Plaatselijke Berichten. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Zaterdag 10 April 1937 No. 30. De Echo van het Zuiden. Vierde Blad. LANDDAG R.K. STAATSPARTIJ. Zondag 18 April om half vier wordt op liet Raadhuisplein te Waalwijk een Landdag gehouden voor Waalwijk en omgeving. Een massale opkomst is op dien dag te verwachten, in drommen zullen de kiezers en kiezeressen, met de mu ziek voorop, naar het Raadhuisplein trekken, want men weet: op zoo'n landdag is er te leerenop zoo'n landdag kan men er bekeeren en er valt te demonstrteren. Te leeren valt er het program der R.K. Staatspartij. Door deskundige sprekers zal het uileen worden gezet. Zij zullen vertellen wat de R. K. S. P. in de komende vier jaren wil be reiken. Duidelijk zal worden ge maakt wat de R. K. S. P. verstaat onder „beveiliging van de positiel- christelijke grondslagen onzer sa menleving", wat zij wil doen tot „verdediging van het gezin", hoe zij wil komen tot „arbeid voor ons volk" en „ordening in het bedrijfs leven." Ieder programpunt op zich zelf is een program en ieder pro grampunt vraagt ons aller aandacht, want is in ons aller belang. Wij allen, Nederlandsche Staatsburgers, hebben belang bij het behoud van onze Christelijke Maatschappij vaders en moeders, gij hebt belang bij de verdediging van Uw gezin; ook gij, jongens en meisjes, snakt naar arbeid, ook voor U gij allen, werkgevers en werknemers, roept om ordening in het bedrijfsleven. Komt dan allen dp, Zondag 18 April naar den Landdag der R.K. Staats partij, om daar mede te leeren, te bekeeren en te demonstreeren. Ten half drie zal een plechtig Lof in de parochiekerk van St. Jan Baptist gehouden worden, waarna de harmonie St Jan van het Hoog- einde, de harmonie St. Crispijn van het Westeinde naar het Raadhuis plein zal marcheeren. Te half vier opent Mr. R. J. Th. v. d. Heijden, Voorzitter van den Statenkieskring Heusden den Land dag. Daarna houdt Max van Poll een rede over „De Noodklok luidt" en Minister Mr. Dr. Deckers een po litieke rede, afgewisseld door Room- sche Blijdschap en Aan U,o Koning der Eeuwen, van de beide har- moniën. T.B.C.-COMMISSIE. Jaarverslag 1936. Dinsdag vergaderde de T.B.C.- Commissie. Het jaarverslag van den Penningmeester was niet gunstig. 1936 sluit met een nadeelig saldo van 205. Ontvangen werd: Busjes 283.86 Subsidie Gemeente 750. Oliebollendag 255. Collecte Emmabloem 70.— Door tusschenkomst Burge meester 250. Veteranen-bal 22. Bio Vacantie-oord 85.88 Wit-Gele en Groene Kruis 127. Draagt elkanders lasten 86.36 Diversen 593.64 Prov. Vereeniging 210. Uitgegeven: Versterkende middelen Uitzending kinderen Sanatorium Ontsmetting Diversen 2733.74 327.54 1725.55 825.36 21.10 39.- 2938.55 Volgt de gebruikelijke opgave der busjes: Amstel 27.49, v. Loon 7.58, Timtur 29.43, van Haren 5.62. Pullens-v. Gerwen 22.23, De Kort 40.26, van Schijndel 50.42, Janssen 35.38, Sportfabr. 2.92, Hollandia f 21.05, Oomens 8.27, De Kroon f 6.39, Blok-v. Heijst 26.82. De commissie beveelt de busjes bij voortduring aan. De vooruitzichten zijn niet gunstig. Op het oogenblik zijn 2 patiënten in sanatoria, hetgeen een maandelijksche iitgave vraagt van 135.Bovendien £ijn twee aanvragen in behandeling en moet gezorgd worden voor de vacan- ie-kolonies. Zonder steun kan de com missie dit niet doen en daarom zal ge- racht worden vaste donateurs aan te werven. De circulaire daarvoor is in )ewerking en met den meesten aan drang wordt dit aanbevolen daar de middelen anders beslist niet toereikend zijn. Uitvoering Harmonie „St. Jan." Morgenavond geeft de harmonie »St. Jan» haar aangekondigdetwt ede winteruitvoering, welke, gezien het aantrekkelijk varieerend programma een waardige sluiting van het seizoen belooft te worden. Wegens het uit gebreide tooneelprogramma kon voor de muziek ditmaal slechts een bescheiden plaats worden ingeruimd doch het drietal mooie nummers waarmee de harmonie den avond opent zal ons ongetwijfeld overtui gen dat de muzikale prestaties van »St. Jan» steeds op hoog peil wor den gehouden. De tooneelvereeniging der Jon genscongregatie uit Drunen neemt het grootste deel van den avond voor haar rekening. Reeds van ouds heeft deze tooneelclub een klinkende naam op het gebied van dillettantcn.tooneel en ook over haar laatste uitvoeringen is slechts één roep. Met hetzelfde stuk«Toen de zon opging» dat in Drunen zooveel succes oogstte komen ze ook hier voor het voetlicht, zoodat we van een mooie, boeiende verhandeling en prima spel zal kunnen genieten. Bovendien voeren zij nog op een zeer vermakelijke operette»Als mijnheer van huis is». Onder de spelers schuilen prima sterren zoodat ook deze operette er veel toe zal bijdragen het succes van den avond te verhoogen. Als gewoonlijk zal »Sint Jan» ook ditmaal wel niet over belangstelling te klagen hebben. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau alhier zijn van onderstaande gevonden voor werpen inlichtingen te bekomen. Dop van een autowiel, bovenge- bit, fietsplaatje. BIOSCOPEN MUSIS SACRUM BIOSCOOP" I)E ZONEN VAN DE ZUIDZEE. Een film van ongeëvenaarde schoonheid. Jaren geleden heeft de film „Het lied der Zuidzee" lang de aandacht van het publiek kunnen houden. „De zonen van de Zuidzee", de film van deze week zou men een pendant er van kunnen noemen, omdat wij er zooveel scènes in terug vinden, die aan het voorgaande herinne ren, al zijn ze danook anders en maken dieperen indruk. Ook hier een fraai gebouwd menschenras, dat de eilanden bezuiden den Equator bevolkt. Vrouwen, roof is er het recht van den man en zoo ziet men Taro, Lilia rooven en mee nemen naar zijn eigen eiland. Er zyn intusschen imposante natuirr-tafereelen voor den toeschouwer ontrold; hij heeft Taro onder water den strijd zien voeren met een haai, die opengereten wordt door zijn vlijmscherp mes; begrepen dat het opperhoofd van het eiland aan Taro zijn bruid misgunt, en haar voor zich zelf wenscht En alle lage menschelijke instinkten blijken dan ook te bestaan onder dit prachtige natuurvolk. Taro wordt aan slavenhandelaars verkocht, die hem met andere lotgenooten naar de fosformijnen brengen op een verder gelegen eiland. En Taro en Lilia worden gescheiden, maar ondanks mijn- instortingen, stormen en valstrikken van laaghartigheid, vinden beiden verkochte menschenkinderen elkaar toch terug en zij gaan onder zeil naar een ander ver eiland waar hun een nieuw en ongestoord leven wacht. Het is het blije einde, dat natuurlijk niet mocht ontbreken in deze film, waar het sensationeele, het opjagen van de spanning en de slavernijtoestanden overal geaccepteerd kan worden. Fotografisch is deze film uiterst ge slaagd en het is een lust voor de oogen, dien rijkdom van wijdsche tafereelen van plantengroei, grillige rotsenvorming, wijdheid van stranden en zeden en ge bruiken dier eilanders gade te slaan. Het is een Super-Metro-Goldwijn Maijerfilm, breed van opzet en menig maal met zorg geënsceneerd. Ongetwijfeld een werk dat de aan dacht zal trekken. LUXOH BIOSCOOP DE MELKBOER Een van de goedmoedigste, vriende lijkste menschen ter wereld is Bruley Sullivan, melkbezorger van de melk inrichting „de Zonnebloem". Als klein jongen was Bruley een zwak ventje en daarom heeft hij in zijn jeugd zich een eigenaardige taktiek meester gemaakt, een snelle duikbeweging met het hoofd, die hem in staat stelde de minder vriendelijk bedoelde steenen, tomaten en andere projectielen, die zijn vriendjes hem naar het hoofd wierpen te ontgaan, waardoor hij om zoo te zeggen onkwetsbaar wordt. Maar het gevolg van een en ander is, dat deze zachtmoedige Harold door een toeval het aureool van een onoverwinne lijke vechter krijgt. Zijn daaropvolgende carrière als bokser is een aaneenschake ling van oer-komische voorvallen. En als zijn succes hem naar het hoofd stijgt, wordt Harold in zijn zelfbewustheid steeds lachwekkender. Van melkboer tot wereldkampioen middengewicht bok sen. Het is een lange weg, maar Harold wordt er langs voortgejaagd en Adolphe Menjou, als zijn uit louter zenuwbundels samengestelde manager,- maakt voort durend ruim baan voor hem. Pas in de laatste acte moet Harold zichzelf weer redden en wel zelden heeft iemand met zulk een serie onhan digheden zichzelf zooveel succes be zorgd. Harold Lloyd blijkt nog niets van zijn kracht verloren te hebbenhy MALA EN LOTUS de inlandsche hoofdrolspelers van „Zonen van de Zuidzee". (Musis Sacrum). dartelt op ouderwetsche wyze door „De Melkboer" en schijnt zichzelf nooit bewust te zyn, hoeveel hij wel eischt van de lachspieren van zijn publiek in de zaal. In de daverendste scènes ver toont deze komiek zijn ernstigste ge zicht. De figuren in de hij-rollen zijn zonder uitzondering juweeltjes met zeer komische accenten, die er het hunne toe bijdragen de grijns op het toekijkend gelaat te bewaren. De film zit vol met verrassende gags en bevat kilometers erlijk amusement. Gaat Harold's carrière van melkboer tot wereldkampioen taiiddengewicht- bokser zien. Een nieuwe triomf van den bebrilden komiek! Melk is goed voor elk, maar „de melkboer" is de beste remedie tegen depressies en zwartgalligheid. Wie eens echt uit wil zijn, gaat naar „De Melkboer". Delftsche Leerlooierij en Drijf- riemenfabriek. Winst f59.975. Voorstel tol af- schrijuing van 50 pel. van het geplaatste kapilaal. Aan het jaarverslag over 1930 der Delftsche Leerlooierij en Drijfriemen- fabriek voorheen Alex Adam te Delft, ontleenen wij: De winst over 1930 bedraagt vóór afschrijvingen f 59.975. Het gunstiger resultaal in vergelijking met dat van het voorafgaande boekjaar werd voornamelijk verkregen in het laatste halfjaar van 1930. Voor het op maken van de balans per 31 December 1930 werden de voorraden gewaardeerd tot kostprijs resp. laatstbekenden prijs. Van het bedrag der uitstaande vorderin gen werd in mindering gebracht een reserve tegen dubieuse debiteuren. De deelneming in andere ondernemingen werden opgenomen, tegen de waarden, welke daaraan volgens de laatste ba lansen dezer ondernemingen kunnen worden toegekend, warbij als waarde der vaste bezittingen de boekwaarde is aangehouden. Zooals bekend, bleven gedurende een reeks van jaren afschrijvingen op de vaste activa bij onze vennootschap en hare dochterondernemingen achterwege, tcrwyl de waarde dezer bezittingen in deze jaren aan een zeer sterke daling onderhevig was. Nu wij met meer vertrouwen de toe komst tegemoet kunnen zien, mecnen wij, dat het moment gekomen is, aan aandeelhouders voor te stellen, de boek waarde van de vaste bezittingen en de deelnemingen in andere ondernemingen in overeenstemming te brengen met de tegenwoordige waarden en het daardoor te berekenen verlies af te schrijven van het kapitaal. Op deze wijze wordt mede bereikt, dat toekomstige winsten spoe diger voor verdeeling beschikbaar ko men. De gebouwen en terreinen van onze vennootschap en hare dochter ondernemingen hebben wij \door des kundigen doen taxeeren, terwijl de waarde van machinerieën en inventa rissen door ons werd bepaald. Op grond van deze taxaties blijken op de boek waarden de volgende afschrijvingen noodzakelijkgebouwen en "terreinen f 130,300 machinerieën, gereedschappen en meubilair f 129,715, aandeelen in en vorderingen op aanverwante onderne mingen f 220,839, voorgesteld wordt aan de reserve voor dubieuse debiteuren enz. toe te voegen f 8038, totaal f 488,894. Op dit bedrag komt in mindering het winstsaldo per 31 Dec. '36 nadat het verliessaldo van vorige jaren ad. f 46,358 is afgetrokken f13,617 en onverdeeld dividendsaldo f 4777, tezamen f 18,394, waarna resteert een verliessaldo van f 470,500, uitmakende 50 pet. van het geplaatste en volgestorte kapitaal 50 pet. af te schrijven. De balans per ulto. December 1936 vermeldt als activa: ongeplaatste aan deelen f 1.059.000 (onv.), gebouwen en terreinen f215.800 (onv.), machinerieën en gereedschappen f 151,164 (151,252), meubilair f 3551 (3411), aandeelen in- en vorderingen op aanverw. onderne mingen f425,310 (412,712), voorraden f 77,658 (59,173), debiteuren f60,324 (62,640), kas en kassiers f 57,669 148,553)onkosten, vooruit betaald f 1941 (2166) en als passiva: kapitaal f 2,000,000 (onvij)., obligatiejleening 18.000 (20.000), crediteuren 20.802 (20,068), winst (v. j. verlies f46,358) f59,975. De verlies- en winstrekening staat debet voor saldo verlies a.p. f 46,358 (63,017), saldo winst f13,617, totaal f 59,975 en credit voor interest f 350 (1476), exploitatie winst f59,625 (15,181). JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS. Vrijdagavond 9 April 1.1. hield het Wit-Gele Kruis, alhier, haar jaarver gadering in de zaal van den R.K. Gil denbond. De groote zaal was, wat zelden voorkwam, geheel bezet, toen om acht uur de voorzitter van het Wit-Gele Kruis de heer A. Verwiel. de vergade ring opende met den Christ, groet. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder den spreker van dezen avond. Pater Peters, verder de Eerw. Zusters en Ziekenhuisver pleegsters en de heeren v. Gent en Wildeman als bestuursleden van de Zustervereeniging Het Groene Kruis. Spr. zegt buitengewoon tevreden te zijn over de opkomst van dezen avond, doch hoopt dat dit niet alleen zijn oor zaak vindt in het feit dat Pater Peters een rede zal houden, maar ook om be langstelling te toonen voor het vele en goede werk dat het Wit-Gele Kruis in het belang van zoovelen heeft verricht. Na een kort propagandistisch woord sluit spr. met een woord van dank te brengen aan ieder die in de afgeloopen periode het Wit-Gele Kruis van dienst is geweest. Hierna deed spr. mededeeling dat een bericht van verhindering was bin nengekomen van den Eerw. heer Ad viseur, Pastoor Heezemans, en van Mevr. Timmermans-Mastboom. De notulen van de vorige vergade ring, uitgebracht door den secretaris, de heer Veltman, werden onder dank zegging onveranderd goedgekeurd, waarna de heer Veltman voorlezing deed van het jaaverslag over 1936. Hieraan ontleenen wij het volgende: Bestuur en vergaderingen. In het afgeloopen jaar werden gehou den zes bestuursvergaderingen, talrijke bijeenkomsten van het Dagel. bestuur en één ledenvergadering. Drie bestuursleden zagen zich door omstandigheden genoodzaakt hunne functie neer te leggen, n.l. de heeren Smolders, van Mierlo en Passier, die resp. 16, 15 en 12 jaar lang naar best vermogen voor de vereeniging heb ben geijverd. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1937: 1408. Wijkverpleging: Deze werd verzorgd door de Eerw. Zusters Alphonsina, Regina en Clemen- tia. Bij vergelijking met andere afdee- lingen neemt Waalwijk voor wat be treft het ziekenbezoek een zeer gunsti ge plaats in. Aantal patiënten in de wijk 495 Aantal verplegingen in de wijk 10483 Aantal patiënten in de policliniek 255 Aantal verplegingen in de cliniek 3589 Aantal uitgeleende artikelen 835 Uitgezonden werden 32 kinderen. 30 Maart herdachten de Eerw. Zusters het feit, dat zij zich 25 jaar geleden in onze gemeente vestigden. In ieder jaarverslag hebben wij met nadruk gewezen op het zegenrijke werk van onze religieuzen en telkens op nieuw hebben wij hun dank gebracht voor alle goede zorgen, in 't voorbije jaar aan de zieken bewezen. Maar woorden zijn woorden en daarom was het voor het Bestuur een groote voldoening door de milde bij dragen der leden in staat te worden gesteld, om op dien dag te kunnen be wijzen, dat dit jaarlijksch terugkeeren- de dankwoord geen formaliteit of blad vulling van het jaarverslag was, maar de waarachtige vertolking der gevoe lens van de dankbare leden. Door het R.K. Huisvestingscomité werd voor de Paaschei-actie een be roep gedaan op het Wit-Gele Kruis. Gaarne heeft, het bestuur de gevraag de medewerking verleend, te meer daar de opbrengst bestemd'is voor de uit zending van uitsluitend Waalwijksche kinderen. De totale opbrengst bedroeg 213.52. Opvallend is, dat de minste gaven binnenkomen uit de wijken, waar men het meeste denkt op te halen. Wijkkraam verpleging. Verpleegd werden door de Zusters Van Baal en Schambergen 183 patiën ten, van wie er 3 naar het ziekenhuis werden overgebracht. Verzorgd werden 175 kinderen; het aantal afgelegde bezoeken bedroeg 3660 met verpleging en 630 zonder verpleging. De couveuse werd 3 maal in bruikleen gegeven en 5 kinderen stierven bij de geboorte. Consultatie-bureau. De leiding van dit Bureau berust bij Dr. Weijers, kinderarts te 's-Bosch. Ingeschreven werden 177 kinderen. Het aantal verleende consulten beliep 1593, gegeven in 47 zittingen. Bureau praenatale zorg. De leiding van dit bureau is toever trouwd aan Zuster Van der Linden. Ingeschreven werden 49 patiënten en het aantal verleende consulten bedroeg 159. Hulp in de huishouding. Aan 44 gezinnen werd hulp in de huishouding verleend. Daar deze tak van dienst echter een belangrijk nadee lig saldo opleverde, was het Bestuur tot zijn leedwezen genoodzaakt tot in krimping over te gaan. Ten slotte wordt een woord van dank gebracht aan Gemeentebestuur en pers, aan den steun der K. J. V. en K. J. M. en aan de zelatricen, en gewezen op 't feit dat vele afdeehngen tal van leden tellen die vrijwillig boven de ver plichte contributie betalen en hier niet. Dit jaarverslag werd onder dank zegging eveneens goedgekeurd. Aan 't jaarverslag van den penning meester. den heer C. Pullens, ontleenen we dat in het afgeloopen jaar werd ontvangen een bedrag van 7835.68 en uitgegeven 7735.67, zoodat res teert een batig saldo van 100.01. De penningmeester wijst er echter op dat dit batig saldo aan de gunstige om standigheid is te danken dat de ver eeniging een meevaller heeft gehad door een toevallige bate van 520.84. Spr. brengt een woord van dank aan allen die hem in 1936 ter zijde hebben gestaan. Namens de controlecommissie brach ten de heeren v. Well en Baars een schriftelijk verslag uit, waaruit bleek dat de boeken en bescheiden keurig in- orde bevonden waren, en spraken hun waardeering uit over de keurige wijze van beheer van den heer Pullens, waarna aan den penningmeester onder dank decharge werd verleend. Daar geen candidatenlijsten waren binnengekomen werden de bestuursle den, de dames v. d. Heijden en Hen driks en de heer Veltman, die aan de beurt van aftreden waren, automatisch herkozen. De leden van de controle commissie, de heeren v. Well en Baars werden bij acclamatie herbenoemd. Van de Rondvraag maakte de heer C. Witlox gebruik om namens de ver gadering hulde te brengen aan het be stuur en de vereeniging allen voor spoed en bloei voor 1937 toe te wen- schen. Daar hier de agenda was afgehan deld kreeg Pater Peters de gelegenheid om zijn rede te houden, waarvoor hij als onderwerp gekozen had: „Extremis me en wij", die wilde trachten dit on derwerp eenigszins aan te passen aan de mentaliteit van het Wit-Gele Kruis, terwijl het van den anderen kant een der meest actueele onderwerpen van het oogenblik is. Voor extremisme, zei spr., zouden we ook kunnen zeggen heidendom, vandalendom, barbarendom of voor of tegen God, terwijl men onder „wij" kan verstaan Christus met alle chris tenen. Wij Christenen die ons één van hart en één van ziel moeten voelen met de vele problemen van vandaag. Er hangt een dreiging boven onze hoofden en als wij niet op tijd klaar zijn moeten wij er aan gelooven. Wij den ken niet zoo gemakkelijk aan gevaar, omdat wij nuchtere Nederlanders zijn, daar wij de verschrikking van 1914 niet hebben meegemaakt. Het eerste en grootste gevaar is het communisme, waartegen de Paus reeds zoo dikwijls op allerlei manieren heeft gewaarschuwd. Wat zegt Hij o.a. in Quadragesima Anno: „Gij allen, vor sten en die in overheid gesteld staat, maakt voort, want als t zoo door gaat, is een wereldrevolutie niet te voorko men." Het communisme is fanatiek en dui vels in zijn drijfkracht, neem U ervoor in acht. Ik zeg U dat niet om li bang te maken, maar het wordt tijd dat we wakker worden, een vonkje is vol doende en de boel staat in brand. Alle volken bewapenen zich, het is een idi ote wedloop geworden en dit doet men toch niet als alles rustig is. Nu Christelijk Europa is omsingeld door vijanden, ziet maar eens naar Spanje en Moskou met daar tusschen in het bolwerk van het Nieuw-Heiden- dom, Duitschland. Wat hangt er ons boven het hoofd? De Fransche revolutife, dan, waar van de grondslag was de totale ont kenning van alle gezag met haar leu zen vrijheid, gelijkheid en broeder schap, bracht een liberale gedachte. De uiterst consequentie hiervan was het marxisme dat uitvloeide tot het communisme; dit zijn stroomingen die niet deugen, omdat zij ontkennen dat alle gezag van God komt. Communis me en nat.-socialisme zijn door deze ontkenning van het Godsbestaan dus practisch broertjes en zusjes. Daar om ook is 't van Mussert zoo oliedom om te zeggen dat men slechts de keuze heeft tusschen de N.S.B. en het communisme, want in wezen is het immers hetzelfde. Zij hooren by el kaar, ze zijn uit een modderbron ge boren en leiden tot hetzelfde. De domme massa slikt het maar, maar wy katholieken niet, wij moeten over tuigd zijn, dat het eenige wat ons red den kan het ware Christendom is. Het kan wel zijn, dat die menschen dikwijls iets goeds bereikt hebben.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 11