ch Nieuws. 03 toestand der Schoenindustrie. (Ingezonden.) De algemeeue toestand der schoen industrie wekt de laatste tijd den indruk dat er meer werk is. Wij levreii mans in het z.g. paaschseizoen, het seizoen van meer werk. Niet tegenstaande dat blijft de werke loosheid in aantal en omvang nog te groot. De toestand was over Januari jl. 18ÓU, geueel en gedeeltelijk werke- loozen, over Februari 1448 Deze aantallen zijn z.g. kastrekkersleden van onzen bond. Voege men daarbij een aantal georganiseerd in den Gnristelijken oond, benevens een aantal leden der Nederl.-vereeniging. Hierbij mag niet vergeten worden, het aantal en dat is noemens waardig wat reeds is uitgetrokken; en bel aantal wat staat buiten ieder verband van organisatie en een nog beteekenend aantal wat werkt met inkrimping der werkweek, en geen recht kan doen gelden op steun of uitkeeriug, en als regel ongeregi streerd blijft. Uit dat albs blijkt, dat zooals wij boven zeiden, het aantal werk loozen in de schoenindustrie nog groot is. De vraag naar arbeids krachten, in 'talgemeen genomen niet noemenswaardig ondanks dat de directie's vrijwel algemeen hun aantal personeel leden danig hebben ingekort. Onnoodig te zeggen dat gebrek aan orders, en de algemeen doorgevoerde mechanische perfectie hiervan in hoofdzaak de oorzaak zijn. De stelling van de machine boven den mensch, is in de praclijk voor de werknemeis noodlottig gebleken Het moge waar zijn, dat het recht streeks niet zoo de bedoeling is geweest bij de invoering van steeds meer machines, niet minder waar is het, dat er op deze wijze in strijd is gehandeld met den plicht van zorg en liefde jegens den naaste Het gebruik van steeds meer ma chines heeft een groot aantal werk nemers en vooral vaders van gezinnen uit hel bedrijf gestoten, zonder vooruitzicht er nog ooit in terug te keeren. Een onzinnig op voeren d.r productie capaciteit ge dreven door steeds hooger eischen aan de prestatie door de werknemers geschiedt nog steeds met de meest nauwgezette attentie, als ware het de rneest gewone zaak ter wereld. Onder het motto „de concurrentie" kwam het doode materiaal in het bedrijf, en werd de redelijke mensch de werkman er buiten geplaatst. Edoch zoo als het altijd ging in de geschiedenis en wel zal blijven gaan, ging het ook hier, n.l. het kwaad strafte zich zelf. De theorie van jaren geleden, werd in practijk ge bracht. Die heil? theorie van zooveel mogelijk productie in den kortst mogelijke tijd, tegen den laagst mogelijke kostprijs, met voorbij zien van 's menschen rechten en belangen der bij het bedrijf betrokken werk nemer is door de practijk volslagen veroordeeld, bovendien tegen het algemeen bedrijfs- en industrie- belang Dat wreekt zich reeds lang op meer dan een gebied. Immers het onbegrenst vergrooten van het productie apparaat, zonder daarbij acht te slaan op het al of niet aan wezig zijn van een naar verhouding evenredig gebied voor afzet, bleek later een groote fout. Dieonmisbare verhouiing was er niet en zal wel geruimen tijd op zich laten wachten. Het aanbod van schoeisel zal de vraag voorhands nog ruimschoots blijven overtreffen. De uitvoer werd inplaats van verruimt, door allerlei maatregelen door onze nabuurstaten genomen, zoo niet geheel, dan toch vrijwel geheel stop gezet en heeft thans nog geen noemenswaardige beteekenis in verhouding der be hoefte er aan. De nadeelige gevolgen van een en ander bij het inzicht en den loop van zaken in de schoenindustrie hoe goed bedoeld ook zouden we als volgt kunnen formuleeren. n.l. Te veel onevenwichtige bedrijven. Te veel machines, Te groote productie. Te klein terrein voor afzet Te groote lasten. Te weinig middelen. Te veel schulden. Te weinig crediet. Te groote concurrentie. Te lage prijzen. Te slechte schoenen. Te weinig werk. Te veel werkloosheid. Te lage loonen. Te veel tekort. Te weinig koopkracht. Hoe jammer het ook is, dat alles is het logisch gevolg van den toe stand waarin de schoenindustrie is geraakt. In deze positie kan deva lueering van den gulden niet de noodigereddingbrengen. Door dezen toestand stagneert ook nu weer het gerechte streven naar een noodza kelijke p-ijsverhooging voor hel af gewerkt schoeisel in verhoudiugder buitengewone prijsstijgingder onder scheidene ledersoorten, en alle ver- der materiaal wat noodig is voor het productie proces. Intusschen staat het voor ons vast, dat ongeacht de o.m. ook in ons land sterk beperkte koopkracht, het einde van de weg naar meer even wicht tusschen vraag en aanbod nog lang niet in 't zicht is, en er van een gezonde basis om het geheel der schoenindustrie op beter peil te brengen, nog weinig sprake kan zijn. De tijd der z.g goudejaren waarin ieder zonder keunis zaken kondoen is reeds lang voorbij. Dat was on natuurlijk, en abnormaal. Vandaar de toestand der laatste jaren op den Een gevaarlijke toestand Vrij plotseling, maar locu weer niet oiivei waciil, is een sieike lialiaanscb— Engelscüe spanning ontstaan, Welke niet vreemd zal zijn aan den eenigszins nespoeuig- ücn terugkeer van Alussoiini uil Lybië. ilel lijdt geen twijiel, Ual ue hugelschen zien oedreigo gevoelen en daartoe benden ze leden. Mus solini heelt 111 Lynië zien opge worpen als bescheimer der Muzel mannen; hij üeeil gelonkt naar Egypte en zich vleiend geuit aan hel adres der Joden in Palestina, kortom bij heelt ais vriend en beschermer geposeerd van al de volken, die fcugeiaiid langs zijn weg naar bet Uosieii beeft wonen. Hij ueett voorts ilaiiaanscüe legers doen afzetten in bpanje om daar een met Italië oevriende eu samenwerkende regeeriug te vesti gen. En de Spaansciie iiaiionalislen üeheeischen op bet oogeublik de Straat van Gibraltar, also! er geen Engeland meer beslaat, dat daar de sleutels van de Middellandscbe Zee in banden meent te hebben. De onmiddellijke aanleiding tot de hevige spanumg van thans is geboren uit de onderhandelingen in de Londensche non-iutervcuue- commissie. De Italiaansche regeeriug is onder geen beding beieid, op bet oogeu blik iu discussies te treden over het vraagstuk vaii de terugroeping der buitenlandsche vrijwilligeis uil Spanje. Aldus deelde in de Dinsdag ochtend gebouden zitting van bet subcomité der nou— interventie— commissie de Italiaansche ambassa deur Grandi meue, tot groote consternatie van de overige leden van dit comité. Als zijn persoonlijke meening gal Grandi daarop nog te kennen niet te gelooven, dat vóór bet einde van den burgeroorlog één enkele Italiaansche vrijwilliger uit Spanje zal vertrekken. Lord Plymouth, de voorzitter, verklaarde daarop, dat door de mededeelingen van Grandi eeu zeer ernstige situatie is ontstaan, die ruggespraak met de Bnlsche re geering noodzakelijk maakt. De Fransche minister van Buiten landsche Zaken Yvon Delbos heeft - naar United Press meldt de gezanten van Duitschland en Enge land er van in kennis gesteld, dat Frankrijk den wensch koestelt bij den Volkenbond een vlootaclie voor te stellen, wanneer Italië voortgaat met het zenden van troepen naar Spanje. Tot den Duit- schen gezant heeft minister Delbos nog het verzoek gericht, dat rijks kanselier Hitier te Rome zal inler- venieeren om het zenden van Itali aansche troepen tegen te gaan. De minister heeft aan de beide gezanten verklaard, dat een verder verzenden van Italiaansche troepen naar Spanje door Frankrijk zal worden beschouwd als een poging om zich in Spanje te installceien. Een dergelijk optreden, waardoor de verbindingen van Frankrijk met Noord Afrika worden bedreigd, zal door Frankrijk niet worden toege staan. Op het standpunt van het volken recht staande beteekent dit een belligerente houding zonder vooraf gegane oorlogsverklaring. Frankrijk streeft er naar, het voortvloeien van een internationaal conflict uit den Spaanschen burgeroorlog te vermijden. Op grond hiervan eischt het terugroeping van alle builen- landsche troepen uit Spanje. Een woordvoerder van de Britsche regeering heeft verklaard, dat Engeland niet van plan is, h«t bekende voorstel van Delbos, om weg naar normaliseering van het bedrijfsleven kon worden verwacht. Slechts dan is het normaal, als pro ductie en afzet, loonen en prijzen, zich evenwichtig verhouden. Boven dien is noodig perfecte leiding; en kennis en routine bij het personeel. Boven dat alles, het hechlsle funda ment, n.l. een goede \erslandhou- ding tusschen patroon en werkman en beider organisaties. Zoodoende kan men door samen werking orde en regel brengen in den bovengeschetste regeliooze toe stand der industrie, met het stand punt »Dat de industrie er is voor den mensch, en de mensch boven de machine. Dat is zaak. en dure plicht G. ROESTENBERG. Kaatsheuvel, Maart 1937. eventueel een vlootactie tegen Italië te ondernemen, te steunen. Even min is Engeland van plan een beroep te doen op den Volkenbond, teneinde de niet inmenging doel treffend te maken. Italiaansche diplomatieke kringen te Parijs deelen mede, dat zij een omvangrijk materiaal naar Londen hebben gezonden ten be wijze, dat Sovjet Rusland 't zenden van wapens en munitie naar hel roode Spanje nooit heeft gestaakt. Het Fransche Volksfront gelijmd De interpellaties over de alge- meene staking van Donderdag der vorige week en de troebelen van Clichy hebben in de Fransche Kamer aanleiding gegeven tot een zeer langdurig debat. De debatten hebben inderdaad de wending genomen, welke velen vreesden. Terwijl de door den minister president op de tribune afgelegde verklaringen blijkens de hem te beurt gevallen toejuichingen de Volksfrontscherven weer aan eenlijmden, hebben zij geen licht gebracht in de allesoverheerschende kwestie, of dit gouvernement in de toekomst pal zal staan tegen de pogingen tot instelling eener link- sche dictatuur, dan wel of het zich meer en meer naar den wil der extremistische elementen zal moe ten schikken De minister-president trachtte slechts te vergoelijken en te verklaren. Het systeem blijft onveranderd, dat van den zachlen heelmeester, de hoop, dat na verloop van tijd met een beroep op de goede in stincten der massa alles wel in orde zal komen. Duitschland en het Vaticaan De Pauselijke Encycliek tegen de machthebbers in het Derde Rijk, tegen hun gedragingen jegens de katholieke kerk heeft toch indruk gemaakt in Berlijn* waar men niet veel vriendschap in het buitenland m jer te verliezen heeft. Overal ter weield heeft 't hoofd artikel in de »Völk. Beobachter«, het Nazi orgaan, sterken weerzin gewekt, waar dit artiKel betoogde dat verdragen niet «eeuwigdurende! konden blijven verplichten terwijl het concordaats verdrag met Rome pas sedert 1933 dateert en door de huidige machthebbers is aangegaan. De passages uit de encycliek, die te Berlijn het meest de aandacht trekken, zijn die, welke betrekking hebben op de voortdurende schen dingen van het Concordaat door het Duilsche Rijk die, welke her inneren aan de heiligheid van en den eerbied verschuldigd aan ver dragen, welke door Duitschland systematisch geschonden worden en de passage, waarin er op ge wezen wordt, dat men het belang der natie verwart met recht. Vooits valt de aandacht op de veroordeeling van de rassenleer, van een nationalen god, van een nationale kerk, van den terugkeer tot het Germaansche, voorchriste lijke heioendom en tot 't beidensche veelgodendom en op het aan de kaak stellen van het gebruik eener goddelijke terminologie voor doel einden der praclische politiek. Het Fransche persagentscha^ »Havas« verneemt, dat de gezant van Duitschland bij den H. Stoel zich Zondag 21 dezer naar het Vaticaan zou hebben begeven, toen de tekst der Encycliek over den toestand der Katholieke Kerk be kend was. Men weet niet, wat het doel van dit bezoek was, doch het stond waarschijnlijk in verhand met de publicatie van genoemd pauselijk document. Ook het bezoek, dat verschillende kardinalen en bisschoppen reeds op 17 Januari aan den Paus brach ten, stond in verband met de Encycliek. De vertegenwoordigers van het Duitsche episcopaat hadden toen talrijke besprekingen melZ. H.Em. kardinaal Pacelli. Het schijnt, dat zij bij hun terug keer in Duitschland een laalste poging ondernomen hebben; om een verzoening tot stand te brengen. Omdat deze niet slaagde, besloot de Paus op plechtige wijze Zijn stem te verhefTen. Thans is eenig antwoord ge komen van Duitschen kant, n.l. in de olficieele «Deutsche diploma tische politische Korespondenz« is een artikel verschenen, dat èn door vorm èn door inhoud nu niet juist een beeld geeft van krachtige argu menten. Het zegt dat het Goncor- daat slechts een voorloopig verdrag was en dat de brief des pausen in de kaart speelt van de vijanden van t rijk en tracht de volksge meenschap op te zetten Ten slotte heeft Mgr. Orsenigo, pauselijk gezant op 't ministerie van buitenlandsche zaken geproles- teeid tegen 't verwijt dat de encycliek zich mengt in binnenlandsche Duitsche aangelegenheden. Italië en Joego-Slavië Er is een vriendschaps—verdrag met eerbiediging der grenzen, samenwerking op politiek en eco nomisch gebied gesloten tusschen Italië en Joego Slavië. Roode aanval bij Almadrones afgeslagen Na een zware nederlaag hebben de aheelingen van de Internatio nale Brigade derSpaanscheregeering zich op hun stellingen bij Alma drones moeien terugtrekken. Zij waren 's morgens in alle vroegte lot een aanval op genoemde plaats overgegaan, maar slaagden er niet in de versche meerendeel uit Duitsche vijjwilligers bestaande troepen, die generaal Franco ter vervanging van de Italianen op vele punten langs het Guadalajara front ten Noordoosten van Madrid in den strijd heeft geworpen, te verdrijven. Het offensief tegen Alamdrones is voorloopig dan ook gestaakt. De neutraliteit van België Koning Leopold van België heeft van de week drukke besprekingen gevoeld te Londen over België's inteinalior.ale posilie, waarover op het oogeublik in alle hoofdsteden der groote Europeesche landen wordl onderhandeld. Men weet: België wil zijn onafhankelijk ge gaiandeerd zien, maar wensebtzelf niet verplicht te worden om oorlog te gaan voeren, als een ander land wordt aangevallen. Volgende week zou een verklaring in dezen geest door Engeland en Fiankiijk gegeven worden. België zal alleen den plicht hebben om het overvliegen door vijandelijke vliegmachines als een oorlogsdaad te beschouwen. Nog drie Trotskisten ter dood veroordeeld. De rechtbank van Novosibirsk heelt uitspraak gedaan in het derde Trotskistenpioces dal aldaar ge voerd werd. Diie verdachten zijn Ier dood veroordeeld, vier kregen gevangenisstratlen varieerend van 8 tot 3 jaar, twee zijn vrijgesproken. Amerikaansche rijkdommen De Vereenigde Stalen omvalten 6 pGt. van de wereldoppervlakte en de bevolking maakt 7 pGt. uit van het totaal der aardbewoners. Het lid van het Amerikaansche Congres Samuel B. Pettingill vertelt in een New Yorksch tijdschrift, welke wereldrijkdommen deze 7 pCt. der menschheid bezit, n.l. 32 pGt. van het spoorwegnet, 76 pGt. van alle automobielen, 44 pCt. van alle radiotoestellen, 60 pCt. van de wereld-petroleum- productie, 48 pGt. van de wereld—koper— productie, 43 pGt. van de wereld-ruwijzer- productie, 47 pCt. van al het staal, 58 pGt. van al het graan, 56 pCt. van de totale katoen- productie, 25 pCt. van de wereldsuiker— productie en 33 pGt. van de geheele steenkool productie. Wat zijn de wereldvoorraden toch onbillyk verdeeld I Is het wonder, dat in de overige wereld werkloosheid moet heerschen En is het niet nog grooter wonder, dat in ditzelfde ontzaglijk rijke Amerika zelf ook nog een millioen werkloozen rondloopen

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2