Gemeenteraad Vlijmen. LEED 3 JAAR AAK RHEUMATIEk KLOOSTERBALSEM KUNST EN LETTEREN. Zaterdag 20 Februari 1937. No. 16 De Echo van het Zuiden Tweede Blad. KON ZICH NIET BEWEGEK AKKER'S Maandag 15 Febr. 1937 kwam de raad van de gemeente Vlijmen in open bare vergadering bijeen, onder voor zitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester van de Ven. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent deze eerste ver gadering van het jaar met den christ. groet en wenscht tevens alle leden, met hun gezinnen, en de gemeente Vlijmen het beste toe voor 1937. Als oudste raadslid dankt de heer v. d. Griendt den burgemeester voor zijne woorden en wenscht hem en zijn gezin ook namens den raad veel voor spoed en zegen. De notulen der vorige vergadering werden, behoudens enkele kleine wijzi gingen, goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn enkele proces verba len van kasopneming bij de gemeente Vlijmen, het burg. armbestuur enz. Dan nog enkele ingekomen stukken, o.a. betreffende de begrooting. Allen voor kennisgeving aangeno men. 2. Machtiging aan Burg, en Weth. tot het houden van de gewone jaarlijk- sche verpachtingen en verhuringen over 1937. Het lid van Engelen vraagt of des tijds de landerijen in het Ven niet te hoog geschat werden, waardoor zij niet zoo makkelijk van de hand zouden kun nen worden gedaan? De Voorzitter zegt dat destijds de pachters van meening waren dat zij het land zoo goedkoop kregen. De heer van de Water zegt, dat hij als voorzitter van de landerijen-com- missie van meening is, dat deze gronden niet te hoog gepacht zijn. De heer v. Engelen vraagt of men de bevoegdheid tot het verpachten niet aan de landerijen-commissie kan over geven. De Voorzitter zegt dat men in deze niet van de wet mag afwijken, door tot de landerijen-commissie te zeggen, voor zooveel mag je het verpachten. Negen tig procent der pachters was content over de pachtprijs. Ook de heer Boom zegt dat de mees te menschen wel met de pachtprijzen tevreden waren, een 15-tal perceelen waren wel in prijs verhoogd, maar dat komt omdat die het slechtst behandeld waren, door de hoogere prijs nu, zal er een stimulans gevormd worden, om den grond beter te behandelen. 3. Benoeming leden armbesturen. Als leden werden benoemd: de edel achtb. heer G. R. v. d. Ven, met alge- meene stemmen. De Voorzitter dankt de raad voor het vertrouwen in hem gesteld. De heer L. de Goey met 7 stemmen, tegen 3 op den heer Willigen. 2 op den heer v. Mierlo en 1 blanco. 4. Benoeming lid schaarcommissie. Tot lid dezer commissie werd met 12 stemmen tegen 1 blanco benoemd de heer Boom, die den raad dankt voor het vertrouwen in hem gesteld. 5. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. De aftredende leden werden bij ac clamatie herbenoemd. In de vacature M. v. d. Bosch werd bij acclamatie benoemd de heer van Meerendonk. 6. Benoeming leden stembureaux. Voor stembureau I werden benoemd: Burgemeester, ambtshalve voorz. Van Sprang en v. d. Griendt. Stembureau II: Willigen, voorz.: v. Mierlo en v. d. Leijden. Stembureau III: Van de Water, voorz.: Dobbelsteen en v. Engelen. Het lid v. d. Meerendonk stelt voor enkele leden van stembureau te doen ruilen, waardoor de wijken-kwestie meer zou wegvallen. Dit voorstel werd door den raad met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd v. Mierlo te doen rui len met v. d. Griendt en v. d. Water met v. Sprang. 7. Verzoek ontheffing hondenbe lasting. Besloten werd op het verzoek van A. de Laat, voor ontheffing hondenbe lasting wegens werkloosheid, afwijzend te beschikken. Verder werd nog besloten om ont heffing te verleenen aan een persoon, die wel was aangeslagen maar geen hond bleek te hebben. De heer v. d. Griendt vraagt op het verzoek van den heer de Laat alsnog goedkeurend te beslissen. De Voorzitter zegt dat dit volgens de wet niet mag worden toegestaan. SPITSBOEVEN. Door Céhadé. VI. Piel en Rob weten natuurlijk niet wat ze zien. Nu stapt Tinus weer in de auto, en rijdt ze naar de plaats toe waar de grond nu weg is. De jongens zien een grote opening, waar een plank schuin in ligt, zodat de auto er in kan rijden. Daar gaan ze naar beneden, en zogauw ze weg zijn wordt het gat weer gesloten. Nu zien ze vóór zich een ruime, hel der verlichte gang. Ze moeten uit stappen, en ze bemerken dat het een gang is, die overal met steen is afge werkt. Tinus rijdt de auto naar een grote deur, waar de garage blijkt te zijn. Daarna gaat hij met de jongens naar een prachtige deur. In sierlijk schrift staat er boven: „Bestuur Rode Wimpel". Tinus klopt, en vol spanning wach ten de jongens op wat er nu weer zal gebeuren. HOOFDSTUK IV. OP HET GOEDE SPOOR. Ongeveer twintig minuten na het diner, dus om half twee, landen de twee achtervolgers op een klein vl'eg- veldje in Cadiz en ogenblikkelijk be geven ze zich naar 't politiebureau. Daar aangekomen vinden ze alles in de grootste wanorde. Nadat zij den com missaris gegroet hebben, vertelt deze hun dat de vogel gevlogen is. „Wat?" vraagt Braun verbaasd. „Gevlogen? Wie? Wat? Wanneer?" „Ik zal het u eens zeggen", ant woordt de commisaris. „Vanmorgen, al tamelijk vroeg, hebben we de vier boeven en de drie jongens aangehou den. We hebben de foto's van de vier boeven opgezocht, en gezien dat 't er vier van de „Rode Wimpel" zijn. We hebben ze in de gevangenis gezet, en de jongens in de logeerkamer, die naast de gevangenis ligt. Even later, (ik denk, 'n minuut of tien later) roep ik den cipier, en zeg, dat hij de nieuwe gevangenen eten en drinken moet brengen; en dat hij daarna hier moet komen, 'n Uur verliep, maar er was nog geen cipier te zien. Ik ging zelf eens kijken, en vond hem dood in de cel van den aanvoerder (Tinus van Aemstel) liggen, hij was gewurgd! Daarna heb ik gemerkt dat de logeer kamer ook leeg was, dus had hij de jongens ook meegenomen. Nu, een half uur later komt een van de drie jongens hier weer binnen, en vertelt, dat hij nog juist heeft weten te ont snappen. „Hoe heet die jongen?" vraagt van Delft haastig. „Ik geloof, van Assenheim, of zo iets". Van Delft is natuurlijk zeer teleur gesteld, en geen wonder ook: hij heeft zo vast gehoopt, dat hij de drie jon gens hier aan zal treffen, en in plaats daarvan is er maar een te vinden. Even later komt Dolf binnen, groet mijnheer Braun en mijnheer van Delft, en vertelt hoe hij uit de auto ontsnapt is. „Dus ze zijn met een auto weg?' vraagt Braun. „Dan weet ik waar schijnlijk wel waar we ze moeten zoe ken". En tot de commissaris zegt hij „Zou ik van u misschien een poli tieauto kunnen krijgen?" „Ja hoor, gerust". Vijf minuten later raast de auto 8. Vaststelling van het suppletoir- <ohier van de hondenbelasting. De Voorzitter zegt dat er een sup pletoir is opgemaakt van 7.— voor 6 ïonden. Dit moet door den raad vast gesteld worden. Aangenomen. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van de aangehouden ver ordening tot heffing en invordering van schoolgelden. De Voorzitter zegt nu geen bepaalde ontheffingen te verleenen, maar door de gemeenteraad kan, wanneer zulks noodig is, een gedeeltelijke ontheffing worden toegestaan. Het lid van Meerendonk wenscht een andere regeling te zien betreffende het schoolgeld van vele kinderen uit één gezin. Spr. stelt voor op het tweede kind 20 reductie te geven, op het derde 40 en de rest vrij te laten zijn. De Voorzitter zegt dat dit zoo mak kelijk niet zal gaan. Er is reeds een extra bijdrage moeten verleend wor den voor de werkloozengelden. Spr. zegt het eerst eens met B. en W. te zullen bekijken. 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van een parkeerverbod. Dit verbod is reeds eerder door den raad vastgesteld, maar toen werd door den minister juist een ander motor- en rijwielreglement gemaakt. Nu blijkt een nieuwe regeling noodig te zijn. Besloten werd een parkeerverbod vast te stellen voor de Akkerstraat, vanaf van de Ven tot Sneken en op den Prov. weg tot v. Loos. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van de capitulanten- verordening. Dit voorstel betreft vooral den ge meentebode en den opzichter der lan derijen, die een minimum-salaris moe ten hebben van 856. Na ampele bespreking werd het voorstel aangenomen. 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van de verordening tot wijziging van het besluit, regelend de benoeming en de bezoldiging van de veldwachters. De Voorzitter zegt dat volgens de wet personen die uit een ander wapen overkomen, en hier het ambt komen bekleeden van gemeenteveldwachter, op diens minimum-salaris moeten be ginnen. Het lid van den Meerendonk wijst er op bij aanstelling van een gemeente veldwachter er op te letten dat zij ook bekwaam zullen zijn. Volgens spr. kan een onder-officier zoomaar geen ge meenteveldwachter worden. De Voorzitter zegt hiermede reke ning te zullen houden. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van de verordening tot wijziging van het ambtenarenreglement. Vastgesteld wordt dat capitulanten in vasten dienst moeten worden aange steld. 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van een besluit tot het aangaan van eene onderhandsche lee ning van kasgeld. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. De leening is groot 15000 tegen 3^2%. 15. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van een besluit tot con versie van de geldleeningen ten laste van de gemeente. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen aangenomen dat bij de Holl. Soc. Levensverz. Mij. te Amsterdam verschillende leeningen tot een to'aal van 66240.— werden ge converteerd tegen 3)2% a pa"- Db bespaart de gemeente ieder jaar een rente van 644. De leenirg moet in 8 jaar worden afgelost, dus ieder jaar een bedrag van 8280.— 16. Voorstel van Burg. en Weth. tot beschikking op het verzoek van de bijzondere scholen in wijk Nieuwkuijk tot het toekennen van gelden voor nieuwe leermiddelen. Evenals B. en W. heeft ook de in specteur van het lager onderwijs gead viseerd de gelden toe te staan. De inspecteur acht verder de speel plaats naast het Kerkplein ongeschikt. Hij raadt aan den tuin van het paro chiehuis der K.J.V. hiervoor te gebrui ken. De Voorzitter zegt echter dat B. en W. zich hiermee niet kunnen vereeni gen; dit is ook aan den inspecteur be richt. Het voorstel tot toewijzing der gel den werd met algemeene stemmen aan genomen. De Voorzitter zegt dan dat door den heer v. d. Water te Haarsteeg onthef fing is gevraagd van de bouwverorde ning met vergunning om in schuine richting te mogen bouwen, dus afwij kend van de rooilijn. niet Braun, van Delft en Dolf de rich ting in welke Dolf hen aanwijst. Nu komen ze bij de spoorweg. „Hier ben ik er uit gegaan, dus ik weet verder de weg niet" zegt Dolf. „Ook al niet zo erg", zegt Braun, „want hier is maar één grote weg, en geen zijwegen, en als er een zijweg komt, danVerder zegt hij niets meer, maar hij glimlacht raad selachtig. Ze zijn nu al voorbij Calo en Waroni, en ginds is 'n zijweg, waar over Braun sprak. Als ze er vlak bij zijn stoppen ze en kijken eens goed naar de grond, en ja hoor! Juist op dedraai van de gro'e weg naar de zijweg zien ze een klein stukje van het spoor van autobanden. „Zoals jullie ziet," zegt Braun, „zijn er een eind verder geen sporen meer te bekennen, maar je kunt ook zien, dat de grond is omgewoeld, juist alsof er geploegd is". „Nu," vervolgd hij, „ik durf wedden dat het met een spo- renwisser gedaan is". Nu stappen ze weer in de auto, en gaan er mee over de zijweg, totdat ze gekomen zijn aan de plaats waar de grond niet meer „omgeploegd" is. „Ziezo", zegt Braun, „Nu zal ik u eens wat laten zien". Dit zeggend haalt hij z'n portefeuille uit z'n zak. Hij zoekt er even in, en laat dan een papier zien, dat met rode inkt is beschreven. Nieuwsgierig bui gen van Delft en Dolf zich over het papier en lezen: Eerste zijweg voorbij W. Steenen pooltje. Zeven stop pen links zijwoar's. Dan drie stappen voorwaarts. Stru'k opzjj doenDan gras weg. Knopje zichtbaar. Drie maal kort eenmaal lang drukken Garage goat open. Verwonderd kijken van Delft en Dolf op. „Hoe komt u aan dat briefje? Van wie is dat? Wat heeft dat te beteke nen?" vraagt Dolf onthutst. „Nu, kijk u maar aan de andere kant van het briefje". Ze doen het, en zien aan de achterkant een rode wim pel, waaronder staat: „Bestuur van de Rode Wimpel". „Dit heb ik al heel lang", vervolg de Braun. „Tien jaar geleden werd er ook een lid van deze bende gear resteerd, en toen heb ik dit brierje ge vonden, dat het bendelid in zijn bezit had. Tot nu toe ben ik er nog niet in geslaagd, te weten te komen wat die Dit punt is aangehouden voor de ge heime vergadering. 17. Wijziging van de begrootinq 1936. Deze wijzigingen betreffen enkele kleine administratieve zaken. De raad kan zich met deze wijzigin gen vereenigen. Hierna sloot de voorzitter deze open bare vergadering en kwam de raad in geheime vergadering bijeen. Dank zij KLOOSTERBALSEM kat hij weer wandelen en fietser mHet kwam in eens, maar 3 jaar lan, was het of ik die pijn in mijn ru\ nooit meer kwijt zou raken. Alles wa mij teveel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit mee af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, di, heerlijk verzachtende zalf en werkelijk na een behandeling van nog geen weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daaron. iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SL te H „W" betekent, maar dezer dagen slaagde ik er toevallig in. En omdat we weten dat de bende in het geheel uit 44 leden bestond, en dat er reeds lange tijd 30 gevangen zijn. blijven er dus nog 14 over. Verder hebben ze ook nog een schuilplaats op een e'land e in de Oceaan, maar d;e ;s g:steren door de havenpol'tie van Gibraltar ontdekt, waardoor weer 'n twaalftal zijn gevan gen genomen. Dus zijn er in deze schuilplaats naar alls waarschijnlijkheid nog maar 'wee personen, n.l. Tinus en nog een, die de aanvoerder van de hele bende is. Dus kunnen wij die twee best met ons drie en aan." „Durven jullie het aan?" vraagt hij dan. „Best hoor!" krijgt hij van alle twee ten antwoord. „Nu, hier hebben jullie ieder een revolver. Ik heb er ook een. Die van mijnheer van Delft en van mij zijn ge laden. Die van Dolf niet, maar dat kunnen ze toch niet ruiken, en daarbij ik hoop dat we ze niet nodig zullen hebbeji. En nu allemaal op zoek naar een steenen paaltje, dan draai ik de auto om, zodat we direct zó weg kun nen rijden." Al heel gauw hebben ze het paaltje gevonden. Dan gaan ze zeven passen links zijwaarts, vervolgens drie voor waarts, doen de struik en het gras op zij en zien 't knopje. Braun drukt drie maal kort en eenmaal lang en dan kij ken ze naar de grond, in afwachting van wat er zal gebeuren. HOOFDSTUK V. NOGMAALS GESNAPT, MAAR NU VOOR GOED. Onmiddellijk nadat Tinus geklopt heeft, gaat de deur open en stappen ze binnen. Aan een grote tafel zit een donker uitziende heer. „Dag Tinus", groet hij beleefd. Dan vraagt hij belangstellend naar z'n we dervaren. Hij deelt hem mee, dat ze zoowat de enigen zijn, die nog over blijven en dat het weldra met de ben de gedaan zal zijn. Ook Tinus voelt dat het op een eindje loopt. De twee jongens worden naar 'n andere kamer gebracht, waar Tinus ze ook eten brengt. De jongens brengen de voor middag door met praten ov°r Dolf, en of de politie hen gauw zal vinden, over hun ouders, enz. De twee overblijven- den zitten nog lang te praten over de bende en Tinus meent dat Tom ook wel los zal komen. „Daar zie ik hem best voor aan. Wie weet, misschien is „Geen goud zoo goed Onovertroffen bij brand- en sn^wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel tyi Rheumatiek, spit en pijnlfjke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/, ct. en f 1.0-! Mattnaus-Passion te Zaïtbommel. Door het groote succes het vorig jaar (1100 bezoekers uil Gelderland, Noordbrabant en zelfs België) zal «le Matthaus Passion van Job. Seb. Bach wederom worden ui'gevoerd in de St Maartensktrk te Zaltbom- mei. De uilvoering is bepaald op Maandag '29 Maart (2« n Paaschdag) 's namiddags om 3 uur. Solisten zijnTo v. d. Sluys, '•opr ian Annie Woud, alt; Marcus Plooyer, tenor; Theo Bay Ié, bas- bariton; terwijl de Chriduspaitij ie al op weg naar hier!" zegt hij. Om 1 uur dineren ze en praten dan weer over de bende, en of ze 'n nieuwe ben de zu'len trachten te vormen. Even la ter schrikken ze plotseling op, als ze de bel horen gaan. Drie keer kort en één keer lang. „Ha, goed volk", roept de zwarte heer, en draait aan een knop. Vijf minuten later wordt er aan de deur geklopt enze kijken recht in de loop van drie revolvers! Ze zien dat tegenstand nutteloos is en ge ven zich bereidwillig over. Ze krijgen cie handboeien om, de twee jongens worden gehaald, die van blijdschap niet weten hoe ze zich moeten houden en even later snort de snelle politie auto met de twee schurken, de heren Braun en van Delft en de jongens naar Cadiz, en de volgende morgen vloog 'n vliegtuig met drie gelukkige jongens, mijnheer van Delft en mijnheer Braun weer naar Valkenburg. EINDE. OPLOSSINGEN VAN DE VORIGE WEEK. Voorkomen is beter dan genezen. Generaal, storm, bekoren, zeven, Goes, gissen. De beste stuurlui staan aan den wal. Nederland, raadsel, staatsbestuur, leeuw, strand, abuis. NIEUWE RAADSELS. Het is wel vreemd, nooit ziet men mij. 'k Ga ieder oogenblik voorhij. Welke meter is geen meter lang? 't Is hard of het gebakken is, 't Wordt nat als het heet is. 't Is gladder dan was En helder als glas. Welke appel wordt niet geplukt en toch gegeten? In welke straten vindt men geen huizen? Zonder armen moet ik hangen, Zonder handen toch hard slaan. Zonder vingers moet ik wijzen, Zonder voeten altijd gaan. Welke waarheid is juist een leugen Veel hooger dan elk huis, Veel breeder dan een sluis. Glansrijker dan kristal. En kleurenrijk vooral. Schiep mij de Heer van 't heelal. Wat wordt op hoogen prijs gesteld Nog meer dan goederen en geld. ONiaiNIIL TIK INZAOE

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5