Plaatselijke Berichten. TE HUUR: NIEUWE STOFZUIGERS Fa. ANTON HOLTGREFE H.deBont-v.Hulten BRIEVEN UIT WASPIK. Bata en „De Schoen", komt 2en Paaschdag Heerenkleeding naar maat Zaterdag 20 Maart 1937 No. 24. De Echo van het Zuiden. Derde Blad in den Gildenbond» MET ALLE TOEBEHOORENÜ! Er is weer een uitstekend en lijvig nummer van hel vak- en advertentie blad „De Schoen" verschenen, dat in menig opzicht belangstelling vraagt van schoenfabrikanten, winkeliers en schoenmakers. In talrijke artikelen wordt het pro ces De SchoenBata in verschillende toonaarden besproken. Aan een artikel van den voorzitter, den heer W. Donker Pzn., ontleenen wij de volgende passage, die werke lijk ernstige overweging verdient bij de velen die betrokken zijn bij de schoen- en lederindustrie in ons land en die de Bata-vestiging en actie hier le lande terecht met leede oogen heb ben aangezien en nog aanzien: Hij schrijft dan o.m.: „Ik noem met opzet de belangstel lenden uit de vakkringen met name, opdat des te scherper uitkome hoe die geringe belangstelling in tegenstelling is met het groot aantal klagers over de gestes van Bata in het geheele land. Het stemt niet bemoedigend, wan neer in een zeer ernstige aangelegen heid als deze procedure voor onzen Bond is, het is geen kleinigheid, waarmede Bata ons bedreigt, en waarvoor in België, Joego-Slavië, Frankrijk, Zwitserland, Luxemburg, ja bijna internationaal de grootste in teresse aan den dag treedt, de Neder- landsche schoenfabrikanten en schoen winkeliers de enkele uitzonderin gen daargelaten op een afstand blijven toezien hoe die strijd uitslui tend en alleen door den Nederland- schen Bond en zijn orgaan tegen een machtig concern zal worden uitge streden. Bemoedigend is het niet, maar ontmoedigen zal het ons ook niet, overtuigd als wij zijn een recht vaardige zaak voor te staan. Dat wij voor een zoo ingrijpende kwestie die de geheele branche aangaat, alleen de moeite, de last en de kosten, plus het groote risico moeten dragen, schijnt nog steeds door weinigen begrepen te worden. Men ondervindt wel in alle deelen van het land de ellendige ge volgen van de toepassing van het Bata-systeem, maar men is niet vol doende op de hoogte van de werke lijke beteekenis daarvan om den terug slag daarvan op het sociaal-economisch leven van vandaag te begrijpen. Was dit begrip niet alleen in onze vak kringen, maar ook in de breede massa van ons volk aanwezig, dan zou men, evenals in andere landen een derge lijke werk- en handelsmethode als schadelijk voor het algemeen, ook hier le lande met alle kracht weren, in ieder geval meer werkelijke belang stelling betoonen". ZIJ DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL OP DIT BLAD ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. WAALWIJKS BELANG BESTAAT 30 JAAR. Zondag 21 Maart is het 30 jaar ge leden dat de verecniging „Waalwijks Belang" werd opgericht en al zal de herdenking van dit feit geschieden in de algemeene vergadering van 5 April a.s. en de feestelijke viering in den a.s. zomer, toch ligt het op onzen weg (iit feit op den eigen datum in 't kort te memoreeren. Op 21 Maart 1907 toch kwamen in het oude Musis op uitnoodiging van wijlen den heer Herman J. A. Zeegers een groot aantal ingezetenen bijeen, waar besloten werd tot oprichting der vereeniging „Waalwijks Belang" met een voorloopig bestuur. Op 29 April d.a.v. werd een defi nitief bestuur gekozen, bestaande uit de heeren: H. J. A. Zeegers, voorzit ter; W. Timmermans, vice-voorzitter; Jan Tielen, le secretaris; Adrs. van Liempt, 2e secretaris; Jan van Schijn- del, penningmeester; P. Verwiel, Cor Witlox, W. Zuurhout en G. Zuurhout commissarissen. Zij begon met een ledental van 80. Bij het 25-jarig bestaan hebben wij een uitvoerig relaas opgenomen van hetgeen door de vereeniging „Waal wijks Belang" op verschillend gebied in en voor Waalwijk is gedaan en wij zullen nog wel gelegenheid hebben dit uitvoeriger te belichten na de a.s. al gemeene- en herdenkingsvergadering. Voor heden zij voldoende het feit te memoreeren en de vereeniging en bestuur onze hartelijke gelukwenschen aan te bieden en dank en hulde te brengen voor hetgeen in die 30 jaren voor Waalwijk is gedaan. Dat dit waardeering ondervindt, moge blijken uit de medewerking die de vereeniging steeds ondervindt, den steun van een flink aantal leden en niet het minst uit de vorming van een huldigingscomitc en de aanbieding van een geschenk bij haar (ie lustrum. Wij beslutien met het vertrouwen uit te spreken, dat zij ook in de toe komst veel in het belang van onze gemeente zal weten te doen op het veelzijdig terrein barer werkzaam heid. Centraal Kindertoeslapfonds voor de Schoenindustrie. Deze week weid te Tilburg een vergadering gehouden van de fonds agenten uit de verschillende plaatsen, die zijn benoemd voor de uit voering van het Centraal Kinder toeslagfonds voor de Nederlandsche Schoenindustrie, gesticht door de Federatie' van Nederlandsche Schonfabrikanten. Deze vergadering was belegd om benoemde fonds agenten instructies te geven, en doel en werkwijze van het fonds, dat deze week in werking zal treden uiteen te zetten. Het beheer van het fonds wordt door de Nederlandsche Schoenfabrikanten toevertrouwd aan den Bedrijfsraad voor de Schoenindustrie, terwijl als secre taris-penningmeester optreedt de secretaris der Federatie Mr. B. J. M van Spaendonck t* Tilburg. De inkomsten van het Fonds bestaan uit de bijdragen van de werkgevers in de Nederl. Schoenindustrie, welk zich, hetzij krachtens een C A O., hetzij op eenige andere wijze, verbonden hebben aan hunne ar- beide s door middel van het fonds een kindertoeslag te doen uitkeeren. De finantieële verplichting van de gezamenlijke werkgevers gaat niet verder dan het bedrag, dal noodig is voor de uitkeering van den aan hun gezamenlijke arbeiders toe komenden kindertoeslag en voorde dekking van de kosten van 't fonds. Aan alle arbeiders met meer dan 3 eigen en of aangehuwde wettige kinderen wordt uitgekeerd 'n bedrag van 75 cent per week voor elk kind beneden de 14 jaar, te beginnen met het vierde kind beneden de 14 jaar. Onder werknemers wordt hier verstaan het geheele personeel, met uitzondering van 't administra tief personeel en hen, wier loon, over een geheel jaar berekend, meer dan f2400._ bedraagt. De uitkee- ringen ge chieden één keer per maand door de volgende fonds agenten in de verschillende plaatsen, welke door den Bedrijfsraad voor de Schoenindustrie hiertoe zijn aangewezenAmsterdam A. F Weits, Dongen J. P. Wijnands, Den Haag J. L. Derwordt, 's Her togenbosch J. van Dijk, Nijmegen F. Grootaarts, Tilbuig J. A. IJpe- laar, Waalwijk C. J. van Dnijl, Kaatsheuvel J. P. Bisselinck, Sprang Capelle Jac. Vos, Loonopzand J. van Nooije, Moergestel A. op 't Hoog, Oisterwijk H op den Oord, en Gilze C. Cornelissen. PALM ZONDAG IN I)E KERK VAN ST. JAN. De Palm-Zondag-plechtigheid zal a.s. Zondag voor de derde maal in de parochiekerk van St. Jan worden ge vierd en thans geheel voltooid. Door de plechtigheden van de Goede week worden de voornaamste dingen die Christus gedaan heeft in de laat ste week van Zijn leven aanschouwe lijk voorgesteld en de plechtige in tocht in Jerusalem op Palm-Zondag wordt in de kerk uitgebeeld in de Palmprocessie en de verdere plechtig heden. Zoodra de palm-uitdeeling aan de Jeugdvereenigingen is geëindigd, zul len nu de gewijde palmen op 3 plaat sen aan alle tegenwoordigen worden uitgereikt. Om de geloovigen van een en ander geheel en juist op de hoogte te ^tel len, heeft de pastorie van St. Jan een uitvoerige circulaire doen bezorgen lot leering en aanmoediging. OPENING VAN HET FILIAAL DER COöP. VER „BROEDERHULP" U.A. Woensdagavond had in't gebouw der R.K Werkliedenvereeniging de officieele opening plaats van het filiaal Waalwijk van de Coöp. Ver. «Broederhulp» te Kaatsheuvel. Aan wezig waren het voltallige Bestuur en Commissie van Toezicht der Coöp. met hunne dames, alsmede het Bestuur der R K. Werklieden vereeniging en vertegenwoordigers der verschillende vak- en onder afdelingen eveneens met hunne dames. De Voorzitter van «Broederhulp», de heer J. Beerens, opende de bijeenkomst met den Chr. groet en riep allen een hartelijk welkom toe, waarna hij het doel van deze bijeen komst uiteenzette, n.l. de opening van het filiaal te Waalwijk. In het kort memoreerde spr. de gebeurte nissen, die aan de stichting van het filiaal zijn voorafgegaan en dankte nogmaals voor de welwillendheid, die men van de R. K. Arbeiders beweging mocht ondervinden. Hij benadrukte, dat vooral in dezen tijd de verspreiding van de coöperatieve gedachten van buitengewoon belang is voor de arbeidersgezinnen in het bijzonder en de arbeidersbeweging in het algemeen. Aan het slot van zijn openingswoord verzocht spr. een glas te ledigen op den groeien bloei van het filiaal Waalwijk. Daarna werd een bezoek gebracht aan het filiaal Grootestraat lo2, waar vroeger de Coöp. «Samenwerking» gevestigd was, Door verbouwing heeft men nu de beschikking over een diepte van plm. 9 Meter ge kregen. Allen zonder uitzo idering, waren vol lof over de wijze, waarop de winkel was afgewerkt. Zoowel in richting als aankleeding vielen buitengewoon in den smaak. Onder leiding van den beer F. v. d. Lee, bedrijfsleider der coöperatie, is hier een mooi, doch vooral degelijk stuk werk geleverd. Een keur van bloem stukken gaf aan het geheel een bijzonder feestelijk aanzien. Vervolgeus gingen de aanwezigen weer naar de Gildenbond, waar de congieige een keurig gedekte koffie tafel had gereed gemaakt, waaraan alle eer werd bewezen. De heer J. Beerens, Voorzitter, dankte voor de mooie bloemstukken van vereenigingen en particulieren, waarin hij uiting zag van daad werkelijk medeleven met de Coöp. Zie advertenties volgende week. 1 1 m te drukken, zoodat Nederland en de geheele wereld van dezen ge vaarlijken vijand zal verlost worden. De heer Chr. van Liempt dankte den geachten spreker voor diens opwekkende woorden, waarna nog enkele vragen werden gesteld die door ieders genoegen werden beantwoord. R.K. H.H.S. 5 j. De mondelinge eindexamens der R.K. Hoogere Handelsschool alhier zullen dit jaar plaats hebben op Maandag en Dinsdag 21 en 22 Juni aanstaande. TARIEF: 15 C E N T S P E R U R. Wenscht U een zuiger thuisbezorgd en weer opgehaald, dan berekenen wij U slechts 5 cents extra. N.B. Het verdient aanbeveling, wanneer U een stofzuiger op bepaalde tijd wenscht te gebruiken, deze even telefonisch of mondeling bij ons te laten reserveeren. IN 1 UUR ZUIGT U UW HEELE HUIS SCHOON, VAN ONDER TOT BOVEN11 Jaagt niet langer met een bezem het stof door het huis van de eene plek naar de andere, maar maakt gebruik van onze be spottelijk goedkoope Stofzuig erdienst. (Uitsluitend voor de Gemeente Waalwijk.) v h. BIERLAAQH „DE GROOTE IJZERHANDEL" TELEFOON 72. WAALWIJK Hoek Raadhuisplein. De heer F. Smol iers feliciteerde, wegens ontstentenis van Voorzitter en Vice-Voorz., namens 't Bestuur der R.K. Werklieden vereeniging het Bestuur de Coöp. »Broederhulp» met deze nieuwe mijlpaal in het bestaan der Coöp., die het vorigjaar op buitengewone wijze het 25-jarig jubileum herdacht. v"pr. besloot met den wensch, dat het filiaal in Waal wijk zou groeien en bloeien. Men bleef nogeenigen tijd gezellig bijeen, zoodat het uur van scheiden veel te vlug aangebroken was De. heer P. Buykx dankte namens alle aanwezigen het Bestuur der Coöp. «Broederhulp» voor de wijze waarop zij zich van haar taak als gastvrouwe gekweten heeft, waarna de bijeenkomst werd gesloten. R.K. Middenstandsvereeniging. Donderdagavond, 18 Maar 1.1. had in de achterzaal van Hotel Verwiel alhier een vergadering plaats van de R.K. Middenstands vereeniging, waarbij de WelEerw. Heer Kap. v.d. Vaart zijn 3de lezing hield over »De Chistelijke Maat schappij en hare vijanden». l evens waren op deze vergadering, die slechts matig was bezocht, de leden der K.J.M.V. uitgenoodigd. De voorz. der R.K Middenstands vereeniging opende de vergadering en gaf het woord aan den WelEerw. Heer Kap. v. d Vaart. Spr. wees op het groote gevaar dat speciaal den laatsten tijd in zoo sterke mate op den voorgrond is getreden, n.l. het Bolsjewisme, dal den godsdienst beschouwt als zijn grootste vijand; zij willen de men- schen brengen tot een socialistische heilmaatscbappij, hetwelk echter toch nooit bereikt kan morden. Spr. betreurde het, dat het in den tegenwoordigen tijd nog moge lijk is, dat er, zooals in Rusland zulke treurige toestanden heer- schen, zoowel in de school, als in het huisgezin. Er heeft, aldus spr., momenteel een verschrikkelijke strijd plaats tegen godsdienst, zedelijkheid en moraal, niet alleen in Rusland, maar in de geheele wereld. Wij, katholieken, moeten hieruit concludeeren, dat de toestaed momenteel zeer ernstig en dat het Communisme de ergste vijand van ons Christendom is. Laten wij met de Kerk meewerken om het Communisme den kop in Vrijstelling van Dienstplicht. Bij beschikkieg van Min. v. Staat en Min. v. Defensie d d. 13-3-'37 is met ingang van 16-3-'37 voor een jaar vrijstelling van dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap aan den gewoon dienstplichtige Joh. Lamb. Leijtens van de lich tingen 1937, alhier. EEN NOODLIJDENDE GEMEENTE. Onze provinciale hoofdstad is nood lijdend en heeft bijzondere hulp van de regeering noodig. Dat is geen zeer benij ienswaar- dige positie als men de voorwaar den leest die Gedeputeerde Staten, namens de ministers van binnen- landsche zaken en financiën aan de verleening van dezen steun uit de rijkskas hebben verbonden. Het is een geweldige lijst, teveel om hier op te noemen, om.; ver schillende diensten moeten worden opgeheven, personeel ontslagen, scherpere controle uitgeoefend, uit breidingsplannen moeten aan een ingenieurs-bureau opgedragen wor den, groote werken achterwege blijven, subsidies ingetrokken en verminderd, enz. Als aan deze voorwaarden wordt voldaan zal de regeering f 170.000 steun verleenen. B. en W. stellen voor de gestelde voorwaarden vrijwel alle te aan vaarden maar verzoeken een rijks- steun van f243.118 92,daar't anders nog niet mogelijk is een sluitende begrooting te krijgen. Wij zoudenzoo zeggen van extra rijkssubsidie en rijkscontrole verlos ons Heer. Gelukkig dat B. en W. en de raad ons voor zoo iets hebben weten te behoeden! Paard op hol. Door de stoom en 't fluitsignaal van den goederentram geschrokken, sloeg Donderdagmiddag het paard van den kolenhandelaar v. d. P. op hol, botste eerst tegen een luxe auto aan en holde vervolgens in de richting v.m. Baardwijk, waar het paard door voorbijgangers tot stand werd gebracht. De auto bekwam schade aan de spatborden, terwijl de hurries van de kar geheel afbraken. De tram thans nogalleen in dienst voor rails vervoer, kan nog niet nalaten ongevallen te veroorzaken. Waspik, 19 Maart 1937. Geachte Lezer, De voor j.l. Maandag uitgeschreven vergadering der R.K. Werkliedenver eeniging waarbij tevens het Hoofdbe stuur zou vertegenwoordigd zijn, heeft niet plaats kunnen hebben. De zaak schijnt er vrij hopeloos voor te staan en o.i. zal het ook voor dat hoofdbe stuur kwaad visschen zijn in liet troe bele water van persoonlijke kwesties, oude veete's, scheeve verhoudingen, enz. Wij willen ons liever niet wagen aan de ontleding van al deze wan verhoudingen, liever willen wij ons hij de nuchtere feiten bepalen. De voorzitter, de heer J. Smits heeft (eindelijk?) als zoodanig bedankt. De uitgeschreven vergadering kon geen doorgang vinden omdatja om dat het onderlinge gekrakeel reeds een paar dagen te voren zoo hoog liep dat het wenschelijk was deze vergade ring te verdagen totdat de verhitte gemoederen weer een beetje zijn af gekoeld, en de gespannen atmosfeer weer een beetje ontladen is. I hans wachten we op begin April, het tijdstip waarop een en ander de finitief zijn beslag zal krijgen. We hebben dus nog wel even de tijd om de encyclieken „Rerum Novarum" en „Credo Pugno" en zoo, nog eens op te slaan, waarin ook nog iets staat over sociale rechtvaardigheid en Chris telijke naastenliefde. Die encyclieken zijn er niet uitsluitend en alléén om er voor de buitenwereld mee te pron ken en le schermen. Een middenstander-raadslid sprak in de laatstgehouden raadsvergadering over de voor zijn standgenooten zoo noodlottige distribueering van goed koope levensmiddelen aan werkloo- zen en over de zeer geringe verdiep ste welke de regeering toestaat, in dien de plaatselijke winkelstand daar bij wordt ingeschakeld, Ook kwam de steunverleening van goederen in na- tura daarbij op het tapijt. Ofschoon dc raadzaal voor dergelijke kwesties o.i. niet de juiste plaats is, appreciee- ren wij het toch ten zeerste als een raadslid „de vinger op de wond durft le leggen". De bestuurderen mogen gerust weten hoe een groote volks groep, in casu de Middenstand, over al deze maatregelen denkt. De Mid denstand, die een groot gedeelte van de belastingen opbrengt (daarvoor is hij blijkbaar alleen maar goed) wordt door een heeleboel maatregelen ten zeerste in zijn bedrijf belemmerd en benadeeld. De kip, die de gouden eieren moet leggen, wordt koelbloedig afgeslacht, en het ware te wenschen dat meerdere gemeenteraden, midden standsbonden, enz., een storm -van protesten over Den Haag deden neer komen. Schrijven we over den Middenstand dan denken we hier meteen aan de groote landelijke prijsvraag, door de drie Nederlandsche Middenstandsbon den uitgeschreven om in het bezit te komen van een geheel nieuw, origi neel reclame-object voor de te hou den „Mica"-weken. Van de 56 inschrij vingen bleek onze plaatsgenoot, de heer A. van de Rijken, met zijn ont werp „Diana" het best aan de gestelde normen te voldoen, en werd hem dan ook door de jury den eersten prijs toegekend. Dit is een zeer mooie pres tatie en wij wenschen dan ook den inzender van harte proficiat. In de bedrijven onzer gemeente schijnt eenige opleving merkbaar, voornamelijk wat betreft Ruytenberg's Scheepswerven. Naar men ons mede deelde zijn weer pl.m. 70 personen te werk gesteld, en heerscht er op Sclutr- lo weer een gezellige drukte. Het praatje, als zou een nieuwe „Dortmunder" gebouwd worden, schijnt echter geheel op fantasie te berusten, en de werkzaamheden be palen zich dan ook uitsluitend tot reparatie en onderhoud. Moge deze voorjaarsdrukte geruimen tijd aanhouden; voor velen is het een ware uitkomst. ADEPT. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Het gaat iets beter in de Schoenindustrie. Men meldt uit Dongen Blijkens het aantal ingeschreven werkloozen gaat het iets beter in de schoenindustrie. Het aantal geheel werkloozen bedroeg op 1 Januari 1936 327, 1 Januari 1937 268, op 1 Februari resp. 230 en 255, op 1 Maart resp. 217 en 228, het aantal gedeeltelijk werkloozen bedroeg op 1 Janurri 1935 327 en op 1 Januari 1937 306, op 1 Februari resp. 328 en 309, op 1 Maart resp. 361 en 193. 3IIDAS 'Jfc. .45'Si. -

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9