&ESCHIEDEN1S OER HERf. KERK TE BESOilIN Buitenlandsch Nieuws. DËT7wAKTE TER Zaterdag 13 Maart 1937 No. 22 De Echo van het Zuiden Tweede Blad 1610—1935. Door J. van der Hammen Niez. van den voornoemden van Besoijen mondeling liii. Wij hebben hiervoor gezien, dat Antonie Kuijsten den 17 Juni 1783 door den Besoijenschen kerkeraad werd gecensureerd. De gecensureerde liet zich dat besluit zoo maar niet goedschiks aanleunen of welgevallen en bleef niet stil zitten. Reeds binnen den loop eener week, n.l. den 25 Juni, werd door den schout Gerardus van de Werken, als „publiek persoon" en optredende als deurwaarder, namens Antonie Kuijsten, een „exploot" o! „insinuatie", d.d. 23 Juni, beleekend aan den predikant, als voorzitter van den kerkeraad, waarin bij den kerke raad, onder aanvoering van verschil lende gronden, niet alleen werd ge protesteerd tegen die onder-ccnsuur- stelling, maar de kerkeraadsleden te vens werden aangemaand van hunne onwettige handelwijze tegenover den gecensureerde af te zien en dienvol- gende hem vreedzaam en ongehinderd zijne kerkelijke waardigheid te laten bekleeden, mitsgaders het Heilig Avondmaal te laten gebruiken, met dringend verzoek tevens, om, bij wei gering van het gevraagde, hem, Kuijs ten, ten minste schriftelijke bewijzen van zijn schuldig gedrag te verschaf fen, opdat hij zich behoorlijk zou kun nen verdedigen, eindigende het ex ploot aldus:protesteert intus schen van kosten, schaden en interes sen bereids gehad en geleden en nog te hebben en te lijden, doet goed ex- ploict. laat copie aan den predikant P. W. Leemans en den president-ouder ling Jan van Heijst, ten einde hetzelve zoo voor hen als voor derzelver mede broeders strekke tot narichting en re lateert uw wedervaren. In de kerkeraadsvergadering van Woensdag 2 Juli, die naar aanleiding van bovenomschreven „insinuatie" ge houden werd en waarin allereerst Hendrik de Graaff definitief lot re- geerend diaken in de plaats van den gecensureerde werd benoemd, werd het stuk natuurlijk ter tafel gebracht en ernstig besproken, maar men be sloot er niet op te antwoorden, eer stens wijl het exploot op verschillende punten als leugenachtig werd gebrand merkt en ten tweede om reden men de zaak betreffende Antonie Kuijsten, als kerkelijk zijnde, buiten alle politieke, procedures wenschte te houden. Antonie Kuijsten wachtte dus tever geefs op eenig antwoord. Toen dat antwoord ook in den loop der maanden Juli en Augustus niet werd gegeven, besloot hij in zekeren zin een „paar denmiddel" te gebruiken, om het ver meende recht op zijn zijde te krijgen. Niettegenstaande hij zelf zie hier achter erkennen moest, dat hij de kerkelijke Overheid niet had mogen voorbijgaan, maar zich te dezen op zichte verontschuldigde met de bewe ring, dat hij van den kerkeraad geen „copie" van zijn onder-censuur-stelling had kunnen verkrijgen, wendde hij zich tot het Hof van Holland te 's-Gra- venhage, het hoogste rechtscollege in Holland te dien tijde. Hiermede be ging onze diaken, mijns inziens, een ernstige fout. Het lag niet op zijnen weg eerst het genoemde Hof lastig te vallen; het ware, dunkt mij, juister ge weest zich eerst tot de Classis van Zuid-Holland te Dordrecht te wenden, wijl dit kerkelijk college boven den Besoijenschen kerkeraad stond en over kerkelijke kwesties in dit gedeelte van Holland en dus ook over die te Be soijen moest beslissen. Wanneer hij dat gedaan had, zou de netelige zaak tusschen hem en den kerkeraad wel licht op minnelijke wijze en zeker met minder kosten zijn opgelost geworden. De vrees echter, dat hij te Dordrecht weinig verhoor zou vinden en hier mede bekende hij stilzwijgend zijn on gelijk schijnt hem weerhouden te hebben dien wettelijken weg te be wandelen. Hoe zijne gevoelens of ge dachten hieromtrent dan ook mogen geweest zijn, hij zocht zijn heil bij het Hof van Holland. Daartoe wist hij de medewerking te verkrijgen van de Haagsche advocaten- procureurs Mr. L. J. Vitringa en Mr. E. B. Ten Ball, die in de laatste dagen van September 1783, uit naam van Antonie Kuijsten, een verzoekschrift richtten tot het meergenoemde Hof, luidende grootendeels als volgt Aan den Hove van Holland, Geeft reverentelijk te kennen Anto nie Ku ij sten, wonende te Besoijen, dat hij suppliant in den jaren 1782 tot diaken der gemeente aldaar wettig- lijk beroepen, geapprobeerd en beves tigd zijnde, zich in het waarnemen van deze kerkelijke bediening ijverig en ge trouw naar zijn vermogen heeft gekwe ten, en zich mede in zijne dagelijksche levenswijze altoos zoodanig heeft ge dragen, dat hij door niemand met eeni- gen den minsten grond van eenig wan gedrag of plichtsverzuim heeft kunnen worden beschuldigd? dat desniettegenstaande den suppli ant tot zijne innigste smarte heeft moe ten ondervinden, dat de kerkenraad van Besoijen van zich heeft kunnen verkrijgen den suppliant op den 17-den der maand Juny laatstleden, zonder hem tot eene behoorlijke defensie toe te la ten, op eene ongehoorde wijze te schor sen in de waarneming van zijne bedie ning van diaken en daarenboven als lidmaat der gemeente te censureeren, mitsgaders het gebruik van 't Heilig Avondmaal te interdiceeren; dat aan den suppliant van deze pre tense resolutie kerkenraad zijnde kennis gegeven, zonder allegatie van lange redenen en motieven van de- zelven, hij suppliant heeft vermeend ge paste middelen tot conservatie van zij nen goeden naam te moeten in het werk stellen, en ten dien einde zich in per soon bij genoemden kerkenraad heb bende vervoegd, mondeling heeft ver zocht opgave in geschrifte wie zijn be schuldigers waren en waarin de euvel daden, welke men hem wilde ten laste leggen en die men voorgaf zoo zeer tot nadeel of ontstichting van de kerk en de consistorie te verstrekken, preten- selijk zouden bestaan; dat nochthans de kerkenraad weige rig zijnde geweest aan dit billijk ver zoek van den suppliant te voldoen, hij vervolgens te rade is geworden aan denzelven op den 23 Juny 1783 bij ge rechtelijke insinuatie te doen aanzeg gen, dat de handelwijze, bij henlieden in voegen voorschreven tegens den sup pliant gehouden, in alle opzichten was onwettig en wederrechtelijk en daar tegen wel expresselijk protesteerde, hebbende hij voorts den voornoemden kerkenraad doen afvragen een cathe- gorisch antwoord of zij genegen waren van hunne gemelde onwettige handel wijze omtrent hem suppliant gehouden af te zien, en dienvolgende hem vreed zaam en ongehinderd zijne kerkelijke waardigheid te laten bekleeden, mits gaders het Heilig Avondmaal te laten gebruiken, en in geval van weigering mede doen afvragen een cathegorisch antwoord of iemand van welgemelden kerkenraad eenige wettige beschuldi ging ten laste van den suppliant wist in te brengen, waardoor hij onwaardig zoude kunnen geacht worden zijne ge melde kerkelijke waardigheid langer te bekleeden en het Heiiig Avondmaal te gebruiken, en zoo ja, pertinente ver klaring waarin dezelve beschuldigingen zouden bestaan, ten einde hij suppli ant zoude mogen in staat gesteld wor den om zich daartegen behoorlijk te verdedigen, edoch alwederom met geen ander gevolg dan dat die van den kerkenraad niet hebben kunnen goed vinden aan gemelde gerechtelijke insi nuatie te defereeren of daarop aan den suppliant eenig antwoord te doen toe komen; dat de suppliant zich alzoo bevinden de in de onaangename noodzakelijk heid van tot gepaste middelen zijne toe vlucht te moeten nemen, ten einde de vernietiging van voorschreven infor- meele en onbehoorlijke dispositie van den kerkenraad van Besoijen voor noemd te obtjneeren, mitsgaders in de possessie va.: zijne kerkelijke bedie ning hersteld, alsmede tot het gebruik van het Heilig Avondmaal wederom te worden toegelaten; dat uit hoofde dat deze zaak uit ha ren aard en natuur is kerkelijk, hij zich deswegens zal moeten adresseeren aan den hoogeren kerkelijken rechter, zijn de de Classis van Zuid-Holland; dat echter de suppliant zijne grieven bij de voornoemde Classis op eene ge paste wijze niet zal kunnen proponee- ren noch zich tegens de beschuldigin gen, die tegens hem suppliant zouden mogen zijn ingebracht, op eene behoor lijke wijze zal kunnen verdedigen, ten zij hem alvorens zal zijn verleend copie van de resolutie van den kerkenraad van Besoijen voornoemd, waarbij den supplant in zijne bedieninge van diaken is gesuspendeerd en als lidmaat der ge meente gecensureerd geworden; dat ondertusschen de evengemelde kerkenraad, niettegenstaande de on twijfelbare rechtmatigheid en billijk heid van deze vordering van den sup pliant in voege voorschreven, mede weigerig zijnde om de zelve te accor- deeren, hij suppliant eerbiedig vermeent zich ten dezen einde te mogen adres seeren aan dezen Hove; Redenen waaromme de suppliant zich keert tot dezen Hove, ootmoedig- lijk verzoekende Uw Edel Mogende 's appoinctement, waarbij die van den kerkenraad van Besoijen voornoemd werden gelast en bevolen om aan den suppliant, desnoods ten zijnen redelij ken koste, ten spoedigste door derzel ver scriba te doen verleenen eene be hoorlijke en autentique copie van de zelve resolutie van den 17 Juny laatst leden, waarbij den suppliant in zijne bedieninge van diaken der gemeente van Besoijen pretenselijk is gesuspen deerd en als lidmaat derzelver gemeente is gecensureerd, mitsgaders hem het gebruik van het Heilig Avondmaal is geïnterdiceerd is geworden, omme te strekken tot des suppliants naricht, enz. (Geteekend voor Antonie K u ij s t e n); L. J. V i t r i n- g a, E. B. T e n D a 11. Het antwoord (appointement) van bet Hof, d.d. 26 September 1783, het welk als kantteekening (in margine) op het bovenaangehaalde rekwest staat geschreven en geteekend is door den waarnemenden griffier Rugwond Slicher, komt hierop neer, dat de twee partijen in deze zaak, n.l. Antonit. Kuijsten en de Besoijensche kerke raad, worden „geordonneerd" op den 2 October 1783 te verschijnen voor de heeren JVfr. Pieter Jan Nolst en Mr. Jacob Reigersman, „raden" van den Hove, teneinde gehoord te worden. Bovenstaand rekwest met het „ap pointement" (antwoord) werd den 30 September 1783 door A inoldus Poel man gezworen „exploicteur" van den Hove van Holland, geinsinueerd aan den Besoijenschen kerkeraad. REPRESSAILES TEGEN BUITEN LANDERS IN DUITSCHLAND? Het Duitsche kabinet heeft in zijn zitting van gisteren, naar Havas ver neemt, een uit twee artikelen bestaan de wet aangenomen, die betrekking heeft op de bescherming der rijks grenzen en represailles tegen in Duitschland wonende buitenlanders voor door het buitenland tegen aldaar wonende Duitschers genomen maat regelen. Naar Havas van officieuze zijde ver neemt, machtigt het eerste artikel den minister van Binnenlandsche Zaken „in speciaal aangewezen gebieden en in het bijzonder die, welke aan de grens zijn gelegen, alle maatregelen te nemen, welke hij noodig acht voor de doeltreffende bescherming van dt grens en het grondgebied van 't rijk' Het tweede artikel houdt geen ver hand met het eerste. Daarin wordt de minister van Binnenlandsche Zaken gemachtigd „represailles te nemen te gen den onderdaan van een buiten- landschen staat, ook wat zijn bezittin gen betreft, indien de betrokken bui- tenlandsche staat tegen Duitsche on derdanen of hun bezittingen, maatre gelen heeft genomen, welke volgens het Duitsche recht niet genomen mogen worden tegen Duitschers of hun bezittingen". GESPANNEN TOESTAND IN DETROIT. 74.000 Arbeiders door staking getroffen. De huidige staking in de Amerikaan- sche auto-industrie doet denken aan de ergste dagen van de groote staking bij de General Motors. Door de sta kingen in de Chrysler- en Hudsonfa- brieken worden op het oogenblik bijna 74000 arbeiders getroffen. Men vreest dat het tot soortgelijke gewelddadigheden komen zal als on langs in Waukegan zijn voorgekomen nu stakingsposten vandaag twee di recteuren van de Chryslerfabrieken den toegang tot hun kantoren gewei gerd hebben, waarop een van deze beide heeren verklaarde dat de stakers thans met het gerecht te doen zouden krijgen. De staking met gekruiste armen in de Chevrolet en Fisherfabrieken waar door 14000 arbeiders getroffen wer den, is daarentegen bijgelegd, nadat de maatschappijen zich bereid hadden verklaard, de leden van den vakbond, die onder beschuldiging van het voe ren van propaganda voor de vakorga nisatie waren ontslagen, weer in dienst te nemen. MUSSOLINI SCHEEP GEGAAN NAAR AFRIKA. Mussolini heeft Woensdagmorgen Rome verlaten, op weg naar Libye. Even na 3 uur kwam hij te Gaeta aan waar hij aan boord ging van den Ita- liaanschen kruiser het anker en ver liet de haven, gevolgd door de krui sers Zara, Gorizia en Fiume. DE OMSLUITING VAN MADRID. Het ziet er thans inderdaad naar uit, dat in Spanje een beslissende strijd geleverd wordt. De hoofdstad is reeds sedert lang aan het Westen en Noorden door de nationalisten omslo ten; de afsluiting in het Zuiden werd door Céhadé. II. DE EERSTE DAGEN IN HET KAMP. Eindelijk was het Maandag en kon het spul beginnen. Daags van te voren, hadden ze nog maals beraadslaagd en de nodige maatregelen genomen. Ze hadden maar voor een dag pro viand bij zich, wat natuurlijk genoeg was, want ze konden iedere dag op de fiets naar het dorp, om daar weer nieuwe voorraad in te slaan. Nu was het dan eindelijk de dag van het vertrek en 's morgens om zes uur fietsten ze samen de stad uit, elke fiets zwaar beladen: ten eerste met de berijder zelf en vervolgens met aller lei kampeergerei zoals pot!en, pannen, lepels, vorken, kopjes, eetwaar, enz. Ze troffen er mooi weer op want de zon kwam juist in al haar schoonheid op en geen wolkje was er aan de lucht te zien. Om half zeven waren ze op de plaats van bestemming aangekomen en het eerste wat ze zagen, was, dat er aan de linkerkant een flinke stapel brand hout lag. Och, ja, daar hadden wij nog niet eens aan gedacht riep Joop uit, daar heeft de boer natuurlijk voor gezorgd. De fietsen werden van hun lasten ontdaan en het eerste werk was nu de tent opzetten. Ze waren al druk met de tent bezig, toen plotseling de boer voor hen stond die zonder dat ze het gemerkt had den, dichterbij was gekomen. Goeie morgen, jongens, jullie hebben zeker niet aan brandhout ge dacht, hè? Nou, ik heb er maar een stapel neergelegd en als het op is, moet je zelf maar nieuwe voorraad gaan bakken; kijk, daarginds moet je dat doen. Dit zeggend wees hij de jongens een plaats aan waar een paar bomen geveld lagen. En, vervolgde de boer, hebben jullie me misschien nog ergens mee nodig, dan kom maar gerust naar m'n huis toe, dan kun je het tegen me vertellen. De jongens beloofden den boer, dat ze dat zouden doen en daarna ver dween de boer weer en gingen de jon gens met het werk verder. Het was al ongeveer half tien, toen zij alles netjes in orde hadden ge bracht. Ze hadden onder het werken door ieder al al wat boterhammen op, terwijl Albert, de kok van het ge zelschap er koffie bij gezel had, die niet slecht was, dus dat ging zo wel. Ze hadden afgesproken,'dat wan neer ze klaar zouden zijn ze eerst eens over het waken zouden spreken. Albert, de oudste van het gezel- s< hap, zou de wacht houden van half el tol Can uur, Gerard van 1 lot halt vier en Joop van half vier lot zes uur; dus zouden ze ieder twee-en-ecn-hall uur de wacht hebben. Na deze besprekingen stelde Albert voor, om de omgeving eens te gaan verkennen, waar allen natuurlijk goed voor te vinden waren. Natuurlijk moet er iemand in het kamp blijven 0111 de wacht te houden. Nu, stelde Gerard voor, we zul len er om loten, wie de gelukkige zal zijn. Zo gezegd, zo gedaan en het lot be sliste dat Joop de wacht moest hou den. Vijf minuten later gingen Albert en Gerard op pad en Joop maakte het zich gemakkelijk door op een zelf gemaakte stoel te gaan zitten. Hij keek eens op z'n gemak naar buiten, naar de weg, die hij vanaf het kamp kon zien. Maar Joop was er een, die niet langer dan vijf minuten stil kon zitten en daarom besloot hij, om maar eens wat op en neer te gaan lopen. Ongeveer 100 nieter aan de linker kant van het kamp, stond meer struikgewas dan bomen. Hij wandel de een beetje die kant op en luisterde naar het zingen van de vogels, die hier genoeg zaten. Hij bleef nog een tijdje naar de vo gels staan kijken en daarna draaide hij zich weer om en wilde terugkeren loen hij plotseling languit op de grond ging liggen en met grote ogen naar het kamp keek. Bij het kamp stond een man, een heer, die onderzoekend naar de tent keek, terw'jl hij telkens schuw om zich heen keek, of niemand hem zag. Daarna sloop de man heel voor zichtig in de tent en kwam er na een paar minuten weer uit, terwijl een grijnslach om z'n lippen speelde. Ddarna sloop hij weer behoedzaam terug naar de plaats vanwaar hij ge komen was; Joop zag, dat hij langs een omweg weer op de landweg uit kwam en daar nog een 50 meter liep cn toen in een auto, die daar stond stapte cn wegreed. Joop kon nog juist zien, dat er twee personen in de auto zaten, dus bet scheen dat die heren iels tegen hen van plan waren. Joop wist niet wat hij er van moest denken en slenterde toen de auto al weg was weer naar het kamp terug. Daar aangekomen doorzoekt hij de hele tent, maar er was niets ont vreemd, alles was er nog en precies op dezelfde plaats. Maar wat zou die vreemde hier dan toch gedaan hebben? denkt hij, maar hoe diep hij er ook over nadenkt, hij kan er geen oplossing voor vinden en hij gaat maar weer wat op en neei lopen, maar het lukt hem toch niet om een oplossing voor dien vreemden heer te vinden. De zon stond nu - op haar hoogst, dus zou het wel ongeveer middag zijn; dacht hij. De anderen konden dan ook ieder ogenblik thuis komen. Zou hij het vertellen van die vreemde heer? Plotseling hoorde hij een stem, o, hel was de stem van Gerard, dus ze waren al bijna terug. Wat later kon hij ze al aan zien komen en even later waren ze er al en vertelde hij hen wat hij gezien had van dien vreemden heer. Albert en Gerard wisten natuurlijk ook niet wat ze er van moesten den ken. Zelf hadden ze niets bijzonders ontdekt, wel hadden ze gezien, dat on geveer een half uur vanaf het kamp een flink meer tussen de bossen lag, waar ze iedere morgen zouden kunnen gaan zwemmen, als het water er ten minste goed was, enfin, dat konden ze nog wyel eens aan den boer vragen. OPLOSSINGEN VAN DE VORIGE WEEK. Slakkenhuizen. De mensch kreeg een begin toen God hem schiep, en dat had God zelt niet. Op den stengel. Vos, Os. De toekomst. Twee, en een half dozijn is acht. Bas-Alt. De maaltijd. Biefstuk. Als hij begraven is. Een schop. Een stokvis. Oplossing Verborgen plaatsnamen. Dieren; Mook; Erp; Aalst; Aarden burg: Echt; Volendam; Bergen. NIEUWE RAADSELS. Het is geen goud al wat er blinkt. Je moest meer op je eigen letten, dat was veel beter. De schade is nogal zo groot niet voor haar, ze is toch tegen brand schade verzekert. Toen ik hem er uit gooide was de rust spoedig in 't café teruggekeerd. 1. Spreekwoord van 4 woorden, 20 let ters. 12, 3, 9, 6, 14, 8, 16, 13, 19, 5, tapijt. 8, 2, 16, 13, 1, 18, 6, 14, wandalmanak. 8, 9, 3, 13, 7, 10, 4, 20, steengroeve. 12, 19, 11, 6, 14, schoenband. 15, 17, 11, gat in het ijs gehakt. 2. Spreekwoord van 6 woorden, 28 letters 10, 16, 25, 7, 27, 11, steunpunt. 14, 2, 20, 13, 10, 2, 13, nagerecht. 13, 17, 18, 27, 8, 22, timmerman gereedschap. 6, 24, 1, 23, 12, 15, 20, 9, gids. 8, 26, 28, 13, 14, 7, 27. 28, 4, 20, komende. 19, 23, 3, 21, 25, 5, 28, uiteenzetten.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5