SPORT. BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DRUNEN. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG, HEUSDEN. HAARSTEEG. HERPT. WASPIK. ken van Bat'a te Zlin over een proef bedrijf beschikken, waar synthetische rubber vervaardigd wordt.. De invoerrechten zijn in Indië bui tengewoon hoog, waardoor Europa den export op den duur onmogelijk gemaakt wordt en het zich de moge lijkheid ontnomen ziet, oin de benoo- digde grondstoffen te betalen. Het geheele vraagstuk komt op het volgende neer: er is in Tsjecho-Slo- wakije geen geld beschikbaar voor de grondstoffen, welke het noodig heeft. Ook andere landen verkeeren in een zelfde positie. De heer Bat'a is er van overtuigd, dat, wanneer met de grondstoffenlan den een vrgelijk tot stand kan worden gebracht, de plannen voor het oprich ten van synthetische fabrieken naar een verren achtergrond verschoven kunnen worden. Wanneer echter in de huidige situ atie geen verandering komt, waarbij Tsjeeho-Slowakije jaarlijks voor tien millioen gulden uit Java importeert, terwijl omgekeerd de uitvoer slechts een millioen gulden bedraagt, zal het misschien een kwestie van maanden zijn dat Java in Centraal-Europa een goeden klant verliest. Maar, verklaarde de heer Bat'a, er zijn niet veel menschen, die kunnen en ook wenschen te begrijpen. In verband met de mededeelingen van den heer Bat'a moge er intusschen op gewezen worden, dat de kwestie der fabricage van rubberschoenen ook een onderwerp van de schrifte lijke gedachten wisseling over de be steding van de 25 millioen in den Volksraad heeft uitgemaakt. Inderdaad heeft de regeering een post van 150.000 opgebracht voor „vestiging van een rubberschoenin dustrie onder centrale organisatie". In de memorie van toelichting werd omtrent dezen post o.a. het volgende medegedeeld: Rubberschoenen. De invoer van dit in korten tijd in trk gekomen goed- koope product is thans reeds te stel len op pl.m. 700.000 waarde 'sjaars. Indië zal zeker kunnen concurreeren tegen het buitenlandsche prijspeil, in dien de organisatie van deze industrie overeenkomstig de buitenlandsche wordt opgezet. Deze organisatie komt neer op stichting van centrales voor zoolvellenbereiding en de verstrekking door deze centrales van zoolvellen-so- tution, canvas enz. aan kleine werk plaatsen (de hier in de sandalenin dustrie daarmee overeenkomende ko- diwerkers). Als plaats van vestiging is gedacht aan Jogjakarta, aangezien de vaardig heid der Jogjasche handarbeiders zeer groot is, terwijl het kodi-werk daar zeer veel voorkomt. Met inachtneming van de bezwaren welke in het algemeen tegen over heidsbedrijven worden ingebracht, zal nochtans de oprichting van een bedrijf als hier bedoeld aanvankelijk van overheidswege dienen te worden geor ganiseerd, teneinde na eenige jaren, wanneer de begin-moeilijkheden zijn overwonnen, overdracht aan de coö peratie te overwegen. Mocht intus schen het particulier initiatief voor deze productie belangstelling toonen, dan zal deze post mogelijk niet wor den gebruikt. Faillissement N V. IJsselmeer te Bunschoten. Sedert de surséance van betaling, die op 30 October 1936 aan boven genoemde schoenfabriek werd ver leend, hebben tal van besprekingen plaats gehad tusschen B. en W. van de gemeente Bunschoten, den directeur van den Rijksdienst Zui derzeesteunwet en de belangheb benden bij de N.V. IJsselmeer, ten einde tot voortzetting van het bedrijf te geraken en aan de crediteuren een accoordvoorstel te doen. De besprekingen tusschen de gemeente Bunschoten, die als hypothecair creditrice zeggenschap over de fabrieksgebouwen beeft en de vroegere belanghebbenden hebben niet tot overeenstemming geleid. Ook de daarna gevolgde onder handelingen met nieuwe gegadigden hebben geen resultaat opgeleverd. De bewindvoerder ziet daarom in het voortduren van de surséance geen belang meer voor de credi teuren en zal aan de Rechtbank het uitspreken van hetfaillissement verzoeken. Kent gij Brabant? Een foto.tentoonstelling te Den Bosch. Het bureau voor Vreemdelingen verkeer te 's Hertogenbosch heeft in de Openbare Leeszaal aldaar onder 't motto »Kent gij Brabant ?<c een fototentoonstelling georgani seerd ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van het R.K. Koto persbureau »Het Zuiden« Door de beschikbaarstelling van het rijke archief van genoemd persbureau had men een groote keuze om door middel van foto's een eeld te geven van het cultureele leven van Noordbrabant. Bij de openings plechtigheid herinnerde de voorzitter van V.V.V. eraan, dat de »Provin- ciale« nog zeer onlangs den ver- eenigingen voor vreemdelingenver keer een wenk had gegeven tot interlocale samenwerking. Deze tentoonstelling getuigt ervan, dat de eerste stappen in die richting reeds waren gezet. Door deze foto- show wil V.V.V. trachten de pro vincie onder de algemeene aandacht te brengen. De burgemeester van 's Hertogenboscb, mr. F. van Lan- schot, opende de tentoonstelling met een toespraak, waarin hij ver klaarde, dat de prachtige foto's, met veel zorg bijeengebracht, ge tuigen van de groote reputatie, welke het fotobureau heeft verwor ven. Braoaut leert men kennen door er op uit te trekken wat men op deze expositie aantreft, teekene men aan, om dan zelf Brabantsch schoonheid te gaan genieten. Spr. besloot met een woord van dank aan V.V.V. en een compliment aan het fotobureau Het Zuiden«. De scholen zullen een bezoek aan deze tentoonstelling brengen, opdat de jeugd Brabant beter leere kennen. Voor de schooljeugd wordt levens een wedstrijd gehouden in het herkennen van Brabantsche plekjes. DOODELIJK ONGELUK IN EEN VETFABRIEK. De bedrijfsleider v. d. B. had gister nacht in de vetfabriek der N.V. var» Dongen en Zonen te Zevenbergen het ongeluk uit een der ketels een straal kokend vet over het lichaam te krij gen. In deerniswekkenden toestand is de man naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij gisteren is overleden. De heer v. d. B. was 42 jaar oud en vader van acht kinderen. Het zwembassin. De werkzaamheden aan de Pleune Wiel voor het inrichten van een zwembassin zijn thans wederom in vollen gang. Een aam werd er middendoor gelegd, en 't gedeelte waarvan de uadem moJderig is wordt geheel volgestort, terwijl 't andere gedeelte zal worden leeg gepompt en dan uitgegraven zal worden op een lengte van 125 M. en een breedte van 25 M. Motorclub. Zondag om 12 uur voorm houdt de Motorclub haar algemeene leden vergadering in haar clublokaal in calé P. Klerks. Dr. v. Seters Naar wij vernemen is er een aanmerkelijke \erbetering inge— treden.in den toestand van Dr. van Seters. Thuisstiksters. Wegens overwerken ol 't werken na fabriekstijd tnuis, is tegen een aantal thuisstiksters te Urunen procesverbaal opgemaakt. Ski-sport. Tijdens de sneeuwtijd is in de duinen onder Drunen door enkele liefhebbers de ski-sport beoefend. Een mislukt wegdek. Met veel zorgen is een laagje koud asphalt gelegd op de oneffen keien op de Nieuwkuijksche heide. Thans kunnen wij constateeren dat hier heele platen losraken en de keie weer geheel bloot komen te liggen. D I.S. De supportersvereeniging »D.I.S.« zal met al haar leden een bezoek brengen aan de match België— Holland. ELSHOUT. Pluim veevereeniging. De Pluimveevereeniging kwam in vergadering bijeen. Voorz. H. Brok werd in zijn mnctie herkozen. Den heer A. Willems, h.d.s. hield een interessante en leerzame rede over het bevorderen van de winterleg der kippen. HANK Een 13-jarig zoontje van Joz. Pellicaan alhier had het ongeluk in huis te vallen. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat hij een arm brak. Door Dr. van Vuuren uit Dussen werd heelkundige hulp verleend en werd den arm gezet. Een zoontje van P. Leemans alhier, kreeg terwijl hij hij de kachel zat, kokende melk over een zijner voeten. Hij brandde zich daarbij zoo erg dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Voor- loopig moet hij rust houden. Dinsdagmorgen kregen een paar schooljongens hooggaande ruzie tijdens het naar school gaan, op den Builendijk. Een zekere van D. maakte zich zoo kwaad dat hij de tegenpartij met een klomp gooide, die tegen zijn neus en wang terecht kwam. Veldwachter Keiler heeft den getroffene v. T. eerste hulp verleend. Het bleek dat de verwonding niet ernstig was en in hoofdzaak bestond uit 'n bloedneus. Dat den dader van den veldwachter een geducht standje kreeg, behoeft niet te worden gezegd Woensdagmorgen werd door de marechaussee en den gemeente veldwachter Keiler, een zekere L. wonende alhier in arrest gesteld. Dit in verband met verschillende diefstallen van lijfgoederen, gepleegd te Oosterhout en Breda. Verschil lende van diefstal alkomstigegoede ren werden in beslag genomen. Het onderzoek is nog in vollen gang. Mej. H. M. E Jansma uit Tilburg werd benoemd tot onderwijzeies aan de R.K. Meisjesschool alhier. Voor de Evangelisatie »Eben Haëzerw te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des voorm. 9,30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer Snaijer uit Dordrecht. Woensdag 17 Maart a.s. des nam. 7 uur zal in de Evangelisatie Eben Haëzer te Raamsdonksveer een bidstond voor het gewas worden gehouden. in het Patronaatsgebouw alhier had een bijeenkomst plaats van alle militairen om een afdeeling van den Vrijw. landstoim op te richten, waarbij de EdelAchb. Heer Burge meester aanwezig was. Na een bespreking door reserve kapitein Rabou uit 's Bosch gaven zich een 14 tal oud—militairen als lid op. De leider dezer afdeeling zal nog nader worden aangewezen. In het hotel »Het Wapen van Amsterdam» van üeu heer H. van Mrien, alhier, werd een algemeene ledenvergadering gehouden van de Heusdensche W nikeiicrsveieeiiiging. Met algemeene stemmen weru be sloten, te bepalen, üal, wanneer de leden een Poete niet betalen het Bestuur de bevoegdheid heelt deze leden ie schrappen. Het voordeeiig saldo van de ge. houden St. Nioolaas winkelweek bed. aagt f24.61 en is aan de Gods huizen afgedragen. In vernand met een ontvangen schrijven van de wiiiKeliersvereeui. ging Petrus» te Gilze, om aldaar een winkeliersactie te organiseeren, wordt besloten, hieromtrent nadere uitgebreide inlichtingen in te winnen. lu een volgende ledenvergadering zal deze aangelegenheid alsdan nader onder de oogen worden gezien. Op de alhier gehouden stieren keuring werden 13 stieren goedge keurd, wel een bewijs dat de Provinciale Regelingscommissie voor de rundvee fokkerij in N.-Brabant een goede daad heelt verricht met deze plaats in te schakehn. Uit Herpt werden de roodbonte stier van Jan Buijs Matthzn. en de zwartbonte stier van Chr. v. Herpt goedgekeurd. Bij de gehouden verpachtingvan weiland vanwege het Burgerlijk Armbestuur alhier, werden hoogere prijzen besteed dan het vorige jaar, en wel ongeveer 2U°/0 hooger. t W oensdag hield de Chr. Gem. Zangver. «Oefening kweekt Kunst» alhier, haar zesde jaarfeest in de Oude School. Ruim 7 uur opent de Voorzitter, de heer J. Dubbelman, defeestver- vergadering met het lezen van Ps. 98, waarna hij liet zingen Ps. 866 en vervolgens voorging in gebed. In zijn openingswoord riep hij alle aanwezigen een hartelijk wel kom toe en sprak de hoop uit dat alle aanwezigen een genoeglijken avond zouden hebben. Uit het financieel verslag dat daarop volgde, bleek dat weliswaar't jaar 1936 nog met een klein batig saldo sloot, maar dat dit toch kleiner was dan het vorig jaar. zoodat ge constateerd moest worden dat de geldmiddelen achteruit liepen. In verband hiermede wekte de voorz. de jonge menschen op lidderzang- vereeniging te worden, waardoor de teruggang der financiën vanzelf tol staan zou komen. In het uitgebreide verslag van den secretaris werd dil nog eens nader onderstreept, terw ijl metdank baarheid gememoreerd werd, dat Ds Lans in het afgeloopen jaar het Eere-voorzitterschap der vereeniging bad aanvaard. Vervolgens werd het woord ver Wnd aan de afgevaardigden van de Chr. Jongelingsver. en den Chr. Bouwvakarbeidersbond. Hans Albers, die de dubbel hoofdrollen vertolkt in het romantieke fimwerk «Vrouwen en Soldaten. (Musis Sacrum Bioscoop) Beiden brachten namens hun or. ganisatie de hartelijke gelukwen- schen over, welke door den voorz. in het kort werden beantwoord met een vriendelijk woord van dank. Hiermede was het meerhuishou delijk gedeelte der vergadering af geloopen en volgden zangnummers, samenspraken en kwartetten elkaar in aangename afwisseling op. Bij menig nummer volgde een dankbaar applaus, ten bewijze boe het nummer bij het publiek in den smaak viel. Na de pauze kwam de Eere— voorzitter, Ds. Lans op de vergade ring, hartelijk welkom geheeten door den voorzitter. Juist werd toen de samenspraak «Bloemen» gespeeld en kwam dus zoo langzamerhand het eind der feestvergadering in't zicht. In zijn dankwoord had de voor zitter al een zeer gemakkelijke en dankbare taak. Voor hem was het al heel moeilijk om uit te maken, welk onderdeel van den avond wel het mooist wasgewees. Hartelijk dankte hij dhr. A. v. d. Kolk als Directeur en verder alle medewerkers voor het gepresteerde werk, waardoor het succes van den avond was mo gelijk geweest. Toen er nog eens een keer ge meenschappelijk gezongen was, werd het slotwoord uitgesproken door Ds. Lans. Spreker betuigde zijn spijt er over dat hij niet in de gelegenheid was geweest het geheele programma bij te wonen en sprak vervolgens nog woorden van dank tot Directeur en voorzitter voor hun goede leiding. Ten slotte ging Z Eerw. voor in dankgebed en eindigde daarmede den welgeslaagden avond. Predikbeurten op Zondag 14 Maart 1937 Ned. Herv. Kerk v.m. half tien Ds. Vreugdenhil van Go- nnchem en n.m. half drie Ds. G. Lans Jr. Toen de heeren de R. en v. I. uit Waspik Zaterdagavond omstreeks half twaalf per rijwiel uit de richting 3prang-Capelle kwamen, ontmoeten zij nabij het café van den beer H. Hameis alhier twee wielrijders, die zeer onder den invloed van steiken drank waren. De heer d. R. raakte geheel onschuldig een dezer perso nen, waarop verder geen acht werd geslagen. Ter hoogte van de M. lheresiakerk werden ze echter door genoemde personen achterhaald die hen dwongen van hun rijwielen af te stappen. Zonder eenige woorden wisseling werd d. R. door een dier personen in een sloot geduwd, lerwijl v. I, zoodanig met een mes werd bewerkt, dat zijn geheel nieuwe regenjas door messteken werd ver nield, v. I. bekwam echter geheel geen verwondingen. De onbekend gebleven personen vluchtten daarna huiswaarts. Aangifte werd gedaan bij den gemeente-veldwachter de Moor, die met medewerking van zijn college te Sprang Capelle de laffe daders opspoorde en het mes in beslag nam. Door den gemeente-veldwachter werd proces verbaal opgemaakt. De firma Baeten alhier is laagste inschrijver voor den bouw van een school voor R K. Bijzonder Lagei onderwijs voor jongens, idem voor meisjes en idem voor Voorbereidend Lager onderwijs, op een terrein aan de Vogelwijk te 's Herlogenbosch voor f669.j5 en f1900 meer voor stalen ramen inplaats van hout. DAMMEN. W. D. V. Dindagavond 1.1. werden de onder linge competitiewedstrijden voortgezet, de uitslagen luiden als volgt: Groep I: D. VerhagenH. Heuveling F. v. MunsterP. Heuveling A. MoonenF. Hollemans Groep II: A. HollemansF. te Vruchten (inhaalparty) 02 P. BerriotteA. Hollemans 11 H. Hulst—F. v. d. Gouw 1—1 A. v. d. GouwF. te Vruchten 20 De andere vastgestelde partijen kon den wegens verhindering niet doorgaan. D.S.O., Raamsdonksdorp W.D.V., Waalwijk. A.s. Zaterdag 13 Maart speelt VVDV een vriendschappelijke wedstrijd te Raams- donk-dorp tegen D.S.O. Aanvang 7 uur precies. Vertrek per auto uiterlijk half 7 aan het clubhuis café-rest. „De Molenvliet". De wedstrijd wordt gespeeld in café van den heer A. Floris. De borden zijn als volgt bezet door: S.D.O. W.D.V. Gijs v. BeekD. Verhagen. C. v. StrienF. v. Munster. P. Konings (secr.)A. Moonen. M. Baret—H. Hulst. D. KoningsH. Heuveling. A. PolsP. Heuveling. Jan v. BeekP. Berriotte (voorz.) P. Konings Sr.F. Hollemans. Tom ZwetsA. Hollemans. BleijerheideLonga. Alsnog is voor a.s. Zondag inge- lascht dc wedstrijd Bleijerheide LONGA, voor de eerste klas, afdeeling IV. WAALWIJK. Van 5 tot en met 12 Maart 1937. GeborenAdp. Maria dv. J. van Riel- Fijneman Gerarda J. H. M. dv. C. A. Slaats-v. d. Ven Gerrit zv. Jan A. Ver hagen-Snijders Wnlthera A. M. dv. L. J. Klerkx-Strikkers Maria J. J. dv. J. v. d. Hoven-Maas. OverledenJohanna Keijzer 79 jaar Theresia M. de Gouw 7 maanden Adriaan Timmermans 24 jaar wonende te Sprang-Capelle. HuwelijksaangiftenJ. A. v. Zon 29 jaar te Uden en Fransisca L. M. Hensen 25 iaar te Waalwijk. Ingekomen: A. J. v. Cromvoirt van Hilvarenbeek. Vertrokken: P. J. Mevissen en gezin naar Diemen (N.-H.) W. Pennings en gezin naar Eindhoven C. J. Dielman naar 's Gravenhage J. W. Schipper- heijn naar Tilburg. „LAMME" UIT 'T ZIEKENHUIS ONTVLUCHT. Albert de Vries, de hoofddader van de bende postwisselvervalschers die in één jaar kans zag 186 valsche postwis sels te vervaardigen ten bedrage van 5200, is uit een ziekenhuis te Parijs ontvlucht. Hier was hij, de man, in wiens woning te Parijs men destijds een waren fabriek voor de vervaardi ging van valsche postwissels vond, op genomen, omdat men niet goed wist of De Vries, die aan armen en beenen ver lamd „scheen", wel of niet simuleerde. Daarom kon de man dezer dagen niet voor de rechtbank te Amsterdam ver schijnen, waar zijn mededaders terecht stonden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft de ongeneeslijk verklaarde lamme kans gezien, ongemerkt uit zijn kamer te ontsnappen, over een drie me ter hoogen muur te klimmen en sinds dien spoorloos te verdwijnen. Een jaar lang lag Albert de Vries in zijn ziekenhuisbed te Parijs onbewege lijk. Meer en meer teerde hij uit. Zijn armen werden mager als uitgedroogde stokjes en het praten viel hem hoe lan ger hoe moeilijker. Op iedereen, op de medici, op de verpleegsters, op de da mes van de Nederlandsche Weldadig- heidsvereeniging, die hem nu en dan bezochten, maakte hij den indruk van „een hopeloos geval". In den donkeren nacht is hij ver dwenen en tot nu toe zoekt de politie tevergeefs naar dezen genialen simu lant, die meer dan een jaar lang de bekendste zenuwartsen en medici van Parijs leelijk bij den neus heeft gehad. WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie te Apel doorn geeft belanghebbenden ernstig in overweging, alvorens een overeen komst aan te gaan met het „Admini stratiekantoor BOHA" en het Admini stratiekantoor voor Aflosbare Waar den" (ook welu genaamd „Nationaal Kantoor voor Staats-premie-aandee- len"), beide te Apeldoorn (de „BOHA' in naam te Arnhem), welke zich o.m. bezighouden met het vormen van z.g. beleggingsclubs, speciaal hun aandacht te wijden aan de voorwaarden, waar onder die overeenkomst gesloten zal worden, en er zich rekenschap van te geven, welke tegenwaarde voor de door hen gestorte of te storten gelden 2—0 2—0 0—2

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 11