Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; Tenant! ion Tang S ZUaDAO a.s. in den Gildenbond 75 tl. 50 (I. 25 Cl. Plaatselijke Berichten. ABONNEERT U OP DIT BLAD, Voorverkoop en Plaatsbespr. aan de zaal DERDE BLAD. Zaterdag 3-5 uur Zondag 12-2 uur NUMMER 12. ZATERDAG 6 FEBRUARI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. i Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. WERKLOOZENDAG. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer, laten we hier nog een en ander volgen over den sluitingsdag van Woensdag. Deze laatste dag droeg een feestelijk karakter. Begonnen werd 's morgens om half negen met een H. Mis met al- gemeene H. Communie. Na deze H. Mis volgde een gemeenschappelijk ont bijt, waarna eenige consumpties en ver rassingen werden aangeboden. Om 10 uur Plechtige Hoogmis, die door alle deelnemers weer werd bijgewoond. Om 11 uur had een vergadering plaats maar daar de spreker de heer P. Vriens niet aanwezig kon zijn, sprak de advi seur de weleerw. heer Kap. v. Rooij een kort woord van dank tot de aan wezigen, voor hun volledige medewer king om dezen dag te doen slagen. Des middags om 3 uur vrije bijeen komst, waaronder gelegenheid was om te biljarten, kaarten enz. met de noo- dige tractatie en waar 't natuurlijk zeer gezellig toeging. Tot slot volgde 's avonds om 8 uur de clou van het programma, n.l. feest- vergadering met medewerking van de harmonie, liedertafel en eenige humo risten; voor dezen avond had de zaal een eenigszins feestelijk aanzien gekre gen. De vergadering werd geopend door den voorzitter van de feest-commissie, den heer Nic. van Gorcum met den Christelijken groet. Spr. heette alle leden op dezen ge- zelligen avond hartelijk welkom. Hij waardeerde dat bij de H. Missen en geestelijke oefeningen alle leden tegen woordig waren, zoodat deze hun doel niet zullen gemist hebben. Spr. maande allen aan om op den nu ingeslagen weg te blijven voortgaan, b.v. door dagelijks de H. Mis bij te wo nen; wanneer we dit konden bereiken, zeide spr., dan was deze dag voor 100 geslaagd. Hierna werd door alle aanwezigen staande het strijdlied gezongen, dat evenals de volgende liederen en voor drachten aan de piano werden begeleid door den heer F. Wilmont. Na het strijdlied gaf de harmonie St. Crispijn onder leiding van den heer Duijvelaar enkele nummertjes ten bes te, terwijl aan de werkloozen sigaren, tabak en consumptiebonnen werden uitgereikt. De humoristen P. Kelder, J. van de Griendt en A. Snijders gaven nog een voordrachtje, waarna even werd ge- pauseerd. Na de pauze sprak de heer P. Vriens die alsnog gekomen was, wat de aan wezigen zeer op prijs stelden, een kort woord. Spr. zei dat het 't bestuur van den Diocesanen Werkl. Bond goed deed dat nu ook Waalwijk zijn werkloozen- dag gehad heeft. St. Thomas heeft eens gezegd dat stoffelijke welvaart nood zakelijk was om 'n godsdienstig, zede lijk leven te leiden. Indien er echter ge ploeterd moet worden om er te komen, dan moeten wij nog meer ons best doen om op den nu ingeslagen weg te blij ven voortleven en O. L. H. bidden dat de tijden snel ten beste mogen ver anderen. Verder werd de avond gevuld met liederen van de liedertafel ,,De Ver- eenigde Zangers", onder leiding van den heer J. Kooien, en voordrachten, die telkens een hartelijk applaus ont lokten. Tot slot spraken nog de eerw. heer adviseur Kap. v. Rooij en de voorzit ter de heer Nic. van Gorcum een woord van dank en ook zij waren van meening dat deze werkloozendag schit terend geslaagd was. Na afloop werd nog een verloting gehouden, waarbij als prijzen beschik baar waren gesteld 32 halve mudden kolen en diverse doozen tabak, zoodat allen een prijs konden bemachtigen. Zeer voldaan keerden de talrijke deelnemers (144) na afloop huiswaarts en wij vertrouwen dat deze werkloo zendag, met voorafgaand triduum de werkloozen in elk opzicht goed zal hebben gedaan en zij nog dikwijls met genoegen hieraan zullen terugdenken, waaraan wij ook niet twijfelen. EEN GEWAARDEERD GESCHENK AAN PRINSES JULIANA. In de bruidsdagen werd door den 14- jarigen A. J. Bel Czn., Drongelscheweg te Waalwijk, oud-leerling der Christe lijke school te Besoijen, een door hem zelf vervaardigde penteekening, voor- stellende een zeilend schip op de rivier, als geschenk aangeboden aan H. K. H. Prinses Juliana. Dato 15 Januari ontving hij een schrijven, waarin hem in opdracht van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana dank werd gebracht voor de vriendelijke aanbieding ter gelegenheid van Hoogstderzelver huwelijk van het fraaie door hem vervaardigde schilde rijtje, welk geschenk door H. K. H. met bijzondere erkentelijkheid is aan vaard. Jaarvergadering R. K. Bouwmeestersgild. Op 3 Februari 1937 werd de jaarvergadering te Waalwijk gehou den van het R.K. Bouwmeestersgild, gewestelijke k ing »Waalwijk» van architecten en bouwkundigen, onder voorzitterschap van den heer Ed. Bossaerts. Des morgens om 9'/a uur werd door den geestelijken adviseur, den Weleerw. heer W. Völker in de parochiekerk van St. Jan Baptist, eene H. Mis opgedragen tot intentie der leden. Om 11 uur ving in Hotel »De Twee Kolommen »de ochtendverga dering aan. In zijn openingswoord sprak de Voorz. de beste wenschen uit voor het jaar 1937 voor de leden en hunne gezinnen en voor het welzijn van den kring. Hij bracht een woord van#dankaan den secre taris, den Heer L. van Loon, voor de wijze waarop hij zich van z'n omvangrijke taak in het afgeloopen jaar heeft gekweten, aan den pen ningmeester, den Heer H. van den Heuvel, voor z'n keurig beheerder kasmindelen en aan den geestelijken adviseur voor z'n medeleven met het bouwmeestersgild. Verder memoreerde hij den aan- genamen geest van verstandhouding ensaamhoorigheid onder deledenen de tastbare resultaten bereikt met medewerking der aannemersorgani saties. Bovendien werd mededeeling gedaan van de in de afgeloopen periode opgerichte kringen tes'Her- togenbosch, Eindhoven en Nijmegen. Na dit openingswoord bracht de secretaris zijn welverzorgd en ge documenteerd jaarverslag uit waarin in details werd geschetst datgene wat zich aan den kring «Waalwijk» in het afgeloopen jaar heeft gepas seerd. Daarna werd mededeeling gedaan van het verslag der kascontrole- commissie, waaruit bleek dat het beheer der kasmiddelen in goede handen is en het jaar 19 6 sluit met een voordeelig saldo van f239.79. Daarna kwam aan de orde de door den penningmeester opge maakte begrooting 1937, welke on- gewijzigd werd goedgekeurd. Tijdens de middagpauze werd den leden een gemeenschappelijke en welverzorgde koffietafel aangeboden. In de namiddagvergadering in Hotel Verwiel, werd aan de orde gesteld de verkiezing van Voorz. en plaatsvervangend secretaris, wegens periodiek altreden respectievelijk van de heeren Ed. Bossaerts en A. Renniers. Met algemeene stemmen werden beiden in hun functie her benoemd. Bij de verkiezing der «Commissie van Advies» over het jaar 1937 werden de volgende heeren benoemd J. Prins, (voorzitter), A van Huiten, C. Terneldeli, A. de Bruijn en J. Koenen (leden). Daarna werd de destijds in het leven geroepen «Commissie van Voorbereiding» inzake »Algemeene Bepalingen» ontbonden verklaard, onder dankzegging voor den door haar verrichten arbeid Na ampele bespreking der inge komen vragen en wijzigingensvoor stellen, welke door het bestuur schriftelijk waren beantwoord, wer den de »Algemeene Bepalingen» onveranderd en met nagenoeg alge meene stemmen goedgtkeurd Met betrekking tot de vaststelling van de honorariumtabel stelde de voorzitter voor op 'n eerstvolgende ledenvergadeiing de vragenlijst, aan de hand waarvan de tabel dient te worden opgebouwd, in gezamenlijk overleg te beantwoorden, met welk voorstel de vergadering accoord ging. Hierna sloot de Voorzitter deze geanimeerde en prettige vergadering met den christelijken groet, er als steeds op aandringende trouw de vergaderingen te blijven bezoeken. Hierna hield de geestelijke advi seur z'n aangekondigde iezing en gaf in algemeene termen 'n uiteen zetting der corporatieve maatschap pij, gezien in het licht van »Qua- dragesimo Anno» en met betrekking tot h t bouwmeestersgild. welke interessante lezing 'n hartelijk ap plaus bij de leden ontlokte. Na 'n keurig verzorgd dinerbleven de leden nog geruimen lijd gezellig bijeen. FEESTAVOND CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Op Woensdag 3 Febr. mocht de afdeeling van uen Chr. Fabrieks- en Transpor^arbeidersbond hare jaar lijksche feestavond houden in de zaal voor Chr. Belangen, Besoijen. schestraat alhier. De voorzitter opende deze ver gadering met bet laten zingen van Psalm 89 vers 3, waarna hij in gebed voorging. In de eerste plaats heette hij den heer Brak, hoofdbestuurder van harte welkom, daar ons hoofdbe. stuurshd de beer Kunst verhinderd was dezen feestavond bij te wonen. Daarna verwelkomde bij ai de aanwezigen en sprakde hoop uit dat, waar de Reciteer-Vereeniging nog maar een jaar bestaat de eiscben niet te hoog gesteld zouden worden, en verzjkerue tevens dat zij niet teleurgesteld zouden huiswaarts keeren. De feestvreugde nam een aanvang doordat Mej. J van Zeist spoedig de vroolijke toonen van de muziek het hooien en de tongen los kwamen. Op voorstel van den voorzitter werden gezongen de verzen 1 en 2 van ons Bondslied en kreeg bet Hoofdbestuurslid de gelegenheid om zijn rede uit te spreken. Spreker vroeg of het in dezen tijd wel passend om feest te vieren, daar er zooveel werkloosheid heerscht. Spreker kon er ja op zeggen, in zijn rede teruggaande naar de dagen van onze nationale feesten toen zoovele banden van trouw zijn gelegd met ons Vorsten huis. Spreker ging den toestand na van 193b begin 1937 en wees erop dat er meer opleven gekomen is op verschillend terrein. Hij dankte voor de uitnoodiging dezen avond en hoopte dat de afdeeling onder Gods Zegen mocht uitgebreid worden. Daarna kregen we een voordracht te hooren, welke getiteld was: «Het ongewenschl bezoek met goede ge volgen» en vervolgens werd onder 7 FEBRUARI 8 UUR aanbieding van thee, gebak en sigaren een programma van muziek nummers en voordrachten afgewerkt terwijl nog gesproken weid door afgevaardigden der Bouwvak-arbei ders, Handels- en Kantoorbedienden, der Zangvereeniging, Jongelings- en Meisjes-vereeniging en Gymnastiek- vereeniging. De voorzitter dankte allen,sprak een slotwoord en liet Psalm 150:1 zingen. „DE DRIEVOUDIGE WIJSHEID VAN VADER WANG". In vervolg op ons bericht van vorige week, laten we hier thans enkele bijzonderheden volgen over dit tooneelwerk, dat deze week nog in den Bosch een groot succes oogstte, waar ook een stadgenoot, n.l Pater Dobbe, zijn leven heeft gegeven voor het H. Geloof, in den bloedigen bokseropstand, waaruit dit stuk is opgebouwd. Henri Ghéon schreef »De drie- voudige Wijsheid van Vader Wang« geheel op grond van zuiver histori sche gegevens. Zoo zien we gedurende 't geheele stuk twee z.g. Geletterden op het tooneel, geschiedenis-schrijvers, die het stuk inleiden, het geheel volgen en datgene vertellen, wat op het tooneel niet kan plaats vinden. Het eerste bedrijf speelt voor de poort, die toegang geeft tot de bezittingen van Vader Wang. Meesterlijk volgt Ghéon hier de motieven, waarom die beestachtige opstand kon uitbreken. Het tweede bedrijf stelt dezelfde plaats voor, nè de opstand. We volgen den titanen strijd van Vader Wang, die Christen is, met zich zelf als de pater Missionaris hem dwingt zijn houding te bepalen ten opzichte van Tchangfou Tang, die hem zoo mateloos veel leed berokkende. Het derde bedrijf, dat op een pleintje van het dorp Hantsoun speelt brengt de climax van de zeer gespannen situatie, terwijl 't vierde hpdrijf, dat vóór het huis van den Pater speelt het schoone slot doet zien, dat deze tragische geschiedenis krijgt dank zij het Christendom. Het zonnige décor, dat speciaal voor deze uitvoering werd ver- vervaardigd, de kleurrijke costumes en uitstekend verzorgde grime doen de rest. De Jonge Middenstand rekent op een groot succes en werkelijk, hij doet er zijn best voor 1 Blijkens deadvertentip bestaat er gelegenheid tot vóórverkoop en be spreken van plaatsen vanmiddag van 3 tot 5 en morgen (Zondag) van 12 tot 2 uur. Dat de zaal te klein blijkel CABARET-MUZIEK IN „CITY". In café City bij den heer H. de Ruij- ter op de Markt zal met de Vasten- avonddagen Zondag, Maandag en Dinsdag de bekende „The Radio Stars" cabaretmuziek geven. Dit trio beschikt over 'n accordeon virtuositeit die aan bet onbegrijpelijke grenst, zoo als wij in de Radio-bode kunnen lezen. Tevens zijn ze bekend wegens hun groot repertoir in zang en cabaret muziek. Daar City het eenigste café in Waalwijk is dat met de Vasten- avonddagen cabaret-muziek geeft zal het aan belangstelling niet ontbreken. BAKKERSVERGADERING. Op Donderdag 4 Februari 1.1. had in het foyer van hotel „De Twee Kolom men" alhier, een buitengewone alge meene vergadering plaats van de Bak- kersvereeniging „Eendracht maakt Macht". Waalwybsche en Langstraatsebe Courant* Vader wand en De Du ue

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9