OrZwAKTL TER Tweede Blad Overzicht Waalwijks Belang gedurende haar 30-jarig bestaan. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij aile Drogisten. Zaterdag 10 April 1937 No. 30 De Echo van het Zuiden 't Was reeds voor en tijdens de eerste roemzuchte tentoonstelling van Schoen- en Lederindustrie en aan verwante artikelen in 1903, dat van verschillende zijden werd aangedron gen op de oprichting eener vereeni- ging, bestemd om de belangen van Waalwijk naar buiten op verschillend gebied te behartigen, als: tentoonstel lingen, marktwezen, vreemdelin genverkeer, reclame voor industrie en plaats en tal van zaken die gewoon lijk niet zoozeer geacht worden direct te behooren tot de werkings-sfeer van het gemeentebestuur. Deze tentoonstelling gehouden juist in het tijdperk van den overgang van het hand- tot machinale werk, had in elk opzicht een geweldig succes en daaruit zou men concludeeren dat het comité zich spontaan wierp op eene blijvende vereeniging als hierboven bedoeld. De afwerking van deze belangrijke onderneming eischte zooveel tijd en moeite dat men wel een beetje huive rig opzag tegen het nieuwe en groote werk dat te wachten was als direct een dergelijke vereeniging werd opge richt. Wel bleef de zaak warm en werden meermalen besprekingen ter zake gehouden, maar toch werd het Maart 1907 toen wijlen Herman J. A. Zeegers, gesteund door enkele heeren, een vergadering in het oude „Musis" bijeen riep en daar een lezing hield over het „Marktwezen te Waalwijk", waarvoor hij meer speciaal de op richting eener vereeniging bedoelde. Uit de discussie bleek echter dat de aanwezigen een meer algemeene ver eeniging wenschten, zoodal tenslotte op 21 Maart werd overgegaan tot de oprichting van „Waalwijks Belang, Vereeniging tot verheffing van het Marktwezen en bevordering van het Vreemdelingenverkeer", met aanvan kelijk 40 leden. Er werd een voorloopig bestuur ge kozen, bestaande uit de heeren Her man Zeegers, Cor Witlox, J. van Schijndel, Frans Rath, Hub van Schijndel en Jan Tielen, waarvan de heeren Zeegers, Tielen en J. van Schijndel, voorloopig voorz., secr. en penningm. waren. Op 29 April d.a.v. werd 'n nieuwe vergadering gehouden, waarbij bleek dat het ledental tot 80 was gestegen en waar de door het voorloopig be stuur ontworpen statuten werden goedgekeurd, de Koninkl. goedkeuring daarop aangevraagd en besloten de naam te bepalen op „Waalwijks Be lang", zonder meer, omdat men meen de dat dit alles voldoende omsloot. Thans werd een definitief bestuur gekozen, dat werd saamgesteld uit de heeren C. Witlox, J. Tielen, H. J. A. Zeegers, G. Zuurhout, J. v. Schijndel, P. Verwiel, W. Timmermans, Adr. v. Liempt en W. Zuurhout. In de bestuursvergadering van 4 Mei werden de functies verdeeld als volgt Herman J. A. Zeegers, Voorzitter; W. Timmermans, vice-voorzitter; Jan Tielen, le secretaris; Adr. v. Liempt, 2e scretaris; Jan v. Schijndel penning meester; P. Verwiel, W. Zuurhout, G. Zuurhout en Cor Witlox, commissa rissen. De vereeniging en het bestuur wa ren dus officieel geconstitueerd en konden hunne werkzaamheden be ginnen. De burgemeester K. A. M. ridder de van der Schueren, aanvaardde het eere-voorzitterschap, echter slechts voor korten tijd, wijl hij weldra be noemd werd tot burgemeester van Bemmel en opgevolgd door den Edel- achtb. Heer Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele, die deze functie eveneens welwillend aannam. Na de grootsche feesten bij diens in stallatie (31 Aug. 1907), nam de voor zitter, de heer Herman Zeegers zijn ontslag als zoodanig en 28 Februari 1908 werd de heer .1. Houben gekozen tot voorzitter. Zooals men hierna zal zien werd de actie op verschillend gebied de eerste jaren krachtig aangepakt, maar zoo als vaak geschiedt volgde na die actie een ware reactie, de vereeniging dom melde in door tal van oorzaken en om standigheden die hier niet besproken behoeven te worden en gaf na eenige jaren weinig levensteekenen meer. Het is de onvergankelijke roem van den heer Cor Witlox, (lat hij in een krachtigen oproep in „De Echo van het Zuiden" daarop de aandacht ves tigde en een algemeene vergadering bijeenriep om tot reorganisatie en nieuw leven te komen. Daarvoor past hem hier een woord van oprechten dank. De door hem opgeroepen ver gadering, die druk bezocht was, werd gehouden op 4 Juli 1911 en het resul taat was dat een reorganisatie ook van het bestuur plaats vond en nu voortaan bestond uit de heeren: Dr. J. van Gils, president, C. Witlox, vice- president; Jan Tielen, le secretaris; M. A. .1. van Liempt (die in 1909 zijn broeder die ontslag moest nemen we gens vertrek naar elders als bestuurs lid was opgevolgd) 2e secretaris; H. G. van Everdingen, penningmeester; Willem Timmermans, Jan van Schijn del, D. J. H. van Tusschenbroek, P. Verwiel, commissarissen. 28 Septem ber 1911 nam de heer P. Verwiel, we gens drukke bezigheden zijn ontslag en 15 Februar 1912 werd in diens plaats door de algemeene vergadering gekozen de heer H. Wiesman. 27 April 1916 nam de eminente voorzitter Dr. J. v. Gils afscheid van de vereeniging wegens vertrek naar 's-Gravenhage, terwijl de heer B. Tim- mermans-Verschure in diens plaats als lid werd gekozen, die echter deze functie wegens drukke werkzaamhe den niet aanvaardde en vervangen werd door den heer Gerard Verkade. In de bestuursvergadering van 19 Maart 1917 werd de heer Cor Witlox benoemd tot voorzitter. In diens plaats werd tot vice-voorzitter be noemd de heer H. Wiesman, terwijl de heer Willem Timmermans het penningmeesterschap .overnam van den heer H. G. v. Everdingen, die onze gemeente ging verlaten. De heer W. Timmermans nam ontslag als be stuurslid in Augustus 1917 en de al gemeene vergadering koos in zijn plaats den heer Norbert van Loon, die penningmeester werd en dus thans deze functie 20 jaar vervult en in plaats van den heer van Everdingen, den heer Henri Hoffmans. In November 1918 werd het be stuurslid en inede-oprichter de heer Jan van Schijndel ons door den dood ontnomen en in de algemeene verga dering van Februari 1919 de heer Ph. Timmermans als zijn opvolger aan gewezen. In de algemeene vergadering van Februari 1920 werd de heer Antoon van Schijndel Jr. tot bestuurslid ge kozen en in April 1920 tot voorzitter aangewezen de heer Ph. Timmer mans, die den heer Cor Witlox als zoodanig opvolgde. Na het overlijden van dezen energieken voorzitter kwam als lid van het bestuur in Februari 1923 de heer B. Timmermans-Ver- schure en werd de heer M. A. J. van Liempt voorzitter. Het bestuurslid de heer Gerard Ver kade overleed in September 1923 en in diens plaats kwam de heer Jud. Timmermans Phzn. De burgemeester Th. L. I). de Sur mont de Bas Smeele overleed 8 Dec. 1923 en werd 1 Maart 1924 opgevolgd door den Edelachtb. heer E. C. Moo- nen, wiens inhuldiging „Waalwijks Belang" op verzoek van het Dag. Be stuur der Gemeente geheel organi seerde en wien ook het eere-voorzit terschap werd aangeboden, hetwelk welwillend werd aanvaard. Op 9 Aug. 1928 nam de heer I). J. H. van Tusschenbroek zijn ontslag als be stuurslid wegens vertrek naar Heem stede; hij werd vervangen als zooda nig door den heer Arnoud Verwiel. In September 1931 trof de vereeni ging wederom een zware slag door hel overlijden van haren eminenten voor zitter den heer M. A. J. van Liempt, terwijl de heer B. Timmermans-Ver- schure zich om gezondheidsredenen genoodzaakt zag als bestuurslid le be danken. In de algemeene vergadering van 29 Februari 1932 werden als bestuurs leden gekozen de heren Gerard Ver wiel en Jac. Spijkerman, zoodat het len een luchtje vastzit! mompelde hij binnensmonds. De aardappelen deed hij in de pan, die hij boven het vuurtje hing, terwijl hij daarnaast de braadpan bevestigde, waar de coteletten in werden gebak ken. Daarna zorgde hij voorlopig voor de rest, zoals groenten enz. en ging dan wat zitter. lezen. Sjonge, sjonge! Wat ruikt het hier lekker. Albert schrok op uit z'n leesboek en zag mijnheer Wilsma voor zich staan. Goeie middag, mijnheer Wilsma, de andere twee zijn een eindje wan delen en komen tegen twaalf uur te rug. Zo, zo, enne.... ben jij hier de kok? Ja, daar ga ik tenminste voor door. Nu,je kookt beter als ik, hoor! Dat moet ik zeggen. Zeg, ik ben bij jullie thuis geweest en ik heb maar net zo lang gepleit, totdat jullie per missie kregen om met me mee te helpen. Ha, fijn! riep Albert uit en u blijft hier toch zeker mee eten, hè? Als jullie het goedvinden, zal ik het wel doen. Dat is me nou ook wat, wij vin den het natuurlijk uitstekend, maar moeten wij hier nu met de tent weg, of zo? U weet wel, dat stond op dat briefje, dat we hier weg moesten. Cch, nee. We zullen wel eens af wachten, dat :s nog wel verreweg het beste. Wat later kwamen Gerard en Joop terug, gaven mijnheer Wilsma een hand en gingen dineren. Wonder boven won der, smaakte alles best; Albert had er niet voor niets zfjn best op gedaan. Wat zijn jullie nu van plan om vanmiddag te doen? Ik denk, dat we dat nu beter aan U kunnen vragen, zei Albert lachend. Och waarom? ik kan voorlopig toch niets beginnen en daarom is het beter, dat de leider van dit drietal ook mfj maar zegt, wat ik te doen en te laten bestuur wederom voltallig was. De keuze van een president had plaats in de bestuursvergadering van April en werd de heer J. Timmer mans Phzn. als zoodanig gekozen. In de najaarsvergadering van 1932 nam de heer A. H. van Schijndel Jr. ontslag uit het bestuur wegens ver trek uit de gemeente en werd in zijn plaas gekozen de heer Cl. Raming. In Maart 1934 kwam de heer J. C. Spapens in de plaats van den heer Am. Verwiel, die was afgetreden, ter wijl eerstgenoemde in Maart 1936 als bestuurslid bedankte en werd opge volgd door den heer A. Meys. Als laatste mutatie in het bestuur had de verkiezing plaats van den heer J. C. Pulles in Ocober 1936, die den heer H. Wiesman opvolgde daar laatstge noemde den tijd gekomen achtte na gedurende 25 jaar een bestuursfunc tie te hebben vervuld, plaats te ma ken voor een jongere kracht. De heer H. Hoffmans volgde hem in het be stuur op als vice-voorzitter. Hiermede werd een overzicht gege ven van de leiding onzer Vereeniging vanaf de oprichting tot op heden, laat ik thans nog Uwe aandacht vra gen voor de vermelding van hare voornaamste werkzaamheden in de afgeloopen periode van 30 jaar. Nadat de vereeniging was opge richt, het definitief bestuur geconsti tueerd en de statuten vastgesteld en koninklijk goedgekeurd, werd direct besloten om de viering Koninginnedag in onze gemeente, die tot dusverre ge heel was verwaarloosd, op passende wijze te doen geschieden, hetgeen ge durende 23 jaren met stijgend succes en op steeds meer uitgebreide wijze werd herhaald en zeer zeker heeft dit voor de nationale gezindheid en voor het vreemdelingenverkeer in onze ge meente uitnemende gevolgen gehad. Het werd dan ook door onze Ver eeniging zeer betreurd dat in 1930 de Burgemeester meende dat op andere wijze beter en algemeener deze natio nale feestdag kon worden herdacht, zoodat deze organisatie vanaf ge noemd jaar aan hare werkingssfeer is onttrokken. Het doel waarvoor de eerste voor zitter speciaal de vereeniging meen de te moeten oprichten, n.l. „markt- aangelegenheden", werd weldra ter hand genomen en met specialiteiten werd hierover geconfereerd. In over leg met deze deskundigen werd het initiatief genomen tot sluiting van den veekring voor den invoer van vee ut Holland en tevens om aan den gc- meentraad voor te stellen de jaar markten te stellen op den laatsten Donderdag der maand en in de maan den April, September en October Don derdag voor den 15en erbij; dus juist voor de quarantaine-dagen in België. Deze voorstellen werden door den gemeenteraad overgenomen en op het oogenblik zijn de jaarmarkten nog al dus vastgesteld. Tevens werden heb! Nee, maar. Nu wordt ie goed! We hebben U toch zeker niet hier gehaald om te zeggen wat U te doen en te laten hebt? Dat is volkomen waar, maar nu ik toch nog niets kan doen is het veel beter en veel gezelliger, dat jullie dezelfde leiding houdt, daar zijn jullie nu een maal aan gewoon, of niet? Dat was wel zo, vonden ze. Wie is bier eigenlijk de leider? De jongens wezen op Albert, den oud ste. O, dus dat is de leider-kok? Nu, dan moet je mij maar geen mijnheer noemen, hoor! Ik heet eigenlijk Tom Wilsma, dus kunnen jullie me gerust Tom noemen, hè? In orde, mijnheer, zei Joop, waarop allen natuurlijk in een onbedaarlijk ge lach schoten. Na het eten stelde Albert voor, dat ze met Tom eens wat moesten gaan wan delen of fietsen. Tom sloeg dit niet af en vijf minuten later was de troep al op stap in de richting van de beek. Joop was veroordeeld tot de wacht, zodat bij dus niet mee mocht. Hij vond het natuurlijk wel jammer, maar er moest toch iemand de wacht houden. Het was vreselijk warm (lie middag en daarom kon Joop het in de tent niet uitstaan en ging wat op z'n gemak in de schaduw van de tent liggen. Zoals hij nu lag, kon hij het gehele terrein goed oVerzien; ginds het bes waar z'n makkers doorheen gegaan waren, daar dat kreupelhout en daar recht vooruitwel, ...wat was dat? zag hij het wel goedRecht voor hem op ongeveer een afstand van 100 meter stond een grote zwarte ster, recht op in het zand Wat was dat nu weer? zouden dat Albert en de anderen misschien gedaan hebben, om hem een poets te bakken? Maar hij had niemand gezien en die zwarte ster kon toch zeker niet op z'n eentje hier naar toe komen tippelen? Zou, hij eens gaan kijken? Er was toch immers geen gevaar aan vérbonden, want er was niemand bij. Zo redenerend liep Joop stil en be hoedzaam naar de plaats toe waar de zwarte ster stond en bekeek ze eens goed. Hij trok ze uit de grond, keek eerst nog eens goed of hij werkelijk nie mand zag en daarna nam hij het houten ding mee naar de tent. Kijk, zei hij bij zichzelf, da's aardig, er staat nog wat op ook. En er stond ook wat op n.l.: maatregelen genomen voor voldoen- veewagens op liet station S.S. op de marktdagen. Tegelijk met het eerste Koningin- nefeest had de plechtige inhuldiging plaats (31 Aug. 1907) van den nieuw- benoeinden burgemeester, den Édel- achtbaren heer Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele. Deze feestelijke in stallatie werd geheel door „Waal wijks Belang" op touw gezet en slaag de schitterend. Wij herinneren aan den optocht, het feestdiner, de schit- erende electrische illuminatie van Markt, Groote Straat en speciaal Sta tionsstraat met haar electrische ver lichting tusschen de boomenrijen. In 1908 werd in „Musis" een wel dadigheidsconcert voor den arme ge organiseerd, hetgeen nog een 6-tal ja ren nadien is herhaald. Een adres werd gericht aan den ge meenteraad betreffende den toestand van de Loint en aan den Minister van Waterstaat werd gerequestreerd in zake den treinenloop '-BoschLage- Zwaluwe, speciaal om latere treinen op dit traject. Waar de vitaliteit onzer beide har monieën zeer tanende was, werden pogingen gedaan om beide saam te voegen, doch deze pogingen misluk ten, waarna op het einde van dat jaar besloten werd een nieuwe vereeni ging „Waalijwksche Harmonie" op te richten. Het bestuur bestond uit de heeren E. W. Küjheyg-Pernot, B. Timmermans-Verschure, J. v. Schijn del, C. Witlox en Adr. Jansen, Eere- bestuur vormden de heeren H. de Vocht, O. W. H. van Tusschenbroek Ph. Timmermans, H. van Es, G. van Oudenhoven, beschermheer was de heer H. Witlox-Bressers en directeur de heer Adr. Appels. Besloten werd tevens tot aanschaf fing van een kiosk; deze werd aange kocht te Zalt-Bommel en kon tevens door het inbrengen van ramen ge bruikt worden als ijstent. Deze kiosk werd 24 Mei voor 't eerst in gebruik genomen en is in la tere jaren verkocht aan de Rijksvak school voor leestenmakerij, waar ze thans nog staat. 11 Maart werd gerequestreerd hij Ged. Staten inzake een rijwielpad naar Tilburg en de steun van belang hebbende gemeenten en lichamen ge vraagd, hetgeen mede tot gevolg had dat 6 Mei 1909 dit hoogst noodzake lijke werk werd aanbesteed. Nog werd om dezen tijd de aan dacht van het bestuur van het S.S. personeel gevestigd op deze omgeving voor den bouw van een sanatorium voor deze vereeniging. (Wordt vervolgd.) Nogmaals, ga weg van deze plaats. Joop dacht er over na of hfj geen voetstappen had gezien op de plaats waar dat mooie „meubel" stond, maar daar hij er zich niets van herinnerde, besloot hij om even te gaan kijken, of hij ze soms kon zien. OPLOSSINGEN VORIGE WEEK. 1. De haan. 2. Een kaal hoofd. 3. hoed, negen, man, vin, vol, web, eg, mond: Hoge bomen vangen veel wind. 4. De aardappel. RAADSELS. 1. Het is lang niet dom, maar toch ligt het zonder hoofd in de winter dik wijls op 't water. 2. Welke vader hebben gewoonlijk heel veel jongens? 3. Waar worden de hoeden van de allerlaatste mode gedragen? 4. 9, 5, 16, 7, 8, 19, 1, 3, proberen. 6, 17, 18, 14, 2. 5, niet voor. 4, 11, 13, ligt op een huis. 10, 12, 13. tam. 15, 1, 14, 2, 5, 100 c.m. Het geheel vormt een spreekwoord van 3 woorden en 19 letters. 5. Zoek hieronder de naam van iemand die zeer snel rijdt. 1, 11, een deel van een wagen. 2, 10, 3, tegenovergestelde van in. 7, 4, 6. 5, heeft wortel, stam en tak ken. 12, 8, 9, een verblijf voor duiven. 6. 3, 5, 16, 9, 4, 17, 2, wandelen. 8. 6, 17, 10, 3, 12. 15, 14, niet rond. 1, 15, 7, 9, 5. 11. 17, 2, 7. niet braaf. 10, 13, 18, knaagdier. Het geheel vormt een spreekwoord van 3 woorden en 18 letters. door Céhadé. VI. Kijk, kijk, de zwate ster; zie je jongenc, dat zal wel een of andere bende zijn, die daar op dat terrein iets uitvoert wat niet in de haak is. En als jullie het goedvinden, zal ik wel eens met jullie meegaan en eens een beetje de boel in de gaten houden. Ik heb momenteel toch niets te doen. Enne.... wilde Albert nog weten, moeten wij er thuis iets van zeggen? Nee, dat is niet nodig, daar zal ik wel even voor zorgen, als jij me tenminste even de adressen op wilt geven van jullie ouders, dan kan ik er daar eens over praten en vragen of jullie me mee moogt helpen, want dan is het voor mij heel wat makke lijker, omdat jullie daar nu toch een maal kamperen, en jullie weet na tuurlijk goed hoe de man er uit ziet, hé? O, ja, dat zal wel gaan. Nu, dan gaan jullie maar weer naar je kamp terug en je kunt me tegen de middag verwachten. Nou, bonjour, heren! Nu ging het weer in flink tempo naar de stad terug en daar deden ze de inkopen om daarna weer recht streeks naar het kamp te fietsen. Gerard vertelde aan Joop hun tocht- je en Albert zei: Zeg, ik ga vast aardappelen schil len, want vanmiddag hebben we een gast en dan moeten de aardappelen natuurlijk mooi geschild zijn en daar om zal ik er dan maar wat langer over doen. Intussen gaan wij nog een eindje stappen, goed? Mij best, hoor! Stap maar op zoveel je wilt, als je maar zorgt, dat je om een uur of twaalf thuis bent. Komt in orde, Bertie! riep Joop vrolijk uit. Ziezo, zuchtte Albert na twintig minuten, dat is ook weer voor elkaar. Hij nam de aardappelschillen en gooi de ze in het vuur. Maar goed dat de wind van me afgaat, want ik geloof, dat er aan brandende aardappelschil-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5