te letten op het kleine getal getrouwe leden. De voorzitter dankt dhr. v. Herpen voor het gesprokene, waarna de ver gadering wordt gesloten en dhr. van Herpen met dankgebeid eindigt. Het bestuur van den Chr. Bestu renbond Sprang-Capelle kwam Dins dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen, on der leiding van haar voorzitter dhr. J. C. de Roon. Na opening en het lezen der notulen kwamen een groot aantal ingekomen stukken aan de orde. Beslo ten werd op Vrijdag 12 dezer een propaganda-vergadering te beleggen, waarin als spreker zal optreden de heer W. Kok, bestuursder in algem. dienst van het C.N.V., uit Utrecht. VRIJHOEVE-CAPELLE. De Koleninkoopvereeniging van den Chr. Besturenbond alhier hield j.l. Vrijdagavond in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje haar jaar vergadering onder leiding van den voorzitter den heer Jac. Vos. Na ope ning op gebruikelijke wijze en een openingswoord, werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. De secretaris de heer P. Wagemakers ves tigde in zijn uitvoerig jaarverslag de aandacht op het feit dat de vereeniging thans 10 jaar bestaat. Vanaf de oprich ting is dhr. Jac. Vos voorzitter en de heer K. Rozenbrand bestuurslid. Het ledental bedraagt thans 150. De penningmeester de heer J. Haverhals gaf een financieel overzicht, waaruit bleek dat ontvangen was 2598.06 en de uitgaven bedroegen 2266.77. De omzet bedroeg 145 ton. De aftredende bestuursleden J. Ha verhals en K. Rosenbrand werden met bijna algemeene stemmen herkozen en namen hun benoeming aan. In de va cature E. Sprangers werd tot lid der controle-commissie gekozen J. v. Beek. Na de gebruikelijke rondvraag, werd de samenkomst door den voorzitter met dankgebed gesloten. Dezer dagen brak bij M. H. in de Heistraat een begin van brand uit; voorbijgangers zagen dat de gordijnen boven reeds brandden en waarschuw den de bewoners. Met vereende krach ten wist men het vuur spoedig te blus- schen en zoodoende erger te voorko men. De Ned. Herv. Jongel. Vereeni ging „Immanuël" houdt a.s. Maandag 8 Februari, des avonds half 8 in de consistoriekamer haar 12e jaarverga dering. Naast de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en de ge bruikelijke toespraken van afgevaar digden, zal een inleiding en een twee tal onderwerpen behandeld worden. Voorts voordrachten enz. CAPELLE. In den loop van het vorig jaar werden aan de daarvoor in de gemeen te Sprang-Capelle in aanmerking ko menden gedistribueerd 7015 bussen vleesch en 7582 bussen gehakt. Vrijdagavond kwam de Raad onzer gemeente in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer burgemeester E. C. J. Moonen. De heer J. Thijssen fungeerde we gens ziekte van den heer J. van Mierlo als secretaris. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Voorzitter: Het jaar 1936 zal zeer waarschijnlijk en naar wij hopen en vertrouwen het jaar zijn dat de meest ongunstige crisis- curven zal vertoonen van alle jaren die achter ons liggen, doch het heeft ons de zoogenaamde muntcorrectie ge bracht waardoor een hoopvoller ver schiet is geopend. Zou ik nu gegevens verstrekken en nabeschouwingen houden over 1936, dan zouden die niet anders dan een somber licht kunnen werpen op den economischen toestand van onze ge meente en dan zou die toestand aldus geschetst eigenlijk niet goed vereenig- baar zijn met de goede verwachtingen die men koestert tengevolge van de de valuatie'. Het zou er iets van hebben of men op den eersten schoonen zonnigen dag van het jaar de schaduw zou gaan opzoeken. Ik heb daarom besloten ook dit jaar mij slechts te bepalen tot het aanbieden van mijn beste wenschen, voor U, Uwe gezinnen en bedrijven. Ik hoop dat de ontwikkeling van industrie en handel zoodanig zal zijn, dat ik het volgend jaar cijfers zal kunnen geven, die een weerspiegeling zijn van gunstiger eco nomische verhoudingen in' onze ge meente. De heer Roxs dankt namens de Raad den voorzitter voor de wenschen en wenscht hem wederkeerig voor zich, voor zijn geachte familie en voor de geheele gemeente een gelukkig nieuw jaar toe. Begrooting 1937 goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat dezen middag bericht is ontvangen dat Ged. Staten de begrooting voor 1937 heb ben goedgekeurd. De onder 2 en 3 op de agenda voorkomende missieven van Ged. Staten, betreffende de begrooting behoeven dus niet in behandeling te komen. 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten: 1Vastgestelde gemeentereke ning over 1935. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 December 1936 tot aan wijzing van de takken van dienst, bedoeld in artikel 252, eerste lid, der gemeentewet. 5. Goedgekeurde beheersveror- dening voor de gemeentebe drijven, vastgesteld bij raads besluit van 30 December '36. 6. Goedgekeurde raadsbesluiten van 30 December 1936 tot wij ziging der begrooting 1936. b. Van verschillende personen. Mededeeling aanneming hunner herbenoeming als bestuurslid van verschillende commissiën en andere instellingen. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Verder zijn ingekomen een nota van aanmerkingen van Ged. Staten over de ingezonden schoolgeldregeling. De meeste dezer bemerkingen zijn van administratieven aard. De voornaamste wijziging komt hier op neer, dat Ged. Staten bij de bepaling van het schoolgeld zoowel naar de ge mengde hoofdsom van de inkomsten van de vermogensbelasting, als naar de huurwaarde der personeele belasting in minimum en maximum gelijk moe ten zijn. Door de minimum huurwaarde te be palen op 4.50 in plaats van op 5 meenen B. en W. op de eenvoudigste wijze aan de wenschen van Ged. Sta ten tegemoet te komen. De raad gaat hiermede accoord. 2. Aanbieding gemeenteverslag over het vijfjarig tijdvak van 1931 tot en met 1935. Wordt goedgekeurd. 3. Voorziening in de vacatures van lid der commissie tot wering van schoolverzuim en van lid der com missie van toezicht op het l.o., ont staan door de ontslagname van den heer C. N. van Haren als zooda nig. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt gekozen de heer P. Vermeer met 12 stemmen, te gen 1 op den heer W. v. d. Mee. Tot lid der commissie van toezicht op het L. O. wordt gekozen de heer W. v. d. Mee met 11 stemmen tegen 2 op den heer P. Vermeer. 4. Voorstel tot onderhandsche ver pachting van het land langs de Burgemeester Smeelelaan. (Zie prae-advies in ons blad van 23 dezer). De raad gaat hiermede accoord. 5. Voorstel tot vaststelling eener ge wijzigde instructie voor de ge meentevroedvrouw. Op verzoek van den minister wordt de instructie aangevuld met enkele be palingen uit het ambtenarenreglement. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1936. Wordt goedgekeurd. 7. Voorstel tot teruggaaf van verlofs- recht. Wordt goedgekeurd. De Voorzitter noodigt de raadsleden uit om na afloop der vergadering de j.l. Dinsdag aangeboden muurschilde ring in de trouwzaal te gaan bezichti gen. Hierna gaat de raad over in geheime zitting, o.a. ter behandeling van 8. Behandeling bezwaarschrift school geld. Gedurende de maand Januari 1937 werd op het hulppostkantoor al hier in de Rijkspostspaarbank ingelegd 7802.68 en terugbetaald 8572.53. Het aantal inlagen bedroeg 87, dat der terugbetalingen 44. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. Vos Czn., van het korps Poli- tietroepen te 's-Hertogenbosch is ge slaagd voor het toelatingsexamen aan en geplaatst op de Rijkskweekschool voor rijksveldwachter te Amsterdam. Naar we vernemen zijn de bak kers te dezer plaatse voornemens den broodprijs met 2 cent per brood te ver- hoogen. - Daartoe uitgenoodigd door de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op Geref. Grondslag „Gideon", zal a.s. Donderdag 4 dezer des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk aan den Loon- schendijk als spreker optreden Ds. J. H. Koster, Ned. Herv. predikant te Montfoort, eertijds alhier. Aan het Maandag 29 Maart (2en Paaschdag) te Best te houden muziek concours zullen enkele muzikanten van het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid" deelnemen aa nden solistenwed strijd, terwijl ook een tweetal duo's aan dit concours zullen deelnemen. Bij de brug werd j.l. Zondagmid dag een wielrijder aangereden door een passeerende auto. Hoewel het ongeluk zich nogal ernstig liet aanzien, bleken de gevolgen niet zoo ernstig te zijn. De fietser klaagde over pijn aan het been, terwijl zijn rijwiel beschadigd werd. LOONSCHENDIJK. Op Donderdag 4 Febr. a.s. hoopt namens de Ned. Herv. Jongel. Ver. „Gideon" alhier in de Ned. Herv. Kerk voor de gemeente op te treden den WelEerw. heer Ds. Koster van Mont foort. De R.K.V.V. „Waspik" hield hare jaarvergadering, waarin de voorzitter z'n nieuwjaarswensch voor leden en vereeniging uitsprak. Bij z'n terugblik over 1936, memoreerde hij den grooten steun, dien de vereeniging ondervond van den gewezen adviseur kapelaan v. d. Houtert, die naar Vechel is overge plaatst, terwijl z'n opvolger kapelaan Brans reeds veel voor de vereeniging heeft gedaan. Bij gelegenheid van 't huwelijk van den voorzitter, thans vice-voorzitter. den heer van de Rijken, werd een bloe menmand aangeboden als bewijs van groote erkentelijkheid. Verder werden nog verschillende zaken van t afge- loopen en huidige seizoen besproken. Zaterdag 30 Jan. j.l. vergaderde V voor de laatste maal het Oranje-Co mité op het Gemeentehuis alhier. De rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester, dhr. Kuij- sten, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Besloten werd deze reke ning in balans-vorm in „Onze Recla me" te doen opnemen, opdat ieder in gezetene van Waspik er kennis van zou kunnen nemen. De voorzitter, de heer Brokx, memoreerde nog even de werkzaamheden van het comité en constateerde met voldoening dat de onderlinge samenwerking over het al gemeen zeer goed was geweest en het feest uitstekend geslaagd kon heeten. Een enkel vlekje daargelaten, het welk tenslotte aan allen menschelijken arbeid inharent is, gaf ook de heer Dubbelman zijn voldoening te kennen over het verloop van het feest en meen de dat het aan een eventueel nieuw Oranje-comité gerust overgelaten kan worden het werk van het nu ontbonden comité te verbeteren. Met dankbaarheid werd ook nog ge waagd van het knappe organisatori sche werk der heeren G. Kamp en M. van Dongen, die geen van beiden op de vergadering konden aanwezig zijn; de laatste helaas wegens ziekte. Ook werd nog het mooie calligraphi- sche werk geroemd van mej. D. Ko- nings uit Raamsdonk en aan den secre taris verzocht haar daarvoor nog eens den bijzonderen dank van het comité over te brengen. Na nog eenigen tijd in gezelligen kout met elkaar te hebben doorgebracht werd om ongeveer half negen de ver- J gadering door den voorzitter gesloten.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3