Daar jMMt piept Plaatselijke Berichten. Zaterdag 27 Maart 1937 No. 26 De Echo van het Zuiden Derde Blad Opcenten Gemeentefondsbelasting voor 1937-1938 op 53 vastgesteld. Nü hebt ge Abdijsiroop noodigl Thans slechts 75 ct. per flacon 1 Donderdagavond, 7 uur kwam de raad der gemeente Waalwijk in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van den EdelAchtb. heer burgemeester E. C. J. Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Afwezig de heeren Eibers en Pas sier wegens ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergade ring onveranderd werden vastgesteld en gearresteerd. De Voorzitter zegt dan dat hij straks nog een punt aan de agenda wil toe voegen, dat eerst in geheime vergade ring besproken zal worden. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Kon. goedgekeurde verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele be lasting, vastgesteld bij raadsbe sluit van 30 October 1936. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Jan. 1937 tot onderhandsche verpachting van een perceel bouw- en weiland aan de Burg. Smeele-laan. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Febr. 1937 tot onderhandsche verpachting van den „Elder- waard" onder Ammerzoden. 4. Goedgekeurde raadsbesluiten van 26 Febr. 1937 tot wijziging der begrootingen 1936 en 1937. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Advie zen der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten, 's Graven- hage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehouden op 17 Maart 1937. c. Van de Woningbouwvereeniging Baardwijk". Verslag en balans/rekening van verlies en winst over 1936. d. Van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Verslag over 1936. e. Van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Verslag alsvoor. f. Van de Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Nijverheids onderwijs. Verslag alsvoor. g. Van den Directeur van den R.K. Middelbaren Handelsavondcursus. Verslag alsvoor. h. Van het Agentschap der Arbeids bemiddeling. Verslag alsvoor. Betreffende punt f heeft de heer van der Waerden enkele mededeelin- gen te doen. Zoo vindt hij dat het ver slag van de Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Nijverheids On derwijs, welk verslag hier ter inzage was gelegd niet erg opwekkend is. Bij brand bestaat er volgens spreker groot gevaar voor de personen die dan in het gebouw aanwezig zijn. De kleed kamers zijn onvoldoende, evenals de leermiddelen. Doch vooral naar vei ligheid moet sterk worden gestreefd. Hij vertrouwt dat B. en W. maatrege len voor verbetering in deze zullen ne men. De Voorzitter acht het gevaar niet zoo groot. Indien inderdaad voorzie ningen noodig zijn zullen B. en W. ze ker met voorstellen komen. De heer Roxs vraagt of het toezicht van die commissie willekeurig of op bepaalde tijden en een bepaald aantal keeren moet plaats hebben. De Voorzitter zegt dat de commis sie de school zoo dikwijls kan be zoeken als zij willen hij voorkeur ech ter onverwachts. De heer v. d. Waerden wijst nog maals op het gevaar bij brand voor de personen die op de 2de verdieping werkzaam zijn. De Voorzitter adviseert de raadsle den uit hun midden een commissie te benoemen, om de zaak eens te gaan bekijken, waarvan echter maar wordt afgezien. Verslag van de Commissie van Toe zicht op het Nijverheids-onderwijs wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. 2. Voorstel tot vaststelling eener ge wijzigde capitulantenverordening. De heer v. Gent is er niet goed over te spreken dat verschillende goedbe taalde gemeentebetekkingen voor de capitulanten moeten worden gereser veerd, terwijl dan personen uit deze gemeente die toch hier hun belasting betalen, enz. over het hoofd worden gezien. De Grondwet zegt toch dat ieder wettig burger voor een dusda nige betrekking benoemd kan worden, zonder aanzien des persoons. De Voorzitter zegt dat men voor de hier betreffende betrekking van lan taarn-verzorger wei een geschiKt van- kuuig persoon uit de capnuianien zou kunnen kiezen, bpr. geiooit, dat dit meer een gevoeiSKwesue is. Het is binijk dat er voor personen die een bepaald aantal jaren uienst nebnen ge- aaan in het leger, voor een betrekking kan woraen gezorgd. De beer i\oxs zegt dat het Rijk er om te doen is om de capitulanten wan neer ze een betreitking hebben geen pensioen meer uit behoeven te keeren. De heer van Dnel vraagt of mili ciens die, door het indiensureden dan tot de capitulanten gerekend moeten worden. De Voorzitter antwoordt hierop ont kennend en voegt er aan toe dat alleen die personen op de capitulantenlijst geplaatst worden die een bepaald aan tal jaren in dienst zijn geweest, en voortaan door corpulentie of iets der gelijks minder geschikt voor den uienst zijn geworden. Ook den heer v. d. Waerden komt deze capitulanten-verordening onsym- phatiek voor. Als iemand een tijd in militairen dienst is geweest en hij wordt dan op de capitulantenlijst ge plaatst, zoodat hij misschien na ver loop van tijd een baantje krijgt, dan wordt het eene gedeelte van de bevol king bevoordeeld ten koste van het anuere gedeelte en ieder deel der be volking moet toch gelijke rechten heb ben. De Voorzitter zegt dat dit formeel wel zoo is maar practisch niet. De heer Pullens haalt een voorbeeld aan van een dienstplichtige die uitstel had gevraagd, doch waarop het ant woord twee dagen te laat aankwam, waardoor die jongeman zij betrekking kwijt raakte. Toch kan deze niet in de termen van capitulant vallen, waaruit z.i. wel blijkt dat het meer een rijks belang is dan een persoonlijk belang voor de militairen. Spr. vraagt verder of men aan de wet gebonden is om een capitulant de voorkeur te geven. De Voorzitter antwoordt hierop dat men uitvoering moet geven aan de wet, doch mocht er bij de capitulanten geen geschikt persoon bij zijn, dan kan het gemeentebestuur uit een der burgers kiezen. Dit voorstel wordt hierna z.h.st. aangenomen. 3. Voorstel tot vaststelling der ver goeding ingevolge artikel 101 der lager-onderwijs-wet over 1935 en van het voorschot op deze vergoe ding over 1937. Ook dit voorstel wordt z.h.st. aan genomen. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het verstrekken van extrahulp aan steuntrekkende werkloozen in 1937. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag). Dhr. Roxs vraagt of aan een werk- looze waarvan de kinderen 12.of meer verdienen nog niet wat B-steun kan worden uitgekeerd, daar die even min in staat is zich kleeding e.a. aan te schaffen. De heer Smolders zegt dat dit niet mogelijk is daar iemand wiens kin deren minstens 12.verdienen geen steuntrekker meer is en men moet steuntrekker zijn om van deze bij drage te kunnen profiteeren. De heer Strijk acht een bedrag van ƒ5.30 dat per werklooze als B-steun is uitgetrokken niet hoog en vraagt of de gemeente er niet wat bij kan doen. Weth. Smolders zet nader uiteen, dat ƒ5.30 per werklooze is uitgetrok ken, nog niet de helft der werkloozen zijn steuntrekkers en waar de B- steun alleen aan steuntrekkers wordt gegeven ontvangen deze laatsten zeker het dubbele van dit bedrag. De heer v. Beijnen informeert of de artikelen voor deze verstrekking in natura in plaatselijke zaken zullen worden gekocht. De Voorzitter zegt, dat zulks ook in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt. Het Rijk kan echter voor een ge deelte van haar bijdrage, zelf goede ren in natura verstrekken. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. 5. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van precario rechten. (Zie prae-advies in ons blad van Woensdag). De heer v. Beijnen vindt het onbil lijk dat menschen die wat verder van de rioleering afwonen, aanmerkelijk meer moeten betalen dan zij die er toevallig dicht by wonen. Hij zou hiervoor liever een vastrecht heffen. De Voorzitter merkt op, dat men ook tot nu toe aan een metselaar die men daarvoor opdracht gaf heeft moeten betalen naar gelang de lengte van de aansluiting. Weth. Smolders voelt wel eenigs- zins het bezwaar van den heer van Beijnen. Ook bij aansluitingen voor gas- en electriciteit betaalt men on verschillig of men er dichtbij of ver der af woont een vast bedrag voor de eerste vier meter. De heer v. d. Waerden acht even eens eenige uniformiteit gewenscht en wil een zelfde regeling toepassen als voor de andere aansluitingen van de gemeentebedrijven. De Voorzitter wijst er op, dat het hier een geheel andere verordening betreft. Zou deze nieuwe verorde ning er niet gekomen zijn dan had men toch steeds moeten betalen naar gelang den afstand van de rioolleidin gen. Bij een regeling zooals voor de gemeentebedrijven geldt zouden zij die er dicht bij wonen de dupe van worden, omdat zij meer moeten beta len dan de voor hen gemaakte kos ten. Het voorstel van den heer v. Beij nen om een zelfde regeling te treffen als voor de bedrijven, en dat gesteund werd door de heeren v. d. Waerden en Strijk, wordt hierna in omvraag gebracht en verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren v. d. Waer den, v. Beijnen, Smolders en Strijk. Tegen de heeren v. Gent, Klijn, Spij kerman, v. Loon, Pullens, Roxs en v. Driel, zoodat het voorstel van B. en W. is aangenomen. 6. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting voor het belasting jaar 1937/1938. (Zie prae-advies in ons blad van j.l. Zaterdag). B. en W. stellen voor het aantal opcenten op de gemeentefondsbelas ting, dat in de vergadering van 30 December 1936 reeds was terugge bracht tot 60, thans nader terug te brengen op 53. De heer v. d. Waerden zegt, dat het hem genoegen doet dat de gemeente er financieel zoo gunstig voorstaat. Hij brengt nog eens in herinnering hetgeen de commissie tot onderzoek de begrooting in de vergadering van 30 Dec. j.l. inzake de belastingen heeft betoogd. De commissie stelde zich toen o.m. op het standpunt, dat ra ming van de belastingopbrengst door gaans veel te laag gesteld werd en dat is nu inderdaad ook weer het geval gebleken. Het blijkt n.l. dat de perso neele belasting 6200.meer op brengt. Het was dus niet noodig ge weest dat de gemeente in de 6de klasse werd gerangschikt en spr. acht het van belang dit jaar te probeeren weer in de vijfde klas te komen. Spr. vindt het heel mooi voor de beter gesitueer den dat de opcenten op de gemeente fondsbelasting nu nog lager gesteld kunnen worden, maar wanneer men voor de personeele belasting in de 5de klas was gebleven, dan zouden daar de gezinnen die met bittere armoede te kampen hebben meer aan gehad heb ben. Maar nu is het te laat en hier wreekt zich weer het feit dat de defi nitieve vaststelling wat betreft de personeele- en gemeentefondsbelasting niet gelijktijdig kan geschieden. Spr. is er niet voor om nu het geheele be schikbare bedrag te gebruiken voor verlaging der opcenten op de gemeen tefondsbelasting. Spr. wijst er op dat de kindervoeding van de St. Vincen- tius-vereeniging reeds half Maart haar werk heeft moeten staken bij gebrek aan middelen. Spr. zou voor dit mooie doel door de gemeente geld beschik baar willen laten stellen om deze kin dervoeding nog tot Mei te laten kun nen functioneeren, terwijl hij ook de melkverschaffing aan schoolkinderen zeer gewenscht acht. Spr. schat de opbrengst van een op- cent op circa 1000.en zou voor deze doeleinden twee opcenten willen reserveeren. De heer Pullens meent dat de heer v. d. Waerden een eenigszins onjuiste voorstelling geeft van het standpunt der begrootingscommissie en de ver gadering van 30 Dec. De commissie heeft n.l. na uitvoerige discussies haar voorstel ingetrokken, aangezien de definitieve vaststelling van het aan tal opcenten kon worden uitgesteld tot einde Maart. Spr. vindt het overigens ook een heel mooi doel waarvoor de heer v. d. Waerden een bedrag wilde reserveeren. De Voorziter merkt op, dat de heer v. d. Waerden niet aanwezig was in de vergadering waarin de opcenten op de gemeentefondsbelasting van 75 op 60 waren verlaagd, vanwege het mee vallertje, in verband met de hoogere uitkeering uit het werkloosheidssub- sidietonds. Spr. wijst er op dat een vermindering der fondbelasting ieder een, dus ook de minder gegoeden ten goede komt. Hij komt er daarom tegen op üat bet voorgesteld worut aisol men aneen de meer gegoeden met ver laging tegemoet wil Komen. L»e be lasting is tocb zoodanig geregeld dat ïeuereen naar vernouumg daarin bij draagt en een meevallertje Komt uus ook in gelyKe veniouciing aan alle ca tegorieën ten goede. Yvat bet neiuewerk voor kindervoe ding en de werKverscbaiiing betreft, hieromtrent kan men nu voigens bet regiement van orue mets beslissen. Spr. aebt dit een meer gescbiKt ob ject voor particuliere heioauigbeid. Zou inderuaad noodzaKelijK nge- grepen moeten worden, dan zou dit z.i. net Burg. Armbestuur moeten doen. Spr. wijst er voorts op dat de schat ting van den heer v. d. Vvaerden, als zou een opcent 100U.— opbrengen, veel te boog is. De opbrengst is slechts 7UU.waarvan siechts twee derde ten bate der begrooling 1937 I komt. Yveth. Smolders wil ook eenige pun ten uit het betoog van den heer v. d. Waerden recht zetten. Dat de gemeente van de 5de naar de 6de klas is gegaan is niet haar schuld. Zij heeft er zooveel mogelijk tegen geageerd maar er was geen ont komen aan, en ten slotte heeft de ge meente dat met wrevel aanvaard. Ook spr. had door verlaging der personeele belasting liever de minder gegoeden tegemoet gekomen maar daar is nu eenmaal niets meer aan te doen en kan men alleen voor het volgende jaar zien wat er te bereiken is. Het lijkt spr- echter voor alle categorieën van be lang, dat de opcenten op de fondsbe lasting met 7 verlaagd kunnen wor den. De heer v. d. Waerden zegt, dat hij heel goed weet dat aan de personeele- belasting thans niets meer te veran deren is. Spr. heeft er slechts de aan dacht op willen vestigen dat door de vaststelling van personeele- en fonds belasting op verschillende tijden een eventueel voordeeltje altijd ten goede moet komen aan de fondsbelasting. Spr. is er daarom voor om dit na jaar de opbrengst der personeele be lasting niet wederom te laag te schatten. Spr. is 't met den voorzitter eens dat de kindervoeding eigenlijk een werk voor particuliere liefdadigheid is. doch als die er bij gebrek aan middelen mee heeft moeten ophouden, zou de ge meente, nu ze dit meevallertje heeft, dit kunnen doorzetten. Wat de melkver schaffing op school betreft, dit gebeurt reeds in een veertigtal gemeenten. Spr. weet dat hieromtrent thans geen be slissing kan worden genomen, doch hij wil voorstellen om een paar opcenten te reserveeren en deze dus inplaats van met 7 met 4 te verminderen. De Voorzitter wijst er op, dat de ra ming voor de personeele belasting toch gebaseerd moet zijn op de gegevens van den inspecteur, daar anders Ged. Staten er toch geen genoegen mee wil len nemen. Wat de voedselverstrekking betreft, wijst hij er op dat deze op hetzelfde tijdstip is opgehouden als het vorige jaar en dat de deelname den laatsten tijd sterk verminderd was. Indien het noodig was, zou de St. Vincentiusvereeniging z.i. de middelen wel gevonden hebben. Inzake dé melk verschaffing op school meent spr. dat men om alle gevoeligheden te vermij den, alle schoolkinderen hiervan zou moeten laten profiteeren en spr. becij fert dat hiervoor wel 4000 liter melk per week noodig zouden kunnen zijn, wat een flinke bres in de gemeente-fi- nanciën zou slaan. Weth. Smolders merkt nog op, dat de personeele belasting niet verhoogd is. Op de fondsbelasting waren de opcen ten echter met 25 verhoogd en deze NED. BOND VAN LUXE VER HUUR EN TAXI-AUTO ONDER NEMERS OP BEZOEK BIJ DE NED. FORD AUTOMOBIELFABR. TE AMSTERDAM. Dinsdag j 1. hield de Nederl. Bond van Autoverhuurders en Taxionder nemers een algemeene jaarvergade ring in Holel »Krasnapolsky» te Amsterdam, waarbij gelegenheid was tot deelname aan een excursie naar de Fordfabrieken. Hiervoor bleek groote belangstel ling te bestaan. Ruim 350 personen namen daaraan deel. Met 12 groote autobussen, hiervoor speciaal be schikbaar gesteld, vertrok men te 11 uur van het Damrak naar de Fordfabrieken. De autobussen werden op de ruime parkeerterreinen aan de fa briek neergezet, waarna direct de fabriek bezichtigd werd. Allereerst werd bezocht de bovenverdieping waar de carrosseriën gefabriceerd worden, de geweldige spuilinrichlin. verhooging wordt nu tot kleinere pro porties teruggebracht. De heer v. d. Waerden betoogt dat niet alle schoolkinderen zouden behoe ven te profiteeren van de melkverschaf fing, maar alleen de kinderen die het noodig hebben. Hij gelooft niet dat de andere kinderen dat met scheele oogen zouden aanzien. Bij verbruik van L. per dag per kind voor 500 kinderen schat hij dat jaarlijks 25000 L. melk noodig zijn, hetgeen berekend tegen 4 c. per L. een bedrag van 1000.— uit maakt. De Voorzitter merkt op dat niet de kinderen die geen melk ontvangen, maar juist de kinderen die wel melk zul len krijgen hieraan aanstoot zouden ne men, omdat daaruit hun behoeftigheid zou blijken. Bij sommige kinderen spre ken dergelijke gevoeligheden zeer sterk. De heer Strijk zou het daarom beter vinden als de melk bij de kinderen aan huis werd gebracht. De heer Pullens adviseert om thans maar van dit onderwerp af te stappen omdat het niet aan de orde is. Zou in derdaad behoefte hieraan blijken, dan kan men er t.z.t. nog op terugkomen Ook spr. acht de door den Voorzitter geschetste gevoeligheden een belang rijk punt. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. 7. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1936 en 1937. Conform het voorstel wordt beslo ten. 8. Vaststelling kohier straatbelasting 1937. Wordt z.h.st. vastgesteld. De Voorzitter schorst hierna de openbare vergadering om in geheime zitting enkele mededeelingen te doen. Na heropening wordt aan de orde gesteld een voorstel om 500.— be schikbaar te stellen voor verbouwing van den voorgevel van het huis van den heer J. Kuijsten aan de Wagenstr. Na ontmanteling van de Ned. Herv. Kerk zou dit huis 1.40 M. buiten de rooilijn springen die dan ontstaat. De heer J. Kuijsten is genegen, op voorstel van B. en W. een stuk van zijn woning af te staan als de gemeente zorgt voor een nieuwen gevel, die dan 1.40 M. naar achteren wordt geplaatst met een erkertje er voor van 30 cm., zoodat men voor de straat 1.10 M. wint. Z.h.st. wordt dit voorstel aangeno men. Hierna sluit de voorzitter deze openbare vergadering. gen met de droogovens, de stoffeer, atdeeling enz. enz. Verder werd de benedenverdieping bezien, waar o a. vooral het electrische lasschen van de carrosseriën de aandacht had, het klinken van de chassis enz. Hier worden op den loopenden band de motoren opgebouwd, zoo dat men als het ware de Fordwagens ziet groeien, steeds verder afgewerkt, totdat aan het einde van den band de wagen op eigen kracht de helling verlaat en voor aflevering gereed staat. Een buitengewoon interessant een leerzaam schouwspel, waarbij opvalt de groole zorg en nauwkeu righeid waarmede alles gemonteerd en afgeweikt wordt. De geweldige drukte die er overal in en buiten de fabriek heerschte, bewees wel, dat de fabricatie fu11 - speed» moest plaats hebben, om aan alle aanvragen le kunnen voldoen. Vervolgens werd door de Directie der Fordfabrieken aan deze hon derden bezoekers een lunch aange- Gemeenteraad Waalwqk. Gij hebt kou gevat I Gij hoest en Gij „doet* er niets aan. Past opl Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akkert Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest, Griep en Borstbenauwdheid.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9