Gemeenteraad Eethen. Binnenlandsch Nieuws. PUROL er op GEMENGD NIEUWS. Subsidie aan het Groene Kruis en de Burg. Armbe sturen. Dinsdagmorgen, 23 Maart 1937, kwam de Raad der gemeente Eethen in openbare vergadering bijeen, on der voorzitterschap van den Edel- Achtb. Heer burgemeester van der Schans. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgele zen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Van de Koningin en het Vorstelijk Paar is een dankbetuiging binnenge komen voor de blijken van belang stelling bij het huwelijk van prinses Juliana en Prins Bernhard. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den minister van Soc. Zaken is bericht ontvangen dat evenals vorig jaar het Rijk bereid is ƒ3.30 per per soon bij te dragen voor het steun comité B, wanneer de gemeente dan echter 2.per persoon geeft. Het aantal werkloozen is vastgesteld op 45 zoodat dat voor de gemeente een bedrag uitmaakt van 90. De raad kan zich hiermede vereeni gen. Van de gemeente Werkendam en Sleewijk is een aanvrage ontvangen om medewerking in de school voor B.L.O. Het Rijk draagt ƒ40.per leerling bij, de reiskosten komen ten laste van de betrokken gemeente, terwijl de provincie hierin tot een maximum van 50.per jaar, per leerling bij draagt. De Voorzitter stelt voor deze me dewerking te verleenen, hetgeen na enkele opmerkingen algemeen wordt goedgekeurd. Een verzoek van den Ned. Bond voor Land- en Tuinbouw bedrijven om verhooging van het loon der arbei ders in werkverschaffing. Wordt op voorstel van B. en W. voor kennisge ving aangenomen. 2. Aanmerkingen begrooting 1937, betreffen voornamelijk de werkver schaffing en zijn van meer admini stratieven aard, worden goedgekeurd. 3. Wijziging begrooting 1936. 4 Wijziging begrooting 1937. Ook punt 3 en 4 betreffen admini stratieve verandering en zijn van wei nig belang. De raad kan zich hiermede vereeni gen. 5. Vordering tot heffing van school geld. De Voorzitter zegt, dat in deze een soepeler regeling is bereikt. Er wordt niet meer uitsluitend op de inkom sten, maar ook voortaan op het ver mogen gelet, naar een formule vast gesteld door de belastingambtenaren. De progressie is nu voor hier minder sterk gemaakt, dan voor een noodlij dende gemeent kon worden toegelaten. Bij het minimum inkomen bedraagt het schoolgeld 3.en kan gaan tot een bedrag van 10. 6. Vordering tot heffing van be smettelijke ziektegelden. Deze regeling komt in hoofdzaak overeen met die bij de verordening tot heffing van schoolgeld. Wij moeten nog een regeling tref fen, zegt de Voorzitter met een of an der ziekenhuis dat dan verplicht zal zijn een bepaald aantal barakken voor deze gemeente vrij te houden. Hier voor zijn onderhandelingen gaande met Den Bosch en Gorinchem. Ik stel voor B. en W. te machtigen om in deze een besluit te nemen. Aldus wordt besloten. 7. Verordening tol heffing van 75 opcenten op de gemeentefonds-belas ting. Opcenten blijven hetzelfde als vo rig jaar. 8. Vaststelling verordening voor den vleeschkeuringsdienst. De Voorzitter zegt, dat een half jaar geleden een bepaling in het leven geroepen is, dat het vleesch voortaan op de daarvoor bestemde plaatsen moest bewaard worden b.v. in de koel kasten bij de slagers. Deze bepaling was opgenomen in de politie-verorde- ning, doch moet nu hieruit geschrapt worden, om opgenomen te worden in een nieuwe verordening op het vleeschkeuringsbedrijf. De raad gaat hiermede accoord. 9. De wijziging van de algemeene politieverordening betreft een ver bod om te vervoeren kalk, kwasten, verf enz. tusschen 10 uur n.m. en 6 uur v.m. en ook dat het verboden is biljetten aan te plakken, straten te be kladden enz. dit voornamelijk in ver hand met de a.s. verkiezingen. De leden kunnen zich met deze wij ziging vereenigen. 10. Van het bestuur van het Groene Kruis is een verzoek binnengekomen om subsidie voor 1936. B. en W. stellen voor 200.sub sidie te verleenen, waarmee de raad zich kan vereenigen. 11. B. en W. stellen voor om op het verzoek van den gemeente-veldwach ter, voor een andere regeling betref fende den kindertoeslag, goedkeurend le beschikken. Tot nu toe was deze toeslag 5% vanaf het derde kind, doch nu voort aan 3% voor elk kind, hetgeen door den raad wordt goedgekeurd. 12. Onderhandsche verkoop van een perceel gemeentegrond. Dit betreft een perceel bij het fort te Doeveren, dat destijds door de ge- meene van het Rijk is gekocht om het in werkverschaffing te verbeteren. Het betreffende perceel is een y2 H.A. groot en er is destijds goedgevonden dat het onderhands zou verkocht worden aan den heer L. Colijn, doch de toestemming van het Rijk is nog niet gekomen. B. en W. stellen voor dit perceel alsnog aan dhr. L. Colijn onderhands te verkoopen. Aldus wordt ook besloten. 13. Vaststelling rekening van het Burg. Armbestuur. Namens de commissie die bovenT staande rekeningen heeft onderzocht brengt de heer Donker verslag uit en zegt dat zij in orde waren bevonden. Hij heeft echter een groot bezwaar, n.l. dat zij zoo ver achter waren. De Voorzitter zegt te zullen trach ten van de armbesturen gedaan te krijgen de rekeningen voortaan zoo spoedig mogelijk in te leveren. 14. Vaststelling begrooting der Burg. Armbesturen. 15. Toekenning subsidie aan de Burg. Armbesturen. Het lid Donker vraagt, of de pun ten 14 en 15 niet vereenigd kunnen worden om als" één punt behandeld te worden. Hij is steeds tegen het ver leenen van subsidie aan de Burg. Armbesturen geweest en wanneer er geen andere regeling mocht komen zegt hij, is hij er nog tegen. De Voorzitter zegt, dat het voor de Armbesturen ook een slechte tijd is, de verlaagde landpachten en de ver hoogde behoeften der menschen, bren gen de Burg. Armbesturen in een slechten toestand en subsidie is daar om dringend noodig. Mocht in de hui dige toestanden verbetering komen dan kan nog naar een andere regeling worden gezien. Het Burg. Armbestuur, heeft reeds vele personen uit de moei lijkheden geholpen en ik hen er van overtuigd dat alle ingezetenen het met mij eens zullen zijn, wanneer ik zeg dat er subsidie verleend moet worden, vooral Babiloniënbroek heeft drin gend behoefte aan meerdere hulp. In Drongelen is het Armbestuur elk jaar een klein bedrag te kort gekomen, en het gemeentebestuur meent dat dit moet worden weggewerkt. De subsi die betreft vooral een reeks achter ons liggende jaren. Spr. stelt voor een subsidie voor Ba biloniënbroek van ƒ700.voor Drongelen van 600.en voor Gen- deren van 70. De heer v. d. Beek bespreekt de mogelijkheid om de armbesturen uit de omliggende dorpen te vereenigen tot één armbestuur, het zou wel ver schillende bezwaren meebrengen, maar wij zitten met de kosten, aldus spreker. Wanneer b.v. op zoo'n manier de kosten konden verlaagd worden dan zou met de overblijvende gelden een bedrag beschikbaar komen voor een gemeente-arts. De Voorzitter zegt, dat dit geener lei invloed heeft op de subsidie voor 1936. De heer G. v. d. Beek zegt, dat hij zijn voorstel misschien niet goed in kleedt, maar wanneer ik telkens hoor spreken over subsidie aan de Burg. Armbesturen, denk ik waarom moe ten de menschen regelrecht bij de ge meente om hulp komen, terwijl er toch ook nog de kerkelijke diaconieën zijn die de menschen kunnen steunen. De Voorzitter zegt tot den heer G. v. d. Beek dat hij vraagt of het op den weg der gemeene ligt om voor de ar men te zorgen, daar er toch zoo vele kerkelijke armbesturen zijn. Spreker zegt dat in verschillende gemeenten voorbeldig voor de armen gezorgd wordt, maar er moet wel eens een tekort zijn. Er zijn, wel verschil lende diaconieën die altijd niet even nauwgezet hun plicht doen, maar de gevolgen hiervan komen dan niet voor rekening van de gemeente. De heer Donker zegt in ieder geval tegen de te verleenen subsidie te stem men. Nadat het voorstel in stemming was gebracht bleek het te zijn aange nomen. Alleen de heer Donker stemde tegen. Tot leden der Burg. Armbesturen, voor Babiloniënbroek werden be noemd met algem. stemmen A. Vos Czn., voor Eethen dhr. A. van Riel, voor Drongelen dhr. M. de Haan en voor Genderen dhr. !M. J. van den Beek. 17. Van de ingezetenen der gemeen te Heesbeen is een verzoek binnenge komen, vergezeld van de verklarngen der ouders van alle schoolgaande kin deren, dat zij hun kinderen, weer naar de school in Heesbeen zullen zendefi, wanneer die mocht worden her opend. De minister is echter tegen deze heropening, maar B. en W. stellen voor alsnog een verzoek tot den mi nister te richten om tot heropening over te gaan. Het lid v. d. Beek vraagt, welke de argumenten voor heropening en voor sluiting waren. De Voorzitter zegt, dat bet voor naamste argument voor heropening is, de groote afstand die de kinderen uit Heesbeen en Doeveren moeten af leggen om de school in Heusden te be zoeken. Deze groote afstand brengt zijne gevolgen weer mee zooals ver zuim, waardoor de leerlingen achter raken, met de duisternis nog onder weg zijn enz., terwijl die bezwaren zouden ondervangen worden wanneer zij de school tusschen Heesbeen en Doeveren, nog bijna een nieuw ge- houw is, konden bezoeken. Bezwaren bestaan er voor de ge meente niet, maar wel voor het Rijk in verband met de bezuiniging, daar destijds de jaarwedde van het hoofd der school te Heesbeen is komen te vervallen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 18. Benoeming leden stembureaux. Stembureau I: Voorzitter ambtshalve de burge meester, plaatsverv. voorz. de heer Donker, lid G. J. v. d. Beek. Stembureau II Voorzitter Weth. J. A. v. d. Schans, lid A. Vos, plaatsverv. leden J. v. d. Stelt en J. W. v. d. Werfden. Alsnog worden aan de agenda toe gevoegd a. Een verzoek van de commissie van Bouw- en Woningtoezicht in het Land van Heusden en Altena tot aan stelling van een opzichter bij het uit voeren van werken in deze gemeente. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan, waarom ook aldus besloten wordt. b. Voorstel van B. en W. om aan den ambtenaar die belast is met de controle over de werkverschaffing en steunverleening en die aldus als vo lontair werkzaam is een gratificatie toe te kennen van 100.hetgeen door den raad wordt goedgekeurd. Van de Rondvraag wenscht de heer Donker gebruik te maken om te vra gen of er nu in het voorjaar van den bouw van een nieuw raadhuis eens werk gemaakt zal worden. De Voorzitter zegt, dat er aan deze zaak reeds gewerkt wordt en dat er op de eerstvolgende vergadering een plan zal worden voorgelegd. Hierme de kunnen de heeren zich vereenigen. Verder vraagt de heer Donker hoe het staat met de electrificatie van Doeve ren en Heesbeen. De Voorzitter zegt, dat er reeds voorloopig aan gewerkt wordt, doch dat deze werkzaamheden nog in een betrekkelijk jong stadium verkeeren. De heer G. v. d. Beek doet het voor stel of het niet mogelijk zou zijn voor de gemeente Eethen een gemeentearts te benoemen. Wanneer wij b.v. een bedrag voor den gemeente-arts beschikbaar stellen, van 500.zouden de armen gehol pen kunnen worden en zouden wij ge vrijwaard blijven van hooge rekenin gen van de Burg. Armbesturen. Wan neer er in dit voorstel perspectief mocht zitten, zou het voor de gemeen te zeer zeker een vooruitgang beteeke- nen. Dit voorstel wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Daar niemand meer het woord ver lang sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Het toezicht bij de Spaansche grenzen. In het communiqué, dat is uitge geven na afloop van de bijeenkomst van de niet inmengi.igscommissie, wordt o.m. meegedeeld, dat de be noemingen zijn goedgekeurd van de Nederlanders luitenant ter zee 2e klasse H. C. Ackerman en gep. ko lonel der mariniers Oele tot admi nistrateur, onderscheidenlijk bij het toezicht ter zee te Lissabon en de controle te land in de Oostelijke Pyreneeën. Ook uit Nederland werden een 30-tal «observing-olficers» gevraagd. Hiervoor hebben zich zeer velen aangemeld, meest kapiteins en stuur lieden der koopvaardij, die hiermee van 400—450 verdienen. Schout bij-nacht Olivier wordt bij het toezicht op de zeecontrole ge assisteerd door acht vlagofficieren van verschillende nationaliteit, die als administrateur zullen optreden in de controlehavens, welke eik schip dat naar Spanje gaat of uit dat land terugkeert, moet aandoen. Een schip, dat zich in een der controlehavens meldt, krijgt een observing officer en een assistent- observing-officer aan boord en moet zoolang deze ambtenaren aan boord zijn, den wimpel van de non-inter ventie commissie voeren, welke dit chip doorgang zal verschaffen door de blokkade. De observers zullen aan boord acht geven op de lading en bij het laden en lossen in de Spaansche havens toezicht houden op de goe deren, welke van boord gaan, als mede op de bemanning, opdat niet een gedeelte daarvan in Spanje ach ter blijft. In totaal zijn er ongeveer 650 ob servers noodig, waarvan Nederland er 30 zal leveren, n.l. 10 observing officers en 20 assistent-observing- officers. Een oplevingsteeken. We hebben het al eens meer ge zegd de teekenen van opleving zijn vele. Een dezer is de geweldige oud roest conjunctuur. De oorlogsvoor bereidingen in de wereld hebben oude fietsen, potten en pannen, ka chels en pijpen, tot waardevolle ar tikelen gemaakt, waarin heel wat wordt omgezet. Velen verdienen een daggeldje met het afzoeken van stortplaatsen en vuilnisemmers, ja, mei het afdreggen van plassen, ka nalen en grachten. Alle oude rom mel, ook andere dan ijzeren arti kelen, wordt goed betaald op het oogenblik, zelfs het oude papier steeg in korten tijd tot hetdrievou- ige van zijn waarde voorheen. Uit tal van plaatsen komen echter berichten, dat de politie heel wal last van een en ander ondervindt, doordat de grenzen van het mijn en dijn vervlakken. DÈ TERUGKEER VAN HET PRINSELIJK PAAR. Men verwaent in hofkringen Prinses Juliana en Prins Bernhard omstreeks 5 April van hun huwe lijksreis hier te lande terug. HET PALEIS AAN DEN KNEUTERDIJK VERKOCHT. Naar wij vernemen is dezer dagen de verkoop tot stand gekomen van het koninklijk paleis aan den Kneuterdijk te Den Haag, met bij- behoorende gebouwen, terreinen en tuinen aan de Algemeene Friesche Levensverzekering Mij gevestigd te Leeuwarden. R.K. MIDDENSTANDSBOND. Het congres 1937 van de Neder landschen R K. Middenstandsbond zal worden gehouden le 's Bosch op Dinsdag 22 en Woensdag 23 J uni. Den eersten dag zal het congres een huishoudelijk karakter dragen. Op den tweeden dag zal het con gres een openbaar karakter hebben. Aan de orde zal dan zijn een behandeling van het vraagstuk van rechtstreeksche bescheimir.g van 't zelfstandige kleinbedrijf, met name voor wat betreft den detailhandel Prof. dr. J. E. de Quay, hoog leeraar in de bedrijfsleer en de psychotechniek van het bedrijf, aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, heeft zich bereid verklaard hierover een prae-advies uit te brengen. DE BENZINEPRIJS VERHOOGD MET 1 CENT PER LITER. De benzine-maaUchappiji n Shell, Standard, Texaco en Sinfina maken bekend, dat de in Nederland gelden de benzineprijzen (met inbegrip van bijna 8 cent per liter belasting) als gevolg van de voortgaande sterke stijging van de wereldmarkt en van de zee tankvrachten, niet meer op het huidige niveau te handhaven zijn. Genoemde maatschappijen hebben met ingang van 25 Maart de prijzen met 1 cent per liter verhoogd. Iedere verhoogirg met een halve cent kost het motorverkeer ruim 2 millioen gulden per jaar. In 9 maanden tijds is de jaarlijksche druk op het motorische vervoer dus gestegen met ruim dertien millioen gulden. VRIJSTELLING VAN MILITAIREN DIENST. Zekere J. S., ingeschrevene \oor Het verzacht en geneest den militairen dienstplicht voor de lichting 1938, uit Botterdam, was door den commissaris der Koningin in Zuid-Holland voor goed vrijstel ling van den dienstplicht verleend wegens broederdienst. S. kwam van deze beslissing in beroep bij de Kroon. Hij verzocht daarbij als gewoon dienstplichtige ingelijfd te mogen worden, daarbij als reden opgevende, dat bij vader, landlievend is en vernomen heelt, dat men bij goed volbrachten dienst tijd kan soliiciteeren bij marechaus see of militaiie politie. Ten aanzien van dit beroep is thans hij Kon. besluit overwogen, dat de verleende vrijstelling, nu daarop geen prijs meer wordt ge steld, niet behoort te worden ge handhaafd, de beslissing van den Commissaris der Koningin is ver nietigd. Britfcch vliegtuig met zes inzit tenden in Frankrijk verongelukt. Woensdagmiddag om half drie is in de bergen van Beaujolais nabij V'illefranche aan de Saone een En- gelsch watervliegtuig neergestort, doordat het in een sneeuwstorm terecht was gekomen. Het toestel sloeg te pletter. Volgens ae eerste berichten, die hier ontvangen zijn, zijn van dezes inzittenden van het toestel er drie om het leven gekomen en twee zwaar gewond. Het vliegtuig schijnt tegen een berghelling te zijn gevlogen. De naam van het toestel zou »Capri. cornus« zijn. Het is een vliegtuig van de «Imperial Airwuys«, dat de postvluchten naar Indië verzorgde. Het was Woensdagmorgen uit Southampton vertrokken en zou in Marseille en Caïro landen. LONDEN, 24 Maart. (HAVAS.) Het watervliegtuig »Capricornus«, dat nabij Lyon is neergestort, werd bestuurd door kapt. Paterson. Eén der passagiers was mej. Betty Pater son. Het toestel had behalve de passagiers ook nog post en vracht aan boord. Wielrijder door trein gegrepen en gedood. Gistermiddag is de 64 jarige GA. Baan uit Geesteren, gemeente Bor- culo, op den onbewaakten overweg te Borculo met zijn liets door den trein, welke om 2.15 uur van Bor culo naar Buurlo vertrekt, gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuis te Borculo overge bracht. Auto met drie personen te water De inzittenden werden gered. Bij het passeeren van een vracht auto is gisteravond omstreeks zeven uur tusschen Monnikendam en Broek een personenauto in de langs dien weg loopende Broekervaal t ge reden. De drie inzittenden konden spoedig op het droge worden ge bracht. Het ongeluk is ontstaan, doordat de auto te veel naar links uitweek en daardoor van den berm van den weg in het water gleed. Onmiddel lijk na het ongeluk stopte de chauf feur van den vrachtauto, waarop de naasthem gezeten 25 jarige Assink uit Amsterdam te hulp schoot. Hij sprong gekleed te water en slaagde erin de drenkelingen uit de auto de trekken en op de kant te bren gen. Het waren een dame en twee heeren, van wie de oudste blind was. Het drietal is bij omwonenden binnengebracht en van droge kleeren voorzien. De auto is in den loop vanden avond op den wal geheschen. Autobus in de V.S. verbrand. Een autobus, die in botsing was gekomen met het metselwerk van een brug, is omgeslagen en in brand geraakt. Achttien inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen; vijf anderen werden ernstig gewond. Vijf en vijftig opvarenden verdronken. Het in 1918 gebouwde, 8230 rruto reg. ton metende s.s. Meiwoe Ma- roe", eigendom van de Meijikaiun K. K. te Kobe, heeft in de haven van Reisni (Korea) schipbreuk ge leden. Van de passagiers konden er slechts 25 gered worden; de 55 anderen stierven den verdrinkins- dood. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en bnijwonden, Ontvellingen, en aller ei Huidverwonüingen

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8