Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. a I00RD BRABAIID" IY0ROL DE GOUDEN BRUG De Middenstand weer in de luren gelegd. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. FEUILLETON Het minste tandbederf NUMMER 16. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het schijnt, dat de Januari-maand inet naar uaians-opruinnngen ook uij de regeering KOupjes-iusten neeit ge wekt, weiive zij mans len koste van den miüuensiand gaat botvieren. L>e organisatie van tien z.g. is.-sieun, ü.i. de aanvunenae steun aan wenuooze arbeiders, iieeit ze van een geiaenjke beweging omgezet in een warennuis- nering, waarmj ae minister van so ciaie zaken zien tot devies koos: recht streeks van ianrikant tot gebruiker! Het devies, dat den middenstand sinds jaar en dag om den hals werd gebon den en van tijd tot tijd een slagje werd aangehaald. De regeering schreef over haar plannen o.m. aan de gemeenten: Waar uiteraard hij het afsluiten van groote partijen goederen meestal la gere prijzen kunnen worden bedon gen, dan bij aankoop van geringere hoeveelheden door de gemeenten ieder alzonderlijk, zal dientenge volge het totaal voor deze subsidie ter beschikking komende bedrag een grooter nuttig effect kunnen sorteeren dan bij gedccentraliseer- den inkoop het geval is. Heeds worden besprekingen gevoerd omtrent den aankoop van belang rijke partijen daarvoor in aanmer king komende goederen. De gedeeltelijke steun in natura zal bestaan in schoenen, klompen, sok ken, wollen- en tricot ondergoede ren, werkkleeding, luiers, lakens en sloopen, enz. We achten dezen vorm van hulp verleening aan de werklooze arbeiders zeer bedenkelijk. Het heeft iets weg van de redding van den eenen armoed zaaier door hem het restantje voor raad levensmiddelen van den anderen armoedzaaier toe te bedeelen. Alle maatschappelijke groepen dei- bevolking worden door de crisis ge troffen en alle ontvangen ze in hun zorgvolle omstandigheden in een of anderen vorm steun van de regeering, ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 70. Misschien toch wel, Stefan.... En Gabriel Schwarzer, het toonbeeld van den plichtsgetrouwen zakelijken criminalist, zegt op geheel verander den toon. In ieder geval weet ik één ding wel heel zeker: dat iemand als deze buitengewone vrouw niet zonder be scherming in de wereld zal rondtrek ken, zoolang er nog een Gabriel Schwarzer is. Dan is 't goed, Schwarzer. en ik wil jou dan ook wel zeggen, dat het m'n alles is, wat ik aan jou heb toe vertrouwd. Dat weet ik immers, bromt de ander. En dat zal deze vrouw steeds blijven, ook al wordt ze nooit de mijne, versta je? Nou, daar praten we een ande- arbeiders, boeren, ja, zelis fabri kanten. Alien uus, oenaive ue micl- aensianuers. Die Kunnen alleen van net oorgsieiiingsionas een credietje beKomen tegen ue verplichting van rente en anossing, mitsue be- iroKKeTie voor luu pet. credietwaaruig is en ue gemeenten nnuueis een nooi- uehjKen omsiag een betaling a tonus peruu doen, pius een jaarnjKsche bij- urage storten, voor het risicootje, dat er toch nog te dekken zou kunnen overblijven. Deze aan zijn crisislot overgelaten miüuenstand wordt nu zelfs nog be dreigd door de regeering, die aan den schoenwinkelier, oen klompenmaker, den manuiacturier zijn klanten gaat ontnemen door zelf als groot-leveran cierster van velerlei artikelen, tot luiers toe, op te treden. De steuntrekkers worden geholpen met middeien, welke het kweeken van nieuwe steuntrekkers ten gevolge heeft. Dat heet dan „goedkoop". Den middenstand, den winkeliers, komt een zekere belooning voor de hun geëigende belooning toe. Het is zeer de vraag, of de bureaucratische rompslomp, welke altijd aan een rechtstreeksche overheidsdistributie is verbonden, ten slotte niet veel duur der uitkomt dan de normale winke liersbemiddeling. In elk geval forceert de regeering op de door haar gekozen wijze een inkomstenbekorting van een bevolkingsgroep, welke nieuwen nood wekt en nieuwe leniging daarvan noodzakelijk maakt. Dat alles is een bewijs van ondank tegenover degenen, die zich gaarne hebben beschikbaar gesteld om zich tegen een uiterst geringe en zeer on voldoende belooning te belasten met de distributie van bepaalde levens middelen onder de werkloozen en an dere armen, van goedkoope marga rine b.v. en vleesch in blik. De middenstand heeft altijd blijk gegeven van te willen handelen naai de omstandigheden. Hoevele nering- ren keer wel eens over. Berusting past nu eenmaal niet erg bij Stefan Szartossy. Adieu, Stefan. Brief volgt Dank je. tot ziens. Traag zoekt Stefan Szartossy zijn kamer weer op. De mededeeling van zijn vriend, dat Renate naar Dresden is gereisd, verwondert hem niet in bij zondere mate. Reeds lang heeft de kracht van zijn liefde Renate's wegen voor hem geopenbaard. Onmisken baar voelt hij, dat het hart van deze vrouw op den lijdensweg van haar liefde zijn hooge, innerlijke roeping moet volgen En daarom heeft het voor hem evenmin iéts verrassends, als de vol gende dagen hem de, in Schwarzer's pregnanten vorm gegoten mededee- lingen over diens verschillende ob servaties brengen: Woensdag Voormiddag Af doen van correspondentie enz. Een kaart aan Stefan Szartossy, Igls. Een brief aan dr. Delmer, Inns bruck. Een brief aan Konrad Stie- ler, Leipzig. Namiddag Vooraf telefonisch aangekondigd bezoek bij Ernst Rung. Duur van 4 tot 6. Donderdag Trip naar Leipzig doenden geven niet eigener beweging een zekere korting aan werkloozen en andere crisisslachiofiers bij aankoop van bepaalde artikelen. En toch wordt deze zeitde middenstand nog herhaal delijk belaagd door het egoisme van andere bevolkingsgroepen. Er zijn boeren, die de margarine vervloeken en van den burger eischen, dat hij slechts boter op zijn boterham smeert, maar deze burger zijn loon misgun nen, waarvan hij de boter moet koo- pen. Ze koopen zooveel mogelijk al les „onder elkaar" met uitschakeling van den middenstand, zetten hun eigen neringen op, koopen hun eigen per sen, draaien hun eigen krant in el kaar en bejuichen een boycot van an dere bladen door de boeren, die noch tans zonder de andere bevolkingsgroe pen niet kunnen leven, zoomin of zoo onvolmaakt als de burgers het zonder de boeren kunnen stellen. En aan dit slechte spel van ont wrichting van het economische even wicht doet de regeering nu mee door ook zelf als koopvrouwe te gaan op treden. We hebben weinig bewondering voor deze geste, van welke we ver hopen, dat ze door de protesten dei- belanghebbenden spuedig tot lamge slagen gebaar zal worden. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING per auto, beschikbaar gesteld door Rung. In Leipzig zelfEen bezoek van twee uur aan de woning van den dirigent van lie radio-orkest, Konrad Stieler, Scharnhorsts.raat 14. Vervolgens een conferentie in Palace Hotel met de secretaresse van de directie. Getrud Breda. Te rug in Dresden 9 uur 's avonds. Vrijdag Ernst Rung brengt een tegenbezoek in Bellevue. Gemeen schappelijke maaltijd. Gemeen- schapplijke autotocht naar Weis- sen Hirsch. Hartelijk afscheid te gen 9 uur 's avonds. Hierna wordt een plaats gereser veerd in den D-trein naar Ham burg en een kamer in een hotel Atlantic aldaar voor den volgenden dag. N.B. Monika Megener, de nicht van Ernst Rung vertoeft op het oogen- blik te Berlijn als logée bij de fami lie van haar verlooide, den groot industrieel, Martin Sybelius. In deze dagen zegeviert Sylvester Vonberg's sterke natuur over de hardnekkige ziekte. Bleek en ver- NIEUWE DOMPER OP MuTOKVEKKEEK. De verkeersmedewerker van De Te legraaf schrijft: Het is wemaast ongelooflijk en on- begi'ijpeiyk: aiweer n vernooging van uen oeiizineprijs! Voor ue vierue maai seuert uen vorigen zomer is er een naive cent opgeiegd eerst voor ue m uggen, uaarna tweemaal voor ue de- vaiuaue en nu in verband met de stij ging van den wereiümarktprys. be- naive rond 21 miilioen gulden aan motorrijtuigenbelasting, 7 muiioen aan personeeie belasting, een paar slordige miiiioenen aan pomen- en parkeergel- den en de ruim 3U miilioen aan ben zinebelasting moet het motorverkeer door deze vier verhoogingen van den benzineprijs nog een kleine 10 mii lioen extra opbrengen. Alles te zamen wordt nu per jaar ver over de 70 mii lioen betaald waarin de omzetbelas ting op de voertuigen zelf en de enor me invoerrechten daarop niet eens be grepen zijn. Wij beiioeven niet meer te waar schuwen voor mogelijke nadeelige ge volgen, want die zijn in de praktijk reeds overduidelijk aan den dag ge komen: terwijl in nagenoeg alle be schaafde landen het aantal auto's sterk toeneemt en in het autobedrijf met alles wat daarmede in verband staat een enorme activiteit is te con- stateeren, blijkt uit alles dat Neder land hoe langer hoe meer achterop raakt. Wij hebben het al meer gezegd: als men niet eindelijk van dezen funes- ten weg terugkeert, zal de verkeers- coördinatie niet meer noodig zijn. Dan zal het motorverkeer zonder meer wel uit zichzelf noodlijdend worden, waar door de regeering de middelen zouden den ontvallen om de millioenentekor- ten op andere verkeersmiddelen te dekken! Toen de benzinebelasting werd in gevoerd, heeft de regeering uitdrukke lijk verband gelegd tusschen benzine prijs en belastingtarief en ook metter daad bewezen, dat deze correlatie be stond, door nog tijdens de parlemen taire behandeling de belasting te ver- hoogen, toen de prijs nog iets terug liep. En nu de situatie zich in omge keerde richting ontwikkelt, is er op moeid, maar wederom bij volle be wustzijn, ligt zijn hoofd op het, door de verpleegster zorgvuldig opgeschud de kussen. Sinds het zoo ver met hem is, heeft Stefan Szartossy zijn dagelijksche be zoeken aan de Lantaarn gestaakt. Zuster Elisabeth zendt haar mede- deelingen over de langzaam vorderen de genezing van den z'eke nu recht streeks aan het tijdelijke adres van mevrouw Renate Lien. Vonberg zelf heeft ze op haar vriendelijk-resolute manier meegedeeld, dat de vrouw des huizes door den dokter is wegge stuurd om besmetting te voorkomen. Waar is ze. wil hij weten. En overeenkomstig haar instructies antwoordt de verpleegster zonder een oogenblik te aarzelen: In Weencn. Zoo.zegt hij, terwijl hij ver moeid zijn oogen sluit. Maar na een korte pauze wendt hij zich met een nieuwe vraag tot de verpleegster. Ik ben ernstig ziek geweest, niet waar zuster Ja, er had niet veel meer bij moeten komen, zegt deze. Maar nu is het leed wel grootendeels geleden en al.s u zoo braaf en gehoorzaam blijft, zult u er spoedig geheel boven op zijn Ja, ja.maarbegint Syl vester opnieuw en zijn blik verraadt het fiscale kantoor niemand „thuis". Daarom herhalen wij met nadruk, dat het motorverkeer het den moreelen plicht van de regeering acht om deze reeds zoo sterk overbelaste categorie tegemoet te komen en de stijging van den benzineprijs te compenseercn met een verlaging van het belastingtarief! Het is overigens niet ondienstig er nog even op te wijzen, dat men niet zonder meer den benzineprijs hier en in het buitenland mag vergelijken. In verschillende landen is de benzine nog duurder dan hier, maar daar vervangt de benzinebelasting, nagenoeg alle an dere autoheffingen. Bovendien is ook absoluut beschouwd de benzine in ons land duur te noemen, hetgeen, gezien het groote belang, dat de maatschappij als geheel heeft by goedkoop trans port, niet anders dan als een zeer on juiste politiek kan' worden geken schetst. MILLIOENENZEGEN. In het anti-revolutionnaire propa- ganda-orgaan „Nederland Waakzaam" vinden wij in cijfers samengevat, wat in ons land ter voorziening van aller lei sociale nooden jaarlijks wordt uit gegeven. Voor werkloozenzorg wordt in to taal uitgegeven 141 miilioen Daar naast wordt dit zijn cijfers van 1934 voor armenzorg door par ticuliere, kerkelijke en overheids instellingen 115 miilioen besteed, waarvan 79 pet. door de Overheid. In de 141 miilioen voor de werk loozenzorg zit een bedrag van 12 miilioen voor subsidies aan de werkloosheidsverzekeringskassen der georganiseerde arbeiders. Daar naast keeren deze kassen zelf nog eens 8 miilioen uit. Krachtens de Ongevallenwet wordt jaarlijks 20, krachtens de Invalidi- duidelijk, dat hem iets hindert. Ik moet u nog iets vragen, zuster. Heb u mij van het begin af verpleegd? Ik bedoel, bent u direct ontboden, toen ik zoo plotseling ziek werd? Natuurlijk.... nog dienzelfden avondof, eigenlijk al 's middags, Toen was ik toch buiten be wustzijn, nietwaar? Zuster Elisabeth knikt slechts. Natuurlijk heb ik geijld.... ik zou wel eens willen weten, wat ik toen alles bij elkaar gekletst heb.... De spanning in Sylvester's vragenden blik ontgaat de verpleagster niet, maar ze heeft een en ander verwacht en blijkt op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Lachend tracht ze hem gerust te stellen Maak u zich maar niet ong-rust. U heht geen hartsgeheimen verraden. Ik heb niet veel anders gehoord dan over muziek en nog eens muziek.... Ik moet zeggen, zoo iets heb ik in m'n heele praktijk nog nooit meegemaakt. Hel bleeke gelaat van den zieke ont spant zich. Achen anders niet....? Ik bedoel, heb ik overigens niets anders bij elkaar gefantaseerd. (Wordt vervolgd.) De Echo van het Zuiden, Waalwijbscbe en Langstraatsclie Courant, GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN. en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 ct. Doo» 20 cf.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1