SGHOENENFABRICAGE IN NEOERL.INDIE. LANDBOUW. smakelijk ofeu GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. BATA'S PLAN TOT FABRIEKS- VESTIGING. Voor Nederland is het nog niet te laat. Wij lezen in de „Maasbode": Nu ongeveer een jaar geleden - vide ons Avondblad van 13 Februari 193G deden wij een poging om de Langstraat te bewe gen tot een samengaan ter oprichting van een schoenfabriek in Indië. Wij kenden toen immers reeds Bata's plannen omtrent een eigen industrie te Shanghai en te Sin gapore, doch vreesden maar al te juist, dat het daarbij niet zou blijven en waarschijn lijk eveneens wel de productie van schoei sel in Ned.-Indië zelf beoogd werd; meer in het bijzonder dan van de z.g. rubber schoenen, in hoofdzaak bestemd zijnde voor de overzeesche-, niet Europeesche be volking. En thans blijkt uit de jongste betreffen de Aneta-telegrammen, dat onze tijdige wenk aan de Nederlandsche schoenindu strie zeker niet voorbarig is geweest, wijl Bata's opzet terzake reeds een vasteren vorm heeft aangenomen en derhalve de mogelijkheid niet uitgesloten mag worden geacht, dat onze schoenenexport naar Insu- linde eerlang tegen Bata's overzeesche pro ductie zal hebben op te tornen, zoowel in de betere als in de goedkoopere kwalitei ten. Want dat het Bata's bedoeling zal zijn om straks eventueel uitsluitend „rubber- schoenen" in Indië te doen vervaardigen, zulks meenen we te mogen betwijfelen. Ook al met het oog op het groote aantal eigen schoenwinkels van het concern aldaar, dat, overeenkomstig reeds medio 1934 bestaande plannen, geleidelijk lot niet minder dan 'n 80-tal filialen is of zou worden uitgebreid, en in elk dier filialen bestaat er natuurlijk evenzeer vraag naar de z.g. „Europeesche" schoenen. Wellicht zal men daartegen willen aan voeren, dat er in Indië niettemin toch steeds nog wel behoefte zal zijn aan een product van beter genre dan Bata gewoonlijk af levert, doch ook te dien aanzien ware het onjuist om optimistisch te zijn. Want als direct gevolg van de in Indië de laatste ja ren zoozeer gedaalde inkomsten, hebben gelijk ook trouwens ook hier te lande het geval is ginds de beter-gesitueerden al evenzeer genoegen moeten nemen met kleeding, schoeisel, etc. van een mindere kwaliteit dan ze zich vóórdien plachten aan te schaffen. Dat niettegenstaande die omstandigheden de import van Hollandsch schoenwerk in Indië gedurende het afgeloopen jaar in vergelijking met 1935 nog vrijwel stabiel is gebleven, moet de factor slechts geweten worden aan een geleidelijke opleving van het bedrijfsleven, welke Indië sedert om streeks begin vorig jaar heeft mogen door maken. Wanneer we trouwens onzen in voer over Jan.-Nov. 1936, rond 23.000 pa ren ad. pl.m. 63.600 c.i.f., eens stellen te genover dien van bijv. 1931 en 1933— vide ons bovenvermeld artikel van 13 Februari a.p. dan bestaat er voor onze industrie heusch geen aanleiding om tevreden te zijn. Tot beter inzicht geven we daarom hier nog even den volledigen Indischen import over den gezegden termijn Jan.-Nov. 1936, e.c.a. ontleend aan het C.B.S. Schoenen, laarzen en pantoffels, geheel of gedeeltelijk van leder, zonder rubber- zolen en/of hakken: waarvan afkomstig uit: Tsj.* Totaal Ned. Eng. Zwits. Slow, in doz. paren 30634 1907 1324 649 16650 maal ƒ1000 485 65 53 39 247 Hongkong China Japan in doz. paren 2453 1753 5590 maal 1000 29 19 23 incl. overschepen via Singapore. Waaruit de navolgende dooréén-e4i.f.- prijzen voor de onderscheidene Europeesche landen vallen af te leiden: Tsj. Ned. Eng. Zwits. Slow, per paar f 2.78 3.37 ƒ5.00 ƒ1.24 Inderdaad een wel zéér laag cijfer voor het Bata-product (in het algemeen), waar van echter de verzending direct van de fa briek aan het Indische depot geschiedt en de partij te Zlin gefactureerd wordt, en waartegen wellicht dan ook slechts mid dels een eigen overzeesche productie van Hollandsche zijde behoorlijk te concurree- ren valt. En wat nu de door Bata vooropgestelde fabricage der z.g. rubberschoenen in Ned.- Indië betreft en waarvan tot dusver Japan vrijwel de leverantie ginds gemonopoliseerd heeft, zoo volgen hier de invoercijfers over de periode Jan.-Nov. 1935 en 1936: Java en Mad. Buitengew. 1935: 154100 137900 doz. paren - prijs 1936: 77700 133500 v. Japan c.i.f. f 2.50 p. doz. pr. Hieruit valt reeds als conclusie aan te nemen, dat blijkbaar in 1936 ongeveer de helft van het voor Java benoodigde kwan tum ter plaatse (in gouvernementsbedrij- ven?) aangemaakt werd. In ieder geval moge uit hel vorenbespro- kene blijken, dat het vestigen eener schoen fabriek overzee inderdaad nog de belang stelling onzer industrieelen verdient en uit voering toelaat. Weliswaar zou een zooda nige industrie-verplaatsing alsdan ten koste gaan van onzen toekomstigen export 25.200 paar ad pl.m. ƒ74 mille over 1936) daarhéén, doch we zullen ons te dien opzichte toch ver trouwd dienen te maken met de ge dachte, dat er van dien export in vol gende jaren waarschijnlijk toch niet veel meer zal kunnen overblijven. En onder zoodanige omstandighe den is het tenslotte toch beter, dat er in ons Indië met Nederlandsch kapi taal, onder Nederlandsche leiding en met Nederlandsche vaklieden schoe nen gefabriceerd worden mayonnaise, wat azijn. Maggi's Aroma, olie, peper en zout, wat fijngehakte peterselie. Snijd de koude aardappelen en de biet in niet te dunne plakken, zóó, dat de bietenschijfjes iets kleiner zijn dan de aardappelplakjes en ze dus hij het op elkaar stapelen trapsgewijs komen te liggen. Laat de beide soorten ieder afzonderlijk een uurtje „ma rineeren" in wat door elkaar geroer de olie, azijn, Maggi's Aroma, peper en zout. Snijd intusschcn ook de eieren en H. N. Het is thans nog niet te laat(!e «roote augurken in plakjes, niet te dun, maak de sla schoon en sla ze goed droog. Maak nu trapsgewijze toeloopende stapeltjes van een aardappelplakje, een bietenschijfje, een plakje augurk en een plakje ei met in het midden van het dooTergedeelte een klein nopje fijngehakte peterselie. Maak de sla of de sterkers aan met wat olie, wat azijn (of citroensap), wat Maggi's Aroma; spreid ze uit op een vlakken schotel en schik er de veelkleurige stapeltjes regelmatig op. Leg, wat niet strikt noodig is, op de sla hier en daar een theelepel mayon naise, maak op hel uiterste randje sla een omlijsting van vierde- of achtste partjes hardgekookt ei. Wie voor het gerecht wat meer geld beschikbaar heeft, kan de bietenplak jes vervangen door tomaat: in dat ge val wordt het grootere tomatenplakje als onderste laagje gebruikt, terwijl 't aardappelschijfje daar dan op komt te liggen. OVERZAAIEN VAN SUIKERBIETEN. Het komt nog al eens voor, dat sui kerbieten overgezaaid moeten worden en dat is voor den landbouwer een vervelende geschiedenis. Niet alleen dat het veel arbeid kost en .uitgaven aan zaaizaad, maar overgezaaide bie ten geven immer een kleiner beschot. De oorzaak van het moeten overzaaien kan tweeërlei zijn, n.l. parasitaire en klimatologische invloeden. '1 ot de eerste kunnen wij rekenen de wortelbrand, welke gelukkig door het ontsmetten van het zaad afdoend bestreden kan worden. Dan hebben de jonge plantjes dik wijls, vooral in een droog voorjaar, te kampen met de larven van de knip- tor, z.g. ritnaalden, koperworm, draad worm en met andere vreterij. In sommige jaren heeft men te kam pen met de bietenvlieg, aan iederen bietenverbouwer wel bekend. Door die aanvallen kunnen de jonge bieten plantjes met duizenden vallen. Afdoen de middelen zijn tegen bovenstaande vreterijen nog niet gevonden. Zijn de bieten eenmaal wat grooter geworden dan behoeven ze practisch niets meer te vreezen. Door gebruik van een snel werkende stikstofmest kunnen wij ze spoedig ook nog wat stevigheid geven. Onder klimatologische oorzaken, waardoor overzaaien noodzakelijk is, kunnen wij in de eerste plaats noe men gebrek aan vocht, vooral in zwa re kleigronden nogal eens voorkomend en het door zware regens veroorzaak te structuurbederf, dichtslibbing, ge volgd door verkorsting. Maar het meeste overzaaien moet geschieden in koude voorjaren en wanneer hebben wij die in ons land niet? Daarom moet men bieten verbouwen, die van het begin af de moeilijkheden het beste weten door te komen en in dit opzicht blijkt er nog al eens verschil tusschen de soorten te bestaan. Een krachtige biet, gekweekt voor onze omstandigheden, die aan de ge varen van het begin het allerbest het hoofd kan bieden, leverde gelukkig onze eigen Nederlandsche veredeling, de suikerbiet Kuhn P. Men boude er met de hestelling van het zaad rekening mede. „HAPJES" VOOR DEN PAASCH- M A ALTIJD. De verschillende „automatieks", ex pres-buffetten en lunchrooms hebben het publiek den laatsten tijd duidelijk ingeprent, dat „het oog ook wat wil", m.a.w., dat de aantrekkelijkheid van een gerecht niet enkel den smaak be treft, maar zeker óók het uiterlijk. Zoo kunnen zeer eenvoudige, dage lijks gebruikte levensmiddelen rest jes zelfs een goed effect maken op een feestelijk gedekte tafel: ze helpen door hun frissche kleuren en hun smaakvolle rangschikking mee om van den maaltijd het stempel van het alledaagsche weg te nemen. Speciaal op Paschen het fleurige voor jaarsfeest zal de huisvrouw voor zulke „hapjes" voelen, vooral als ze met zeer geringe kosten kunnen worden bereid en als ze aan benoo- digdheden niet veel anders vragen dan de toch voor het Paaschfeest gebrui kelijke eieren, het altijd wel aanwe zige brood, wat aardappelen en „iets groens" (tuinkers, veldsla, gesnipperd lof of iets dergelijks). Laten wij U eens een paar van de aardige schoteltjes beschrijven, die op zoo'n manier tot stand komen. Veelkleurige „hapjes". Eenige koude gekookte aardap pelen (groot formaat), 1 koude gekookte biet (niet te dik), een paar hardgekookte eieren, een paar augurken, wat veldsla of wat sterkers, een paar lepels Roerei-broodjes. Reken per persoon 2 eieren, 2 eetlepels melk of water, y2 afgestreken eetlepel boter, 1 theelepel Maggi's Aro ma, wat peper en zout, 2 ge roosterde sneetjes brood, bij voorkeur wat den vorm be treft casinobrood. Begin met de sneetjes brood aan weerskanten mooi goudbruin te roos teren. Klop de eieren, voeg er de Mag gi's Aroma, de peper en het zout bij en giet het mengsel bij de gesmolten boter in een kleine koekenpan of een dieper pannetje. Blijf op een zacht vuur voortdurend roeren, tot de eieren een goed gebonden, maar vooral niet droge massa vormen. Spreid de roer eieren uit over de sneetjes geroosterd brood, schik ze op een schotel en leg er hier en daar hoefjes frissche peter selie tusschen. Breng in dit gerecht desverkiezende variatie aan, door de geklopte eieren te vermengen met 1 eetlepel geraaspte oude kaas, 1 eetlepel fijngehakte ham of 1 eetlepel door elkaar gehakte groe ne kruiden (peterselie, kervel, selde rij, sterkers). Vogelnestjes (4 personen). 200 gram (2 ons) vleeschres- ten, 1 eetlepel gehakte peterse lie, 1 fijngehakt uitje, 1 thee- lepel Maggi's Aroma, 1 flink sneetje oud brood zonder korst, wat peper, zout, nootmuskaat, 1 a 2 eetlepels melk of overge bleven jus, 5 eieren, ongeveer 50 gr. y2 ons) boter. Hak of maal het vleesch fijn en maak er met het in de melk of de jus fijngewreven brood, de kruiden, wat zout en één rauw ei op de ge wone wijze gehakt van. Laat de boter in de koekenpan smelten, vorm daarin het vleesch tot 4 ringen, zet de pan weer op het vuur en breek, zoodra de boter weer heet is, in eiken ring een ei. Zet de pan op een zachter vuur en leg er een deksel op (of zet de pan in den oven); laat de eieren stollen en breng dan voor zichtig de „nestjes" over op 'n schotel. Leg tusschen de nestjes plukjes sterkers en schik langs den rand van den schotl achtste partjes citroen zon der pitten, geschikt om te worden uit geknepen. VERDRONKEN. Gistermorgen is de 75-jarige land bouwer J. Burggraaf verdronken in een der slooten in den polder Blokweer ge vonden. Om ongeveer 11 uur 'smorgens is Burggraaf dezen polder, waarin lande rijen van hem liggen, ingetrokken om boomen te kappen. Aangezien hij lang weg bleef en ook niet op het eten was gekomen, maakte zijn 19-jarige knecht H. Jonker zich over het lot van zijn baas ongerust en vroeg aan den tuinder, den heer L. Kruideniet, om mee te gaan op onderzoek. In het land gekomen zagen beiden reeds in de verte dat er iets niet in orde moest zijn; men leidde dit n.l. af uit de omstandigheid, dat de loop plank niet meer te zien was. Op de plaats der onheils gekomen, zagen zij den ouden man verdronken in de sloot liggen. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG, Gistermiddag is op den onbewaakten overweg te Empel, tusschen Hedel en Orthen, de 60-jarige wielrijder van Teeffelen uit Lith, door een uit de richting Hedel komenden Dieseltrein gegrepen en van zijn rijwiel geslingerd. De man werd tegen den berm van den weg gesmakt, terwijl het rijwiel geheel werd vernield. Met verwondingen aan het hoofd is de man een nabijgelegen huisje van een spoorwegbeambte binnengedragen. De trein heeft, na een vertraging van acht minuten, de reis voortgezet. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Woensdagmorgen heeft zich onder de Belgische gemeente Stekene, even over de Nederlandsche grens, een smokkel- drama afgespeeld, waarvan twee smok kelaars het slachtoffer zijn geworden. Bij den terugkeer van twee vrachtauto's naar Nederland opende de Belgische douane het vuur op deze voertuigen met als gevolg, dat de 45-jarige J. Bogaert uit Clinge op slag werd gedood, terwijl de veehandelaar E. Geensen uit Hulst ernstig door een schot in het hoofd werd gewond. Hedennacht waren de twee auto's uit Hulst vertrokken met als lading plus minus veertig stuks hoornvee, die België gesmokkeld werden. Toen de mannen hun doel hadden bereikt en het verbodene veilig ter bestemder plaatse was afgeleverd, reden zij huiswaarts. In de nabijheid der grens gekomen, werd hun voorspoedige toch evenwel gestuit door de Belgische douane, die de auto's onder vuur nam. J. Bogaert die een der auto's bestuurde, moet on middellijk zijn getroffen en zeeg ineen. Hij was op slag dood. De auto, die een oogenblik den vrijen loop had, reed in volle vaart tegen een der in de nabij heid staande woonhuizen. De bestuur der van den anderen auto, E. Geensen, werd eveneens getroffen en ernstig aan het hoofd gewond. LOGé'S MET PASCHEN. Eén onzer lezeressen schrijft ons: „ïk verwacht met Paschen logé's „en wil nog graag een paar wollen „dekens waschen. Kunt U my eens „vertellen, of ik dat zelf thuis kan „doen en op welke wijze?" U kunt een wollen deken uitstekend thuis wasschen in een koud Persil-sop. Voor een groote één-persoons wollen de ken hebt U 1 pakje Persil noodig. De Persil maakt U met koud water aan tot een dun papje, waarin zich geen klont jes meer mogen bevinden. Een ruime teil of tobbe (of nog eenvoudiger: het bad, indien U dit bezit), wordt gevuld met 3 emmers koud water; de opgeloste Persil wordt hierin gegoten, alles flink omgeroerd en het koude sop is gereed. Daarna stopt U de deken in het sop. Flink op en neer halen, niet in het sop laten staan. Als de deken schoon is, drukt U het water eruit en spoelt daarna zoo lang in koud water, tot het volkomen helder blijft. Aan het laatste spoelwater een scheut azijn toevoegen voor het op- frisschen der kleuren. Het is beslist noo dig, aan het spoelen evenveel zorg te besteden als aan het wasschen, want onvoldoende gespoeld waschgoed wordt, doordat de zeepdeeltjes niet geheel zijn verwijderd, op den duur geel en stug. Wanneer U over een wringer beschikt, kunt I' deze gebruiken, mits de deken er losjes doorheen wordt gedraaid. Het overtollige water kan er ook met de han den worden uitgedrukt, echter nooit wringen. Daarna hangt u de deken op, bij voorkeur buiten, over een ronde droogstok, doch vooral niet in de zon. Bij drogen binnenshuis mag de deken niet dicht bij een kachel hangen, doch liefst op een koele plek, waar het flink doortocht. WAARSCHUWING. De Brigade-Commandant der Konin klijke Marechaussee te Alphen (N.B.) geeft een ieder in overweging, geen re laties aan te gaan met de Publiciteits- Afdeeling „Superbe", gevestigd te Baarle-Hertog (B.), voor wat betreft het gratis vergrooten van een photo. In werkelijkheid is Superbe niet ge vestigd te Baarle-Hertog, doch te Zei- lik bij Brussel, doch de correspondentie moet gezonden worden aan het hoofd postkantoor te Tilburg, bijkantoor Baarle-Nassau. Deze Publiciteits-Afdeeling laat door geheel Nederland, huis aan huis, door de posterijen kaarten bezorgen, waar in staat vermeld, dat die kaart zoo spoedig mogelijk moet worden inge zonden en, wanneer men dan bij de eerste groep inzenders behoort, b.v. 5000, men een aardige verrassing kan bekomen. Natuurlijk is eenieder bij de eerste groep, waarvan men kennis krijgt en tevens verzocht wordt een foto te zen den van iemand die u dierbaar is, waarvan dan geheel gratis een ver groot portret zal worden gemaakt en ook geheel gratis met vergulden of verzilverden lijst zal worden toege zonden. Kunstpropaganda is hun doel. Heeft men eenmaal een foto toege zonden, dan krijgt men na verloop vai tijd een schrijven, waarin verzoch wordt een bedrag van 3.95 op te zen den voor kosten van administratie en dergelijke. Gaat men er niet op in, dan wordt de vergrooting onder rembourj toegezonden. Hel komt meerdere malen voon dat de kleine foto niet meer in het hei zit van den rechtmatigen eigenaai komt, of met zeer veel moeite. ZEVEN INBRAKEN OPGEHELDERD, De politie in Den Haag heelt weei zeven diefstallen, in bedragen \ar f47.— f 535. - weten op te helderen DE OVERVAL OP DE POST-AUT0 Zooals men weet zijn twee ver dachten van den postauto overva in Den Haag geairesteeid. Ook derde, naar wien men lang zocht is thans geknipt. Hoe dat in z'n werk gegaan is moge blijken uit 't volgenue relaas Zaterdag j.l. stapte de politie- inspecteur, de heer Pool op cien trein naar Wiesbaden. Hij wist,ua nummer drie, zekere K. H., uaa. kennissen en familie had wonen Voorts was hem bekend, dat H. eer kamer in Kzuleu eu hij vermoedde dat het juiste adres hem ïu Wies haden gegeveu zon worden. Bij kennissen van H., die in de omstreken van Wiesbaden wonen hoorde de inspecteur Zondagochteni dat H. hen juist dien avond tevoren uad bezocht. In samenwerking me de politie ter plaatse kwam vervol geus uit, dat H. in een hotelletjei vViesbaden logeerde, vanwaar hi echter Zondagochtend om y uu vertrokken was. De Duitsche politie zette toen haar netten uit en arresteerde den man dienzeifden middag om hall vier ten huize van een met hem bevrieiiüi familie. H. legde op het politiebureau een volledige bekentenis al, zooual zaak tnans volkomen duidelijk n geworden. Door H.'s bekentenis bleek, de overval zorgvuldig was voorbe reid. M. zou den postbeambte me een ploei lenüooder bewerken. E zou cnauifeeren en H. de postzakkei ouit maken. Alle drie waren werk loos en zij meenden te mogen aan nemen, dat de auto, op dal uur, aan uet einde van een langen rondrit veel post van waarde zou bevatten Den avond van den overval wert inderdaad voor een waaide vai fJjUUU vervoerd. Eigenlijk hadden de heeren o den 3eu nun slag willen slaan, maa de oinstandigüeden bleken voor he toen niet gunstig, zoodat de overva een dag later plaats vond. H. heeft, volgens inspecteur Poo een blanco stralregister en is doo de heide andere verleid. Of hij ii Duitscnland terecht zal staan ol 11 ons land staat nog niet vast. Voo de medewerking van de Duitsch politie had inspecteur Pool niet dan lof. (Buiten verantwoordelijkheid der Red. Geachte Redactie. Pretentieloos, maar met klèm,-| ter wille van waarheid en goedj zaak, het volgende Herhaaldelijk, blijkbaar, word mijn naam gebruikt, om de „Kleine Boerenactie te schragen ik zou die yoeukturen, ze begroeten als 'n uit komst; ik zou hebben gezegd Goddankdat we Bouwman hebben enz, Wat de waarheid is? Waar de kwestie Bouwman wen aangeroerd, heb ik duidelijk meeli en meeleven getoond met den stak kerigen kleinen boer, die verdient naar beste weten en kunnen, gehol pen te worden; ik heb hem aange raden, klachten en desiderata t deponeeren bij aangewezen organi saties en kerkelijke Instanties; he den Boerenbond gesmeekt, breed sociaal alles te bezien in 'n loyal houding; heb toegegeven, dat wa leuen in de brouwerij", ooit gtwensch wezen kan. Daarnaast heb ik feite hjke groei en uitgroei gladweg af gekeurd,en b.v. het politiek geknoe noemde ik fataal en onzinnig. El ..gevoiinis" bleef intusschen ge ladef' van „begrijpen" en „erbarmen". Wat ik hier beweer, kunnen heel wat priesters en massa's leeken be^ wijzen als gezegd en gebeurd. Mogen voortaan bovengenoemde beweringen en insinueeringen achter' wege blijven; 'k zou me anders kannen genoodzaakt zien, een en ander op tafel te leggen, uit er. ronc 'n onderhoud van me met den heer Bouwman zelf. Hartelijk dank voor plaatsing, P. HENRICUS, Capucijn, Helmond.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8