Herdenking 12'|2-jarig jubileum R. K. Handels-avondcursus te Waalwijk. Dinsdagavond had in het gymnas tieklokaal van de R. K. H. H. S. een eenigszins feestelijke herdenking plaats van het 12^-jarig bestaan der R.K. Handelsavondcursus. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren Meijering, Cremers en v. Driel, die het hoofdbestuur van den R.K.» Middenstandsbond Bisdom Den Bosch uitmaken. De heer M. v. d. Weijst, Inspecteur M.O., de commissie van toezicht M.O. bestaande tfit de heeren Christ en Verhoeff. Verder de heer J. v. Iersel, voorzitter van het plaatselijk schoolbestuur van O. M. O., de heer Drs. G. J. de Vries, directeur R.K.H.B.S. en H.H.S. en de heer Sie- mer, oud-directeur der. Avondschool. De Voorzitter van de plaatselijke R.K. Middenstandsver., de heer Chr. v. Liempt, opende de vergadering met den Christ, groet, waarna hij het vol gende welkomstwoord uitsprak. Hij zeide het een groot voorrecht te noemen dat hij deze bijeenkomst mag voorzitten. Spr. had de overtuiging dat de avondschool van zeer groot be lang is voor de jeugd van Waalwijk en Omstreken. Het verheugt spr. dat deze cursus, volgens schrijven van den heer Drs. G. J. de Vries in het plaatselijk blad voortaan school, de vruchten af werpt die men er van verwacht heeft, niet' dat die vruchten boven de ver wachtingen gaan, maar wel dat men met de resultaten ten volle tevreden kan zijn. Spr. zeide dat de verschillen de feiten zeer duidelijk door Drs. G. J. de Vries in De Echo van het Zuiden zijn uiteengezet, en men weet dat Drs. G. J. de Vries de Avondschool een goed hart toedraagt en veel heeft bij gedragen tot de totstandkoming dezer school. Spr. meent dat men het er over eens kan zijn. dat de school van bijzonder groot belang is, alhoewel de medewer king van den R.K. Middenstand nu niet altijd even groot geweest is, maar dat het tot voldoening kan stemmen, dat van de ontwikkeling van de jeugd de Middenstand groote voordeelen trekt en dat hij dan ook spontaan heeft me degewerkt aan de totstandkoming de zer school. De heer van Liempt zegt dat men dankbaarheid moet gevoelen voor di recteur en leeraren, zoowel in het he den als in het verleden, wanneer men ziet het -vele goede dat zij in het be lang der katholieke jeugd hebben we ten te bereiken. Het geeft voldoening als men de groote belangstelling ziet die er hedenavond getoond wordt en dan bedoel ik op de eerste plaats de inspecteur van het M.O. de heer M. v. d. Weijst, verder het hoofdbestuur van den R.K. Middenstandsbond, bis dom 's-Bosch en de heer J. Siemer, oud directeur dezer school. Spr. zegt dan dat hij op de gebeur tenissen die in jaar in de school hebben plaats gehad niet verder be hoeft in te gaan, daar de heer direc teur v. Well dadelijk een overzicht hiervan zal geven, maar hij wil beslui ten met de aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen met de overtui ging dat hun tegenwoordigheid op bij zonder hoogen prijs is gesteld. Hierna werd mededeeling gedaan dat gelukwenschen waren binnengekomen van het gemeentebestuur, dat wegens college-vergadering niet aanwezig kon zijn, van den Weleerw. heer Kapelaan Völker en van den oud-leeraar de heer Schoenmakers. Van den Weleerw. heer Kap. van Lierop was een bericht van verhinde ring binnengekomen. Nadat er een toast was uitgebracht op het welzijn der school, gaf de direc teur, de heer H. v. Well het hieronder volgend overzicht. Het vieren van een Jubileum van een instelling is steeds een ongezochte ge legenheid een en ander op te diepen uit het bestaan van die instelling. Het is mij een aangename taak U hedenavond dan iets te mogen mededeelen over het verleden en het heden van onzen R.K. Middelb. Handelsavondcursus. Hope lijk neemt U het mij niet kwalijk, wan neer ik ook iets mocht zeggen over eventuele toekomstplannen. De kennis van het verleden heb ik hoofdzakelijk moeten opdoen uit jaar verslagen, maar door de keurige wijze waarop deze steeds zijn bijgehouden en bewaard was het samenstellen van de geschiedenis geen zware taak. Reeds van 1908 af dan, bestond in onze gemeente een R.K. Lagere Han delsavondschool. Deze cursus stond onder beheer van ..De Hanze", Bond van R.K. Vereenigingen in het bisdom 's-Bosch. Het bestuur van de Hanze, afd. WaalwijkBesoijen, benoemde een Commissie van toezicht op den handelscursus. Deze Commissie was te vens belast met het geldelijk beheer en ontving door tusschenkomst van het Afd.-bestuur der Hanze bijdragen van Rijk, Gemeente en Provincie. De les sen van dezen 3-jarigen cursus werden gegeven op Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond in de maanden Septem ber t.m. Maart in de lokalen der Open bare Lagere School te Waalwijk. Het personeel bestond uit minstens één leeraar Boekhouden M.O. en een on derwijzer met hoofdacte. Naar ik meen is van het begin van dezen cursus af de heer Schoenmakers directeur van dezen cursus geweest, terwijl de heer Laar akker steeds de lessen in Nederl. Han- delscorr. heeft gegeven. Van het aan tal leerlingen die dezen cursus bezoch ten is mij niet veel bekend. Ik heb al leen kunnen vinden dat omstreeks Kerstmis 1920 dit aantal bestond uit een totaal van 44 leerlingen, n.l. 14 meisjes en 30 jongens. Hoewel deze cursus ontegenzeggelijk waardevolle diensten had bewezen, meenden velen in het bijzonder Mr. Thiel, inspecteur v. h. Handelsonder wijs dat er in Waalwijk nog vrucht baarder werk zou kunnen worden gele verd door een cursus, die op een hoo- ger plan stond. Op initiatief van Mr. Thiel, begon Drs. G. J. de Vries, di recteur van de R.K.H.B.S. en H.H.S., voorbereidingen te treffen tot oprich ting van den R.K. Middelb. Handels avondcursus. Hierbij mocht hij veel medewerking ondervinden van Ge meentewege. het Plaatselijk Bestuur der Hanze, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, van het Plaatselijk Bestuur van O.M.O. en niet in het minst van den Rijksinspecteur. Er kwam een pro gramma tot stand waarbij de handels vakken meer tot hun recht kwamen en dat als nieuwe vakken vermeldde: Fransch, Duitsch en Engelsch. Voor- loopig zou de cursus 3-jarig blijven, doch uitbreiding moest in het oog wor den gehouden. Nadat de oprichting was tot stand gekomen, meende Drs. de Vries zich wegens drukke werk zaamheden als leider te moeten terug trekken en werd aan den heer J. Sie mer het directoraat opgedragen. Den heer Drs. de Vries komt onge twijfeld een hartelijk woord van dank toe voor de gelukkige wijze waarop hij de lang niet gemakkelijke opdracht tot omvorming tot een goed einde bracht. Vóór echter de cursus zou worden geopend, moest de verhouding van het Plaatselijk Hanzebestuur tot het Hoofd bestuur te 's-Bosch worden herzien. De vroegere Hanzecursus, oorspronkelijk beheerd door het Plaatselijk Hanzebe stuur, werd later evenals de andere cursussen in het Bisdom gefinancierd van uit 's-Bosch. Dit had er in den loop der jaren toe geleid, dat de cursus alle verband met het Plaatselijk Bestuur en, wet erger was, met de plaatselijke be hoeften inzake onderwijs verloor. Na uitvoerige besprekingen kwamen Hoofdbestuur en Plaatselijk Bestuur tot een regeling waarbij het Hoofdbestuur van de R.K. Middenstandsvereeniging in het Bisdom Den Bosch zou optreden als hoofdbestuur van den cursus, ter wijl uit het Dagelijksch Bestuur van de afdeeling Waalwijk van die Vereeni ging een Plaatselijk Bestuur benoemd zou worden. Daardoor werden de voor deelen van het centraal beheer behou den en kon de school tevens worden een onderwijs-inrichting zich richtend naar de behoeften van de plaats, voor Waalwijk en omgeving vooral naar die der industrie. De zorg voor de centrale geldmidde len was toevertrouwd aan den heer P. Cremers te Oss. De heer Cremers heeft op het oogenblik die zorg nog en ik grijp dan ook deze gelegenheid gaarne aan om onzen centrale penningmeester hartelijk dank te zeggen voor de uit muntende wijze waarop hij in al die jaren de belangen van onzen cursus behartigd heeft en ze nu nog behar tigt. 1 October 1924 werd de cursus ge opend met in totaal 77 leerlingen, waarbij 46 waren van den vroegeren Hanzecursus. En het veranderde en uit gebreide programma, en het grooter aantal leerlingen brachten moeilijkhe den mee bij het verdeelen van die leer lingen over de verschillende klassen, wat in het geheel niet verwondert, in dien men leest dat de leeftijd der leer lingen varieerde van 14 tot 31 jaar. Leeftijd en vroeger genoten onderwijs zijn dan ook de leidende factoren ge weest bij het plaatsen der leerlingen in de 3 klassen, waarmee werd begonnen. Onder de leeraren, die toen reeds aan den cursus verbonden waren, treft men aan de namen van de heeren A. G. Laarakker, Drs. G. v. Imbeeck en J. Odekerken. Met het 12]^-jarig be staan zijn deze heeren dus voor den zelfden tijd aan den R.K. Middelb. Handelsavondcursus verbonden. Het is moeilijk in cijfers uit te drukken hoe veel jongens en meisjes uit Waalwijk en omgeving bij deze heeren hun ken nis van de Nederl. taal en handelscor respondentie en van de Fransche en Duitsche handelscorrespondentie heb ben opgedaan, maar 't zijn er tientallen. Uit naam van deze tientallen dank ik de heeren voor hun met ijver en opge wektheid gegeven lessen. Ook van gebouw werd veranderd. De lessen werden voortaan gegeven in de lokalen van de R.K.H.H.S. Dat het Plaatselijk Bestuur van ..O.M.O. in N.- B." zoo welwillend haar lokalen tegen een kleine vergoeding ten gebruike af stond is een van de vele welwillendhe den die de R.K. Middelb. Handels avondcursus van colleges en personen uit Waalwijk steeds mocht ondervin den. Ook daarvoor onzen dank. Intusschen was de organisatie van de school nog niet af, uitbreiding was steeds bij bestuur en directeur in over weging. Bij het ingaan van het 2e cur susjaar in 1925 werd gepoogd de cur sus te completeeren door het vormen van 2-jarige vervolgcursussen ter op leiding voor de practijkdiploma's Boek houden, Fransche-, Duitsche en Engel- sche handelscorrespondentie. Om fi- nanciëele redenen moest hiervan wor den afgezien. Het gemeentebestuur van Waalwijk echter, dat de oprichting en instandhouding van den avondcursus mogelijk maakte, zorgde ook dat deze uitbreiding er kon komen, doordat de Gemeenteraad in haar zitting van 18 Dec. 1925 de daarvoor benoodigde gel den op de begrooting bracht. Een woord van dank aan dit college, dat de instandhouding en uitbreiding van den R. K. Middelb. Handelsavondcursus mogelijk maakte, is hier zeker op zijn plaats. Werkelijk kwamen de vervolgcur sussen ter opleiding voor practijkexa- men in Boekhouden, Fransche, Duit sche en Engelsche handelscorrespon dentie bij het begin van den cursus 1926-27 tot stand. Bovendien werd in de le klas het vak schrijven opgeno men. Drs. G. J. de Vries zag zich ge noodzaakt na zijn benoeming tot Lector aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, wegens drukke werkzaamhe den den cursus te verlaten. Tot zijn op volger als leeraar aardrijkskunde werd benoemd de heer de Groot te Kaats heuvel. Bij het begin van den cursus 1927-28 werd de organisatie der school geheel compleet gemaakt, doordat toen de 2e examenklas geopend werd, als mede een cursus voor Stenografie en Machineschrijven. Het jaar 1929 zag het totstandkomen van een vervolg cursus voor Godsdienst, maar tevens het voorloopig verdwijnen, wegens te geringe deelname, van die voor Fransch en Duitsch. Die voor Duitsch kon in 1933 opnieuw worden gevormd, terwijl dat tot- nu toe voor Fransch nog steeds niet gelukt is. Hopelijk zal dit bij den aanvang van den eerstvolgenden cur sus. gezien het grooter aantal leerlin gen, wel gelukken. Indien het dan bo vendien door de nieuwe wettelijke maatregelen mogelijk zou worden den cursusduur van 9 maanden uit te brei den tot 12 maanden, zou dit vooral aan de vervolgklassen zeer ten goede ko men. We staan nu immers voor het minder wenschelijke feit, dat één maand vóór de zomerexamens de cursus offi cieel gesloten wordt. Ook de organisa tie van den cursus Machineschrijven en Stenografie bracht en brengt eenige moeilijkheden met zich. Het hooge exa mengeld was tot voor kort oorzaak, dat slechts enkele leerlingen zich voor deze vakken aan een examen onderwierpen. Vorig jaar besloot het bestuur dan ook voortaan voor deze vakken een eigen diploma uit te reiken. De examen- eischen voor dit diploma zijn dezelfde als die voor de bestaande diploma's van de vereeniging Pont. Heeft het bestuur deze moeilijkheid kunnen oplossen, de oplossing van een andere was niet mogelijk. Volgens wet telijke eischen is het minimum aantal leerlingen per cusus 9. Onze cursus is echter maar in het bezit van 5 bruik bare schrijfmachines. Door een roula- tie-systeem is aan de wettelijke eischen voldaan kunnen worden. Dit systeem heeft echter het groote nadeel, dat de leerlingen voor Machineschrijven slechts één uur les kunnen ontvangen in 2 weken. Voor 'n goede, niet te lang durige opleiding is deze tijd te krap. Mochten Waalwijksche kringen van handelaars en industriëelen en anderen bij 't opruimen van schrijfmachines den avondcursus willen gedenken, dan zal deze dit ten zeerste weten te waardee- ren. U staat mij misschien nu nog toe enkele dorre cijfers te noemen over het verloop van het aantal leerlingen in de ze eerste periode. Op 1 Jan. 1925 be droeg dit aantal 74; op 1 Jan. 1926: 58: 1 Jan. 1927: 71; 1 Jan. 1928: 82; 1 Jan. 1929: 78: 1 Jan. 1930: 82; 1 Jan. 1931: 81; 1 Jan. 1932: 78; 1 Jan. 1933: 67; 1 Jan. 1934: 73; 1 Jan. 1935: 101; 1 Jan. 1936: 90 en 1 Jan. 1937: 110. De laat ste 3 jaren geven dus een zeer sterke toename te zien. Hoogstwaarschijnlijk teekent zich ook hierin de crisis af, daar toch wel mag worden aangeno men, dat verschillende leerlingen bij betere tijdsomstandigheden middelbaar dagonderwijs gevolgd zouden hebben. Met dit al is het echter voor den avond cursus een verblijdend teeken, dat zij het jaar van haar eerste jubileum mocht inzetten met een topaantal leerlingen Doordat enkele leerlingen de school hadden verlaten en de 3e klas eind examen had afgelegd, was bij het slui ten van den cursus op 4 Juni 1936 het aantal leerlingen gedaald tot 55. Bij het begin van den nieuwen cursus meldden zich echter voor de verschil lende klassen in totaal 59 nieuwe leer lingen aan. Vier verlieten vóór 1 Jan 1937 den cnrsus. De overblijvenden be stonden uit 26 meisjes en 84 jongens, als volgt over de verschillende klassen verdeeld: cursus I 31 j. 8 m., cursus II 13 j. 7 m., cursus III 17 j. 5 m., ver volgcursus I 12 j. 3 m., vervolgcursus II 11 j. 3 m. Met toestemming van den Inspecteur van het M.O. werd om het zeer groot aantal leerlingen de eerste klas per 1 Nov. 1936 gesplist en voor de verplichte vakken een parallelklas gevormd. Ik hoop U door het medegedeelde een overzicht te hebben gegeven over het verloop van onzen cursus in de 12 gepasseerde jaren en U zult me wel toestaan te eindigen met mijn hartelij- ken dank uit te spreken aan mijn voor ganger, den heer J. Siemer, aan wiens werklust en organisatie-vermogen de R.K. Middelbare Handelsavondcursus te Waalwijk zooveel dank verschul digd is. De heer Chr. van Liempt dankte den heer H. v. Well voor zijn keurig over zicht en gaf hierna het woord aan den heer Meijering, eere-voorzitter van den R.K. Middenstandsbond, Bisdom Den Bosch. De heer Meijering zeide dat hij met groote ingenomenheid vernomen had als oud-voorzitter van den diocesanen Middenstandsbond, met den secretaris en penningmeester van het hoofdbe stuur den Diocesanen Bond te mo gen vertegenwoordigen. In de 15 jaren dat hij als voorzitter is werkzaam ge weest, heeft hij dikwijls mogen consta- teeren de groote samenwerking die er steeds bestaan heeft tusschen den Mid denstand en deze avondschool en de toewijding van de leeraren. Spr. meent dat men veel te danken had aan de heeren Siemer en de Vries. Voorts meent hij uit het overzicht van den heer v. Well vernomen te hebben, dat deze school feitelijk al sedert 1908 bestaat, doch dat in 1924 een reorganisatie heeft plaats gehad. Spr. heeft steeds den groei en den bloei dezer school van nabij meegemaakt en tevens hier van nog een goeden indruk gekregen uit het overzicht dat zoo juist door den directeur gegeven is. In de crisistijden is naar voren geko men dat vele Middenstanders die ver der onderwijs genoten hebben, zich hebben kunnen handhaven en hieron der zijn ook vele leerlingen dezer school. Spr. brengt dan nog een woord van dank aan den oud-directeur, den heer J. Siemer, die zoo veel tot de opbloei dezer school heeft bijgedragen en aan den oud-inspecteur, wijlen dhr. van Thiel, die zijn liefde en enthousiasme voor het handelsonderwijs ook aan de ze avondcursussen ten goede heeft la ten komen. Spr. memoreert dan als een bijzonder feit dat deze avondschool steeds 60 subsidie heeft mogen ontvangen, ter wijl alle andere scholen slechts 50 ontvingen, hetgeen wel een bijzondere appreciatie van de regeering is. Spr. besluit met de hoop uit te spre ken dat de avondcursus zich steeds meer zal mogen uitbreiden en hoopt dat de harmonie die er bestaat tusschen den Middenstand en deze avondschool zal mogen blijven voortduren en stelt voor op deze harmonie een toast uit te brengen. Verder voerden nog het woord de heer M. v. d. Weijst, die zeide dat het wel eens een oogenblik goed doet de materieele belangen opzij te zetten en stil te staan om een blik te werpen in het verleden. Spr. heeft uit het keurig verzorgd overzicht ge hoord, dat de tijdsomstandigheden be ter blijken te worden, hetgeen ook in vloed op de school zal hebben. De op timisten beweren dat de crisis voorbij is, maar de pessimisten wijten den gun- stigen toestand aan de gevolgen van den bewapeningswedloop; feit is ech ter dat de toestanden beter worden en dat er meer gelegenheid bestaat dat de leerlingen in handel en industrie hun emplooi vinden. Een ander feit dat tot vreugde stemt is volgens spr. de goede samenwerking met de regeering, waarvoor wijlen Mr. v. Thiel zooveel heeft bijgedragen. Er is een wetsontwerp in behandeling dat ook aan deze school het karakter van een middelbare zal geven, hetgeen zeer zeker haar voordeelen mee zal bren gen. Spr. prijst het dat de leerlingen en leeraren voldoende energie hebben om na een volbrachte dagtaak nogmaals aan het werk te gaan. Die leerlingen komen om iets bij te leeren, daar ze voelen dat ze veel tekort komen, daar ze niet in de gelegenheid zijn geweest een dagschool te bezoeken. Verder is er het niet onbelangrijke voordeel dat de leerlingen zich hier kunnen ontwik kelen in die richting die zij zich wen- schen, zoodat zij voor hen geen nut- telooze vakken behoeven te volgen en dat deze school geschoeid is op katho lieke basis, waardoor aan de leerlingen, die in het maatschappelijk leven allerlei meeningen hooren, leiding kan worden gegeven. Spr. wenscht tot slot aan de dioce sane Middenstands Vereeniging, even als aan de plaatselijke en aan directeur en leeraren, dat de school zal mogen bloeien, tot nut van het algemeen. De heer J. v. Iersel stelt er prijs op als voorz. van het plaatselijk schoolbe stuur O.M.O. hier aanwezig te mogen zijn. Spr. getuigt met liefde dat 't succes van de avondschool werkelijkheid is en dat veel ouders profiteeren van het feit dat hunne kinderen deze school bezocht hebben, hetgeen bewijst dat de avond school een nuttige instelling is waar voor hij dan de aanwezigen ook met alle recht hartelijk kan feliciteeren. Spr. eindigt dat de avondschool die thans in goede banen geleid wordt ook in de toekomst in dezelfde banen haar weg zal mogen vinden. De heer Cremers, bestuurslid van den dioc. middenstandsbond, zegt feitelijk van ieder woord te kunnen afzien daar aan de woorden van den heer Meijering feitelijk weinig toe te voegen is. maar persoonlijk voelt hij zich genoodzaakt toch een woord van dank te brengen aan allen die aan de belangen van deze school hebben medegewerkt. Spr. zegt gedurende bijna elf jaar het voorrecht te hebben gehad den gang van zaken van nabij te kunnen volgen. Hij besluit met een woord van dank aan den oud-directeur den heer J. Sie mer, voor de tien jaren dat hij met hem heeft mogen samenwerken en ook een woord van dank aan den heer v. Well voor deze korte doch vruchtbare periode van samenwerking. De directeur der R.K. H.B.S. en R.K. H.H.S. wees hierna op de harte lijke samenwerking die er steeds tus schen de dag- en avondschool ge- heerscht heeft, zoodat men hier kan spreken van een ..mariage d'amour". Spr. zegt dat reeds in 1912 1913 door den Middenstand alhier werd in gezien dat men meer moest hebben dan een ouderwetsche Ulo-school, doch in de plannen kwam een kink door het uitbreken van den oorlog; echter werd in 1916 de zaak opnieuw bij de horens genomen, waarbij de namen genoemd moeten worden van dr. Möller en dr. v. Beurden, den overleden heer Klij- berg, den heer J. v. Iersel, die nu nog actief is en wijlen den heer M. A. v. Liempt. Als we nu Brabantia Nostra lezen, aldus spr., en de toestand van thans met die van 1914—1915 gaan vergelij ken, moeten we toch merken dat we een flink stuk zijn voortuitgegaan. Toen was een dergelijke inrichting als hier een zaak van durf en energie en wij hebben getracht aldus spr., die school te doen groeien en bloeien en toen na 1920 Mr. Thiel werd belast met de reorganisatie der scholen in Neder land, werd onze dagschool met 4-jari- gen cursus in 1924 omgezet in een 5- jarige. Maar hieruit vloeide voort dat deze overgang de verschillende jongens niet gelegen kwam, zoodat moest worden uitgezien naar een andere inrichting waar zij hun onderwijs konden voort zetten en hierdoor kwam de oprichting der handelsavondschool tot stand. Spr. wees dan nog op de prettige verstandhouding tusschen dag- en avondschool en sloot met den wensch dat de bloei der dagschool steeds pa rallel zal mogen loopen met den bloei der avondschool. De heer Siemer meende als oud-di recteur hier nogmaals de gelegenheid te mogen vinden dank te brengen voor de aangename samenwerking met de leeraren en wijdde voorts nog 'n woord van lof aan de jongelui die steeds de energie hebben gevonden, na hun vol brachte dagtaak zich hier verder te ko men ontwikkelen. Spr. besloot met de beste wenschen voor den cursus en met de hoop dat hij in leerlingental steeds vooruit mag blij ven gaan. De heer v. Driel die ook nog een cort woordje sprak als penningmeester van den R.K. Dioc. Middenstandsbond, wierp nog een blik in de toekomst, waar wetsontwerpen gereed staan voor vestigingseischen van den middenstand, zooals o.a. voldoende scholing. Spr. meent dat deze wetsontwerpen de school door meer leerlingenbezoek ten goede zullen komen en feliciteert Waalwijk met een dergelijke inrich ting, die steeds in de eerste rijen heeft gestaan en dit onder de nu beproefde 'eiding ook steeds zal blijven doen. Als laatste spr. van dezen avond voerde de heer Laarakker namens de eeraren het woord en kon niet anders zeggen dan vol lof te zijn over de ver schillende personen die achtereenvol gens over hen gesteld waren en de prettige samenwerking die steeds tus schen directeur en leeraren geheerscht

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6