Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. ABONNEERT U OP DIT BLAD, INGEZONDEN STUKKEN. BOEKBESPREKING. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE ROEMEENSCHE REGEERING ONTSTICHT. De oorlog in Spanje heeft waarlijk in Roemenië een weerslag gegeven in den vorm van 'n ernstig diplomatiek in cident. Waarschijnlijk zal de regeering de terugroeping eischen van den Duit- schen en den Italiaanschen gezant, en ook van den Portugeeschen gezant. Deze gezanten hebben, de eerste twee in uniform, deelgenomen aan de begrafenisplechtigheid van twee Roemeensche studenten, die in Franco's gelederen waren gevallen en wier stof felijk overschot naar Boekarest was overgebracht. De IJzeren Garde, een Roemeensche fascistische, door de re geering verboden organisatie, had van de uitvaart een politieke demonstratie gemaakt. De aangelegenheid heeft geleid tot een interpellatie in de Kamer door den afgevaardiqde van de Nationale Boe renpartij, Calinescu. De regeering zal terugroeping eischen der gezanten. HULP AAN DEN BOERENSTAND IN AMERIKA. In een nieuwe boodschap aan het Congres merkt president Roosevelt op, dat „het Amerikaansche droombeeld van een boerderij, die een gezin kan on derhouden, thans zoover van zijn ver wezenlijking verwijderd is, dat het een dwingende noodzakelijkheid is maatre gelen te nemen ten einde de veiligheid van den boerenstand te verzekeren." Derhalve heeft de president een plan opgesteld, dat de volgende vier punten omvat: 1. De mogelijkheid om eigenaar te worden, open te stellen voor pachters, die over voldoende bekwaamheid en ervaring beschikken, doch het slechts tot eigenaar kunnen brengen, indien hen op ruime wijze en op langen ter mijn credieten worden toegestaan en technisch advies wordt gegeven. 2. Bescheiden leeningen gepaard met de noodzakelijke voorlichting en opleiding kunnen voorkomen, dat de kleine boer tot pachter wordt. 3. Grond, die voor landbouw onge schikt gebleken is, zal door de over heid in beslag genomen worden. Ge zinnen, die op dergelijken grond ge vestigd zijn, zullen geholpen worden bij hun pogingen goed akkerland te vin den. 4. De staats- en plaatselijke autori teiten zullen samenwerken ter verbete ring van het pachtstelsel. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De opperbevelhebber van de natio nalistische strijdkrachten in Zuid-Span- je, generaal Queipo de Llano, deelde gisteravond over radio-Sevilla mede, dat de witte troepen, gesteund door 't luchtwapen in den Jarama-sector we derom een flink stuk zijn opgerukt, zon der op noemenswaardigen tegenstand te stuiten. Vliegtuig-eskaders van de witten hebben voorts den weg Madrid Guenca door bombardementen der mate vernield, dat nog verscheidene dagen noodig zullen zijn, om den weg weder begaanbaar te maken. Mogelijk is dit de laatste groote slag voor den val van Madrid, voegde de generaal hieraan toe. ONDERZOEK NAAR DE GEZIND HEID VAN DUITSCHERS IN HET BUITENLAND. Stefani meldt uit Weenen, dat alle Duitsche onderdanen die in het buiten land vertoeven en in het bijzonder zij, die een Duitsche firma vertegenwoor digen, binnenkort onderworpen zullen worden aan een soort examen om te onderzoeken of zij lid zijn van de na- tionaal-socialistische partij, of sympa- thiseeren met de politiek van de natio- naal-socialisten. Indien dit niet het ge val is, zal hun pas worden ingetrokken. Het Neue Wiener Tageblatt bericht ten aanzien hiervan, dat de voornaam ste reden van dit onderzoek is, om aan de Joodsche Duitschers in het buiten land, hun burgerrecht te ontnemen. 1500 MILLIOEN VOOR DEFEN SIE VAN ENGELAND. „Het grootste bolwerk voor den vre de", aldus betitelde de minister van Fi nanciën, Neville Chamberlain, het vijf- jaarsch defensie-program der regeering waarvan het totaal van 1.500 millioen pond sterling zonder precedent is in hngelands historie. Deze uitgaven acht hij noodig ter verzekering van 's lands veiligheid. Groot-Brittannië zou gaar ne tot een algemeene bewapeningsbe perking medewerken. Doch alléén kan het dezen weg niet inslaan. „Er schiet ons dus niets anders over" zei de minister met grimmige vastbera denheid, „dan onze tanden er in te zetten en vast te houden". En hij tartte de oppositie slechts één post op te noe men in dit omvangrijke programma, welken zij bereid zou zijn te besnoeien, indien zij in de plaats der regeering stond. De regeering die alléén voor de verantwoordelijkheid staat, ziet in dit programma een absolute noodzakelijk heid. De labour-partij is voornemens felle oppositie te voeren, maar of ze succes zal hebben, is zeer te betwijfelen, waar de noodzakelijkheid wordt ingezien. Nederlandsch-Belgische kwesties In de kamerzilting van Woens dagmiddag verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, Spaak, dal op de einde Februari te Den Haag te houden experlenconferentie in verband met de economische samenwerking tusschen de landen van de Oslo-groep ook de Belgische landbouwers vertegenwoordigd zul len zijn Het hangende Nederlandsch Bel gisch proces kan geen afbreuk doen aan onze vriendschapsrelaties met Nederland. Na afloop van dit proces zullen pogingen gedaan worden om de Nederlandsch Belgische kwesties integraal op te lossen. Eerste Hulpposten Roode Kruis. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B. N. schrijft, dat het Roode Kruis thans 338 hulpposten langs de hoofdwegen heeft geplaatst. Deze posten werden in 1936 elke drie maanden gecontroleerd van wege de Technische Afdeeling van den B. B. N. In totaal is door de posten in 1936 1001 maal hulp bij ongevallen ver leend. Daarbij waren er 34 met doodelijken afloop; 967 gevallen betroffen lichte of zware verwon dingen. Het blijkt wel, dat de hulpposten van groot nut zijn voorhet motorisch verkeer over den weg. Bij de meeste ongevallen toch, waarbij een beroep op de hulpposten moest worden gndaan, waren motorrijtuigen be trokken. Het Roode Kruis zal thans overgaan tot het plaatsen van nog 200 posten langs de wegen. Ieder, die dit menschlievend werk wil steunen en een bijdrage wil beschikbaar stellen in de onkosten, aan de vestiging van de hulpposten verbonden, kan dit doen door lid te worden van de Nederlandsche Vereeniging »Het Roode Kruis«. Lockheed vliegtuigen voor Ne derland, Oost- en West-lndië. Na de succesvolle resultaten, door de Nederiandsche luchtvaart be reikt met de Amerikaansche Douglas vliegtuigen, zal thans een nieuw Amerikaansch vliegtuigtype zijn intrede doen in de luchtvaart van Nederland en Koloniën. De K.L.M heeft namelijk besloten tot aankoop van drie Lockheed Super Electra-vliegtuigen, waarvan twee bestemd zullen zijn voor den dienst in West-lndië, terwijl het derde vliegtuig voornamelijk dienst •zal doen hier te lande op de bin- nenlandsche luchtlijnen der K.L M Het Prinselijk Paar te Mittersill Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn, Dinsdagavond om 10 uur in het kasteel Mittersill aangekomen. Ter eere van de hooge gasten had men het slot met een aantal elec trische lampen in een feestelijken lichtgloed gezet, zoodat het kasteel reeds op een afstand van ver scheidene kilometers duidelijk zicht baar was Er vertoeven op het oogenblik verscheidene voorname gasten in het kasteel, o.a. prins Luitpold van Beieren, prins Windischgraetz, prins Schwarzenberg, prins en prinses Auersperg, baron Rothschild als mede een aantal vooraanstaande Engelschen en Amerikanen. Zij zullen zich hier een dag of tien aan de sport wijden. Omtrent de plannen van de Koningin werd aan het A. N. P. medegedeeld, dat H. M. het voor nemen heeft zich morgen naar Mittersill te begeven en een zoo danige wijziging in Haar reisplan te brengen, nat Zij niet, zooals oorsprokelijk vastgesteld was, reeds Donderdag naar Nederland zal terugkeeren, maar nog ongeveer vijf of zes dagen in Oostenrijk zal blijven in gezelschap van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Van officieele zijde in den Haag wordt bevestigd, dat de terugkeer van de Koningin tot in den loop van de volgende week is uitgesteld. DeHertog Herdnk san den grond geraakt Het opleidingsschip Hr. Ms. Hertog Hendrik is op een oefentocht in de Middellandsche Zee door het gaan verschuiven van het anker voor een deel aan den grond geraakt aan de Oostzijde van Delos Harbour in de Cyciaden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, Wij zeggen het bestuur van het Wijk comité Winterdijk (Haven) dank voor de rekening en verant woording in dit blad. Waar het bestuur zegt dat deze rekening voor de buui tgenooten ter inzag» ligt bij den penningmeester, moeten wij echter opmerken, dat dit mogelijk is. maar dan moet er ook gelegenheid zijn deze in te zien. En dit is niet het geval. Met zes buurtgenooten hebben we driemaal getracht de stukken te gaan inzien, maar even zoovele malen is ons door den penning meester of liever zijn echlgenoote de deur gewezen. Eenmaal omdat het over tijd was een andermaal omdat we met te velen waren en de derde maal met de opmerking dat we ons aandeel wel thuis zouden krijgen. Inderdaad is bij eenigen een stuk doek in de bus gestopt, en zal dit dan het aandeel moeten voorstellen. Nogmaals blijven wij vragen om een vergadeiing om de rekening en verantwoording te hooren, te zien en te bespieken. J. IJPELAAR J. VERHELST P. BROKKEN, Bij de N.V. De Spieghel, Prinsen gracht 850 te Amsterdam, verscheen: „Bouwkunst als levensuiting" door A. J. Kropholler. Wat dit werk van den bekenden bouwheer van ons monumentale raad huis bedoelt, moge blijken uit zijn voorrede, waarin de schrijver o.m. zegt De moeilijkheid voor den leek, om zich een oordeel te vormen over bouwkunst, is veelal oorzaak, dat hij zich als een vreemde tegenover haar gevoelt en in belangrijke aangelegen heden zich als een blinde moet laten geleiden. Dit heeft reeds tot gevolg ge had, dat zoowel ten onzent als huiten onze landspalen een menigte van bouwwerken gesticht werd, die geen uiting meer zijn van den volksgeest. Hun leegte daaraan is oorzaak van de heliteling „internationale stijl", hoe wel aan deze universaliteit geen hoo- gcr-mcnschelijke, d.w.z. hoven de na tionaliteit uitgaande waarde kan wor den toegekend; integendeel, de inter nationale stijl, gelijk wij die tot heden zagen, berust, zooals haar naam zegt, op zakelijkheid. Waarin dan die hoogere zijde van de houwkunst bestaat, haar psychi- sche zijde, die naar voren komt in de bepaalde volkssmaak en evengoed voor den leek als voor den technisch- deskundige te verstaan is en die merk waardigerwijze bij haar overwegende belangrijkheid in onze dagen 'n bijna onontgonnen terrein is, moge de lezer vinden in de voorliggende studie. Het werk, dat door tal van teeke- ningen is verlucht, kost ingenaaid 1.50gebonden 2.10. QPMPMOn MICIIW? DOODELIJK ONGELUK. Arbeider valt van een in aanbouw zijnde brug. Naast de spoorbrug in de lijn van Utrecht naar Gouda wordt over het Merwedekanaal een brug gebouwd voor gewoon verkeer, welke in den weg komt te liggen, die Utrecht met Den Haag zal verbinden. Men is thans bezig met het plaatsen van de over spanningen, waarvoor eerst een mon- tngebrug is aangebracht. Vanochtend is een arbeider, die hoven op den grooten boog van de nieuwe brug werkzaam was, daar afgevallen. Hij kwam op de montagebrug terecht en viel vervolgens in het water. Andere arbeiders, die aan den kant werkten, sprongen hem dadelijk na en brach ten hem op het droge. Hij had 'n zwa re wonde aan den schedel opgeloopen door den val op de montagebrug. Een ijlings geroepen dokter moest consta- teeren, dat de man aan de gevolgen daarvan was bezweken. RHEUMATISCHE PIJN IN ALLE GEWRICHTEN. Gezondheid thans geheel hersteld. „Ik had rheumatische pijnen in elk gewricht. Dit duurde zoo 13 weken. Toen raadde men mij om Kruschen Salts eens te probeeren en voordat ik mijn tweede flacon op had, was ik reeds in staat om mijn dagelijksche gewone plichten te vervullen. Kruschen Salts heeft mij absoluut van de pijn afgehol pen." Mevr. I. D. Rheumatische toestanden zijn meestal een gevolg van een ophooping van uri nezuur in het lichaam. Kruschen Salts heeft de kracht om het gevaarlijk uri nezuur. dat zich vastzet en ondragelijke pijnen veroorzaakt, op te lossen en langs de natuurlijke kanalen uit het li chaam te verwijderen. De „dagelijk sche dosis' Kruschen zal Uw lichaam voor goed vrij houden van alle kwaad aardige afvalstoffen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. UIT EEN RIJDENDEN AUTO GESPRONGEN. Op slag gedood. Vanochtend reed de 45-jarige Spaans uit het dorp de Stolpen als passagier met een vrachtauto mee. Bij de Kolk- sluis aan het Noord-Hollandsch ka naal wilde hij uit den auto springen, waarvoor de chauffeur hem waar schuwde. Hieraan gaf Spaans geen ge hoor en ondanks het feit, dat het voer tuig een vrij groote snelheid had, sprong hij er uit. Hij struikelde, kreeg de achterwielen over zijn lichaam en was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. EEN OVERSTROOMING TEISTERT MOZAMBIQUE. Naar Reuter uit Kaapstad meldt, is Mozambique door een ontzeglijke ramp geteisterd. Tengevolge van den geweldigen regenval zijn de rivieren Incomati en Umbeluzi in korten tijd zoodanig gezwollen, dat zij met groote kracht buiten haar oevers traden en overtroomingen veroorzaakten, waar bij naar schatting tweeduizend inboor lingen om het leven zijn gekomen. On afgebroken stroomden gedurende vijf volle dagen de watermassa's in einde- looze hoeveelheden neer. Lorenze Mar ques, de hoofdstad van Mozambique, is volkomen geisoleerd. De spoorweg verbindingen zijn verbroken. Alleen langs draadloozen weg heert men en kele korte berichten omtrent de ramp kunnen verkrijgen. Vliegtuigen, die 't noodweer getrotseerd hebben en over het geteisterde gebied hebben gevlo gen, melden, dat de schade enorm groot is en dat talrijke dooden te be treuren zijn. Volgens de tot dusverre beschikba re gegevens raamt men de schade op ongeveer een millioen pond sterling. MICKEY MOUSE PRINS VAN ORANJE? De vertooning van de film der vor stelijke verlovings- en huwelijksplech tigheden van dezen winter in Den Haag en andere plaatsen des lands, heeft heel wat menschen in „de bios coop" gebracht, die daar anders uit principieele of traditioneele overwe gingen niet plegen te komen. Deze menschen staan vreemd tegenover de bekende figuren van de „gewone" film, wat soms tot zonderlinge gevolg trekkingen aanleiding gaf. Zoo lazen we in een verslag uit Klundert, opgenomen in het „Dbld. v. N.B.": .vooraf kreeg men een Mickey Mous en andere Oranje films." Menigeen zal deze figuur uit de va- derlandsche geschiedenis niet aan stonds kunnen thuisbrengen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag heeft op den Grind weg te Hillegersberg een auto-ongeluk plaats gehad, waarvan de 58-jarige H. G. J. M. Schrijver, gewoond hebbende Milenlaan 74 aldaar, het slachtoffer is geworden. 1 j !W$ De heer Schrijver reed per rijwiel op den Grindweg en was juist de brug aan de Dorpsstraat en het opgebroken gedeelte, links van den Grindweg, ge passeerd. Achter hem naderde een vrachtauto met tractor, van de Gebr. Oranje te Bergschenhoek bestuurd door den 26- jarigen P. H. uit Rotterdam. Op het oogenblik dat de vrachtauto zou pas- soeren, werd de heer S. ter linker zijde door het achterste gedeelte van den aanhangwagen geraakt. Dadelijk is hij 't directiegebouwtje van den dienst van openbare werken binnengedragen, waar de inmiddels ontboden gemeente-arts, dr. D. Hei- neke, spoedig ter plaatse was. Even later is de man, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. De heer Schrijver, die juist vandaag zijn 59sten verjaardag zou vieren, is 43 jaren op het openbaar slachthuis te Rotterdam werkzaam geweest, waarvan tal van jaren als kassier in den rang van adjunct-commies. Op 15 Juli van het vorig jaar was hij op wachtgeld gesteld, totdat hij op zijn 60ste jaar zou worden gepension- neerd. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje op de begraafplaats gebracht. EEN GOEDE SLAG? De groentenhandelaar Z. zag Za terdagavond in Charlois twee mannen, die dan eens hier, dan eens daar ble ven staan en die door hun nogal ver dachte manier van doen de aandacht trokken. De groentenhandelaar volgde hen ongemerkt. Plotseling bleven de mannen staan voor een pand in de Bakkerstraat. Z. liep door, maar toen hij een eindje verder eens omkeek, bicken de mannen te zijn verdwenen Aangezien de man vermoedde, dat het tweetal naar binnen was gegaan, heeft hij uitgekeken naar een agent. Toen hij er evenwel niet snel ger.oeg een vond heeft deg roentenhandelaar zich hegeven naar het huis van een agent, dien hij in de buurt wist te wonen. Samen zijn zij naar de Bakker straat teruggegaan, waar zij post heb ben gevat voor de deur van P. H. Na eenigen tijd wachten bleken de man nen zich daar inderdaad toegang te hebben verschaft. Op het moment, dat zij naar buiten kwamen, greep de agent zoowel als de groentenhande laar een indringer vast. De agent had met zijn arrestant, een poot'gen kerel, nogal wat moeite en weldra roMen zij vechtend over den grond. De groen tenhandelaar liet zijn arrestant los en kwam den agent te hulp. Met hun tweeën overmeesterden zij den man, die de 36-jarige koopman G. S. B. bleek te zijn. De tweede man had bij zijn vlucht zijn hoed verloren en het bleek, dat de initialen in dien hoed precies over eenstemden met die van ^en zwager van den gearresteerden man. Deze zwager, de 29-jarige bakker K. K., is daarop eveneens aangehouden. Fabrieksbrand te Gennep De eigenaar gearresteerd Een felle brand beeft gewoed in de vier verdiepingen hooge fabriek van de N.V. Moutfabriek »Aurora« toebehoorende aan den beer Yf. Beckers te Gennep. Het vuur is omstreeks zes uur ontstaan op de bovenste etage en breidde zich in korten tijd snel uit. Spoedig ver plaatste het zich naar de lager ge. legen verdiepingen en in het tijds bestek van een uur stond de geheele fabiiek in lichte laaie. De brandweer, die men even na het uitbreken vau den brand had gealarmeerd, kon tegen de enorme vuurzee niets uitricht3n. Voor de fabriek ligt de woning van den eigenaar, welke van het pand is gescheiden door een brand- gevel. Er behoefde dan ook geen vrees te bestaan dat deze woning zou worden aangetast. Ook de omliggende huizen liepen geen gevaar. In de fabriek bevonden zich, toen de brand werd ontdekt, 2 personen, «lie zich tijdig in veiligheid konden stellen. De fabriek brandde geheel uit. Doordat de vele machines zijn vernield, is de schade zeer aan. zienlijk. In verloop van vijftien jaar is dit de vijfde brand bij »Aurora«. Bij den laatsten brand, 3 jaar geleden, is het gebouw eveneens verwoest. Naar de oorzaak van den brand heeft de marechaussee een diep gaand onderzoek ingesteld. De eigenaar dezer fabriek heeft eenige jaren geleden mislukte po gingen gedaan om het goud van de Lutine te bergen. Naar wij nader vernemen is de eigenaar der fabriek gearresteerd. Zoekt niet langer zelf naar PERSONEEL. Laat ons dat lastige werk opknappen. De stem van ONS BLAD dringt ge regeld in duizenden gezinnen, in de Langstraat en Omgeving, waar werkers te over zijn. Plaats uwe aanvraag voor personeel dus in Waalwijksche en Langstraatsche Courant.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8