Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. SPORT. SPRANGGAPELLE. KAATSHEUVEL, BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". fonische aansluiting met doorver binding te verstrekken. De Voorzitter zegt dat over dit voor stel reeds een paar jaar geleden gespro ken is. maar toen wegens de hooge kos ten werd verworpen. Nu is er weer van verschillende zij den op aangedrongen, o.a. door den R.K. Politiebond „St. Michaël", en daar de noodzakelijkheid van aanslui ting gebleken is, stellen B. en W. voor nu een besluit te nemen. De heer v. Drunen vraagt naar de kosten welke er aan verbonden zullen zijn. De Voorzitter zegt dat deze onge veer 50.per aansluiting zullen be dragen. De heer v. d. Wiel meent dat één aansluiting wel voldoende zou zijn. De Voorzitter zegt echter dat dan het effect beduidend minder is, daar dan de veldwachters met elkaar nog geen verbinding kunnen krijgen. Het lid v. d. Wiel zegt er een som van 100 per jaar niet aan te kunnen geven. Het voorstel wordt z.h.st. aangeno men, met de aanmerking dat de heer v. d. Wiel er tegen is. 11Adres van H. van Drunen om ver betering van de fietspaden in de Bosschen. De Voorzitter meent dat dit onder werp nu onbesproken kan blijven, daar er in de rondvraag der vorige verga dering reeds over gesproken is en toen besloten is deze fietspaden te verbete ren. Reeds is een belangrijk gedeelte verbeterd, maar het wachten is nu op het tweede schip gruis. De heer v. Drunen dringt op spoedi ge verbetering aan. De Voorzitter zegt dat men moet wachten tot het water ver genoeg ge zakt is en dat dan de fietspaden geheel zullen worden onderzocht. De heer v. Drunen zou gaarne zien dat de Molensteeg hier ook bij inbe grepen zal worden. De Voorzitter zegt dat dit ook in de bedoeling lag, doch dat men wacht op het tweede schip gruis. 12. Wijziging begrootingen 1936 en 1937. Deze wijzigingen worden z.h.st. aan genomen. 13. Voorstellen pachtcommissie. Door den heer van Halder werd als voorzitter rapport uitgebracht, waaruit bleek dat verschillende pachters door de werkverschaffing schade hebben ge leden. De pachtcommissie stelt daarom voor als schadevergoeding te geven aan: J. v. d. Bos 24.C. de Wit 2.32; C. v. Drunen 3.75; G. dc Gouw, vrijstelling van pacht; Henr. de Wit 9.45; L. Oerlemans 0.75. Voorts stellen zij voor aan A. v. d. Bos voor 1936 alsnog een vergoeding te geven van 8.75 en op het verzoek van dhr. G. de Gouw voórloopig afwij zend te beschikken. De schade betreft vooral de gezaaide gewassen, en ver schillende perceelen die gedeeltelijk of in het geheel niet bezaaid zijn kunnen worden. Ook aan enkele pachters aan de Oud-Heusdensche weide wordt ver mindering toegekend. De heer De Wijs vraagt of deze ver goeding slechts voor een jaar is. De Voorzitter antwoordt bevestigend De heer v. Drunen zegt dat men in de commissie gezamenlijk tot deze voor stellen besloten heeft, zoodat hij daar mede accoord kan gaan. Hij wil er echter op wijzen dat thans gebleken is dat hij vorig jaar gelijk heeft gehad toen hij bestreed dat de perceelen van v. d. Bosch en anderen uit de pacht genomen waren, waarover toen nogal woorden gevallen zijn. De Voorzitter meent dat het geen zin heeft daarover thans nog te gaan twisten. Indien de heer v. Drunen even op de secretarie wil komen zal spr. hem duidelijk maken dat zulks wel gebeurd was. Spr. wil er zich hier maar liever buiten houden, omdat hij het gezag der commissie niet wil aantasten, doch hij kan aantoonen dat het wel bekend was dat het land uit de pacht was genomen. De heer v. d. Wiel zou onder deze omstandigheden willen voorstellen de beslissing aan te houden. Indien zulks inderdaad bekend was, vervalt zijn in ziens het recht op schadevergoeding. De heer v. Halder zegt dat de com missie besloten heeft dit nu bij den raad voor te stellen en dat men er op rekent dat de schade vergoed zal worden, doch dat hij het jammer vindt dat de heer v. Drunen daar nu op terug moet komen en vindt het beter dat de zaak nu ineens afgehandeld zal worden, in- plaats van deze aan te houden. Besloten wordt tenslotte dit punt aan te houden tot de geheime vergadering. 14. Bespreking objecten voor werk verschaffing. De Voorzitter zegt dat B. en W. twee nieuwe objecten voor werkver schaffing op het oog hebben: a) de Lange Wiel nabij de Zomersluis in het Kanaal, hetgeen een mooi object voor werkverschaffing is, om er voorname lijk perceelen bouwland van te maken, zoodat dit dan bij de andere perceelen gras- en bouwland kan aansluiten. Een gedeelte dat nu reeds ontgonnen is, is reeds wel bruikbaar, maar nog zeer ongelijk. De bedoeling is dit heele ter rein gelijk te maken, slooten er door te graven enz. Dit geeft weer een drie maanden werk. Omdat dit plan mis schien nog niet onmiddellijk uitgevoerd kan worden, heeft spr. nog een andex op het oog, waarover hij nog in bespre king is en zoo spoedig mogelijk nadere mededeeling zal doen. In geheime ver gadering zal spr. voorts nog enkele mededeelingen doen, betreffende de af werking en eventueele exploitatie van het zwembasin. Voorts wil spr. nog mededeelen, dat het crediet bij de Bank van Ned. Ge meenten aanvankelijk was bepaald op 20.000, hetgeen voldoende was toen de begrooting nog niet was gewijzigd. -Nu echter dé begrootingswijziging heeft plaats, gehad, blijkt meer geld noodig te zijn. B. en W. stellen voor om nu dit crediet tot 30.000 te ver- hoogen. De raad kan zich hiermede vereeni gen. 15. Verzoeken om ontheffing van schoolgeld lager onderwijs. Dit punt werd in geheime vergade ring behandeld. Rondvraag. De heer de Wijs zegt, dat hem door den ambtenaar gevraagd is of in de nummering van verschillende huizen zal worden voorzien, daar deze hier van veel last ondervond. De Voorzitter zegt dat B. en W. met een desbetreffend voorstel zullen ko men, zoodra de begrooting 1937 zal goedgekeurd zijn. De bedoeling is de geheele nummering en stratenindeeling te vernieuwen. De heer v. Oers wijst op den slech ten toestand van een der wegen nabij het kruispunt en op het vuil op den weg in de Torenstraat. De Voorzitter zegt dat dit vuil op geruimd zal worden en hij naar den be- treffenden weg een onderzoek zal laten instellen. Dhr. v. d. Wiel wijst op de vele rup sennesten in de boomen aan de Molen- steeg. De gemeente heeft aan de inwo ners destijds den eisch gesteld dat alle rupsennesten voor een bepaalden da- SPRANG. Predikbeurten Zondag 28 Maart 1937 (le Paaschdag): Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur'Candidaat de Ridder van Den Haag. Maandag (2de Paaschdag): Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur Ds. W. Bousema. Naar wij vernemen werd van den slager J. N. alhier, j.l. Woensdag avond een heerenrijwiel, dat hij tegen zijn woning had geplaatst, ontvreemd. De gemeente-politie heeft de zaak in onderzoek. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Gerei. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P K. Keizer. In het lokaal der Geref. Gemeente aan de Hoogevaart a.s, Zondag leesdienst. De afdeeling van de Chr. Fabrieks en Transport-Arbeiders bond hield in 't gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje een goed bezochte ledenvergadeiii g, waarin als spreker optrad dhr. \V Strijbis Pzn. van den Haag, Bondsvoorzitter, ter bespreking van de gevoerde Contract-actie in deSchoenindusti ie. Na opening begint spreker met te zeggen, dat hij de uitnoodiging om dezen avond hier tesprekengaarne heeft aanvaard, want in dezen tijd is het dringend noodzakelijk, dat er een nauw contact is tusschen Hoofd bestuur en leden. Wij hebben al onzen arbeid, ook als Chr. Vakbe weging, te bezien in't Eeuwigheids- licht, wij moeten toonen belijders te zijn van den Christus, de stof felijke vragen moeten beheerscht worden door geestelijk contact. Spreker wijst er dan op, dat het Collectief Contract in de Schoen - industrie met ingang van 1 Januari j.l. is afgesloten; enkele bepalingen welke in verband met hel oude contract veranderd zijn, worden breed voerig uiteengezet. In verband met de zwevende gulden worden de kosten van het levensonderhoud hooger, daarom is in 't afgesloten contract de mogelijkheid openge laten om tusschen tijds over deloonen te praten Ook is het mogelijk om bij die werkgevers, die het contract teekenden, maar niet naleven, de werkstaking te proclameeren. Bij die bedrijven, welke niet aangesloten zijn, zal getracht worden om ook turn opgeruimd moesten zijn, en hier blijft de gemeente met de uitvoering van die bepaling zelf achterwege. De Voorzitter zegt dat dit een geval van overmacht is. De boomkruinen zijn niet bereikbaar, het is levensgevaarlijk hier iemand in te laten klimmen, en toen hiertoe destijds een verzoek werd ge daan, was dan ook niemand bereid naar boven te gaan. De eenigste oplossing zou zijn de boomen te rooien. Doch dat is weer te erg. Trouwens door den geweldigen regenval der laatste dagen is reeds ze ker een 70 der nesten opgeruimd, dus de schade zal dit jaar niet zoo groot meer zijn. De heer v. d. Wiel zegt dan dat hem ter oore gekomen is, dat de Rijksveld wachter v. d. Griendt bij de controle voor overtreding der huisarbeiderswet zeer brutaal is opgetreden en bedden, kasten, enz. had onderzocht. Moet hij daartoe niet voorzien zijn van een last- geving. De Voorzitter zegt dat daar de ge> meenteraad niets mee te maken heeft, hiervoor moet men zich wenden tot den chef van den betrokken politieman. De heer v. Drunen heeft gezien dat er zooveel woningen leeg staan aan den Heusdenschen weg en vraagt of dit aan de hooge huren ligt. De Voorzitter zegt dat de huren met ingang van 1 Jan. j.l. beduidend ver laagd waren en dat daardoor de wo ningen reeds weer bewoond raken. Zij zijn toen vooral leeg gekomen door het ontslag van veel B.B.A.-personeel. Aan de huren kan het thans niet meer lig gen. Op een opmerking van dhr. v. Oers of zij niet in een slechten toestand ver- keeren, zegt de voorzitter hiernaar een onderzoek te laten instellen. De heer Vugts vraagt dan tot slot of de weg achter P. Klerkx niet in een be teren toestand kan gebracht worden. De Voorzitter meent dat het hier een weg betreft die bij den polder in onder houd is. Daar niemand meer het woord ver langd sluit de Voorzitter deze openba re vergadering, waarna de raad in ge heime vergadering over gaat. daar het contract doorgevoerd te krijgen, opdat uien spoedig kan komen, nu Uet betreffende welsont- v\ ei p aangenomen is, lot verbindend vei klaring van de Collectieve Ar beidsoveieenkomsl voor de geheele iNedeiianuscbe bchoenindusiiie. 'n Contract is een instituut van vrede, maar er is nog te veel gemis aan Chr. solidariteit en sociale scüoling. Teil opzichte van de jeugd wekt spreker de ouders op hun jongens le laten inschrijven bij de vakorga nisalie. De totstandkoming van het Cenlioal Kindertoeslagtonds is een stap in de goede lichting, aldus spr. Er is een einslig gevaar te zien in de arheidcisweielu, de ouderen wor den verdrongen door de jongeren. «Hoe is de verhouding te dien opzichte op de lahritken, de ver deeling van den arbeid tusschen ouderen en jongenen», dat is een vraagstuk dal bestudeerd moet wor den om te zien of niet iets in de goede richting gedaan kan worden. Tegenover den chaotischen toe stand is het noodig om ordening te brengen. Veiuer wijst spr. erop, dat we ons korte aardsctie leven moeten zien in het Eeuwigheidslicht een lijn moet door ons heele leven loopen, de smalle weg, die ten leven leidt. Laltn we toch een richting hebben in heel ons streven, naar boven toe. God is een God van orde. Ook de Chr. Vakbeweging streelt naar orde, geestelijk en maatschap pelijk. In dit verband wekt spr. de aanwezigen op, om toch vooral de Chr. Dagbladpers te stiunen, de neutrale krant meet er bij onze menschen uit, want het gaat erom, voor of tegen den Christus en in het onderhouden van Gods geboden zit het groote loon. Verschillende vragen werden gesteld, die door spr. op duidelijke wijze werden beant woord. Na een dankwoord van den voor zitter werd deze geanimeerde bijeen komt door den heer Strijbis met dankgebed gesloten. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse hoopt as. Zondag des avonds half zeven op te treden Ds. Hooijkaas uit Dussen. Des morgens half tien leesdienst. Op Maancag 29 Maart (2en Paaschdag) zullen van ons muziek gezelschap «Kunst na Arbeid» een viertal solisten, alsmede een drietal duo's deelnemen aan het dien dag te Best door de Haimonie «De Eendracht» te houden groot inter nationaal zaal-concours. We wen- schen de deelnemers dien dag veel succes toe. Op Donderdag 1 April as zal de onlangs alhier opgerichte dam club een ledenvergadering houden in het clublokaal bij den heer P Pruijssers. Damliefhebbers, die nog geen lid van deze vereeniging zijn, zouden we willen opwekken zich alsnog als lid op te geven. In de Ned Herv. Kerk aan de Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. van de Hoest uit 's Gravemoer en des namiddags 2 uur Ds. L ns uit Waspik. Verslag RJK. Coöperatieve Vereen. „Broederhulp". Het uitvoerig verslag van de R.K. Coöperatieve Vereeniging Broederhulp, zoo juist verschenen, geeft een goed overzicht van het groote bedrijf van deze instelling in onze plaats. Aan de feestviering bij gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de instelling zijn eeni- ge pagina's ingeruimd. Het ledental bedraagt 639, waarvan 486 te Kaatsheuvel, 131 te Waalwijk, 14 te Loon-op-Zand en 8 te Sprang, en vermeerderde in 1936 met 26. Het personeel bleef stationnair op 26. Aan sociale doeleinden werd 666.92 uitgekeerd, bij ziekte-gevallen en ge zinsvermeerdering, en 951.15 uit het fonds werkmansbelangen. De bakkerij-omzet bedroeg in 1936 78260.met een vermeerdering van 2J^ op 1935. De winkelomzet bedroeg 110.436 in de afdeeling koloniale waren en 46.194 in manufacturen; totaal 156.630.met een vermindering van pl.m. 4.4 In brandstoffen werd omqezet voor 17.142. De totaal-omzet bedroeg 252.034 met een overschot van 14.190.—. Mutatie's St. Bernardusschool. De Eerw. Broeder Bernardus van de St. Bernardusschool is benoemd tot hoofd van de stichting Jonkerbosch in stituut voor B.L.O. te Nijmegen, terwijl de Eerw. Broeder Ceranus is aangewe zen tot hoofd van de MULO-school te Poerworedjo op Java. Burgerlijke Stand. Geboren: Martinus Wilhelmus z.v. A. M. v. d. Hoven en Aa. Ma. Verboven. -Pie- ter Marinus Josephus z.v. L. M. J. Ver meulen en Ja. Ma. v. d. Loo. Jo hanna Henrica d.v. P. Grootswagers en Ja. Aa. Couwenberg. Joseph Michaël z.v. J. C. Robben en Ga. Aa. Verhoe ven. Dionisius Johannes Maria z.v. D. M. Vastré en Ma. Pa. Laros. Johannes Nicolaas Josephus z.v. J. J. Heuer en Aa. La. Beerens. Gerdina Henrica Adriana Josepha d.v. C. F. M. Robben en van Ga. Ca. Kemmeren. Wilhelmus z.v. J. W. Damen en Ha. v. d. Wielen. Huwelijksaangiften: Adrianus van Gorkom 26 jaar wo nende te Udenhout en Johanna Maria Kroot 25 jaar alhier. Johannes van der Bruggen 20 jaar en Wilhelmina v. Beurden 17 jaar, beiden alhier. Huwelijken: Geene. Overleden: Johannes Soijer 54 jaar. Andreas Martinus Maria Vera 4 mnd. Petrus Maria Andreas van der Velden 6 mnd. Vertrokken: Aa. Vermeer naar Tilburg. A. J. Leenders naar 's-Bosch. C. W. van Griesen naar Terheijden. F. J. M. Rouwenhoff naar Amsterdam. H. J. van Boxtel naar 's-Bosch. D. M. v. d. Schans naar 's-Gravenmoer. J. A. Wels naar Amsterdam. Ingekomen: H. C. Verschuuren van Raamsdonk. Ga. Kleijberg van Steenbergen. Th. H. Hochwald van Roermond. M. J. Hagens van Oudenbosch. A. J. Sprangers van Udenhout. LOON-OP-ZAND. Ongeluk. De heer L. passeerde dezer dagen den overweg in Udenhout richting den Bosch, toen van zijn linkerzijde een vrachtauto naderde van het stations emplacement. De bestuurder van deze laatste zag waarschijnlijk de passeerende personen auto niet. De berijder hiervan wilde nog door een krachttoer de komende aanrijding vermijden doch reed als gevolg hiervan tegen een boom waarbij de personen auto danig werd gehavend. Een takel wagen heeft het kadaver naar een re paratieinrichting gebracht. De schuld zal bij den berijder van den vrachtwa gen moeten worden gezocht, die niet overeenkomstig de voorschriften schijnt te hebben gehandeld. K.N.V.B. Programma voor Maandag 2en Paaschdag. Ivampioenscixap van Nederland. PSV—Be Quick. AFDEELING II Eerste klasse. Beslissingsweastrijd Eindho ven— MVV BW—Juliana. Derde klasse E. DVVSWSC MGSTivoli ZGCWVVZ Kampioenschap van Nederland. Onze Zuidelijke vertegenwoordiger krijgt Be Quick op bezoek, die de lange rexs van Groningen naar Eindhoven moeten maken, om hier haar kansen te verded.gen. We kunnen PSV niet genoeg voor deze ploeg waarschuwen, want wc zijn er van overtuigd dat Ba Quick een ernstigen gooi zal doen naar liet kam pioenschap, zulks ter bekroning van naar vijftigjarig bestaansfeest. We vertrouwen echter dat na het niet heel gelukkig begin van PSV vorige week, ze Maandag voldoende hersteld zullen zijn, om Be Quick zoo warm mogelijk te ontvangen. AFDEELING IV Eerste klasse. Hier wordt reeds een beslissingswed strijd gespeeld n.l. Eindhoven—MVV op het terrein van Roermond. Als we ons hier aan een voorspelling zouden wagen zouden we Eindhoven ue beste kannen geven, maar voetbal is zoo wispelturig dat den uitslag, en zeker voor dezen wedstrijd moeilijk te raden is. BWJUiiana vangt om twee uur aan, die te Roermond om half drie. Indien n.l. BW van Juliana verliest en Eind hovenMVV gelijk spelen, dan kan bij een vlug telefoontje, deze laatste wed strijd nog verlengd worden. Mocht BW echter van Juliana winnen dan zal er nog een halve competitie tus schen Eindhoven, MVV en Juliana ge speeld moeten worden. Derde klasse E. Hier staan enkele zeer interessante wedstrijden op het programma. MGS ontvangt bezoek van Tivoli. fcy een over. winning van Tivoli is deze laatste kam pioen, maar we durven haar de zege nu non niet toe te kennen. Een andere kampioenscandidaat gaat dc strijd aanbinden, en wel tegen ZGC. WVVZ kan nog een erns'.igen gooi doen naar het kampioen:chap wanneer Tivoli mocht gelijk spelen of verliezen. W SC moet bij DVVS op bezoek. Over de toestand van WSC behoeven we niet verder uit te wijden, daar die reeds genoeg bekend is. Feit is dat Maandag moet gewonnen worden, om de laatste kans te verdedigen. We vertrouwen dat de WSC'ers hiertoe wel in staat zullen zijn. Voorloopig Ned. Elftal—Ipswich Town 5—1. Na een uitstekend gespeelden wed strijd heeft het voorloopig Ned. Elftal een groote overwinning op Ipswich Town behaald. Bij dezen wedstrijd stond Bakhuijs linksbinnen en Lungen midvoor en we kunnen niet anders zeggen dan dat de combinatie klopte als een bus. Als Smit hier nog eens bij stond, dan was er heelemaal geen houden meer aan. Ook Pelikaan speelde een schitterende wedstrijd. Voor de rust trapte een der Engelsche backs tegen van Nellen op, waardoor de bal in doel belandde. Met een kopbal maakte Sowerby er 11 van, gevolgd door een prachtig doelpunt van Lungen, uit een pass van Bakhuijs. In de tweede helft voerden van Spaendonck en Lungen (tweemaal) den stand tot 51 op. De Wereldkampioenschappen in 1938. Op de bestuursvergadering van den KNVB is besloten de voorloopige in schrijving voor de wedstrijden om bet wereldkampioenschap in 1938 te Parijs te vervangen door een definitieve. LV.C.B. STANDENLIJST lste klas. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP Brabanfia 14 11 2 1 24 48—17 Schijndel 18 8 3 7 19 36—27 Venl. Boys 14 8 1 5 17 31—36 Wilhelmina 14 7 2 5 IR 26—29 Kolping .14 5 3 6 13 36—35 Dongen 16 6 3 7 15 40—45 MULO 16 6 2 8 14 44—43 SVB 14 4 4 5 12 18—22 Beet Vooruit 16 4 4 8 12 37—41 RKTVV 15 3 2 10 8 28—51 2de klas. Zwaluw 17 13 2 2 71—24 28 BVV-Hercules 16 11 5 0 66—25 27 SDOE 16 12 1 3 46—34 25 TSV 16 8 2 6 49—47 18 Sarto 16 5 3 8 29—39 13 Desk 14 5 2 7 38—51 12 Tubantia 18 4 3 11 29—65 11 Bladella 17 4 3 10 28—51 11 ODI 18 4 3 11 40—62 11 GW 17 4 1 12 50—52 9 3de klasse C. Poda 16 13 0 3 60—25 26 Goirle 16 11 2 3 44—28 24 Veersche Boys 14 10 1 3 50—25 21 Velocitas 17 9 0 8 5°40 18 Uno Animo 13 8 0 5 38—29 16 WIK 17 6 1 10 31—40 13 RKTVV2 IS 5 0 8 27—33 10 DVC 16 4 2 10 27—48 10 Dongen II 16 2 2 12 18—27 6 Waspik 12 3 0 9 23—42 6

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7