Ruwe y schrale huid PUROL* Jaarvergadering Roode Kruis. Woensdag 10 Maart j.l. had in Hotel Verwiel alhier, de algemeene jaarvergadering plaats van de Afd. Waalwijk van het Nederlandsche Roode Kruis. De voorz. de Edelachtb. Heer burgemeester E.C.J.Moonen opende deze vergadering, welke wel wat beter bezocht had kunnen zijn en gaf daarna het woord aan de secre taresse. Mejuffr. W. Moonen, voor het voorlezen der notulen der vorige vergadering, die onveranderd wer den vastgesteld. Hierna deelt de voorz. mede dat van de navolgende leden en bestuurs leden bericht van verhindering is binnengekomen Mevr. v d. Hoeven, ds. Louwe Kooymans, dr. Kolster, dhr. Verwiel, Mej. A. Gragtmans, Weth. F. C. Smolders en den heer Buykx. Hierna wordt door de secretaresse Mej. Moonen, nog het jaarverslag voorgelezen. Hieraan ontleenen wij dat momen teel het aantal leden der afdeeling 153 bedraagt, tegen 160 in het vorig jaar. Aan contributie werd ontvan gen f171. Verder was door de afdeeiing ter gelegenheid van het vorstelijk huwe lijk een gelukwensch naar het vorstelijk paar gezonden. Daar niemand bezwaren tegen dit jaarverslag had, werd het goedge keurd en kreeg de Penningmeester, dhr. Bakkers, de gelegenheid zijn jaarverslag voor te lezen, waaruit bleek dat in totaal ontvangen was f740.94. Uitgaven f353.23, zoodat er een batig slot is van f387.71. Ook dit jaarverslag werd onder dankzegging aan den penningmees ter goedgekeurd. Als volgend punt komt op de agenda vaststelling der rekeningen over 1935—1936. De controle-commissie bestaande uit de heeren van Mierlo, van Vliet en J. C. van Eijkelenburg, die de reKeningen heeft nagezien en de bescheiden met de gegevens ver geleken, verklaart dat alles uitstekend verzorgd was en stelde voor de penningmeester te dechar- geeren waartoe werd overgegaan. De begrooting over 1937 die werd vastgesteld ziet er als volgt uit. Inkomsten: Contributies f 170,— Bijdragen Ong. dienst f 60, Rente spaarbankboekje f 7,— Aandeel opbr. collecte f 8.— f 245,- Uitgaven Contributie Hoofdbest. f 17, Kosten jaarvergadering f 15,— Kosten Secretariaat f 35,— Transportcolonne f 50, Helpsterscursus f 10,- Twee uniformen f 60,— f 187,- zoodater 'n batig slot is van f58,— Uit de bijdragen voor den Onge. vallen Dienst zal 'n fonds gevormd worden, voor de aanschaffing van een goede brancard en verder zullen de twee ploeg-commandanten van uniformen worden voorzien. Ook dit jaar zal er weer een cursus georganiseerd worden onder leiding van dr. Akkermans. De kosten hiervan bedragen f120,—, hetgeen in twee gedeelten betaald zal worden, de eerste f60,_ in '38. Van de rondvraag werd nog door den heer Pullens gebruik gemaakt om te vragen of dhr. Klaassen nog steeds lid is van het Roode Kruis, daar zijn naam nog steeds op de kaart in de telefooncellen der groote fabrieken voorkomt. Daar de heer Klaassen geen lid meer is der plaatselijke afdeeling werd besloten circulaires naar de bedrijven te zenden, om te vragen de naam van den heer Klaassen te schrappen. Niemand meer 't woord ver langend sluit de voorzitter deze vergadering. R.K. VROUWENBOND. A.s. Maandag 15 Maart, des nam. Ie 3 uur zal in liet K.J.V.-huis door den bekenden paedagoog, den W.Eerw. Zeergel. Heer Dr. L. Berger uit Den Haag een lezing worden gehouden over het onderwerp: „De opvoeding van 't kind in de moeilijke jaren (tnsschen 12 en 18 jaar). Deze lezing is toegankelijk voor de leden van den R.K. Vrouwenbond, die voor de middaglezingen speciaal heb ben bijgedragen en die verzocht wor den bun kaart mede te brengen. Zij die zich nog op willen geven, kunnen dat Maandag doen en dan te vens deze lezing nog bijwonen. „KUNST EN KRACHT". Maandagavond wordt in de gym nastiekzaal der St. Clemens jongens school in de Baardwijkschestraat de aangekondigde oudersavond gegeven, georganiseerd door de Patronaats Gym- nastiekvereen. Kunst en Kracht alb. Vorig jaar is deze avond 'n groot succes geweest: er was flinke belang stelling en alle bezoekers en bezoek sters waren vol lof over de aantrek kelijke wedstrijden, de keurige demon straties en de vlotte wijze waarop al les van stapel liep. Ook thans zal voor een goede rege ling worden zorg gedragen en de lei der, de heer L. van Drunen, alsmede de kleine en grootere turners zullen hun beste beentje voorzetten om voor al uit sportief oogpunt dezen avond weer goed te doen slagen. Wij zijn benieuwd wie dit jaar be slag op den wisselprijs zal leggen. Ook voor muzikale en andere at tracties heeft de regelingscommissie zorg gedragen, zoodat genoodigden en belangstellenden een mooie avond te wachten staat, die, dank zij milde hij- dragen van verschillende vooraan staande ingezetenen, gratis kon wor den aangeboden. Het zal den turners Maandagavond zeker niet aanbelangstelling ontbreken. R.K. MUZIEKFEDERATIE. Door de R.K. Federatie van Muziek gezelschappen is een vergadering be legd te Boxtel, om ook in het diocees Den Bosch te komen tot oprichting van een afdeeling. Er waren 25 ver een i gingen tegenwoordig. De heer J. van Vliet, secretaris, zette het doel uiteen en kapelaan van den Tempel uit Montfoort sprak over de noodzakelijkheid der R.K. organisatie. Een commissie werd belast met de voorbereidende werkzaamheden van dezen diocesanen bond, waartoe ge kozen werden de gezelschappen uit Son, Middelbeers, Waalwijk (St. Jan, C. Pullens, Voorz.), Ravenstein en Mierlo-Hout. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het Politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen Een rijwielbelastingmerk, een por- temonnaie met inhoud, een ledige portemonnaie. Uit de Schoen en Lederindustrie. A.s. Woensdag 17 Maart komtde Commissie van Overleg in de Leder- Schoen- en aanverwante industriën te Utrecht bijeen om den stand der kwestie van leverings- en betalings condities te bespreken en eenipe periodieke verkiezingen aan tc vullen. K. J. M. V. Vrijdagavond 1 1 hield de K. J, M.V. in Hotel »De Twee Kolommen» alhier, haar veertiendaagsche ver gadering. Het lid Chr. Klerks Jr. sprak daarbij over den Middenstand, waarna men nogeenigen tijd gezellig bijeen bleef. - -uE 'li- Biljart-seance Blijkens achterstaande advertentie zal er morgen in het café van dhr. Jac. Passier in de St. Antoniusstr. een interessante biljartwedstrijd plaats vinden. Pietje Devenijns wil zich n 1. komen rehabiiiteeren tegen over de Waalwijksche biljartsport liefhebbers voor zijn eertijds in café »City« zeer matig gespeelden wed strijd tegen Leo van Schijndel. Morgen moet dit n.l. de revanche partij worden tusschen bovenge. noemde spelers. Wij twijfelen er niet aan of dhr. Devenijns zal thans wel uit een ander vaatje tappen en de Waalwijkers laten zien, dat hij zich werkelijk als prof kan laten gelden. Daar dhr. Leo van Schijndel hier genoegzaam bekend is zal dhr. Devenijns dan ook iets goeds moe ten presteeren wil hij deze revanche match ten volle uitbuilen. Wij kunnen er wel van verzekerd zijn hier van le klas spel te zullen genieten. De echte lieihebbers zullen er wel zorg voor dragen dat zij bijtijds aanwezig zijn om deze interessante ontmoeting goed te kunnen volgen. Er wordt gespeeld cadre met een voorgift van 300 caramboles. Aanvang 12,30 uur. Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië. In overleg met het bondsbestuur was besloten om Woensdag 10 Maart j.l. een propaganda avond te organiseeren van bovengenoem- den bond in de achterzaal van Hotel Verwiel alhier. Het Bondsbestuurslid, de heer v. d. Ven uit 's Bosch opende deze vergadering met den Christelijken groet. Spreker vond het jammer dat er zoo weinig belangstelling was, alhoewel er toch circa een 160 convocaties verzonden waren, waren er nu nog geen tien belangstellen den. De aanwezigen heet hij echter van harte welkom in het bijzonder den heer J. de Wit uit Utrecht die zou spreken over «Nieuwe pers pectieven voor de Bedienden«. De 2e penningmeester de heer Brekelmans las daarna de notulen der vorige vergadering voor, die behoudens enkele kleine opmer kingen werden goedgekeurd. Na nog enkele huishoudelijke mededeelingen ving de heer J. de Wit zijn rede aan. In duidelijke woorden zette spreker uiteen het belang van de diverse bedienden om bij den bond aangesloten te zijn; hij wees op het vele belangrijke dat de bond in het belang van de bedienden reeds heeft gedaan en wat hij in de toekomst nog doen zal. Het bondsbestuurslid dhr. v. d. Ven uit 's Bosch dankte collega de Wit voor zijne gloedvolle woorden en slo^t deze bedroevend slecht bezochte vergadering met den christelijken groet. PAASCHEI-ACTIE. Ook dit jaar zal de ..Paaschei-actie" voor het zwakke kind, georganiseerd door het Ned. R.K. Huisvestings-co- mité, ook in onze gemeente weer ter hand worden genomen. Men weet 't wel de kleine bekende zakjes, waarop een kleine naar de voor hem onbereikbare paasch-eitjes grijpt, met een hartelijk kinderlijk ..help me even". De zakjes worden ledig aan huis be zorgd en men haalt ze dan gaarne ge vuld en gesloten weer op. En wie zou daaraan voor dit mooie doel niet meewerken? ARBEIDSGELEGENHEID IN DUITSCHl^D. In Duitschland kunnen geplaatst worden, ongehuwde melkknechten, melkersgezinnen, paardeknechten, ar beiders voor het verrichten van ak- kerbouwwerkzaamheden en kleine groepen landarbeiders, die onder lei ding van een voorwerker, akkerbouw- werkzaamheden verrichten. De loonen varieeren van 40 tot 90 R.M. per maand, terwijl kost en in woning vrij zijn. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen ter gemeente-secretarie. CHRISTELIJK HISTORISCHE KIESVEREENIGING. Vrijdagavond 12 Maart j.l. hield de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier een vergadering in het Gebouw voor Chr. Belangen te v.m. Besoijen, dat geheel met belangstellenden was bezet. De Voorzitter, dhr. Buddingh open de de vergadering en heette de aan wezigen, in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer H. W. Ti- janus, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hartelijk welkom, waarna het eerste vers van Psalm 150 gezongen werd en dhr. Buddingh voor ging in gebed. Voor dat de heer H. Tilanus zijn rede aanving, werd door alle aanwezigen staande het Wilhel mus gezongen, waarna de heer Tilanus aanving met z n onderwerp van dezen avond „De Chr. Historische Unie cn de a.s. verkiezingen". Spr. begon met een overzicht te ge ven van de laatste 20 jaren. Hij wees op de geweldige beroeringen van 1918, revoluties, opstanden enz. en dat het merkwaardiger wijze een dezer dagen )Uist 20 jaar geleden was, dat hij hier in Waalwijk zijn eerste lezing voor de C.H.U. kwam houden, waarna ook hier een afdeeling van deze Unie werd opgericht. Menigeen ondervindt nu nog de gevolgen van dien tijd. maar we mogen God danken dat we hier nog zoo rustig bijeen zijn, en met de a.s. verkiezingen onze stem kunnen uit brengen, geheel vrij zooals we zelf willen. Stel U eens voor, aldus spr. wanneer ge in Madrid stond en aldaar moest kiezen tusschen rood of wit, dat men die keuze dan misschien met den dood zou moeten bekoopen. Spr. wees dan op enkele punten die bij de verkiezingen niet over het hoofd moeten worden gezien. Zoo is er b.v. een voorstel tot Grondwetsherziening, waarin staat dat revolutionnaire elementen uit den ge meenteraad en provinciale staten, uit de 2de Kamer kunnen worden ge weerd. Daarom is het noodig dat er zoo weinig mogelijk revolutionnaire elementen in de Kamer komen, daar die dan natuurlijk tegen dit voorstel zul len stemmen. Kiest dus mannen die ca pabel zijn Uwe belangen te behartigen. Verder, aldus spr., is er nog een be langrijk punt, n.l. de ordening: ordening is noodig om aan vele personen een be staan te kunnen verzekeren. Neem b.v. de schoenfabrikanten, die elkaar moor dend beconcurreeren. Wanneer men vraagt, waarom organiseeren jullie je niet, dan zeggen ze, kijk maar eens naar Bat'a, daartegen kunnen we toch niets doen. Spr. haalde verder nog enkele punten aan, die de regeering in de af- geloopen 4 jaar veel kopzorgen gekost hebben en wel: a. gezagshandhaving: b. financiën: c. het zakenleven: d. de werkloosheid. Toch, aldus spr., kunnen we niet ontevreden zijn, er is een alge meene opbloei te constateeren, waar aan de devaluatie veel heeft bijgedra gen. Toch mogen we niet denken, dat we er reeds zijn, neen, nu vooral in de zen tijd, eensgezind samengaan en wanneer ge straks naar de stembus gaat, doet dan Uw plicht en brengt uw stem uit op hem waarvan gij zeker weet dat hij Uwe belangen zal behartigen. Aan het einde van zijn rede mocht de heer Tilanus een hartelijk applaus in ontvangst nemen, wel een bewijs dat zijn woorden in goede aarde waren ge vallen. De heer Buddingh dankte den heer Tilanus voor zijn opwekkende woor den. waarna nog een vers gezongen werd en even gepauseerd. Na de pauze bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt en die alle ook tot volle tevredenheid door dhr. Tilanus werden beantwoord. Met dankgebed werd deze geani meerde en druk bezochte vergadering gesloten. BIOSCOPEN. THEATER MUSIS SACRUM. Vrouwen en Soldaten. Een imposante film van machtige avonturen en een groote liefde. Wanneer men van een lilm leest, dat de hooi'diol vertolkt wordt door Hans Albers, de bekende UFA Filmspeltr, dan kan men bij voorbaat a[ verzekerd zijn een film te zullen zien, die uitblinkt boven het middtlmatige. Zoo is het ook met de film Vrouwen en Soldaten«, die deze week in Musis loopt en waarin Hans Albers op bewonderenswaar dige en onnavolgbare wijze een prachtige dubbelrol heeft vertolkt. Niemand minder dan de char manfe Charlotte Susa is in deze goedgeslaagde avonturi nreeks zijn tegenspeelster Met veel raffinement tracht zij, de spionne, hem in haai netten te verwikkelen. Ook het verhaal van deze film is uiteist boeiend en verplaatst de toeschouwer naar de groote wereld oorlog. Ritmeester von Prack (Hans Alhers) is een beroemd oorlogs. vlieger, die krijgsgevangen wordt gemaakt en weer in Duitschland terugkeert als daar de revolutie is uitgebroken. Duitschland leeft in een roes van de inflatie. Von Prack <be zich in het nieuwe bewind, waarbij de macht van het leger gebioken is, niet kan schikken, gaat als vrijwilliger in het Witte Russische leger. Hij ontmoet daar Vera (Charlotte Susa) die een spionne voor de Rooden is en hem aanvankelijk houdt voor zi|n neef Alexandrowitsch, officier bij de Roode Troepen (Hans Altiers) Deze staat von Prack naaa 'lieven en neemt hem en zijn regiment gevangen. Slechts na hevige sensa- lioneele gevechtez en vele intrigante verwikkelingen, waarin HansAlhers zich weer geheel »de Oude Hanso loont, lubt het hem pn zijn mannen ten slotte aan de Rooden te ont snappen. Vera, die echter liefde heeft op gevat voor von Prack vindt Li) een granaataanval den dood tus schen de vlammen, eindelijk bevrijdt van haar tragische tweestrijd tusschen liefde en vaderland. Vrouwen en Soldatenis een zeer sterke speelfilm die de toe schouwers van de eerste tot de laatste meter gevangen houdt en boeit In het bijprogramma de nieuwste acualiteiten en een geestige, geheel gekleurde, teekentilm. Alles bijeen een filmprogramma, dat wel bijzonder in de smaak zal vallen. LUXOR BIOSCOOP. I)e zeven, sleutels van Baldplate. Deze week draait de Luxor Bioscoop weer een echte publiek-film, een my- steriefilm vol romantiek en sensatie. Een bekend schrijver van geheim zinnige verhalen zoekt rust in de her gen en vindt een fraai zomerhuis, van welks eigenaar hij den eenigen sleu tel van dit huis krijgt. Als hij zich echter goed en wel ge ïnstalleerd heeft, blijkt dat er toch nog meerdere sleutels van dit huis moeten zijn, want plotseling staat er iemand met een revolver voor hem. Hij weet deze echter om den tuin te leiden en sluit hem in een kamer op. Terwijl hij de politie aan de tele foon tracht te krijgen, wordt de huis deur weer geopend en stormt May Norton binnen. Zij geeft voor een ac trice te zijn en uit de bewoonde wereld verdwenen te zijn, terwille van een reclame-stunt. Weer knarst een sleutel in het slot en een onschuldig uitziend heer treedt binnen. Hij noemt zich professor Bol ton. Dan blijken er nog meerdere per sonen binnen gekomen te zijn, waar van enkele brutale oplichters zijn, die een belangrijk geldsbedrag in een safe in dit huis hebben geplaatst. Wanneer dan Magee, de schrijver van geheimzinnige verhalen, probeert de oplichters te ontmaskeren, wordt hij in boeien geslagen. Nu begint de race 0111 het verduis terde geld en onder allerlei spannen de avonturen blijkt dit tenslotte toch weer in de handen van den eigenaar terug te komen. Mary Norton heeft intusschen de politie gewaarschuwd en slaagt er daarna in Magic van zijn boeien te bevrijden. De politie neemt de hoeven gevan gen en Mafy Norton blijkt in Magee den man van haar droomen gevonden te hebben, terwijl Magee natuurlijk in Marv zijn toekomstdroom vervuld ziet. Alles te samen een programma dal zeer zeker iedere bioscoopbezoeker wil zien en van het begin tot het eind zal boeien. Maandag a.s. komt de Luxor bios coop met een geheel nieuw program ma uit met als hoofdnummer „Op standige Harten", met Katharine Kep- burn in den hoofdrol. Voor dit pro- ianima zijn sterk verlaagde prijzei vastgesteld. GROOTE MUZIEKFEESTEN TE BOXTEL. De Muziekvéreeniging Boxtel's Har monie beraamde reeds in 1935 plan nen voor een Muziekfeest, te houden in 1936. Door omstandigheden zijn die plannen toen niet ten uitvoer ge bracht kunnen worden. Het voorge nomen muziekfeest moest worden uit gesteld. Nadien heeft het bestuur van ge noemde Harmonie echter niet stil ge zeten, doch de reeds gemaakte plan nen nader uitgewerkt met het resul taat, dat op 15, 16, 17 en 22 en 23 Mei a.s. te Boxtel zal gehouden worden een Groot Internationaal Festival voor Harmonie-, Fanfare-, Symphonie en Accordeon-orkesten, zoomede voor Mannen-, Vrouwen- en Gemengde ko ren. Een grootsch opgezet Muziekfeest, waarvoor belangrijke prijzen beschik baar gesteld worden en wel een prijs van 100.—, een van 75.twee van 50.twee van 25:*en nog een prijs van 20.voor het verst komend gezelschap. De inschrijvingsbiljetten werden voor enkele dagen in zeer groote ge tale aan muziek- en zangvereenigin- gen toegezonden en uit de nu reeds binnengekomen opgaven blijkt, dat er voor deelname aan dit festival, met de kans op dergelijke prijzen, veel animo bestaat. Aan deze muziekfeesten is nog ver honden een Kermesse d'Eté met tal van Vrmakelijkheden, zoodat de deel nemers aan 't festival en allen, die met de Pinksterdagen en de daarop volgende Zaterdag en Zondag Boxtel will enbezoeken, genoegelijke dagen te wachten staan. Boxtel's Harmonie roept U toe: Kom minstens één van de genoemde dagen naar Boxtel! DE VERVAARDIGING VAN RUBBERSCHOENEN. De heer Ba)t'a in Indië. Hij dreigt met synthetische rub ber en met verminderden uitvoer naar Tsjecho-Slo- wakije. De plannen van de regeering. Wij lezen in de N. Rott. Crt.: Op Tjililitan is de heer J. A. Bat'a, van de bekende Tsjechische schoen fabrieken, met zijn eigen vliegtuig ge land. Begin Januari uit Zlin (Tsjecho- Slowakije) vertrokken, denkt de schoe nenkoning in April weer terug te zijn. Zijn kort verblijf te Batavia zal ge wijd zijn aan het voeren van bespre kingen, onder andere met het depar tement van Economische Zaken. De heer Bat'a, die met de pers een kort onderhoud heeft gehad, zeide over de plannen voor een schoenen fabriek door Bat'a in Nederlandsch- Indië, dat, hoewel bepaalde voorne mens wel in deze richting gaan, van uitvoering van deze plannen in de naaste toekomst geen sprake zal zijn. De heer Bat'a had namelijk vernomen dat liet gouvernement een bedrag van 150.000 wil besteden uit de 27 milli- oen voor het oprichten van een fabriek voor goedkoope rubbersclioenen, ter wijl voor elk der jaren 1938 en 1939 bovendien 25.000 aan die fabriek ten koste gelegd zullen worden. Ten aanzien van deze plannen nu is de heer Bat'a zeer sceptis h gestemd. De plannen voor die schoenenfa briek, welke in de inheemsche bé- hoefte zou moeten voorzien, zijn veel te grootsch opgezet en het Bat'a-con- cern kan tegen aanmerkelijk geringe re kosten een dergelijk bedrijf in In dië aanvangen. Wanneer na een proeftijd van twee jaar de moeilijkheden voor de regee ring aanleiding zullen zijn om het be drijf over te doen, is er voor Bat'a nog altijd gelegenheid om tegen voordee- lige transacties het bedrijf over te ne men. De heer Bat'a keurt het streven naar autarkie in vele landen af. Er jdreigen voor iNederlandsch-In- dië groote gevaren, daar verscheidene landen in Europa, door gebrek aan grondstoffen, zich meer en meer gaan instellen op het vervaardigen van ma terialen langs synthetischen weg. Itali hij voorbeeld produceert jaar lijks twee millioen kg. katoen, in Rus land zijn drie fabrieken in producte, in Duitschland een, terwijl de fabrie- van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doo»30-60c».Bij Apoth.on Drogist»* Gebruikt bij gelaatsverzorging Purol^^^

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 10