Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. DE GOUDEN BRUG JOQRDBRABAHQ" Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. FEUILLETON MUMMER 19. WOENSDAG 3 MAART 1937. «JOe JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. R. K. STAATSPARTIJ. Program van actie vastgesteld De a.s. Kamerverkiezingen. Onder voorzitterschap van Mr. C. M. J. F. Goseling werd Zaterdag 1.1. te Amsterdam de 18de vergadering ge houden van den Partijraad van de R.K. Staatspartij. Voordat men overging tot de behan deling van het Program, hield Mr. Go seling eene rede, waaraan wij het vol gende ontleenen: Het program van actie. Spr. beschouwt de vier groote vraag stukken van 't Program van overheer- schend belang voor onzen tijd. Deze vier vraagstukken zijn: 1. Geen vermenging der taken van Kerk en Staat. Wij hebben echter ook geen behoef te aan een concordaat om beider taak af te bakenen. De vervulling van die taak willen wij geïnspireerd en geleid zien door de groote beginselen van het Christendom, en niet naar een huma nisme zonder Christus, voor die ge dachte hoopt de Kath. Staatspartij een zoo groot mogelijken steun en begrip te vinden. 2. De verdediging van het gezin. Spr. wijst op de belofte van minister Oud tot benoeming eener interdeparte mentale commissie voor de belangen van het groote gezin. Hij is dankbaar, wanneer iets wordt voorbereid, opdat tot daden kan worden gekomen. Graag zien we steeds naar het bui tenland, ook om vergelijkingen te ma ken. Meermalen meenen we, dat wij er bij zoo'n vergelijking niet slecht afko men. Maar in de gezinspolitiek staan wij niet aan den spits. 3. Arbeid voor ons volk. Wat kan men meer doen dan gedaan is? Deze vraag wordt herhaaldelijk dui delijk uitgesproken, ook als sommatie. Het is te begrijpen, dat ze op de lippen komt na vier jaren van onmenschelijk zwaren arbeid, maar ook verricht naar een eigen inzicht in het economisch be leid. Het gaat bij arbeid voor ons volk om het geheel van het economisch beleid. Het doel van „arbeid voor ons volk" moet sterk voor oogen worden gehou den. Met het doel moet men de redelij ke middelen willen. Men zal het volks geheel voor oogen moeten houden en aan de minder draagkrachtigen bijzon der moeten denken. ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 73. Al die post vandaag heeft geen goed gedaandat brengt maar on geluk in huis, wendt hij zich met een bedenkelijk gezicht tot zijn trouwe Brigitte. En die ellendige rouwbrief. wie weet. Houdt toch op. Jij ziet direct alles even somber in't zal wel overgaan, troost hem zijn betere helft, wier gemoedsrust door niets aan het wankelen is te brengen. Nou jajij. Jij wilt nu een maal niets zien en hooren. Maar hoe verklaar je het dan, dat ze tegen mij zegt, dat ze direct naar bed gaat en intusschen als maar heen en weer locpt, onze barones.hm. Want duidelijk hoort men in de stilte van het huis de regelmatige voetstappen van Johanna, die in haar kamer op en neer loopt. 4. Ordening van het bedrijfsleven. Is dat een „heilige zaak", vraagt spr., doelende op de uitlating van dr. Colijn in de Eerste Kamer. Het antwoord is: ja en neen. Het is zeker geen zaak, die men bij na hoonend mag bejegenen en carica- turiseeren. Men grijpt dan bij voorkeur crisisregelingen en overheidsingrijpen aan om die caricaturen op te bouwen. Maar dat heeft met het ordeningsstre- ven, zooals wij, en anderen met ons (zooals spr. met nadruk opmerkt) voor staan, niets te maken. Maar juist als de Staat zijn leidinggevende en steunende taak niet vervult, is rechtstreeksche staatsbemoeiing niet te keeren. „Heilig" is ons deze kwestie niet in den zin van gewijd, maar wel in de be- teekenis, dat ze ons heilige ernst is, dat wij de noodzakelijkheid zien van het streven naar ordening. Juist om den maatschappelijken vrede te grondvesten, is ordening van het maatschappelijk leven dringend gebo den. Daarom is deze strijd voor hoogere doeleinden zeker een „heilige zaak", niet in den zin van katholiek gecanoni seerd, maar een nationale Nederland- sche zaak. De a.s. Kamerverkiezingen. Op 6 Maart begint de verkiezings- raad te werken. De leden hebben een goed inzicht getoond in de taak van dezen tijd. Klaar en duidelijk hebben zij een antwoord gegeven aan hen die dag in dag uit het Nederlandsche volk hoonen en uitschelden. Laten zij zich daarvan niets aantrekken. Spr. brengt hulde aan de „onbekende partijleden" en hoopt dat zij voort zullen gaan hun taak goed te vervullen. Katholieken en de N.S.B. Het teekent zich af dat ook in dezen verkiezingsstrijd allerlei tendenzen te gen de Katholieken zich ontwikkelen. Onze geheele geschiedenis is vol van anti-katholieke tendenzen. Eigentijdsch is de positie, die de N.S.B. daarbij te gen ons inneemt. Men kan zich over die positie slechts oprecht verheugen. (Applaus). Al hun oostelijke militaire neigingen ten spijt, zijn deze heeren geen practi- sche strategen geweest. Nu de span kracht er uit is, zoeken zij het in din gen als: De Bloedraad en Dictatuur der Kath. Staatspartij. Wie eenigen zin Slapeloos brengt zij den nacht door. En in deze uren openbaart zich ook aan haar de oeroude ervaring, dat er bijna in elke vrouw iets sluimert, dat duizendmaal sterker is dan het ver stand Wat mij betreft, had zij haar naam niet eens in het vreemdelingen- boek behoeven te schrijven. Ik heb gisteravond direct gezien, toen ze aankwam, zegt de portier van Hotel Imperial in Weenen tot liftboy nr. 5, een steeds dankbaar auditorium voor zijn experimenten op het gebied dei- genealogie van den ouden Weenschen adel. Ja, ja, u hebt daar een zeldzame kijk op, antwoordt liftboy no. 5 met oprechte bewondering en beider oogen volgen Renate, die de hall passeert om het hotel te verlaten. Buiten neemt zij een taxi om zich naar het Doblinger kerkhof te laten brengen. De chauffeur zou blijk geven zijn vak niet te verstaan, als hij de elegan te vreemdelinge uit Hotel Imperial langs den kortsten weg naar de plaats van bestemming reed. voor humor heeft, ziet daarin het pot sierlijke en ontdekt, dat de N.S.B. be land is bij de denkbeelden van Ling- beek en Kersten, die in Rome 't spook beeld zien en onlangs ook den verkie zingsstrijd inzetten door het volk te wapen te roepen tegen de Roomsche dictatuur. Program van Actie. In de middagvergadering van den Partijraad van de R. K. Staatspartij kwam aan de orde het program van actie. De R.K. Staatspartij stelt zich o.a. de volgende punten op den voorgrond: Krachtige toepassing, waar noodig aanvulling, van de bestaande maatre gelen, die aantasting van godsdienstige en zedelijke waarden in ons volksleven en ondermijning van het bestaan van den Staat zelf, voorkomen en onder drukken. Nadere regeling van het vereeni- gingsrecht der ingezetenen, met name van het recht tot vereeniging met staat kundig doel. De werkdadige zorg voor het gezin, in het bijzonder het groote gezin, moet het staatsbeleid op onderscheiden ter reinen beheerschen en bezielen. Bevordering van de volkswelvaart en krachtige bestrijding van de werk loosheid onder jeugdigen en volwas senen door maatregelen tot behoud, verruiming en betere verdeeling van den arbeid. Verlaging van de lasten, die op het nationale bedrijfsleven drukken: bevor dering van verkorting van den arbeids duur; beperking van arbeid door vrou wen. Wettelijke regeling van de werk loosheidsverzekering en van de steun- EEN POLIS LEVENSVERZEKERING verleening. Het program werd tenslotte met de aangebrachte wijzigingen z. h. st. aan genomen. DE S. D. A. P. VERANDERT VAN RICHTING. Nationale ontwapening kan niet gehandhaafd blijven. Albarda over de Koningin. Zaterdag is te 's-Gravenhage het verkiezingscongres der S.D.A.P. ge opend, met een rede van K. Vorrink, die daarin o.a. mededeelde dat er we derom van de zijde der communistische partij een aanbod tot samenwerking was binnengekomen, dat men voor ken nisgeving zou aannemen. In bespreking kwam vervolgens het beleid van het partijbestuur. Bij de discussies voerden verschil lende afgevaardigden der diverse af- deelingen het woord, waarbij vooral ge sproken werd over het vorstelijk huwe lijk en steunverleening aan Spanje. De afgevaardigde uit Utrecht be toogde, dat zich sedert 1934 geen enke le reden heeft voorgedaan om in de kwestie „monarchie of republiek" van standpunt te veranderen. Het partij bestuur heeft geen leiding gegeven en verzuimd de nationale gedachte socia- listischen invloed te geven. Wiardi Beekman is daarin met zijn artikelen niet geslaagd en Albarda heeft meer gesproken in den geest zooals de te genstanders het gaarne hoorden, maar niet de partijgenooten. Het is in de al lereerste plaats een politieke aangele genheid en daarom had het P. B. moe ten zorgen, dat niet de V.A.R.A. de eerste directieven in deze zaak gaf. Ook de arbeiderspers heeft veel te veel aandacht aan het huwelijk der Prinses gewijd. Tenslotte constateert spr. dat de partijleiding inzake den strijd in Spanje veel te lang een veel te gereser veerde houding heeft aangenomen uit angst voor een verkeerde uitlegging door de tegenstanders. Wij moeten on ze republikeinsche overtuiging duidelijk doen blijken, besluit spr., en daarbij te vens toonen, dat wij evengoed natio naal zijn. Antwoord van Ir. Albarda. De heer J. W. Albarda beantwoord de de gemaakte opmerkingen. Zoo merkte spr. op dat het geheele Neder landsche volk verrast was door de ver loving van de prinses, ook het P.B. en V.A.R.A.-bestuur. Voor de V.A.R.A. was het vaststellen van haar houding het meest urgent. Men moet de Vara zien, aldus spr., als een instelling met een publieke taak en niet als een om- roepvereeniging voor partijgenooten. Met klem kwam hij op, evenals de vergadering tegen de uitsluiting der S.D.A.P. van defensie. Dit is zoo, zei- Renate, die als geboren Wecnsche de stad op haar duimpje kent, door ziet hem onmiddellijk, maar zij heeft er niets tegen rond den Ring gereden te worden en door de Karnterstraat de Schottenpoort weer te zien en de Vetivkerk om dan aan het eind van de Wahringerstraat nog een omweg te maken langs het Turkenschanzpark, welks besneeuwde boomen in de och tendzon van den helderen winterdag haar het vertrouwde gevoel van de geboortestad geven. Voor de begraafplaats laat zij den wagen wachten.... Dan schrijdt zij langs de lange rijen van graven tot den kleinen heuvel, waarop een groot, wit marmeren kruis met inscriptie van gouden letters de laatste rustr plaats van Wolfgang Lien aanwijst. Lang toeft ze hier. met gebogen hoofdEen eenzame figuur in de verlatenheid rondom. Scherp teekent haar bleek gelaat zich af onder de dunne, zwarte sluier. Een waas om floerst den blik van haar grijze oogen. Zoo onderhoudt ze zich met het ver leden. Dan streelt de smalle rechter hand in den donkeren glacé hand schoen afscheidnemend over de sneeuw van den grafheuvel. Met rustige schreden wendt Renate de hij, 't werk van Dr. Deckers. De Konigin heeft daarmee zeker niets te maken, waar zij steeds tegenover de S.D.A.P. zeer correct is geweest. Nog minder heeft de prinses er mee te ma ken en daarom is de medeviering der feesten heel gewoon, een zuiver per soonlijke opvatting. De een vierde ze mee, waar 't hier t regeerend vorsten huis, de wil van de groote meerderheid van 't Ned. volk betrof, een ander bleef thuis en voelde zich meer republikeins. Deze kwestie behoefde trouwens hier niet aan de orde gesteld te worden; wij kunnen de nationale vlag en 't nationa le lied evengoed eerbiedigen als wie ook, al zijn er ook op dit terrein weer overdrijvingen voorgekomen. De houding t.o.v. Spanje. De heer Vorrink verdedigde de hou ding van het P.B. inzake Spanje. Hij ontkende dat men deze zaak lauw had aangepakt. Men had nauwkeurig de richtlijnen van S.A.I, en I.V.V. ge volgd, die hadden gehandeld in nauw overleg met de Spaansche kameraden In den Spaanschen strijd ten volle staande naast de wettige regeering, is er ook nog een zekere reserve, die wordt ingegeven door zekere kennis van de feiten, die niets afdoen aan het feit, dat men den strijd der Spaansche regeering met alle sympathie steunt. Het defensie-vraagstuk. In de Zondagmiddagvergadering heeft ir. J. W. Albarda een inleiding gehouden over het defensievraagstuk, ter toelichting van de door het partij bestuur voorgestelde wijziging van de paragraaf over „buitenlandsche politiek en defensie" in het strijdprogram. Uit voerig heeft hij uiteengezet hoe de om standigheden in de laatste tien jaar zijn veranderd en dat thans niemand kan verlangen, dat Nederland tot ontwape ning overgaat. Het zou de gevaren voor ons land vermeerderen, ons ge bied hier en in Indonesië openstellen voor eiken indringer. Wij zouden daar mede niet alleen ons zelf, maar even zeer andere landen aan onmiddellijke gevaren blootstellen. Daarom kan zulk een programpunt, dat opgehouden heeft reëel te zijn, ook niet langer in het pro gram worden gehandhaafd. Over het voorstel zelf werd schrifte lijk gestemd; het werd aangenomen met 1509 tegen 328 stemmen en 49 stem men blanco. Het verkiezingsprogram. Ir. J. W. Albarda hield een inleiden de rede tot het voorgestelde verkie zingsprogram, waarbij hij de balans der afgeloopen vier jaren opmaakte. Vervolgens gaf spr. een toelichting op het verkiezingsprogram, waarmee de partij de komende verkiezingen zal zich naar links. Zij behoeft niet heel ver te gaan om het familiegraf der Rovter's te bereiken, een in gothi- schen stijl opgetrokken, kleine graf kapel. In stille aandacht toeft zij hier voor de bronzen steen, welke de na men van haar ouders draagt. haar jonge moeder, die ze nauwelijks ge kend heeft en haar ridderlijke vader... Beatrixgasse 5 zegt zij den chauf feur en deze ziet wederom kans den toch reeds langen afstand naar het derde district nog wat te verlengen. Beatrixgasse 5 is het kleine paleis van den erfgraaf, Ferdinand Karl Franz Royter, het oudste lid der ia- milie. Kwiek spoedt Renate zich de enkele treden van den hoogen stoep op. Het aandienen door den huisknecht is slechts een formaliteit, want haar oom, wien zij haar bezoek reeds schriftelijk heeft aangekondigd, ver wacht haar. Welkom Renate! Kaarsrecht en jeugdig is de figuur van dezen zeven tigjarigen Royter; slechts de oogleden liggen ietwat vermoeid over het lichte blauw van zijn heldere oogen. Dag oomWat ziet u er stra lend uit! Renate is nog niet vergeten, dat graaf Ferdinand Karl Franz een dergelijk compliment boven alle andc* re begroetingsphrases prefereert. Ach ja, zegt hij, nu ook onmid dellijk uitermate vriendelijk, een mensch doet, wat hij kan. hm, dat geldt trouwens ook voor die kwestie van jou, kindGa zitten.... om direct maar met de deur in huis te vallen: ik feliciteer je met je ontdek king. Een groot talent.... een zeer groot talent zelfs, die man.... hm. hoe is zijn naam ook weer. VonbergSylvester Vonberg, oom. Hm.... dien naam zal ik ont houden. Hebt u de symphonie zelf Natuurlijk, kind! Ondanks de vleiende critiek van Rung, die je me met de muziek zond, zou ik er nooit werk van hebben gemaakt, als ik zeli van de bijzondere beteekenis overtuigd was. Protectie in de kunst, dat be staat bij mij niet, weet je. Daarvoor staat de kunst me te hoog. 't Is heel wat anders, of ik een of anderen ken nis, al is het nog zoo'n kameel, door m'n relaties aan een ambtenaars baantje help Ja, dat weet ik en daarom heb ik ook juist m'n verzoek tot u gericht.... en ik ben u zeer dankbaar (Wordt vervolgd.) Waalwyfcsclie en Langstraatsclie ('oiranl. GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1