Gemeenteraad Loonopzand. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT. GEMENGD NIEUWS. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Woensdag 3 Maart 1.1. kwam de raad der gemeente Kaatsheuvel in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester J. Mallens. Aanwezig alle leden. AAN DE ORDE: 1. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn: a. een dankbetuiging van H. M. de Koningin, voor de gelukwenschen die de gemeente het vorstelijk huis had aangeboden bij het huwelijk van Hare dochter. b. van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen op het besluit tot verkoop van het huis aan de Coöperatie ..Broe derhulp", c. van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim, een schrij ven waaruit blijkt dat zij hunne benoe ming aannemen, en dat de heeren v. d. Linden, Michael, en Bisseling resp. tot voorzitter, vice-voorzitter en secretaris zijn benoemd. Van P. Borsten bericht dat hij zijn benoeming tot lid van het Armbestuur aanneemt. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voorts zijn er 2 brieven ingekomen naar aanleiding van een vraag in een vorige raadsvergadering gesteld, inza ke het tewerkstellen van arbeidskrach ten uit andere gemeenten in schoenfa brieken. Deze antwoorden zullen voor de le den ter inzage worden gelegd. 3. Verslag der commissie tot we ring van schoolverzuim in deze ge meente over 1936. De Voorzitter dankt de commissie voor wat zij heeft weten te bereiken in het bijzonder met te hebben voorko men dat vele kinderen zonder nood zaak thuis bleven. 4. Verzoek van L. Verbaandert te Kaatsheuvel om verlenging van den ter mijn van ontruiming der hem in eigen dom toebehoorende onbewoonbaar ver klaarde woning, staande aan de Ver lengde Hoofdstraat no. 4. De Voorzitter zegt dat aan dezen per soon reeds meermalen verlenging van termijn voor ontruiming zijner woning is toegestaan, steeds wegens de om standigheid dat genoemde persoon zie kelijk en meestal bedlegerig is. Spr. zegt dat B. en W. weer eens een mede lijdend hart hebben getoond, waarom hij voorstelt genoemde verlenging te verleenen. Z.h.st. aangenomen. 5. Adres van den Noordbrabant- schen Christelijken Boerenbond, afdee- ling Onderwijs, te Tilburg, verzoeken de overeenkomstig art. 25, 2e lid der Nijverheidsonderwijswet, medewerking te willen verleenen tot het oprichten van een landbouwhuishoudcursus (dag- cursus) en een avondhuishoudcursus voor fabrieksmeisjes. In dit adres wordt het voornemen te kennen gegeven om in Loon-op-Zand een landbouwhuishoudcursus (dagcur sus) ten behoeve van de landbouwers meisjes te geven en 'aan dezen cursus ingevolge den wensch van B. en W., een avondcursus voor de fabrieks meisjes te verbinden. In totaal beloo- pen de kosten dezer beide cursussen 2395.—, waarvan 706.— door ont vangsten wordt gedekt, blijft over 1689. Door het Rijk te betalen 70 is 1182.30, waarna 30% of 506.70 voor de gemeente overblijft. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen. De Voorzitter zegt dat de gemeente in de ongelukkige omstandigheid ver keert dat de uitgaven welke voor reke ning der gemeente blijven eerst de goedkeuring van het Rijk noodig heb ben. De heer Snoeren vraagt of dat men eerst moet wachten tot de goedkeuring gegeven wordt, of dat men reeds met het geven van de cursussen een aan vang kan nemen. De Voorzitter zegt dat men wel reeds kan beginnen, maar dat de gemeente toch niet te voorbarig zal zijn; daarom wacht hij liever nog wat. Spr. zegt dat B. en W. bij de bevoegde instantie hun best zullen doen om zoo spoedig mo gelijk deze subsidie goed te keuren om met het geven van bovengenoemde cursussen een aanvang te kunnen ne men. De heer Smit vraagt of de subsidie slechts voor een jaar gegeven wordt of voor meerdere jaren. De Voorzitter zegt, dat de subsidie voor een jaar gegeven wordt, maar daar de cursussen over meerdere jaren loopen, komt datgene wat er het eerste jaar overschiet bij het volgende enz. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.st. aangenomen. 6. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen tot het houden van event, verpachtingen (gras op wegen, draina- gevelden enz.. Evenals vorige jaren stellen B. en W voor deze machtiging te verleenen. Voorstel z.h.st. aangenomen. 7. Voorstel tot toekenning van een voorschot op de gemeentelijke vergoe ding voor het jaar 1937, ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 (exploitatiekos ten bijzondere scholen). De vergoeding voor 1937 kan vol gens overleg met de schoolbesturen be paald worden op 6.30 per leerling. De raad kan zich hiermede vereeni gen. 8. Schrijven van Ged. Staten inzake de wijziging van het Werkliedenregle ment. In dit schrijven wordt er op gewezen dat het verleenen van ontslag, bij art. 35 van het Werkliedenreglement, ook ten aanzien van jeugdige werklieden, aan den Raad wordt voorbehouden. Waar evenwel de benoeming dezer jeugdige arbeiders tot de competentie van Burg. en Weth. behoort, daar mee- nen Ged. Staten dat aan dit College ook de bevoegdheid tot het verleenen van ontslag behoort te worden toege kend. B. en W. hebben daartegen geen be zwaar, weshalve zij voorstellen daartoe te besluiten. De raad kan zich ook met dit voor stel vereenigen. 9. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken inzake het in 't leven roepen van een verbod om de openbare straat te bekalken. De Voorzitter doet voorlezing van de redactie van de betreffende verbods bepaling en geeft daarop eenige toe lichting. De raad gaat hiermede accoord. 10. Schrijven van het bestuur der bijzondere R.K. scholen te Berkdijk, verzoekende overeenkomstig art. 72 der lager onderwijswet 1920, de noodi- ge gelden te willen disponibel stellen voor den aanleg van een electrische lichtinstallatie in de beide scholen. De kosten zullen bedragen f 125. voor de jongensschool en 115.— voor de meisjesschool. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten met de bepaling dat de installa tie zich behoort te beperken tot dat ge deelte van de scholen dat voor de la gere scholen in gebruik is. Het voorstel wordt z.h.st. aangeno men. 11. Voorstel tot vaststelling van de loonschalen voor de arbeiders in dienst der gemeente. Reeds sedert ongeveer 2 jaren wordt met den Minister van Binnenlandsche Zaken een zeer uitvoerige correspon dentie gevoerd over de salarissen en loonen der ambtenaren en werklieden in dienst dezer gemeente, waarbij de Minister als uitgangspunt stelde dat tot een verlaging moest worden geko men. Daartegenover hebben wij steeds de meening verdediqd dat de bezoldiging van het personeel dezer gemeente, zoo wel op zichzelf als in vergelijking met hetgeen door het Rijk en verder in ge lijksoortige gemeenten als deze wordt betaald, niet te hoog is, doch dat deze verqelijking eerder ten nadeele van de salarieering in deze gemeente uitviel. Voor de ambtenaren heeft de Minis ter op basis van het uitgewerkt betoog dat door ons is aangevoerd, goedge vonden dat geen verdere verkorting op hun salarissen zou worden toegepast. Daarentegen bleef de Minister op het standpunt staan, dat voor de werk lieden, gefundeerd op de plaatselijke loonverhoudingen en de bezoldigingen van de rijkswerklieden, loonschalen moesten worden vastgesteld. Daartoe zijn dezerzijds uitvoerige becijferingen gemaakt, waarvan het resultaat is ge weest dat de navolgende loongroepen de goedkeuring van den Minister kon den verwerven. Minimum Maximum per week 1. ongeschoolden 16.50 22.50 2. routine arbeiders 18.— 24.— 3. halfvaklieden 19.50 25.50 4. vaklieden 21.27.— 5. bijzondere vakl. 24.30.— Wij teekenen hierbij aan dat. waar de Regeering, overeenkomstig de Amb tenarenwet 1929 bevoegd is ten deze imperatieve voorschriften te geven, geenerlei mogelijkheid bestaat dat van de in overleg verkregen loonschalen, wordt afgeweken. Voor sommige arbeiders is deze re geling iets gunstiger, terwijl deze voor anderen eenige mindere inkomsten zal medebrengen. Daaraan is evenwel niets te doen, wijl de Minister er zich niet mede kan contenteeren dat afwijking van de bo ven aangegeven regeling wordt toege staan. Alleen kan door hem worden goed gevonden dat voor hen, wier bezoldi ging met meer dan 10 zou achteruit gaan, een overgangsbepaling in het le ven wordt geroepen, waarbij de meer dere vermindering over enkele jaren kan worden verdeeld. De nieuwe rege ling treedt in werking 1 Maart 1937. De Voorzitter zegt dat van den bond van overheidspersoneel een brief ont vangen is, waarin deze bond de ge meente dankt voor de vele moeite die zij gedaan heeft, om de verlaging tot zoo klein mogelijke proporties terug te brengen. Hoewel ongaarne gaat de Bond met de ontworpen regeling ac coord. Wel komt, naar de meening van den Bond deze verlaging thans erg on gelegen nu de kosten van levensonder houd juist stijgende zijn. De Voorzitter merkt, wat dit laatste betreft nog op, dat de Bond niet moet vergeten dat het gemeentebestuur deze verlaging al 2 jaar lang heeft tegenge houden. De heer Dingemans feliciteert B. en W. met het resultaat dat ze in deze reeds voor de ambtenaren wisten te be reiken, doch de arbeiders kan hij tot zijn spijt niet feliciteeren. De minister meet naar spr.'s meening met twee ma ten, want voor de eene catagorie wordt de verlaging ingetrokken en voor de andere, juist de laagst bezoldigden, gaat zij door. Deze loonen zouden volgens den minister gebaseerd moeten zijn, op den plaatselijken loonstandaard, maar heeft de minister daar steeds rekening mee gehouden ook in de jaren van hoogconjunctuur, toen andere arbeiders tweemaal zooveel konden verdienen dan een gemeente-arbeider? Toen heeft het heel wat moeite en tijd gekost om het loon der gemeentewerklieden op een redelijke Verhouding te brengen. Thans acht spr. de plaatselijke loon standaard geen goede vergelijking, want deze is veel te laag door tal van oorzaken die spr. niet nader uiteen zal zetten, doch de „aanpassingspolitiek" der regeering is er ook niet vreemd aan. Voorts wijst spr. er op dat in verband met de devaluatie de kosten voor het levensonderhoud beduidend zijn gestegen, vooral de prijzen van brood en vleesch, en van kleeding en schoeisel, zoodat de werklieden feite lijk een hooger loon moesten krijgen om beter in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Spr. zegt dat b.v. de personen van groep 5. die toch bekwa me vaklieden zijn, 4.50 tot 5.- hun loon wordt ingehouden. Spr. stelt voor nogmaals een beroep te doen op den minister om in deze een gunstiger regeling te kunnen verkrijgen. Ook zouden zij misschien tegemoet gekomen kunnen worden door hen een andere titel te geven, waardoor zij in een hooger bezoldigde categorie vallen. De Voorzitter zegt met belangstel ling naar het betoog van den heer Din gemans te hebben geluisterd. Spr. zegt echter dat zoo n verzoek van nul en geener waarde zou zijn, en hij had niet de minste hoop dat zoo'n verzoek bij den minister zou slagen; hij is echter gaarne bereid om een afschrift van dit gedeelte der notulen naar den minister op te zenden. Spr. merkt echter op dat de toestand niet zoo erg is als de heer Dingemans het voorstelt, kortingen van 4.— a 4.50 zijn er niet en bovend;en zegt spr. dat de verlaging niet in eens, maar in etappes zal plaats hebben. De leden gaan er mee accoord dat de nieuwe regeling 1 Maart 1937 in werking treedt. 12. Voorstel tot vaststelling van het kohier der trottoirbelasting voor het be lastingjaar 1937. B. en W. stellen voor dat kohier vast te stellen op een bedrag van 2929.06, behoudens eventueele ver rekeningen tengevolge van misreke ningen of verkeerde tellingen. De raad gaat hiermede accoord. 13. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen tot belegging van gelden, welke door conversie (aflossing) vrij komen. De Voorzitter zegt dat wanneer gel den die door conversie vrijkomen op nieuw moeten belegd worden, eerst goedkeurinq van den raad noodig is. B. en W. stellen voor te besluiten, om B. en W. te machtigen gelden die door conversie vrijkomen opnieuw te beleggen, zonder dat eerst goedkeu ring van den raad noodig is. Dit voorstel wordt door den raad in- gewiligd. 14. Voorstel tot wijziging van de in de vorige raadsvergadering vastge stelde verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld. De regeering bleek geen genoegen te willen nemen met de voorgestelde re ducties voor meerdere schoolgaande kinderen en verlangt dat deze geregeld worden zooals is aangegeven. B. en W. stellen voor hieraan gevolg te geven, doch alsnog te trachten om inplaats van alleen de „schoolgaande" kinderen, alle kinderen die het gezin telt, dus ook die nog niet op school zijn, bij de berekening van de reductie te la ten meetellen, 't Staat echter te bezien of de regeering dit zal goedkeuren, Ook worden in het nieuwe ontwerp andere categoriën, zooals ambtenaren e.d., die hun kinderen moeten laten doorstudeeren, tegemoet gekomen. De heer v. d. Heuvel zegt tegen de voorzitter, dat hij hem geluk zou wen- schen, wanneer hij dit kon bereiken. De raad gaat met het voorstel van B. en W. accoord. 15. Rondvraag. De heer Dingemans zegt dat de werkloozen in de steunregeling op vast gestelde uren moeten gaan stempelen, waarbij het voorkomt dat de ambtenaar dikwijls niet op tijd aanwezig is, waar door zij in de buurt van het stempel lokaal blijven hangen, zeer ten onge rieve van henzelf, maar ook van hen die rond het stempellokaal wonen. Spr. wil voorstellen om een vast tijdstip, b.v. een half uur, aan te wijzen, dat de ambtenaar voor de stempelenden zal zitting houden. De Voorzitter zeqt tegen het voor stel van den heer Dingemans minstens een kwartier bezwaar te hebben. Als de werkloozen, die toch niets te verlet ten hebben, zelf zorgen op tijd aanwe zig te zijn, kan het gemakkelijk binnen een kwartier afgewerkt zijn. Ook de ambtenaar zal dan steeds op tijd pre sent zijn. De heer Snaphaan vraagt hoe het komt, dat de menschen van de werk verschaffing wel onder de ziektewet vallen, en die van de steunregeling niet. Spr. vraagt of zij die onder de steun regeling vallen ook niet onder diezelf de regeling kunnen vallen. De Voorzitter zegt dat de steunrege ling ons niet aangaat daar deze door de regeering is vastgesteld, het is een regeling van hooger hand. Aanvullingsagenda: 1Verzoek van het Bestuur der Bij zondere School voor N. H. aan den Loonschendijk om de noodige gelden te willen disponibel stellen voor den aankoop van een kachel. B. en W. hebben geen bezwaar te gen het aanschaffen van een kachel en stellen voor te besluiten om 110 voor dit doel beschikbaar te stellen. De raad kan zich hiermede vereeni gen. 2. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten, mededeelend dat de Capitulanten- verordening dezer gemeente alsnog dermate moet worden aangevuld, dat ook voor de betrekking van chauffeur arbeider en arbeider, een capitulant moet worden aangewezen. De Voorzitter zegt dat de verorde ning zooals door den raad was vast gesteld bezwaar vond bij Ged. Staten. Ged. Staten wenschen dat tevens wor den aangewezen de functies van chauf feur-arbeider en arbeider, en dat de capitulant tevens aan zekere eischen van scholing en geoefendheid zal moe ten voldoen, waarvoor inschrijving op de bijzondere capitulantenlijst noodig is. B. en W. stellen voor om tot deze aanvulling te besluiten, hetgeen door den raad wordt goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter deze vergadering. De aanranding onder Empel. De rechtbank heelt vonnis ge wezen in de strafzaak tegen H. G. M. v. d. P10 jaar, te heusden, in welke zaak de olficier twee jaar gevangenisstraf haügeëischt wegens zware mishandeling. Hij zou op 9 Sept. 1936 te Empel getracht hebben een meisje, G. de Goeij uitAmmer- zoden van het leven te berooven, door haar onderweg aan te houden en haar een messteek toe te brengen, die echter niet doodelijk bleek. De rechtbank heeft den verdachte wegens gebrek aan voldoende bewijs vrijgesproken. Oneerlijk postambtenaar. De rechtbank deed uitspraak in de strafzaak tegen G. K., 4U jaar, vroeger postambtenaar te Waalwijk, tegen wien tien maanden gevange nisstraf was geëischt ter zake dat hij tusschen 14 Augustus en 14 October 1936 zich wederrechtelijk een bedrag van f612.31, dat hij als zegelvoorschotkas onder zich had, heeft toegeëigend, en dat hij in October 1936 te Waalwijk f203.42 en 1 190.94 welke bedragen hij als girostorting had ontvangen, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. De rechtbank heeft hem veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. DEN BOSCH. UITSPRAKEN. L. v.d. W., Waalwijk, verblindende verlichting, f5 boete of 5 d. h. G. S., Heusden. links rijden f3 boete of 3 d. h. T C. K., Drunen, voertuig zonder licht, f8 boete of 8 d. h. W. J. S., Waalwijk, voetballen, f 1 boete of 1 d h. A. J. B. de K., Waalwijk, idem berisping. BEJAARD ECHTPAAR VERMOORD. Toen vanmorgen te ongeveer 7 uur de melkboer als gewoonlijk zijn waren kwam brengen aan ht t café van den heer J. Lauwereins.geves- ligd aan den Koningsweg 47 nabij de Keersluis te Vlissingen, vond hij de deur van het café open. De melk boer, die op andere ochtenden het perceel gesloten vindt, vond dit zeer vreemd en ketk naar binnen. lot zijn groote ontsteltenis zag hij toen de lichamen van den be. jaarden caféhouder en diens echt- genooie op den vloer van het café voor het buffet liggen. De man begaf zich onmiddellijk naar de politie, welke hij van de ontdekking in kennis stelde. Uit het voorloopig door de politie ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat de beide oudjes, die omstreeks 70 jaar waren, gisteren laat in den avond zijn vermoord. Roof moet aanleiding tot den moord zijn geweest. De café s te Vlissingen kunnen tot middernacht geopend blijven, doch het café „De Keersluis" van den heer Lau wereins, dat, hoewel aan den grooten weg, toch eenzaam gelegen is, sluit steeds tusschen 10 uur en half elf. Het is zeer waarschijnlijk dat omstreeks 't sluitingsuur of kort daarna de dader of daders van het misdrijf in het café zijn gekomen. De vrouw, wier lijk in het café werd gevonden, bevond zich namelijk in nachtgewaad en men vermoedt, dat zij, toen zij zich boven in de slaapkamer bevond, beneden in het café iets verdachts heeft gehoord en zich toen naar beneden heeft begeven. De beide slachtoffers zijn met mes steken afgemaakt. Vooral de vrouw was vreeselijk toegetakeld. Tot het uiterste moet het slachtoffer zich hebben verzet en op heldhaftige wijze moet ook de vrouw zich hebben verdedigd, toen zij haar man te hulp snelde en eveneens door de moorde naars werd aangevallen. Onder leiding van commissaris A. O. F. W. C. Gasinjet, werd in het perceel een onderzoek ingesteld. Het is geble ken dat het geheele huis is doorzocht en dat alle kasten, enz. zijn opengebro ken. Zelfs de bedden zijn uit elkaar gehaald en de kussens opengesneden met het doel om ook daarin nog geld te vinden. Achter het buffet in het ca fé werd op den grond geld gevonden, zoodat men aanneemt, dat de bedrij vers van den roofmoord zich moesten haasten en geld hebben laten vallen. De commissaris van politie heeft zich onmiddellijk in verbinding gesteld met den politiescheikundige, den heer van Ledden Hulsebosch te Amsterdam, die reeds te Vlissingen is aangekomen om een onderzoek in te stellen. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. INBRAAK TE TILBURG. In den afgeloopen nacht is te Tilburg opnieuw een inbraak ge pleegd. De dieven sloegen hun slag in een kantoor aan het gemeentelijk abattoir en wisten een bedrag van f250 machtig te worden uit een opengebroken geldkistje Van de daders ontbreekt elk spoor. DE KNOEIERIJEN MET DE HAAGSCHE VOETBALPOOL. Reeds eerder hadden de gearresteerden hun truc toegepast. Dat de politie met de aanhouding van twee verdachten inzakeG.A U.K. voetbalpool een goeden slag heeft geslagen, is uit het nader onderzoek gebleken. Beiden hebben namelijk bekend, reeds driemaal te voren, waarvan tweemaal in Den Haag en één keer te Leiden, hun oplichlings- truc te hebben uitgevoerd, telkens ten nadeele van de Haagsche voet balpool. Up deze \\ijze hadden zij reeds ongeveer flOOU onrechtmatig ontvangen, van welk bedrag H. de grootste portie had geincasseerd. Uit het onderzoek is mede komen vast te staan, dat deelnemers aan zoo'n pool voorzichtigheid dienen te betrachten. Toen geroemde pool in September 1936 \oor het eerst op touw werd gezet, is bet namelijk voorgekomen dat men op de door de directie verspreide formulieren had laten drukken dat het te ver wachten bedrag aan prijzen onge. veer f750 zou bedragen. Men had evenwel misgerekend, want de inge komen gelden bleven beneden de verwachtingen. Men beeft toen iemand bereid gevonden om op te treden als prijswinnaar van een hoofdprijs van ongeveer f200, waar voor de man tien gulden fooi ont ving.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8