KUNST EN LETTEREN. GEMENGD NIEUWS VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. WASPIK. ren, worden morgen twee onderzee booten uit Den Helder ter aflossing naar de Zuid-Europeesche wateren gedirigeerd. NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK. Het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk bericht, dat in totaal is ontvangen een bedrag van ƒ664.661.67. Bijeengebracht is door de comité's voor de groote steden en de provin ciale comité's: Amsterdam 160.000.00 Rotterdam 67.350.00 's-Gravenhage 66.700.00 Groningen f 13.000.00 Friesland f 7.204.45 Drente f 6.337.70 Overijssel f 16.954.29 Gelderland f 33.989.91 Utrecht f 28.237.16 Noord-Holland 61.077.67 Zuid-Holland 44.260.00 Zeeland 12.467.04 Noord-Brabant 26.747.16 Limburg 12.129.91 Voorts nog vele giften uit binnen- en buitenland en de kolonië. GROOTE VERKEERSWEG DOOR BREDA. In verband met de opening van de nieuwe brug over het Hollandsch Diep maakte men zich in kringen te Rotterdam ten zeerste ongerust, dat het doorgaand verkeer niet meer door doch langs Breda zal gaan. Aan de aciviteit van het Bredasche gemeente bestuur is het vertrouwd, dat deze vrees ongegrond is. Naar wij vernemen, aldus 't ,,Alg. Hbld". zien B. en W. thans een plan ónder oogen, dat de groote verbin dingswegen, zoowel naar België als naar Holland, door de stad Breda zul len voeren, 't Betreft hier 'n plan van eenige millioenen. Het houdt in den aanleg van een verkeersweg, van het Van Coothplein al evenwijdig aan de Ginnekenstraat, welke verkeersweg wordt doorgetrokken naar de Oude Haven en langs de Princenkade voert naar het Noordelijk deel van de stad den Belcrum-polder. Om dit plan te verwezenlijken is het noodig, over te gaan tot onteigening van panden. Reeds zijn hiervoor on derhandelingen gaande. Vier bruggen zullen voorts verdwijnen. In verband met dit plan zal volgen ten deele over- sluizing van de Oude Haven, alsmede het aanbrengen van een viaduct on der de spoorlijn Breda—Dordrecht. Voorstellen hieromtrent zijn in de eerstvolgende gemeenteraadsvergade ring te verwachten. Voorts ligt het in de bedoeling om aan te leggen een parallelweg van de Ginnekenstraat af ~langs den Markt- singel en deze te doen aansluiten op den rondweg langs heel Breda. Daar door wordt een directe verkeersweg geschapen, zoowel met Antwerpen als Brussel, als met den Rijksstraatweg Ooterhout Gorinchem Utrecht Amsterdam. Frans Slager houdt van 27 Maart tot en met 11 April in de Openbare Leeszaal, Chroorstraat 1 te 's Bosch eene tentoonstelling van schilderijen, pastels, aquarellen en teekeningen, die door den Burgemeester, Mr F. van Lanschot op 27 dezer om 3'/i uur officieel geopend wordt. Verschenen is het uitvoerig programma van den Diocesane Sl. Gregorius-dag te Eindhoven, op Maandag 2en Paaschdag 29 Maart. Deze dag is georganiseerd door het Dioc. Bestuur van de St. Gre gorius vereeniging in het Bisdom 's Bosch, met welwillende mede werking der Korenbonden Eind hoven en Geldrop. De plechtigheden hebben plaats in de St. Catharina kerk, üe verga- deringen in de groote Patronaats— zaal (Stratum.) Drama te Tilburg? Vrouw en twee kinderen vermist. Sinds het eind van de vorige maand wordt te Tilburg vermist een vrouw, genaamd L, met haar twee kinderen van twee en vijf jaar. Gistermiddag is in de Piushaven het lijkje van een jongetje gevonden, dat aanvankelijk niet geïdentificeerd kon worden. Het lijkje moet reeds verscheidene dagen in het water hebben gelegen. Later is gebleken, dat men hier te doen heeft met het lichaam van een der vermiste kinderen. Daar het vermoeden is gerezen, dat ook de vrouw en het andere kind te water zijn geraakt, is den geheelen dag in de haven gedregd. Er werd echter niets gevonden. De moord te Merkelbeek. De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht eischte heden tegen de 64-jarige huishoud ster M C. v. G., »de heks van Me - kelbeeka, wegens doodslag op d r- 73 jarigen M. A. F. Buysers en z^n 71.jarige schoonzuster, dewed. M"'n H. Buysers-Senden, een gevange J straf voor den tijd van vijftien jnis- Hij karakteriseerde deze daadnnr. een buitengewoon afschuwelijk als drijf. mis. Aanslag op 'n Rijks-veldwachter Zaterdagavond hebben twee in woners van Berchem een aanslag gepleegd op den rijksveldwachter Parlevliet aldaar. Ze overvielen hem in een donkere gang van het politiebureau, waar bij een der aanvallers hem trachtte te wurgen.. In het café van LoefTen onder den Lindeboom midden in 't dorp vertoefden Zaterdagavond een aantal landbouwers, die zich met kaarten vermaakten. Een hunner zekere Theunissen wonende aan de Kool wijk tusschen Herpen en Berchem, die zeer lastig waren werd te circa 9 uur met een zoet lijntje het café uitgeloodst. Buitengekomen wilde Th. zijn rijwiel bestijgen, welke pogingen mislukten waardoor hij mei de fiets tegen de straat sloeg De rijksveldwachter Parlevliet oor deelde het voor de veiligheid van i'h. beter, dat hij zijn roes in het politiebureau uilsliep. Hij trachtte den beschonkene over te brengen en riep hierbij de hulp in van den 35-jarigen Ceelen. Op het bureau aangekomen keerden, in de donkere gang beide mannen zich plotseling tegen hem, waarbij de een hem met de vuist bewerkte en de nestels van zijn uniform rukte, terwijl de ander de handen om den hals van den rijksveldwachter sloeg en hem trachtte te wurgen. De jongste zoon van den rijks veldwachter hoorde in de woning, welke naast het bureau gelegen is, het getier der mannen en waar schuwde zijn met verlof zijnde oudsten broeder korporaal H. Parlevliet. Beiden spoedden zich naar het bureau waar ze het licht ontstaken. Denkende dat er hulp kwam opdagen lieten de aanvallers den politieman los, waardoor deze gelegenheid kreeg zijn klewang te trekken en zijn aanvallers enkele flinke slagen toe te brengen. De aanvallers trachtten te ontkomen. Korporaal Parlevliet raakte met Ceelen buiten in gevecht en rolde in een langs den weg loopende sloot, waar hij den woesteling overmande en met behulp van burgers weder naar het bureau bracht. Theunissen had inmiddels het hazenpad gekozen. De ver wondingen van Ceelen door de sabelslagen waren van zulk een ernstigen aard, dat de wijkverpleeg ster de hulp van Dr. Verbeek uit Oss inriep om de wonden te hech ten. In den loop van den avond werd Ceelen aan een verhoor onderworpen. De marechaussee uit Oss welke ter assisti ntie was ontboden heeft Zondagmorgen ook Theunissen kunnen arresteeren. Beiden zijn zwaar geboeid naar de marechaus seekazerne te Oss overgebracht. De rijksveldwachter, die nog al ver wondingen in het gelaat heeft op- geloopen kan binnen enkele dagen zijn dienst hervatten. De overval te Merkelbeek opgehelderd. In de maand Februari van het vorige jaar, op den tweeden carna valsdag, heeft een drietal jonge mannen van ongeveer 20 jaar den heer Booste te Merkelbeek meteen hard voorwerp bewusteloos gesla gen, teneinde in het bezit te komen van een bedrag aan geld, hetwelk zich in diens woning zou bevinden. De roof werd echter verijdeld, doordat de zuster van den heer Booste, met wie hij samenwoont, een ruit insloeg, om de aandacht van voorbijgangers te trekken. De daders namen de vlucht en konden niet worden opgespoord. Zaterdag is de marechaussee te Brunssum, onder leiding van opper wachtmeester van den Muilen er in geslaagd de vermoedelijke daders aan te houden. Het zijn zekere M. H. en R., allen uit Brunssum. Het drietal zal voor den officier van justitie te Maastricht worden geleid. Bloedige botsing op Puerto Rico. Tijdens een bloedig gevecht tus schen de politie en een groep na tionalisten zijn aldaar twaalf per sonen gedood, terwijl 152 menschen gewond werden. De politie heeft 84 personen gearresteerd. Aanleiding van dit conflict was een beslun van den burgemeester, die het aanvankelijk verleende ver lof voor een optocht van de poli tieke nationalistische vereeniging »Dochters der vrijheid» weer introk. De activiteit van deze vereeniging is er op gericht Puerto Rico los te maken van de V. S. Toen de nationalisten aan dit be vel geen gehoor gaven en toch trachtten in optocht door de straten te trekken, stuitten zij op een sterke politiemacht, die met machinege weren en traangasbommen de me nigte uiteenjoeg. Dorp door brand geteistert, lulnjke kinderen omgekomen. Het dorp Boldo in Moldavië is door een hevige hrand geteisterd. Meer dan twee honderd huizen werden een prooi der vlammen. Talrijke kindeiei zijn bij den brand om het leven gekomen. Echtelijk drama. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd politie assistentie ver zocht in een calé te Vlissingen. De caféhouder had getracht zijn vrouw te wurgen en had alles in het huis met petroleum overgoten met het doel het in brand te steken. Tijdig optreden der politie wist erger te voorkomen. In het pand Dokkade 12 is een calé gevestigd bewoond door de fan.ilie A. De verhouding tusschen man en vrouw was klaarblijkelijk niet gunstig, waarom de man dan ook eenigen tijd geleden naar Duitschland zijn vaderland was vertrokken. Zaterdagmiddag is hij in de ech telijke woning teruggekeerd en 's nachts om een uur werd politie- assistenlie in het calé verzocht. Onmiddellijk begaf een inspecteur van politie zich daarheen. Builen trof hij de vrouw in opgewonden toestand aan, die verklaaide dat haar man haar naar het leven had gestaan en het café in brand wilde steken. De inspecteur verschafte zich met geweld toegang tot het café. Hij trof achter het calé in een kamer een groote plas petroleum aan, eveneens waren de wanden en trappen zoo mede kleeden en bedden met petro leum overgoten. In de slaapkamers-zat A. met zijn drie kinderen in -zijn armen op den rand van het Led, Hij werd onmid dellijk gearresteerd. Uit de verklaringen van de vrouw bleek, dat haar man ook haar ge deeltelijk met petroleum had over goten, nadat hij haar eerst door wurging om het leven had willen brengen. Een zuster bevrijdde haar echter uit haar netelige positie. De vrouw heeft zich daarop met geweld meester gemaakt van de lucifers welke de man in zijn hand had en is daarna de straat op gevlucht. LOONSCHEN DIJK. Onder groote belangstelling werd Vrijdagavond in een der lokalen van de Cnristelijke School aan de LoonschenDijk, een ouderavond ge houden. Het hoofd der school, de heer M. de Kruis, opende, liet zingen Ps. 81: 1 en 4, ging voor in gebed en las Johannes 19 vs, 16—30. Naar aanleiding van het tekst woord »Het is volbracht» sprak de heer Kruis over: »Het volbrachte middelaarswerk van Christus, de grond voor de opvoeding» Het kruiswoord »Het is volbracht» heteekent dat de profetie van het Oude Verbond volbracht is, want Christus lijden was geen lot, maar het was de gehoorzame daad, het was het doen van de wil des Vaders »Het is volbracht» beteekent ook dat de Vader nu, door Christus sterven, de eeuwigheid ontsloten heeft voor allen die in Hem gelooven. Het doel van Christus lijden, dat nu volbracht is, was in de eerste plaats om de geschonden eer des Vaders te herstellen in de tweede plaats komt pas, de zaligheid te verkrijgen voor de Zijnen, dat het middel is om de eer des Vaders te herstellen. Omdat de komst van Gods Konink rijk haast heeft, moeten wij bidden en waken om niet lauw en laks te zijn, maar ernst maken met die haast. Dat Koninkrijk wordt hier in deze wereld gebouwd, daarom niet: »Hier beneden is het niet, maar hier be neden is het ook, hier begint het. Omdat God ons voor de komst van Zijn Koninklijk wil gebruiken (ons gewone werk, de school enz.) moeten wij, naar het woord van Paulus «medearbeiders Gods» zijn. Dus ook «medearbeiders Gods» in het werk der opvoedingshuis en in school. De opvoeding thuisgehoorzamen aan den eisch van den Jti. Doop, de kinderen op te voeüen in Ueviceze des Heeren. Deze last, die van Goüs wege op de schouders der oudeis gelegd is mag men niet aan anderen overdragen, 't Voornaamste is dat de ouders zelf voorgaan de wegen van Gods Verbond te bewandelen. De opvoeding 111 school niet alleen onderwijzen maar ook opvoeden; niet door preeken. maar door op kinderlijk bevattelijke manier Gods lielde laten zien, God zegt immers dat de jongen de eerste beginselen geleid moeten worden naar de eisch huns weegs Wanneer zoo de opvoeding ge schiedt, gedragen door bet hartelijk geloovig gebed, zal de wasdom komen. Na het zingen van Ps. 66: 1 en het ronddieuen van thee sprak de heer J. van Beek over »Le leugen.z» Steeds moet m hel oog gehouden worden dat de oorzaak van hel liegen ligt in de val 111 bet Paradijs. Hoewel de oorzaak dus liooluzake lijk in de erlzonde ligt, bevorderen lal van omstandigheueii het liegen. Heel vaak is de maatschappij, de school (voorzeggen, alkijkenj ol het gezin (»zeg maar dat ik, mei ihuis ben») kweekplaats voor de leugen. Daarom is hel noodig, dat rond het kind een sfeer van waarheiu huist, en dat de opvoeders zelt waar zijn. Alle onwaarheid bij de kinderen is niet altijd liegen, bijv. 't winkeltje spelen. Liegen is als iemand iets voor waai beid verkondigde als hij zelf weet dat het niet waar is/ Heel vaak ontslaat het liegen door schaamte luiheid, kameraadschap, enz.daarom moet voor iedere leugen apart de ooizaak opgezocht worden, Omdat liegen zonde is, moet de stral erop gericht zijn dat zij leidt tot nerouw voor God. In de panze werden in een ander lokaal het werk door leerlingen be zichtigd. Zeer gezellig was het lokaal ingericht door het vele handwerk. Een bewijs dat dit door de ouuers (vooral de moedei s) zeer op prijs werd gesteld, was wel het leil dal niemand in deze lange pauze tijd genoeg gehad heeft om het vele en mooie goed te bekijken. Het werk van de onderwijzeressen werd vooral in deze zeer op prijs gesteld. Na de pauze hield de heer P. J. de Rooij een onderwerp over»De Christelijke School.» Spr. begon met op te merken dat het goed was het beginsel nog eens onder de oogen te zien tol opscher- ping van de liefde en het vertrouwen in de Christelijke School boven dien om de vele aanvallen tegen de Christelijke School te kunnen weer staan en te weerleggen. Telkens komt uil Gods Woord de roeping tot ons het kind zoo op te voeden »opdat de mensch Gods maakt zij, tot alle goed werk vol maakt toegerust.» Omdat we te doen hebben met het zaad des Verbonds zullen de ouders de kinderen op moeten voeden in de vrede des Heeren vanzelf vloeit hieruit voort dat zij dit mede moeten doen doormiddel van de Christelijke School. De school, die op den grondslag van Gods Woord staat, zal in wezen lijnrecht tegenover de Openbare School staan, omdat het doel totaal anders georiënteerd is. Leerstof en methode, gezag en tucht zullen op de Christelijke School een geheel eigen karakter dragen. Met enkele voorbeelden wordt dit duidelijk gemaakt. Spr. eindigt met de wensch, dat allen zich eendrachtigzullen scharen om de school die naar Christus genoemd is. Na psalmgezang en dankgebed werd deze gezelligeenleerzamea vond gesloten door den heer M. de Kruis. ST. JOACHIMSMOER. Zondag hield 't Kruisbooggezel schap »Onderlinge Vriendschap« alhier zijn verplichte driemaande- lijksche ledenvergadering bij M. Maas. Na het gebruikelijke welkom van den voorzitter on goedkeuring der notulen kwam de kwestie van het verschil ir? leden weer ter sprake. De discussies leidden niet tot een definitief besluit. Aan de 9 bevoor rechte leden zal gevraagd worden of zij van hun reglementaire rech ten afstand willen doen. Het bestuur zal trachten op de volgende ver gadering 't resultaat van die poging nitüe te deeleti. Bij 'i enlomeeren van beslissingen aer combinatie kun de voorzitter bij gebrek aan gegevens niets naders zeggen, terwijl couranten berichten voor hem niet als mede. ueelingen gelden. Met 't oog op de a.s. piijawcUbtrijuen en bekerwed- strijuen der combinatie zal aan de zuMeioiganisalie te Berkdijk een ledenlijst en 't zestal met reserves worden bericht. Voor T komende seizoen bestaat 't zestal uit de leden H. Holberg, H. Lhngemans, A. v. d. Hoven, A. Kouwenbeig, P. Hazenberg en G. van Goicum, terwijl als reserves zijii aangewezen W. Klijn en P. v. d. Hoven. De H.K. voetbalclub Blauw- Wit vergaaerue Maanaagavond bij M. Maas. in zijn openingswoord verklaarde de voorzitter de reden, waaiom een vergadeimg op dezen ongewoneii dag. De notulen van den secretaris werden goedgekeurd, waaiop de vooizitlei ttn lout van de vorige vergadering herstelde, betrellenue de installatie van een nieuw lid. 't Verslag van den penning meester vei meldde een bang saldo van bijna gulden, waarvan nog enkele rekeningen te voldoen zijn en een bijdiage al moet volgens reglement bepaald, ten bate van een verzekeringslonds voor'lelltal. Naar aanleiding van den te 'i ïlburg gegeven speliegeiavond, welke door een drietal lenen was bijgewoond, spooi de de secretaris aan tol het nouden van trainingsoefeningen. Lie enthousiaste voetnalieis stem den met dal voorstel dadelijk in. 't Besluit werd genomen voorioopig oelcniiigcu aan de hand van aan wezige hanuleidiiigenna afloop der competitie onuer leiding van een deskundige. Mogelijk, dal daar mede vooikomen kan worden het nog al vele correspondeei en over wedstrijden, die niet als echt sportief kunnen aangemerkt worden. De voorzitter las over deze aangelegen heid nog eenige. ontvangen en ver zonden brieven voor. Met een opw.kking tot ernstige deelneming aan den thuiswedstrijd op 29 Maart tegen Velocilas uit 'iilburg sloot de voorzitter met den Chr. groet. RAAMSDONKSVEER. Welk een prachtige feestverga- dering had »übadja», een volle zaal, echte feeststemming, dus een aan dachtig publiek, een schitterend progiamma. Ongeveer om 7 uur opende de leidei, dhr H. van Bracht de ver gadering, liet zingen Ps. 103: 9 ging daarna voor in gebed, en sprak vervolgens een hartelijk begroetings woord. De korte toespraak van Ds. W. Oost, pastor loei, zou als titel gehad kunnen hebben »JezuS»bij zijn vrienden te Bethanië. Uit de liedeienbundel van het Jongelingsverbond werden alsnu eenige liederen gezongen. Verschil lende voordrachten werden ten beste gegeven. De electrische slaap stoel, een pantomime viel zeer in den smaak. Eigen wegen» spel in 3 bedrijven was een heel mooi stuk, goed inge studeerd en best, heel best gespeeld. D. v. d. Waals en B. v. d. Werf leverden een mooie bijdrage met: »'t Diakenhuismannetje vertelt zijn historie. Het was 'n echtgenotvolleavond. Goeden Vrijdag treed Ds. Oost om 7 uur op in de Herv. Kérk op het Veer. Donderdagavond j.l. werd de achtste Ouderavond gehouden in de school voor C V O. alhier. Ruim zeven uur opende de voorzitter, de heer A. P. Verhoeven de vergade- ling en verzocht de talrijke aanwe zigen te zingen Ps. 25: 2. Vervol gens las hij Jesaja 53 voor en ging daarna voor in gebed. In het korte openingswoord dat daarop volgde, heette spreker allen hartelijk welkom en sprak de hoop uit dat allen een genoeglijken avond zouden hebben. Mej. Konings vertelde daarna ver schillende voorvalletjes uit het le ven op de kleuterschool, waar zij twee jaar was werkzaam geweest, terwijl Mej Ossen een aardig stukje proza voorlas. Uit het schoolverslag van het hoofd der school stippen we slechts aan, dat het aantal leerlingen van 82 op 72 terug liep, waardoor een

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2