Buitenlandsch Nieuws. Al biTZwARTE Zaterdag 20 Maart 1937 No. 24. De Echo van het Zuiden Tweede Blad geheele taxi-dienst stil ligt. Tweeduizend bedienden van een 4- tal hotels te Detroit zijn eveneens in staking gegaan. Dit zijn maar enkele gegevens uit een dagelijks langer wordende lijst. Daarbij komen waarschijnlijk nog 84000 houtbewerkers in het gebied van Britsch-Golumbia tot Zuid-Cali- fornië, die elk oogenblik in staking kunnen gaan, indien hun eisch inza ke een loonsverhooging van tien ct. per uur niet wordt ingewilligd. Intusschen wordt onder 117.000 ar beiders van de Canadian Railway Companys een stemming gehouden, VERSTIJFD DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Kruschen gaf haar „Nieuw Leven". „Vijf jaar geleden was mijn moeder verstijfd door rheumatische pijnen. Soms kon zij zich in bed niet omkee- ren. Zij had alle vertrouwen in medi cijnen verloren, doch op ons aanraden probeerde zij Kruschen Salts, en kan zij zich nu weer even gemakkelijk be wegen als voor zij ziek werd. Zij kreeg door Kruschen (zij is nu bijna 70 jaar) werkelijk een „nieuw leven". nen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Dertien personen zijn gearresteerd wegens het dragen van wapenen. Niets ontbrak, noch de tooneelen van een straatrevolutie met barrica den, trommelvuur en charges, noch de woedende botsingen tusschen or dedienst en manifestanten, waarbij van beide zijden verbeten en met hartstocht werd gevochten, noch de pogingen tot plundering van café's en winkels in de nabijheid van het too- neel van den strijd gelegen, noch de voortdurend met sinister gebel af- en aanrijdende ambulances, die gewon den wegvoerden, noch het geschal der trom net ten waarmede de ordedienst ANTI-NAZI CAMPAGNE IN DE VER. STATEN. De agitatie tegen Duitschland, of juister: tegen de Nazi-regeering, neemt in de Ver. Staten met den dag scher per vormen aan. Er worden in ver schillende steden massa-demonstra ties belegd, welke door verscheidene tienduizenden personen worden l>e zocht en waar in het algemeen de wen- schelijkheid wordt bepleit om Duitsch land financieel te boycotten en het dus geen enkel crediet meer te ver- leenen; dan zal de boel er moeten in eenstorten, meent men. De uitingen der sprekers zijn dik wijls heel fel en. lokken natuurlijk een minstens zoo scherpe reactie uit in de Duitsche pers. Vooral de „An- griff" gaat zich te buiten in venijnige exclamaties. Zelfs eischt het blad. dat president Roosevelt persoonlijk zal ingrijpen om een einde te maken aan de „Jood- sche en bolsjewistische hetzcampagne legen het Derde Rijk". KERKVERVOLGING EN PERSOONS- VERGODING. De Nieuwe Koerier schrijft 't vol gende De plompe strijd tegen de Kerk gaat in Duitschland ongestoord verder. Thans wordt gewag gemaakt van een rede van den Beierschen minister gouwleider Wagner, die in een voor professoren en leeraren gehouden rede verklaarde, dat er in Duitschland veel te veel kerken en pastoors en te wei nig scholen en onderwijzers zijn. De minister keerde zich heftig tegen de katholieke geestelijkheid en gaf leeraren en onderwijzers de verzeke ring, dat zij in hun strijd voor de op heffing van de bijzondere school op zijn volledigen steun en medewerking konden rekenen. Die minister Wagner is minister vaneeredienst. Tijdens die kleineering der Kerk neemt de Hitler-vereering steeds meer den voniF van een eeredienst aan. De Dusseldorfer Nachrichten schreef op 11 Februari j.l. „De rijks jeugdleider geeft de vak opleiding der jeugd in handen van het Duitsch arbeidsfront. Staande aanhoorden de duizen den jongens en meisjes de belij denis voor den Fuhrer Adolf Hitler, door Céhadé. III. We zullen vanmiddag nog maar boterhammen eten, hè? vroeg Albert. Wel ja, het is nu toch te laat om nog middageten klaar te gaan maken, want het is al tien minuten over twaalf. Dus dan zullen de heren zich met boterhammen tevreden moeten stellen en dan zal ik er wel thee bij zetten, of koffie? Wat hebben de he llen het liefste? vroeg Albert lachend. Nou, als ik het voor het zeggen heb, geef mij maar thee! En jij Joop? Nou, geef mij ook maar thee. Goed zo, dan allemaal maar thee. Dit zeggend loopt hij met een ernstig gezicht de tent in en gaat z'n koktalenten nog eens proberen en waarachtig, de thee was prima en heel wat boterhammen verdwenen achter een in de hongerige magen van de jongens. Direct na het „diner" gingen Joop en Gerard even op de fiets naar den boer toe, waar ze de boer niet konden spreken, omdat hij naar de stad toe was; maar, zo vertelde de boerin er bij, hij kan elk ogenblik thuiskomen, dus als de heren wilden konden ze wel waarmee dr. Ley zijn inleiding be sloot: „Wij gelooven hier op aarde alleen aan Adolf Hitler. Wij belij den, dat het nationaal-socialisme het alleen-zaligmakend geloof van ons volk is. Wij gelooven. dat er een God in den hemel is, die ons geschapen heeft en wij gelooven, dat deze God ons Adolf Hitler heeft ge zonden, opdat Duitschland voor alle eeuwigheid een grondslag zou bezit ten voor zijn bestaan. Adolf Hitler. Sieg Heil. even blijven wachten, dan zou ze even een kopje thee zetten. De jongens gingen op een stoel zit ten en keken wat naar buiten, ter wijl ze over van alies en nog wat aan het praten waren. Kijk, daar kwam de boer al aan, met een koe aan een touw. Hij heeft zeker een koe gekocht? Ik denk het wel! De boer bracht de koe in de stal en kwam daarna naar binnen. Goeie middag, jongens, kom je weer eens op de boerderij kijken? Het is er wel een mooi weertje voor, vind je niet? Of heb je me nog iets te vra gen? Ja, ehziet U. zowat een half uur vanaf ons kamp hebben wij vanmorgen een beek gezien, en nou zouden we graag weten van wie die beek is en of wij daar in mogen zem- men. Nou, die beek is van mij en jullie zwemt maar zoveel je wilt, hoor! En wanneer komt u eens bij ons in 't kamp? Komt u vanavond? Dan kunt u ons ook nog eens iets vertellen. Nou, ik zal vanavond wel eens ko men, maar is er wel plaats voor mij? Ja, natuurlijk is er plaats voor u, anders zouden we u niet voor zo'n plechtstatig bezoek inviteren, hè! be gon Joop theatraal. Goeie grutjes, mompelde de bin nengekomen boerin, wat heeft dat jongmens geleerde woorden in z'n mond hangen. Ze gaf elk een kop thee en de boer vertelde z'n ega, dat hij uitgenoodigd was voor vanavond. U mag ook wel meekomen, hoor zei Gerard lachend, maar dan moet u bij ons de koffie-en de thee zetten, dan kan onze kok dat eens goed van u le ren, zei hij lachend. Nou, dat voorstel neem ik aan, want ik verwacht vanavond toch nie mand en ik ben klaar met mijn werk, dus dat gaat best. Tegen half drie vertrokken de twee jongens weer naar het kamp en ver telden Albert dat ze vanavond bezoek zouden krijgen en dat hij maar eens goed moest kijken hoe de boerin kof fie zette, dan kregen zij tenminste voortaan ook lekkere koffie. Albert deed maar nel of hij niets hoorde van de laatste opmerking en vertelde dat hij die middag niets bij zonders meer gezien had. Het verdere gedeelte van de middag werd doorgebracht met praten over alles en nog wat, maar de meeste ge sprekken gingen toch over den vreem den man van die morgen; maar ze stelden elkaar gerust met de gedachte dat het misschien maar een gewone nieuwsgierige was geweest. Die eerste avond om zeven uur kwamen de boer en de boerin op vi site, zoals ze beloofd hadden en het beloofde een heel gezellige avond te worden, want de hoer was de hele tijd grappen aan 't vertellen en zo nu en dan ook een gewoon verhaal. Ook de boerin vertelde zo nu en dan iets, maar dan moesten de jongens aan een stuk door lachen, alleen maar om de typische uitdrukkingen die zij al tijd gebruikte. Toen de naburige klok half negen sloeg, stelde de boerin voor, om nu eens een kopje koffie te zetten, waar natuurlijk niemand iets op tegen had, want ze hadden allemaal dorst gekre gen, alleen maar van het lachen, be weerde Albert. Albert was toch zo slim om even met de boerin mee te gaan en eens af te kijken hoe je nu een goed kopje koffie moest zetten. De boerin deed de kopjes vol en haalde daarna vijf repen chocolade voor den dag, waar ze ons mee ver rassen wilde. Wij, jongens, vonden het natuurlijk zeer attent van de boerin en lieten ons de chocolade goed sma ken. Terwijl ze nog volop zaten te klet sen, merkte de boer plotseling op, dat de lucht begon te betrekken. Het zal gaan regenen, en gauw ook, zei hij. En inderdaad, het was zo, want lien minuten later reeds regende het „oude wijven", zoals de boerin het uitdrukte en schuilden ze met hun vijven onder de tent, terwijl ze allen naar buiten zaten te kijken, naar de in stromen neervallende regen. De regen zal het eerste uur nog wel niet ophouden, denk ik, voorspel de de boer. Nou, dat is ook zo erg niet, we zitten hier droog, merkte Albert op. Even later haalde Joop een doosje sigaretten uit z'n zak, presenteerde er de gast ook een, maar deze haalde met een afwijzend gebaar z'n tabaksdoos en z'n pijp voor den dag en begon er lustig op los te roken. O, kijk, zei Albert, die sigaretten zijn zeker te min, hé? Och, wat zal ik daarop zeggen, antwoordde de boer, ik zeg maar zó: ik ga liever gewoon dood; waarop de jongens natuurlijk in een homerisch gelach schoten, terwijl Joop z'n kame raden een sigaret presenteerde, die ze natuurlijk niet afsloegen. Toen om half tien het regenen had opgehouden, wilden de gasten vertrek ken, maar ze mochten niet gaan, alvo rens beloofd te hebben, nog eens een keer terug te komen. De boer beloofde het en daarna vertrokken ze. De jongens bleven nog een uurtje nakeuvelen en gingen daarna slapen, uitgezonderd de wacht natuurlijk. (Wordt vervolgd). OPLOSSINGEN VAN DE VORIGE WEEK. Oplossing verborgen plaatsnamen: Gouda; Etten; Zeist; 't Gooi. 1. Vloerkleed; kalender; kolenmijn; veter; bijt. Na lijden komt verblijden. 2. Pilaar; toespijs; schaaf; wegwijzer; aanstaande; zwellen. Goede waar prijst zichzelf wel aan. NIEUWE RAADSELS. 3. Spreekwoord van 4 woorden, 20 let ters. 9, 12, 6, 14, 5, 14, 17, 12, 19, 7, erger maken als het is. 16, 13, 19, 10, grondsoort. 11, 4, 18, 6, 3, 17, 8, niet voor goed. 9, 7, 15, 6, 8, 13, 1, 18, 6, vreemdeling. 13, 14, 12, 2, 14, 6, 20, ondervinden. 4. Spreekwoord van 7 woorden, 30 letters. 25, 8, 27, 19, 14, 30, 4, 17, wandelpark. 16, 12, 19 20, lichaamsdeel. 10, 15, 25, 16, 18, 21, is een paar. 9, 23, 29, 30, 14, 28, 11, 26, 22, 3, tentoonstellen. 31, 4, 24, 13, 32, 5, is geen meisje. 30, 16, 1, 7, 21, 6, 2. 24, 15, 4, 29, kameraad. Hoe zou men, zonder varen, over een rivier kunnen komen als de brug weg was. Wanneer leefde de rijkste mensch? Ik ben donker als het licht is; Warm als het koud is; En koud als het warm is. In 't najaar ben ik veelal rijk, Maar in 't voorjaar meestal arm. Wie ben ik? Welke stokers bewijzen nooit goede diensten? Mijn eerste is een gewicht, mijn tweede is een lengtemaat, mijn geheel is 10 minuten gaans. Mijn eerste is iets wat heel wit is, mijn tweede iets wat heel zwart is, het geheel is een dorp in Noord-Brahant. Wie heeft nooit een vaste woon plaats? ANECDOTE. Een eenvoudig boertje komt voor het eerst in Amsterdam en geeft zijn verwondering te kennen door de hoo- ge huizen en de groote pleinen die hij daar ziet. Twee heertjes, die dat zien, willen een loopje met hem nemen en zeggen: Wel vriendje, hoeveel mensen zouden er hier wel zijn? Honderd Heb je geen abuis? Welnee, zei hij. Ik ben er één en jullie bent de twee nullen. Allah is groot en Hitler is zijn pro feet Wie zich ooit verwonderde, dat Mohamed in het begin der zeventien de eeuw zijn leuze er zoo gemakkelijk inkreeg bij de heidenen van Arabië, moet van verbazing achteroverslaan, nu doctor Ley let op zijn graad zelfs in de 20e eeuw Hitler een Mahomedrol kan laten spelen. Het is te begrijpen, dat er Duit- schers zijn, die behoefte gevoelen, om de dwaasheid daarvan uit te schreeu wen. Nu er geen krant in Duitschland is, die daartegen haar stem durft ver heffen knoet en broodroof beletten het was er een Duitscher, die de bovenmedegedeelde belijdenis van dr. Ley met rood aangestreept naar „Der Elsasser" te Straatsburg zond, met dit briefje er bij: „Publiceert u toch als 't u blieft hetgeen hier met rood is aange streept en geef toch aan uw lezers de verzekering, dat wij in Duitsch land toch niet allemaal gek gewor den zijn." Die Duitscher wijst meteen aan, waar de gekken wel zitten! Ze geven er trouwens zelf de overvloedige be wijzen van. DE STAKINGSKOORTS IN DE VER. STATEN. Het groote aantal stakingen welke zich over geheel Amerika uitbreiden, doet de Amerikaansche industrie een harer moeilijkste periodes in haar be staan doormaken. Bij de Chrysler-fa- brieken in Detroit zijn 80.000 arbei ders tot werkloosheid gedoemd, 12000 arbeiders bij de Hudsonfabrieken te Detroit en 3000 bij de Reo-fabrieken te Lansing. Te Chicago staken duizenden taxi chauffeurs. Deze staking is bovendien overgeslagen naar Toledo, waar de len overgaan, indien hun eisch, dat een loonsvermindering van tien pro cent wordt ingetrokken, niet wordt ingewilligd. De stakingskoorts maakt zich zelfs meester van de arbeiders in de blin- den-werkinrichtingen, van schoolkin deren, studenten, warenhuisverkoop sters, caddies en liftjongens. Het betreffen hier allemaal de z.g. stakingen met gekruiste armen, waar bij de werkplaatsen bezet worden ge houden. Een ergerlijk geval heeft zich voor gedaan in een ziekenhuis te Brooklyn. Daar waren het 132 leden van het verplegend personeel, die het bijltje er bij hadden neergelegd en 'l gehouw niet wenschten te verlaten voor en al eer haar eischen waren ingewilligd. Het conflict beperkte zich niet tot een of twee ziekenzalen, doch greep zoo snel om zich heen, dat het personeel zich weldra in alle zalen'van het zie kenhuis had verschanst om zoo noo- dig den strijd tot het bittere einde voort te zetten. Dat bittere einde kwam en slotte nog vrij spoedig: po litiemannen met de revolver in de vuist rukten het gebouw binnen en verbrijzelden, waar hun de toegang werd versperd, zonder meer de deu ren. Het werd den politie-agenten in dien tusschenlijd echter niet gemak kelijk gemaakt. De anders zoo voor komende verpleegsters in haar witte gewaden, hadden plotseling al haar waardigheid afgelegd en bestookten de „indringers" hardnekkig met pan nen en bezems. Ten slotte moesten de stakers echter voor het gezag de vlag strijken en keerde de rust weer, die ten slotte in een ziekeninrichting on ontbeerlijk is. Hoe de zieken zich hebben gehou den onder deze tragedie, vermelden de berichten niet. De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een overmaat van urine zuur in het lichaam, dat ontstaat door opgehoopte afvalstoffen, welke in het lichaam achterblijven. Kruschen Salt spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen geregeld worden verwij derd en de oorzaak van Uw pijnen ver dwijnt. Ge zult U een ander mensch voelen, levenslustig en energiek. Kru schen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam, voor komt. De stakers bij Chrysler weigeren aan 't bevel der politie om de fabrie ken te ontruimen, te voldoen en zul len gewapend verzet bieden. Men vreest algemeene staking van dt chauffeurs, trambestuurders, winkel personeel. Er heerscht een grooU spanning en opwinding in Detroit. ONGEREGELDHEDEN TE CLICHY. Vier dooden, meer dan 150 gewonden. Gisteren zijn zeer ernstige ongere geldheden uitgebroken te Clichy, een voorstad van Parijs. Leden van de Parti Social Francais, hebben daar een bioscoopvoorstelling bijgewoond, wat voor politieke tegenstanders aan leiding was ongeregeldheden uit te lokken. De politie moest ingrijpen en na langdurige straatgevechten wist zij den toestand meester te worden. Des nachts om half drie deelde de prefectuur van politie mede, dat tij dens de relletjes vier dooden zijn ge vallen. 80 betoogers en 78 ordebe waarders zijn gewond. Vijf politieman- sommeerde en het klaaglijk gehuil der sirenes, waarmede de manifestanten hulptroepen opriepen. En wanneer men dan nagaat wat de oorzaak vna dit alles is geweest, dan kan men niet anders dan een ge voel van ontzaglijke verwondering en droefheid ondervinden. Want deze oorzaak, men kent haar: De Parti Social Francais had een familieavond voor zijn leden belegd. Een film zou worden vertoond en de leden zouden verder op aangename wijze bezig ge houden worden. In tegenstelling met wat men aanvankelijk meende te mo gen aannemen, droeg de bijeenkomst in het geheel geen politiek karakter. De aanwezigheid van vele vrouwen en kinderen in de bioscoopzaal, bewees dit trouwens. Geen enkele politieke redevoering zou zelfs .worden uitge sproken. Doch de leden van het Volks front te Clichy beschouwden het blijk baar als een ontoelaatbare provocatie, dat de partij van kolonel De la Rocque in hun stad zelfs maar een amuse mentsavond zou heieggen. Reeds Zondag had een bekend vak- vereenigingsleider te Clichy verklaard: „De la Rocque wil hier Dinsdagavond een vergadering houden. Wij zullen hem bewijzen, dat zijn plaats hier niet is". En de zin der toejuichingen, waar mede deze mededeeling werd ont vangen, kon moeilijk worden misver staan. Gisteren waren overal strooi biljetten verspreid, waarbij de bevol king werd opgeroepen om te manifes teeren. Er is door de Unie der Vakbonden een halve dag protest-staking afge kondigd en de volgende eischen zijn gesteld: Een onmiddellijke en algeheele ont. binding der fascistische liga's, de ar restatie van kolonel de la Rocque, zoo scherp mogelijke maatregelen tegen hen die voor de schietpartij verant- h\l nnn nltfPltlPP.nP Zlll~ Movr K T P '-'J ww» O

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5