Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON E. I00R0 BRABAHD" Buitenlandsch Nieuws. st 12 Dit nummer bestaat uit Twee Bladen n _l EERSTE BLAD. H SpGCöaÉe SUMMER 29. WOENSDAG 7 APRIL 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. BELGISCH GEZANT BIJ ONS HOF. l)e lieer Ch. Maskens, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van België bij het Nederlandsche Hof, die sinds eenige dagen ernstig ongesteld was, is Maandagavond, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, te zijnen huize, in den ouderdom van 57 jaar, aan het Korte Voorhout te 's-Gravenhage overleden. Hij was 10 jaar gezant in Den Haag en daar zeer gezien. DE ROOMSCH-KATHOLIEKEN EN DE A S. VERKIEZINGEN. Op de candidatenlijst van den kies kring Limburg zullen de eerste vijf candidaten zijn: 1. H. G. M. Hermans, Den Haag; 2. ir. dr. \V. J. Droesen, Roermond; 3. nir. P. W. H. Truyen, Roermond; 4 ir. M. Bongaerts, Den Haag; 5. jhr. mr. (i. Ruys de Beerenbrouck, Born- Holtum. De nos. 2 en 3 waren resp. als 3 en 2 geadviseerd. In de gecombineerde kieskringen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag zal de candidatenlijst er als volgt uitzien wat de eerste vier plaatsen betreft: 1. mr. C. Goseling, 2. W. Stein- ïnelz (geadviseerd als no. 3;; 3. Wel ter (geadviseerd als no. 2); 4. mr. Bach. Plaatsvervangers: 1. mr. J. van Maarseveen; 2. H. v. d. Brule; 3. ir. Duyzings; 4. mej. dr. .1. Hillen. Voor de combinatie Den Bosch- Utrecht wordt de volgorde van de candidaten: 1. mr. dr. L. Deckers; 2. J. G. Su- ring; 3. mr. F. Teulings; 4. Max van Poll; 5. K. v. d. Putt; 0. generaal Ba- jetto; 7. jhr. De Wyckerslooth8. Th. Schaepman. Hoewel de volledige uitslag van de in de kieskringen Haarlem, Den Hel- dr, Dordrecht, Leiden en Middelburg gehouden stemming nog niet geheel bekend is, kan worden aangenomen, dat het politiek advies is gevolgd en van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 7) (Nadruk verboden). Hoor eens, Lulu, verbrak John de stilte, wat heeft het voor zin zoo verschrikkelijk geheimzinnig te doen? Je weet iets en ik wil weten wat jij weet. Het blijft immers in de familie! Ik wil weten, waarom Sir Anthony al les aan zijn eene dochter heeft nagela ten juist aan degene, die het niet noodig had. Nicholas Marr bulkt van het geld, nietwaar? Ik heb met een neef van hem school gegaan, vandaar dat ik het weet. Weer viel er een stilzwijgen en was er een grimmige trek om John's mond toen hij voortging: Waarom reeft Sir Anthony mijn nicht Anne onterfd? Waar is ze? Wat doet ze? Waar leeft ze van? Dat interesseert me bijzonder, ik heb zelf een heelen tijd van den wind moeten leven. Kun je me heele- maal niets van Anne Belinda vertel len? Ik weet niets van haar. Onzin, Lulu. Jij weet natuurlijk wel wat. Wat weet je? Lewis Smith verschoof de bloc* dat pater Beaufort, A. J. Loerakker, E. J. M. Stumpel, mr. P. v. d. Weijden. J. Groen Azn. en dr. Nes op de lijst zul len voorkomen als candidaten en als plaatsvervangers: F. P. Th. Roling, Th. P. J. Eisen, G. C. W. Blonk, prof. dr. C. C. Berg, J. D. de Kok en Locke- veer. Hieruit volgt, dat de heer Ch. v. d. Bilt niet in de Tweede Kamer zal te- rugkeeren. Geadviseerd en gekozen waren in de kieskringen LeeuwardenGroningen dr. L. G. Kortenhorst, als plaatsver vanger mr. dr. C. Ch. van Haren. De kieskringen LeeuwardenGro ningen belmoren tot de groep Arnhem Nijmegen. In deze groep zijn geadviseerd en gekozen: 1. mr. J. R. H. van Schaik, Den Haag; 2. J. J. W. IJsselmuiden, Arnhem; 3. H. Ruyter, Arnhem. De candidatenlijst van de rijkskies kringen ArnhemNijmegenZwolle Assen Leeuwarden Groningen wordt gecombineerd. Zij zal voor Arn hemNijmegen voor zoover het can didaten wier verkiezing verwacht wordt betreft, luiden als volgt: 1. can- didaat no. 1 van ZwolleAssen; 2. mr. J. R. H. van Schaik, Den Haag; 3. J. J. W. IJsselmuiden, Arnhem; 4. can- didaat no. 2 van ZwolleAssen; 5. H. Ruiter, Arnhem; 6. dr. L. G. Korten horst, 's-Gravenhage. Zooals bekend heeft in den Rijks kieskring Den Bosch de meest mar kante verschuiving plaats gehad op de candidatenlijst: mr. dr. Deckers werd lijsttrekker in plaats van mr. Teulings. Generaal Bajetto ging van de tweede naar de vijfde plaats. In den kieskring Tilburg bekwam dr. (Moller de eerste plaats instede van mr. Steenberghe, die tweede werd, waardoor de heer Kuiper op de derde plaats geraakte. In den kieskring Limburg was de vijfde plaats vrij gelaten op het poli tiek advies. Daarvoor werd aangewe zen jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck. note, die voor hem lag. Ik weet werkelijk niets, hield hij vol. Vertel me wat je weet. Ik ben niet van plan me met een kluit je in 't riet te laten sturen. Hoe dikwijls moet ik je nu nog zeggen dat ik niets weet. Het eenige wat ik je kan meedeelen, zijn enkele feiten zonder samenhang, waarvan de meesten algemeen bekend zijn. Schiet maar op Je moet je verwachtingen niet te hoog spannen het is heusch niet zoo heel belangrijk. Zooals ik je geloof ik al gezegd heb, hebben wij het hu welijkscontract van Lady Marr opge steld. Ze is een keer hier geweest om stuk ken te teekenen en toen had ze haar zuster bij zich. Sir Anthony kon niet naar de stad komen, dus is mijn oom een paar maal naar hem toegegaan. En verder? Verder kan ik je werkelijk niets bijzonders vertellen. Och, schei toch uit, man! Dacht je nu dat je mij dat kunt wijsmaken? Stort je hart maar uit, jongetje. Als je dan met alle geweld aller lei details wilt hooren, waar je niets aan hebt, vooruit dan maar. Lady Marr trouwde verleden jaar April, ik geloof tenminste dat het April was. In Londen ze trouwde uit een hotel. Haar zuster was er niet bij. Waarom niet? klonk het scherp. Lewis Smith haalde de schouders op. Ik denk dat ze ziek was. Lady Mr. Truyen moest de tweede plaats ruilen voor de derde van ir. dr. Droe sen. Boven den Moerdijk veranderde het advies in de groote steden, doordat de heer Ch. Welther gepasseerd werd door den heer Steinmetz. Ook onder de plaatsvervangers heb ben zich hier en daar verschuivingen voorgedaan. Zij die gelezen hebben wat wij schre ven over 't Politiek advies van den Verkiezingsraad voor den rijkskies kring Den Bosch, zullen begrijpen dat wij den uitslag in de kiesverenigin gen in dezen kieskring op 1.1. Zondag met ingenomenheid hebben gezien. Mr. Dr. Deckers die door den ver kiezingsraad no. 3 was geplaatst is door den wil der leden als no. 1 uit de stembus gekomen, daarmede wil lende demonstreren de waardee ring en dankbaarheid die men voelt voor hel kamerlid thans minister, dat onzen kieskring steeds op zoo uitne mende wijze heeft vertegenwoordigd in de Tweede Kamer en aan wien spe ciaal onze industrie zooveel te danken had, als wij b.v. denken aan den steun dien hij dhr. Fleskens verleende om 't Schoenenwetje 1924 in 't Staatsblad te krijgen. Dit is slechts een voorbeeld; op zoo veelvuldig terrein was hij krachtdadig werkzaam voor land, strek en plaats. Daarom verheugt ons deze uitslag, ook in onze gemeente. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING Marr vertelde me een poos later, dat haar zuster voor haar gezondheid naar het buitenland was vertrokken. Nogmaals een oogenhlik stilte, toen een nieuwe vraag van John Waveney. Hoe zit het met het testament? Wanneer heeft Sir Anthony dat testa ment gemaakt? waarbij hij alles aan zijn eene dochter nalaat? Ongeveer een maand na Lady Marr's huwelijk. Mijn oom moest er voor op Waveney komen. Je mag ge rust weten dat de oude heer huiten- gewoon ontstemd en verontwaardigd terugkwam. Hij hoopte, zei hij, dat de beschikkingen van Sir Anthony niet definitief waren. Natuurlijk ver tel ik je dit in het diepste vertrouwen! Dat spreekt vanzelf. Zooals ik zei, hij hoopte, dat Sir Anlhony nog van gedachten zou ver anderen. Maar daar was niet veel gelegenheid meer voor; een week na dat het nieuwe testament gemaakt was, stierf hij. John stond op en liep naar 't raam. Hij staarde naar buiten, naar de natte str at, waar een trieste processie van druipende, glimmende parapluies aan zijn oog voorbijtrok. Waarom veranderde Sir Anthony zijn testament? vroeg John, even het hoofd omwendend. Ik zou het je niet kunnen zeggen, ik weet het werkelijk niet. Weet je oom het, meneer Carru- thers? Ik geloof van niet, hij vond het een deksels vervelende geschiedenis en zei, dat hij er niets van begreep. 't Zelfde kunnen wij van den geheelen uitslag der stemming in de kieskrin gen Den Bosch en Tilburg zeggen wat de leden betreft: de samenstelling der plaatsvervangerslijst kan ons in me nig opzicht niet zoo hekoren. Intusschen meenen wij dat de heide Brabantsche kieskringen over 't geheel met uitnemende candidaten voor den dag komen, waarover met gerustheid het oordeel der kiezers kan worden overgelaten. EEN VERZOEK AAN VAN ZEELAND. De regeeringen van Frankrijk en Engeland hebben den premier v. Zee land uitgenoodigd om een enquête in te stellen naar de mogelijkheden om de hinderpalen, welke aan den inter nationalen handel in den weg worden gelegd, te verminderen. De premier Van Zeeland is bereid, om deze taak op zich te nemen. UFT SPANJE. De nationalistische troepen zetten den opmarsch in Baskenland voort. Zij zijn reeds tot plm. 20 K-M. van Bilbao genaderd. Durango, Elorrio en Eibar zijn reeds door de Baskische bevolking ontruimd. Bij hun doortocht door Ochandiano, dat zij hebben bezet, troffen zij nog slechts een klein gedeelte van de be volking aan, voor het meerendeel grijsaards en kinderen, die den troe pen met witte en door hen zelf ver vaardigde rood-gele vlaggen van de daken en uit de vensters toewuifden. De luchtmacht en de oorlogssche pen steunen op zeer actieve wijze de operaties der troepen. De verliezen der rooden worden op duizenden dooden en gewonden ge schat. DUITSCHLAND EN HET CHRISTENDOM. Ludendorff's leer van het nieuwe heidendom kreeg staatserkenning. Een ongelooflijk staaltje van den anti-christelijken geest in Duitschland gaf het Nazi-bewind door de officieele erkenning van de z.g. Duitsche Ge- loofsbeweging, d.i. Ludendorff's leer van het heidendom, welke de geesten der oude Germaansche afgoden wil doen herleven om aldus het Christen dom te vernietigen. Deze geloofsbe- Sir Anthony was niet voor reden vat baar, vertelde hij. John draaide zich een weinig om. Hij kon op straat zien, maar tegelijk Lewis in het oog houden, als hij zoo tegen het raamkozijn leunde. Kwam de boodschap van Sir Anthony plotseling? Ja, hij belde op dat mijn oom direct bij hem moest komen. En was hij erg opgewonden, toen meneer Carruthers bij hem kwam? Ik heb begrepen van wel. Mijn oom zei, dat er niets met hem te be ginnen was. John keek hem een oogenhlik strak aan. Wat denk je ervan? Eerlijk je meening, Lulu. Moet ik werkelijk zeggen, wat ik er van denk? Ja. Ik wil je familiegevoel liever niet kwetsen. Ga gerust je gang maar. Nu, het lijkt mij toe dat er twee mogelijkheden zijn, of het meisje is niet goed bij haar verstand of ze heeft een of ander avontuur gehad, waar Sir Anthony achter gekomen is. In elk geval is 't het beste geen slapende honden wakker te maken. Een oogenblik waaide er een wilde woede in John op. Hij was verbaasd over zichzelf en die onverklaarbare toorn verdween ook weer even spoedig als hij gekomen was. Alles goed en wel, zei hij, toen hij zijn zelfbeheersching had terugge kregen. Je wilt zeggen, dat het mijn weging is thans officieel erkend als behoorende tot den „eeredienst", welke volgens het Nat. Socialistische paratijprogram een der pijlers is van den staat. En terwijl dit nieuwe heidendom wordt erkend en officieel zal worden gesteund, worden synodes en andere kerkelijke bijeenkomsten nu weer eene te Barchem, door de autoriteiten een voudig verboden en worden steeds meerdere christelijke predikanten ge vangen gezet. De verschillende conflicten in Duitschland tusschen het Nazi-bewind en de christelijke kerken verliezen nog geenszins hun scherpe kanten. Inte gendeel heeft het er alles van, dat de burgerlijke machthebbers geen oplos sing door een compromis nastreven, doch uit zijn op het afdwingen van een volledige ondergeschiktheid dei- kerken aan partij en staat in het Der de Rijk. VOOR DE SCHOONMAAK PAKKEN VOOR zaak niet is? Tot op zekere hoogte heb je daar gelijk in, maar dat neemt niet weg dat ik mij toch verantwoor delijk voor het meisje gevoel. Ik neem welbeschouwd de plaats van haar broer in en van dat standpunt be keken vind ik dat de zaak mij wel aangaat. Het kind kan toch niet van den wind leven, Lulu! Lady Marr is er ook nog! merk te Lewis Smith droogjes op. Hoe is Lady Marr? Buitengewoon knap en dat weet ze drommels goed. John maakte een ongeduldige be weging. Dat bedoel ik niet. Wat mij inte resseert is haar karakter. Behoort ze tot het soort, dat de handen van ie mand aftrekt, die in de diepte is ge raakt? Beste kerel, ik ken haar niet; ik heb haar alleen maar gezien. Ze is knap, elegant ze heeft alles wat een mensch maar verlangen kan: geld voor het opscheppen een man, die haar aanbidt, een dikke, mollige baby 'n jongen,, waar ze onuitsprekelijk trotsch op is. Dat heb ik allemaal uit haar eigen mond natuurlijk niet fn dezelfde woorden, voegde hij er met een spottend glimlachje bij. Hm, zei John. Ik zou haar wel eens willen ontmoeten. Zij jou ook. Dat heeft ze me ook verteld. Ik kan haar schrijven, dat je hier geweest bent en dat je graag en kele familie-aangelegenheden met haar zoudt bespreken. John knikte. (Wordt vervoladL De Echo van het Zuid Waalwyfescbe en Laiigstrantschfi Courant, GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1