Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. s Gemeenteraadsverslagen. DE GOUDEN BRUG „ROQRD BRABAKD Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. Sprang-Capelle. FEUILLETON NUMMER 15. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt UITGAVE: Advertentiën moeten Woensdag e| WOENSDAG en ZATERDAG Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Brieven, Ingezonden stukken, gelden, in ons bezit zijn. enz. franco te zenden aan den Uitgever WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Prijs der Advertentiën: Abonnementsprijs, per 3 maanden 20 cent per regel; minimum 1.50. 1.25. Franco per post door 't geheele Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Reclames 40 cent per regel. rijk 1.40. Bij contract flink rabat. Sprang-Capelle nog geen noodlijdende gemeente. Geen steun aan het Mid denstands-Borgstellings fonds. Vrijdagavond half acht kwam de raad van de gemeente Sprang-Capelle in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Smit. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met de volgende Nieuwjaarsrede: Mijne Heeren, Alvorens ik U, der gewoonte ge trouw, een kort overzicht geef omtrent den toestand onzer gemeente, maak ik van deze eerste vergadering in het nieuwe jaar gaarne gebruik, om U mijn dank en erkentelijkheid te betuigen voor de bewijzen van belangstelling, welke ik bij de jaarwisseling van U al len mocht ondervinden. Wederkeerig is het mijn hartelijke wensch dat het U allen welga in 1937, zoowel met opzicht tot Uw persoon en gezin, als Uw arbeid. Ofschoon er met voldoening op ge wezen mag worden, dat onze gemeen te nog niet in de rijen der noodlijdende gemeenten is ingedeeld, doordat nog steeds een sluitende begrooting ter goedkeuring kon worden ingezonden, neemt dit toch niet weg, dat het nog steeds toenemend aantal steuntrekken de werkloozen eenige reden tot be zorgdheid geeft. Was 't gemiddeld aantal dier steun- trekkenden over 1935 nog 93, thans is hun aantal in 1936 geklommen tot ge middeld 112. Vergeleken met 1934 is hun getal bijna verdubbeld. De vooral in het Zuiden zoo hoog geprezen en zoo vurig begeerde deva luatie heeft, althans wat de werkloos heid in onze gemeente betreft, weinig juichensstof gegeven, integendeel, na den val van de gulden is het aantal steuntrekkers nog beduidend toegeno men, want was vóór 26 September 1936 het hoogste aantal 127, dit getal was op 31 Dec. j.l. 149. Uitbetaald aan steungelden werd een bedrag van 43790.92 tegen 33346.47 in 1935. Aan werkverschaffing werd over 1936 3174.13 besteed tegen 4048.97 in 1935. In totaal werd dus aan steun- ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 69. Dan zwijgt Margot Sellert Een korte gongslag volgt Met een diepe zucht zet de oude barones zich wat gemakkelijker in haar stoel Dat zou een mensch totaal van streek maken, meent ze na een korte pauze ietwat schuchter te moeten op merken. Daarmee verbreekt ze het wat pijn lijk zwijgen. Onmiddellijk vindt Sir Herbert een paar passende woorden en ook Fritz Mollander neemt deel aan het zich ontwikkelde gesprek. Alleen Johanna verwijdert zich zwijgend Den volgenden dag doet de dahabye verleening en werkverschaffing uitbe taald 46965.05. De subsidie aan de werklozenkas sen bedroeg 4800. Van dat bedrag van 46965.05 werd aan subsidie van het Rijk ontvangen ongeveer 35000.zoodat voor re kening van de gemeente bleef een be drag van 11965.05 plus de subsidie aan werkloozenkassen is in totaal 16765.05. In het voorbijgegane jaar vertrokken 149 personen uit de gemeente, terwijl het aantal inwoners verminderde door overlijden met 43 personen, tezamen een vermindering van 192 personen. Door vestiging in de gemeente en geboorte vermeerderde het aantal in woners echter met respectievelijk 124 en 106, tezamen 230 personen, zoodat de bevolking is toegenomen met 38 zie len en op 31 December j.l. 5099 zielen bedroeg. Er werden 34 huwelijken voltrokken tegen 31 in 1935. De schuldenlast der gemeente ver mindert gestaag: in 1936 wederom met 22713.83, waardoor de schuld der gemeente thans bedraagt 646756.35 tegen 669470 op 31 Dec. 1935. Gesplitst in productieve en impro ductieve schuld zijn de cijfers respectie velijk 413056.35 en 233700.-. Per hoofd der bevolking verminder de de schuld van 132.31 tot 126.84. Geconstateerd mag worden dat de financieele positie van de gemeente in dit opzicht vooruitgaande is. Met dit beknopt overzicht moge ik Uw eerste vergadering van dit jaar openen, daarbij den wensch uitsprekend dat de zegen van den Almachtigen God in rijke mate het deel van U en de ge- heele gemeente in 1937 zal zijn. De heer Verheijden dankt dan, als oudste raadslid den Voorzitter voor zijn wenschen en wederzijds wenscht hij den burgemeester, ook namens de be volking van Sprang-Capelle, het beste toe. 1. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Van de Ged. Staten is bericht bin nengekomen dat de goedkeuring be grooting dienst 1937 verdaagd is; in verband daarmede goedkeuring om uitgaven te doen tot een totaal van der bedragen van 1936. De heer Michael vraagt waarom die goedkeuring van de begrooting nu al tijd en eeuwig verdaagd moet worden, Assoean aan. Als het gezelschap het schip verlaat om het oude Sysne te be zichtigen, werpt Johanna een brief in de bus van het postkantoor. Hij is geadresseerd aan Renate Lien en be vat den impulsieven dank van een, tot in het diepst van haar ziel getrof fen jonge vrouw voor de menschelijk- artistieke schepping van de schrijf ster Dienzelfden dag nog wendt de da- habj'e den steven om weer koers te zetten naar Cairo. De terugtocht verloopt in stille con- tenplatie, welke slechts af en toe on derbroken wordt door eenige verma kelijke uitvallen van Sophie von Geit- Ier. Als de stad der Ivalifs, met haar zee van vlakke daken en Europeesche pa leizen, haar moskeekoepels en fa- brieksschoorsteenen, in zicht komt, wendt Johanna zich tot Fritz Mollan der: Ik heb genoeg van Cairo.ik ben beu van het vegeteeren en den heeten woestijnwind. Ik verlang naar den frisschen winter van het Noorden. Ik zal tante voorstellen morgen reeds te vertrekken.... naar Weenen. De jonge Engelschman is volkomen hebben het die menschen daar dan zoo verschrikkelijk druk? Spr. vraagt dan of het niet mogelijk zou zijn dat de ge meenteraad van Sprang-Capelle eens een schrijven richt tot de Ged. Staten, waarin gevraagd wordt, waarom die goedkeuring van de begrooting altijd verdaagd wordt. Spr. is van meening dat de cijfers die er eenmaal voor een bepaalden post staan, toch niet veranderd worden, cij fers zijn cijfers, zoodat het goedkeuren van zoon begrooting toch allemaal maar poppekast is. Het lid Verheijden merkt dan op dat allen op hun beurt moeten wachten. Sinds er verschillende gemeenten in Noord-Brabant zijn samengevoegd is het personeel der prov. griffie vermin derd, waaraan de heer Michael toe voegde dat, wanneer er toch minder gemeenten zijn, de goedkeuring des te vlugger kan geschieden. De Voorzitter zegt dan dat de reden waarom de beslissing van goedkeuring der begrooting zoo lang duurt, komt omdat men eerst moet wachten tot de begrooting het dept. van binnenland- sche zaken is gepasseerd, dit in ver band met de steunregeling. De heer Michael: De weg naar den Haag loopt zeker over Haarsteeg en Voorburg? (hilariteit). Verslagen over afgeloopen jaar van de commissie van topzicht op het lager onderwijs en van de 'commissie tot we ring van schoolverzuim. Voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is verder bericht binnengekomen dat bij K.B. is goed gekeurd de heffing van een straatbe lasting. Verder is door Ged. Staten goedge keurd het aangaan eener kasgeldlee- ning. VERZEKER U BIJ DE uit het veld geslagen. Johanna zegt hij bijna smeekend. Ik weet wat je zeggen wilt, Fritz Mollander en.... geloof me, ik mag je graagMeer nog.... het af scheid zal me niet gemakkelijk val len. maar het kan niet anders. Je moet me nog eenigen tijd geven voor nader overlegeen periode, waarin ik volkomen aan mezelf ben overgelaten. Ik hoop, dat je me begrijpt. Hoe zou ik anders kunnen, ba rones Niet zoo vormelijk, Fritz Mollan der. Misschien gaat het maar om twee, drie wekenhet is alleen, omdat ik met mezelf in 't reine wil komen, temeer Ze kijkt hem aan, smeekend, met een door tranen omfloersten blik. Nog nooit heeft hij haar zoo hulpeloos en verlegen gezien. Roerend en zeldzaam aantrekkelijk is deze nieuwe, zoo ty pisch vrouwelijke kant van haar ka rakter. Onstuimig stijgt het verlangen in hem op haar in zijn armen te ne men, maar ook ditmaal weet hij zich te beheerschen. Johanna, zegt hij met nauw ver holen innigheid, lieve lieve Johanna... Ook is bericht ontvangen dat een geldleening van 18000.— is goedge keurd. Er is echter een kleine wijzi ging in de voorwaarden, zoodat tot gedeeltelijk vervroegde aflossing kan worden overgegaan. Alle voor kennisgeving aangenomen. Verder is nog van Ged. Staten een schrijven binnengekomen inzake finan cieele hulp voor het borgstellingsfonds van den Middenstand. Op voorstel van B. en W. is vroe ger besloten hieraan geen medewerking te verleenen. Ged. Staten oefenen thans opnieuw aandrang uit toe te treden, de kosten bedragen 2 cent per inwoner is 100.— per jaar en 500 storting in eens. B. en W. adviseeren wederom hier op afwijzend te beschikken. De heer Michael vraagt wat het doel is van dit fonds en wat er met de centen gebeurt? Hij is van meening dat dit waarborgfonds niets is voor kleine gemeenten, van het geld zie je toch nooit iets meer. De groote plaatsen die trekken er profijt van, hij is dus tegen dit borgstellingsfonds. Ged. Staten kunnen wel 25 keer aandringen. Spr. zegt nog, dat wanneer de provincie nu zelf eerst 1000.geeft hij er nog wel eens over zal denken. De heer Verheijden begrijpt ook niet waar dit fonds feitelijk voor dient. Hij is n.l. van meening dat, daar er toch overal voldoende groote banken en boerenleenbanken zijn, een zakenman die goed oppast en credietwaardig is toch wel crediet kan krijgen. Hij gaat met B. en W. accoord om niet toe te treden, al is de voorz. van de K. v. K. te Waalwijk in het plaatselijk blad hierover ook gevallen. De Voorzitter zegt tot den heer Mi chael dat een half jaar geleden B. en W. geheel voltallig een vergadering te Waalwijk, betreffende dit waarborg fonds, hebben bijgewoond, waaruit des tijds B. en W. hebben kunnen consta- teeren dat uit de rente van dit waar borgfonds de meest noodlijdende mid denstanders met een borgstelling tot 'n maximum van 300 kunnen worden geholpen. Over het algemeen is de be doeling echter meer den middenstand bij te staan met advies enz., het is fei telijk meer een adviesbureau. De heer Michael dankt den voorzit ter voor de uitlegging. Hij zegt dat men bijna algemeen van meening was, dat na de devaluatie de prijzen zouden dalen en de toestand beter zou wor den. Er zijn er echter nog meer gekel derd, waar niemand ook maar aan ge dacht zou hebben. De heer Kraak was van meening dat de gemeente 500 moest betalen en verder 2 cent per inwoner en dat die hulp op ruimere schaal zou geschieden. Nu dit echter blijkt niet het geval te zijn, vraagt hij, waar dit geld blijft? Hij neemt haar hand en brengt deze aan zijn lippen. Zij buigt zich over hem heen. Vluch- lig.... slechts een oogenblik. En als een zucht beroert haar mond zijn voorhoofd. Op dit oogenblik beseft hij met on miskenbare duidelijkheid, dat dit meisje als zijn vrouw voor hem ver loren is. Hij bemerkt het op hetzelfde oogenblik, dat sir Herbert en de oude barones von Geitier, in de stellige overtuiging van een spoedig te ver wachten verloving tusschen de beide jonge menschen, de stoutste toekomst plannen smedenHij voelt het, ter wijl Johanna zelf nog aan de moge lijkheid gelooft eens lady Mollander- Hawkins te zullen worden De verbinding met Igls, meldt de telefoniste van Hotel Bellevue in Dres den. Gabriel Schwarzer rijst uit de diepte van een clubfauteuil overeind en ver dwijnt in de.telefooncel. Na ettelijke hallo's en herhaald ge kraak en gegons in de leiding slaagt hij er in zich voor Stefan Szartossy Het lid Verheijden merkt op dat dit dient om baantjes te bekostigen. (Gelach). De raad verklaart zich hierna met het voorstel van B. en W. accoord. 3. Onderhandsche verhuring ge meente-eigendommen. Het betreft hier het v.m. raadhuis te Vrijhoeve-Capelle, dat als woning aan de gemeentebode en dhr. P. van Dron- gelen is verhuurd. Besloten wordt om het wederom te gen denzelfden prijs als vorig jaar on derhands te verhuren. 4. Wijziging verordening besmette lijke ziektengelden. Door den voorzitter wordt uiteenge zet dat deze wijziging hierin bestaat dat vroeger de berekening der bijdra gen werd gebaseerd naar het inkom- stencijfer en thans naar het bedrag der belasting. De heer Michael zegt ook na verdere toelichting van den voorzitter dat de strekking van deze wijziging hem niet duidelijk is, maar legt zich tenslotte maar bij de meerderheid neer. Wordt goedgekeurd. 5. Wijziging veldwachtersverorde ning. Dit voorstel is reeds eerder in den raad behandeld, dit is toen aangehou den om eerst de organisatie er over te hooren. Van den bond is nu een bericht bin nengekomen, waarin verzocht wordt het voorstel zoodanig te wijzigen, dat wanneer iemand uit een ander wapen overkomt, wanneer hij tenminste ge huwd is, niet op het minimumsalaris van de gemeente-veldwachter behoeft te beginnen, maar met 't aantal dienst jaren in een ander wapen doorge bracht, rekening kan worden gehou den. B. en W. stellen voor de wijziging vast te stellen en niet op voorafgaande dienstjaren te letten. Het lid Kraak vraagt hoeveel het minimumsalaris der gemeenteveldwach ters is. De Voorzitter zegt dat deze ont vangen 1350.— salaris; 100 voor kleeding, 30 rijwieltoelage, min 10 pensioensbijdrage, terwijl de huur waarde van zijn woning wordt bepaald op 150. De heer Michael vraagt waarom dat salaris in zooveel verschillende cijfers moet worden uitgedrukt, waarom zeg gen ze niet dat is zijn salaris en niets meer. De Voorzitter zegt dat de raad over de jaarwedde-regeling der veldwach ters niets te zeggen heeft. De heer Michael: „dan zal ik ook maar niets meer zeggen". 6. Vaststelling verordening aanwij zing stemlokalen. Het lid Verheijden vraagt waarom de Raadzaal niet meer als stembureau verstaanbaar te maken. Wat is er aan de hand, Schwar zer? vraagt deze. De opwinding, waar in hij verkeert van het oogenblik af, waarop hij voor een gesprek uit Dres den aan de telefoon is geroepen, blijft thans zelfs voor den detective niet verborgen. Niets bijzonders, Stefan, ant woordt Schwarzer. Ik wilde je alleen maar rapporteeren, dat we twee uur geleden in Dresden zijn aangekomen en in Bellevue logeeren. Het was niet mogelijk je voor het eenigszins over haaste vertrek uit Munchen van een en ander op de hoogte te stellen. Prachtig.... Hoofdzaak is, dat je mee gereisd bent.... Dat is een lieele geruststelling vbor meJe moet ook verder in haar onmiddel lijke nabijheid blijven, wat ze ook mag ondernemen, hoor je.Ze mag niet. Beste kerel, 't is toch vanzelfspre kend, dat ik haar niet alleen laat. En voor het eerst in zijn leven wijzigt Gabriel Schwarzer de exacte taal van zijn nuchter beroep, als bij er zachtjes aan toevoegt: die kleine konin gin Ach ja, Schwarzer, man, jij weet immers niet. Wordt vervolgd. e Echo van het Zniden, Waalwyksche en Lanptraatsclie Courant, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN ii CONCURREEREN OE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1