Plaatselijke Berichten ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. Zaterdag"20 Maart 1937 No. 24 De Echo van het Zuiden Vierde Blad GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Donderdag 25 Maart 1937, om 7 uur, ten gemeentehuize. AAN DE ORDE: 1Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Kon. goedgekeurde verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele be lasting, vastgesteld bij raadsbe sluit van 30 October 1936. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Jan. 1937 tot onderhandsche verpachting van een perceel bouw- en weiland aan de Burg. Smeele-laan. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Febr. 1937 tot onderhandsche verpachting van den ,,Elder- waard" onder Ammerzoden. 4. Goedgekeurde raadsbesluiten van 26 Febr. 1937 tot wijziging der begrootingen 1936 en 1937. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Advie zen der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten, 's Graven- hage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehouden op 17 Maart 1937. c. Van de Woningbouwvereniging .Baardwijk". Verslag en balans/rekening van verlies en winst over 1936. d. Van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Verslag over 1936. e. Van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Verslag alsvoor. f. Van de Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Nijverheids onderwijs. Verslag alsvoor. g. Van den Directeur van den R.K. Middelbaren Handelsavondcursus. Verslag alsvoor. h. Van het Agentschap der Arbeids bemiddeling. Verslag alsvoor. 2. Voorstel tot vaststelling eener ge wijzigde capitulantenverordening. 3. Voorstel tot vaststelling der ver- goeding ingevolge artikel 101 der lager-onderwijs-wet over 1935 en van het voorschot op deze vergoe ding over 1937. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het verstrekken van extrahulp aan steuntrekkende werkloozen in 1937. 5. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van precario rechten. 6. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting voor het belasting jaar 1937/1938. 7. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1936 en 1937. 8. Vaststelling kohier straatbelasting 1937. Na sluiting der openbare vergade ring zal aan de leden gelegenheid wor den gegeven tot het stellen van vragen aan burgemeester en wethouders. Prae-advies punt 3. B. en W. stellen voor de vergoeding voor de Bijzondere scholen te stellen op 8.50 per leerling is in totaal 12871.12. Het voorschot op 6.80 is in totaal 10373.40. Voor de U.L.O. 18.50 per leer ling, met een voorschot van 14.82. Prae-advies punt 4. Voor 1937 wordt extra hulp aan werkloozen beschikbaar gesteld voor kleeding, schoeisel en dekking (B- steun). De B-steun is op de eerste plaats be doeld voor de grootste gezinnen, waar tengevolge van langdurige werkloos heid met betrekking tot het aanschaf fen van kleeding, dekking en schoeisel belangrijke achterstand is ontstaan, zoodat extra hulp noodig is. Over 1937 mag worden besteed ten hoogste een bedrag, gelijk aan het ge middeld aantal werkloozen in de eer ste 10 maanden van 1936 als werkzoe kenden bij 't plaatselijk agentschap der arbeidsbemiddeling ingeschreven (327) vermenigvuldigd met 5.30. Van het bedrag van 5.30 komt 3.30 ten laste van het «departement van Sociale Zaken en 2.— ten laste van de gemeente. De Minister van So ciale Zaken behoudt zich echter de be voegdheid voor om een gedeelte van het aan de gemeente uit te keeren be drag niet in geld doch in natura te ver strekken. Wij stellen U voor als aandeel van de gemeente in de kosten van den B- steun over 1937 beschikbaar te stellen een crediet van 327 x 2.— is 654. Prae-advies punt 5. Na de vaststelling der verordening op de heffing van precariorechten is gebleken, dat een bepaalde heffing voor betrokkenen te zwaar is te ach ten. Het betreft hier de heffing voor het plaatsen van stoelen, tafels en ban ken op den openbaren weg door café houders ten behoeve van hun bedrijf. In de vorige verordening was hiervoor een speciaal tarief opgenomen, n.l. per vierkanten meter in te nemen ruimte per maand 0.50; per jaar 2. Dit spe ciale tarief is in de nieuwe verordening niet opgenomen, zoodat terzake van toepassing is het algemeene tarief van artikel 2, letter A: per M2 voor een dag 0.10; een week 0.40; een maand 1.20 en een jaar 10. Van de zijde der belanghebbenden werden tegen deze belangrijke verhoo ging bezwaren kenbaar gemaakt. Bij nadere overweging daarvan heb ben wij aanleiding gevonden voor te stellen daaraan tegemoet te komen en het tarief van de vorige verordening weder op te nemen en wel in artikel 2 onder letter S. Prae-advies punt 6. De geineenle-begrooting voer 1937 nerd in uwe vergadering van 30 De cember 1936 gewijzigd vastgesteld. Daarbij werd het aantal uitgetrokken opcenten op de gem.-fondsbelasting voor 19371938 teruggebracht tot 60 en de bijdrage uit het fonds voor bij zondere doeleinden verminderd tot 4208.84. De raming van de opbrengst der opcenten op de gemeentefondsbe lasting geschiedde naar een opbrengst der hoofdsom van genoemde belasting ad ƒ75.000.Dit cijfer was ons door den inspecteur der directe belastingen medegedeeld. Thans is het tijdstip aangebroken, waarop het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting voor 1937/1938 uiteindelijk moet worden bepaald. Niettegenstaande de uitgaven voor werkloozenzorg over de eerste twee maanden van dit jaar (met 8 uitbeta- lingstermijncn) ongeveer gelijk geble ven zijn aan die over hetzelfde tijdvak in 1936 (met 9 uitbetalingstermijnen) zoodat er op verlaging van het des* wege op de begrooting uitgetrokken bedrag voorshands niet is te rekenen, biedt het berootingsjaar 1937 momen teel een eenigszins hoopvoller aspect dan bij de vaststelling der begrooting voor dat jaar en is het ons aangenaam U aan de hand van de hierna volgen de becijfering te kunnen voorstellen, het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting voor 19371938 in- plaats van op 60 op 53 te bepalen. Blijkens de periodiek inkomende ramingen van belastingopbrengsten van den inspecteur der directe belas tingen worden de opbrengsten van verschillende belastingen voor 1937 of voor 1937-1938 thans hooger geraamd dan in September 1936, n.l.: hooger het aandeel der gemeente in de hoofdsom der grondbelasting op gebouwde eigendommen 200 opcenten op de hoofdsom dei- grondbelasting op gebouwde eigendommen 200 alsvoor op ongebouwde eigen dommen 200 uitkeering van hel rijk wegens 20 der hoofdsom van de personeele belasting naar den len, 2en en 3en grondslag 400 uitkeering van het rijk wegens hoofdsom der personeele be lasting naar de overige grond slagen 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting ƒ6200 Samen 7400 Echter wordt de opbrengst van de hoofdsom van de gemeentefondsbelas ting voor 19371938 door genoemden inspecteur thans 5000.lager ge schat en wel op 70.000. Bij de bepaling van het aantal op centen op de gem.fondsbelasting is dus rekening te houden met deze hoogere en lagere ramingen. Wij stel len U echter voor, bovendien bij deze gelegenheid de bijdrage uit het „fonds voor bijzondere doeleinden" te ver minderen van 4208.84 tot 2068.-. Dit laatste bedrag is het bedrag der in 1937 extra verschuldigde bijdragen in de kosten van hoogere burgerscholen en gymnasia (zie de toelichting bij de posten 437 en 447 in de" nota van wij ziging der ontwerp-begrooting 1937, d.d. 27 October 1936). De rest van het bedrag van 4208.84 is slechts als sluitpost op de begroo ting gehouden en is niet tot de nor male inkomsten te rekenen. Naar onze meening behoort dit res tant dan ook uit de begrooting geno men te worden, nu dit redelijk mo gelijk is. Ook de Ged. Staten drongen in hun nota van aanmerkingen op de begrootingen 1937 reeds erop aan, de beschikking over de reserve indien dit döor gunstiger uitkomsten op an dere posten mogelijk mocht blijken tot een zoo laag mogelijk bedrag te rug te brengen. Bij de vaststelling der gewijzigde begrooting in December '36 is daaraan zooveel mogelijk tegemoet gekomen en werd de beschikking over de reserve van ƒ10.068.— terugge bracht tot ƒ4208.84. Wij stellen II thans voor: 1. hel aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1937/'38 te bepa len op 53. Bij een opbrengst in hoofdsom van 70.000.bren gen 53 opcenten op ƒ37.100, waarvan 2/3 of 24.733.ten bate van den dienst '37 komt. Op de begrooting is geraamd we gens opbrengst der opcenten op genoemde belasting, belasting jaar 1937/'38 (zie volgnr. 370, onder a.): ƒ30.000.zoodat deze post thans met 5267.is te verminderen 5267. 2. de bijdrage uit het fonds voor bijzondere doeleinden te rug te brengen van ƒ4208.84 op 2068.zoodat de betreffen de post (volgnr. 437) is te ver minderen met 2140.84 Totale vermindering der in komsten 7407.84 Hiertegenover staat de hiervoren genoemde vermeerdering van inkom sten volgens de jongste ramingen der belastingopbrengsten ad 7400. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Groen© Kruis. Vrijdagavond 19 Maart 1.1. had in hel Wijkgebouw van het Groene ivruis alüier een buitengewoon interessante en leerzame lezing plaats over «Lichamelijke üpvoe dingy, welke dan ook druk bezocht was en die gegeven werd door den Heer J. C. buouck, directeur van het Instituut voor lichamelijke op voeding te Amersfoort. De Voorz. der plaatselijke afd. van het Groene Kruis, de heer A. van Gent, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonuer de spreker. Hierna hield deheerJ.C Snouck zijn lezing over «Lichamelijk Op voeding», die met buitengewone interesse door deaan wezigen gevolgd werd. Spr. wees allereerst op de veel te groote zuigelingen sterfte die er momenteel nog in ons land heerschte, alhoewel hier den laatsten tijd, door de vele bemoeiingen van daartoe bevoegde personen, wel een gunstige verandering schijnt te komen. De heer Snouck haalde ook en kele gevallen aan die er op wijzen dat de algemeene gezondheidstoe stand der inenscheu, nu niet direct zoo rooskleurig is, als velen wel meenen. Zoo worden er b.v bij de keuring van dienstplichtigen,gemid. deld een 30% afgekeurd. Wat dieper gaat spreker in, op de vooral enkele jaren terug nog zoo ernstig heerschende tuberculose. Doch is het wonder, vraagt spr., dat deze ziekte ook thans nog zoo veel voorkomt. Wanneer men de meer dan ergerlijke woningtoestan- den ziet, die er vooral op de Velu we nog aangetroffen worden. Doch is dit alles wel noodig? Staan de medicijnen bij uitnemend heid, lucht, licht, water, voedsel en beweging, den mensch niet bijna algemeen en overal ten dienste? Wij moeten streven naar hygiënische woningtoestanden en lichaamsver. zorging. Laat van het Groene Kruis, alhier, eens een actie uitgaan voor het oprichten van een badhuis, het welk toch in een gemeente als Waalwijk feitelijk niet mag ont breken. Ouders, laat vooral uw kinderen regelmatig onderzoeken, dan zal ziekte voorkomen worden en dan zullen uwe kinderen opgroeien tot sterke en krachtige personen, die bestand zijn om aan de duizenden ziekte-bacillen, die ons dagelijks bedreigen, weerstand te bieden. Met goede zorg, inzicht en begrip kan veel, zoo niet alles bereikt worden. Na de pauze lichtte de heer Snouck het gesprokene met fraaie en leer. zame lichtbeelden toe, waarin ge toond werd hoe men de kinderen moeten opvoeden en hoe niet en hoe er met tijdig inroepen van dokters hulp, veel leed kan worden voorkomen. Na afloop dankte de heer Van Gent den heer Snouck voor zijn meer dan buitengewone lezing, die zeer zeker niet zal nagelaten heb ben om de aanwezigen van de noodzaak van doelmatige opvoeding te overtuigen. Wij durven deze zeer leerzame lezingen van den heer J.C. Snouck ook bij afdeelingen van het Groene Kruis in andere gemeenten ten zeerste aanbevelen, in de overtuiging dat ze van groote waarde zijn voor de opvoeding en gezondheidstoe stand der kinderen. R.K. Slagersvereeniging Bovengenoeuiüe vereeniging hield gisteravond in de achterzaal van Hotel Verwiel haar maanuelijksche vergadering. Besloten werd om ook in onze gemeente zooals Breda, Tilburg, 's Bosch en andere ge meenten als protest tegen de hooge cnsislasten en hellingen a.s. Witte Donderdag de winkels n.m. 7 uur te sluiten. Benoeming De heer N. A. van der Schans alhier, die z'n opleiding genoot op onze drukkerij en daar 8 jaar werkzaam was als handzetter en 4 jaar machine-zetter, is door be middeling van de Ned. Zuid Afri- kaansche vereeniging aangesteld als machine zetter aan ue »Nalal-Fers« te Fielersmaritzburg in Transvaal Z.Afr.) Aanbesteding. Uitslag der door het Architecten bureau van Bee en Bossaerts te Waalwijk gehouden aanbesteding voor de verbouwing van een heereu- huis tot 2 woningen voor de Dames Verwiel te Waalwijk. L. van Campen, Waalwijk f 3123 G. van Heesch, Waalwijk f 3U99 A. v. Huiten Krol, Waalwijk f 3098 Gebr. de Graauw Fz., Waspik f 3083 fa. Wed. A. Aarts Zn., Waalwijk f 2970 G. v. d. Zanden, Waalwijk f 2950 C. Timmermans, Sprang f 2887 M. Kleijngeld, Waalwijk f 2869 J. Mahieu, Waalwijk f 2858 L. Koolen-Leijtens, Waalwijk f 2769 F^ A. Kramer, Genderen f 2625 A° F. Kramer, Heusden f 2597 J. Hoogendoorn, Waalwijk f 2580 H. Maas, Waalwijk f 2538 J. Nieuwenhuizen, Sprang f 2497 A. Raaijmakers, Waalwijk f 2447 Gegund aan den laagsten in schrijver. Collecte B. V. L. De in onze gemeente gehouden collecte ten bale van een Vaandel fonds van den Bijz.Vrijw. Landstorm heeft't mooie bedrag van f 153.12% opgebracht. De inwoners onzer gemeente hebben dus wel blijk gegeven den B. V. L. en zijn werk goed gezind te zijn. Een Paaschei voor het zwakke kind. Een woordje tot alle Kindervrinden Kindervrinden zijn er velen, want welk hart voelt zich niet gelrokken tot onbezorgde kindervreugd? Te grooter moet dan onze deernis zijn, als wij kinderen verstoken zien van die onbekommerde blijdschap van het leven, die het grootste voorrecht is van de jeugd en ons ouderen zelfs het haar bij uitstek toekomend recht toeschijnt. Op uw deernis met het zwakke kind, dat door geschokte gezondheid maar een klein deel kau hebben in de blijdschap van zijn gezonde makkei tjes.komthet Ned R.K. Huis- vestings Comité in dezen Faaschtijd een beroep doen. Nimmer was het aantal kinderen, die dringend uitzending noodig hebben, zoo groot als op den oogen- blik nimmer ook viel het zoo moeilijk om de daarvoor benoodigde gelden bijeen te brengen. De over heidssubsidies verminderden niet onaanzienlijk, de particuliere bij. dragen werden kleiner. Moeten nu kinderen die uilzending noodig hebben, uit gebrek aan mid delen geweigerd worden Als vele kleintjes te samen komen, wordt een groot bedrag gevonden. Daarom vraagt het Ned. R.K. Huis vestings-Comité van alle kinder vrinden één paaschei voor het zwakke kind. Om het hen gemak kelijk te maken, biedt het in tal van plaatsen in de komende week een Faascheizakje aan, dat onmiddellijk na Paschen zal worden opgehaald en dat het warm in aller mildheid aanbeveelt Waar het niet mogelijk bleek het Paascheizakje te verspreiden,kunnen onze kindervrinden hun zeer ge waardeerde bijdragen rechtstreeks inzenden aan het Bestuur van het Wit Gele Kruis, alhier. BIOSCOPEN. THEATER MUSIS SACRUM. Broadway Bill, Een nieuw glansprouuct van den meester-regisseur Frank Capra. Na «Het gebeurde op een avond» de film die een openbaring was, heeft men hier al verschillende werken gezien, die getuigenis afleg den van Frank Capra's meesterschap. Zijn geniale ülmregie heeft ook ten onzent voldoende bekendheid ver worven om, wanneer er iels nieuws van hem uitkomt, de bioscoopzalen te vullen. Deze week komt »Musis« voor den dag met Capra's jongste werk «Broadway Bill», een weuren- geschiedenis, die alweer zóó prachtig in elkaar zit, eu die zóó eerlijk expressief is, dat men reden heelt van een kunststuk te spreken. «Broadway Bi 11is een vlotte, recht op haar doel afgaande, rake film, die in bondige tilintaal, in een strak, ken, doch geesligen stijl haar ver haal vertelt het verhaal van geldverlegenheid, van renbaange- scharrel, van liefde. Het is vooral Capra's humor die treft in dit nieuwe werk, terwijl er ook momenten zijn dat toeschouwers in de zaal een schok van ontroering krijgen. Hij betrapt het leven op heelerdaad, hetzij mooi of leelijk. Hij beschikte voorts over voortreffelijk materiaal. Myrna Loy heeft een expressief gezichtje en haar spel wist zich steeds aan Capra's bedoelingen aan te passen. Typen als Warner Baxter en Walter Connolly, die bovendien uitstekend kunnen acteeren, maak ten van menig tafreel een kostelijke farce, zoodat wij, alles bijeen een bezoek aan Capra's nieuwste mees terwerk «Broadway Bill« met warm te kunnen aanbevelen. Ook het voorprogramma is nave nant de hoofdfilm uitgesproken goed. LUX0R BIOSCOOP. „De Vallei des Doods." „Sjanghai," De Luxor Bioscoop komt deze week met een zeer bijzonder pro gramma voor den dag, met twee uooldnunimers, die ongLlwijfelu bij eenieder 111 den smaak zullen vallen. Het eerste «De Vallei des Doods» een echte Wild-West sensaliethriller zoo een van dat opwindende oude genre, met spannende acntervolgin- gen engevecülen en een bekoorlijke liefdesgeschiedenis er door heen. Het veruaalt de geschiedenis van een jongen man, Adam Larey, die in het Wilde Westen zijn broer wil gaan opzoeken en eventueel zijn geluk wil zoeken door een of andere goudwinning te gaan exploiteeien. Er is echter nog een gezelschap dat naar het Wilde Westen trekt en wel de familie Virey. De vader lijdt aan een soort vervolgings waanzin, hij wil ergens een goud mijn beginnen, maar de drijtveer daartoe is eigenlijk, dat hij zijn vrouw in de gruwelijkste eenzaam heid van de buitenwereld wil af zonderen. Hoe dan in het wilde westen Adam Larey en de familie Virey elkaar ontmoeten, en de vele gevolgen die deze ontmoetingen voor beiden meebrengen, toont U deze film, waarvoor alleen reeds de mededee- ling, dat deze lilm gemaakt is naar een boek van Zane Grey, voldoende moet zijn, om iedereen tot een bezoek aan te sporen. Als tweede hoofdnummer draait „Shanghai." Een prachtig ontioe- rend tilmwerk, dat het probleem der rassentegenstelling wel heel duidelijk weergeeft. Een jongmeisje, Barbara Howard, wordt per telegram naar Sjanghai geroepen, omdat haar tante op sterven ligt. Bij haar aankomst blijkt echter dat de tante nog niet eens ziek is. Het telegram was slechts een list om Barbara uit het moderne Amerika weg te lokken, om haar weer onder haar hoede te brengen. In Sjanghai wordt Barbara echter verliefd op een Rus, een halfbloed, die niet kan gelooven dat Barbara hem werkelijk bemint. MetOostersch raffinement bedenkt hij dan een list om Barbara op de proef te stellen, welke proef tot allerlei complitaties aanleiding geeft. Ten slotte zijn zij echter van elkanders liefde overtuigd en worden zij in den echt verbonden. Een pracht filmwerk met een boeiende, eigenaardige Oostersche sfeer, die alleen reeds een bezoek aan de Luxor Bioscoop waard is. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen van de navolgende gevonden voorwerpen Een fietsplaatje, een portemonnai zonder inhoud, een bruine porte monnai inhoudende f0.50, en een zakmes.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 13