Net Dagmeisje INGEZONDEN STUKKEN. LAATSTE BERICHTEN. SPORT, AGENDA'S. GEMENGD NIEUWS ADVERTENTIEN. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Marktberichten, Gevraagd NETTE LEERJONGEN maar daar mogen we ons niet op blind staren. Want als wij onze prin ciepen beleven zooals het hoort, be reiken we meer. Hoe komt het zal men vragen dat er dan zoo veel misère is? De Aartsbisschop heeft het in zijn Vastenbrief ons zeer duidelijk hard, maar waar gezegd. „De Christenen zijn niet in staat hun princiepen te beleven en zij zijn de schuld van alles". Boven het communisme en het nat-, socialisme moet het Christendom staan dat leert dat alle gezag van God komt. Maar 0111 nu dit Christendom waar en goed te beleven is een zekere wel stand noodig. Daarom is het ieders plicht voor den naaste te zorgen. Daarom is het ook noodig dat aan een werkman een dusdanig loon wordt uitgekeerd dat hij hiervan een groot gezin kan onderhouden. (Applaus). Tegenover het materialisme dat zegt, dat de inensch niets dan stof is, stellen wij de perspectieven van de Eeuwigheid. Het menschelijk lichaam is een brug naar God die niet overbelast mag worden met leed en verdriet. Hoe zouden vele werkloozen het b.v. kun nen uithouden, wanneer zij alle on rechtvaardigheid zien, als zij niet wis ten dat later door God eenmaal recht gewezen zal worden. Wij hebben een bovennatuurlijke levensopvatting te huldigen, lijnrecht in tegenstelling met alles wat op communisme of nat.-socialisme lijkt. De strijd 0111 het bestaan is hard, maar bij alles moeten we vast hou den aan een groote geest van geloof en een steeds dieper wordende over tuiging van 't eeuwigheidsverschiet. Er moet gebeden worden. Als nu dat leger van millioenen R.K. werkloozen 's morgens b.v. maar eens in de laatste H. Mis was dan zou Onze Lieve' Heer al heel wat meer zegen hebben doen neerdalen. God moet ge beden, gesmeekt, bezworen worden om een einde te maken aan deze el lende. Ik kom U vragen met alle kracht om het lijden dat God toelaat niet voor niets te laten verloren gaan. Weet gij, werklooze, dat gij een ge weldige taak te vervullen hebt, om door Uw lijden den Godmensch 0111 genade te smeeken. Als ik het wereld leed aanzie, dan zeg ik, er moet een groote toekomst op handen zijn. Al het lijden heeft een wereldomvattende beteekenis. Het Kruis is een zegen en als dit leed voorbij is, zal er nog nie mand zonder te hebben geleden den Hemel binnengaan. God heeft niet de schuld van die ellende zooals onze Oosterburen wel eens bewezen, maar het egoïsme is er de oorzaak van. Wij staan op een keerpunt der tij den, wat nu gebeurt zal gevolgen dra gen voor honderden jaren en het zal me niet verwonderen als wij reeds of onze kinderen de nieuwe martelaren worden. Ik wil dit lijdensprobleem betrek ken in het Wit-Gele Kruis. Wat is er katholieker dan te zorgen voor zieke menschen. Ook deze zieke menschen hebben een ontzettende beteekenis in deze tijden. Als U vanavond naar huis gaat, neem dan deze woorden eens mee, die ik hier gesproken heb en doet wat in uw vermogen ligt om het Wit-Gele Kruis te steunen. Bedenk, tot slot, nogmaals den toe stand, die u boven het hoofd hangt. Op de puinhopen van het verwoeste Europa verschijnt de Moeder-Gods, zij toont ons Haar Goddelijken Zoon en de tranen komen Haar in de oogen, wanneer zij de vele afgevellenen voor zich ziet, waarvoor Haar Zoon Zijn leven gegeven heeft, doch laten wij dan roepen de heerlijke leus: „Voor dien Koning Christus willen wij ster ven". Deze lezing die door allen met de grootste belangstelling en onder adem benemende stilte gevolgd werdt, zal niet nalaten diepen indruk op de aan wezigen achter laten en het donde rend applaus na afloop bewijst wel overduidelijk de wijze waarop zij is ontvangen. Tot slot van dezen avond dankte de voorzitter Pater Peters voor zijn gloed volle woorden en de aanwezigen nog maals voor hun meer dan schitterende opkomst, waarna deze bijzonder ge slaagde jaarvergadering met den Chr. groet werd gesloten. Aan den rekstok, op de brug En vrije oefening, Nergens deinzen zij voor terug, Al is 't een jonge vereeniging. Ouders doet uw kinderen ook daarheen, Want S.S.S. is eenig Ze worden er gezonder door, Sterk, vlug en lenig. En hebt gij soms geen kinderen, Daar weet ik ook wat veur, Geeft U dan nog heden op Als S.S.S.-donateur. C. Al. V. z. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF WAALWIJK. ZONDAG II APRIL 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 MAANDAG 12 APRIL 1937. (Buiten verantwoordelijkheid der Red. Aan S. S. S. Verleden Zondag heb ik Mij heusch geamuseerd Want op de uitvoering van S.S.S. Werd heel wat gepresteerd, De meisjes en de jongens Dame zoowel als heer, Allen deden goed hun best Dat strekt wel tot hun eer. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 DINSDAG 13 APRIL 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 N WOENSDAG 14 APRIL 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 Bij de handelsbesprekingen te Batavia tusschen Nederlands-Indië en Japan is thans een principiëele overeenstemming bereikt, De minister van Landbouw en Visscheiij heeft bepaald, dat voor den tuinbouw uit het Land bouwcrisisfonds tot een bedrag van ca. 5'/a ton steun wordt verleend. Op alle lijsten der Anti Revo- lutionnaire partij komen thans als no. 1 en no. 2 voor de ministers H. Colijn en mr. J. A. de Wilde. De export van radio-artikelen bedroeg over Maart bijna't dubbele van het vorige jaar. - Onze kunstzijde—uitvoer over Maart geeft recordcijfers te zien sedert de laatste twee jaar. Voor Maart vertoont onze gloeilampenexport een record sedert 1933. De taxistaking te Amsterdam is ten einde, doordat beide partijen het bemiddelingsvoorstel.Kropman hebben aanvaard. Te Mil is een kind in een tobbe met zeepsop gevallen en verdronken. Te Heer Hugowaard is een 4-jarig jongetje door een auto over reden en gedood. Te Zeist is een 46 jarig arbeider onder een boom die hij rooide gevallen en gedood, Te Berlijn zijn door een nieuwe partij, genaamd »Duitsche vrijheids- partij«, vlugschriften verspreid, be helzende het program der nieuwe beweging. De aartsbisschop van Mechelen, Z. H. Em. kardinaal Van Roey, heeft thans door een directe, tegen Degrelle en zijn beweging gerichte uitspraak, Rex veroordeeld in haar methodes en fundamenteele begin selen. Het Japansche vliegtuig »God delijke Wind« is te Croydon geland. Het heeft den afstand Tokio-Londen in 94 uur afgelegd, nl. 17000 K.M. De omtrekkende beweging van Mola's troepen over de berghoogten van Urquiola is geslaagd, zoodat de de weg naar Bilbao voor de witte strijdkrachten open ligt. President Rosevelt heeft ander maal verklaart, dat de goudprijs niet zal worden verlaagd. Wering en bestrijding van de bisamrat Op 22 Maart 1937 is in werking getreden het «Bisamratoesluit 1937» (Kon. Besluit van den 19 Febr. 1937, Stbl. no. 443, houdende bepalingen tot wering en bestrijding van de bi samrat). Alvorens op de voornaamste be palingen van genoemd besluit de aandacht te vestigen,achten wij het gewenscht eenige bijzonderheden omtrent de bisamrat naar voren te brengen. De bisamrat is afkomstig uit de moerasgebieden van Noord- Amerika. In 1905 is ze door een Oostenrijkschen graaf medegebracht uit Alaska en aldus in Europa in gevoerd. In Amerika is ze zeer ge. zocht om haar pels en ook om het vleesch. De in Europa ingevoerde exemplaren hebben zich zeer sterk vermenigvuldigd, aanvankelijk in de omgeving van Praag, waar ze het eerst ingevoerd werden, doch later in liet overige deel van Tsjecho. Slowakije en in Duitschland In Bel gië en in Nederland werden kwee. kerijen van dit dier opgericht. In ons land zijn deze mislukt, doch in België niet. Later is zoowel in Bel gië als in Nederland een verbod ge komen tot het houden van bisam- ratten. Van Belgische kweekerijen zijn echter dieren ontsnapt en hebben zich in het wild vermenig vuldigd. Het gevaar voor overschrij- schrijding der Nederlandsche grens is daarom niet meer denkbeeldig Door de Kroon is daarom thans uitvoering gegeven aan art. 3 van bovengenoemde wet, dat haar de bevoegdheid geeft maatregelen uit te vaardigen tot wering en bestrij ding van de bisamrat. Hare bestrij ding is voor ons land noodzakelijk, omdat ze aan dijken en oevervoor zieningen veel schade aanricht. Bo vendien benadeelt ze den vischstand. De naam «bisamrat» komt van het Duitsche «Bisamratte». «Bisam» be* teekent «muskus», d. i. een sterk reukwerk van scherpen, doordrin gende geur. Deze muskusreuk heeft het dier steeds bij zich. Voor haar optreden in Europa werd deze rat hier dan ook in woordenboeken enz. aangeduid als «muskusrat», waarme de dan bedoeld werden hare stam- genooten in Noord-Amerika. Van het dier wordt de volgende beschrijving gegeven: Aan de rugzijde grijsbruin tot zwart bruin behaard en aan de buikzijde grijs tot vuilwit. Het heeft kleine ooren, zwarte oogen, lange snorha ren en oranje snijtanden. Deze rat is veel grooter en zwaarder dan de z. g. woelrat, haar staart is aan het einde zijdelings afgeplat en de ach terpoten zijn opvallend groot en breed. Ze houdt zich bij voorkeur op aan de oevers van niet stroomend water. Indien de gebruiker van een per ceel daarop de aanwezigheid van de bisamrat vaststeid of vermoedt, is hij verplicht daarvan onverwijld kennis te geven aan denBurgemeester van de gemeente, waarin dat perceel is gelegen. Deze verplichting rust ook op degene die op het perceel jaagt of vischt. Formulieren voor deze kennisgeving zijn op het poli tiebureau verkrijgbaar. Door den Burgemeester wordt van de ingeko men kennisgevingen mededeeling gedaan aan den Plantenziektenkun- digen dienst te Wageningen. Deze dienst doet onverwijld een onderzoek instellen. Ook eigener beweging kan de dienst optreden. Indien bij het door den dienst ingestelde onderzoek blijkt, dat zich op een perceel bisam- ralten bevinden, stelt de Burgemees ter den gebruiker hiervan in kennis. Ingevolge art. 7 van het bisamratbe- sluit 1937 zal, indien op de in die kennisgeving aangegeven dag de bisamratten niet ten genoegen van de plantenziektenkundigen dienst zijn opgeruimd, die opruiming zal ge schieden door de daartoe krachtens art. 61 der jachtwet 1923 aangewezen personen. Overtreding van een der desbetref fende vooi schriften wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Vermeld zij nog, dat, in afwijking van het algemeen visscherijregle- mentvoorde binnenwateren bij de opruiming van bisamratten mede mogen worden te water gebracht, te water gehouden of opgehaald netten, waarvan het netwerk van metaalgaas is vervaardigd. Krachtens art. 9 van het bisam- ratbesluit 1937 kan de Minister van Landbouw en Visscherij ook een vergoeding toekennen voor elke bij den Plantenziektenkundigen dienst ingeleverde doode of levende bisam rat. Van deze bevoegdheid is tot heden geen gebruik gemaakt. Tenslotte zij er op gewezen, dat tot nog toe alleen de provincies Limburg, Noordbrabanten Zeeland zijn aangewezen als streken, waar voor de bepalingen van het bisam. ratbesluit 1937 gelden. Deze en andere gegevens in dit artikeltje voorkomende, zijn ont leend aan «De Bisamrat» door Dr. H. N. Kluyver, verschenen als no. 85 van de Verslagen en Mededee- lingen van den Plantenziektenk. dienst te Wageningen (prijs fl 0, 15). SLAATS TE PARIJS OPGEGEVEN. Gisteravond 6 uur heeft Slaats in de Parijsche Zesdaagsche opgegeven. Pij nenburg is gekoppeld aan Letourneur. De Telegraaf schrijft hieromtrent: De reden van dit opgeven? Een lint worm.... en nog wat! Niettegenstaande de behandeling, die Slaats sedert den Zesdaagsche te New York, waar hij om dezelfde reden moest opgeven, onder ging, is hij dezen lastigen, verzwakken- den veelvraat nooit geheel kwijtgeraakt. En zoo komt het dan ook, dat tot nu toe de ploeg PijnenburgSlaats slechts spo radisch op den voorgrond trad. Of dit op den duur .verbeteren zou? Het viel te betwijfelen en daarom werd dan ook in den loop van den middag van hooger- hand een stille druk op hem uitgeoefend om maar op te geven, zoodat een nieuwe ploeg PijnenburgLetourneur gevormd zou kunnen worden. Een handige inise en-scène, om een gedwongen opgave van den populairen Letourneur te ver mijden en hem tevens een compagnon te bezorgen, met wien hij eventueel een overwinning zou kunnen forceeren! Of deze laatste berekening zal uitkomen, is een kwestie, die het verdere verloop van dezen Zesdaagsche zal uitwijzen, maar in ieder geval is hedenavond reeds gebleken, dat de samenstelling van de nieuwe ploeg een meesterlijke zet is geweest om het publiek bevrediging te schenken. Om tien uur Vrijdagavond luidde het klassement: 1 BillietWals 160 pnt.; 2 Schon Pellenaars 152 pnt.; 3 Falck Hansen Christensen 145 pnt.; 4 IgnatDiot 57 pnt.; 5 ChocqueDayen 40pnt. Op één ronde: 6 ArchambaudLa- pébie 25 pnt. Op twee ronden: 7 GuerraDi Paco 94 pnt.; 8 AertsDebruycker 56 pnt.; 9 PijnenburgLetourneur 33 pnt. Op drie ronden: 10 WambstBou- cheron 122 pnt.; 11 SérèsBouchard 122 pnt.; 12 RichardPecqueux 82 pnt.; 13 SpeicherLe Grevès 42 pnt. VEREERENDE UITNOODIGING. Het bekende Victoria Hotel te Eind hoven, waar telken jare de grootheden op biljartgebied, o.a. een Zweering. v. Vliet, de Leeuw, Gruithuizen, hun wedstrijden spelen, heeft a.s. Vrijdag ter gelegenheid van die wedstrijden Keesje de Ruijter uitgenoodigd om een wedstrijd te komen spelen. Wij hopen dat de kleine Kees dien avond in vorm zal zijn, opdat deze grootheden op bil jartgebied eens een oordeel kunnen krijgen over onzen kleinsten en jong- sten Waalwijkschen biljarter. West Europa-Centraal Europa. De voetbalwedstrijd West-Europa tegen Centraal Europa wordt 20 Juni in 't Stauion te Amsterdam gespeeld. Er komen vermoedelijk 4 Neder landers in. Waalwijk, 8 April '37. Biggen: f 12.— a f 17.— Eieren 2'/a—3 cent. WAALWIJK. Zaterdag, Zondag en Maandag, Luxor Bioscoop »De Melkboer«. Zaterdag, Zonaag en Maandag, Theater Musis Sacrum «Zonen van de Zuidzee«. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 12 uur repetitie Mannen- koor O. en V. Zondag 7 uur uitvoering Har monie »St. Jan« in het Patronaats gebouw. Maandag 89.30 uur. Gymnastiek beeren K. en V. Gymnastieklokaal Ü.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal U.S. Dinsdagavond 8 uur Damavond Caté Rest. »De Molenvliet». Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten JA. en V. Gymnastiekl. O. S. W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten li. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis L. School. Auto te water gereden. In den afgeloopen nacht om half een is een auto bij het Wczenveld te Tweiloo tegen een langs den weg staanden boom gereden, waarna de wagen over den kop sloeg en in de Wetering terecht kwam. De auto, bestuurd door den heer van Rijk uit Apeldoorn, was op weg van Apeldoorn naar Deventer en Tweiloo. In den wagen zaten de heer van der Beid uit Deventer en mejuffrouw A. Hasseltlo uit Tweiloo. Zij maken deel uit van een orkestje uit Apeldoorn en keerde huiswaarts. De bestuurder reed met groote snel heid en in de bocht vloog de wagen bij het Wezenveld tegen een langs den weg staanden boom, waarna hij in de Wetering terechtkwam. Het water is ter plaatse niet diep, zoodat de inzittenden spoedig op het droge wisten te komen. Kort na na het ongeluk was hulp ter plaatse. Het bleek echter, dat de heer van der Beid zware verwondingen had opgeloopen en de bestuurder en mejuffrouw Hasseltlo licht waren gewond. Per auto werd de zwaar gewonde naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De beer van Rijk werd naar het ziekenhuis te Deventer en mej. Hasseltlo naar het ziekenhuis te Tweiloo gebracht. De politie heeft de zaak in onder zoek. in klein R.K. Gezin. Brieven onder No. der adv. Bureau v. d. blad. 57443 GEVRAAGD bij SLAGERIJ SJEF KLERKX Grootestr. 3 - WAALWIJK. Wijziging in programma voorbehouden. 8.30 Brussel Vlaamscli. Droitwlch. Brussel Vlaamsch. Droitwlch. Londen Regional. Droitwlch. Londen Regional. Brussel Vlaamscli. Droitwlch. Diversen. Boedapest. Droitwlch. Parijs. 10.20 11.35 12.50 4.20 4.50 5.20 6.20 6.50 9.05 9.25 9.50 11.00 8.00 Brussel Vlaamsch. 8.20 Pauze. 8.50 Radio Parijs. 9.35 Pauze of gramofoonmuziek. 10.35 Droltwich. 11.35 Londen Regional. 5.20 Droitwich. 6.40 Londen Regional. 7—8 uur Gramofoonmuziek v. h. R. D. B. Lichte Muziek: A 7264 Populair Melodies Nr. 2. A 2175 Sic sind so hubisch. Flagcolctt-Walzer. A 3436 Mein Herz hat heute Sonntag. Romania, Suite No. 2. A 2811 Hong. Rhapsodic v. Popper. A 3392 Geburtstagfeier bei der Narhtig. Parade der Xylofonistcn. A 1192 Murmelndes Luftchen. Leise, leise frome Weise. A 1810 Bravo, Bravo, A 5312 La Danza. Musica Proiblta. A 6349 Traum Walzer. Valse Bleue. 8.05 Droltwich. 9.20 Droitwich. 8.00 Brussel Vlaamsch. 8.20 Pauze. 8.50 Parijs. 9.35 Pauze of gramofoonmuziek. 10.35 Londen Regional. 11.20 Droitwich. 1205 Londen Regional. 1.35 Droltwich. 2.35 Londen Regional. 4.50 Droitwich. 6.20 Diversen. 7—8 uur Gramofoonmuziek v. h. R. D. B. Wals en Marasch. A 3429 Florentiner Marscli. Einzug der Gladiatoren. A 2324 Kling-Klang. Der Seeman, ja der Seemau. A 3553 Sommernacht am Sternenberger See. An der schone grune Isnr. A 3381 Royal Court Ball. In good old time. A 3452 Bnd'ner Mnd'Ien. Wiener Burger. A 3556 An der schonen blauen Donau. A 1853 Radetzky Marscli. Torgauer Marsch. A 1722 Hoffballtanze. Donausagen. A 1806 Parischer Einzug Maarsch. Unter dem Siegesbanner. 8.10 Droitwich. 11.10 Londen Regional. 8.00 Brussel Vlaamsch. 8.20 Pauze. 9.35 Pauze of gramofoonmuziek. 8.50 Radio Parijs. 10.35 Droitwlch. 11.35 Londen Regional. 12.20 Droitwlch. 6.20 Diversen. f 6.40 Droltwich. 78 uur Gramofoonmuziek v. h. R. D. B. Dansmuziek. A 3382 Wir Ziehen durch die Heimat. Uns geht's immer fabelhaft. A 2323 Heut mein Schatz. Zigeunerblut. A 2325 Heute mocht' ich. Adieu, Adieu, ich geh'. A 1566 My black baby. Zwei Gultarren. A 3238 Ah, Paris. Dans le p'tlt Brlstot. A 3206 Hallo Madame. So kusst nur die Katja, A 3202 Zuckerschnutt. Wonnemond Hotel. A 6901 On the beach at Bali-Bali. At the Café Continental. A 2336 Heut' konnte ich. Nur du bringt ralr das Gluck. 8.00 Droitwlch.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 12