Buitenlandsch Nieuws. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. SPRANGCAPELLE. Die GRIEP-aanval wordt gestuit! akkers Abdijsiroop ingaan. Op de rede van den heer Albarda volgde een discussie. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. De candidatenlijst voor de Kamerkringen Arnhem en Zwolle. De Christelijk-Historische Unie stelt voor voor de a.s. verkiezing van leden van de Tweede Kamer in de Kamer- kringen Arnhem en Zwolle de volgen de candidaten te stellen: 1. jhr. mr. D. J. de Geer, 's-Gravenhage; 2 J. M. de Krijger Jr., Vriezenveen; 3 J. Bakker, Menaldum: 4 H. W. Tilanus, 's-Gra venhage; 5 prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Wassenaar; 6 J. Weitkamp, Hardenberg; 7 mej. mr. C. F. Katz, Amsterdam; 8 Tj. Krol, Haren Gr.; 9 jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg, Bilthoven; 10 mr. M. Ch. de Jong, Arnhem; 11 J. C. Wolthuis, Vroomshoop; 12 G. Seunninga, Coe- vorden; 13 E. Kamphuis, Kootwijker broek; 14 M. Marra, Lioessens; 15 H. van Boeyen, Voorburg; 16 W. J. A. C. Bins, Weesperkarspel; 17 ir. M. J. IJzerman, Almelo; 18 mr. J. J. R. Schmal, Voorburg; 19 H. L. van Does burg, Wapenveld; 20 mr. J. W. U. Doornbos, Arnhem. Deze lijst is Zaterdag in de groeps vergadering te Apeldoorn vastgesteld. TOEWIJZING VARKENS 1937. I)e secretaris der Landbouw-Crisis» Organisatie voor Noord-Brabant deelt belanghebbenden mede dat de gelegen heid om inzage te nemen van de aan hun district gedane toewijzing var kens 19.37 voor georganiseerden der L.C.O.N. is opengesteld vanaf Maan dag 1 Maart tot en met Zaterdag 13 Maart ten huize van den districts secretaris. Hierbij dient voor wat betreft de districten 52. 55 en 69 met het vol gende rekening te worden gehouden. Distriet 52: Inzage ten huize van den districts-secretaris op Maandag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag des voormiddags van 9 tot 12 uur. District 55: Ten kantore van den districts-secretaris (Landbouwwinter- school) te Roosendaal van 912 uur en van 24 uur. District 69: Ten huize van den dis tricts-secretaris des namiddags van 2 6 uur. PRINSES EN PRINS TE INNSBRUCK EN IGLS. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben gisteren, in ge zelschap van prins Aschwin en andere gasten, het kasteel Mittersill verlaten. De hooge bezoekers vertrokken per auto naar Innsbruck, waar zij tot he denavond zullen blijven. Zij hebben hun intrek genomen in hotel Tirol. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben vanuit Inns bruck een autotocht gemaakt naar Igls. Zij brachten een bezoek aan ver schillende plekjes, waar zij het vorige jaar vertoefd hebben. HET NEDERLANDSCHE STOOM SCHIP RAMBON BIJ GIBRALTAR OPGEBRACHT? Een Reutertelegram uit Lissabon meldt, dat het Nederlandsche stoom schip Rambon, dat van Gdynia naar Spanje op reis was met een lading wa pens voor de regeeringstroepen, in de buurt van Gibraltar is aangehouden door de kanonneerboot Canovas del Castillo, toebehoorend aan het recht- sche Spaansche bewind. Op 't sein om te stoppen heeft de Rambon, volgens dit bericht, aanvankelijk geweigerd, waar na de Canovas del Castillo het vuur op de Rambon heeft geopend. Aan het schip zou eenige schade zijn toege bracht. De Rambon is vervolgens bijge draaid. Vergezeld van de kanonneer boot zet de Rambon thans koers naar een haven der rechtsche troepen. EINDELIJK NIEUWS VAN DE „RAMBON". De directie van het Nederlandsch Bevrachtingskantoor heeft een tele gram ontvangen van den kapitein van het s.s. „Rambon", waarin deze mede deelde, dat hij hedenmorgen met zijn schip te Gibraltar is aangekomen. In een tweede telegram meldt de ka pitein, dat hij in den namiddag uit Gi braltar is vertrokken op weg naar Rot terdam. Alles is wel aan boord. Van bijzondere gebeurtenissen met de „Rambon" wordt in beide telegram men niet gerept. OFFICIEREN VOOR DE CONTROLE BIJ SPANJE. Aangezocht zouden zijn: De Nederlandsche vice-admiraal De Graaff, als directeur van het non-in terventiebureau te Londen en verant woordelijk leider van het geheele con troleplan; de Nederlandsche schout-bij-nacht Olivier, als leider van de controle ter aanvalsverdrag met Nederland zou sluiten en voor Japansche onderdanen op Nederlandsch Nieuw Guinea land in pacht zou vragen ten behoeve van in dustrieele en oeconomische doeleinden. VERBOD OM MUNITIE NAAR SPANJE TE VERVOEREN. Binnenkort zal een besluit der regee ring verschijnen, waarbij het verboden wordt amunitie naar Spanje te vervoe ren. HET HOOGE WATER. De toestand van den IJsel. Zooals Zaterdagmorgen reeds ge vreesd werd is 's avonds de Baaksche Overlaat gaan werken en ondanks de berichten over val in Duitschland is de IJsel nog steeds blijven stijgen, met het gevolg dat thans een groote streek in de Graafschap onder water staat. Zutphen ligt nu over een groote uit gestrektheid rondom in het water en de verbinding tusschen tal van kleine plaatsen, zooals Baak, Wichmond, Vierakker, Steenderen enz. met Zut phen is totaal verbroken. De toestand te Deventer precair. Het feit, dat te Deventer in den loop van den Zondag het water steeg tot circa 5.90 M. plus N.A.P. en de vloed nog steeds hooger kwam, maakte, dat de kade langs den IJsel, de Welle, steeds dieper onder water kwam te staan. Het verkeer ondervond daarvan grooten overlast en de bewoners van de Welle kunnen nog slechts aan de achterzijde der huizen, Achter de Mu ren, hun woningen betreden. VOORSHANDS GEEN VERLA GING VAN DEN GEDISTIL LEERD-ACCIJNS. Minister Oud heeft Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer verklaard, dat hij persoonlijk de overtuiging heeft, dat de accijns op bier en gedistilleerd verlaagd zal moeten worden. De minister gaf echter te kennen, dat het niet aangaat, dat het zittend kabinet „bij het schei den van de markt" nog een gat van 7 millioen in de begrooting slaat. Even- tueele verlaging zal dus, naar de mee ning van den minister, moeten wach ten op het nieuwe kabinet. TURKSCHE OPDRACHTEN? Zooals men weet is er een handels overeenkomst gesloten tusschen Ne derland en Turkije. Er is nu kans dat de Ned. industrie wordt ingeschakeld in groote werken en leveringen die aanstaande zijn, n.l. aanleg van een oorlogshaven, waar van het plan door een Ned. firma is ontworpen; voorts een scheepswerf, laad-inrichtingen enz.; 't gaat hier over werken van 1220 millioen en Neder land maakt goede kansen. DUITSCHE SCHEEPVAART EN DE BUITENLANDSCHE HAVENS. Volgens de Msb. zijn in Duitschland thans de plannen gereed voor een nieuw kanaal van het Ruhrgebied naar de Duitsche zeekust voor schepen tot 1500 ton. Dit werk zal vermoedelijk heel wat jaren in beslag nemen en zal een groote handicap worden voor de Nederland sche Noordzee-havens. DE NED. VLOOT. Dr. Colijn, sprekende over defensie, heeft medegedeeld, dat in Indië zullen verblijven 2 kruisers, 8 jagers en 12 onderzeebooten, 1 jager en 2 onderzee- booten als onbemande reserve worden opgelegd, terwijl in Nederland 1 krui ser, 3 jagers en 4 onderzeebooten ge- stationneerd worden en hier in hoofd zaak de opleiding der manschappen zal plaats hebben. TERUGGAAF DER DUITSCHE KOLONIëN ZOU ATMOSFEER DOEN OPKLAREN. De Duitsche gezant te Londen, Von Ribbentrop, heeft op de Leipziger Messe voor de economische commis sie der N.S.D.A.P. zijn aangekondigde groote rede gehouden. Hij heeft daar in nogmaals met klem den Duitschen ei sell tot teruggave zijner vroegere koloniën gesteld: „dit zou een geste zijn, die zeer veel tot definitieve op klaring der atmosfeer zou bijdragen". Voorts betoogde hij uitvoerig, dat het Duitsche vierjarenplan als een bewijs van Duitschlands streven naar vrede moet worden beschouwd. Wat de bewapening betreft, zeide von Ribbentrop niet te gelooven aan een onbegrensden wedloop, al acht hij een algemeen accoord tot beperking der bewapening uiterst moeilijk be reikbaar. In dat verband herinnerde hij aan de aanbiedingen van Hitier, welke echter door de andere landen met een groote uitbreiding der bewa pening werden beantwoord. DE BOM AANSLAGEN TE ADDIS-ABEBA. Een ooggetuuige van de bomaansla gen te Addis Abeba, die te Djiboeti is aangekomen, heeft den correspondent van de Daily Telegraph een levendige beschrijving van de gebeurtenissen in de Abessijnsche hoofdstad gegeven, waaruit blijkt, als het verhaal al thans betrouwbaar is, dat deze een zeer ernstig karakter hebben gedra gen. Hij verteld, dat zich duizenden inboorlingen hadden verzameld om de giften te ontvangen, die zouden wor den uitgereikt ter gelegenheid van de geboorte van den prins van Napels. Graziani was met zijn staf aanwezig en in zijn nabijheid stond een groep van 100 hoofden. Toen werd plotseling een bom ge worpen. Dit was het sein voor het wer pen van meer dezer projectielen ter wijl uit twee verdekt opgestelde ma chinegeweren het vuur werd geopend. Een hom trof een pilaar van het vroegere keizerlijke paleis, waardoor Graziani gewond werd. Generaal Liot- ta de Aboena en verscheidene officie ren en manschappen werden even eens gewond. Troepen trokken dade lijk een cordon om de groep hoofden. Op weg naar het ziekenhuis werd de auto van Graziani beschoten. Hel station en de strategische punten wer den onmiddellijk door troepen bezet. Afdeelingen, voorzien van machine geweren, patrouilleerden door de stra ten, terwijl honderden Abessijnen de stad ontvluchtten. Op verschillende plaatsen brak brand uit en bij huis zoekingen ontdekte men voorraden munitie. Des avonds nam het aantal branden toe, zoodat de stad omringd was door een gordel van vuur. Een dichte rook hing over Addis Abeba. In de bran dende huizen kwamen bommen en munitie tot ontploffing. Naar schatting zijn meer dan twee duizend menschen om het leven ge komen. De Abessijnen stichtten brand in de nabijheid van een opslagplaats van benzine in het midden der stad, zoodat de Italiaansche soldaten al het mogelijke moesten doen om een ont ploffing te voorkomen. GEHEIME DUITSCHE SCHULDEN? Het is bekend geworden, dat Duitsch land geiieime scnuiüen lieeit aange gaan, len bedrage van ongeveer twee milliard dollars, voor zijn herbewa- peningsprogram en ter tinanciering van werken, waarmede het de werk loosheid bestrijdt. TROMMELVUUR OP MADRID. De strijdkrachten van generaal Fran co ondernamen gisteravond een nieuw offensief tegen de stellingen der volks- fronters aan den rand van de hoofd stad. In alle gevechtssectoren van liet Noord-Westen tot het Zuiden, aan den weg van Getafe naar Madrid, heersch- te een oorverdoovend strijdlawaal. Om tien voor elven begonnen de groote stukken geschut en de loop graafmortieren van de nationalisten te bulderen. In de hoofdstad kon men overal met korte tusschenpoozen dreunende de tonaties vernemen. ITALIë VERSTERKT Z'N MILITAIRE MAATREGELEN. De groote fascistenraad heeft, na 't woord van Mussolini, dat na de be wapeningsplannen van Engeland „iede re, zelfs ver verwijderde mogelijkheid van beperking der bewapening van nu af definitief is uitgesloten", besloten tot verdere bewapening, door alle krachten tusschen 18 en 55 jaar te mi- litairiseeren; een totale autarkie ten aanzien der militaire behoeften tot stand te brengen en desnoods alle ci viele behoeften op te offeren voor de militairen. De raad uitte zich voor z'n solida riteit met de Spaansche nationalisten en gaf uiting aan z'n voldoening dat de Duitsch-Italiaansche overeenstem ming in kracht toeneemt. De Engelsche regeering heeft deze verklaring kalm opgenomen en nog maals gezegd, dat hare bewapening is een eisch des vredes en dat zij er niet aan denkt mandaat-gebieden of kolo niën aan Duitschland af te staan. zee; de Deensche generaal Lunn, als lei der van de landcontrole aan de Fransch-Spaansche grens. NED.-INDIE EN JAPAN. In het Japansche Lagerhuis is giste ren voorgesteld, dat Japan een niet- SPRANG. Naar wij vernemen heeft de col lecte, welke j.l. Donderdagavond bij het optreden van Ds. J. Fokkema uit Amstelveen in de Ned. Herv. Kerk al hier gehouden werd, ten bate van een te stichten Evangelisatiegebouw aldaar circa 36.— opgebracht. J.l. Vrijdagavond vergaderde in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier de Ned. Herv. Mannen- vereeniging „Troffel en Zwaard". Na opening door den voorzitter, den heer C. Nieuwenhuizen met Schriftlezing en gebed, werd door den heer C. B. Tim mermans een onderwerp ingeleid over Artt. 47 der Ned. Geloofsbelijdenis. Een breedvoerige en leerzame gedach- tenwisseling volgde, waarna de verga dering op gebruikelijke wijze werd ge sloten. Het aantal werklooze leden bij de Afd. Sprang van den Ned. Chr" Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders bedraagt momenteel 71, waarvan 59 geheel- en 12 gedeeltelijk werkloozen; 17 leden zijn in de gemeentelijke steunregeling opgenomen. Donderdagavond half 8 zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, voor het comité voor winterlezingen uit de Ned. Herv. Mannen- en Jeugd verenigingen optreden Ds. Zijlstra van Noorderloos, oud-missionaris-pre- dikant, die zal spreken over de Zen ding. v Onder leiding van haar voorzit ter, de heer H. Bogers, kwam j.l. Vrij dagavond de Afd. Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond in feestvergadering bijeen, in de zaal van den Chr. Volksbond. Na opening op gebruikelijke wijze, heette de voorzit ter de aanwezigen welkom, in 't bij zonder de bondsvoorzitter en de afge vaardigden. Spr. constateert met dank baarheid dat de afd. geen leden door den dood werden ontnomen. Hij wekt op met moed de toekomst in te gaan, vertrouwende op Hem, Die onze leids man tot hiertoe was en die het ook in de toekomst wil zijn. De bondsvoorzitter, de heer Terweij, het woord verkrijgende, feliciteert de afdeeling en dankt de afd.-functiona rissen voor hun werk in het belang der afd. verricht. Spr. wijst op de moeilijke tijdsomstandigheden; de bond zag zich genoodzaakt maatregelen te nemen op het gebied van de werklooze-uitkee- ringen, die ook voor het bondsbestuur pijnlijk waren, en toch is het anders dan in spr.'s jeugd, toen geen organi satie, geen werkloozen-uitkeering, geen sociale wetgeving bestonden. Spr. wijst op het ontstaan der Chr. Vakbeweging, hoe zij met Talma de leuze heeft aan- creheven: „Voor heel het volk, om Christus wil". Het werk van deze voormannen is door God gezegend ge worden. De christen verwacht het niet van zichzelf, maar wil werken, om ook in het sociale leven de beginselen die God in Zijn Woord gegeven heeft uit te dragen. Spr. wekt op biddend te werken en alzoo Gods zegen voor de toekomst in te wachten. Dhr. Terweij spreekt dan nog een propagandistisch woord voor het Chr. Sociaal Dagblad; wij moeten ook ten opzichte van de pers toonen menschen met Christelijk be ginsel te zijn en de neutrale pers weren. De afgevaardigden van verschillen de zusterorganisaties enz. voerden het woord. De voorzitter dankte met een enkel woord de verschillende sprekers. De avond werd verder gevuld door zang, muziek en voordrachten, alsme de door opvoering van een tweetal prachtige tableaux. Ondertusschen werden ruimschoots ververschingen aangeboden. Het was een goede vergadering, aan het slot waarvan de voorzitter dank bracht aan allen die tot het welslagen hadden me degewerkt. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Januari 1937 voor de Rijkspostspaarbang in gelegd 3613.99 en terugbetaald 4958.59. Onder voorzitterschap van den heer G. J. van Willigenburg, kwam de Anti-Revolutionnaire Kiesvereeniging Sprang, j.l. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in jaarverga dering bijeen. Na opening met het lezen van een gedeelte uit de H. Schrift en gebed, heette de voorzitter de aanwezigen wel kom er zijn blijdschap over uitsprekend dat de opkomst goed was. Spr. wijst vervolgens op den hevi- gen strijd die zal worden gevoerd bij de a.s. Kamerverkiezingen, waarbij de geesten uit den afgrond zich zullen openbaren, maar waarschuwt ook voor hen die met zoet gefluit tot ons komen om ons van het goede pad af te bren gen. Het is daarom zoo noodig onze beginselen te bestudeeren. 't Gaat om geweldige dingen, aldus spr., n.l. om het gehoud van den staat en de Chr. grondslagen. Tenslotte geeft spr. ver schillende voorbeelden uit het verleden waarmede hij aantoont dat onze be langen bij onze A.R. voormannen in goede handen zijn. Na het lezen der notulen, deelt de voorzitter mede dat de aanvankelijk op Donderdag 11 Maart vastgestelde spreekbeurt door Dr. v. d. Valk uit Hillegersberg wegens ongesteldheid van den spreker tot een nader te be palen datum in April moet worden uit gesteld. De voorzitter bracht vervolgens ver slag uit van de Kieskringvergadering, waarna enkele ingekomen stukken wer den afgehandeld. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester welke hierna werden uitgebracht werden, het laatste na con trole door eene commissie, onder dank aan de functionarissen goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akkers Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-stillende werking, haar ziekiekiem- doodende igenschappen, haar gunsiigen invloed op le borst, keel en ademhalings organen is do bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel aftredende bestuursleden de heeren C. van Heijst en C. B. Timmermans her kozen. Tot afgevaardigden naar de Depu- tatenvergadering op 9 April te Utrecht werden benoemd de heeren G. J. van Willigenburg en J. W. Genuït Jr. Na bespreking van enkele huishou delijke aangelegenheden, dankte de voorzitter voor de opkomst en sloot de vergadering, waarna dhr. W. M. Dal- maijer voorging in dankgebed. CAPELLE. De bazar ten bate van de Gein. Zangver. „'t Rozeknopje" en het mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid", welke Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Fe bruari 1.1. op het voormalig gemeen tehuis in de Kom werd gehouden en die Donderdag d.a.v. des avonds 7 uur door den beschermheer van het mu ziekgezelschap, notaris R. Middelkoop, geopend was, is voor de organisators een groot succes geworden. Was de belangstelling tijdens den openingsavond reeds groot, ook de heide volgende avonden en vooral den Zaterdagavond werd de bazar met een druk bezoek vereerd. Den laatsten avond was de toeloop van belangstel lenden zoo groot, dat het comité zich tot zijn spijt genoodzaakt zag de toe gangsgelegenheid tijdelijk stop te zet ten, waardoor zeer velen teleurgesteld huiswaarts moesten keeren. Dat de zaken hij zoo'n overweldigende be langstelling goed gingen, laat zich be grijpen en we vernemen, dat de uit komsten de verwachtingen verre over troffen hebben. De voorzitter van het bazar-comitë. de heer G. A. S. de Bas, sprak den laatsten avond een slotwoord, waarin hij allereerst den Edelachtbaren Heer Burgemeester A. Smit, die wegens uit- stedigheid niet eerder in de gelegen heid geweest was de bazar met een bezoek te vereeren, hartelijk dank bracht voor zijn tegenwoordigheid op dezen sluitingsavond, waarna spreker zei, dat hij op den openingsavond na mens het comité zijn erkentelijkheid uitgesproken heeft voor de vele bij dragen, welke voor deze bazar ont vangen mochten worden, maar dat hij thans allen hartelijk dank wil zeggen omdat het niet alleen bij geven ge bleven is, doch dat ook weer alles is teruggekocht, of door sjoelen, knik keren, rad en anderszins „aan de vrouw en aan den man is gebracht". De opwekkende woorden, gespro ken door den beschermheer van het muziekgezelschap op den openings avond hebben wel succes gehad. Spr. constateert met vreugde, dat deze ba zar geslaagd is en brengt hiervoor al len nogmaals hartelijk dank. Een hijzonder woord van dank richt de voorzitter tot de werkende leden van de zang- en muziekvereeniging, alsmede tot de beschermvrouwe van 't Rozeknopje, Mevr. Middelkoop-de With, en de overige dames, voor de spontane medeweriring in de drukke uagen van voorbereiding en tijdens de bazar van hen ontvangen. Vervolgens dankt spr. den heer A. J. van Wijlen, die geheel belangeloos zijn medewerking verleende met het verzorgen van de muzikale afwisse ling, de heeren Gebr. de Bruyn uit Gorinchem voor het in bruikleen ge ven hunner attracties voor de bazar en Mej. J. van Beek-Wagemakers, door wier zorg iederen dag opgeruimde en verwarmde zalen teruggevonden wer den. Ten slotte richtte spr. nog een woord van dank tot den vertegen woordiger van de firma Erven Wed. J. van Nelle, den heer van Roesel uit Breda, alsmede tot zijn helpster, voor de medewerking om de thee- en koffie- schenkerij op de bazar te krijgen en voor de verzorging hiervan tijdens de bazardagen, waarna hij de bazar voor gesloten verklaarde. Ons verslag zou niet volledig zijn, wanneer ook niet de uitslagen van en kele kleine verlotingen en attracties vermeld werden. De tulband, welke den eersten avond f reeds uitgeloot werd, viel ten deel aan den heer D. Schuller. De groote sprei, die Vrijdags verloot werd, kwam in het bezit van Mevr. Oerlemans-de 1 Roon, die zoo vriendelijk was deze weer aan het bazar-comité te schen ken, teneinde nogmaals te verloten. Deze verloting vond op den sluitings- f avond plaats, waarbij zij gewonnen j werd door den heer M. H. van Don- gen. De koek werd gewonnen dooi den heer I). van Peer en het aantal erwten in een flesch werd het dichtst benaderd door den heer G. van dei- Werken, die hierdoor in het bezit van een kaas kwam, ruim 10 pond we- Verhóógde werking, door eenige nieuwe toevoegingen Verlaagde pri|zen: f 0.75, f 1.25, f 2 - per flacon.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2