Plaatselijke Berichten. H.deBont-v.Hulten Heerenkleediog naar maat Zaterdag 13 Maart 1937 No. 22. De Echo van het Zuiden Derde Blad v Het advies der R.K, Staatspartij. Zij, die in ons no. van 1.1 Woens dag onder «Binnenland» gelezen hebben wat wij schreven over het advies van den Verkiezingsraad der R. K. Staatspartij, waarbij minister Dr. Deckers niet geadviseerd wordt en o.m. het kamerlid Schaepman wel en waarin wij daartegen protes teerden en de meening uitspraken dat het Brabantsche volk daar mee niet accoord zou gaan, zal hegrijpen dat wij met instemming zagen dat ook andere bladen daar over 't zelfde denken. De »Ëindhovensche en Meierij sche Courant« is al heel weinig in genomen met het advies van den verkiezingsraad. Dit advies is volgens het blad, een product van de verwarde po litieke situatie, die den geest van de meerderheid zelfs van den Ver kiezingsraad in de war heeft ge bracht. De Verkiezingsraad, die in zijn geheel niet schijnt te kennen de mentaliteit der kiezers in Meijerij en Kempenland, zou verstandig gedaan hebben, indien hij op zijn beurt had geluisterd naar het advies, dat, naar wij zeer tot ons genoegen vernemen, door Partij Voorzitter en Partij Secretaris in .overtuigende woorden hem gegeven werd en welk advies krachtig werd onderstreept, door den Kring-voorzitter van den Bosch. Maar de meerderheid van den VerkiezingNraad scheen door de geheel ongemotiveerde perscam pagne van de laatste maanden tegen de kath ministeis uit het Kabinet- Colijn zóó gesuggereerd en gebiolo geerd, dat hij niet heeft kunnen nalaten Minister Deckers een on verdienden trap na te geven op motieven, welke bij niet gelden liet ten overstaan van Minister van Schaik, dien hij in Arnhem wel als no. 1 adviseerde. Ook »Ons Noorden» komt op tegen de ongelijke behandeling van de ministers van Schaick en Deckers. En nu weten we wel dat mr Dr. Deckers z'n aandeel heeft gehad in de aanpassings-politiek, die velen in strijd achten met de inzichten der R. K. Staatspartij, wij meenen toch dat Dr. Deckers te veel gedaan heeft voor 't Brabantsche, Nederlandsche volk, voor 's lands belangen en de katholieke zaak, om hem een der gelijke behandeling te doen weder varen. En wij vertrouwen dat de kiezers daar ook zoo over zullen denken. De te voeren papieren propaganda tegen de verkiezingen maakte ook een belangrijk onderwerp van bespreking uit. Besloten werd de algemeene jaarver gadering te houden op Woensdag 31 Maart. R.K. MIDDELBARE HANDELS AVONDCURSUS WAALWIJK. Op 1 April a.s. zal de R.K. Middel bare Handelsavondcursus te Waalwijk 12^ jaar bestaan. Ter viering van dit feit zal op Dinsdag 6 April 's avonds om 7 uur een bijeenkomst worden ge houden van bestuur, leeraren en ge- noodigden. R.K. MIDDENSTANDS VER- EENIGING. Donderdag a.s., 18 Maart, zal de Weleerw. heer Kapelaan v. d. Vaart uit Raamsdonk, zijn 2de van de 3 le zingen houden voor de R.K. Midden- standsvereeniging, alhier. Hij zal spre ken over: ,,De Christelijke Maatschap pij en haar vijanden", des avonds om 8 uur in de achterzaal van Hotel Ver- wiel. ST. JOSEPHS-FEEST DER R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Het feestprogramma ter gelegenheid van het St. Josephs-feest van de R. K. Werkliedenvereeniging te Waalwijk op Zondag 14 Maart 1937 luidt als volgt: Half zeven bijeenkomst der leden aan het Bondsgebouw, om vandaar geza menlijk naar de kerk van St. Antonius te trekken. Zeven uur H. Mis, waaronder alge meene H. Communie der leden. De leden zullen zelf verschillende gezangen uitvoeren. Acht uur: Groote feestvergadering in de groote zaal van het Bondsgebouw, waaraan de harmonie, de liedertafel en de K.A.J.V. medewerken; ook zullen door den eerw. adviseur de diploma's worden uitgereikt aan de leden van den J. W., die naar de R.K. Werklieden vereeniging overgaan. ZIJ DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL OP DIT BLAD ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. Waalwijks Belang. Zooals bekendherdenkt Waalwijks Belang op 21 Maart a.s. zijn dü-jaiig beslaan, Üp de eerslvoigcnüe alge meene vergadering, die eerst was vastgesteld op Maandag 22 Maart, maar wegens de Goede Weeknaüer is bepaald op 5 April a.s. zal dit bijzondere feil worueu herdacht. Naar wij met belangstelling ver nemen heelt zich uit de lenen van Waalwijks Belang« een comité gevormu om bij deze gelegenheid eene bescheiden hulde te brengen aan Waalwijks Belang, in navolging van 't geen ook is geschied nij 't 20 jarig bestaan en vanzellsprekend zouden we zeggen bij 't 2ö-iarig bestaan. Dit comité bestaat uit deheeren: W. Eibers, A. v Geut, O. L. de Rouw, A. Roxs, en G. P. Veltman en de be doeling is om ip den herdenkings avond een huldiging aan te bieden, bestaande uit een souvenir, een bijdrage voor 't geven van volks concerten en zoo mogelijk een aantal nieuwe leden. Men zal begrijpen dat wij dit mooie initiatief ten zeerste toejuichen en de hoop uitspreken dal negenen die aangezocht zuilen worden niervoor het hunne bij te dragen, dit gaarne zullen doen. Het ligt thans nietop onzen wegop- nieuw uiteen lezetten, wat Waalwijks Belang in die 50 jaren voor Waalwijk heeft gedaan, voor z'n naam, handei, industrie, vertier, vreemdelingen verkeer enz. Het lijkt ons overigens voldoende bekend, zoodat deze spontane hulde uit de leden zelf ons zeer sympathiek lijkt. Reclasseering. Naar wij vernemen zal het Re- classeerirgsconnté in onze gemeente binnenkort ten gemeenlehuize eene vergadering houden ouder leiding van zijn nieuwen voorzitter, den heer Gerard Goutière, waarop een spreker zal worden uitgenoodigd om doel en streven nog eens dui delijk uiteen te zetten, vooral voor de nieuwe leden. R. K. KIESVEREENIGING. Op uitnoodiging van den secretaris van den Statenkieskring Heusden, den heer Gregoor uit Vlijmen, had gisteren avond een buitengewone bestuursver gadering plaats van de R.K. Kiesver- eeniging in een lokaal van het bonds gebouw. Bij den aanvang heette de waarn. voorzitter den nieuwen voorzitter van de prop.-club van de parochie St. Jan, die ambtshalve in het bestuur zitting heeft, hartelijk welkom en hoopte op een actieve werkzaamheid. De heer v. d. Broek zeide gaarne in 't belang van de politieke zaak werk zaam te willen zijn, waarbij de groote lijnen der R.K. Staatspartij voor hem richtsnoer zullen zijn. Het doel der vergadering betrof spe ciaal een bespreking over de te voeren propaganda tegen de a.s. Tweede Ka merverkiezingen. Besloten werd voor den Statenkring Heusden twee politieke landdagen te organiseeren en wel voor het Westelijk deel van den Kring te Waalwijk, om streeks half April, en voor het Ooste lijk deel te Vlijmen, in het begin van Mei. Een klein werkcomité werd benoemd dat op korten termijn de voorbereidin gen moet treffen voor den landdag te Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. NED. HERV. KERK, WAALWIJK. Zesde lezing op Maandag 15 Maart 1937, des avonds 8 uur precies. Spre ker: de WelEerw. Zeergel. Heer Dr. O. Norel te Amsterdam. Onderwerp: roman serie van Gul- branssen. *COMITé „JONG HOLLAND'' TE WAALWIJK. Naar wij vernemen hebben op ver zoek van het Comité „Jong Holland" de navolgende heeren zitting genomen in het comité van aanbeveling: De Eerw. Heeren Ds. Hofman, N.H. predikant te v.m. Besoijen; Ds. Muhl- nickel, N.H. predikant te Waalwijk en Ds. Louwe Kooijmans, N.H. predikant te v.m. Baardwijk en de heeren: H. de Hoop, gem.-architect, Waalwijk; Wilzing, Hoofd der Chr. School te v.m. Besoijen en A. van Driel, gemeen teraadslid van Waalwijk. WIT-KELE KRUIS. Het bestuur van 't Wit-Gele Kruis heeft tot de ingezetenen, speciaal tot die katholieke gezinnen, die nog geen lid zijn van het Wit-Gele Kruis, een krach- sporen lid te worden. Op duidelijke wij ze wordt uiteengezet wat de vereeni- ging doet en daarom zij ieders steun noodig heeft. Wij willen dezen oproep gaarne krachtig ondersteunen. Bovenstaande circulaire is niet be doeld voor degenen die onder het „Groene Kruis" vallen. De jaarvergadering dezer vereeni- ging zal gehouden worden op Vrijdag 9 April a.s. om 8 uur in de zaal der R.K. Werkliedenvereeniging, waar als spreker zal optreden de bekende Au gustijn-pater Eus. Peters, die Dinsdags de lijdens-meditatie voor de K.R.O. houdt. MUZIEKFEESTEN 1937. Het hoofdcomité der groote muziek feesten ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der Liedretafel „Tot Bloei der Toonkunst" vergaderde Donderdagavond in café De Molen vliet. Onder de ingekomen stukken was een sympathiek schrijven van de be kende harmonie der Jongenscongre gatie uit Drunen die de jubileerende liedertafel een avondconcert aanbood hetwelk dankbaar werd geaccepteerd. Bij de vaststelling van het reglement voor het fetfmal werd er op gewezen hoe bezwaarlijk het gewoonlijk voor bezoekende gezelschappen is, reeds des voormiddags voltallig bij de offi- cieele ontvangst ten gemeentehuize aanwezig te zijn en daarna aan de muzikale wandeling naar het feestter rein deel te nemen. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, werd besloten deze nummers niet op het programma te brengen, hoezeer men het ook betreurde dat dit voor de geheele gemeente zoo at tractieve onderdeel, waarvan ook de propagandistische waarde voor het festival niet onderschat mocht wor den, moest vervallen. Onder de deelnemende gezelschap pen zullen 7 geldprijzen worden ver loot. De verschillende sub-comité's had den reeds eerder vergaderd en plannen cn begrootingen ontworpen, die thans aan de goedkeuring van het hoofd comité werden voorgelegd en over 't algemeen zeer gunstig beoordeeld en geaccepteerd werden, zoodat deze co- mité's verder aan de uitvoering dezer plannen kunnen voortwerken. MAGAZIJN „ELECTRA". Het magazijn „Electra", naast ons bureau gevestigd, heeft in Waalwijk en omgeving vanaf 'de vestiging zulk een groeiende belangstelling getrokken, dat thans betrekkelijk korte jaren na de oprichting reeds tot uitbreiding moest worden overgegaan. En deze uit breiding is ineens op flinke schaal ge schied. Er is hier een magazijn gesticht met een uitgebreide verkoop-gelegen heid en speciaal een etalage-ruimte, zooals men ze zelden aantreft, n.l. twee etalages elk van ongeveer 2 M. breed te en 4 M. diepte, geheel te bezichtigen in een even lang portiek. Er is hier prachtgelegenheid gescha pen om de 1001 artikelen, als rijwielen, onderdeelen, electriciteits-artikelen en materialen, een schat van electrische lampen, huishoudelijke en luxe artikelen te etaleeren en op te slaan. Het geheele magazijn is geheel be hangen met de meest moderne en chi que lampen, terwijl de muren verdeeld zijn met vakken, die den grooten voor raad bergen. Het magazijn ziet er, vooral des avonds schitterend uit en maakt een smaakvolle, royale indruk, een maga zijn, zooals men in de groote stad niet veel tegenkomt. De aannemer de heer A. van Hui ten-Krol, heeft hier vlot en keurig werk verricht, daarin bijgestaan door de heeren G. van Heesch, metselaar en G. van Beijnen, schilder: de terrazzo-vloe- ren zijn van den heer Mion alhier. Wij wenschen den heer Jacq. van Raamsdonk gaarne alle succes in z'n gemoderniseerde zaak en vertrouwen dat velen zullen gevolg geven aan de uitnoodigings-advertentie in dit num mer. Een schat van bloemstukken sierde het nieuwe magazijn. UITVOERING R.K. W.G.V. Op 4 April a.s. zal de Waalwijksche Gymnastiekvereeniging R.K.W.G.V., haar jaarlijksche uitvoering geven in de zaal van den R.K. Gildenbond alhier, met medewerking van de dames-gym- nastiekvereeniging „Orova". De repetities zijn druk aan den gang en het belooft een schitterende uitvoe ring te worden. BANKETBAKKERSTENTOON STELLING. Donderdag 11 Maart 1.1. werd in de zaal van Hotel De Twee Kolommen, een banketbakkerstentoonstelling ge houden, welke zich in een flinke be langstelling heeft mogen verheugen. De werkstukken die hier waren ten toongesteld waren allen vervaardigd door de deelnemers aan den banket- bakkerscursus, die dezen winter on der leiding van den heer C. Morshuis uit Apeldoorn in de bakkerij van den heer Ger. Sars-Raaijmakers gegeven werd. Bij de opening werd allereerst bet woord gevoerd door dhr. G. Sars- Raaymakers, die de aanwezigen, in 't bijzonder den Edelachtb. Heer Burge meester E. C. J. Moonen, een hartelijk welkom toeriep op deze eerste ban- ketbakkerstentoonstefling, waarna hij het woord gaf aan den leider van den cursus, den heer Morshuis uit Apel doorn. De heer Morshuis begon met aller eerst excuus te vragen, dat de ope ning niet stipt op tijd heeft kunnen plaats hebben. Spr. hoopt dat dit wel door niemand kwalijk genomen zal worden. Het doet spr. hijzonder veel genoegen dat de EdelAchtb. Heer Bur gemeester zich bereid heeft verklaard deze vaktentoonstelling te komen ope nen en hij dankt het bestuur van den Waalwijksche Bakkersver., dat niet heeft willen achterblijven zijn mede werking te verleenen, zoodra het, zoo als hier, vakbelangen betrof. Hij heeft met genoegen de diverse werkstukken bekeken en hij kan ver klaren, dat hij er ten volle over te vreden is. Daar er nu ook beginnelingen heb ben meegedaan, roept hij voor hen werk eenige clementie in, daar dit de eerste maal is, dat het in het open baar wordt vertoond. Hij dankt de jongens voor den goe den wil die zij betoond hebben en hij is er van overtuigd, dat zij er veel nut van zullen ondervinden. Er zullen er ongetwijfeld bij zijn met blijde en met droeve gezichten, doch teleurstelling is nooit te vermijden. Hij hoopt als leider veel te hebben mogen bijdragen aan de veredeling van het banketbakkersvak en verzocht daarna den Edelachtb. Heer Burge meester deze tentoonstelling te openen. De Edelachtbare heer Burgemeester sprak hierna o.m. als volgt: Ik heb op 28 Februari een slagers- vaktenloonstelling geopend, waar pro ducten waren tentoongesteld, die door de leerlingen van een slagerscursus waren, vervaardigd. Ook vandaag open ik een tentoon stelling, die een sluitstuk vormt van de cursussen die hieraan zijn vooraf gegaan. Ik heb mijn vreugde geuit over de tentoonstelling die ik op 28 Februari heb kunnen openen en het resultaat dat zij gehad heeft en ik kan er dan ook mijn volledige voldoening over uitspreken. In den tijd van het gildewezen toen het ambacht in hoog aanzien stond, kon men zich meester noemen, wan neer het proefstuk, dat men hiervoor vervaardigd had, werd goedgekeurd. In den tegenwoordigen tijd is de be- tcekenis hiervan echter geheel verlo ren gegaan. Men streeft nu naar ordening, spe ciaal naar ordening in de midden- sta ndshed rij ven. Door deze ordening zal men zich niet zoo gemakkelijk als patroon kunnen vestigen, maar zal het weer evenzoo gaan als in den tijd van het gildewezen. Als die tijd nog komt. en ik geloof dat die tijd niet zoo ver meer van ons af is, zal het noodig zijn, dat men een getuigschrift, als bewijs van bekwaam heid, moet overleggen, om zich ergens als patroon te kunnen vestigen. De genen die echter reeds thans zulke blijken van bekwaamheid hebben af gelegd, zullen dan misschien vrijge steld worden. Zoo niet, dan zal dat voor hen toch geen beletsel vormen, daar zij toch bekwaam en ten volle „konkurrenzfahig" zijn. Ik hoop, dat deze tentoonstelling 't nut zal mogen afwerpen, wat men er van heeft verwacht, immers vermeer dering der vakkennis vindt waardee ring en vermag ook de klandizie te verhoogen en hiermede, dames en hee ren, verklaar ik deze vaktentoonstel ling voor geopend. (Hartelijk applaus). Bij een rondgang door de zaal wer den wij getroffen door de keur van producten, die hier waren tentoonge steld en die wel bewijzen dat de heer Morshuis zijn leerlingen in de knepen van het vak heeft ingewijd. Het zag er alles kunst- en smaakvol uit en 't was een succesvolle expositie. Ook was een stand aanwezig van speciale bakkersvakkleeding, verzorgd door den heer L. v. Adelherg alhier. Tot slot willen wij hier nog even den uitslag der prijswinnaars aan geven Boterkoekjes: le prijs: C. v. d. Westen. J. W. de Jong. 2e prijs: J. van Mook. F. Oomes. 3e prijs: A. Carl. P. van Diepstraten. 4e prijs: W. Schoeman». C. v. d. Mooren. Ter opluistering: le prijs: M. v. d. Hoven. 2e prijs: Th. van Delft. 3e prijs: F. Oomes. 4e prijs: J. van Mook. Zeer eervolle vermelding: M. van Aspert. Eervolle vermelding: G. J. Sars. Kampioensprijs: Afd. A 1 M. van den Hoven. 2 C. van der Westen. 3 Bakker. 4 Nieuwenhuijzen. 5 De Jong. Afd. B 1 F. Oomes. 2 P. van Diepstraten. 3 A. Carl. Korstwerk: le prijs: F. Oomes. Nieuwenhuijzen. 2e prijs: J. Bakker. M. L. Vos. 3e prijs: P. van Hemert. Jac. Sars .Jr. van Diepstraten. J. van Mook. 4e prijs: A. Carl. Wierikx. van den Hoven. Afd. A: Fantasiekoekjes. le prijs: van den Hoven. 2e prijs: Proselink. 3e prijs: J. Sars. 4e prijs: J. de Jong. Zeer eervolle vermelding: C. van der Westen. Eervolle vermelding: Nieuwenhuijzen. Afd. B: le prijs: F. Oomes. J. Bakker. 2e prijs: C. Mooren. A. Wierikx. 3e prijs: M. Carl. A. van Dijk. 4e prijs: J. van Mook. Zeer eervolle vermelding: B. van Gastel. Eervolle vermelding: P. Diepstraten. Taarten Afd. A: le prijs: v. d. Hoven, met lof dei- jury. J. de Jong. 2c prijs: C. van der Westen. G. J. Sars. 3e prijs: Nieuwenhuijzen. Jac. Sars Jr. 4e prijs: P. Bisselink. Th. van Delft. Afdeeling B: le prijs: G. van Diepstraten. Joh. Kamp. J. van Mook. 2e prijs: L. Verschuren. F. Oomes. 3e prijs: J. Bakker. C. Mooren. 4e prijs: G. Boom. van Kol. Baten. AUTO- EN TAXI-VERHUURDERS. Woensdagavond 8 uur had er een bijeenkomst plaats van de taxi- en luxe auto-verhuurders voor Waalwijk en Omstreken in café .De Korenbeurs" al hier. Een der leden van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van luxe auto-verhuur- en taxi-ondernemers gaf daarbij een uiteenzetting over het in Juli ingaande Rijksvergunningsstel sel en de rijtijdenwet. Betreffende de Maandagavond 1.1. gehouden vergadering van deze zelfde vereeniging, waarvan wij reeds melding maakten in ons nummer van Woens dag j.l„ kunnen wij nog mededeelen. dat besloten werd een „zwarte lijst" aan te leggen van wanbetalers en van hen van wie verwacht kan worden dat zij roekeloos met de wagens omsprin gen. GOUDEN JUBILEUM. Naar we vernemen hoopt de Eerw. Moeder Overste van het St. Johannes- gesticht in de parochie van O. L. Vrouw op 9 Juni a.s. haar gouden klooster-jubileum te herdenken. Er zijn plannen in bewerking om dit zeldzame jubileum naar waarde te herdenken. IN- EN UITVOER VAN SCHOENEN. Aan het maandblad voor de statis tiek ontleenen we, dat in de maand Februari werden ingevoerd aan schoe nen, laarzen en pantoffels in totaal: 24.885 paar (vorig jaar 42.629 paar) voor een waarde van ƒ96.000 (vorig jaar 125.000. De invoer over de maanden Januari en Februari samen bedrpeg 38.764 paar, vorig jaar 86.662 paar, voor een waarde van 148.000.vorig jaar ƒ231.000.—. De uitvoer bedroeg: in 1937: 3828 paar, totaal voor 15.000 in 1936: 2457 paar, totaal voor 9.000 In de maanden Januari en Februari samen: in '37: 7087 paar, totaal voor ƒ26.000. in '36: 5786 paar, totaal voor 19.000. GROOTE PAARDENMARKT. Blykens achterstaande advertentie zal Woensdag 17 Maart a.s. in Breda een groote Paardenmarkt gehouden worden, welke ongetwijfeld ook veel bezoekers uit deze omgeving zal trekken. 3UDAS

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9