Nieuws uit de Langstraat en Omgeving Binnenlandsch Nieuws. ADVERTEERT IN DIT BLAD. KING PEPERMUNT DRUNEN. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HAARSTEEG. KAATSHEUVEL. m hr duidelijk is dat zij tracht de banden, die itèür aan de arbeiders klasse bindt, meer nauwer toe te ha- lefi? 55 woordelijk zijn en de zuivering van leger, politie en bestuur, ten einde hiéfin de republikcinsche gevoelens te'Ve^sfètfkbrt. Ondertusschen zit ^è^èe^^ig met dd^ëhttètt1 irft ÉSétP. Nfëir'Wéec niet of zij besluitéri zal ih het Vervolg alle of Wékere politieke vergaderingen te vétï?ïeétë£(. u n9S"'? Tenslotte haar manifest: fri dit wreede uur, dat het land moet ddörmaken, doet de regeering een dringend beroep op ale burgers en abc partijen, opdat zij zich on.houden van alle daden of demonstraties, welke het nationale leven kunnen veront* rusten. De regeering stelt vertrouwen in de arbeidersklasse, welke haar ge durende lien maanden heeft gesteund, dal zij zich zal onthouden van elk pro- voceerend optreden. De regeering be waart haar koelbloedigheid. We helpen het haar hopen DE ONAFHANKELIJKHEID DER PHILIPPIJNEN. Quezon, de president van de Philip- pijnen, is het gisteren met vertegen woordigers van de Amerikaansche re geering eens geworden over den tekst van het voorstel om de volledige on afhankelijkheid van de Philippijnen in plaats van in 1940 reeds in 1938 of 1939 lot stand te doen komen. STRIJD OM MADRID LAAIT WEER OP. Sedert gistermorgen 5 uur wordt hier een hevig strijdlawaai gehoord. Kanonnen van zwaar kaliher huideren en doen de ruiten der gebouwen tril len. Onafgebroken klinkt het geknet ter en gedonder van mitrailleur-, ge weer- en mortiervuur. Het rumoer van den slag is in alle straten der stad hoorbaar, waaruit ge concludeerd kan worden, dat de strijd terzelfdertijd in de Universiteitswijk, 't Casa de Campo en in de wijk Usera woedt. Verscheidene granaten van 't groot ste kaliher zijn op Madrid neergeko men. Er zijn ook slachtoffers geval len, maar hel juiste aantal is nog niet bekend. EEN ENCYCLIEK TEGEN HET COMMUNISME. In een encycliek tegen het commu nisme en atheisme, welke gisteren is gepubliceerd, keert Z.H. de Paus zich tegen de „verschrikkelijke bedreiging" van het communisme ten aanzien van alle volken. De encycliek bevat een uiteenzetting van de materialistische leer van het communisme, welke geen verschil maakt tusschen geest en stof, tusschen ziel en lichaam, welke alle hiërachie en iedere autoriteit vernie tigt en welke den godsdienst en het gezin ontwijdt. De Paus is van meening, dat de be treurenswaardige verspreiding van dit systeem geweten moet worden aan 't valsche ideaal van gerechtigheid en gelijkheid, dat het communisme aan de menigte voorspiegelt, terwijl het verder belooft een einde te maken aan zooveel niet te ontkennen misbruiken. Onder de oorzaken van de versprei ding van de communistische leer noemt de Paus mede de sluwe propa ganda en liet onverklaarbare stilzwij gen van een groot deel van de pers over de verspreiding van het com munisme. De Paus constateert het droeve gevolg hiervan in Spanje en Mexico en vooral in Rusland. Tegenover de dwalingen van het communisme, stelt de encycliek de leer van de katholieke kerk, welke ge lijkheid en broederschap verlangt voor alle menschen, de vrijheid verdedigt en het wettig gezag in de samenleving erkent en verdedigt. De Paus herinnert eraan, dat de ka tholieke leer zich niet afzijdig houdt van de menschelijke zaken en den vooruitgang hiervan niet tegenhoudt. Hij noodigt vervolgens alle geloovigen uit het christelijk leven te hernieuwen. Hij spoort aan, zich vrij te maken van de aardsche goederen, de christe lijke liefdadigheid te beoefenen, als mede de rechtvaardigheid, welke de werkgevers tot de erkenning moet brengen, dat de arbeider onmisbare rechten heeft. Verder beveelt de Paus een actie aan om het communisme te bestrij den en de valstrikken, welke 't stelt, te ontmaskeren. De encycliek kan op geen enkel terrein samenwerking van het communisme toestaan indien men de christelijke beschaving wil redden. Ten slotte doet de Paus een hijzon der beroep op alle katholieken om zich te verzetten tegen de atheïstische beweging. De staat moet evenwel me dehelpen de waarheid tot overwinning te brengen. De encycliek besluit met een beroep op de katholieken, die aangetast zijn door hel kwaad van het communis me, deze gevaarlijke leer af te zweren. HET R.K. WERKLIEDENVER BOND EN DE KATH. DEM. PARTIJ. In de Verbondsvergadering der R.K. Werkliedenvereniging is het besluit genomen dat leden die lid zijn van de kath. dem. partij als lid van het R. K. Werkliedenverbond moeten worden geroyeerd. WEER EEN NEDERLANDSCH SCHIP OPGEBRACHT. Vanmorgen in de vroegte werd aan boord van Hr. Ms. Hertog Hendrik draadloos bericht ontvangen van het s.s. Jonge Johanna, van de Midelland- sche Zee Compagnie, dat het naar Ceu- ta werd opgebracht door een nationa listisch ooriogsschip. Hr. Ms. Hertog Hendrik is met uiterst vermogen naar de plaats van aanhouding gestoomd, doch toen het pantserschip om acht uur voor Ceuta aankwam, was de Jonge Johanna reeds binnen en niet meer be reikbaar. De Jonge Johanna heeft geen gebruik gemaakt van de op 17 Maart voor het eerst geboden gelegenheid om onder convooi van Hr. Ms. Hertog Hendrik de Straat van Gibraltar te passeeren. Nader wordt bericht dat de Jonge Johanna is vrijgegeven en dat ook de onderzeeboot O 16 naar de Spaansche wateren is vertrokken. Minister de Graeff over de aanhoudingen. In de vergadering van de Eerste Ka mer heeft de minister van buitenland- sche zaken gistermiddag verklaard, dat hij de aanhouding van Nederlandsche schepen in de Spaansche wateren zui ver een daad van zeerooverij acht. Daar moest een daad tegenover worden ge steld en die bestaat in het zenden van oorlogschepen. KIPPENHOUDERS KRIJGEN GEEN STEUN. In een nota aan de Kamer geeft de minister thans te kennen, dat hij zich verplicht acht mede te deelen, dat de omstandigheden zich zoodanig ten gunste van de pluimveehouderij hebben gewijzigd, dat maatregelen tot verbete ring van hun positie van regeerings- wege naar ziin meening thans niet op hun plaats zijn. DE UITBREIDING DER VLIEG- DIENSTEN VAN DE K.L.M. EN K.I.L.M. De K.L.M. is in onderhandeling met de ,.Mij. de Schelde" te Vlissingen voor den bouw van een lange-afstands- vliegtuig, bestemd voor een eventuee- len dienst naar Paramaribo. De snelheid zal ruim 400 K.M. zijn en de actie-radius 5500 K.M. Wij vernemen thans, dat het toestel een middendekker zal worden, uit du- calluminium opgetrokken, en uitgerust met drie motoren van 1100 P.K. elk. De lengte van het ontworpen toestel is ongeveer 17 M., de spanwijdte 24 M. Er is accommodatie voor vier passa giers. Jhr. Rentrop is uit Amerika aange komen en heeft de verheugende tijding meegebracht dat noch Amerika, noch de president der Philippijnen bezwaar hebben tegen uitbreiding van den lucht- dienst Batavia-Borneo-Philippijnen, in aansluiting met den Clipperdienst op Amerika. Deze verbinding zal spoedig in wer king treden. COMMANDANT VELDLEGER. Tot commandant van het veldleger inplaats van Jhr. Roëll is benoemd de generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. DE NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE IN BRAZILLIE. De Ned. handelsmissie in Brazillië heeft een gunstige handelsovereen komst geteekend. Liquidaties van ach terstallige vorderingen zijn op korten termijn te verwachten. Een der voornaamste straten in Rio de Janeiro is naar Koningin Wilhelmina genoemd. DE HUWELIJKSREIS VAN HET PRINSELIJKE PAAR. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen, naar het A.N.P. uit Weenen meldt, vermoedelijk Maandag van kasteel Mittersill vertrekken. VERVULLING HOOPVOLLE VER WACHTINGEN. Op den laatsten dag van de Jaar beurs is de secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, de ba lans opmakend van de thans weer achter ons liggende beurs, tot de con clusie gekomen, dat de hoopvolle ver wachtingen, die hij bij den aanvang dezer Voorjaarsbeurs had gekoesterd, ten volle zijn uitgekomen. Er was trouwens, zoo zeide hij, gezien de al- gemeene teekenen van opleving, niet anders te verwachten dan dat deze ook op de Jaarbeurs tot uiting zou den komen. Het is een groot succes geworden. R K. W.V. Patroonsfeest Donderdagavond hield de R.K. Werkliedenvereenigiug een feest- vergadering en vierde daarbij tevens haar patroonsfeest Voorzitter Maas sprak 't openings woord. Gezamenlijk werd daarna onder leiding van kapelaan Voge s het gebed voor den H. Jozel ge- heden, waarna Roorasche Blijdschap werd gezongen. De prijzen voor de te houden tombola zijn volgens mededeeling van den voorzitter gekocht bij de leden-winkeliers der vereeniging. Behoudens een aanmerking van het lid Lommers werden de notulen onveranderd goedgekeurd In het bestuur waren 2 vacatures ontstaan wegens aftreden der leden Lommers en v. Venraay. Door den bestuursiaad waren candidaat gesteld de leden Th Leijten, J. Jongeburlh en J. van Veggel, door de leden W. Pulles Bij de eerste stemming werd W. Pulles gekozen, waarna herstem ming plaats nad lusschen de leden .1. van Veggel en Jongeburlh, waar hij J. van Veggel weid gekozen. Voorzitter Maas heel de nieuw gekozenin hartelijk welkom aan de bestuurstafel en verlrouwo, dat zij met hart en ziel de belangen van den bond zullen behartigen. De tradioneele sigaar brengt er de stemming in. De tombola had den volgenden uitslag I Jo Hendriks, 2 A. v. d Staak, 3 Th. v. d. Krabben, 4 G. Vrijhoe ven, 5 W. van Giersbergen, li H Ktiypers, 7 W. Bruurmiju, 8 VV. Muller, 9 H. v. d. Bosch, 10 B. v. Leesl, 11 P. v. d. Wiel Nzn., 12 B. van Hullen, 13 J. Jongeburlh, 14 A. van Leest, 15 P. van Veldhoven, '6 A. van Oers, 17 J. de Munnik, 18 M. Merkx, 19 A. Brok. Kapelaan Vogels sprak daarna over 't leven en de deugden van den H. Jozef. Spr. wees er op dat wij leven in den tijd van den werkenden «land. De arbeider wordt thans beschouwd als een waardig lid van deze maatschappij. Veel weid reeds voor hen gedaan, maar toch is er nog ontevredenheid onder hen. Maar was de zucht naar genot wel ooit zoo groot Zou 't gebrek aan ware gods dienstzin hier de oorzaik niet van zijn Kapelaan Vogels besprak naar aanleiding van de Lijdenspredicatie drie punten en het Godsbestaan. Z E deed dit zoo overtuigend en vurig, dat dit grooten indruk maakte op de aanwezigen. De H. Jozef zij 't voorbeeld van den ai heider. A s. Zondag Algemeene H. Com munie der leden der R.K, W.V. in de H. Mis van half 7. As leden der controle commissie worden aangewezen W. v. d. Sanden en A. Bergmans. De Katho'iekendag op 2en Pink sterdag wordt daarna besproken Een viertal leden zullen de vereeni ging aldaar vertegenwoordigen. Den heer Hoogers sprak daarna en onderstreepte ten zeerste de woorden van kapelaan Vogels en spoorde aan tot intense samen werking. Een onverdeelde R.K. Arbeiders beweging. De kwaliteit is hier hoofd zaak boven kwantiteit. De pers is het probaat middel voor organisatie. Iemand, die zijn eigen pers eert, zijn eigen ólad voor zijn organisatie, wordt propagandist voor zijn organi- salie. Hierna volgden nog enkele mede- deelingen \an het bestuur, dan sluiting Een boerderij verdwijnt Wij vernemen, dat de Eerw. Broeders hun boerderij geheel zullen opheffen. Veiling-vergadering De vergadering van de veiling, die wij Woensdag aankondigden blijkt op een misverstand te be rusten. Deze werd niet gehouden maar zal waarschijnlijk in de loop der volgende week plaats hebben. ELSHOUT Veiling Woensdagavond hield de afd. Elshout der veiling »De Langstraato haar algemeene vergadering. De agenda voor de op 31 Maart te houden algemeene vergadering werd besproken en toegelicht. Met algemeene stemmen werd de heer J. van Boxlel als afgevaardigde gekozen voor de algemeene ver gadering. Directeur Boelen gaf hierna een uileen7etling van de regeeiings- bemoeiïngen en lichtte nader de desbetreffende voorschriften toe. Hierna uitkeering der steungelden en sluiting. A.s. Maandag houdt de Boeren leenbank aldeeling Dussen haar algemet ne jaarvergadering. De agenda vermeld o.m. verkiezing lid van Baad van toezicht. Alhier blijkt veel animo te bestaan ooi als landarbeider naar Duilschland te gaan. Enkele be sprekingen zijn reeds gevoerd. Ruim 4u personen gaven zich op. Binnen kort zal weer een bespreking plaats hebben. Unze stadgenoot, deheerJ.W. M. Dohmen, assistent bij de Directe Belastingen enz. is nut ingang van 1 Mei a.s. in gelijke functie over geplaatst naar Eindhoven. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Baamsdonksveer noopt Zonoag a.s. des vooim. 9 30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer v. d. Ent uil Aalst. In deze gemeente is een dam- CiUh en koilouielub op^eiicni, welke neiuen eea aiUecliug uUiuakeu van ue voeloaiveieeiiigUig UouQ Luck. Lie spOitCiUL» UOUU LUCK UUiVul uu eeu voeiuaiciuu, uiijai tcluo, kuiiUal- ciuO en uamciun. Veiuei li^t liet nog lil de neducling een gyui^as Uekveieeiüging op te ilciucii. Ai ueze Vcieeuigiiigcn zijn gevestigd ui liolel Mal. Door de aclivitei van het be stuur van iiei U.iv. V louweiijk Jeugd werk zal ednier naast de leeds uc- ataande ctubs oi uuings Zeng- en feyuinasiitkciübs) ook een koiinai- ciuu worden opöeilCiil. Urn ecu Wei delijk lluike ciun te knjgen, die Luj eveuiueete weusliijuen vooi den dug kan konitn, woiut alhier door eeu Ai. U. gediplomeerde apoi tleidslei een cuisus ui dil spel gegeven, die door de leidster hiel ter plaatse, rnej. B. Aleijeis, gevolgd woiut. üp 10 April a.s. lieideukt de plaalstujke werklieden veieeuiging naar 2O Jailg beslaan. In veibunu niet mede zal van 14 tol 18 Apin een relt alle gegeven women uooi pater ApoillUrtiis in hel paiocuie nuts voor de werkloozen. lederen avond zal een preek women geuou- deu, waaraan ook de leden uie over dag welk hebben, kunnen deelne men. Dank zij de vrijgevigheid van velschillende paiocbianen is dooi den geeslelijKeu adviseur al toezeg ging gedaan dal de werkloozen uie aan ue retraite deelnemen, alle drie uie dagen kunnen blijven elen in hel pai ocuieuuis. Des Zondags zal een aparte H. Mis worden nigeiascül voor de Werk lieden veretnigibg, alsook een Lol en uan zullen geuoooigü woiuen de alueeliugeii Alade, Baamsdonksveer en Raumsdoiik. iNa üel Lol zul op hel Kerkplein een Upenlucliluieeliug piaals hebben, Waar een paar zeei ockende sprekers zullen opireden om de nuttigheid van de katholieke organisatie le bepleiten. Door den R.K. Boerenbond werd alhier in hel Parochiehuis alhier de jaar vergadering gehouden. In het openingswoord door den voor zitter kwam tot uiting een kleine opleving in de boerenbedrijven. Daarna bracht de secretaris hel jaarverslag uit Het ledental bedroeg per 1 Jan. 1937 140 leden. De ontvangsten over het vorige jaar bedroegen 1770,50. De uiigaveu 164ti,24. Batig saldo f 124,iö. De aldeeling brandverzekering telde 197 polissen met een verzekerd kapitaal van f735000, De aldeeling kalverenverzekering telde 98 leden, 14 kalveren waren gestorven. Het kasboek wees een batig slct aan van 1297,80. De omzet in het pakhuis bleet ongeveer op peil als voorgaande jaren. De omzet bedroeg 24 wagons of 243375 K.G. met een totale waarde van f 12.508, - In het bestuur weiden bij accla matie herkozen Ant. Vughls en H. van Beurden. De oude contr>butieregeling blijft gehandhaafd. Hel gebruik van de gascel werd voor leden bepaald op 10,75 voor niet-leden f 1,,pei stuk vpe. [y Muziekfeesten Euphonia. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de diverse comité s ter viering van het zestig jarig bestaan van het Kon. Muz. Gez. Euphonia werd overgegaan tot de gunning van diverse attracties op het feestterrein, o.m. Lu napark. Auto-skoter, Lcchtschommel, Aan het edele na tuurproduct ontleent King de weergaloos verkwikkende eigen schappen. De heer lijke smaak en geur zijn het bewijs van de originele samen stelling. De natuur is niet te verbeteren. Eén natuur lij ke ver kiuikking Zweefmolen, Draaimolen, Gebak kraam, Suikerkraam, Schiettent, diver se kleinere attractietenten etc. De attractie- en terrein-commissie zal dezer dagen haar werkzaamheden op het terrein aanvangen daar aan een doelmatige plaatsing van de diverse at- tractie's veel is gelegen. De muziekcommissie zal eveneens met de actie om meerdere vereenigingen voor een bezoek aan de muziekfeesten te interesseeren een begin maken. Tot heden kan het comité reeds op de deel name van 14 gezelschappen rekenen. De heer Stravers. directeur van het feestvierend muziekgezelschap heeft een feestmarsch gecomponeerd, die reeds dezer dagen zal verschijnen. Van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is vergunningtverkre- gen tot het houden van een verloting. Besloten werd voor deze verloting uit sluitend kinderspeelgoed van prima kwaliteit als prijzen beschikbaar te stel len. De plaatselijke vereenigingen hebben zich allen bereid verklaart in de groote muzieksalon, die op het terrein ge plaatst zal worden een avondconcert te geven. Er is een aanvang gemaakt met het samenstellen van het programma boekje, waarvoor juist buiten de plaats reeds veel belangstelling getoond wordt. Burgerwacht. Uitslag schietoefening 17 Maart met K.S.O. patronen in de zaal van Eupho nia: 1 P. v. Nieuwstadt 59: 2 G. v. d. Hoven 58: 3 J. Frederiks 56: 4 A. van Brunschot 56: 5 F. Kolsteren 53: 6 C. A. v. d. Ven 53: 7 L. van Cromvoirt 52: 8 P. Kemmeren 51: 9 C. van Hui ten 51: 10 A. Roestenberg 50. Er werd deelgenomen door 25 schutters. Jaarverqadering Beqrafenisvereeniging St. Jan. Op Maandag 22 Maart zal in de zaal van den heer J. v. Dun de jaarverqa dering gehouden worden van de Be qrafenisvereeniging St. Jan. Behalve de gewone agenda zal op deze verga dering het concept behandeld worden van de instructies ontworpen voor koet sier, leiders en dragers der vereeniging. Waar bij de laatst gehouden vergade ring bij de behandeling der statuten en reglementswijzigingen een geheel nieuw bestuur gekozen is, zal op deze verga dering geen bestuursverkiezing plaats hebben. De rooster van aftreding zal worden vastgesteld en bekend gemaakt. Bank-Associatie^Incasso bank. Zooals velen zullen weten is het be drijf van de bank-associatie Wertheim Gompertz 1834 en Credietvereeni- ging 1853 N.V., overgenomen door de Incassobank welke onder den naam van Incasso-bank het bedrijf zal voortzet ten. In Kaatsheuvel is met ingang van 17 Maart een correspondentschap ge sticht waarvan het beheer is opgedra gen aan den heer J. A. M. Witlox, die tot procuratie-houder met bijzondere volmacht benoemd is. Burgerlijke Stand. Geboren: Roberdina Cornelia Adriana d.v. H. L. Kliisen en Ma. Aa. Damen. Pe trus Marinus z.v. A. L. v. d. Linden en Ca. Vermeulen. Johanna Cornelia Josepha Philomena d.v. C. C. Soijer en E. Ha. Ma. Timmers. Johanna Pe- tronella Maria d.v. M. v. Laarhoven en E. Dingemans. Overleden: Cornelia Henrica Gerdina Vermeer echtg. van M. v. Loon oud 48 jaren. Adrianus IJpelaar wedr. van Aa. Kroot oud 81 jaren. Ingekomen: Aa. Ha. van Dijk van Nuland. P. W. v. Dorst van Breda. J. de Wit TONNEMA CIE. FA BRVAN KING PEPERMUNT SNEEK

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6