Binnenlandsch Nieuws. biTZv/AKTE- TE. R Zaterdag 6 Maart 1937 No. 20 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Schoenfabriek en Fabrieksschoen. Een bijzondere uitgave. Door de firma Timmermans van Tu- renhout, schoenfabriek „Timtur" alhier is een boekwerkje onder bovenstaande titel uitgegeven, dat in 100.000 exem plaren onder belanghebbenden en be langstellenden in den lande wordt ver spreid en waarin zakelijk en duidelijk wordt beschreven en getoond, wat het koopend publiek van een goede schoen mag en moet eischen, hoe een goede schoen wordt gemaakt, waaruit deze moet zijn samengesteld, kortom een krachtig pleidooi voor kwaliteitswerk in schoenen, met ten slotte een sobere reclame voor eigen fabrikaat. Wat deze uitgave beteekent voor 't publiek, voor de bona-fide schoenwin keliers, schoenmakers en fabrikanten, zal men het best begrijpen, wanneer we hier weergeven, wat een deskundig man als de heer W. Donker Pzn., voor zitter van den Ned. Bond van Schoen makerspatroons- en Schoenwinkeliers- Vereenigingen erover schrijft in 't Vak blad „De Schoen": „Van de bekende Waalwijksche fir ma Timmermans-van Turenhout, ont vingen wij een heel mooi uitgevoerd en vlot geschreven boekje onder boven staande titel. In een bijgaand schrijven zegt de fir ma overtuigd te zijn van het feit, dat de schoenhandel in het algemeen en de schoenherstellers in het bijzonder er mede gebaat zouden zijn, wanneer door het groote publiek uitsluitend kwali teitsschoeisel werd gekocht en dat zij daarom besloten heeft onder het Ne- derlandsche publiek een boekwerkje te verspreiden, waarin op duidelijke en aanschouwelijke wijze uiteengezet wordt, hoe en waarom het van belang is bij het aanschaffen van een paar schoenen steeds een erkend kwaliteits merk te eischen. Wij kunnen niet anders dan onze groote ingenomenheid betuigen met de ze uitgave, die wij vooral van groote propagandistische waarde achten voor bonafide schoenherstellers. Zeker en terecht is dit boekje pre matuur een zeer geslaagde reclame voor het Timtur-artikel, maar daaren boven mag het een krachtige poging genoemd worden tot meerdere bekend making van de oude waarheid: „goe de schoenen en goede schoenreparatie is het voordeeligste". Tot nog toe heeft het, vrijwel, aan een dergelijke voor lichting van het publiek ontbroken. Wel heeft de bonafide schoenherstel ler zijn klanten op dit voordeel gewe zen, maar niet iedere schoenmaker is in staat het waarom aan zijn klanten, op technische gronden duidelijk te ma ken, afgezien nog van de vraag of de cliënt genegen is een lange redevoering van zijn schoenmaker aan te hooren. Daarom voorziet m.i. dit boekje in een lang gevoelde behoefte; een behoefte waarin uit financieele overwegingen door hen die zulks gaarne hadden ge daan, niet kon worden voorzien. Voor handelsondernemingen gelden echter wetten, die als nummer één voorschrijven: zakelijke overwogen re clame. Hier wordt, zooals ik reeds hierbo ven schreef, zoowel het een als het an dere bereikt, n.l.: de speciale reclame voor een kwaliteitsmerk in het bijzon der en een doeltreffende propaganda voor goede schoenen in het algemeen. In het drie vellen druks groote boek je zet de schrijver, na een voorwoord en een historisch overzicht, in een zes tal hoofdstukken: 1. Een schoen wordt geboren. 2. Wanneer is een schoen goed? 3. De techniek der schoenfabricatie 4. Grondstoffen. 5. Werking der grondstoffen. 6. Maakwijzen, het hoe en waarvan een schoen ge maakt wordt uiteen. Dat een schoen geboren wordt, zoo als de schrijver kort en bondig vast stelt, is nog niet waar, al geef ik gaar ne toe, dat de naweeën, die vele fabri kanten van de rommelfabricatie onder vinden, onwillekeurig aan misgeboorten doen denken. Een schoen wordt niet geboren, een schoen ontstaat en hoe dit in zijn werk gaat zal de verstandige lezer of lezeres van dit boekje voldoende duidelijk wor den; zoo duidelijk, dat hij of zij bij het koopen van schoenen naar kwaliteit zullen gaan vragen. Vooral het hoofdstuk „Verwerking der grondstoffen", acht ik van het grootste belang. De teekening van het met patronen belegde vel maakt het zelfs voor den eenvoudigsten mensch begrijpelijk waarom er zooveel verschil in schoenprijzen kan zijn. Het aantoonen van het groote prijs verschil in voering, zool- en overleder behoort mede tot de waardevolle kern van dit propagandistisch geschrift. Het noemen van enkele uiterste prijzen van die grondstoffen, waardoor tastbaar 't enorme kwaliteitsverschil wordt aan getoond; het pakkende voorbeeld van Jansen met zijn gegarandeerd echte chroomlederen schoenen van 3.75 en Pieterse met oogenschijnlijk dezelfde schoenen voor 6.75, zal niet nalaten indruk te maken op den nadenkenden mensch, die na het lezen daarvan toch wel tot de overtuiging zal moeten ko men, dat hij veeleer gevaar loopt door Jansen, dan door Pieterse opgelicht te worden. Kortom, mijn lof voor dit gedeelte van het geschrift overstemde in mijn gedachten de mij al te bekende klan ken van het historisch overzicht. Daarom spreek ik hier den hartelij- ken wensch uit, dat én de firma èn de schrijver groot genoegen aan deze uit gave moaen beleven. Het zou geen nut hebben, wanneer dit boekje in handen kwam van menschen die, om welke reden dan ook, toch niet tot het koopen van goed te repareeren kwaliteitsschoenen zou den overgaan. Bovendien staat deze reclame op te hoog peil om er roeke loos mee om te gaan. Voor den goe den schoenmaker heeft het groot nut dit boekje uit te reiken aan klanten die klagen wie doet het tegenwoordig niet en dreigen naar een z.g. goed- koope te gaan. Voor den schoenwinke lier-schoenmaker is het bovendien een onschatbare hulp in zijn strijd tegen de glimmende rommelfabrikaten. Wanneer dit boekje in handen komt door Céhadc. VACANTIEPLANNEN. I. Er hing een drukkende stilte in de tweede klas der H.B.S., wat niet te verwonderen viel, want het was 29 Juli, de examens waren achter de rug en nu zal de directeur daar op de lessenaar en begon met een speech af te steken, terwijl hij de jongens tegelijkertijd een prettige vacantie toe wenste. Daarna begon het aflezen van de lijsten, volgens het alphabet. Met z'n zware stem bromde de di recteur: Albert van den Bosch, waar na hij de lijst voorlas, maar Albert luisterde alleen of hij over mocht of niet, de rest van z'n punten kon hem desnoods gestolen worden, als hij ten minste maar vast over was, want an ders was het zo goed als zeker, dat al z'n mooie vacantieplannen in dui gen zouden vallen. Goddank, hij was over. Hij had er eerst wel een beetje van hen voor wien het bestemd is en daar kunnen de distribuanten voor zorgen dan zullen, daar ben ik van overtuigd, vele schoenmakers en schoenwinkeliers daar goede resultaten van zien. De firma, die het initiatief nam voor een. zoo nuttige en in alle opzichten verzorgde reclame, wensch ik van har te de „baet" die na de „cost", in dit ge val zeker, verwacht mag worden. W. DONKER Pzn. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Waalwijk. VERLOOR ZIJN WERK DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. ECONOMISCHE CONFERENTIE DER OSLO-STATEN. Woensdagochtend om 11 uur is de bijeenkomst van experts der Oslo- Maten, n.l. België, Denemarken, Lu xemburg, Nedenand, Noorwegen en Zweden, welke op uitnoodiging der Nederlandsche regeering in ben Haag wordt gehouden, in de Treveszaal op het Binnenhof, geopend. Deze eerste samenkomst van de ex perts der Oslo-slaten, werd bijgewoond door den minister van Buitemandsche Zaken, jhr. mr. de Graeff, den mi nister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. ir. Gelissen, den minister van Landbouw en Visscherij mr. dr. Deckers, door den minister van Waterstaat jhr. ir. van Lidth de Jeude en ook door mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van de de partementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij. Na de openingsrede van minister Co lijn bleven de gedelegeerden nog eenigen tijd bijeen ter nadere kennis making. Desnamiddags om vier uur werden de besprekingen in het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voortgezet. EEN MIJNLEGGERTNSTRUCT1E- VAARTUIG. De minister van koloniën, minister van defensie ad interim, heeft aan de Nederl. Dok Mij. opgedragen den bouw van een mijnlegger-instructievaartuig voor de Kon. Nederlandsche marine. Zoowel het casco, de machines als de ketels zullen in de werkplaatsen van de Nederl. Dok Mij. worden vervaar digd. De lengte over alles bedraagt 75.25 iM., breedte 11.20 M., hoogte 7.35 M. CURSUS ARCHITECT. De cursus van acht lessen, die door ir. G. Bolsius te Vught, zal worden ge- aan getwijfeld, want Albert muntte nu juist niet uit! Als Joop en Gerard er nu ook maar doorkomen, was hij in zich zelf aan 't denken. Maar dat was zo goed als zeker, want die twee konden een aardig stukje beter studeren dan hij. En z'n vermoeden bleek waar te zijn, want vijf minuten later, behoor den Joop Wolvers en Gerard Jordans (z'n twee vrienden), ook tot de ge lukkigen, die na de vacantie naar de derde mochten. Zogauw de directeur de deur achter zich had toegedaan, wenste de meester de jongens een prettige vacantie toe en even later stormden de H.B.S.'ers naar buiten. Op de markt stonden de drie vrien den, n.l. Albert van den Bosch, Joop Wolvers en Gerard Jordans plannen te beramen voor de vacantie. Albert was juist met een schitte rend plan voor den dag gekomen; hij stelde n.l. voor, dat ze deze vacantie maar eens moesten gaan kamperen. Natuurlijk werd dit plan bij accla matie aangenomen. Voor de tent zal ik wel zorgen, hernam Albert; ik heb n.l. een neef waar ik een paar weken geleden eens ben geweest; hij had een mooie 4- geven aan de Academie der R.K. Leer gangen te Tilburg over „Het Woon huis", ving aan op Donderdag, 4 Maart. Voor belangstellenden bestaat gelegenheid deze lessen als toehoor der te volgen. Inlichtingen daaromtrent geeft de Rector der R.K. Leergangen te Til burg. DE NEDERLANDSCHE HANDELS MISSIE NAAR ZUID-AMERIKA. De Nederlandsche handelsmissie, die onder leiding van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek staat, is gisteren te Rio de Janeiro aangekomen. Men hecht hier veel waarde aan dit Nederlandsch bezoek. NED.-INDIë EN JAPAN. In antwoord op een-interpellatie in het Japansche huis van afgevaardig den, heeft de onderminister voor bui- tenlandsche zaken, Horinoetsfi, een overzicht gegeven van de diplomatieke onderhandelingen met andere landen. Ten aanzien van Ned.-Indië ver klaarde de onderminister hierbij dat door de totstandkoming van de scheep vaartovereenkomst thans een gunstige sfeer is geschapen voor de sluiting van een handelsovereenkomst. MUSSERT LIJSTAANVOERDER DER N. S. B. Naar wij vernemen zal op de can- didatenlijsten der N.S.B. voor de ver kiezing der Tweede Kamer in alle kies kringen ir. A. A. Mussert als eerste candidaat worden geplaatst. Van de zijde van het hoofdkwartier werd verzekerd, dat de heer Mus sert niet slechts als lijsttrekker zal fungeeren, maar dat hij, zoo hij geko zen wordt, ook inderdaad zijn intrede in het parlement zal doen. KANTOOR-WERKTIJD. Binnenkort is te verwachten een werktijdenbesluit voor kantoren. Hoe hij weer aan den slag kwam. „Drie jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat ik nog slechts met behulp van een stok kon loopen en gedwongen was mijn werk op te geven. Zonder Kruschen Salts was ik nooit meer aan den slag ge komen, maar nu voel ik mij weer uit stekend en kan weer werken. Wie mij 3 jaar geleden gekend heeft en mij nu ziet, gelooft niet dat ik dezelfde man ben. Ik kan Kruschen niet dankbaar genoeg zijn". W. T. Rheumatische pijnen ontstaan door dat de opgehoopte afvalstoffen het or ganisme ernstig verontreinigen, waar door o.a. het kwaadaardige urinezuur ontstaat, dat de oorzaak is van de pijnlijke rheumatische zwellingen in spieren en gewrichten. De zes zouten in Kruschen Salts verwijderen de af valstoffen volkomen langs de natuur lijke kanalen, waardoor Uw bloed wordt gezuiverd en de pijnen vanzelf zullen ophouden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a ƒ0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij. A'dam voor komt. NEDERLAND EN DE BURGER OORLOG IN SPANJE. Ingediend is een wetsontwerp „voor behoud tot het nemen van maatrege len met het oog op de vijandelijkhe den in Spanje". Het heeft de strekking aan de Kroon de bevoegdheid te verleenen de maat regelen, welke door de omstandighe den mochten worden vereischt, te nemen. GENERAAL TONNET t Na een korte ongesteldheid is gis terennamiddag vrij onvrwacht te Vor- den overleden de gep. generaal-majoor J. C. C. Tonnet. Generaal Tonnet, die als militair 'n zeer goeden naam had, is de laatste jaren vooral bekend geworden door de actie, welke hij heeft gevoerd ten bate van een landarbeider en waar van een groot proces het gevolg was. Generaal Tonnet heeft tijdens de mobilisatie geruimen tijd in onze ge meente vertoeft. DE „PIET HEIN". Het jacht van het Prinselijk paar zal „Piet Hein" heeten. De bouw van het schip vordert goed. Verwacht wordt, dat het in den loop van den zomer gereed zal zijn en zijn reizen door de Nederlandsche water wegen, zoowel de Zuiderzee, de rivie ren en haar breede mondingen, als de schilderachtige binnenwateren en ka- persoons-tent en hij zei me, dat ik die gerust eens een keer kon lenen, want hij gebruikte hem toch haast nooit. Maar waar zouden ,we dan gaan kamperen? Je weet wel, dat Boer van dei- Wiel heel wat land heeft; en je weet ook, dat ongeveer 3 kwartier van de stad een grote open plek ligt met bomen er om heen die ook van v. d. Wiel is; als wij nu eens aan hem gin gen vragen of we ddér zouden mo gen kamperen? Ja, dat doen we zeker een mooier plekje om te kamperen bestaat er een voudig nietriep Joop al enthousiast uit. Nou, dan stel ik voor, (lat we nu eerst naar huis gaan en thuis vragen, of ze goedvinden, dat we voor een week of drie gaan kamperen; en als we dan eens afspreken, dat we aan- middag om drie uur hier weer bij el kaar zijn op de markt. Ze gingen van elkaar ieder z'n eigen kant op, allemaal vol enthousiasme over de kampeerplannen. Klokslag drie uur stonden ze alle drie weer bij elkaar en alle drie had den ze van thuis permissie gekregen om te gaan kamperen, als er ten minste geen gevaar aan verbonden was en als ze heel voorzichtig zouden zyn. Ze waren allemaal uitgelaten van plezier. Nu, heren! riep Albert uit, nu stel ik voor om eerst naar boer van der Wiel te fietsen en hem te vragen of we dat terrein zolang mogen ge bruiken. En de daad bij het woord voegend, sprong hij op z'n fiets en reed weg. De anderen hem natuurlijk direct achterna en al na een kwartiertje fietsen waren ze vóór het huis van boer v. d. Wiel. Zogauw ze het erf opkwamen, hoor^ den ze de grote waakhond al woe dend blaffen. Op dat geblaf kwam de boerin eens kijken en zogauw ze de jongens zag staan, werden deze direct naar binnen geroepen en toen ze het doel van hun komst vertelden, werden ze dadelijk bij den boer gebracht. De boer ontving de jongens vrien delijk en na enig heen en weer praten gaf de boer zijn toestemming om op de afgesproken plaats te gaan kampe ren; en terwijl ze nog even aan het praten waren over koetjes en kalfjes, kwam de boerin al binnen, met dr'.e kopjes dampende chocolade, die de jongens natuurlijk met blijdschap aanvaarden. Ongeveer vier uur verlieten ze het huis weer en Gerard stelde voor, dat ze nu eerst maar even eens een kijkje moesten gaan nemen op hun toekom stige kampeerplaats. Eenmaal daar aangekomen, zagen ze al direct, dat het een pracht van een kampeergelegenheid was; er was een grote open vlakte, met een hoop dennen en sparren, die er in een wijde cirkel om heen stonden. Mij dunkt, zei Joop, dat we onze tent het beste helemaal in 't midden kunnen zetten, is niet? Natuurlijk, joh, dat is verreweg het beste, gaf Albert ten antwoord. Na de hele omgeving eens goed be keken te hebben, ging het weer in een stevig tempo huiswaarts, terwijl ze afspraken om thuis een stapeltje pannen, kopjes, dekens, enz. enz. los zien te werken. (Wordt vervolgd). OPLOSSINGEN VAN DE VORIGE WEEK. Onzin. Voor den kapper. Een handvat. Een vlag wordt uitgestoken en een draad ingestoken. Eksteroogen. Een kat. NIEUWE RAADSELS. Welke huizen zijn nooit te huur? Wat God niet had gaf hij aan den mensch. Zeg mij eens, mijn beste kind, waar men de mooiste bloemen vindt. Ik ben een dier, maar zonder kop ben ik nog een dier. Wat kan men niet zien, al ligt het juist voor ons? Hoeveel is twee, en een half dozijn? In welke steensoort worden twee zangstemmen genoemd. Welke tijd besteden de meeste men schen goed? Wat wordt juist het meeste begeert als het stuk is? Wanneer blijft een mijnwerker het langst onder den grond? Een landman kan mij niet missen en toch houdt jij niet van mij. Welk dier kan niemand bij den kop vastpakken? Verborgen plaatsnamen. Ik zou die rente op een ander boekje over laten schrijven. De trein was zeker te vroeg, ik kwam ook al te laat. Hij heeft ter plaatse een onderzoek in laten stellen. Die paal staat daar niet goed, hij moest hier staan. Ik zou daar den burgemeester wel eens over willen spreken. Wat is het toch slecht weer van daag. De vergaderzaal is reeds vol en da mes worden niet meer toegelaten. Ja, hij is bij mij ook al geweest, maar ik heb er genoeg van.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5