Nieuws uit de Langstraat en Omgeving GEMENGD NIEUWS. DUSSEN. SPRANGCAPELLE. KAATSHEUVEL. RAAMSDÖNK. HEUSDEN. DE STRATEGISCHE VEILIGHEID. Kolonels R. Boomsma en L. J. Schmidt van den staf der infanterie, die benoemd zijn onderscheidenlijk tot commandant strategische veiligheid Noord en Zuid, hebben tot standplaats Apeldoorn en 's-Hertogenbosch. De bij de strategische veiligheid in gedeelde majoors, ten getale van 16, hebben hun standplaats te Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Breda, De venter, Eindhoven, Groningen, Maas tricht, Nijmegen, Roermond, Tilburg, Venlo, Zutphen en Zwolle. Te Arnhem en Venlo zijn 2 majoors geplaatst. GEEN SPAANSCHE KINDEREN NAAR NEDERLAND. De Commissie voor huisvesting van Spaansche kinderen heeft een wenk van het departement van justitie gekre gen om haar voorbereidingen voor het transport van Spaansche kinderen naar Nederland te staken. De regeering, die zooals gemeld, haar standpunt in deze nader zou overwegen, heeft n.l. tegen toelating van Spaansche kinderen overwegende bezwaren. De kinderen zullen thans in tehuizen in Frankrijk onder worden gebracht. HUISVESTING DER SPAANSCHE VLUCHTELINGEN. Omtrent de huisvesting van de Spaansche vluchtelingen in ons land deelt het R. K. Huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch ons nog mede, dat deze aanvankelijk na aankomst van den trein op Dinsdagmorgen groote moei lijkheden opleverde. De meeste vluch telingen zouden vergezeld zijn van hun vrouwen en kinderen, zoodat men daar bij de huisvestingsmaatregelen geheel op gerekend had. Doch men kreeg plots de huisvesting te verzorgen van 65 mannen alleen, aangezien slechts drie mannen van hun vrouw vergezeld wa ren en één van zijn moeder. Hierdoor werden ingrijpende wijzigingen in het opgestelde schema noodzakelijk, doch niettemin werden alle vluchtelingen in enkele uren tijds ondergebracht; 38 gingen er, zooals gemeld is, naar het r.-k. gezellenhuis Dom Boxi te Eindho ven, 9 naar huize Bethlehem te Kaats heuvel, terwijl de overigen verdeeld werden over verschillende r.-k. inrich tingen te Veldhoven, Meeveldhoven, Gestel, Bergeijk, Aalst. Geldrop en Til burg. SPRANG. Algemeene vergadering der Coöp. Boerenleenbank Sprang op Donderdag 15 April 1937 in café van Caem alhier des avonds om half acht. Agenda: 1. Opening van de vergadering. 2. Aanwijzing van een Secretaris voor deze vergadering. 3. Notulen van de vorige algemeene vergadering. 4. Verslag over 1936. Vaststelling van Balans en Rekening. 5. Verkiezing van 2 bestuursleden in de periodieke vacature van de hee- ren W. N. Kuijsten en C. Werther. Voordracht in de vacature W. N. Kuijsten: W. N. Kuijsten, C. Wer ther, J. Haverhals Jacz.; voordracht in de vacature C. Werther: C. Wer ther, W. N. Kuijsten, Steph. de Bie. 6. Verkiezing van 2 leden van den Raad van Toezicht in de periodieke vacature van de heeren Seb. Vos en C. B. Timmermans. Voordracht in de vacature C. B. Timmermans: C. B. Timmermans. Seb. Vos. Jac. van Oosterhout. 7. Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, wegens bedan ken van den heer D. Vos-v. Beek. Voordracht: J. Michaël, Adr. v. d. Schans, D. de Bie Hz. 8. Benoeming van 2 plaatsvervangen de Bestursleden: Jac. Volkers. Adr. Konings. 9. Rondvraag, Sluiting. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle houdt a.s. Vrijdag 2 April, des avonds half 8, in de zaal van den Chr. Volks bond alhier haar laatste cursusverga dering in dit seizoen en tevens jaarver gadering. De secretaris zal een over zicht geven over het werk in het afge- loopen jaar. Door dhr. J. M. Quist zal een onderwerp worden behandeld over: ,,Hoe dient de overheid zich te gedragen, indien zij als werkgeefster optreedt?" Het aantal werklooze leden der afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond bedraagt thans 61, waarvan 50 geheel en 11 gedeeltelijk werkloos zijn. In de gemeentelijke steunregeling zijn 18 werklooze leden opgenomen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het zal onze lezers bekend zijn, dat eenigen tijd geleden plannen zijn gemaakt om te trachten een muziek tent op te richten tegenover het ge meentehuis. In den gemeenteraad is getracht te bereiken, dat de gemeente een perceel grond beschikbaar zou stel len, teneinde daarop door vrijwillige bijdragen een kiosk te doen verrijzen. Wellicht was het het voor den gemeen teraad moeilijk om daartoe over te gaan, aangezien moest worden afge wacht of het doel te verwezenlijken zou zijn en of het particulier initiatief werkelijk ook in staat zou zijn de noo- dige gelden bijeen te brengen. Hoe het ook zij, de gemeenteraad achtte de tijd nog niet gekomen onf" medewerking te verleenen. Daar echter blijkt dat deze zaak bij de ingezetenen van Sprang- Capelle leeft, en dat daarvoor groote belangstelling is, wat ook op verschil lende manieren is gebleken, is een co mité gevormd uit de Chr. Zangvereeni- gingen Excelsior te Sprang, Hallelujah te Capelle en het muziekkorps Sirena te Vrijhoeve-Capelle, welk comité kort heidshalve is genoemd Comité S.H.E., hetwelk zich ten doel stelt gelden in te zamelen voor aanschaffing en instand houding van een muziektent. Dat juist deze verenigingen dit comité vormden ligt voor de hand, immers, een zang- of muziekvereniging is er om zich niet alleen in repetitielokalen te laten hoo- ren, doch vooral om in het openbaar op te treden, en een muziektent is een schoone gelegenheid om zich b.v. op zomeravonden of bij feestelijkheden te laten hooren. Daarom wordt dan ook een beroep gedaan op de ingezetenen om het comité in staat te stellen, niet alleen de muziektent te betalen, welke inmiddels is aangekocht van „Waal- wijks Belang", doch ook om deze in een passende omgeving te plaatsen. Het comité is samengesteld als volgt: E. J. Heij, Sprang, voorzitter; T. W. Pronk, Vrijh.-Capelle, secretaris; N. C. van Ommeren, Capelle, penningmees ter; W. Timmermans, Sprang; G. H. Kruidbos, Sprang, A. J. C. Spierings, Capelle en M. Rijken, Capelle. Burge meester A. Smit is eere-voorzitter van het comité. Aan beide zijden van het ge meentehuis heeft men vorige week een plantsoentje aangelegd, alles is mooi gelijk gemaakt en beplant met boom pjes en struiken. Zaterdag j.l. is het werk gereed gekomen en geeft thans na deze verfraaiing een prettigen in druk. Deze week zal het comité van de Centrale voor Werkloozenzorg, dat in deze gemeente werd opgericht, met haar werkzaamheden een aanvang ne men, om de collecte, welke voor dit doel gehouden zal worden, voor te berei den. Reeds een 16-tal jongens uit Sprang-Capelle zijn in het werkkamp te Chaam gedurende acht weken ge plaatst geweest. Het comité hoopt dan ook dat al de ingezetenen van Sprang- Capelle zullen medewerken, om de collecte te doen slagen, opdat dezen zegenrijken arbeid voor de werklooze jongeren kan voortgezet worden. CAPELLE. Vetwormpjes huidonzuiverheden en puistjes UROL doet ze verdwijnen I Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Bi) Apothekers en Drogisten. De rekening en verantwoording wer den nagezien en in orde bevonden dooi de heeren W. van Zeist en J. de Jong waarna de penningmeester onder dank zegging voor zijn beheer van zijn ver antwoording over het verschenen boekjaar ontheven werd. De aftredende bestuursleden, de hee ren W. J. v. Nieuwenhuijzen, W. M. de Bas, A. H. Spierings en J. Kraak, werden herkozen en lieten zich deze herbenoeming, onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen, wel gevallen. Het bestuur voor het nieuwe vereenigingsjaar is dus als volgt sa mengesteld: J. Michaël, voorzitter, W. J. v. Nieuwenhuijzen, secretaris, E. Colet, le penningmeester, A. H. Spie rings, 2e penningmeester, W. M. de Bas, J. Kraak en H. W. Kerst, com missarissen, A. Christ, bibliothecaris. Een bestuursbesluit tot deelname op 8 Mei a.s. aan de groote muziekfeesten ter viering van het 60-jarig bestaan van en tevens ter herdenking van het feit, dat het muziekgezelschap „Eupho- nia te Kaatsheuvel voor 30 jaar het predicaat „Koninklijke" verkreeg werd bekrachtigd, terwijl tevens in beginsel besloten werd op 12 Juni e.k. deel te nemen aan de festiviteiten te Waal wijk, ter viering van het gouden jubi leum van de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Nadat nog enkele besprekingen van meer internen aard aan de orde waren geweest, werd deze geanimeerde ver gadering te ongeveer half tien door den secretaris gesloten, waarna men nog een paar uur in gezellig samenzijn bijeen bleef. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" hield onder leiding van den secretaris, den heer W. J. Nieuwen huijzen, in het repetitielokaal zijn 16e jaarvergadering. De secretaris opende de vergadering, heette allen hartelijk welkom en deelde mede, dat de voorzitter tot zijn leedwe zen tengevolge van huiselijke omstan digheden verhinderd was de jaarver gadering mede te maken, waarna hij de notulen der vorige jaarvergadering, alsmede die van een in September 1.1. gehouden buitengewone ledenvergade ring, voorlas, welke werden goedge keurd en vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat het afgeloopen jaar zich heeft gekenmerkt als een goed jaar voor de vereeniging, waarin door on derlinge, eendrachtige samenwerking heel wat bereikt is en waarin, als ge volg van diverse feestelijkheden, waar aan medewerking verleend werd, van de leden heel wat gevergd is. Met ge noegen werd melding gemaakt van het 2en Pinksterdag op het concours te Woudrichem behaalde succes, waar, voor de eerste maal uitkomende in de Superieure afdeeling, met 298 punten een eersten prijs behaald werd. Het aantal werkende en adspirantleden is met 10 toegenomen en bedroeg op het einde van het afgeloopen jaar 36, dat der donateurs 71. De penningmeester, de heer E. Colet, bracht vervolgens het financiëel verslag uit, waaruit bleek, dat in het afgeloo pen jaar heel wat van de kas gevergd is, meer dan voorgaande jaren, doch niettegenstaande dat, kon hij de ver heugende mededeeling doen, dat de kas sloot met een zeer klein batig saldo. Op Maandag 29 dezer (2en Paaschdag) werd door een viertal so listen en drie duo's van het muziekge zelschap „Kunst na Arbeid" met schit terend succes deelgenomen aan het te Best door de Harmonie „De Een dracht" georganiseerde muziekcon cours. In de 2e afd. behaalde A. H. Spie- rings, piston, met „Der Liebestraum" van Hoch met 70 punten een len prijs, J. de Jong, piston, met „Edelweis von Semmering" van Hoch, met 67 punten een 2en prijs en het duo C. Quirijns, bugle en P. Christ, bugle, met „Grand duo Concertant" van Canivez met 65 punten een 2en- prijs. In de le afd. hqt duo W. van Zeist, sax. sopraan en P. Spuijbroek, tuba, met „Duo Concertant" van Canivez met 88 punten een len prijs. In de afd. Uitmuntendheid W. van Zeist, sax. sopraan met „Fantasie Pas torale" van Demersseman met 71 pun ten een len prijs en het duo A. H. Spie rings, piston, en P. Spuijbroek, tuba, met „Duo de Concert' van Canivez met 66 punten een 2en prijs. In de Eere-afd. P. Spuijbroek, tuba, met „Fantasie Varié" van Dagnelies met 79 punten een len prijs. De solisten en duo's werden op de piano op zeer verdienstelijke wijze be geleid door den pianist, den heer Adr. van der Linde. VoetbalDes Zwaluw. Onder ideale weersomstandigheden bracht voor goede belangstelling de Des midvoor den bal aan het rollen van deze vooral door de Zwaluw prachtig gespeelde wedstrijd. Direct gaan de De^sers er vandoor en uit een voorzet van rechts weet de keeper keurig te redden. Voorlopig echter weten de Zwaluwverdedigers de enthousiaste Desaanvallers met forschetrappen van betlijf tehouden. Langzamerhand komen er de Vuch tenaren beter in en met keurig af- gemeeten passen maken zij het de Desachterhoede danig lastig. De zwoegende Desploeg blijkt echter le gen dit fijn technische samenspel niet opgewasschen want reeds na een halt uur spelen weet de Vuhtsche midvoor met een geweldige knal aan zijn club de leiding te geven. Dan komt Des even opzetten' maar nit het treuzelige spel vlak voorde Zwaluwgoal kunnen zij het niet tot een gelijke stand brengen. Uit een keurig opgezette open aan val brengt de Vuchterlinksbinnen op een waar dige wijze de stand opO 2, waarna nog wat heen en weergetrap de scheidsrechter halftime blaast. Na de thee is het weer dat fijne bere kende spel van de Zwaluw dat de hardwerkende Dessers totaal over speelt. Ofschoon zij in het veld niet altijd de mindere waren zij konden het maar zelden tot een goed afge werkte aanval brengen. De Desbacks echter waren in uitstekenden vorm en het is vooral aan hen te danken dat Des voor een nog grootere neder laag bespaard bleef. Zwaluw heeft de stand nog met twee prachtige goals tot 40 op weten te voeren en daarmede een verdiende over winning behaald. v Herwonnen Levenskracht. Voor een zeer druk bezochte zaal werd Dinsdagavond in de R.K. Gildenbond de propaganda-film van H. L ,<waaroverm de pei sslechts één tut isafgedraaid. Onder de aan wezigen nieikleu wij op Lerw. Gees telijken w.o. de LloofcLerw. Heer Deken A. J. v. d. Biekel, Burge meester Mullens e a. autoriteiten. De üeer G. Hoesieuherg als voorz. van de plaatselijke aid. van H. L. opende de propagan-a-avond, die speciaal de z.g. 5 c. actie wil bevor- ueien. Met veel aandacht werd de film gevolgd, waarbij bet propagandis tisch woord van den heer v. Haver om als stuiver-vrijwilliger in de gelederen toe te treden, ongetwijfeld succes zal hebben. RAAMSDONKSVEER. De vereeniging lol instandhouding van het Varkenslonds hield Donder dagavond in hel caJé van J. J. Joore aan de Centralestraat haar jaar vergadering. De vergadering was druk bezocht. Door den Voorzitter werd een woord van welkom gericht aan de opgekomen leden, waarna de no tulen der vorige vergadering werden voorgelezen Hierna werd door den secretaris—penningmeester jaarver slag uitgebracht, waaruit bleek dat in kas was f2173,98. Daarna kwam het lid A. Pols met het voorstel, dal gesteund werd door de leden G. Piuijssers en L. Zijlmans, om he salaris van den secretaris-penning meester en de onkosten op de bestuurs- en ledenvergadering te verlagen. Aan de orde kwam daarna be stuursverkiezing. De heeren J. P. hlemans, werd als le voorzitter en P. J. van Strien als commissaris herkozen. In plaats van de heer J. Fijneman werd de heer G. Pruijssers gekozen. Bij punt 5 der agenda, vaststelling contributie en uitkeering werd be sloten om voor de biggen onder de 30 pond f12,— uit te keeren en f'0.20 per vuil pond voor grootere varkens. De contributie werd vast gesteld op f0.20 per maand. Bij de rondvraag kwam een voor stel van L. Zijlmans, dat gesteund werd door G. Koopmans en Th. Pelders, om uitte keeren f5.— per lid Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Met Paschen droeg de WelEerw. Pater Albericus van Hal zijn eerste plechtige H. Mis op in zijneparochie- kerk. De kerk was voor deze gelegen- heie rijk en smaakvol versierd met palmen en bloemen. Om half tien werd de stoet op het Heereplein samengesteld, bestaande uit de ver schillende jeugdvereenigingen dezer plaats door wie de Neomist en zijn familie werden afgehaald. Tegen 1U uur stroomde de kerk vol belang stellenden, die getuigen wilde zijn van de schoone plechtigheid. Voor aan in de kerk hadden de familie leden van den Neomist plaats ge nomen. Onder de H. Mis met assistentie betrad onze ZeerEerw. Heer Pastoor den kansel tot het houden van een piedicatie. Na eerst den nieuw— gewijden Priester, diens familie en de parochie te hebben geluk ge- wenscht, zette Z.Eerw. op welspre kende wijze uiteen de groote waar digheid en macht van den Priester. Na de H. Mis voerde het zang koor op schitterende wijze een feest cantate uit Omstreeks 12 uur bracht de Kon. Erk. Harmonie »De Eendracht» den neomist en zijn familie een serenade. Het bouwen van een steen— kolenloods voor rekening van Jac. C. Niessen, alhier,is opgedragen aan den aannemer H. Zijlmans. De Kon. Erk. Postduivenver- eeniging «Prinses Juliana» hield op Tweeden Paaschdag een eiervlucht van uit Slrijbeek. De prijzen werden als volgt toe gekend C van Eijl, le prijs Gebrs. Joore 2, 3 en 4 pr.P. Damen 5e pr.J. Kamp 6 en 15e pr.M Oomen 7e pr.B. Oomen 8e pr. H. Verschuren 9 en 20 pr.P. Fens 10 pr.Math, de Ruijter 11, 12 en 16e pr.P. Keijzers i3e pr.J. de Borst 14e pr.Nic. vanKuijkl7en 18e pr.J. van Strien 19e pr. Eerste duif om 10 uur 25 min 28 sec. Laatste duif om 10 uur 28 min. 55 sec. HANK Den Zeereerw. Heer Pastoor Willaert van de parochie alhier, is momenteel ernstig ongesteld. Hem is voorloopig absolute rust door Dr. van Vuuren uit Dussen voorgeschreven. De diensten wor den thans waargenomen door een Pater Franciscaan. Moge Zijn Eerwaarde spoedig algeheel hersteld dit is zeker de wensch van al zijne parochianen. r liA s' Zondag 4 April geeft de Uezellenbond alhier een uitvoering in het Bondsgebouw bij de Eerw. Zusters. Aangezien de Gezellenbond steeds mooie stukken geeft en zij uitmuntend speelt, beloofd 't weer een gezellige namiddag te worden. Er worden twee uitvoeringen ge geven, een voor mannen en een vrouwen. Zondag 4 April a.s. zal de muziek- vereeniging«Fanfare der H. Familie« een uitvoering geven in het Patro naatsgebouw alhier. Aanvang 7,15 namiddag. De R.K. Tooneelvereen. «Kunst na Arbeid« uit Nieuwkuijk zal haar medewerking verleenen en alsdan opvoeren «De Gestolen Juweelen«. KNAAPJE VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik geraak te Zaterdagavond het 4-jarig zoontje van de familie K. te Zevenhoven in de naast de boerderij loopende Polder sloot. Voorbijgaande kinderen, die het on geluk bemerkten, waarschuwden de ouders. Toen het knaapje door den va der uit de sloot was gehaald, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. NOODLOTTIGE BRAND TE UTRECHT. In den nacht van Zondag op Maan dag is brand uitgebroken in het perceel Curacaostraat 25 te Utrecht. Het vuur breidde zich snel uit, zoodat de bewo ners in allerijl in nachtgewaad de vlucht moesten nemen. Zij konden vijf kinde ren meenemen. Een kindje van zes maanden kon niet meer worden be reikt. De brandweer heeft met enkele stra len op de waterleiding het vuur gedeel telijk gedoofd, en heeft zich toen met rookmaskers voor naar binnen bege ven. Het kind bleek inmiddels door den rook te zijn gestikt. Het had geen brandwonden bekomen. TWEE DOODEN BIJ EEN MOTOR-ONGELUK TE KETHEL. Op den onbewaakten overweg te Kethel, heeft zich Maandagmorgen, kort na elf uur, een ernstig ongeluk voorgedaan, dat twee jeugdige Rotter dammers het leven heeft gekost. De bestuurder van een motorrijwiel, de 18-jarige W. H. van Laren, die ter plaatse onbekend was met den weg, lette niet op den trein, welke om 10.59 uur uit Schiedam naar Hoek van Hol land was vertrokken. Eenige jongens, die zich in de nabijheid van den over weg bevonden, maakten v. L. nog at tent op den naderenden trein. Hij schijnt de bedoeling van de jongens evenwel niet te hebben begrepen, waar door de motorfiets door den trein, die op dat moment een snelheid ontwikkel de van 95 K.M., werd gegrepen en der tig meter werd meegesleurd. Toen voorbijgangers kwamen toesnellen was zoowel van L. als de op de duo gezeten 19-jarige P. de Waard reeds overleden. Een ontboden geneesheer, de heer G. Sauer uit Kethel, liet de stoffelijke over schotten der beide slachtoffers per vrachtauto naar het lijkenhuisje van de algemeene begraafplaats te Kethel vervoeren. De burgemeester van Kethel, mr. J. J. van der Lip, die zich op de plek van het ongeluk bevond, verklaarde, dat dit ongeval, gedurende zijn drie-jarige ambtsperiode het zesde is, dat op den overweg is gebeurd. Het uitzicht ter plaatse is niet slecht te noemen. De trein kon na vijf minu ten vertraging zijn reis vervolgen. Nader vernemen wij nog, dat de mo torrijder het uitzicht werd belemmerd, door een auto die voor den overweg stopte teneinde den trein te laten pas- seeren. De motorrijders, niet wetende, waarom de bestuurder der auto wacht te, reden door, ondanks het feit, dat zij door het groepje jongens »werden ge waarschuwd. De trein, welke een gestroomlijnde was, had na het remmen een halven K.M. noodig om tot stilstand te komen. Een groot aantal nieuwsgierigen bleef nog langen tijd na het ongeluk het gebeurde bespreken. P.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2